K ANTOON COOLEN „Brabantsche Folklore in verband met mijn eigen werk Woensdag 16 Nov. 1932. 55e Jrg. WAALWIJKSCHE ONTWIKKELINGSCLUB. MAANDAG 21 NOVEMBER 's avonds uur spreekt TWEEDE BLAD. over PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 Nov. 1932. benoemd. 0ze stadgenoot, de heer P. J Menne, iderwljzer aan de R.K. Jongensschool de parochie vari de H. Maria Onb. ntv. is benoemd tot Hoofd der St. nelisschool te Boekei. Benoemde sinds 1924 alhier werkzaam als erwljzer, sinds 1926 alsleeraaraan Middelb. Handelsavondschool. ncert Oefening en Vermaak.' De Liedertafel heeft Maandag 1.1. ker een harer beste concerten ge- jeven, zoo bijzonder, zoo vlot, zoo ?f; was alles, zoowel wat de soliste ej. Hans Qruijs, als 't koor zelf treft en 't is daarom zoo. dubbel te jammeren dat de belangstelling van ateurs en 'i publiek niet grooter as. Weet men dan niet te waar- eren wat „Oefening en Vermaak" 5 telkens weer biedt en hoe er in ze vereeniging onder de kundige en zielende leiding van den heer errltse wordt gewerkt, hoe er wordt ludeerd, geschaafd, zorg besteed ,n alle finesses. Degenen die het orrecht hadden dit super-cor.cert bij i wonen, zullen gereede met ons be en, dat het koor enorm is vooruit gaan, resultaat van prima leiding, in ijverige s udlelast en wij binden leden op 't hart vast te houden aan uw bezoek der repetities, aan ambitie r de vereenlging en de kunst en 't cces zal nog voortdurend stijgen en ieer waardeering zal en moet er omen. Wij wijzen voor de juistheid dezer oleldJng op het eerste koor-rummer Hoch-empor" dat schitterend werd tzor.gen, maar vooral op „S 'i idchen* an Schubert, waarin M*j üruljs de loli vervulde. „Het Hazegrauwi" van andié, hoe technisch moeilijk en hoe irima verzorgd, kon ons niet zoo bij (zonder bekoren. Dan noemen we nog het „Qlocken td"en vooral „Vianlschens Tanzlied- en van Lendvaf, terwijl het koor- ummer van den avond was 't slot- ummer, „Zegepraal" van Brandts- iyj, dat een overweldigende vertol Mg vond. We zeiden 't boven reeds de üeder» aki heeft bijzonder gezongen, had laar avond als zelden. Met mejuffrouw Hans Gruljs als loncertzangeres heeft het bestuur icderom een uitstekende keuze gedaan. Werkelijk waren wij toen wij het pro- amma van alleen liedjes lazen, wel beetje huiverig, den smaak van groot deel van 't publiek kennende, stond daartegenover dai voor een er gevarieerde samenstelling was g gedragen. Maar elke schijn van nivering was weggenomen na hare rste liederen, n,l, een drietal van ieg, maar nog meer na haar Breton- he liederen van L. A. Bourgault, van speciaal,, Le Semeur" en „Dl lanche a l'aube" van groote schoon- ieid waren er. werden gezongen en gegeven op een wijze die de zaal ge- beel veroverde en in vervoering bracht. Wij roemden reeds hare soli in het toor „S a dchen" terwijl we na de ze genoten van drie Spaansche eren van de Falia, waarvan vooral lola" uitblonk en tot slot van een ietal Hollandsche iiederen„Jezus loemhof" van Pijper, „Een liedje van e Linden" van Dr. Wagenaar en „Mei" n 8. Z veers, die in schoonheid van ng en voordracht wedijverden. Vooral t .Liedje van de Linden" bekoorde publiek tin zeerste en weid ge leerd. De toehoorders waren gaandeweg eer en meer onder den Invloed v2n eluid en uitbeelding dezer artiste komen en begeesterd klonk het plaus aldoor, tot mej. Qruijs nog aaals „Le Semeur" zong, onder de lllf ingekunstelde verontschuldiging, dat ;e niets anders had meegebracht, omdat j ie niet had durven denken, dat het IQ* :oo in den smaak zou vallen 1 f| De tegenwoordlgen hebben er anders prijz 5ïfir gedacht en volop genoten van a DQtore mooie liedjes, die zij op zoo eenige m, ti3Hze' voJ eenvoud» zon8 en gaf. Zij eeft velen ook deze liederen volop ren waardeeren en genieten. Terécht bracht de voorzitter van Oefening en Vermaak", de heer Theo ■esten haar naast het koor in welge- zen woordsn dank onder aanbieding n bl.oemen en wij beëindigen dit vw- g ons volkomen aansluiter.de bij een ssage uit een recensie in een onzer oote bladen: flö Nfifi "^e abso,ute zuiverheid van haar ;1f)Ü ,stem, de onbeperkte geluldsrijkdom, <n alle registers, de techniek die bijna aangeboren schijnt en de volmaakte voordracht maken haar uitbeelding •tot iets Indrukwekkends". Entree fi. Plaatsbespreken bij Fa. WED. TH. C PULLES. Sigarenmagazijn in de HOTEL VER WIEL. mw. NOOIT Het Vierde Gebod.' Als de tooneelvereeniging D.V.S.V. voor de R.K. Werkliedenvereniging optreedt kan men op een volle zaal rekenen. Ook. Maandagavond toen deze vereeniging voor het voetlicht kwam met het driebedrijvige tooneelspel „Het' Vierde Gebod" van Wesseling bleef er schier geen plaatsje onbezet. Zooals men weet gaat D.V.S.V. met „Het Vierde Gebod* naar'tconcours te Oud-Gastel. De keuze die men met dit tooneelwerk gedaan heeft is goed. Het is een pakkend drama, dat echter naast momenten van aangrijpende tragiek ook passages heeft, die den lachlust kunnen bevredigen. in het kort komt de inhoud van dit tooneelspel hierop neer. Een oude landbonwer, met een hard hoofd en hopeloos conservatieve ideeën, heeft zijn kinderen op de vaderlijke hoeve grootgebracht. Een zijner zoons, wiens gedrag nu niet bepaald onberispelijk was, was den toegang tot het ouderhuis reeds ontzegd. De andere kinderen waren allen getrouwd op de jongste na. Als de moeder sterft wijst de oude boer zijn jongsten zoon aan als zijn opvolger als beheerder der boerderij Deze jongeman heeft echter zijn zinnen op de studie gezet en heeft heel weinig lust om zijn leven op de boerderij te slijten. De oude tracht echter zijn wil door te zetten tot zijn buurman hem na lang praten weet over te halen zijn zoon zijn zin te geven. De kwestie der erfenis brengt heel wat tweedracht in het huis en de situatie raakt ten slotte zoo verward dat er schijnbaar geen uitweg meer mogelijk is, daar met den ouden boer, die stokstijf op zijn staudpunt blijft staan niet te redeneeren valt. Dan komt echter als „Deus ex machina" de uitgestooten zoon weer in de boerderij terug die de heele zaak voor elkaar brengt met behulp van 2 bankjes van honderd. Zoo vindt de schier hopelooze situatie tenslotte nog een happy end. De moeilijke taak om den oer conservatieven ouden vader uit te beelden was weggelegd voor Jac. M. Didden, aan welken acteur deze rol uitstekend was toevertrouwd. Reeds meerdere malen zagen wij dezen speler in een dergelijken rol en ook nu viel er op zijn spel weinig aan te merken. Hij blijft dè kracht van D.V.S.V. Wat de bezetting der overige rollen betreft moeten we eerst noemen Matth. Berkelmans, die als de luidruchtige Jaap een vlotte vertolking gaf, en voorts A. de Werd, het vroolijke Pietje, die zich ontpopte als een speler met goede kwaliteiten, waarvan D V.S.V. in de toekomst nog veel plezier kan beleven. H. Maas behoorde als schoonzoon Dirk eveneens tot de besten F. Kelder, die als oudste zoon fungeerde, had zeer goede momenten, doch zijn taal en gang blij ven te theatraal, wat vooral nu uitkwam nu hij geen advocaat doch een simpele boerenzoon was. De verloren zoon behoefde slechts kort op het tooneel te komen, doch de zwaarte van zijn rol was omge keerd evenredig aan zijn lengte. P. Kelder wist zich alleszins verdienste lijk van deze lastige taak te kwijten. Over de bezetting der andere rollen kunnen we jammer genoeg minder enthousiast zijn W. van Oers gaf als de jongste zoon Henk een slap en lusteloos spel te zien. Nu was het begrijpelijk dat hij niet bepaald vroolijk gestemd kon zijn in al die misère, maar men kan te ver gaan en moede loosheid in levenloosheid doen ver- keeren. J. de Goeij, dokter Bruinsma, was al evenzeer te houterig. Een tirade houdt men nu eenmaal niet met fut- looze stem en halverwege afgebroken volzinnen. Vooral beide laatste spelers moeten leven en tempo in hun spel brengen. Over het geheel genomen wa9 het een goede opvoering die niet naliet op de aanwezigen indruk te maken. Wij wenschen D.V.S.V, op het a s. concours goed succes, wat voor den ijver die spelers en regisseur, de heer A. Verhoeven, aan den dag leggen een welverdiende belooning zou zijn. Voor den aanvang werden de aan wezigen verwelkomd door den heer Passier, voorzitter der R.K W. V., die tevens gelegenheid vond een kort propagandistisch woord te spreken voor „de Volkskrant*. Voor het begin der derde acte beval de geest, adviseur kap. Beekmans de loterij van „de Jonge Werkman" in aller belangstelling aan. Harmonie mSt /an". De harmonie „St. Jan" heeft het winterseizoen goed ingezet met een welgeslaagde uitvoering op j.i. Zondag avond. Hoewel deze uitvoering alleen voor donateurs toegankelijk was, stroomde de ruime zaal van het Patronaatsge bouw geheel vol. Allereerst voerden de muzikanten onder leiding van den directeur, den heer J. Tnijssen, een goed gekozen programma op keurige wijze uit. Elk muzieknummer oogsue een dankbaar, welverdiend applaus. Met belangstelling werd hierna het optreden tegemoet gezien van de too neelclub D. V. S. V. alhier, die aan deze uitvoering hare medewerking verleende door de opvoering van het 3-bedrljvlge tooneelspel „Het vierde gebod" van J, N. Wesseling. Laten wij er direct aan toevoegen dal het optreden van dit gezelschap by het publiek zeer In den smaak Is gevallen en V. S, V. met dit stuk veel succes heeft gehad. Toch kunnen wy ons voorstellen dat niet iedereen ten volle bevredigd zal zyn over den inhoud van het stuk, vooral met be trekking tot den titel. De vader (op onverbeterlijke wyze uitgebeeld door Jac. Didden) was een eigenaaidige figuur en al het tragische in zyne wederwaardigheden ten spyt. was zijn eigenzinnig karakter vaak oorzaak dat men niet goed wist wie men schuldig moest achten, den kopptgen vader ot den weerstrevenden zoon. Het laatste bedryt bracht ten slotte nog een goede ontknooping die niet alle leemten uit het sluk wegnam maar toch een be vredigenden eindindruk maakte. Dit alles neemt niet weg dat het een zeer boelend en mooi tooneelstuk is, dat over het algemeen by het publiek veel succes zal oogsten om de pakkende dramatische tooneelen die heihaaiüeiyk met humoristische zetten werden af gewisseld. Voor dezen humor, waaraan toch een ernstige achtergrond vaak niet ontbrak, zorgden M. Berkelmans (als jaap) en A de Werd (ais boerenknecnijt) die een paar kosieiyke typen op keurige wyze uitbeeldden. Waar ditzelfde sluk ook Maandag avond in den RK Gildenbond ls op gevoerd, waarvan rnen elders In ail nummer een verslag aantreft, zullen wij hier niet alle spelers de revue laten passeer en. Wy volstaan met te zeggen dat D.V.S V. over uitstekende krachten beschikt en hier een zeer goeden indruk heeft achtergelaten. De regisseur, tie heer A. Verhoeven, heeft eer van zijn werk gehad en gaarne ziet men V. S V. hier nog eens voor het voetlicht, waarbij zy weer op een taliyk aandachtig publiek kan rekenen. Gouden Bruiloft. De heer en mevrouw J.J. v. Dooren- de Gretff zullen op 17 Januari a.s. hun 50 jarig huwelijksfeest vieren. Collecte. De collecte, Zondag in de kerk van O, L. Vr. Onbevlekt Ontvangen gehou den ten bate van de St. Elisabeth's- vereeniging, heeft f 146 23 opgebracht. Postavond (26 Nov. '32.) Het comtié van den Postavond heeft beslag weten te leggen op het groot Ttlburgs Salor.orkesi onder leiding van Kees Schalken. Dit strykoikest zal het bal verzorgen en tevens de begeleiding der balletten enz. op zich nemen. De heer Willy Derby brengt z'n eigen pianist mee. Vanaf heden zijn kaarten verkrijgbaar aan het Sigarenmagazijn „Cuba" van de Wed. v.d. Broek-v. Ree ie Waalwijk. De entiée-prijzen zijn f 1.en 10 75, alles inbegrepen. Vereenigingen en gezelschappen hebben 20°/0 reductie op den eersten Rang. 'n Zeker percentage der zuivere opbrengst zal worden afgedragen aan het plaatseiyk Crisis-comtié. Eene uitvoerige bespreking van het programma van deze schitterend uit voering volgt nog. Jullana-straat. Naar wij vernemen i9 het eerste bouwterrein aan de Juliana-straat ver kocht n.I. bij den ingang der straat aan de Stationsstraat door de Leder- fabriek „de Kroon" aan den heer Ad. van Iersel.Hens, die daar een woon huis gaat bouwen. Steenkolen coöperatie. De R K. Steenkolen-ci öperatle „Broe derhulp" zal hare algemeene vergade ring houden op Woensdag 23 Nov. a.s. ter behandeling van jaarverslagen van secretaris, penningmeester, controleurs enz. Antoon Coolen In Waalwijk. Nu het Winterseizoen is aangebroken b yvert de Waalwyksche Ontwikke ling^ Club zich om Waalwyk naast zyn amusement ook eenige avonden van intellectueel en kunstztnnlng genot te verschaffen. De reeks openbare lezingen we hebben grondige hoop dat het dezen winter werkeiyk een reeks worden zal wordt zooals reeds kortelings is gemeld geopend met een voordracht van den bekenden Nederlanaschen letterkundige Antoon Coolen uit Hil versum Voor zoover wl| ons kunnen her inneren is de heer Coolen tot dusverre nog nooit in onze plaats opgetreden zoodat we mogen verwachten dat er voor deze lezing een fl nke belang stelling zal bes<aan. Men kent den talentvollen scheer uit zyn werken, waarin men hem bewonderd heeft. Wellicht dus dat vele van zijn lezers en lezeressen den schryver zelf eens wat meer over zijn eigen werk willen hooren vertellen. Het onderwerp dat de heer Coolen tot het zyne gemaakt heeft moet ons allen interesseeren Onze eigen Brabatusche folklore, die zoo rijk n g leeil in onze dorpen. Daarvan kon Coolen ons zoo boeiend verhalen In zyn werken, maar hoeveel krachtiger moet het woord nog zyn als wij het hooren uit zyn eigen mond Wij gelooven niet dat de Waalwijk- sche Ontwikkelingsclub voor hare eerste lezing een gelukkiger keuze kon doen. Dat is trouwens reeds bewezen door biyken van belangstelling die de ver eeniging mocht ontvangen, aanstonds nadat deze lezing was aangekondigd Wij hopen dat het Waalwyksche publiek het mooie werk der W O. C zal weten te apprecleeren door er be langstelling voor te toonen. ubileum De fa. de Rooij Bourgonjen, grossier in tabak, sigaren, sigaretten enz. alhier, zal Maandag 21 November a.s. ter gelegenheid van het 121/,.jarig bestaan harer zaak, aan hare uitgebreide cliëa- ièle in de Langstraat en omgeving een feestavond aanbieden in de concertzaal „Musis Sacrum". Dat dit plan by de klanten op hoogen prys wordt gesteld is zeer begrijpeiyk en een zeer groot aantal zal dan ook naar wy vernemen, deze invitatie dankbaar aanvaarden en genieten van het in elk opzicht uiistekende en wel. voorziene programma dat voor dezen jubiieum-avond is saamgesteld en dat onder kundige leiding staat van den heer Jan Prlncen. A. N. W. B.-avond. Wij wekken nogmaals alle leden en niet leden van den Alg Ned. Wielryders- bond op zeker den A. N, W. B-avond bij te wonen die Donderdag 17 Nov a.s. om 8 uur in Musis Sacrum wordt gegeven. Het programma bevat een lezing over het werk van den A N. W. B„ bezichtiging van de Bondsten toonstelling, vertooning van lantaarn plaatjes Wy vertrouwen dat onze lezers zullen overwegen wat de Bond voor z'n leden maar ook voor 't publiek doet, men kent de prachtige en practische A N W. B. wegwijzers door .ons geheele land, men weet 't geen de Bond doet voor de rywielpaden, kortom dit lichaam is werkzaam op elk terrein, waar voor den wielrijder, automobilist, ruiter iets te doen is. Daarom mag van ons de kleine tegenprestatie gevraagd worden om hier tegenwoordig te zyn. Misschien komt men dan vanzelf tot de over tuiging dat men lid moet worden als men dat nog niet is. De toegang is vry. Schoenindustrie. De Bedrijfsvereeniging voor Zieken geldverzekering in de Ned. Schoen industrie hield haar algemeene jaar vergadering te Tilburg onder presidium voor den voorzitter de heer Jos de Pont. Het jaarverslag over 1931 werd met algemeene stemmen goedgekeurd, als mede de balans en rekening en ver antwoording over 1931 Den directeur der Bedrijfsvereeniging Mr. J. B. M. van Spaendonck werd een woord van dank gebracht voor het keurig beheer. Tot leden der Balanscommissie voor 1932 werden benoemd de heeren O Donkers te Waalwijk, W. Verhoeven te Tilburg en 'Jac Vos te Kaatsheuve HET BEELD VAN HERTOG JAN VAN BRABANT. Het beeld van Jan van Brabant, werk van onzen kunstschilder-beeld houwer Theo van Delft en der gemeen te voor het nieuwe raadhuis aangebo den door de kegelclub „Hannibal", is 1.1. Maandag geplaatst in de nis van de hal van 't gebouw. Het draagt tot voetschrift: JOANNES II BRAB. DUX I). D. SOC. HANNIBAL. A. D. MCMXXXII. 't welk eene verkorting is van het volledige opschrift: JOANNES SECUNDUS BRABANTIAE DUX DONO DEDIT SOCIETAS HANNIBAL ANNO DOMINI MCMXXXII. wat vertaald luidt: Jan II Hertog van Brabant ten geschenke gegeven door de Vereeniging Hannibal I. H. J. onzes Heeren 1932. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. De agenda der op 25 November a.s. te houden vergadering bevat o.m. de volgende punten I. Staat van stukken, afgedaan inge volge besluiten der Kamer. Aanbieding jaarverslag 1931. Rekening en verantwoording over het jaar 1931 met de wijzigingen der geraamde begrooting over dat jaar. Ontwerp-hegrooting voor het jaar 1933. Schrijven der N.V. Tank fabriek te Geertruidenberg inzake tarief van invoerrechten voor fronten en bodems van opslagtanks, enz. Schrijven der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Tilburg inzake verbetering van den weg DongenTilburg. Actie tegen de te ver doorgevoer de bezuiniging bij den Rijksdienst der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie. 8. Schrijven der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Arnhem met bijlagen inzake het incassee- ren van kleine posten. 9. Afschrift van een schrijven dei- Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's-Gravenhage, gericht aan den Minister van Justitie, in zake regeling van het accoord bui ten faillissement. 10. Actie tot steun van het Neder- landsch Fabrikaat. II. Verzoek van het Nationaal Crisis Comité om gelden beschikbaar te stellen voor bedrijfs- en crediet- steun aan kleine zelfstandigen. 12. Uitsluiting van het kiesrecht van personen, wier namen in het Han delsregister der Kamer voorko men. 13. Mededeeling van de afd. Han del en Nijverheid van het Depar tement van Economische Zaken en Arbeid inzake vertegenwoor diging voor de Scandinavische landen. 14. Mededeeling van het Comité van Actie inzake wegenverbetering in het Land van Heusden en Altena, 15. Subsidie-aanvragen. De datum der vergadering, die aan vankelijk op 23 Nov. was gesteld, is verschoven tot Vrijdag 25 Nov, ABONNEERT U OP DIT BLAD. Ned. Bond van Chr. Fubrleks. en Transportarbeiderbond. Naar wij vernemen bedroeg het ledental van deze organisatie op 1 Oct. j I 20 320. De zuivere winst over het derde kwartaal bedroeg 369 leden. In vergelijking met de beide andere kwartalen, toen telkens een leden- aanwas van. meer dan duizend waste constateeren, isditcijier minder gunstig. De propaganda in de zomermaanden wordt altijd ongunstig btïnvloed door vacantie en weergesteldheid, waardoor huisbezoek dikwijls onmogelijk is.Toch is een groei van 2343 in 9 maanden tijd een mooi cijfer. Daar Zaterdag 5 Nov. de contributie tijdelijk met 10 cent per week is verhoogd en hoe wel over het algemeen deze verhooging geen groote bezwaren heeft ontmoet dit ongetwijfeld eenigen teiuggang zal brengen, hoopt men de 20 000 leden te kunnen handhaven. Rijwieldiefstal. Zondagavond werd voor een café in de Stationsstraat een rijwiel, be- hoorend aan den heer L. alhier ont vreemd. Miandag vond men het rijwiel onder Sprang terug de eleciri. sche lantaarn was echter verdwenen. is R D AM 2. 3. 4. o. 0. 7.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5