Miers, Langstraiers FHUiLLE ION DIT BLAD. i omlaag gaan. Weth. Vloeimans vreest dat de wo- ntng niet meer voor dien prijs te ver- huren zal zijn als de burgemeester eruit trekt. Besloten wordt aan Qed. Staten mede te deelen dat een huurprijs van f400 voor deze woning te hoog is. Kantongerecht Waalwijk. Ingekomen is een adres van B. en W. van Waalwijk aan de regeering, waarin verzocht wordt niet over te gaan tot ophetfing van het Kanton, gerecht te Waalwijk, met verzoek om adhaesiebetuiging. Een dergelijk schrijven is ingekomen van de vereeniglng Waalwijks Belang. B. en W. stellen voor aan de regee ring te verzoeken niet over te gaan tot opheifiag van het Kanton Waalwtjk, en zoo dit toch mocht gebeuren dan de gemeente in te deelen bij 's Bosch. De heer Brokx acht het voor de inwoners van Waspik van 't grootste belang dat het Kantongerecht Waalwijk blijft oesiaan. Tegen aansluiting bij Breda, aldus spr., zijn talrijke bezwaren. Waalwijk en Den Bosch zijn beide veel beter te bereiken. Bovendien moeten wij de ontvolking van het platteland tegengaan. Door de ophef fing van het Kjnion Waalwijk zou de trek naar de groote steden weer wor den bevorderd. Daarbij komt dat de Waalwljksche Kantonrechter volkomen op de hoogte is met de zeden van deze streek, wat met de stadsrechters zeker ntet het geval zal zijn. De heer v. Dongen gaat met deze woorden geheel accoord. Spr. wijst speciaal op net belang van een reenter in een plattelandscenuum met hei oog op de crisispachtzaken. Daarover ka.» men immers in Breda noch in Den Bosch uitspraak doen. Spr. wil dan ook in het verzoek aan de regeering in '1 geheel ntet over 's Bosch spreken, want „deze streek moet bij Waalwijk blijven." De heer v. d. Rijken vindt het ook beter niet over 's Bosch te reppen. Spr. vraagt den Voorzitter de zaak bij de Kamerleden te bepleiten. De Voorzitter zegt dit toe. Hij onder schrijft de aangevoerde bezwartn tegen aansluiting bij 's Bosch of Breda. De heer v. Dongen wijst erop dat er mogelijk spoedig een nieuwe auto busverbinding tusschen Waalwijk en Waspik zal komen, wat hij weliswaai voor den winkelstand hier ter plaatse minder prettig acht. Spr. legt er den nadruk op dat Waspik in alie opzich ten op Waalwijk, ais centrum dei Langstraat, fs aangewezen. De Voorzitter zegt tenslotte toe de zaak zoo goed mogelijk te zulien be hartigen. Spr. hoopt op succes, want hij zou het ten zeerste betreuren als het Kantongerecht Waalwijk zou wor den opgeheven. Woonwagenkamp. De heer Brokx heeft schriftelijk eentge vragen gesteld. Woonwagens worden altijd geplaatst langs de Dorpsstraat inplaats van op het Woonwagenkamp, dat in zeer slech ten toestand verkeert. Zou het niet beter zijn dit kamp op te tuffen? De Voorzitter get ft toe dat tiet kamp zeer slecht is. De gemeente is niet verplicht een kamp te houden. De heer Brokx vindt het voor Waspik onnoodtg er nog een kamp op na it houden, daar er goede gelegenheder zijn in Waalwijk, Dongen en Geer- trutdenberg. Spr. wijst erop dat mei in Capelle of 's Gravemoer nooit woon wagens ziet, hier staan er echter altijd. De heer v. Dongen wil het kamp voor een jaar opheffen om te zien wal het uithaalt. Besloten wordt het voorstel aan te houden om nog eens rond te zien naar een ander geschikt terrein. Bezuiniging. De heer Brokx vraagt voorts met veldwachter de Koning in overleg te treden om hem te bewegen op zijn zestigste jaar ontslag uit den dienst te nemen. De gemeente zou dan voor taan met 1 veldwachter kunnen volstaan. De Voorzitter zegt dat Waspik door den Commissaris aer Koningin Is ge rangschikt onder die plaatsen waar 2 veldwachters moeten zijn. De heer Brokx acht één veldwachter, geassisteerd door een nachtwaker, vol doende. De Voorzitter is het daarmede eens en wil in dien geest een schrijven richten aan den Commissaris. Spr. vindt het echter beter eerst met den betrokken veldwachter te overleggen welke voorwaarden hij stelt. De heer Brokx gelooft wel dat de veldwachter er toe bereid zal zijn. De heer v. d. Rijken vreest dat er per slot van rekening van bezuiniging niet veel zal komen. Er moet pensioen worden uitgekeerd, de nachtwaker moet een salaris nebben en bovendien derft de gemeente door den maatregel f 1000 rijksultkeerlng. De heer v. Dongen wil deze kwestie verder in besloten vergadering afhan delen. Daartoe wordt besloten. Vuile straten. Voorts wijst de heer Brokx erop dat de straten hier steeds vuil zijn. Hij wil daarom een verordening in het leven roepen om eik inwoner te verplichten de Btraat voor zijn pand schoon te houden. De Voorzitter geeft toe dat de weg veel beter schoon gehouden moest worden. Als men met een vaart van 100 K.M. rijdt loopt men levensgevaar, aldus spr. Er zijn gemeenten waar den tnwoneis deze verplichting kan worden opgelegd, doch hier niet waar de hoofd straat provinciale weg is. De heer v. d. Rijken raadt aan om den opzichter van den prov. Water, staat te vragen nog een reiniger bij te plaatsen. De Voorzitter zegt dit toe. Van de pachters van het grasgewas langs de wegen is nog een verzoek om pactiivermindering ingekomen. De Voorzitter stelt voor 25 pCt. vermindering te geven. De heer v. Dongen vindt d.t te weinig. Op voorstel van den voorzitter wordt 30 pCt. verlaging gegeven. Wenscht gl| volledig ingelicht over gebeurtenissen, vergade ringen, uitvoeringen, ver- koopingen, verpachtingen in Uwe en omlig gende gemeenien ABONNEERT U DAN OP van „De Echo van het Zuiden". Uit het Duitsch van Paul Oskar Hoeker. (Nadruk verboden). Maar op kamer no. 84 logeerde de kleinzoon van den ouden man. Die wil de hij tenminste door de telefoon op de hoogte stellen. De jonge Troilo droeg nog steeds een verband om het hoofd, maar hij mocht at weer uit, dat wil zeg gen: hij wandelde weer in den tuin van het Sanatorium en het aangrenzende ge deelte van het Kurpark. Het meisje op de bovenste verdieping zei op de vraag door de telefoon, dat de meneer op 84 nog aan zijn schrijftafel zat; ze zou den portier dus met zijn ka mer verbinden. Met Troilo. U spreekt met den portier, meneer Troilo. Uw moeder reed hier juist voor bij en maakt me attent op een ouden heer die op de bank voor de deur van mijn loge in slaap is gevallen. Ze is direct weer doorgereden en nu weet ik niet, wat ik doen moet, want de oude heer is tiaar schoonvader Wat zeg je?.Werkelijk mijn groot vader?.... de oude Balthazar?.... Ja zeker, ik ken hem toch wel. Och als hij wakker wordt, zal hij het zelf ver- velend vinden. Als direct de gasten uit de Opera komen en hem daar zoo zien liet was een eigenaardig gevoel, dat zich van Viktor meester maakte. Eén on deelbaar oogenblik iets als een hatelijk gevoel van triomf. Maar dat verdween even snel weer. Hoe kwam de man hier? Hoe kon iemand het van zich verkrijgen hem in zoo'n hulpeloozen toestand op straat achter te laten? Voelde zijn stiefmoeder zieli werkelijk verantwoord een man van bij de negentig, de vader van haar over leden man, onder de bescherming van een wild-vreemden man achter te laten. Hier was geen plaats meer voor ge voelens van vijandschap. Hij trok snel het zwarte mutsje over zijn hoofdverhand en ging naar de lift. Toen hij beneden voor het huis het gezicht van den bewegingloozen man goed bekeek, stokte de ,adem hem in de keel. Hij slaapt niet, riep hij uit. Hij is dood. En heel zijn kinderlijke liefde voor den ouden man ontwaakte in hem. Hij kniel de bij hem neer en sloeg zijn armen om hem. heen. - Grootpapa, riep hij, hoort U mij niet. Een heel zacht kreunen werd hoorbaar. Neen, meneer Troilo, hij leeft, ik denk, dat het een beroerte is. Balthazar Troilo had de oogen geopend het eene oog wat meer dan hot andere en had zijn kleinzoon herkend. Een moe, hulpeloos glimlachje gleed vluchtig over zijn gezicht. Maar ook maar over de cene helft. Hoe is het met U, grootpapa?, vroeg Viktor hartelijk en streelde de hand, die hem de vreeselijke stokslagen had toegebracht en die nu slap omlaag hing. - Hoe het met me gaat?.. Het is ge daan. jongen, stamelde de oude man. Goed van je, kind, goed. Hij probeerde hom toe le knikken. Viktor barstte in tranen uit. Het drong niet tot hem door, dat er vreemden om heen stonden. Tk heb U nooit iets kwaads willen aandoen Katchen ook niet, snikte hij. Ja, kindik weet het.... Kat chen heeft het me gezegd. Tk zal direct den dokter even halen, zei de portier, die van het heele toonecl niets begreep. De angstige fantasieën kwamen weer terug. De roode bruisende golf, kreunde hij. En de nacht daalde weer over zijn geest. XVI. Zoodra hel licht was, ging Viktor naar on aan De heer W. Prulssera vraagt nog verbetering van den weg naar Waspik- Boven. De Voorzitter zegt dai B. en W. reeds besloten hebben prijsopgaaf te vragen van grint en koolasch. De heer Verschure acht 't wenschelijk daar werkloozen aan het werk te zetten. Geen der leden verlangt nog het woord en de openbare vergadering wordt gesloten. HEUSDEN. Vergadering van den raad dezer ge meente, gehouden op Donderdag 15 December. De raad was voltallig. •1. Notulen der vorige vergadering. Deze waren als steeds in orde. 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, tevens admi nistrateur van den Vleeschkeurings- dienst op 8 Dec. jl. De betrokken bescheiden bleken in orde. Twee besluiten van Ged. Siaten, houdende goedkeuring van in de laat ste vergadering genomen besluiten. Kennisgeving van den heer Ant. v. Delft, meldende dat hij de benoeming tot gemeentesecretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand aanneemt. Alle worden voor kennisgeving aan genomen. Voorstel van Ged. Staten tot ver mindering der jaarwedden van burge meesters, gemeentesecretarissen en dito ontvangers. De Voorzitter deelde mede, dat dit niet van toepassing is op Heusden, daar geen der betrokkenen een ambts woning bewoont. 3. Nota van aanmerkingen op de gemeentebegrooting voor 1933. De Voorzitter zegt dat ze meest van formeeien aard zijn, waarom hij mach. tiging vraagt de wijzigingen aan te brengen. Wat den post schoolgeld betreft, deze is te hoog geraamd, daar hij reeds hooger is dan die over 1931, terwijl rekening moet worden gehouden met de daling der inkomsten. Ook staat er geen post op voor werkverschaffing, alleen voor steunverleening. Enkele lui werken in de werkverschaffing te Drongelen, zoodat een post moet wor den bijgeschreven. De post kwade posten moet worden geroyeerd, omdat die niet in uitgaaf wordt gebracht, doch verrekend wordt met de inkomsten, die de gemeente krijgt van 't Rijk. Verder wordt ver langd een hooger bedrag voor steun voor de werkloozenkassen. in verband met de in den loop van 't jaar ge maakte wijziging der gemeentebegroo ting. Besloten wordt die post te verhoogen met 1100.— 4. Voorstel tot heffing van 100 op centen op de hoofdsom der gem.-fonds belasting (thans 80 opcenten). Waar verwacht werd, dat de post krankzinnigenverpleging dit jaar min* der zou zijn, hadden B. en W. tot he den geen verhooging voorgesteld. Thans is het noodig en krijgt men dan over f880 meer te beschikken, zijnde het bedrag voor de hoogere verplegingen, waarom 't voorstel werd aangenomen. 5 Benoeming van 2 leden der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wegens aftreding van den heer P. Maassen en ter voorziening in de va cature van den heer Crijns. Voor de eerste vacature luidt de aanbevelingB. Duvekot, j. C. de Graag, voor de tweedeF. S. M. Schreuder en j. H. J. Meijer. De heer Duvekot werd gekozen met algemeene stemmen, de heer Schreuder met 5 stemmen (2 stemmen op den heer Meijer). 6 Voorstel tot wijziging der gem.- begrooting 1932. In totaal werden 5 posten bljgcschre WAT ZEGT U? WORDT BIJ U GEEN BLUE BAND GEBRUIKT?. het huis van Katarina. Hij wilde haar even zeggen, dat grootvader in het Sana torium was opgenomen en op een kamer naast de zyne lag. Hij was den heelen nacht niet uit de kleeren geweest. De beide inwonende doktoren hadden be zorgde gezichten gezet. Een beroerte by iemand op dien leeftijd daar was niet veel goeds meer van te verwachten. Viktor had wel midden in den nacht kunnen komen zonder Katarina in haar slaap te storen, want ze had ook geen oog dichtgedaan. Ze was den vorigen avond nog even naar het venster in haar slaapkamer ge gaan om zich te overtuigen, dat bij den ouden Balthazar het nachtlicht brandde. Dat kon ze door het dunne gordijn heen steeds zien. Had hij vergeten het licht op te steken? Verscheidene keeren stond ze op om te kijken. Duister bleef het achter het venster van de slaapkamer van den ouden Balthazar. Tegen 5 uur werd ze door zoo'n onge rustheid aangegrepen, dat ze zich aan kleedde, den sleutel van de tuinpoort nam en naar beneden ging. Ze maakte zich verwijten. Waarom hart ze ook niet gezorgd, dat grootvader door de tusschenpoort naar huis was gegaan? De oude meid van Balthazar, die naar de vroegmis wilde gaan, was juist op het punt de geiten eten te geven, toen ze merkte, dat de plaatsdeur open stond. Die sloot de oude man anders altijd zelf. Ze opende de voordeur en vond ook de slaapkamer open en het bed onbeslapen. In het donker zochten de heide vrou wen het heele terrein af. Katarina zocht ook op den weg, ze liep wel twintig maal vergeefs den korten afstand heen en weer, dien de oude Balthazar den vo rigen avond was gegaan. In dezen angst en ongerustheid werkte de droeve bood schap die Viktor bracht, bijna weldadig. Haastig ging het meisje met Viktor mee terug naar het Sanatorium. En tril lend, met behuilde oogen, stond ze bij het bed van den ouden man. Hfj was gedeeltelijk verlamd. Hij kon den rechterarm en het rechterbeen niet bewegen. En ook niet de linkerhelft van zijn gezicht. Maar zijn mimiek, zijn ge zichtsuitdrukking, waren toch nog spre kend genoeg. Hij herkende Katarina di- reet en glimlachte tegen haar. De doktoren stonden echter maar een heel korte visite toe. Viktor moest Katarina nog eens, nu in alle rust en heel uitvoerig, vertellen, hoe ze grootvader gevonden hadden. De portier kwam er ook bij. Hij ver telde natuurgetrouw, hoe mevrouw Troi lo was komen aanrijden en hoe kiesch ze zicli had uitgedrukt! Ook de moppen van Ulrich vergat hij niet. Daarop vertelde Katarina, toen ze met Viktor alleen was, hoe ze met grootvader was uitgegaan en hoe droevig het einde van hun uitgangetje, dat zoo vroolijk en feestelijk had moeten zijn, geworden was. Maar hoe is hij toch hier voor de Dietenmuhle gekomen? Je zegt toch, dat je voor jouw deur gewacht hebt, tot hij dc zijne had bereikt. Ik denk, Viktor, was het antwoord, dat er iets in hem was, dat hem drong om naar jou toe te gaan en met je te spreken. Hij had mij alles verteld. En ik geloof, dat hij zijn ongelijk had ingezien en dat hij verdriet van zijn daad had. Ik had het hem allang vergeven. Impulsief stak ze hem de hand toe. Dat heb je bewezen en daarvoor dank ik je, Viktor. Och wat, dat beetje menschlievend- heid heeft toch waarachtig niets te be- teekenen. Hij glimlachte weer en wees naar zijn verband. Toen we kinderen wa ren, heeft hij ons ook wel op onzen kop gegeven, hé, en we hielden toch veel van hem. In zijn ellendigen toestand kon ik hem daar toch niet als een hond laten liggen, zooals, hij zei het met groote bitterheid, mijn stiefmoeder. Ik zou het voor een wild-vreemde gedaan hebben. Nog een paar dagen en nachten schom melde het levensscheepje van den ouden man heen en weer. Toen zette het koers naar den eeuwigen vrede. Balthazar had nog vaak heldere oogen- blikken. Op een keer zag hij hen beiden bij zijn bed staan. Hij glimlachte. Het was een aandoenlijk lachje, het was als een matte zonnestraal na regen, zooals hij lachte, nu hij slechts de helft van zijn gezicht bewegen kon. Op een anderen keer zei hy tegen Ka tarina: Toch een flinke, fatsoenlijke ke rel, hé, die Viktor. ven, waarvan een van f 1900.— voof de verhooging van de steunuitkeering aan werkloozen. 7. Verzoek om ontheffing van beta, ling van schoolgeld. Dit zal na afloop in besloten verga, dering worden behandeld. 8. Met 1 lanuari a.s. treedt de heer Hub. Verhoeven periodiek af all regent der Godshuizen. Op de aanbeveling der Godshuizen zijn geplaatst de hee- ren Hub. Verhoeven en P. v. Engelen, De eerste wordt met 6 stemmen herbenoemd, de 7e stem was blanco. De heer Verhoeven nam zijn benoe ming aan. 9. Ingekomen was een schrijven van den Commissaris der Koningin met betrekking tot het bekende „Streekplan*. Op een vraag van het lid Stap licht de Voorzitter het plan in 't kort toe en zegt dat Heusden mogelijk belang heeft b(j aansluiting, doch adviseert met het oog op de gemeente financiën tot aanhouding van 't adres, waarmee de raad accoord gaat. 10. Ingekomen een verzoek van A, van Mersbergen om verlaging van pacht voor het perceeltje weiland nab^ den molen. De Voorzitter stelt op billijkheids- gronden voor die pacht te verlagen van f72.— op f 47.15, waarmee de heer v. M. accoord wil gaan. Het lid Stap wenscht hem van de pacht te ontslaan en 't perceel op. nieuw te verpachten, wat de Voorzitter onbillijk vindt. Ook loopt de huur in 1933 ten einde. Met algemeene stem men wordt reeds over 1932 de ver. laging toegestaan. 11. Voorstel van B. en W. om aan den politie-cursus te Waalwijk f50.- subsidie te verleenen, omdat een werklooze een diploma aldaar wenscht te verkrijgen, Het lid Slap verklaart er zich tegen, doch de Voorzitter wijst op andere niet verplichte subsidie's. Met alleen de stem van 't lid Stap tegen wordt het voorstel aangenomen. 12. Rondvraag. Het lid stap vraagt, of het geen tijd wordt, marktgeld te gaan heffen. De Voorzitter antwoordt, In de volgende vergadering reeds met een voorstel te zullen komen. Het lid Stap vraagt, of het den raadsleden wordt toegestaan de steun- staten in te zien. waarop de Voorzitter zegt, dat zij daartoe gerechtigd zijn. 13. Beöediging van den nieuw be. noemden gemeente-Secretaris. De heer van Delft legt de verelschle eeden af. Hierna spreekt de voorzitter tot den heer van Delft een prachtige felicitatie en geeft nog een goede wenk ten beste, niet twijfelende, of ze zal door hem ter harte genomen worden, vooral waar hij van v. Delft's werklust overtuigd is. De heer v, Delft dankt vervolgens den Raad voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij hoopt niet te zullen beschamen en tevens den Voorzitter, die steeds zijn mentor was en hoopt nog lang von voorzitters ge. biuik te kunnen maken. Ten slotte sprak de voorzitter nog eenige hartelijke woorden van afscheid tot den heer Van Riet, die de gemeente metterwoon verlaat en drukte zijn spijt daarover uit. De heer v. R getroffen door de schoone lofspraak, zegde den voorzitter dank voor zijn degelijke leiding en dankte den Raad voor zijn welwillende medewerking, waarna deze in comiié generaal ging ter behande ling van 't verzoek om onthtffing van de betaling van schoolgeld. BUITENLAND. De schuldenkwestie. Naar verluidt zou een lid van de Amerikaansche regeering hebben me degedeeld, dat president Hoover thans de opvatting verdedigt, dat de kwestie der oorlogsschulden op de oeconomi- sche wereldconferentie te Londen te zamen met andere problemen moet worden geregeld en dat definitieve re. gelingen met de afzonderlijke staten, debiteuren moeten worden getroffen. Er verluidt, dat Hoover poogt de toe- Het kwam er zoo grappig uit. Ze moes ten er beiden om lachen. En terwijl ze zoo, deels om beurten] deels tezamen, bij den ouden man waak ten, bloeide het oude vertrouwen in hen beiden weer op. Op den vierden dag na het „overwin ningsfeest"' in het Kurhaus, stierf de oude Troilo. Zij schreiden beiden hartstochtelijk en hun harten vonden elkaar weer. En ze moesten elkaar bekennen, dat, ondanks afdwaling en schijnbaren haat en kop pigheid en trots en misverstand, ze nooit opgehouden hadden van elkaar te hou den. Van Viktor's weggaan uit Wiesbaden was geen sprake meer. De beide terrei nen, die van grootvader en van Katarina werden hij elkaar gevoegd. De scheidsmu ren waren weggevallen. Toen zij van de begrafenis van den ouden Balthazar terugkwamen en de oude woonkamer betraden, waar de ap pels op de kasten rijpten, was het hun beiden, alsof hij nog in den stoel bij het venster zat, brommend, de kinderschrik. En ze bleven lang zoo staan, op den drempel, als toen ze kinderen waren, toen Vlammende Katchen nog in een kort rood rokje liep en Viktor de dap pere ridder van zijn kleine prinses was. De kinderdroomen waren verdroomd, maar het leven bood hun beiden het schoonste, wat het een menschenkind te geven heeftde poëzie van in trouwe ge negenheid verrichten gemeenschappely- ken arbeid en hun door leed gesterkte en geadelde liefde. EINDE. ie VOl; F feu E J L C E F F F C 1 reg L mil F Inzi one gee uitg C en leki 27, 1 (Eu S gin vad P sch ges nie see 'i kat libf der Zie beti het sch V Fra Vla F Fra ges F van lan< C ouc Fin C bar C sch F Luc L aftv C A C C Oni E L L zon J L F min pre min nen dag loo \m Kar veri Iwii het A dat Igk met aan de twa lagi te I li Bon haa sch een ope pro sch E valt le C Is l twa Z verl het Lon nan en bett V E Sch red lege een 40. BP90-OSO" sla;

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 2