VELO DE wringer Kerstnummer Mis is hel mooiste en inliemsle leest!!! Luxe Brood- en Banketbakkerij H. VAN MIL-VAN SPRANG temming van Roosevelt tot dit plan te verkrijgen, Het nieuwe Belgische kabinet Graaf de Brcqueville is er In ge slaagd, een nieuwe regeering samen te stellen en heeft den Koning de volgende lijst,van ministers voorgelegd Premier en minister zonder porte feuille de Brcqueville (R.K.) Bulteniandscne Zaken Hymans(iib) Justitie Janson (lib.) Landsverdediging Devèze (lib Verkeerswezen Forthomme (lib Onderwijs Lippens (lib Binnen). Zaken Pouliet (R.K.) Financiën Jaspar (R.K Koloniën Tschoffen (R.K.) Nijverheid en Arbeid v. Hacker (R.K Sociale Zaken Carton de Wiart (R K.) Openb. Werken en landbouw Sap (R.K.) Tot het program dezer nieuwe regeering behoort o,a. Doorvoering en uitbreiding der militaire toerustingen Handhaving van den status quo Inzake de subsidies voor het vrije onderwijs, met dien verstande, dat geen nieuwe subsidies zullen worden uitgetrokken Gezondmaking der staatsfinanciën en onmiddellijk wegwerken van een tekort op de gewone begrooting van 2'/> milliard francs Tegengaan van separatistische acties (Eupen-Malmedy). Strenge maatregelen tegen beleedl. ging van Koning, Brabargonne of vaderlandsche instellingen Afwijzing van amnestie voor Vlaam sche activisten en andere Viaamsche gestraften, indien de veroordeeling niet op technische fouten is geba. seerd. 't Is wel eigenaardig dat waar de katholieken aanzienlijk wonnen en de liberalen verloren, de laatsten toch den boventoon voeren in 'i programma. Zie maar eens naar de mededeeiing betreffende geen verdere subsidie aan het bijzonder onderwijsdus nieuwe scholen worden onmogelijk gemaakt 1 Verder lijkt het ministerie absoluut Jransch georiënteerd en allesbehalve Vlaamschgezind Het nieuwe Fransche Ministerie. Paul-Boncour heeft het nieuwe Fransche ministerie ais volgt samen gesteld Paul-Boncour (onafhankelijk, oud-lid van de soc. partij,), premier en Buiten- landsche Zaken Chéron (onafhankelijk republikein, oud-lid van de fractie Poincaré) Financiën Georges Bonnet (radicaal), Open bare werken Chautemps (radicaal), Binnenland- sche Zaken Painievé (republikeinsch socialist). Luchtvaart Daladier (radicaal), Oorlog; Ltygues (oud links-republikein, on afhankelijk), Marine Queullle (radicaal), Landbouw; Mieliet (radicaal), Pensioenen; Gardey (radicaal), Justitie: De Monzie (Fransch—socialist), Onderwijs Albert Sarraut (radicaal, Koloniën Dalimier (radicaal), Arbeid Léon Meyer (radicaal), Koopvaardij Daniéiou (rep. soc.), Openbare Ge zondheid Julien Durand (radicaal), Handel Laurent Eynac(links.radlcaal),P.T.Tf Na het bekendmaken van zijn mlnisterlijst verklaarde de nieuwe premier, dat hij Donderdag met zijn ministerie voor de Kamer zal verschij nen en denzelfden of den volgenden dag zal laten slemmen over een voor. loopig twaalfde der begrooting voor januari 1933. HIJ hoopt dan direct de Warner voor het Kerstreces te kunnen verdagen, daar de regeering denkt twintig dagen noodig te hebben voor het opstellen der nieuwe begrooting. Een meerderheid verwacht Men mag zoodoende verwachten, dat het kabinet Donderdag waarschijn, lijk een meerderheid zal behalen, te meer daar Boncour in zijn aanbod aan de socialisten te kennen gaf bij de indiening van een begrooiings— twaalfde voorshands de salarisver, laging der ambtenaren niet ter tafel te brengen. In ieder geval is het kabinet— Boncour, ook wanneer 't het Kerstreces haait, als overgangsregeering te be. schouwen. Voorloopig heeft het slechts een scherp omschreven taak: een openlijke crisis wegens het financleele probleem tot het nieuwe jaar te ver schuiven. Een andere urgente taak is de her vatting der ontwapeningsbesprekingen te Ger ève. Amy Molllson thuis. De bekende aviatice Amy Molllson Is hedenmiddag om vijf minuten over twaalf veilig op Croydon geland. Zij had de vorige week Kaapstad verlaten en heeft dus ruimschoots het record voor de vlucht Kaapstad- Londen, met 9'/3 dag staande ten name van de hertogin van Bedford en kapitein Barnard in 1930, ver beterd. Von Schleicher over zijn program. De Duitsche rijkskanselier Von Schleicher heeft dezer dagen in'n radio- rede, die met groote belangstelling is tegemoet gezien, zijn programma uit eengezet. Loop' licht, wringt krachtig. Zeer solide gebouwd. De eenige werkelijk-roestvrije wrinaer Zware rollen met rubber van de allerbeste kwalife"' dat gegarandeerd niet loslaat! Vraagt de condities} VEI 91 Neder,-wasch-en Wringmachines "MIJ SINDS 30 JAREN AAN DE SPITS. Von Schleicher wil zijn regeering niet doen steunen op de weermacht, doch op het vertrouwen der breede volksmassa. In het program is zoowat alle zorg_besteediaan.de werkverschaf fing, daar Von Schleicher.^geen tijd meent te hebben voor grondwetswij ziging e.d, Daarmede in verband be. sprak de kanselier den financieelen toestand. De regeering denkt 't nieuwe jaar door te komen zonder belasting, verhooging en zonder inkrimping van personeelsuitgaven voorts zal het rijk de landen en gemeenten die in moei lijkheden verkeeren, bijspringen. De werkverschatfing zal ten eerste bestaan in uitbreiding der kolonisatie in het Noord.Oosten, wat ook uit het oogpunt van militaire bescherming van beteekenis is 1.3 millioen morgen woeste grond zuilen daar gecultiveerd worden. De diepste oorzaak van den crisis in den landbouw acht Von Schleicher de trek naar de groote steden, die dan ook zal worden tegengegaan. Verrui ming van binnenlandsche markt en uitbreiding van goederenruil met het buitenland 9taat op het program. Als sociale plannen noemde de kanselier de goede functionneering der verzekeringsorganen en omvor ming van den werkloozensteun. Tegen oproerstokers kondigde v. S, draconische maatregelen aan. Von Schleicher besloot met de buiten- landsche politiek, op welk gebied hij den eisch van rechtsgelijkheid zal blij. ven doorvoeren. Over 't algemeen is de rede nogal gunstig ontvangen, maar Hittler heeft z'n veto al over de nieuwe regeering uitgesproken. BINNENLAND. Oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Ned -Indië. De commissie van advies nopens de bevordering van de oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Ned.-Indië heeft den minister van koloniën afwijzend geadviseerd met betrekking tot de conttngenteering van den invoer van enkele texdelgoederen in Ned.-lndië. De minister van koloniën heeft thans besloten de nadere beschouwing van de mogelijkheid om verbeter ng te brengen in den afzet van Nederlandsche texileigoederen tn Nederlandsch-indië, op te scnorten in afwachting van het advies der commissie aangaande het geheele probleem van de bevordering der oeconomische samenwerking tus schen de beide gebiedsdeelen. a Het Corr. bur. teekent bij dezen brief van de commissie-Bruins aan, dat het nog geruimen tijd zai duren alvorens de commissie haar rapport over de samenwerking tusschen Nederland en indië gereed neeft. Gezien de beslissing van den minister om dit advies at te wachien, mag dus aangenomen wor den, dat voorloopig van een conlin- genteering niets zal komen. Geen strijd in de textielnijverheid, De drie tc-xiielarbeidersbonden heb- ben besloten zich niet ie verzetten tegen de 5°/o loonsverlaging, die heden zal ingaan bij de fa. Van Heek en Co te Enschede. Te Losser is het voorstel van den rijksbemiddeiaar aangenomen n.l. het instellen van het boekenonderzoek, arbitrage over de vraag of de financi- eele toestand der onderneming en de hoogte van de loonen in soortgelijke bedrijven waarbij rekening wordt genouden met de productiecapaciteit en werktijd het mogelijk maken dat aan den wensch der arbeiders om de laatste twee maal vijf procent loonsver. laging terug te nemen, te voldoen, als mede erkenning der organisaties. phohl zender open Zaterdag. Naar de Tel. verneemt zal de Phohi- zender op Zaterdagavond a s. voor het eerst weer in functie komen. Het spel der Kerstklokken van den heer J. Vin cent, op het Paleiscarillon, tusschen 9 en 10 uur, zal worden uitgezonden naar Oost- en West Indië. Korting voor Rijksambtenaren. Het overleg tusschen regeering en rijksambtenaren over de nieuwe salaris, korting heeft tot positief resultaat ge leid. Overeengekomen is dat de lij. delijke korting voor gehuwden worden opgevoerd tot 4 (voorgesteld was 5) en van ongehuwden tot 5 (voorgesteld was 7) procent, De regeling die met het nieuwe jaar ingaat, beteekent een nieuw voordeel van 11,3 millioen voor de schatkist. De salarissen der Indische ambte- naren worden met 17°/0 verlaagd, ter- wijl een definitieve salarisherziening voor deze groep in voorbereiding is. Bruggenbouw. De regeering heeft aan de Kamer medegedeeld dat de bruggenbouw over de groote rivieren in versneld tempo zal worden doorgevoerd* In 1933 zal reed9 met de Moerdijkbrug worden begonnen. Voorts komen in aanmer king bruggen bij Rotterdam en Dor- drecht. DkUNEN. Op 22 December zal de Eerw. Broeder Benedicius (M. v. d. Ven uit Tilburg) het Moederhuis alhier gaan verlaten en overgeplaatst worden naar het surcursaaihuis te Hatert bij Nymegen. Ruim anderhalf jaar is Br. Benedicius werkzaam geweest in het Jongenspatronaat als opvolger van zjjjn contraier Broeder Sylvester, die even eens naar Hatert is overgegaan. Meer in het bijzonder interesseerde hij zich voor de voetbalsport. Door zijn prettigen omgang en goede ver- standnoudmg met zijn jongens genoot hij aller sympaihie, zoodat zijn heen gaan door allen wordt betreurd. Moge het Z Eerw. welgaan in zijn nieuwe standplaats is voorzeker aller wensch, vooral van de voetbalclub V. J. C, In de week na Kerstmis zai door de harmonie der Jongenscongregaiie in de groote zaal een uitvoering worden gegeven met medewerking van de tooneeivereeniging. Tevens zal een Kersicantate gezongen worden door gemengd koor. ütze uitvoering is toegankelijk tegen entiée. De opbrengst komt ten bate van de Si. Eltsabeins- vereeniging. In afwplng van de bepaling der Winkelsluitingswet mogen de winkelzaken alhier van 18 tot 24 Dec. geopend zyn tot 's avonds 10 uur. In café Vissers had een aan- besteuing plaats voor het bouwen van een lanabuuwerswoning met stalling, voor den landbouwer G. Vissers alhier waarvoor ingeschreven werd als volgt P. de Graauw, Waspik f 4887. A. de Graauw, 4384.— P. Kramer, Genderen 3990.— Vtlters, Waspik 3979.— H. de Wit, Drunen #36ll.— A. v. iersel Merkx 354b.— F. Freissen 31,80.— M. v. Loon 2900.— L. v. Oers 2800.- De uitvoering van het werk werd gegund aan den iaagsten inschrijver, onder architectuur van den heer A. J. Snijders tu Raamsdonksveer. Zondag jl. had een wedstrijd plaais tusschen ae .Sporters 11" alhier en „Unilas 11" te Vugt. De Sporters behaalden een schitte rende overwinning met 5— 0. NIEUWKU1JK. Zondag jl. had in onze parochie de plechtige aanneming plaats van de eerste K.J.M-ers. De dag werd begonnen nut een alge- meene H. Communie en H. Mis. Te ongeveer 2 uur arriveerden enkele Zusier-vereenigingen uit de naburige gemeenten aan het club lokaal om gezamenlijk met de alhier opgerichte vereenigtng naar de kerk te.marcheeren en de plechtigheid van aanneming bij te wonen. Door den ZeerEerw. heer Pastoor werd een plechtig lof gecelebreerd en een rede gehouden. Daarna spraken de meisjes de beloften uit. De kerkelijke plechtigheid werd met een gelukwensch van den pastoor en den Zegen van het Allerheiligste gesloten. Na het Lof werd eene propaganda- tocht door 't dorp gehouden. Na beëindiging van dezen tocht werd in het bondsgebouw een feest- vergadering gehouden waar ook de ouders waren uiigenoodigd. Ook hier werd door den Z E. heer pastoor wederom het woord gevoerd. Inderdaad is deze Kj.M. dag een succesdag geweest, welke in alle op zichten is geslaagd. Wij kunnen nog mededeelen dat de leiding onzer afdeeiing in de toekomst zal toevertrouwd worden aan Mej. Nelly de Gouw, die bereids hiervoor de noodige lessen zal ontvangen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). De A. R. J. A. .Mr. Th. Heems kerk" alhier, kwam j.l. Maandagavond in de zaai van den Chr. Volksbond alhier in eerste jaarvergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter, de heer v. Ham. Na opening op gebruikelijke wijze heet de heer van Ham in een kort openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom, in bijzonder de afgevaar digden en dankt hij den voorzitter der A. R. Klesvereenlging voor de mede werking. Spr. zet dan meteen het doel derA.R J A. uiteen n.l. de bestudeering der A R -beginselen, opdat men vast staat tegen ongeloof en revolutie. WIJ wenschen ons te houden aan en te s'eunen op de openbaring In Gods Woord en hetgeen in de historie is geschied. De secretaris leest vervolgens de lotulen en brengt een goed verzorgd jaarverslag uit, alsook de penning- neester, beiden functionnaiissen wordt Jaarvoor dank gezegd. Het lid, de heer Korteweg, leidt hierna een onderwerp in: .Het Com- munisme*. Spr. zegt dat onze lijd zich kenmerkt door vele stroomingen op elk gebied. In den breede schelst inleider het ontstaan van het commu nisme, door het onrecht de arbeiders onder het liberalistisch be wind aangedaan. Er werd haat gezaaid in de harten van de arbeiders, en eerst toen de socialisten sterk waren, begon ook de Chr. beweging op te komen. Spr. wijst op de practijk van het communisme in Rusland, waar het communisme hoogtij viert en zegt dat vandaaruit de klassenstrijd over de ge heele wereld wordt gepredikt. De leer van Maix wordt daar in practijk ge bracht. Hij schildert ook den ellende toestand, en zegt dat daar vervuld wordt het woord uit de H. Schrift .Die God verlaal, heeft smart op smart te vreezen." Inleider wijst er op dat alleen hei geloof in God rust in onze stormach tige maatschappij kan brengen, en be. sluit daarmee zijn met aandacht ge. volgd betoog. De voorzitter zegt hen dank voor zijn werkna het zingen van twee coupletten van 't Wilhelmus, wordt het woord gevoerd door den heer van Willlgenburg, namens de A.R. Kles vereenlging, door dhr. v. Herpen, na mens de A. R. P, C. te Vrijh. Capelle, namens de beide J. V. alhier worden de beste wenschen overgebracht door de heeren Chabot en Smits. Hierna was er gelegenheid met den inleider van gedachten te wisselen, waarvan druk gebruik werd gemaakt, een aangename discussie ontspon zich ovor het ondefwerp door dhr. Korten- weg behandeld. Na een woord van dank sloot de voorziller de vergadering met dank gebed. - Door hel college van notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is in de vacature wijlen den heer J. A. Haverhals tot kerkvoogd benoemd de heer lan Haverhals-van Beek. Genoem de heeft deze benoeming aangenomen. Heden Woensdagavond ten 7 uur zal in het Geref. Kerkgebouw alhier met de kinderen der Geref. Zondag- schoolvereeniging jockin Kersifeest worden gevierd. Er bestaan hier plannen om te komen tot oprichting van een Geref. Jongemeisjesvereenigir/g, waarvoor be langstellenden zich kunnen aanmelden bij mej |o Daimaljer. Dinsdagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier van wege den Chr. Besturenbond Sprang- Capelie een vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer J. Schipper van Utrecht, secr. van het CN.V., met het onderwerp .De nood zakelijkheid van sociale studie". Aan het einde der vergadering gaven zich een 17-tal leden op, terwijl enkele leden zich reeds bereid verklaarden een onderwerp op de te houden ver gaderingen in te leiden. VRIJH.-CAPELLE. De Coöp. Bakkerij .Ons Belang" hield gister, avond in de bovenzaal van den heer J. Treffers haar tweede jaarvergade. ring, welke een eenigszin9 feestelijk karakter droeg. Door den Administra teur werd een uitvoerig jaarverslag uilgebracht. De Anti-Rev. Propagandaclub komt a.s. Donderdag 22 December, des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen alhier in leden vergadering bijeen. Door den heer J. A. Maris zal worden ingeleid .Ons Manifest*. WASPIK. Door den heer HJanson is ontslag genomen als secretaris van de vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs. In zijne plaats is benoemd de heer Jac. van der Wiel. Mej. M. Schaap, onderwijzeres aan de Chr. Bijzondere school alhier is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot onderwijzeres aan eene Chr. Bijz. School te Amsterdam. Door de Tooneeivereeniging .Entre Nous" zal in de zaal van den heer H. van lersel op de beide Kerstdagen worden opgevoerd .De Leugenbaron", kluchtspel in 1 bedrijf en „De schamele straatzanger" en ,'t Mirakuleuze Lieve Vrouwke", legendespel in 3 bedrijven. RAAMSDONK. Maandagmorgen fen circa half zeven, toen de aibeider M. J. oud 42 jaar, woonachlig In de Schansstraat, zich per fiets naar zijn werk in Oosterhout begaf, werd hij op den rijksweg door een beroerte getroffen. Hij viel van zijn fiels en was onmiddellijk dood. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, de dokter kon slechts den dood constateeren. J laat een vrouw na met 8 kleine kinderen. Door de rijkspolitie werd zekere G. bekeurd voor het frauduleus ver- voeren van een kalf. Het dier werd In beslag genomen. In deze gemeente is weer een geval van mond- en klauwzeer gecon stateerd en wel bij den landbouwer C. v. S In de Luiten Ambachtstraat. Op het erf is het vereischte kenteeken aangebracht. RAAMSDONKSVEER. Bij den chef. veldwachter is aangifte gedaan van het verliezen van een gouden trouw ring. De eerlijke vinder kan op een belooning rekenen. Op 26 Dec. a.s. (2en Kerstdag) zal de Z.Eerw. Z.Gel. heer Heezemans, professor aan het Groot Seminarie te Haaren, des avonds cm 6 uur in het St. Henriusgebouw komen spreken voor de R K. Werkliedenvereeniglng. VLljMEN. Mej. C. Weijers alhier, slaagde aan het Conservatorium te Tilburg voor het solist—diploma piano. De firma Van Wagenberg— Feslen, mandenfabriek te Vlijmen, heeft 40 man personeel gratis en met behoud van loon in de gelegenheid gesteld 'n retraite te gaan houden in „Loyola" te Vught. Nog eenige andere groepen hebben zich bij hen aangesloten. Maandag 19 Dec. Irok een stoet van 70 werklieden van Vlijmen te voet door de binnenwegen naar Vught, om tijdig aanwezig te zijn voor de ope ning der retraite. ZORGT TIJDIG VOOR UWE ADVERTENTIE VOOR HET A.S. VAN DIT BLAD. Tijdige inzending zeer gewenscht TELEFOON 52. Doch de gezelligheid wordt nog verhoogd door werkelijk iets bijzonders in den Kerstboom of op tafel te brengen. Wij hebben heel leuke dingen voor den Kerstboom. Niet duur, lekker enmen heeft er nog wat aan Verschillende soorten zeer fijne puddingen, schuimklokken en choc, klokken, prachtig opge- maakt en gevuld met slagroom is werkelijk iets bijzonders, dat geeft cachet aan Uw feesttafel Choc, klokjes, Schuimkransjes, Nuscetkransjes Onze bekende heerlijk gekruide WJRSTENBROODJES mogen in geen enkel huisgezin ontbreken, Meermalen bekroond in Binnen- en Buitenland- BEZIET ONZE SPECIALE KERSTETALAGE. 258 I BONBONS BONBONS

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 3