DE BESTE SIGAREN. DE FIJNSTE BONBONS. 100 OM BiiKOLSTEREN- Me petlloope en uraclisclie SI. MCOLAAS-Cllil MEVROUW koopt voor Mijnheer MIJNHEER koopt voor Mevrouw Grootestraat WAALWIJK. Telefoon 139. Fa. P. T. Bierlaagh-v. d. Heijden Anton Holtgrefe 94. Zaterdag 26 NöY. 1932. 5e Jrg. DERDE BLAD. en bon prijzen loozen guren. enz. ERS, BAK. tereid. velend. BUITENLAND. Verklaringen van Schacht. pe thans te Berlin vertoevende ïSLidredacteur van de „Nordwestdeui- ZtUuvg', Wilhelm Qeorg. hetf blad een interview geseird, da heeft gehad met den vroegerer 3ecteur van de Rijksbank, dr. bacht. Qp de vraag of Schacht geen rijks- ^uiselier wil zijn, antwoordde deze: Is thans slechts éé.i man. die rijks- SLelier kan worden en dat is Adoli 3 /al Hitler op de voorwaarden ingaan, £3 ti^e men hem heeft opgelegd bij bet 3 ileenen van de zending Het antwoord luidde Men mag een 5 die een groote taak heeft en -5 a/mede groote verantwoordelijkheid S|iich neemt, deze taak niet bemoei- jen door voorwaarden met betrek .g tot de toe te passen methodes, gelegenheid", aldus ver-olgde acht «verzoek ik u, het volgende [publiceeren [Hitier heeft den 13 Aug. niet gezegd Lil de geheele macht, maar; lk wil Leheele verantwoordelijkheid. Indien lier thans geen rijkskanselier wordt, zal hij het over vier maanden ,den. Hij kan wachten. Hopens de valutakwesties verklaarde SchachtZoo lang het beiaiings- keer met het buitenland vanhooger ■Sfod wordt geregeld, behoeft men 2ïis te vreezen Het zal er dus op komen, het devlezenverkeer niet Selder weer vtij te maken, dan wan- jjf een in evenwicht gebrachte be- ngsbalans de Mark op pariteit kan Shaven, ook in het internationale alingsverkeer. Iter's brief aan den Rijkspresident. hotel „Kaiserhof" werden be- ekingen gevoerd tusschen de nat. c,.leiders over den dehnitieven tekst het antwoord van Hitier aan von «Syenburg. Men acht het thans reeds zeker, dat i de vorming eener meerderheids, zekering geen sprake zal2ijiendat ere voorstellen zullen worden ge- n voor de vorming van een presi- Sjalieele regeering. politieke kringen bespreekt men 3ids dru de verdere ontwikkeling gebeurtenissen na het antwoord Hitier. Vandaag wordt geen be- ilng van Hindenburg verwacht;de Kient zal Hitler's antwoord rustig zorgvuldig onderzoeken en dan een besluit nemen over de ver- stappen. Kan Hitier inderdaad j|[3jn meerderheldsregeering vormen, 'lülltfi blijft slechts de mogelijkheid van presidentieel kabinet over, een jetreffende beslissing kan natuurlijk chts de president zelf nemen. Een sidentieel kabinet onder leiding van liler acht men onwaarschijnlijk en lis ondenkbaar. )e Duitsche volkspartij deelt mede. zij nog steeds bereid is een ka. et van nationale concentratie te men. Er is met haar echter nog onderhandeld en de nat.—soc. mij heeft nog nooit contact met haar izocht. groote slag in den Grand Chaco. DeParagueesche minister van oorlog, as. deelde gisteren mede, dat naar atting tijdens de gevechten in den nd Chaco 1850 Paragueezen en geveer 3000 Bolvianen werden ge d, gewond of vermist ?ljn. nans staan meer dan 20 000 man, Ivianen en Paragueezen gereed den grooten slag in de om eving Savvreda. De Bolivianen hebben, vooral in Westen, het oprukken der Para- ejche troepen weten te voorkomen. Deze groote slag zal, zoo hoopt men beide zijden, een einde maken aan strijd, die hoewel er nog steeds n ctficieele oorlog is verklaard, hen de twee republieken, die de lid van den volkenbond zijn, nu s zes maanden voortduurt. Hevige gevechten in Mandsjoerije. Terwijl in Qerè/e het Lyiton port wordt besproken, zetten de anners de zuivering van Noord- ndsjoerije voort. Een hevig gevecht rdt op het oogenblik geleverd door 000 Chlneezen tegen een Japansche er—afdeellng, die ongeveer even man telt. )e japanners melden dat zij na een er gevecht Potbjoean veroverden, Chlneezen op de vlucht dreven en provincie Heiloengklang bezetten Chlneezen beweren echter, dat zij tsjoean nog steeds in handen heb- n, hoewei de Japanners hevige aan- len doen. Vrijlating van Gandhi .Volgens de «Dal'y Herald" over. fegt de onderkoning van Br, Ind vrijlating van Gandhi op bepaalde lorwaarden. Het Primo de Rivera—proces. Te Madrid is het proces begonnen en de medeDÜchtigen aan den alsgreep van Primo de Rivera. Twintig generaals en prominente staatsambtenaren staan terecht, be* gehuldigd van hoogverraad, wegens het verleenen van hulp bij het instellen van de militaire dictatuur in 1923 Het O M werd waargenomen door een jongen man, sportief gekleed, die 20 jaar gevangenisstraf eischte met ontzegging van burgcrechten. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 25 Nov. 1932. Kiesverèeniging. Woensdagavond vergaderde het be stuur der R.K. Kiesvereeniging. De propaganda-actie, in verband met de a s. verkiezingen voor de Tweede Ka mer, werd druk besproken. Waar de Tweede Kamer-verkiezing mede het hoofddoel vormt van de R.K. Kiesver eeniging, is liet bestuur voornemens een degelijke voorbereiding aan deze voor de vereeniging zoo belangrijke gebeurtenis te doen voorafgaan. In den loop der eerstvolgende dagen zal het bestuur nogmaals bijeenkomen om een definitief plan vast te stellen. In verband met de in de laatste al- gemeene vergadering plaats gehad hebbende reglementswijziging, werd 't rooster van aftreden van bet bestuur bij loting als volgt vastgesteld: 1933 Vacature J. v. d. Geld. Th. Nuyten. 1934 W. Eibers. Mej. Hombergen. N. van Loon. 1935 J. W. van Heesbeen. Jos. Loeff. F. Smolders. 1936 A. Lombarts. Jos. Klijberg. •Wij mogen bierbij het vertrouwen uitspreken, dat de actieve president, de heer J. W. van Heesbeen, die de al- gemeene vergaderingen, maar ook de actie op zoo uitnemende wijze weet te leiden, zeker deze belangrijke periode, wij bedoelen minstens tot na de Ka mer-verkiezingen, het voorzitterschap zal blijven bekleeden. Hij zal daarmee de vereeniging en de goede zaak een grooten dienst bewijzen. Winkelsluiting. Ingevolge de Winkelsluitingswet mogen de winkels in bet tijdvak van 25 Nov. tot en met 5 December lot 10 uur geopend zijn. Langstraatsche en Heusdensche Korenbond. Donderdagavond werd in Musis Sacrum een bijeenkomst gehouden van de leden van de Korenbonden voor de dekenaten Waalwijk en Heusden. Onder de aanwezigen waren ver schillende H.H. Geestelijken, o.m. de H.E. Heeren Deken Wouters uit Heus den en v. Riel uit Waalwijk, Prof. Dr. Kerssemakers, secr. van de Dioc. Bos sche St. Gregoriusvereeniging en dhr. Hoppenbrouwers uit Tilburg, leidei der directeurencursussen. De vergadering werd met den Chr. groet geopend door den H.E. Heer De ken van Riel, die daarna een welkoms woord sprak. Op de eerste plaats wenschte Z.H.E. de aanwezige zangers geluk met het St. Ceciliafeest en hoop te dat zij allen dit nog vele jaren zul len mogen meevieren. Z. H.E. riep allen een hartelijk wel kom toe, speciaal den H.E. Heer De ken Wouters, Voorz. van den Heus- denschen Bond, en den Secr. van de zen Bond. De eenigszins tegenvallende belangstelling moest spr. wijten aan het slechte weer, dat velen zal hebben teruggehouden van den tocht naar Waalwijk. Z.H.E. wees op het groote belang van de Korenbonden en van den kerke- lijken zang die alle aanwezigen op bij zondere wijze ter harte moet gaan. Daarom verheugde bet spr., dat Dr. Kerssemakers is bereid gevonden de zen avond de schoonheid van den Gre- goriaanschen zang te komen ontvou- wen en een demonstratie daarvan te geven met behulp van gramofoonpla- ten, waaruit voor de zangers voorbeeld en leering kunnen trekken. Z.H.E. heette Dr. Kerssemakers van harte welkom en sprak als zijn over tuiging uit, dat deze erin zou slagen de liefde en toewijding voor het Gre- goriaansch nog te verhoogen. Z.H.E. noemde het Gregoriaansch de kerkelijke zang, waaraan de koor zangers bun toewijding ten volle moe ten geven. Immers de zang moet strek ken tot eer van God cn tot stichting der geloovigen, wat speciaal door het Gregoriaansch bereikt wordt. Na dit openingswoord bracht de heer Tuerlings, secretaris van den Langstraatscben Bond, verslag uit over den laatsten Korenbondsdag. 1 Met dit uitvoerige en uitstekend verzorgde verslag, bleken alle aanwe zigen getuige het applaus in te stemmen. De heer Hoppenbrouwers gaf naar aanleiding van den Korenbondsdag nog eenige wenken. De algemeene in druk die Kap. de Bree en spr. kregen, wasuitstekend. Menschenwerk is echter nooit volmaakt. Geen wonder dus, dat ook hier eenige fouten gft. maakt waren, die aan de directeuren schriftelijk zijn medegedeeld. De hoofdgebreken waren het tekort aan rythme cn stemgebruik, twee der moeilijkste dingen. Deze punten, voor al het laatste, vragen de aandacht, en worden deze in het oog gehouden, dan zal op den volgenden Bondsdag den al- gemeenen indruk nog beter zijn. Ge zien 't materiaal kan spr. zeggen, dat buitengewoon goed werk is geleverd. De Voorzitter dankte den heer Hop penbrouwers voor deze nuttige wen ken, die hij de zangers aanbeval. Prof. Dr. Kerssemakers kreeg daar na het woord om een en ander over 't Gregoriaansch te zeggen. Spr. wijdde J. Kuijsters, Waspik. P. Kuijten, Waspik. F. van Osch, Waalwijk. J. Tuerlings, Kaatsheuvel. De heer Hoppenbrouwers sprak eveneens een woord van gelukwensch tot de geslaagden, niet op de eerste plaats voor het diploma, maar vooral voor den ijver die door hen betoond is. Spr. hoopt, dat deze ambitie nieuwe vruchten zal afwerpen en aanstekelijk zal werken voor de andere koristen. De geslaagden hebben hard voor het diploma moeten werken, doch daar door acht spr. de waarde des te hoo- ger. Met genoegen heeft spr. gehoord, dat reeds 3 geslaagden gelegenheia hebben gekregen om het geleerde in practijk te brengen, n.l. de heeren G. Duivelaar, die de leiding van den Gre- goriaanschen zang in het koor van St. Jan te Waalwijk heeft gekregen; T. van Beurden, die directeur werd van het jongenskoor te Haarsteeg en v. d. Broek, die directeur-organist werd te Hedikhuizen. Spr. heeft nog nergens elders een cursus gegeven die op deze wijze ge slaagd is. Hij eindigt met een dank woord aan de St. Gregoriusvereeniging, die hem in staat stelt in dit bisdom de cursussen te geven. Ook de Voorzitter sprak nog een ge lukwensch tot de geslaagden; voor het bestuur was deze cursus een groote voldoening en spr. hoopt met den heer Hoppenbrouwer, dat het voorbeeld na volging zal vinden hij de andere ko- SEDERT 1903 IS HET NIET VOORGEKOMEN: 'T IS ONGELOOFLIJK, LEEST U MAAR! Stoommachines 1,75 tot 11,50; Trix Meccano en Electro- doozen 0.40 en 0,35. Hiermede maakt U de ingewikkeldste mechanische en electrische modellen. Geen dure aanschaffings- kosten meer, U koopt telkens voor aanvulling 1 of 2 of 3 doosjes hij en U bouwt steeds verder, uiterst leerzaam voor uw kinderen. Altijd mooi blijvende, -roest- en vlekvrije artikelen: Kinderlepel en vork 0.70; couvert: vork, lepel en mes 1,50; étui's tafel- en dessertmessen, vanaf 3,60; Fabrikaat F. Herder, iets aparts, 6,10 per 6 stuks in étui; couverts van 6 lepels, 6 vor ken en 6 messen 8,25; geëmailleerde broodtrommels, groote maat 5,25. VOOR I)E KINDEREN: Autopeds met trapbeweging of gewone; Vliegende Hollanders, Fietsjes, gereedschapdoozen, figuurzaagge reedschappen en prachtvoorbeelden. De Sint is er van overtuigd, dat de grootste en degelijkste sorteering op het meest denkbare gebied is te vinden bij ons. ZIET ONZE ETALAGES OF KIJKT ZONDER EENIGE VER PLICHTING BIJ ONS BINNEN. IMMER PRACTISCH KOOPEN, DOET UW KOOP NOOIT BETREUREN! Oe Uier- en Verfhandel en Werkplaats. G9OOTESTRAAT 261-263. TEL. 72. Naast het nieuwe Raadhuis te Waalwl|k. Het ledental bedraagt 397. Dit mag een flink getal genoemd worden, ge zien de zeer slechte tijdsomstandig heden en er verschillende leden zijn, die oin hun weinige inkomsten hier van geen gebruik hebben kunnen ma ken. De aflevering bedroeg: St. Anto- niusparochie 3249 H.L.; Stationsstr. en Besoijcn 2480.5; Hoekeinde 2249; totaal 7978 H.L.uit het pakhuis ge leverd 1371.5 H.L., is totaal afgele verd 9350 H.L. Door den penningmeester, den heer G. Eikenbroek, werd het finantieel ver slag uitgebracht, waaraan wij het vol gende ontleenen: Inkomsten aan contr., enz. 15.882.62 Uitgaven 12.210.59 Voorraad pakhuis 3.672.03 3.065.92 606.11 191.18 Nog te verdeelen 10 cent 797.29 797.80 797.29 zich in het bijzonder aan het systeem van Solesmes, dal mits goed gezon gen toch het mooiste en meest prac- tische blijft, ondanks enkele histori sche onzekerheden, die echter meer de details dan de hoofdlijnen betreffen. Met behulp van gramofoonplaten •die meer zeggen dan ellenlange lezin gen demonstreerde spr. de schoon heid van dit systeem, die te duidelij ker sprak hij de uitvoerige toelichting die spr. gaf hij eiken interval, schier eiken toon. De offertoria der paters van Solesmes, die spr. ten gehoore gaf, werden met de grootste aandacht beluisterd. Tijdens de pauze reikte prof. Kers semakers namens de St. Gregoriusver. de hij den directeurscursus behaalde diploma's uit. Tevoren sprak hij een gelukwensch tot de geslaagden en een dankwoord tot den leider, de heer Hoppenbrouwers, voor de wijze waar op hij dezen cursus heeft geleid. De volgende heeren slaagden voor dit diploma: P. Berzeveld, Kaatsheuvel. 1 W. Berzeveld, Kaatsheuvel. T. van Beurden, Haarsteeg. H. van Beurden, Haarsteeg. J. v. d. Broek, Herpt. P. Broos, Waalwijk. Pater Bruno, Kaatsheuvel. G. Duivelaar, Waalwijk. Th. v. d. Griendt, Engelen. Hoevenaars, Dongen. H. van Iersel, Waspik. J. Kooien, Waalwijk. risten. Na de pauze behandelde prof. Kers semakers den Introitus en een Middel- eeuwschen lofzang van Notker. Voorts gaf hij nog een polyphone- zang, waarbij hij de oprichting van jongenskoren bepleitte. Tenslotte wees hij nogmaals op de schoonheid van 't Gregoriaansch en de mooie bedoeling van den kerkzang: de eer van God en de stichting der geloovigen. De Voorzitter dankte voor deze leer zame en aangename causerie, die naar hij hoopt, de liefde voor het Grego riaansch nog zal doen toenemen en dat daardoor ook de ijver en de nauw lettende studie zullen bevorderd wor den om te bereiken wat in 't zangers vermogen is. Z.H.E. sloot de bijeenkomst na een dankwoord voor de belangstelling met den Chr. Groet. R.K. Steenkolen Inkoop Vereeniging Broederhulp Woensdagavond hield bovenge noemde vereeniging haar jaarlijksche algemeene vergadering in de groote zaal van de Werkliedenvereniging. De Voorzitter, de heer J. Leijtens, opende deze goed bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de Secretaris, de heer A. Couwenberg, de notulen las, welke onveranderd wer den goedgekeurd en vastgesteld. Hierna bracht hij een verslag uit betreffende de leverantie der kolen, waaraan wij het volgende ontleenen: Nadeelig saldo van 0.51 Onder dank van de vergadering werd ook dit verslag goedgekeurd. De controle-commissie bracht hier na hij monde van den heer P. Brun- schot haar verslag uit en deelde mee, alsdat alle bescheiden in de beste orde waren bevonden en bracht 'n woord van dank aan den penningmeester voor zijn goed beheer. Tot lid van de controle-commissie werd benoemd de heer Ant. van Dru- nen. Door de vergadering werd ook aan genomen om de Werkliedenver. 25 en aan het St. Nicolaas-comité 15 te schenken. Door den Voorzitter werden hierna de prijzen aan de vergadering mede gedeeld, welke zijn als volgtEier kolen 1.05, le kwaliteit Ess Nootjes ƒ1.38, Stukkolen ƒ1.36 en le kwali teit Dominale Anthraciet 2.28. Aan de beurt van hftreden zijn de bestuursleden de heeren J. Leijtens en Adr. Couwenberg. Vanaf heden tot 7 Dec. a.s. kunnen door minstens 10 leden onderteekend candidaten ge steld worden en zal als dit gebeurt een algemeene vergadering worden gehou den; worden geen candidaten gesteld, dan zijn de aftredenden herkozen. Bij de rondvraag werd door eenige leden de vraag gesteld, waarom de vereeniging voor 'n gedeelte van haar kwantum aan Duitsche kolen de voor keur gaf, terwijl wij toch zedelijk ver plicht zijn het Nederlnndsch fabrikaat te steunen. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur reeds hierover besprekin gen heeft gevoerd met het bestuur van den Werkliedenhond en het Diocesane Inkoopbureau. Door eenige leden werden de prijzen en het gewicht der kolen besproken, welke door den Voorzitter werden be antwoord en toegelicht.. Hierna werden ook nog door eenige leden vragen gesteld van huishoude- lijken aard, waarna de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Xcd. R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus". Algemeene vergadering van den Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus", groep lederbewerkers, afd. Waalwijk, op Maandag 28 Nov. 1932, in de zaal der R.K. Werklieden vereeniging, aanvang 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bespreking loopende actie in de schoenindustrie. 4. Mededeelingen. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. I Aller opkomst dringend gewenscht. I Vereeniging Koninginnedag. De vereen. Koninginnedag houdt vandaag haar algemeene ledenverga dering, waar o.m. de verslagen van secretaris en penningmeester aan de orde zijn. Lezing. Tweede lezing op Maandag 28 No- i vember 1932 in de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk, des avonds te 8 uur pre- cies. Spreker: de Weleerw. Heer Ds. P. i J. de Veij Mestdagh, predikant der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Onderwerp: Jeruzalem. De lezing wordt gehouden in de kerkzaak Erven de Wed. van Nelle. De fa. van Nelle heeft de jeugd op nieuw verrast met een aardig boek werk. Ditmaal is het een meisjesboek, getiteld: „De Tweelingzusters", en ge schreven door de bekende Haagsche schrijfster Mevr. W. Tétillon. Een leuk en spannend verhaal. Het bandontwerp werd geteekend door den heer Jac. Jongert te Rotter dam. Het hoek, dat ieder meisje moet trachten in haar bezit te krijgen, is beschikbaar tegen inlevering van 40 achteretiketten der pakjes koffie. llCfa 1 ■r

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 9