tiiii fkSm BUITENLAND. De Ontwapening. In het Hoogerhuls deelde iord Halls ham mee, dat er eenige reden bestaat voor de hoop, dat binnen enkele dagen nlet-off cleele besprekingen kunnen plaats vinden, waaraan door Duitsch- land zou worden deelgenomen, bene» vens door Qroot-Brlttann'ë. Frankrijk, Italië en de Vereenlgde Staten. Het is echter nog onmogelijk te zegden, of men er 'in zal slagen een basis te vinden, waarop Duiischland weer aan de ontwapeningsconferentie leGerève zou kunnen deelnemen. Men hoopt dat op 2 December te Qetè/e besprekingen zullen plaats hebben tusschen vertegenwoordigers der vijf mogendheden betrtffende Duitschlands deelneming aan de ont wapeningsconferentie. Ruslands non-agressie-pact met Frankrijk. Ineen intervieuw met den vertegen woordiger te Moskou van de „Peilt Parlslen", heeft de volkscommissaris voor Bultenlandsche Zaken, Litwino», zijn meening weergegeven over hei non-agressiepact tusschen Sovjet Rusland en Frankrijk. De onderteekening van het non- agressiepact met Frankrijk, zoo ver klaarde Lltwlnof o. a. verhoogt de beteekenis van de rauficeerlng van een gelijk pact met Polen en omgekeerd In het sluiten van een non-agressie pact met Frankrijk zien we een belangrijken stap voorwaarls op den weg naar versterking van het weder zijdsch vertrouwen en naar uit den weg ruimen van misverstanden en vooroordeelen. welke de betrekkingen tusschen beide volken bemoeilijkten en gecompliceerd hebben gemaakt. Het thans gesloten pact moet den weg vrijmaken tot oplossing van de dringend noodzakelijke economische betrekkin gen tusschen beide landen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de idee van een non-agressiepact in de lijn ligt van Herriot's politiek. Zijn idee van veiligheid is ons volstrekt niet vreemd. Wij verwelkomen zijn jongste verklaring, dat alle staten moeten streven naar veiligheidswaarborgen. Ten slotte verklaarde Lttwincf, dat de Sovjet-Unie, hoewel geen lid van den Volkenbond, eiken maatregel zal steunen die gericht is tegen verstoor ders van den vrede. De Belgische Senaatsverkiezingen. De officieele uitslag der senaats verkiezingen in België luidt: Katholieken: een zetel winst; Socialisten drie zetels winst Liberalen: twee zetels verlies; Vlaamsch Nationalisten: twee zetels verlies. De provinciale raden tiiea. s. Zon dag zullen gekozen worden, zullen later nog 44 senatoren hierbij kiezen en daarna zal de senaat nog 22sena toren coöpteeren. wanneer op uitkeering reglementair recht aanwezig is, dus ook de regle mentaire wachtiijd is doorgemaakt. Er is mij nu gevraagd of het mogelijk is, dat tijdens de wachtwe» k werkloo- zen, wier gezinsomstandigheden en gezinsbehoefte ondersteuning noodig maken, hetzij van gemeentewege gel- j deIijk warden gesteund, hetzij op de werkverschaffing blijven werken. Deze vraag ben ik bereid, in de gegeven bijzondere omstandigheden, oor alle tegen werkloosheid verze- kerden, dus ook voor anderen dan andarbeiders, bevestigend te beant woorden en ik noodig u derhalve uit iermede, voor zooveel noodig, reke ning te houden. Ook mag met Kerstmis een ex ra uitkeering woreen verstrekt, Clearingsovereenkomst tusschen Nederland en Duitschland, Het Nederlandsche correspondentie- bureau in Den Haag meldt: In verband met de publicatie van de Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland inzake een learing overeenkomst tusschen Neder- and en Duitschland komt ons ter oore, dat een regeling naar het voor beeld der Zweedsche—Duitsche over eenkomst door de belanghebbende groepen uit industrie en handel zeer gewenscht wordt. Ook de betrokken departementen zouden sindsgeruimen tijd sympathiek jegens deze kwestie staati, doch om bepaalde redenen deze voorloopig hebben laten rusten. Thans zouden echter binnen niet al te langen ijd de besprekingen tusschen de beide regeeringen een aanvang kunnen ne- men Of deze op handen zijnde be- prekingen tot een clearing overeen komst zullen leiden, staat uiteraard nog niet vast. In zooverre is, het bericht van de Nederl. Kamer van Koophandel in }nitschland dus eenigzins voorbarig. RECHTZAKEN. S/sl 1 VA^ f :~zz «*-{* A/- AAr AT y jÉÉfr" j '~.f:r":' j t - Het nieuwe orgel in de Parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. 1 BINNENLAND. Een accijns op vloeibare oliën. Naar het Nederlandsche Weekblac voor Kruidenierswaren verneemt, is thans vrijwel zeker, dat de instellin van een accijns op de vloeibare oliën zeer spoedig kan worden verwacht Deze accijns zal waarschijnlijk f35 per 100 k. g. bedragen. Spijsoliën in flesschen, benevens raapolie en boter- olie zullen niet onder de heffing vallen. Uitkeering uit de werklozenkassen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgende aan de gemeentebesturen geschreven Met ingang van 1 December 1932 mag weer uitkeering uit de werkloo- zenkassen der organisaties van land. arbeidersbonden worden verstrekt, De Bossche dievenbende. Zooals men wett is Den Bosch eenigeti tijd onveilig gemaakt door het optreden van een dievenbende, welker leden echter spoedig zijn gearresteerd Gisteren hebben zij voor de recht bank te 's-Hertogenbosch terecht ge staan; er was grooie belangitelling voor de behandeling van deze strafzaken. Het eerst stond terecht W. V. stoker, 22 jaar, ter zake dat hij op 20 Oct. op het kantoor van de N.V. Damen'a Houthandel een bedrag aan geld heeft gestolen. Hij was door inkllmming binnengekomen. V. bekende het hem ten laste ge legde. De andere verdachten C. v. d. H., 26 jaar, varensgezel en Cb. M. v. A., 22 jaar, sigarenmaker, eveneens. De officier van justitie elschte tegen ieder van de verdachten een jaar gevangenisstraf. De eerste verdachte hoorde nog 3 maanden gevangenisstraf tegen z'ch eiscben wegens poging tot diefstal tij de sloomwasscherij St Jan. Vervolgens stond hij nog met C. v. d. H. terecht wegens diefstal bij de melkinrichting Nooit Gedacht, waar t 450 geroofd werd. Het O. M. elschte tegen ieder 8 maanden. W. V. en C. v. d. H. hadden zich voorts nog met M H. Bstucadoor, 20 jaar, te verantwoorden wegens diefstal met inbraak in het fabrieksge bouw van den heer van Hoof, waar uit de brandkast f 500 werd geroofd Verd. bekenden. De eisch luidde 8 maanden voor ieder. E V., 35 jaar, winkelier, eveneens te 's Hertogenbosch, stond als he'er terecht. Tegen hem werd 1 jaar en 6 maanden gtëlscht. De rechtbank zai 15 dezer uitspraak doen. Bloedens verwond. H. B. arbeider te Loon op Zand werd ter verantwoording geroepen wegens mishandeling op 6 Seot. 1932 op J. van Loon te Loon op Zand Hij was niet komen opdagen. Maar de sikkel waarmede de verwonding werd toege bracht was er wèl. De eisch van het O. M. luidde wegens mishandeling 3 maanden gevangenis straf. Uitspraak 15 Dec a.s. Hommeles in de voetbalclub, H C M smidsknecht te Heusden, lid van de voetbalclub aldaar, had P. v. d. L. uit Haarsteeg mishandelt door te slaan, waarover hij zich voor de rechtbank moest verantwoorden. Verdachte bekende te hebben gesla gen, maar zou voordien een schop hebben gehad van v. d L. Getuige P v d. L ontkende te hebben geschopt ofschoon hij het spel nog niet machtig is had hij toch willen meespelen, wat echter niet al te gemakkelijk ging waardoor hij onhandig was In het spel en het verkeerd deed En van het een kwam het ander. Wegens mishandeling luidde eisch en uitspraak f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraken. A. W. v. d. B. arbeider Rotterdam gedetineerd ter zpke dat hij In den nacht van 26 op 27 October 1932 te Waalwijk J. Schell en A v. d Haterd behulpzaam is geweest bij het plegen van diefstal van gouden en zilveren voorwerpen in den zilverwinkel van Tausch door op den uitkijk te gaan staan en bij onraad te waarschuwen. Eisch 1 jaar en 6 maanden. Uitspraak onderzoek door de reclasseering. A. v. d. H. stoffeerder, J. Sch. arbeider beiden Rotterdam thans ge detineerd ter zake dat zij in den nacht van 26 op 27 October 1932 te Waalwijk te zamen en In vereeniging hebben weggenomen een aantal gouden ringen en horloges alles eigendom van J Tausch en 2ulks door middel van iriklimming. Eisch tegen ieder der verdachten 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 1 jaar gevangenisstraf. De moeder in de ouder-voogdij hersteld. Het Gerechtshof te Den Bosch deed op 38 Nov. uitspraak In zake het be kende „Bossche geval", het verzoek schrift en herstel in de voogdij over haar kinderen van de katholieke vrouw, die na gescheiden Ie zijn met een protestant een burgerlijk huwelijk had gesloten. De rechtbank had het verzoek af gewezen, op grond dat de vrouw, die Katholiek is, van haar echtgenoot ge scheiden, met een Protestant was ge huwd, en dus hare kerkelijke plichten niet kon waarnemen en onder al deze omstandigheden ook de Roomsche kinderen niet naar behooren Roomsch kon opvoeden. In laatste instantie concludeerde de adv. gen' bij het gerechtshof. Waar dus thans ook de Rechtbank deze kwestie niet vanuit een princi pieel godsdienstig standpunt heeft be schouwd en beslist, en dit slechts 't standpunt van den Voogdijraad blijkt Ie zijn, is er m.i. des te meer reden, na het door mij ingesteld onderzoek, aan te nemen, dat, waar het echtpaar nader verklaarde niet alleen de kin deren te zullen vrijlaten in het ver vullen van hunne godsdienstige pilch ten, doch dit zelfs te willen bevorde ren, en waar alle andere omstandig heden een terugkeer In het gezin gewenscht maken, het hefttel in de voogdij gewenrcht is. Het gerechtshof uitspraak doende overwoog; dat het gedrag der moeder in de laatste 6a 7 jaren niets te wenschen overlaat dat tegen den man waarmede de vrouw op 21 Nov. 1925 wettelijk gehuwd is ten aanzien van zijn gedrag niets ongunstig te zeggen valt: dat de woning van het gezin er zindelijk en goed uitziet, dat cok de kinderen uit dit huwelijk er behoorlijk uitzien en trouw de school bezoeken, dat de man aan een wasscherij een weekloon verdient van f 30 dat man en vrouw hebben beloofd de kinderen een goede leiding te zullen geven en hun Room sche plichten goed zullen in acht nemen, dat zij de kinderen in kwestie naar het patronaat zullen laten gaan indien zij zulks wenschen, dat zij nimmer geestelijken, die het gezin wenschen te bezoeken de toegang tot de woning zullen ontzeggen, dat ook de Kinderwetten voorschrijven dat zooveel doenlijk de ouders zélf de kinderen moeten opvoeden. te Capelle ei Sprang G.noemde cijfers zijn jutsi. Evenwel had ik erbij behoo ren te voegen, dat Vadertje S aat hierin 3/4 bijpast en gemeente Op onze belastingbiljetten zullen vermoedelijk deze exploitatieverliezen niet geheel in het eindcijfer begrepen zijn. Toch schijnt men liever dtt alles te willen verdoezelen. Mijne beschouwing lag retds klaar en in 't voorjaar meen ik hierop ook al gewezen le hebben. Bij de nu aanhangige Staatsbegrootlng heeft niemand minder dan de oud- minister de heer H. Collin ontstellende cijfers genoemd inzake Nederlandsche Sporen en Woningbouw. Wij belasting betalers zullen deze verliezen hebben bij te passen. Summa summarum blijkt dus dat ik in deze raadsvergadering geen „nonsens" gezegd heb, doch we) degelijk met een gezond nuchter ver stand de zaak goed bekeken heb. Mit dank voor de plaatsing, Hoogachtend A. M. VERHE1JDEN Az. Raadslid Sprang Capelle 's Grevelduln-Capelle, Dec. '32 Capelle, 1 Dec. 1932. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de sombere voor spellingen door den heer Verhcijden ge uit in de laatste raadsvergadering voe len wij ons gedrongen het volgende op te merken: le. Of de heer Verhcijden heeft slecht gelezen, óf men heeft hem slecht inge licht. Niet 5200 wordt door de gemeen te op de huur der woningbouwpanden toegelegd, doch dit is de som die Staat en Gemeente samen bijdragen. Zoo hij onder de rubriek inkomsten had gekeken zou hij gezien hebben, dat het Rijk hier in 3900 terug betaalt. Blijft alzoo 1300 voor 28 woningen, nog geen gulden per week per woning. De „strop" valt dus nog al mee! Waarom de „groote strop" in Capelle moet worden gezocht en óf er bij nastre ving van een zuiver sociaal doel ooit van een strop gesproken kan worden, laten wij voor rekening van den spreker. Dat deze woningen in één blok ge bouwd zijn, is niet geschied om groote monden te stoppen, doch alleen om -de kosten zoo laag mogelijk te houden. Wij kunnen ons niet ontveinzen, dat er zoowel uit de betoogtrant als uit de woordkeus van den heer Verheijden wei nig sympathie voor ons streven gevoeld wordt. Het is ons onbegrijpelijk, dat Burge meester en Wethouders den heer Ver heijden in zijn waan gelaten hebben. Wethouder van Willigenburg had, als ad ministrateur der woningbouwvereeniging te Sprang, deze zaak met enkele woor den recht kunnen zetten. O.i. ware dit heter geweest dan een verkeerde mee ning post te laten vatten. Niet dank voor de plaatsing in Uw blad. Hoogachtend, Namens de „Vereeniging tot verbetering der Volkshuisves ting": P. J. KöHLEB, Voorzitter. E. COLET, Secretaris. houden met de plaatsruimte, den getrouw, om niet dan hij hoogc uit,1 ring de betreffende briefwissel!» zake, in verslagen weer te gev- men zich heeft willen bepalen groote lijnen het behandelde op tè»" Dat ons Hoofdbestuur 't gewenscht kwam, om na kennisname van hei komen schrijven namens de Werb en zijn meening over den inhoud laatst genoemde reeds vooraf nied de, is ter beoordeeling van het H<J stuur, ofschoon het wel pleit Vor openhartig doen van zaken. Hoe het zij, in ieder geval is er in het minst reden om verwonder; wekken voor de werkgevers, doch men in den aanhef van het verwen dat het zijn nut kan hebben, het i stuk eens te bezien van de zijde <j brikanten in kwestie, om den ]e,' oordeelen in staat te stellen, of ,je hen gestelde voorwaarden, alvori loonsverlaging in te trekken, al acceptabel zijn voor de arbeiden meenen wij, dat er meer reden is 0 zerzijds verwonderd te staan, en jammer te uiten, dat de werkgever ben nagelaten - mogelijk onbewujj het antwoord van ons hoofdbestq die gelegenheid in de pers op huj te laten volgen. Tn dat geval was zer door de motiveering voor de zing volkomen op de hoogte gewn in werkelijkheid een nuttig tevens, tijdig oordeel te vormen in deze y Intusschen laten wij het door o doelde antwoord aan de R.K. p3( vereeniging hier volgen. Kaatsheuvel, 16-11.] Aan het Bestuur der Rj troonsvereeniging van fabrikanten. Alhier. Weledele Heeren. In het bezit van Uw schrijven teerd 14 dezer j.l. ter zake een anti op ons verzoek gedaan in de betre conferentie met uw bestuur geh om n.l. de door uwe vereeniging paste loonsverlaging in te trekken op onze hoofdbestuursvergaderin: honden, een ernstig punt van beso uitgemaakt*. Tn beleefd antwoord hierop diei „dat hoewel het ons spijt, de gr waarop U deze loonsverlaging nie kunnen motiveeren, door ons nit nen worden aanvaard. Echter wij niet ontkennen, dat er oppervlak! schouwd aanleiding kan zijn vo; stemming bij de eene partij werl ter plaatse welke zich verbindt aai of minder verplichtingen te volde, daartegenover een ander aantal i vers staat wat zich letterlijk ongej gevoelt en zich meer of minder, het geheel aan zekere voorwaar^ overstaan der arbeiders kan onttn Of dit nu dermate in de ondei aangelegenheid dominent is, om tor van concurrentie dusdanig n laten wegen, zooals dat door Ui eeniging blijkens bovenaangehaald ven geschiedt, meenen wij met re mogen betwijfelen. Immers voor beoordeeling hiervan zou men vo inzage moeten hebben van de onu heden en de voorwaarden in zij meenheid, waaronder de arbeidt wel bij de partij ter eenre, als die dere, werken. Doch, afgezien hiervan meen goed te doen, U bereids mede te in afwachting van de onzerzijds verder te bepalen houding, d hoofdbestuur de betrokken a: heeft te adviseeren, dat het sis van uwe vereeniging vermeld ond 5 van meer genoemd schrijven, n worden aanvaard, wijl dat pri beschouwd, de conflicten gepaa strijd, ook bij uwe leden, in d werkt. Immers het is voor ieder ingew de situatie en ter plaatse, doch toestand ten deze in het algemei in de schoenindustrie, duidelijk, bereidverklaring om de loonsve in te trekken onder de door uwe niging gestelde voorwaarden op een bereiken van, zoo als wi zeiden „van strijd", met als gev< wijdering en een absoluut verben de gelegenheid voor de zoo door gewenschte eenheid in de arbei waarden. Dat te voorkomen, zou U beleefd willen verzoeken zich te beraden, de toegepaste loonsve in te trekken, waardoor de loonei lijken voet staan met de minims in de schoenindustrie. Tn het ani val or te schorten, in afwachtin: resultaat der door ons ingezette het algemeen ter plaatse primair fabrikanten, tot heden staande h »ro m confractueele verplichtingen. Tn afwachting, Namens het Hoofdbestui R.K. Fabrieksarb. Bond C. ROESTENB0 Nu bliift het altijd mogelijk, da oningewijden en staanden buiten tails der aanwezige omstandighe' var INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur. Raadsvergadering Sprang.Capelle. Mag ik voor het navolgende eene kleine plaatsruimte verzoeken Van tot oordeelen bevoegde zijde werd aanmerking gemaakt op de door mij genoemde tekorten Woningbouw Kaatsheuvel, 27 Nov. 1932. De loon-actie onder de Fabrieksarbeiders. Onder dit opschrift verscheen er in de' provinciale pers een verslag van de zijde der R.K. Werkgeversvereniging van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel, leden der Fed. van Schoenfabrikanten. Een en ander naar aanleiding van het verslag van een op 24 dezer j.l. gehouden leden vergadering onzer af deeling Lederbewer kers aldaar. Dat verslag, zoo schrijven de werk gevers, is blijkbaar geinspireerd van cr- beiderszijde. Men vindt het jammer, zoC gaat men verder, dat ook het schrijven wat was ingekomen van de R.K. Werk gevers Vereeniging niet was afgedrukt met de reden „waarom" de voorwaar den in bedoeld schrijven gesteld, door de arbeiders niet waren te accepteeren. Wat dit aangaat, weten wij niet met zekerheid, waarom de verslaggevers het schrijven in kwestie niet opnamen in hun verslag, echter laat het zich toch wel verklaren, dat men rekening heeft ge- behoefte gevoelen wat meer te \v Echter, de wederpartij, - in Fabrikantenvereniging te Kaat is des te heter op de hoogte, 6: nader inzien niet kan worden dat met cfe voorwaarden door steld het beoogde doel zeker worden bereikt langs den zeer ze door hen gewenschten weg van oi het belang van partijen. Immers doelde voorwaarden, ziet men over het hoofd de motiveering de gevers, „waarom" men het loon t laagd. Dat geschiedde niet on gro den toestand bij de z.g. Klein-in doch uitsluitend om dat er een 7ou genomen zijn door de leden Fed. van Schoenfabrikanten, meer, alzoo om organisatorische Het is daarom naar onze ove onjuist gezien van de fnbrikar nu het motief ondergeschikt te m de wissel om te gooien op de lijn loopt naar de z.g. Kleinfabrika heter gezegd middenbedrijven, wijze is het gevaar niet denkbee de daad om de loonsverlaging in ken, practisch op de doode lijn w reden en het waken hiertegen ons hoofdzaak. Dat wij een en ander goed geri ben. moge andermaal blijken uit ferentie welke wij dezer dagen hadden met het bestuur der Middenstandsvereeniging van Si brikanten. Deze beroepen zich ff hunne loonen per saldo hooger i der *oelage voor kindertoeslag. looneit bij de werkgevers met I Waar de zaak zoo staat, zoo re3 1 men, is liet ten onrechte te sprei vac concurrentie van de ziide der mi >>'a, drijven. Bovendien deelde men of oei dat het Bestuur der Middenstar ÜP j niging nog steeds tevergeefs ani kin na: der I stu het ger het we del tan bec rui doe per der ree de erg vee C Ap ceri reu L ma ln dee lige ges gee zaa pas 1 wei het ma nik vee laai nat zijc gaa sch koe dui tot ber pla die kar gaa de kar ma bre wa; dar var c sen leii me een ol kar gaa wei ave stee pla een 's, ze me T le dat bui mo doe mo Ha Ha ma al de Dhr. v. Dijk vraagt of dit de ccnige belasting was die B. en W. konden aansnijden. De voorzitter zegt dat nog eenige bronnen aan geboord kunnen worden, o.a. de wegenbelasting. Dhr. v Dijk zegt dat de winkeliers die niets verdienen niet mogen worden aangeslagen. Hij vindt onbillijkheden in de belasting, b.v. zijn er flinke kapitaalkrachtige bedrijven die niets behoeven te betalen, anderen lijden daar onder. De voorzitter zegt dat aan de strnatbelasting vele kwesties verbonden zijn. Dhr. v. Dijk geeft toe dat liet niet makkelijk is, maar toch is liet z.i. niet billijk dat Iemand die 600 verdient 1,80 belasting moet betalen, terwijl anderen die in goeden! welstand verkeeren niets betalen. De voorzitter legt er den nadruk op dat ook de vermogensbelasting zoo hoog mogelijk is op gevoerd. Wel zou een wegenbelasting kunnen worden ingevoerd, maar per slot van rekening blijft het toch hetzelfde hoe men de belasting betaalt. Ook de commissie wist er niets anders op te vinden. Dhr. Koekkoek wil toch progressie loepassen en daartoe het voorstel aanhouden. Het voorstel van n. en W. tot heffing van 80 opcenten op de G.F.B. wordt aangenomen met 73 stemmen; tegen de heeren Koekkoek, v. d. Zouwcn en Herman. Ook de begrooting wordt vastgesteld met de door de commissie voorgestelde wijzigingen. 4. Winkelsluitingswet. Van den minister is een schrijven ingekomen inhoudende vergunning om de winkels 's Zon dags voor 12 uur v.m. 4 uren open te laten. Nog eenige andere wijzigingen in de verorde ning worden door den minister verlangt. De raad gaat hiermede accoord. 5. Verlenging Rekening-Courant. De Bank van Ned. gemeenten is bereid gevon den op de gewone condities een crediet toe te staan van 7500.— voor den gewonen dienst en ▼an 1000.voor rijksnosten. De raad gaat met de voorwaarden accoord, en heeft geen bezwaar tegen de overeenkomst. Van de rondvraag wordt geen gebruik ge maakt; de voorzitter sluit de openbare vergade ring om daarna in geheime zitting nog eenige mededeelingen te doen. ,U'i ,7.7 - - r- 4 - Jst wr.->. Of vai ter of dat ter var gen Jie n.l. looi gin ieri act arb we sto 1 dat vin led- 18 Hie eist vra dei- bes hop dig iets toe dat ma kar gev af, om op Ter vaa een

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6