KIN PEPERMUf. renbond zegt, dat men het gerust kan doen. Bovendien is er een arrest van den Hoogen Raad dat zegt dat het wel mag. De heer Snoeren vindt de vergelijking met de arbeiders-vakcursussen niet juist. Was er in deze gemeente een „Jonge Boerenstand", dan zou die ook wel sub sidie krijgen. De heer Maas vindt dit een bron van inkomsten voor de gemeente, wat niet billijk is, daar niet alles van een zijde» moet komen. Voorzitter. We kunnen ze best gebrui ken. Subside Wit-Gclc Kruis, L.-o.-Z. Het W.-G. Kruis te Loon op Zand heeft verzocht in aanmerking te komen voor een uitkeering voor de kosten van een kraam-verpleegster, zooals ook Kaats heuvel indertijd is toegestaan. De Commissie stelt voor de subsidie aan deze vereeniging voor dat doel met 300.te verhoogen, waarmede de raad zich kan vereenigen. Huren Bouwvereeniging. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Weth. v. d. Horst doet in verband hiermede eenige mcdedeelingen omtrent de actie die gevoerd is om huurverlaging te krijgen voor de woningen der bouw vereeniging. De bewoners dezer huizen hebben indertijd verzocht daartoe stap pen te doen. De bouwvereeniging heeft toen een commissie benoemd, die een adres aan de Regeering heeft gezonden, waarop door alle bewoners geteekend werd. Daarop w%*d geantwoord, dat de Regeering wel huurverlaging toestaat, mits de kosten daarvan door de gemeen te worden gedragen. Dat is echter niet de bedoeling, daar dit de gemeentekas een belangrijk bedrag zou kosten. Iets anders is, aldus spr., of de gemeente er nog ooit toe zal overgaan. Spr. legt er den nadruk op, dat al het mogelijke gedaan is om de medewerking der Regeering te krijgen, daartoe is zelfs een enquête ingesteld naar de levensomstandigheden der be woners. De heer Roestenberg constateert, dat de Regeering geen erg welwillende huis baas is. De heer Grootzwagers wijst op de moeilijkheid, waarvoor de Regeering zich in deze kwestie geplaatst ziet. Zou zij er toe overgaan, dan zou het haar een be drag kosten van 7.000.000. Hoofdstuk VI. Openbare werken. Post 118. Straatbelasting. Met het oog op de reeds hooge be lastingheffing stelt de Commissie voor de verhooging van de straatbelasting tot het volgend jaar uit te stellen en daar mede ook de reserve te laten vervallen, welke voor het aankoopen van c-en twee den vuilniswagen gevoteerd was. Naar het der Commissie wil voorko men, kan daartegen geen bezwaar be staan. Mogelijk is het, ook met het oog op de werkzaamheden in de industrie, dat de financieele positie zich verbetert en de bcnoodigde gelden uit de gewone middelen worden gevonden. Dat een nieuwe wagen te gelegenerlijd noodig is, wordt niet betwijfeld. De Raad gaat hiermede accoord. Kindertoeslag. De regeling van den kindertoeslag zou de Commissie in dien geest gewijzigd willen zien, dat, overigens met behoud van de bestaande regeling, daaraan een minimum werd verbonden en dit be paald werd op 75 cent per week, te be ginnen met het 3e kind. Wijl de toeslag zich naar het salaris verhoudt, werkt de regeling van den kindertoeslag niet gunstig voor de laagst bezoldigden, waarin kan worden voor zien door het minimum op 75 cent te bepalen. De Raad gaat hiermede accoord. Rijwieltoelage. Met het oog op de aan het gebruik van een rijwiel verbonden lagere kosten, wordt door de Commissie voorgesteld de rijwieltoelage te verminderen, zooals hieronder is aangegeven: Voor den gemeentebode, den veldwach ter J. J. van der Steen en den Gem.-op zichter ƒ,30.per jaar. voor de politie en den monteur bij het Electriciteitsbedrijf en den fitter bij het gasbedrijf 20.per jaar; voor de overige gemeentearbeiders ƒ10 per jaar. Wordt goedgevonden. Dhr. A. Dingemans vestigt er de aan dacht op. dat de gemeente-arbeider Kern- meren, die reeds langen tijd als opzich ter bij de werkverschaffing werkzaam is, daar veel gebruik van zijn rijwiel moet maken om van de-eene ploeg naar de an dere te rijden. Spr. vraagt daarom voor dezen arbeider de verlaging niet toe te passen. De Voorzitter zegt, dat deze arbeider dan ook meer salaris heeft. De heer Dingemans bestrijdt dit. K. heeft steeds hetzelfde salaris gehouden, alleen in de wintermaanden heeft hij wat meer gekregen voor overuren. Weth. van der Horst is aanvankelijk van meening, dat de opzichter K. even veel verdient als zijn collega Stadhou ders van de Ned. Heide My. Hij herinnert zich dan, echter, dat de salarisverhoo- ging een gevolg was van overuren. De lieer Roestenberg vindt het onaan genaam dat een gemeente-arbeider dit. korter in dienst is als de anderen, toch nier salaris heeft. Weth. van der Horst wyst erop, dat de man een veel grootere verantwoorde lijkheid heeft als gewoon gemeente-ar beider. Spr. zegt, dat er vroeger 2 op zichters van de Heide Mij. bij de werk verschaffing stonden, om kosten te ver mijden is toen K. aangesteld om een hun ner te vervangen. Deze arbeider was de meest geschikte persoon om met dit toe zicht belast te worden. De heer Beerens vindt het gewenscht K. in salaris gelijk te stellen met den op zichter van het wegwerk, Kleiin. De ge meentelijke regeling kan dan intact blij ven. Spr. vindt het gewenscht dat er eenig verschil blijft tusschen den voor werker der Heide Mij. en K., de eerste is n.l. in los werkverband, terwijl de 2e in vasten gemeentedienst is. Daarom is het hillyk dat K. iets minder verdient. Weth. van der Horst zegt, dat het toe zicht geen gemakkelijk werk is en dat er veel tact voor noodig is. Daarom vindt spr. wel aanleiding om K.. zoolang hij deze functie vervult, hetzelfde tractement te geven als den voorwerker der Heide Mij. De heer Roestenberg is door deze toe lichting tevreden gesteld. Alleen zou, om consequent te blijven, den man de ver hooging met terugwerkende kracht moe ten worden gegeven, als hem reeds vroe ger is toegezegd, dat zijn salaris verhoogd zou worden. Weth. van Lier wil dezen opzichter gelijk stellen met voorwerker Kleijn. De heer Snoeren is er voor hem even veel te geven als Stadhouders. Weth. van der Horst wil het midden houden en stelt voor het salaris van K. op 23.te bepalen. De heer Nijkamp vraagt of dan ook nog de overuren betaald zullen worden. Weth. v. d. Horst vindt dit billijk. I Het voorstel v. d. Horst wordt aange nomen. Vri) gasgebruik. Door de commissie wordt voorgesteld om het vrij gebruik van gas door den gas- meester Nouwens te laten vervallen. Vroeger werd hem dit genot dat tot een maximum van 000 M3 gas per jaar liep, gegeven. Er wordt geen aanleiding gevonden om dat ook nog voor het ver dere toe te staan. De Raad gaat daarmee accoord. Toestand Stationsstraat. 128. Onderhoud van wegen en voet paden. De heer Snaphaan vestigt er de aan dacht op, dat de bewoners van de Sta tionsstraat allerminst zijn gebaat met de verbetering van den weg naar Sprang- Capelle. De weg is verhoogd, met het ge volg dat het water naar de kanten afzakt en de menschen bijna niet uit hun huizen kunnen komen. De heer Roestenberg onderschrijft deze woorden. De menschen waren al van plan om een adres te richten aan den Raad. Spr. acht het noodig, dat wordt overwogen of hier een rioleering kan worden gelegd. Weth. van der Horst zegt, dat de be woners ook reeds om een trottoir vra gen. Waar de Stationsstraat in de Hoog straat uitkomt, is het links en rechts een ware modderpoel. De toestand is echter niet slechter als vroeger. Wordt het vol gend jaar overgegaan tot het leggen van trottoirs, dan moet er ook een rioleering komen. De aanleg zal niet zoo bezwaar lijk zijn, daar er twee zinkputten zijn en tevens de uitmonding van het riool ach ter de huizen der bouwvereeniging. De zaak is daar nog niet geheel afgewerkt, daar er geen keien voorradig zijn en materiaal geld kost. Spr. wijst er op dat in de Sprangsche pad. waar de weg ook omhoog gebracht is, de waterlast aan de kanten zeer is meegevallen. De heer Grootzwagers gelooft dat ook het leggen van trottoirs in de Stations straat op moeilijkheden zal stuiten, daar de huizen lager staan als de weg. Weth. van der Horst zegt toe, dat B. en W. hun aandacht zullen schenken aan de verbetering van verschillende straten, ook de Hilschestraat b.v. komt voor rio leering in aanmerking. De heer Snoeren vraagt ook de aan dacht voor de Weteringstraat en de Klok- kelaan te Loon op Zand, waarhij verge leken de Stationsstraat nog een hoofd straat is. Spr. keurt het af. dat de Raad maar steeds aan elk ingekomen adres voor wegverbet*ring gehoor geeft. An dere straten, waarvan de bewoners meer geduld hebben, blijven liggen. De Wete ringstraat b.v. is nu al twee en een half jaar in een toestand dat zij zoo goed als niet bewoonbaar is. Weth. v. d. Horst zegt, dat men met de verbeteringen in Loon soms op bijzon dere moeilijkheden stuit. In de Tuinstr. b.v. loopt het water zoo maar vanaf het dak de straat op. De heer M. Dingemans vraagt, welke wegen B. en W. het eerst willen onder^, handen nemen. Hij vraagt ook de aan dacht voor andere wegen, b.v. die naar de Moer. Weth. v. d. Horst antwoordt, dat suc cessievelijk zal worden doorgewerkt, er moeten echter de noodige middelen zijn. Hoofdstuk VIT. Eigendommen niet voor openbaren dienst bestemd. 148. Verhuring van huizen. De heer Snoeren vraagt de aandacht voor het woon- en winkelhuis te Loon- op-Zand dat 5. huur opbrengt. Het is een schandaal, aldus spr., dat een huis dat midden in de plaats staat, er zoo uit ziet. Spr. begrijpt niet, dat dit huis niet beter onderhouden wordt en dat de ge meente-opzichter niet ziet. dat er iets aan gedaan moet worden, hij moet toch deskundig zijn. Laatst, toen er een lek in de zoldering was, stuurde de opzichter c een werklooze op af met een emmer witkalk Ook de heer Niikamp klaagt over den bouwvalligen toestand van het huis. _De Voorzitter zegt, dat hier de schuld niet bij B. en W. is. De zaak is in B. en W. besproken en er is opdracht tot ver betering gegeven. Spr. moet dhr. Snoeren gelijk geven. Oud-schoolhuis. De Voorzitter zegt, dat nog een adres is ingekomen van den bewoner van het oude schoolhuis om huurverlaging. Het huis is thans verhuurd voor ƒ12.per week. B. en W. en de Commissie stellen voor het bedrag tot 550.per jaar te verlagen. De heer Roestenberg vindt in dat ge val den prijs nog te hoog. Weth. v. d. Horst zegt, dat B. en W. aanvankelijk de huur op 500.wilden bepalen; de Commissie wilde echter lie ver niet beneden 550 gaan. De Voorzitter voegt hier nog aan toe dat de Commissie daar bezwaar tegen heeft, daar vorig jaar de bank het huis voor 11.per week wilde huren, de tegenwoordige bewoner heeft toen ech ter meer geboden. De heer Snoeren vindt er daarom iets onbillijks in, dat nu vermindering gege ven wordt. De heer Niikamp wijst daarentegen op den gewyzigden toestand. De huur wordt op ƒ550.gesteld. Hoofdstuk VIII. Onderwijs, Kunsten qn Wetenschappen Vakonderwijs. 15. Nijverheidsonderwijs. 108. Subsidie vakcursussen. Volgens de Commissie is deze post te verlagen met 180 nu voor den vakcur sus in het schoenen- en patroneamaken te Loon op Zand, overeenkomstig de des betreffende ingezonden begrooting voor den cursus 1932-1933 een subsidie var» 270 wordt gevraagd, terwijl aanvanke lijk 450 was begroot. Van den cursus te Kaatsheuvel, waarvoor 500 op de be grooting is vermeld, is nog geen raming voor het komende cursusjaar ontvangen. De heer Snoeren vestigt er de aandacht op, dat de Loonsche cursus nu voor het loopende jaar de volle subsidie zal moe ten ontvangen, anders is het gevraagde bedrag van 270 te laag. De heer Roestenberg zegt, dat de Kaats, heuvelsche cursus nog geen bqgrooting heeft kunnen inzenden, daar nog geen antwoord ontvangen is op het subsidie verzoek aan de regeering. Spr. acht het wenschelyk, dat de Kaatsheuvelsche en de Loonsche cursussen samenwerken om gezamenlijk een rijkssubsidie te krijgen, daar hij niet verwacht dat de regeering beide cursussen afzonderlijk zal subsi dieeren. Subsidie Harmonieën. De heer Snoeren vraagt of geen adres is ingekomen van de Loonsche harmo nieën over het aantal concerten dat ge geven moet worden. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Beerens wil dat overlaten aan de besturen der harmonieën zelf. De heer Nijkamp merkt op, dat het geen pret is te concerteeren op een kiosk als die te Loon op Zand. Weth. v. d. Horst wil deze kwestie pas bespreken als het adres is ingekomen, tevens kan dan over de kiosk gesproken worden. Op de overige hoofdstukken worden geen aanmerkingen meer gemaakt. De begrooting is dus vastgesteld. De Voorzitter brengt een dankwoord aan de Commissie van Onderzoek voor het vele werk door haar verricht. RONDVRAAG. Subsidie N.C.C. De heer M. Dingemans herinnert eraan, dat indertijd een subsidie werd gegeven aan het N.C.C., hy vraagt of daardoor al iets tot stand is gekomen. Weth. v. d. Horst antwoordt. Herhaal de malen is deze zaak reeds besproken. Het plaatselijk comité mag slechts 10 ct. verstrekken aan diegenen die steun trek ken en 5 cent aan diegenen die in de werkverschaffing zijn. Spr. vindt het jammer, dat het geld al leen besteed moet worden voor de men schen die gesteund worden, terwijl vele anderen, die toch ook door de crisis ge troffen zyn, erbuiten gesloten zyn. Daar door wordt het geld z.i. zeer eenzijdig verdeeld. Als het plaatselijk comité vrij was in de uitbetaling, dan zou het direct van de aanbieding gebruik hebben ge maakt. Doch juist de eenzijdigheid is de reden dat dit niet is doorgezet. Dhr. Grootzwagers meent een weg te hebben gevonden om de uitkeering te krijgen en toch ook de niet gesteunden de helnendc hand te reiken. De Voorzitter zegt echter, dat de tijd voor de uitkeering reeds verstreken is, zoodat men die thans niet meer kan krij gen. De heer Grootzwagers vraagt inlich tingen omtrent het verstrekken van goed- koone margarine. Weth. v. d. Horst doet hieromtrent eenige vertrouwelijke mcdedeelingen. Subsidie T.B.C. Ver. De heer Vrinten betreurt het, dat de subsidie aan de TBC-vereeniging niet wordt toegestaan. Spr. is van meening, dat het gemeentebestuur in deze niet mag achterblijven nu reeds gebleken is, welke sympathie er in de gemeente voor dit doel bestaat. De Voorzitter zegt, dat B. en W. veel voor deze subsidie voelen, doch zij zien geen kans het geld op de begrooting te vinden. Als er belastingverhooging zou moeten worden voorgesteld, was het ook nu t goed, aldus spr. Weth. v. d. Horst onderstreept deze woorden. Vreemde arbeiders. De heer Roestenberg bepleit tegen dat de Commissie voor de Arbeidsbemid deling de handen aan de ploeg slaat de venschelykheid om te bevorderen dat zooveel mogelijk menschen uit eigen ge meente worden aan het werk gesteld. De Commissie voor de werkverschaffing heeft tot dat doel reeds een schrijven aan de werkgevers gezonden. Ook in andere gemeenten neemt men zooveel mogelijk eigen volk. hier echter werken nog wel 200 menschen van buiten. De heer Wydemans keurt het stand punt van den heer Roestenberg goed, maar verwacht er toch niet zooveel heil van, daar hy vreest dat er evenveel Kaatsheuvelsche arbeiders zullen wor den teruggestuurd uit andere gemeenten als hier vreemden worden weggewerkt. De heer Roestenberg gelooft dat niet. Hy wijst erop, dat men ook in Waalwijk aandacht aan deze kwestie heeft geschon ken, daar werken nu al veel minder men schen van buiten. Weth. v. d. Horst zegt toe, de kwestie in de Commissie onder het oog te zullen zien. De heer Nijkamp vraagt nog de aan dacht voor den zijweg van de oude Til- burgsche Baan, waar hoornen gerooid zyn. doch niet weggehaald, daar men niet weet of de grond gemeente eigendom is of particulier. De heer A. Dingemans wijst op den de- solaten toestand der lantaarns in De Moer, drie ervan zijn totaal versleten, bovendien staat een ervan bijna in Loon, zoodat hy voor de Moer weinig nut heeft. De Voorzitter neemt van een en ander notitie. De heer Beerens informeert naar het rapport intake aansluiting van het gas bedrijf bij Tilburg. De Voorzitter zegt, dat de Commissie het rapport reeds ontvangen heeft. De adviseur geeft in overweging het bedrijf in eigen beheer te houden. Verschillende heeren klagen over de beknoptheid van het rapport. Op verzoek van dhr. Beerens zegt de Voorzitter toe. het rapoort aan de raads leden ter inzage te geven. De heer Roestenberg acht het ge wenscht een meer uitvoerig rapport aan den Raad te verstrekken, waarin de zaak van beide kanten wordt bekeken. De heer v. d. Hoven vraagt nog eenige verkeersbelemmeringen in de Schoolstr. weg te nemen, daar deze zeer gevaarlijk zijn. De Voorzitter zegt, dat hieraan moei lijk iets gedaan kan worden. De heer Maas vraagt doortrekking van het electriciteitsnet der Verl. Hoofdstr. naar de Vaartstraat. De heer Snaphaan merkt onder alge- meene vroolykheid op, dat dhr. Maas daarover maar eens met den directeur der lichtbedrijven moet gaan praten. Geen der leden vraagt hierna nog het woord en de Voorzitter sluit de vergade ring. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie W.spik, 9 Dec. '32. Geachte Redacteur Beleefd verzoek ik UEd.een plaatsje voor het onderstaande In Uw veel gelezen blad. BIJ voorbaat mijn harte- lijken dank. Aan Adept Als antwoord op uw brief van 30 Nov. in De Echo van het Zuiden wil k u even opmerken dat u durft spreken van tegenwerking van nlet-aangesloten winkeliers. Waarom zouden de Winkel week-winkeliers al één recht hebben reclame te maken Of zouden de nlet-aangesloten winke. liers eerst bij hen moeten gaan vragen of en hoe zij reclame mogen maker? Verder spreekt ge over de reclame- wagen. Of alle niet-aangesloten winke liers hierover verbluft hebben gestaan weet ik niet. Dit echter weet ik wel Degene die een ander afbreekt, breekt zichzelf af. Dan gaat u nog beleedigend tewerk ook, daar waar ge den een 'n sukkelaar noemt, de anderen dwarsdrijvers. Dan spreekt ge van deksel op den neus. Hier bent u te voorbarig. Wie van alle aangesloten winkeliers of u kan dat zeggen Ook noemt u dat onzinnige dingen 5 10 pCt., dit of dat cadeau geven Wel man, zoolang er geen wet is dat cadeaux niet meer gegeven mogen worden, willen de menschen hef. Dat de menschen met 5 of 10 pCt. korting gebaat zijn, zullen de niet-aangesloten winkeliers u niet verrellen, doch er is door hen verkocht lil En er zijn er bi] die zeer tevreden zijn. Adept, dus die deksel weegt niet zwaar en zullen die stuiptrekkingen best uithouden. U spreekt van aansluiten Nu dan zou er eerst een heel onpartijdig be stuur moeten zijn, want in een orga nisatie dient men te werken allen voor één en één voor allen. Als Adept een Anke kerel was zou hij ook gerust zijn naam eronder zetten. Met kameraadschappeltyke groeten, A. NOLLEN. Onze briefschrijver «Adept- is werkelijk een flinke kerel en tcch kan hij z'n naam niet onder zijn brieven zetten. De geachte inzender zal toch wel 't verschil kennen tusschen een -asten, aan een blad verbonden brief, «chrijver en een Ingezonden Stukken drijver. Adept moet rustig volgens zijne goede overtuiging en vrije mee ning toestanden In Waspik kunnen be schouwer, en daarom wenschen ook wij dat z'n naam geheim blijft. Hij zal U mogelijk de volgende week op z'n btkende bezadigde manier wel van antwoord dienen. RED. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waarvoor onzen harte— ijken dank. Vol verwondering lazen wij Woens. dag j.l. in Uw blad het verslag van den R W B. verslaggever over den wedstrijd R. W. B.—Baardwijk van Zondag j I., waarbij deze verslaggever net doet uitkomen alsof de R. W B.— spelers de fatre voetballers zijn en spreekt van les geven in zelfbeheer sching. Diegenen, die dezen wedstrijd nebben bijgewoond, hebben anders kunnen cons ateeren en voor zelf— öeheersching en sportiviteit hiervoor staat het aloude R W.B. al genoegzaam bekend. De R W B-verslaggever vergeet, of wil niet vermelden, dat de aanvoerders door den scheidsrechter tweemaal bij elkaar werden geroepen, of heeft hij dit ook weer niet gezien hierbij ls ook de R W.B. aanvoerder begrepen om zijn spelers te waarschuwen voor kalmer spel. Dat de Baardwljksche rechtsbinnen van het terrein werd gezonden voor een overtreding, ge beurde na de rust maar niet daarvoor R.W B. vond zeker meer genade bij den scheidsrechter daar zij hun gang maar konden gaan en enkel maai waarschuwingen ontvingen zonder meer. De R.W B. verslaggever spreekt over een gevaarlijk incident even voor htt einde en wenschte hier liever niet op in te gaan dan was het beter er gehf e' niet over ie schrijven, of dan zoo dat deze R W.B. speler naar den Baard— wijkschen rechtsachter kwam geloopen om deze opzettelijk te nemen, maar hiervoor geen gelegenheid kreeg en dit artil pla Met de heerlijke, opwekkend eigenschappen van het e< natuurproduct en onder control Jeiie van het laboratorium: Dr. vo titen Hamel Roos Harmens, A'dtn 'nig( in zijn eigen nadeel uitvielnatuui niet gezien. N B. Wij zouden den R.W.B.-y slaggever den raad geven niet met d Jjat aloude verslagen door te gaan of and ten wijs zijn en de pen neer leggen, U mijnheer de Redacteur nogmj dank voor de verleende plaatsruim jd Het wer< Bestuur der Voetbok ulianaBaardwift l wc ich iitinj al BUITENLAND. :en i josei alcc staa pub izokï dat Weer Incidenten in den Rijksdag In den Duitschen Rijksdag ls opnieuw tot incidenten gekomen. Tijdens de rede van afgevaaidl Schneller (communist) over *c tnitiaii voorstel van de nazi's inzake de vat ging van den rijkspresidcnt, ij vergadering geschorst moeien word Afgevaardigde Schneller had den rij president herhaaldelijk scherp beci seerd, zoodat vlce-voorzltter Esser gedwongen zag den spreker tot oidi roepen en hem op verdere maatregt opmerkzaam te maken. De commuvchu ten riepen in koor„Weg met Hindi f a burg 1" Een man op de trtbune ster t he met dit geroep in en werd door i ,|scj geuniformrden beambte terecht get |(jeI zen. Toen de communistische irac^ opnieuw „weg met Hindenburg" i nam de man op de tribune opnlt luite heb! ,edr: aar h( hoe rkt. Jen, I v< ;aarl af lan an sc aan deze demonstratie deel, waai jm hij door andere toeschouwers op tribune werd verwijderd. Toen communistische groep dit bemeu ontketende zij een geweldig turn, Iniusschen was de herriemaker ulil publiek weer op de tribune gtkorai hij werd nu door intusschen taf snelde afgevaardigden in S.A. unito met geweld van de tribune verwijdt De communistische afgevaard'gt be schoten den man te hulp en in corridor kwam het lot een formet r de slag tusschen een 100-tal corr mui id. ische en Hltleriaansche afgevaardigt frmc Sioelen, tafels, telefoontoestellen tjroot werden daatblj als projectielen bruikt. Er vielen verschillende wonden. is r min toesl e tor cfct A een 3.1 1.5! «dal K.M «li Dol'jus President van Zwitserland De Zwitsersche Nationale Raad den Katholieken conservatief Doll voor het jaar 1930 tot president Zwitsersche republiek gekozen, en trla vice-president den socialist Huber t A Gandhi. Vaz Dias meldt utt Poona Gandhi heeft gisteren een proide matie gepubliceerd waarin hij geb n d Indié oproept om den dag vat December te wijden aan de actie» er v< de opheffing der onaanraakbaar omdat er een einde zou komen de onderdrukking der paria's. In tegenstelling met zijn vorig heikele om te wachten wat het resultaat een te houden stemming zou i heeft Gandhi thans besloten om maand te gaan vasten teneinde te krijgen, dat de tempel van Mdabaruiden de paria's zal worden opengesteld en Nieuwe aanval op de Kerk in Met Naar uit Mexico City verno: wordt, is sinds de H. Vader de ent cliek „Acerba animi" heeft uitgeva^e^ digd, de anti-Katholieke hetze in staat Jalisco opnieuw begonnen. Het nationale congres van Jalii heeft besloten, 't aantal kerken walkat in de eeredienst mag worden uil oefend, opnieuw te beperken, de 1 is zondere scholen die zich niet in die 50)f stellen van de godloozenbeweging, ikele sluiten en een „liga voor openfc cenl welvaart" te stichten, welke in wei 1.6 niets anders is dan een spionna 0.8' dienst tegen de Katholieken. adat De Bisschop van Jalisco en de'lvoc caris-generaal zijn uit het land bannen. 5), Het aantal priesters, die de heili prj bediening mogen uitoefenen, is tot este beperkt. a 7., Voor het „ongeoorloofd" opdrag»a 3 van een H. Mis krijgt een priester uur gevangenisstraf en een maximi geldboete van 500 peso's. I til In de stad Huejucar werden 100 q LI tholieken gearresteerd en tot een vangenisstraf van 3 dagen veroord te V n di ht di lern tchti dijk chu en le- kl. d ki tin 500 0), 0). cenl 2.4 1.2 ZIJ in

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 6