Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. est mgopdbpaband BAAI DOUWE EGBER1 WAALWIJK' 55e JAARGANG. H- MBER 1932 WOENSDAG 21 DE 'Eest. he n orke nrtje. Vroï '7,11 chrevi V Hr g Pi ai bi L -- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40- UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advirtentiên: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Yrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur til ons besit sijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 Januari op dit blad abonneeren ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers GRATIS. GEMEENTERAAD. enleiii rkiiei 16 1) 7.- TlëN. WASPIK. De financleele toestand bij het Burg. Armbestuur. Behoud van hei Kantongerecht te Waal wijk Woonwagenkamp en onderhoud der straten. De raad der gemeente Waspik kwam Vrijdagavond j.l. in openbare vergade ring bijeen, onder Voorzitterschap van burgemeester P. N. Dekkers. Beèedlglng Aan de orde is: Beëediging van A. J. Kamp, her benoemd Armmeester. De Voorzitter doet de mededeeling, dat de heer Kamp aanvarkelijk zijn herbenoeming niet had aangenomen, wat spr. ten zeerste speet daar de heer Kamp gedurende 15 jaren steeds zeer correct de belangen van het Arm bestuur gediend heeft. Tot zijn ge- noegen heeft spr. in een onderhoud den herbenoemde kunnen bewegen alsnog zijn functie te blijven waar nemen. De heer A J. Kamp legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Voorzitter feliciteert den heer Kamp en geeft de verzekering dat èi B en W, èa de gemeenteraad steeds achter het Armbestuur zullen staan en steeds bereid gevonden zullen worden ge vraagde diensten te verleenen. De heer Kamp dankt voor deze woorden en zegt toe, de belangen van het B. A. naar best vermogen te zullen behartigen. Kasopnamen. De Voorzitter doet mededeeling van de kasopname bij 't Burg. Armbestuur er resteerde een saldo van f 53 51. de uitgaven bedroegen f 8657 84 en de inkomsten f 8710 35 In de gemeentekas resteerde blijkens opname bij den gemeente ontvanger een bedrag van f6294.18. Beide administraties werden in orde bevonden. Rekening en Begrooting Burg Armbestuur. De rekening over 1931 van het Burg. Armbestuur is ter goedkeuring aange boden. In ontvangsten beloop' deze f36 375 06 en In uitgaven f32 176 19 ziodat er een batig saldo is van f4224.87. De Voorzitter stelt voor de rekening goed te keuren, daar zij reeds door de commissie is nagezien. De heer van Dongen zegt dat de rekening nog niet in de commissie is geweest. Het punt wordt daarom aangehouden zoodat de commissie in hare eerst volgende vergadering de cijfers kan nagaan. Aan de orde is de begrooting van het Armbestuur voor 1933. De heer van Dongen acht het beter met de goedkeuring der begrooting te wachten tot de rekening is vastgesteld. Spr. heeft er nl- bezwaar tegen dat de ontvangsten uit een kasgeldleening gewoon als baten zijn verantwoord waardoor het saldo z.i. niet den juisten toestand aangeeft. De Voorzitter meent dat de kasgeld leening nog niet in de kas van het Armbestuur is gestort. Het voordeelig saldo bestaat niet uit de tijdelijke kas geldleening, want die is inde rekening nog niet verwerkt, De heer Verschure dringt aan op behandeling der begrooting daar de cijfers met Nieuwjaar moeten zijn vast- ger'"'4« .De heer van Dongen vindt helzeer vreemd dat het Armbestuur een batig saldo van f4000.— zou hebben. De Voorzitter zegt dat dit saldo voortspruit uit de regeling der admini stratie die van hoogerhand is voorge schreven en waaraan dus niets ie ver anderen valt. Het batig slot van het dienstjaar 1931 moet worden overge bracht naar de begrooting voor 1933 De heer van Dongen blijft bij zijn meening dat bli niet met dl' batig saldo kan accoord gaan voordat de rekening is nagezien. De heer Verschure heeft er geen bezwaar tegen dat de rekening in openbare vergadering behandeld wordt. Daartoe wordt overgegaan. De cijfers worden door den secre taris voorgelezen. De heer van Dongen merkt naar aanleiding daarvan op dat de opname van ge den f22000.— bedroeg en de aflossing slechts f 14000—, dit be- teekent z,i. een vermindering van f8000 zoodat er feitelijk geen voor- deelig maar een nadeelig slot is van f 4000.— De Voorzitter zegt dat dit een gevolg is van het feit dat in de voorgeschre ven administratie de gewone en de kapitaaluitgaven bij elkaar zijn genomen De heer van Dongen vindt dat het niets ter zake doet hoe de regeling is. Spr, constateert dat er een nadeelig slot Is waardoor de schuld van het Armbesluur weer oploopt, en hij acht het niet te verdedigen dat men met een gefingeerd voordeelig saldo voor den dag komt. De Voorzitter zegt dat het allerminst een gefingeerd voordeelig saldo kan genoemd worden, de kwestie is een- voudig dat deze administratie van hoogerhand is voorgeschreven. De heer van Dingen kan het met deze regeling niet eens worden en vir.dt dat het Armbestuur daardoor steeds verder in de pui komt De Voorzitter houdt een uitvoerig betoog over de moeilijkheden waar mede het Armbestuur te kampen heeft. Vroeger was er geen sprake van dat men geldleeningen moest aangaan om het nadeelige saldo te dekken. Ged. Staten hebben thans te kennen gegeven dat een geldleening kon worden aan gegaan, ook zij denken er dus blijk- baai anders over. Spr. meent dat men de zaken ook door een te donkeren bril kan bezien Spr. wijst erop dat het Armbestuur de laatste jaren toch wat gedaan heeft en als er dan in 3 jaar tijds slechts een tekort iï van f 12000.— vindt spr. dat niets bij zonders Spr. wijst er op dat het Armbestuur thans van alle zijden geholpen moet worden, want hij vreest dat er morgen niemand de functie van Armmeester no? zal willen vervullen. Bij oppervlakkige beoordeeling is spr. het eens met dhr. van Dongen dat het een slechte begrooting Is en dat er een groote som te kort komt. Maar spr, wijst er daarentegen op dat de gemeenteraad altfld heeft aange drongen op aantasting van het kapitaal; feitelijk hebben Ged. Staten daartoe nu vergunning gegeven. Spr. moet zeggen dat het Armbestuur zijn zaken zeer goed beheerd heeft en hij brengt daarvoor een dankwoord aan de Armmeesters. Als de middelen ruim binnenvloeien is deze functie niet zoo zwaar, aldus spr., maar als er geen geld is is het zeer moeilijk die taak te behartigen. Daarom moet spr, de Armmeesters prijzen en hij moet toe geven dat hij zelf het werk in deze omstandigheden niet zou hebben vol gehouden. De heer Verschure doet nog de mededeeling dat bij den notaris nog f 630 aan pachten is binnen gekomen. Er rest nu nog f 1073 van de pachten van verleden jaar te ontvangen. Wat de begrooting betreft zegt spr. dat het heel moeilijk is voor het Arm bestuur om het beleid precies naar de cijfers in te richten. Dat blgkt nu weer opnieuw uit het feit dat de pachten van verleden jaar nog niet binnen zijn. De Voorzitter vindt het al zeer ver heugend als de pachten op slechts f 1000 na binnen komen. De heer Verschure weet dat er boe ren zijn die hun pacht met f 10—f 15 moesten aflossen. Er komen ontzet lende toesianden voor: dikwijls moet men aandringen op betaling terwijl men weet dat de merschen geen geld hebben. De heer van Con?en is het vol komen eens met den hetr Verschure en bedoelt dan ook allerminst at te geven op-het beleid van het Burg. Armbestuur. Maar spr. blijft van mee ning dat het met een goede en gezonde begrooting voor het Armbestuur beter handelen is dan met een begroottng die mooi lijkt maar leelijk is. De Voorzttter zegt dat de begroo ting wei degelijk den juisten toestand weergeeft, want het saldo Is ontstaan uit den buitengewpnen dienst. Van het model der rekening en begrooting kan niet worden afgeweken. De heer Brokx vraagt den heer van Dongen hoe hij de begrooting dan zou willen inrichten. De heer van Dongen zou den toestand veel gezonder achten als begonnen werd met een nadeelig saldo van 4000. Spr. vreest dat als men deze richt lijn blijft volgen het tekort steeds grooter zal worden en de gemeente straks Ineens zal worden aangespro. ken voor het voile bedrag, want er moet toch betaald worden en het arm bestuur kan dat niet. De heer B'okx. En de gemeente kan het ook niet. De Voorzitter zegt dat 't Armbestuur op alles bezuinigt. De voorstelling van zaken, die de heer v. Dongen geeft, acht spr. niet geheel juist, daar de leeningen voorloopig nog niet geheel behoeven te worden afgelost. Spr. wijst op de groote kosten die het Armbestuur jaarlijks voor zijn rekening neetnt. hoewel die eigenlijk op de ge- meente moesten drukken, b.v. het salaris van den gemeente—arts. Der gelijke kotten heeft het armbestuur op zich genomen in den tijd dat het er goed voor stond. De heer Brokx vindt het gewenscht de thans loopende leening aan te houden en geen nieuwe aan te gaan De heer van Dongen daarentegen wil liever de kasgeldleening aflossen en een vaste leening aangaan, dan weet men waar men aan toe is. De Voorzitter zegt nog dat de be grooting f 28951 beloopt waarin een kasgeldleening van f 12000. De mo gelijkheid bestaat dat dit bedrag niet geheel noodig is dan zou er dus al een voordeelig saldo zijn. De heer van Dongen wenscht niet de verantwoording te dragen een der gelijke rekening goed te keuren. De rekening wordt goedgekeurd met op 1 na algemeene stemmen, de heer van Dongen bleef buiten stemming. Besproken wordt de begrooting 1933, De heer Brokx vindf het onbillijk dat het salaris van den Armendokter wordt verlaagd. Het armbestuur heeft dezen post op f 1050 gebracht daar de gemeente op bezuiniging heeft aan gedrongen. De maatregel vindt spr. echter verkeerd, daar de armenpractljk de laatste jaren beduidend is toege nomen. De Voorzitter vestigt er de aandacht op dat de dokter evenveel tijd besteedt aan de armen—prac'ljk als aan zijn andere paliënten. Spr. weet dat de dokter zelfs met f 1500 nog niet de kosten zou kunnen dekken die hij moet maken voor de armlastige pa tiënten. De lijst van armlastige patiën ten is bijna verdubbeld, daarentegen blijven de medicamenten gelijk in prijs. Daaruit blijkt wel dat er onbillijkheid in schuilt om nu het salaris te ver minderen. De heer Verschure zegt dat het Armbesluur nadat de raad op be zuiniging had aangedrongen meende dat ook deze post moest worden ver minderd. De heer W. Pruissers vestigt er de aandacht op dat in het contract een bepaling is opgenomen dat het salaris verlaagd zal worden ais de inkomsten van het armbesluur dalen. De Voorzitter vindt dit onjuist, dan zou de dokter gratis moeten werken ais het armbestuur in het geheel geen inkomsten had. Spr. wijst erop dat de dokter er niet van geprofileerd heeft toen hei armbestuur goede jaren maakte, De heer W. Pruissers vindt het be treffende artikel niet geheel juist daar de dokter natuurlijk moeilijk rekening kan houden met deze omstandigheden. Het contract zou daarom z.i. gewijzigd moeten worden* De heer Brokx zou er geen bezwaar in zien het salaris te verminderen als het aantal armlastige patiënten niet was toegenomen. De heer W. Pruisiers is van mee ning dat indertijd is vastgesteld hoe veel patiënten de dokter per jaar moet behandelen. De heer Brokx zegt geen voorstel te willen doen om het salaris op het oude peil te laten, daar hij inziet dat de meeste leden daarvoor weinig voelen. De heer Verschure merkt op dat ook de post voor het Wit—Geie Kruis moest worden verlaagd. De Voorzitter is van meening dat een vereeniging als het Wit—Gele Kruis moest zijn gebaseerd op de bij- dragen der gemeentenaren zelf. Toen het Wit—Gele Kruis werd opgericht heeft het Armbestuur direct een groote subsidie gegeven, maar het zou beter geweest zijn als de kosten door de ingezetenen betaald waren. De heer v. d. Rijken betwijfelt het of Ged. Stalen hun goedkeuring wel zullen hechten aan deze subsidie aan het armbestuur, die ten deele besteed wordt voor hulp aan goed gesitueerden Spreker vond het beter als het Wit— Gele Kruis met kwitaniles rondging bij alle burgers, ook bij den burge meester. De heer Brokx wil het Armbestuur verzoeken de verpachtingen voortaan in^eigen beheer te nemen, dat zou een besparing van enkele honderden gul- dens zijn. De heer Verschure wijst erop dat de heer Brokx hetzelfde voorstel ook reeds in het Armbestuur gedaan heeft, waar het echter van de hand is gewe zen. Spr. dacht dat daarmee de zaak van de baan was, en zou het beter vinden als de heer Brokx er niet meer op was teruggekomen. De heer Brokx zegt nulop den post aanmerking te maken in zijn kwaliteit van raadslid. De heer Verschure is van meening dat de raad met deze zaak niets te maken heeft en dat deze geheel bij 't Armbestuur thuis hoorde. Spr. acht 't niet juist dat dhr. Brokx naar buiten brengt hetgeen in het Armbestuur be sproken wordt. De heer A. Pruissers meent dat een maatregel als voorgesteld door dhr. Brokx de Armmeesters nog een veel zwaarder taak zou geven. Bovendien gelooft spr. dat het Armbestuur nog moeilijker de pachten zal kunnen innen als de Notaris. De begrooting wordt aangenomen, goedkoop! ceo alleen dhr. v. Dongen stemt tegen. Ingekomen is nog een schrijven van Ged Staten waarin erop wordt aan gedrongen aan de regeering een bijdrage te vragen in de kosten der gemeente huishouding. De Voorzitter licht toe dat de ge meente nog steeds een bedrag van het rijk moet krijgen uitgekeerd. Ged. Staten stellen nu voor te trachten het geld in dezen vorm te krijgen. Daartoe Is noodig dat twee besluiten tot begro tingswijziging worden ingetrokken en de wijzigingen in een besluit worden ondergebracht. Besloten wordt te handelen naar de wijze door Ged. Staten voorgesteld. Streekplan Meijerij. Aan de orde is het uitgestelde ver zoek tot aansluiting bij het streekplan „Meijerij". B. en W. stellen voor niet foe te treden tot het plan „Meijerij', maar tot het plan „Baronie". De heer Brokx gelooft dat toetreden weinig rut zal hebben. De heer v. Dongen betoogt dat ook de Oude Maas-kweiiie in het plan is opgenomen, daartoe is samenwerking met Waalwijk en Sprang-Capelle noo- dig. Daarom acht spr. het beter toe te treden tot het plan „Meijerij". De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Met 6 -5 stemmen wordt besloten tot toetreding bij „de Meijerij". De heeren v. d. Rijken, Vloeimans. A. Pruissers en Brokx zijn tegen, terwijl Weth. Rubbens aansluiting wil bij de „Baronie". Van den Warenkeuringsdier.st te Breda is ingekomen het verslag over het afgeloopen jaar. Er werd een batig saldo geboekt van f 7205.35. Burgemeesterswoning. Van Ged. Staten schrijven betref fende de bijdrage van ambtenaren in de kosten van ambtswoningen. Ged. Staten verzoeken de bijdrage te ver- hoogen De Voorzitter zegt dat hij voor zijn ambtswoning f330 betaalt. Volgens het voorstel van Ged. Staten zou dit bedrag f400 worden, wat met de verdere kosten op 1520 per jaar zou komen. Het is spr. niet te doen om de bedrage laag te houden, maar spr. vraagt zich af of de regeling wel juist is. De bij drage wordt nl. afhankelijk gesteld van de jaarwedde en niet van de woning, die toch In de eene gemeente mooi en in de andere minder zal zijn. In ver gelijking met andere huizen In Waspik vindt spr. de huur van zijn huls reeds zeer hoog en hij is van meening dat deze woning geen f 400 huur waard is. De heer Verschure vraagt of de burgemeester verplicht is in deze ambtswoning te wonen, De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Brokx vindt het ongerijmd dat Ged. Staten de huur gaan omhoog brengen waar overal elders de huren 3d. \"n |o. ftul«ijksrkt en Liizsiraalsrke Conranl, MAATSCHAPPy VAM VERZEKER!MG OP HET LEVEfl Probeert ze eens onze Friso-Baai van 30 ct. p. half pond, 12 ct. per ons, 6 ct. per half ons.

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 1