en Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iien. nz. FEUILLETON liogisole gevolötrelihing. i pert ilai i, Winkelnieuws. Voor. 5. enz rt een aat. Mol Gaat IS d de; *wllk| 55e JAARGANG. nen. Jmen. -and. ier. v J I I ien van GEMEENTERAAD. SPRANQ.CAPELLE. De Openb. Lagere School te Sprang.Capelle wordt verkocht. Een dure garage. Penstoens- kort'ng en salarisver hooging. Verlichting Winterdijk. Een gemeente-opzichter. De begroo ting vastgesteld. Vrijdagmiddag kwam de raad der gemeente Sprang-Capelle in openbare vergadering bijeen ten raadhuize te Vrijh.-Capelle. Voorzitter de Edelachlb. heer burge meester Meijer. Afwezig de heer Vos met kennis geving. De notulen der vergaderingen van 21 en 28 October 1.1. worden zonder opmerkingen vastgesteld. Aan de orde 2 Ingekomen stukken. Van Oed. Staten goedkeuring van eenige raadsbesluiten, o.m. tot aankoop van grond van den heer W. B. Rijken en tot verkoop van fondsen. Winkelsluiting. Van eenige plaatselijke winkeliers is een verzoek Ingekomen om verschil lende dager, aari te wijzen waarop de Winkelsluitingswet niet van toepassing is. De gevraagde dagen zij i alle reeds In de wet zelf genoemd als dagen waarop de winkels tot 10 uur mogen open zijn. Daarom willen B. en W met de winkeliers nader in overleg treden. Weth. v. d. Willigenburg veronder stelt dat dit verzoek in verband staat met de a.s St. Nicolaasdrukte. De heer de Roolj merkt op dat vele menschen blij zijn dat ze hun zaak om 8 uur kunnen sluiten. B. en W. zullen nader overleggen. Rapport der Commissie van Toezichi op het Lager Onderwijs. Aan de gemaakte opmerkingen heb ben B. en W. reeds de noodige aan dacht geschonken. van „De Echo van het Zuiden". HOL geeft dit jaar zijn Speel goederen cadeau. Voor iedere gulden bij ons be steed kan men vanaf heden gratis speelgoederen uitzoeken. MOL blilft goedkooper. Trampad. Van den heer W. A. v. d. Hoeven mededeellng dat hij bereid is de zgn. Trampad aan de gemeente te verkoopen. Reed» vroeger is verzocht om ver betering van dezen weg. Thans is de eigenaar bereid de pad voor f375 aan de gemeente te verkoopen. B. en W. hebben ook overlegd met den eigenaar van den naastliggenden bouwgrond, die bereid gevonden werd deze aan de gemeente te verkoopen. De heer Michael heeft over deze kwestie reeds vroeger een en ander gezegd. Toen wist hij echter niet ot een gedeelte van de pad aan de Tram maatschappij hoorde of dat de heele weg van v. d. Hoeven was. Daarop is spr. openlijk aangevallen in de krant, maar hij heeft daarop niet geantwoord daar hij er liever tusschen uit bleef. De heer v. d. Hoeven heeft al zijn bouwgrond verkocht en nu wil hij ook den weg kwijt. Hij heeft er zelf royaal van geprofileerd en de menschen met een slechten weg laten zitten. Spr. is van meening dat de eigenaar den weg eerst behoorlijk njoest in orde maken voor hij hem wilde verkoopen. f375 voor dien weg vindt spr. een uitgave die niet past. Dat is een spe- culeeren op de gemeentekas dat niet toelaatbaar is. De heer Verheljden is van meening dat de raad een precedent zou schep pen door tot dezen koop te besluiten, daar nog verschillende andere inwoners dergelijke wegen in hun bezit hebben. De Voorzitter meent aat de menschen al aardig tegemoet gekomen zouden zijn als er een fietspad aangelegd werd. De heer Verheiden acht 't gewenscht dat de Binnenpolder zich met deze kwestie bemoeit. Op voorstel van dhr. Michael wordt het schrijven voer kennisgeving aan genomen. Benoemingen. 3. Benoeming leden Armbesturen. Voor Capelle worden aanbevolen de heeren J. Huisman (aftredend) en J.A. Verheijden. Gekozen wordt de heer Huisman met 8 st1 op dhr. Verheijden en 1 blanco. Voor Sprang worden aanbevolen de heeren J. L. van Santen (aftr.) en J. W. B. van Schuppen. Het aftredend lid wordt met 8 st. herkozen, 1 op van Schuppen en I blanco. 4. Benoeming Havenmeesters. Voor Labbegat wordt herbenoemd de heer A. A. Gouda en voor Caqelle de heer J. v. d. Ltnden. f Verkoop v.m. school te Sprang. 5. Voorstel B. en W. tot verkoop van de v.m. Openb. Lagere School te Sprang. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering hieitoe in princiep werd besloten. Er zi|n ioen 3 schatters be- noemd die de volgende schattingen hebben gemaakt: Qjirijnsf200, Spul broek f 100 en Wiliemse f 100, gemid deld dus 1 133.33. Hoewel B. en W. kunnen begrijpen dat de schatters tot dit lage bedrag zijn gekomen, daar de verkoop geschiedt onder zeer bezwa rende bepalingen, achten zij dezen prijs toch te laag. Zij stellen daarom voor het schoolgebouw te verkoopen aan den Volksbond voor den prijs van f200, de hoogste schatting dus en onder de bekende voorwaarden. De heer Verheijden informeert naar de kosten van herstelling. De Voorzitter antwoordt dat een goede herstelling minstens f500 a f600 zal kosten. Zooals het gebouw nu vernieuwd wordt is er een bedrag van 1500 a f 1000 mee gemoeid. De heer Verheijden is de meening toegedaan dat de gemeente 't gebouw evengoed kan herstallen als elk ander Spr. zou er geen 1500 aan verbouwen. Dat het dak niet onderschoten is is niet zoo erg, dat ziet men in de steden overal. Michael Daar ligeen ze dan ook met dïparapluie in bed Kijkt u maar eens in G :ertrulde berg of Heusden. De Voorzitter wijst erop dat de gemeente het gemak dat zij van het gebouw heeft, behoudt Zij heeft immers het recht om daar vergaderingen te houden, terwijl de- ontvanger en het Armbestuur er altijd zitting hebben. Weih. v. d. Willigenburg zegt dat de gemeente tegenwoordig voor het gebouw vele lasten moet betalen. In de naaste toekomst zou weer f 600 voor reparatie betaald moeten worden Vloeren, plafonds, muren en dak zijn s'uk 9aar»eeQnovpr heeft de gemeente er geen enkel voordeel van. Bij verkoop komen de kleine on kosten te vervallen, terwijl de ge bruiksmogelijkheid voor de gemeente nog verbeterd wordt. De prijs van dit gebouw mag, naar spr. meent, nooit vergeleken worden met wal voor andere gebouwen be taald wordt. Werd het gebouw voor afbraak verkocht dan zou f 200 nog een mooie prijs zijn, te oordeelen naar het-bedrag wat b v. voor de zaal van Euphonla te Kaatsheuvel betaald wordt. De heer de Rooij heeft een kijkje In de school genomen, z.l. ziet deze er niet slecht uit. De ramen ztjn van ijzer, daaraan kan dus weinig versle ten zijn, hoogstens het hout en vensters. Met f 600 is het gebouw aardig op te knappen. Spr. is er daarom voor het gebouw zelf te herstellen en het dan aan de verschillende vereenlgln- gen die er gebruik van willen maken te verhuren. De heer Dalmeijer vraagt zich af hoe B. en W.aan een bedrag van f 200 kunnen komen als de schatting slechts f 1333 33 was; hij vindt het niet sympathiek tegenover de schatters die hun werk toch serieus hebben gedaan. Voorzitter. Ik geloof niet dat zij er tranen om zullen laten. B en W. vonden het bedrag van f 133.33 wel wat weinig Weth. v. d. Willigenburg wil het werk der schattingscommissie aller minst als niet-serieus beschouwen. Het ts voor hem geen daad van finan cieele, doch alleen van moreele be- teekenis Voor het prestige van den raad vindt spr. het trouwens beterde hoogste schatting over ie nemen. Ook voor de koopende vereeniging kan dit toch geen bezwaar zijn. De heer Boer vindt het voorstel B. en W het best. De heer de Rooij. Als het voorstel B. en W wordt aangenomen is dan de Volksbond verplicht om vergade- ringen van elke richting toe te laten. Weth. v. d. Willigenburg. Als de Volksbond eigenaar wordt blijft hij natuurlijk baas ln eigen huis, dus de gemeente kan in deze geen verpUch- binnen MEESI tikclcD [ocolad1 EERSl ;n. 32. (Wórdt vervolgd). jdJMMER 93. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1932. p. Dit blad verschijnt OENSDAG en ZATERDAG. ifven, Ingezonden stukken, gelden eni. Iranco te zenden aan den Uitgever. Mmementsprijs per 3 maanden 1.25. toco p. post door 't geheele rijk 1.40 De Echo van het Zniden, iiililjksrht en Langstraatscbe ('unit, UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. BIJ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur *n ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. "1 m Uit het. Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). Met een verwijtenden blik keek zij bij de daaropvolgende ontmoetingen bij het eten, haar stiefzoon aan. Zij uitte allerlei duistere verwijten, bij iedere passende of niet-passende gelegenheid. Meestal richtte zij zich daarbij tot haar bulldog. Och, Fricka, lief dier, zei ze eens tijdens het souper tegen den hond, die met een servet voor en met een naar bui ten hangende tong op een stoel naast haar zat: „jij bent toch mijn trouw beest, jij spant niet met vreemde menschen te gen de vrouw samen: Jij weet wel, dat ik het goed met je meen. Er zijn wel an deren, die dat niet merken, hé? Haar kleine zwarte git-oogen, die bij deze soort toespraken steeds fonkelden, wisselden veelzeggende blikken met Ris peter. Deze zat daar met een glimlachend en vriendelijk gezicht. Hij had veel en lekker gegeten en was absoluut niet in de stem ming om actief in een familiedrama mee te spelen of zelfs maar toeschouwer te zijn. Maar in Viktor kookte en wroette het al zoolang, dat hij nu maar de gelegen heid aangreep om eens ernstig met zijn stiefmoeder en zijn oom te praten. Het kan ook wel zijn, mama, dat U Werkelijk voor anderen niet zoo goed bent als voor uw hond. Hebt U daar wel eens in ernst over nagedacht? Ze staarde hem met open mond aan. Maar wat bezielt jou opeens, om zooiets tegen mij te zeggen? Heb ik dat aan je verdiend? Beteekent dat soms, dat ik het jou heb laten ontbreken aan liefde en hartelijkheid dat ik niet voldoende rekening met je gehouden heb., en.... endat ik je niet alles gegeven heb wat je toekomt Viktor legde zijn servet neer. Eerlijk gezegd: ja, mama. Ik dring er al maanden op aan, dat U mij in de firma de plaats zult geven, waar ik recht op heb. Altijd vergeefs. Noemt U dat goedheid en lief de? Of me geven, wat me toekomt? Ik vind, dat het aandenken van mijn vader U moest verplichten mij niet te laten twijfelen aan Uw goede bedoelingen. Mevrouw Troilo kreeg een van haar „aanvallen". Na een overvloedigen maal tijd kon ze geen opwinding verdragen. Zij lag achterover in haar stoel en snakte .naar lucht. Rispeter sprong op en kreeg Hoffmandruppels. De bulldog, die juist op dit moment zijn eten verwachtte, hief een vervaarlijk geblaf aan. Och lief, goed beest, waren ha<ir eerste woorden, toen ze weer een beetje opknapte en ze streelde het blaffende monster. Je zult je deel krijgen. En di rect weer in haar rol, vervolgde ze: Ik heb altijd iedereen gegeven wat hem toekwam. Waar haal je die praatjes van daan, Viktor? Je hadt je erfdeel al opge geten op den dag dat je meerderjarig bent geworden. Vraag dat maar aan oom Alfons. De rekenkunde van oom Alfons, mama. weet ik allang op juiste waarde te schat ten! Maar ik dacht, dat ik als drager van vaders naam meer recht had om in dit huis een beslissende stem te hebben dan oom Alfons. Wacht maar, jongetje, de rechten die mijn neef Alfons hier heeft zullen bin nenkort nog grooter worden. Ze haalde diep adem en wierp hem met haar fret- oogen een giftigen blik toe. Want we trouwen direct na Allerzielen; dan zal ik de laatste Mis voor je vader laten lezen. Viktor stond op. Zijn gezicht was plotseling doodsbleek geworden. Zoo, zoo. Hij hield zich aan een stoelleuning vast. Ik had al lang zoo'n vreemd gevoel hier in huis. Nu weet ik het.ik moet hier weg, dat is uw bedoeling. Ik moet hier in mijn vaders huis een vreemde worden De hond overstemde met zijn afgrijse lijk geblaf wat hij zei. Ook mevrouw Troilo en oom Alfons Rispeter waren op gestaan. Tegelijk stonden ze in groote opwinding tegen Viktor te schreeuwen. Ten slotte hield Viktor de handen te gen zijn ooren en ging van de tafel weg. Zwijgend, de armen over elkaar geslagen, leunde hij tegen deii muur. Rispeter had kalm een groote import-sigaar opgesto ken en was in een hoek gaan zitten. Vevrouw liep om de tafel heen en weer de handen tegen de slapen gedrukt. De hond sprong blaffend om haar heen. Een verzoening, zelfs maar een weder- zijdsch begrijpen, was uitgesloten. Vik tor had het spoedig begrepen, dat het 't meest met hun bedoeling overeenkwam, als hij in drift wegliep. Zoo kalm als hij kon, zei hij tegen zijn stiefmoeder: U, mijn vader en U-zelf had allebei mijn leven er op ingericht, dat ik de erfgenaam van do firma zou zijn. Ik zal daar maar verder niet op rekenen. Maar alles afhandig maken laat ik mij niet. U hebt Katarina Lutz en haar vader niet voor. En als U hel er op aan wilt laten komen dan moet de rechtbank maar beslissen, ik ben bereid om met U en met meneer Rispeter te procedeeren. Nu schrokken ze toch allebei wel. Me vrouw begon te huilen. Heb ik dan ge zegd, dat ik je op straat wil zetten? lui jij dreigt maar direct om me een schan daalproces aan te doen! De nagedachte- I nis van je vader op zoo'n manier le schande te maken! I)at ik dat aan je be leven moet. Rechtvaardig ben ik altijd tegenover je geweest. Dat zal nu moeten blijken, mama. Voorzichtig kwam Rispeter vanuit zijn hoekje er tusschen. Natuurlijk kun je geen onmogelijke eischen stellen. Je zult i hebben wat je noodig hebt om te leven. Maar een groot kapitaal kan de firma niet losmaken. Van U, oom Alfons, verlang ik geen i penning. En het is de vraag, wie van ons tweeën de gevende en wie de nemende is. Over mijn plannen praat ik voorloo- pig niet. Ik zou je alleen willen waarschu- wen. dat je je niet inlaat met een of an dere speculatieve onderneming, Viktor. j Er zweeft zoo iets in de lucht, geloof ik. Aan wat voor ondernemingen? Ver klaar U nader, alstublieft. Mevrouw Troilo huilde nog steeds. Ik was zoo in onrust over je, Viktor en toen heb ik.... de brief uit Bpden- Baden gelezen.... dat je al iets iffln het zoeken was. Hij doorzag de zaak terstond. Ah zoo, ja ja. zei hij spottend. Vandaar dat U zoo goed op de hoogte bent. Hij vond, dat het nu mooi genoeg was geweest. Hij wenschte een eind aan het onderhoud. Hij had de hand al aan de deurkruk. Maak U maar niet druk over mij. Ik vind mijn weg wel. Ik wensch U voor uw toekomst alle goeds. Probeer alleen niet die toekomst op onrecht op te bou wen. Met die woorden verliet hij de kamer. Viktor, die woorden neem je direct terug Door den hond gevolgd liep zij naar de deur? Maar die had hij al achter zich dicht gedaan, j Haar neef en aanstaande echtgenoot j versperde haar den weg. Laat maar uitrazen, Dora-lief, zei hij op zijn beminnelijksten en zachtmoe- digsten toon. XII. Viktor vermeed de volgende dagen iedere ontmoeting met zijn stiefmoeder i en oom. Hij at buitenshuis, had ook een samenkomst in Frankfort met graaf Zech- J lin en de combinatie, die de stichting van het sportpark voorbereidde. Op kan toor had hij nog meermalen een ernstig zakelijk onderhoud met Alfons Rispeter. Ten slotte was de angst van dezen laatste dat het tot een proces zou komen, zoo groot, dat hij vrij groote concessies deed. Viktor was van oordeel, dat de toelage, die zijn oom bereid was hem toe te staan, bleef beneden hetgeen hem van rechts wege toekwam. Zijn definitieve toestein- ming behield hij zich dan ook voor. Hi.j wachtte nu nog maar op den af loop van de onderhandelingen over zijn toekomstige positie als directeur van de sportpark-maatschappij. Over de meeste punten waren ze het al eens geworden, j Het wachten was nu nog maar op de de- j finitieve goedkeuring door de combina- I tie, dan kon het contract geteekend wor- den. De weinige intiemere kennissen, die hij in Wiesbaden had, had hij in dezen vervelenden overgangstijd verwaarloosd. In 't Kurhaus vertoonde hij zich niet. Uit de kranten vernam hij, dat Mevr. Rett- berg op den tweeden dag van de tennis wedstrijden een eclatante overwinning had behaald. Des te meer was hij ver wonderd, haar naam niet te vinden on der de gasten, die aan het groote slui tingsdiner deelnamen. Een van de Amerikanen, die hij toeval lig in den trein naar Frankfort ontmoette vertelde hem, dat mevrouw Rettberg op het oogenblik erg boos was en voor nie mand te spreken: de „Kurdirector" had haar bij het feestconcert in het-Kurhaus opzettelijk niet gegroet. Zij scheen het voorwerp van de Wiesbadensche praat- lust te zijn. Hel waren ook vreemden, van wie hij hoorde hoe de zakelijke moeilijkheden van Katarina opgelost waren. Rispeter was hem altijd onsympathiek geweest, maal' door zijn onedele houding in dez.e zaak waren de bruggen tusschen hen heelemaal afgebroken. Als hij aan Kata rina dacht, schaamde hij zich. Als hij die nachtelijke ontmoeting met haar maar ongedaan kon maken! Hij voelde 1 zich zoo onbevredigd, zoo zonder inner- I lijk evenwicht Wat hem er toe bewoog de betrekking in Baden-Baden aan te nemen, was hoofdzakelijk het vooruitzicht eens een i verantwoordelijken werkkring te krijgen, 1 waarin hij zijn arbeidskracht en energie kon ontplooien. Den komenden winter zou zijn nieuwe positie hem waarschijn lijk nauwelijks één rustdag laten, want het sportpark moest reeds op 1 Mei ge opend worden. Dat zou met groote praal en in tegenwoordigheid van allerlei auto riteiten gebeuren. In het voorjaar reeds had Viktor een oproeping gekregen voor den actieven dienst tijdens de cavalerie-manoeuvres in den herfst, die meerdere weken zou den duren. Maar daarvoor had hij op 't oogenblik absoluut geen tijd. Daarom trok hij op een morgen zijn uniform aan om op het districtscommando een mon deling verzoek om vrijstelling in te die nen. 'j JLüi

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1