Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ie doet M non minder? i M jssm :UILLETON W Inkel nieuws. Voor MOL goederen cadeau. MOL bliift goedkooper. WOENSDAG 30 NOVEM R 1932 55e JAARGANG. Dit blad verschijnt DAG en ZATERDAG. Ingezonden stukken, gelden ens. te zenden aan den Uitgever, entsprijs per 3 maanden 1.25. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentifin: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur fn ons besit sijn. IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. NOG IETS TEGEN TE KLEINE GEMEENTEN. de vroedschap van Liliput-ge- en kan men soms rare dingen in. het weekblad voor den Neder- hen Bond van Gemeente-amb- !ii wordt thans een treffend je verteld. ige weken geleden moest in de irgsche gemeente Stramproy 'n iris benoemd worden. Stramproy a wereldstad; het telt ongeveer inwoners en de secretaris „ge- dientengevolge een bezoldiging onder crisis-korting f 1700- bedroeg. Dat is inderdaad een eiden bedrag, maar op het oogen- ïu er honderden jonge menschen gemeente-administratie naar trekking snakken, kan men on- feld zonder eenige moeite tien- geschikte candidaten vinden, or de betrekking in aanmerking komen. de aanbeveling heeft geluid wij niet, wèl weten wij, dat er 19 sollicitanten waren en daar- gediplomeerden. vervolgens weten wij, dat toen lelachtbare Raad van Stamproy mining overging, zich een merk- ig feit voltrok. Hoe het bepaald icn is, blijft in den school der verborgen. Alle raadsleden van rov toch hebben, als alle raads- van alle gemeenten in Neder- icn eed (of belofte) afgelegd, dat belangen van hun gemeente met vermogen zullen voorstaan en leren. n de raad van Stamproy voor ste maal had gestemd, bleek, ieder van de raadsleden één vas uitgebracht! kan langs wiskundigen weg men, dat het practisch, uitgeslo- dat deze uitkomst op andere is verkregen, dan doordat ieder raadsleden op zichzelven heeft id. geeft dit jaar zijn Speel* Voor iedere gulden bij ons be steed kan men vanaf heden gratis speelgoederen uitzoeken. Zeven menschen, die ieder den eed van art. 45 der gemeentewet hebben afgelegd, stemmen dus in een tijd dat er voor het ambt bepaaldelijk voorbe- bereide candidaten in groot getal aan wezig zijn, over de benoeming van 'n gemeente-secretaris en ieder van hen meent, dat hij het belang der gemeen te het best voorstaat en bevordert, als hij tracht voor zichzelven het haantje te verwerven Na de eerste stemming ging men onmiddellijk over tot de door de wet voorgeschreven tweede vrije stem- I ming. De uitkomst van deze tweede 1 vrije stemming is geweest, dat een van de heide wethouders, een boer, met vier tegen drie stemmen is benoemd. Van de gemeente-administratie' weet deze nieuwe secretaris natuurlijk niets af. Hij is 44 jaar oud -en zijn wethouderschap dateert eerst van het vorig jaar. Zelfs als hij zijn bedrijf onmiddellijk aan kant zou doen, zou hij dus vermoedelijk een jaar of zes noodig hebben, voordat hij de admi nistratie van een gemeente als Stram proy ongeveer zelfstandig zou kunnen voeren. Nu kan hij dat zeer zeker niet. Nu geniet hij inkomen voor werk, dat door hem niet of verkeerd gedaan wordt, nu wordt hij betaald voor het dragen van een verantwoordelijkheid, die hij niet dragen kan; nu is hij als vreemdeling getreden binnen den kring, waar hij niet thuis behoort". De N.R.Crt. weet nog te berichten, dat een dergelijk besluit indertijd reeds werd genomen door den gemeen teraad van Terschelling, waarhij tot j 11'l 81, grootendeels gediplomeerde gemeente-secretaris werd benoemd sollicitanten, waaronder met vele ja ren practijk als ambtenaar ter secre tarie of secretaris de heer J. de Vos, wethouder dier gemeente, van beroep schilder. Wij durven naar aanleiding van deze sprekende voorheelden de vraag stel len: is dil niet een motief tegen de m i niat u u r-gemeenten Want wat zijn dit anders dan spre kende voorbeelden van dingen die tal- looze malen voorkomen, wel niet in dezen overduidelijken vorm, maar toch op velerlei ander gebied? In de gemoedelijke onderonsjes die de ge meenteraden in dergelijke plaatsen soms zijn, maakt de vroedschap maar al te dikwijls van de gelegenheid ge bruik om een oratio pro domo te houden. EEN VEEG TEEKEN. Een Reu ter-bericht uit Oslo brengt ons de mededeeling, dat het comité voor den Nobelprijs heeft besloten dit I jaar den Nobelprijs voor den Vrede niet toe te kennen en het bedrag over eenkomstig de Statuten te reserveeren. Dat is een droef leeken in dezen tijd, nu er toch ongetwijfeld hard voor den blijvenden vrede gewerkt wordt. Is er dan onder al die Staatslieden die de vredesbesprekingen voeren, geen enkele die zoodanig op den voor- „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hócker. (Nadruk verboden). dit kussen had ze gewerkt in den ze bij Geheimraad Erck in Ber- iV. Haar werkdagen duurden daar Tm hem met dit borduurwerk te en, had ze de uren van haar ist moeten opofferen. Hoe vaak wel niet doodmoe geweest zijn en Zoo veel liefde en trouw, zoo- ve attentie leefde in haar. En ook goeden smaak had ze en lust in en een machtigen aandrang om n en gelukkig te maken!.... En steeds de asschepoester van het eest. dj voelde zich bevrijd van een nden last, als hij er aan dacht, dat we speculatie van Rispeter om ruineeren, zoo hopeloos mislukt ad ook het nummer van de „Gar- gezien met de kleurige, sugges- fbeelding van „Vlammende Kat- Dit zou werken als een trompet- In een paar weken zou de naam succesvolle jonge kweekster in- anale klank hebben. emaal uit eigen kracht was dat meisje vooruit gekomen. Hij daar- 1 'et zich in de clubfateuil voor den ''teen neervallen en borg zijn pijn- ofd de handen. rin> was door kat succes van baar moeizamen arbeid boven de groole me nigte uitgekomen; hij daarentegen pro beerde door een huwelijk-om-'t-geld zich een naar buiten schitterend leven te ver zekeren, dat innerlijk voos zou zijn. Neen, neen, neenhij was op den verkeerden weg. Hardop zuchtte hij. De kokette jonge vrouw had hem vanmor gen zijn lust in een eerlijken arbeid wil len bederven, toen ze beweerde, dat een man van stand en ontwikkeling, een man van de wereld, niet in een ondergeschik te positie thuis hoorde! Maar hij verlangde niet den man van de wereld uit te hangenen zeker niet op kosten van anderen. En nog min der wilde hij zicli van het geld van zijn vrouw laten onderhouden. De gloeiende vlammen sloegen hem uit. Het was ten slotte niet eens het geld van mevrouw Rettberg, die niet van zoo hijster-aanzienlijke afkomst was! 't Was het geld van haar overleden man! Hoe vaak had ze dien overleden man niet nog in zijn graf bespot, terwijl ze zich over het huwelijk vroolijk maakte. Wat voor een levensopvatting had ze er in het algemeen steeds op na gehouden! Was haar reputatie eigenlijk niet heel ongunstig? Nu nog afgezien van het geld moest hij zich aan zoo'n vrouw binden. Het beeld van Katchen dook plotseling voor hem op Hij sprong op. Het gesprek in den trein naar Frank fort schoot hem te binnen. Was het niet Mr. Harcourt geweest, die hem verteld had van het pijnlijke incident in de con certzaal van 't Kurhaus? De „Kurdirector" had voor mevrouw Rettberg openlijk en met opzet het hoofd omgedraaid. Hij moest het fijne er van weten. Het beste was, dat hij hij den „Kur director", oud-hoofd-officier, die hij al hij verschillende officiers-bijeenkomsten had ontmoet, zijn opwachting ging maken en ongezocht het gesprek op dit voorval bracht Een uur later, op het punt het Kur haus binnen te stappen, werd hij aange sproken door ritmeester von Freese, den leider van dan tenniswedstrijd, een offi cier waar hij ecnigszins mee bevriend 1 was. 1 Deze vertelde hem, dat de „Kurdirec tor" een auto-tocht maakte en pas des avonds zou terugkomen. Uit het gesprek, dat zich tusschen de beide mannen ontspon, bleek echter, dat ook von Freese hem de gewenschte in lichtingen kon geven. En Viktor vernam tel zijn ontzetting, dat de reputatie van mevrouw Rettberg veel slechter was en niet zonder reden dan hij ooit had vermoed. Het had von Freese al de groot ste moeite gekost haar aan de tennismat ches te laten deelnemen, maar tijdens den wedstrijd waren dingen uit haar le ven bekend geworden, die de jonge we duwe maatschappelijk eenvoudig onmo gelijk maakten. Daarom had von Freese haar ook geen invitatie voor liet groote diner meer kunnen bezorgen. En dat de Kurdirector Von Glaszwitz haar openlijk had genegeerd, sprak vanzelf, vooral daar de ontmoeting had plaats gehad, toen hij bij het feestconcert de echtge- noote van den Minister van Eeredienst naar haar zetel leidde. Neen, besloot von Freese zijn mededeelingen, erg goed stond het kokette weeuwfje nooit aange schreven, maar ze werd geduld, maar nu kan niemand, die jop zijn naam en zijn standing prijs stelt, zich meer met haar vertoonen. Ze zal hier wel spoedig met de Noorderzon vandaan trekken. Ik heb vanochtend gehoord, dat ze haar villa verhuurt of verkoopt en naar het buitenland vertrekt, zei Viktor op zakelijken toon. De ritmeester werd uit een ander groepje gewenkt en nam met een hand druk afscheid van Viktor. Hij was noch boos, noch geschrokken. Hij had een gevoel van walging, alsof 'n griezelig, glibberig dier tegen hem aan gekropen was. Met 'n paar glazen wijn, met wat lief kozingen en wat sentimenteele praatjes had ze geprobeerd hem blindelings in den val te laten loopen. Met haar geld, of beter, met het geld van haar overleden man, die ze steeds bespot had, had ze zijn naam, zijn eer, zijn mannelijke kracht, zijn lat willen koopen. grond treedt, dat hij voor de toeken ning van den prijs in aanmerking komt? Er wordt toch waarachtig genoeg over den vrede gepraat, er wordt vol doende met het woord geschermd. De keuze onder diegenen die de nooit- meer-oorlog-leuze verspreiden, is toch groot genoeg. Maar wil het comité hiermede mis schien zeggen, dat we op den verkeer den weg zijn? Dat er wel veel gepraat wordt, maar zeer weinig gedaan? Kortom, dat de groote man ontbreekt die de zaak krachtig hij de horens pakt? GEMEENTERAAD. HAARSTEEG- HEDIKHUIZEN. Openbare vergadering van den ge- meentcraad Hedikhuizen op Donder dag 24 November, onder voorzitter, schap van Burgemeester J. van Heere- veld. Vacature A. v. d. Dobbelsteen. Aan de orde Van N. J. van de Water en A. v. Beurden zijn verzoekschriften ingeko. men om eervol ontslag als leden van het B. A. Eerstgenoemde heeft aan- genomen het lidmaatschap van den Raad en moest derhalve aftreden. Aan beiden wordt het gevraagde ontslag eervol verleend onder dank- zegging voor bewezen diensten. Ingevolge een circulaire van den Adj .Inspecteur der Rijkswerkverschaf- fing d.d. 12 November 1932 wordt besloten in het vervolg aan hoofden van gezinnen die bij de werkver schaffing geplaatst zijn, per week fl kolentoeslag te geven, met terugwer kende kracht tot 12 Nov. j 1. en gel. dend tot l April 1933. Van H. J. M. Couwenberg is inge. Toen hij thuis kwam, berichtte de oude Ulrich hem, dat er al verscheiden kee- ren van den Amselberg voor hem getele foneerd was en dat zoo juist de boy van mevrouw Rettberg een briefje voor hem had afgegeven; het lag boven op zijn schrijftafel. Viktor wilde de poort doorgaan, toen de oude man er ecnigszins aarzelend bij voegde: „en daarnet was de commissa ris ook hier". Wat voor een commissaris? De commissaris van politie. Over dien leerjongen, Max Krause. Die is met een kapotte oorschelp thuisgekomen en nu komt gisteren de vader, die Rijn- schipper is, thuis en merkt dat. En dat is een echte rooie! En die is direct naar mevrouw hier geloopen en heeft vreese- lijk opgespeeld en gezegd, dat hij schade vergoeding wou en zou hebben en weet ik wat al meer...Mevrouw heeft hem aan zijn verstand probeeren te bren gen, dat de kwajongen dat niet op het werk bij ons heeft opgedaan en de vader loopt naar de politie en nu zijn ze de zaek aan het uitzoeken,,En of U nu zelf wilt komen, want uw naam is er ook hij genoemd, meneer Viktor. Goed, Ulrich. Nadenkend bleef hij een poosje staan. Hij voelde niet den minsten lust om den brief te lezen, die Fulvia Rettberg door den boy had laten brengen. Het was hem of hij deze afdwaling van zijn geest plotseling van zich had afgeschud. Mij was boveii deze hcele zaak uit ge komen. Het sloeg juist twee uur. Dat hij zoo vroeg nogal zwaren wijn had gedronken, wreekte zich nu. Het liefste was hij een poosje gaan liggen om te slapen. Maar hij beschouwde het toch als zijn plicht om aan de uitnoodiging om bij (ie politie te komen, zoo gauw mogelijk te voldoen. Hij ging dus het huis niet binnen, maar liep direct door naar het gemeentehuis. Daar vond hij den Burgemeester, den commissaris uit Wiesbaden, den veld wachter en den gemeentebode, die in bonte collectie de staatsmacht represen teerden. In de arresianlencel zat vader Krause komen een verzoekschrift om 50°/o vergoeding voor vervoer van zijn dochter naar de U. L. O. 9chool te 's-Hertogenbosch. Wordt toegestaan. De kosten zullen voor de gemeente plm. f 50 bedragen. Naar aanleiding van een schrijven van den Pensioenraad d d. 23 Nov. 1932, wordt alsnog besloten aan A. G. Heesbeen, benoemd onderwijzer voor het openbaar ervolgonderwijs voor den cursus 1932—1933, met ingang van 1 Februari 1933 eervol verslag te verleenen. Dit ontslag is zuiver for. meel, daar de cursus niet is gegeven. De voorzitter brengt ter tafel een verzoek van den brandmeester te Haarsteeg, om verhooging van uurloon bij brand. B. en W. hebben toege kend 25 voor losse en 30 cent voor vaste brandweerlieden. Gevraagd wordt 30 en 40 cent. Het lid van den Brandt raadtloons- verhooging af, nu alle loonen omlaag gaan. De voorzitter en Van Hemert mee- nen, dat hulpverleening bij brand ook als een daad van menschlievendheid behoort beschouwd te worden. Laatst genoemde wil eeist een betereorgani satie der brandweer. Op hun verzoek zal de voorzitter informeeren naar prijzen van insignes voor vaste leden, van een brandhoorn etc. Vóór stemden de leden Winkel, Van Bokhoven en Van der Heijden. Streekplan .de Meijerij." Na lang. durige discussie over nut en werking van dit plan, wordt besloten op voorbeeld van diverse gemeenten in den omtrek, dit jaar niet toe te treden. Ingevolge een brief van het Verifi. catie bureau der Vereeniging v Ned. Gemeenten te Den Haag d d. 2 Nov. 1932, wordt besloten dit bureau aan te wijzen als boekhoudkundige, be doeld in art. 265, le lid der Gemeen tewet. Naar aanleiding hiervan wijdt het lid Winkel uitvoering uit over de kosten der controle enz. Hij vindt die kosten veel te hoog en onnoodig dat ze gemaakt worden. Een en ander geeft hem aanleiding voor te stellen, om het salaris van den administrateur van het G.E.B met f200 te verlagen Geen der raadsleden neemt aan deze discussie deel. De voorzitter licht een en ander kabaal 1c maken. Wegens zijn brutaal op treden had de Burgemeester hem daar voor een paar uurtjes laten deponeeren. Toen hij vrijgelaten werd, verlangde hij direct papier, pen en inkt, om 'n klacht in te dienen. De getuigen waren allemaal al ge hoord, behalve hij. Viktor werd niet zoo gauw wijs uit de zaak. Een leerjon gen, Max Krause genaamd, had dus ge probeerd op de belendende kweekerij in te breken en was door Mr. Gabb gesnapt en afgeranseld. Alles wat het personeel betrof, werd door den heer Rispeter be handeld. Wat had hij, Viktor, eigenlijk met de zaak te maken? De commissaris maakte een ecnigszins minachtende beweging in de richting van schipper Krause. Die meneer daar praat iets van aanzetten door U Ja, meneer, antwoordde deze vrij postig. Mijn jongen is het kind van fat soenlijke menschen, verstaat U? Ik denk, dat uw lieve zoon een in- braakje geprobeerd heeft. Maar U hebt hem opgestookt. Ik?! Viktor lachte. Beweert uw zoon dat? Ilij wendde zich ernstig tot den commissaris: Heeft die jongen dien onzin hier zitten vertellen? Hier niet. Maar toen ze hem op de kweekerij gepakt hebben. De ambtenaar bood Viktor een stoel aan. Kent U den leerjongen Max Krause? Ik zou hem eerst eens moeten zien. We hebben twaalf van die heeren op het terrein rondloopen. De verdachte werd gehaald. Smerig, ongewasschen ongekamd, met een nor- sche uitdrukking op zijn gezicht, ver scheen Max Krause. Hij kwam de deur binnen, maar keek niet op. Kom eens dichterbij, jongetje. Max verroerde zich niet. Hier is de meneer, van wien je ver teld hebt, dat hij je heeft aangezet om bij juffrouw Lutz in te breken. Kijk hem eens goed aan. De jongen wierp een korten, schuwen blik op Viktor Troilo. Ken je hem? Heeft hij al eens met je gesproken? (Wordt vervolgd). aalwHssclie en siraatscbe Courant, 4

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1