fm IK ck. Denkt II er wel om •ij. 10 HET Kerslisniramma NIEUWIAARSWENSCH LUX0R-BI0SC00P LAMSVLEESCH Zorgt tijdig voor Uwe ee n* an »er :e te J to en ink ge- es- de sns ois ^q. 101. Woensdag 21 Dec. 1932. 55e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 Dec. 1932. Kantongerecht. Met belangstelling zullen onze le- zers de uitspraak van den gemeente raad van Waspik terzake het behoud van ons Kantongerecht gelezen hebben en voor de uitvoerige behandeling zie men het raadsverslag van heden. Wij hopen dat verschillende ge meenten dit goede voorbeeld zullen volgen en er op zullen wijzen dat juist door andere instellingen men toch naar Waalwijk moet en dat vooral de trek van 't platteland naar de steden niet moet worden in de hand gewerkt, waartoe helaas ook gemeentebesturen in deze streek steeds meer en meer meewerken, tot eigen nadeel op elk gebied Laat vooral degenen die relaties en II invloed hebben onder Kamerleden, WÊ van welke richting ook, zooveel mo- II gelijk dezen trachten te overtuigen; materieel daarvoor zal het Gemeente- vll bestuur, Kamer van Koonphandel, R'aalwijks Belang, gaarne verschaffen, t Gaat nu speciaal om 't bewerken van Kamerledenlaat de actie niet ver slappen nu de behandeling is uitge steld. Integendeel, laat de overschie tende tijd nuttig besteed worden. Eventueel succes zal dan voor ons al len de beste belooning worden. Waalwij kers en Langstraters „let op uw saeck". Onze Haven. Met belangstelling hebben we gezien dat reeds een baggermachine in onze haven is aangekomen en tevens ver. nomen dat men zeer spoedig met >otes1raa uitbaggeren zal beginnen. Hoe eerder, hoe beter, zouden we a.s. odze8Sen» vooral met dit mooie weer We werden van de dringende nood zakelijkheid alweer opnieuw overtuigd toen we Maandagochtend aan de Haven 't gemartel zagen van een flinke schuit en een stoomboot van de Thor en van de H. B. S. om eruit te komen 1 Ailes was reeds heel vroeg in touw gekomen om te profiieeren van het lij en in 't kanaal te komen. Met man en macht werd gewerkt, maar die n WET LWIJK d, NENTth il plaat lag 2 ir in dt ol, Crit MEN, aris, MIERLö i verzoc mede ïc, a.s itronaat! rijk. a.s. or n in ht is-vereen ethouder ellende om in den modder gedraaid te komen was een groote handicap. Ten slotte was 't schip omstreeks een uur of tien in de vaargeul en volgde de Thor, die er bij 'I afgaande water nog meer moeite mee had en toen ze on geveer gedraaid was niet meer verder kon en moest blijven liggen. De H. B. S-boot, die al zoo ver mogelijk van wal was gestoomd had al vast gemeerd, omdat ze begreep dat er van uitkomen geen sprake meer was de schuit lag intusschen ook al weer voorbij 't riet aan den kant. En zoo konden ze alle drie wachten lot dien avond half tien, een uur waar op men met de booten op de plaats rvan bestemming kon zijn. Intusschen het leed zal spoedig ge leden zijn en we hopen dat onze gemeenteraad naast 't genomen besluit om flink te baggeren ook zal besluiten de haven steeds op peil te doen houden anders is 't na betrekkelijk korten tijd weer misère en weigeren de schippers absoluut naar onze haven \e varennu is 't een groote toer ze erheen te krijgen. BIT, e it iaar joed t tro laar ook ordt vertoont als KERSTPROQRAM (Wie is Spionne B 24?) Voor.verkoop van kaarten is reeds begonnen. .Kentering.' Maandagavond werd de Katholieke ropagandafilm .Kentering" in de roote zaal van de R.K. Werklieden- ereeniging vertoond. De belangstelling was ongemeen root, zoodat het aantal zitplaatsen iet toereikend was en velen zich enige uren staan moesten getroosten de film te kunnen zien. Op de gereserveerde plaatsen zagen ij o.m. de HoogEerw. heer Deken an Riel, vele andere H H- Geeste ken en de Burgemeester. Even over acht sprak de Voorzitter der R.K. Werkliedenvereniging, de heer F. Passier, het openingswoord. Na de aanwezigen het welkom te ebben toegeroepen wijdde spr. eeoige ^oorden aan de groote beteekenis van Rerum Novarum-en .Quadragesimo Lnno". Met geestdrift spoorde de roorzitter de leden aan de indrukken die zij dezen avond zouden opdoen naar buiten uit te dragen en een voor- f beeld te zijn voor de niet-georgani- seerde collega's. Nadat de aanwezigen gezamenlijk een lied hadden gezongen nam de voorstelling een aanvang. Het begon echter bijster ongelukkig daar door een verkeerde opstelling van het filmtoestel het beeld zoo goed als onzichtbaar was. De fi'm der 6 Sept. demonstratie te Utrecht kwam daardoor absoluut niet tot zijn recht. Men trachtte daarom een beter effect te bereiken door het toestel onder in de zaal op te stellen, wat echter even min gelukte. Tenslotte riep men de directie der Witte Bioscoop te hulp, die zoo welwillend was haar installatie beschikbaar te stellen waardoor de vertooning gelukkig zij het met een goed uur vertraging kon worden voortgezet. Intusschen is het ons on begrijpelijk dat men niet tevoren ge zorgd had dat de installatie volkomen in orde was, dan had veel onaange naams kunnen voorkomen worden. Na dit intermezzo kon de vertooning vlot worden afgewerkt. Begonnen werd met de Romefilm van Jan Hin gemaakt op den pelgrimstocht der Nederlanders naar Rome ter ge- gelegenheid van het R. N. jubileum. Hierna volgde „Kentering" van denzelfden cineast. De inhoud hebben wij reeds Zaterdag geschetst. En als film en als propaganda middel mog< n wij „Kentering" volkomen geslaagd noemen. De knappe montage en de suggestieve close-ups, die de leerschool der Russische meesters verraden, maken deze film tot de eerste geslaagde uiting van katholieke filmkunst, al willen wij niet verhelen dat eenige" scènes ons minder goed gekozen leken. Doch dit neemt niet weg dat .Kente ring" een knap stuk werk is, waarvan een krachtige propaganda voor de Katholieke arbeidersbeweging zal uit gaan. Tot slot werd nog de in de aanvang mislukte Utrecht.film gegeven. De heer Eijkemans, bestuurder van het Bossche Diocesane Werklieden, verbond, zorgde voor de explicatie. T IJ D I G UW TE BESTELLEN, HET IS EEN LEKKERNIJ VOOR DE KERSTDAQEN Achterbout 40 cent Voorbout en ribstuk 35 cent Coteletten en rollade 30 cent Gehakt25 cent TELEFOON 35. HEUSOEN Alles wordt zonder prijsverhooging thuisbezorgd. Kunst en Vriendschap. Er staat geschreven De Gemengde Tooneelvereeniging „Kunst en Vriendschap" gaf Zaterdag en Zondag j.l. in de zaal van café Wed. van Helvoirt in de Putstraat haar eerste winteruitvoerlng. Hiervoor was de keuze gevallen op het tooneelspel van Jaap van der Poll „Er staat geschreven..een familie drama, dat een scherp licht werpt op de afschuwelijke gevolgen van den wereldoorlog van 1914. In een vorig nummer is de inhoud van het werk reeds uitvoerig weergegeven. De oude mevrouw Henderson ziet haar gezin tengevolge van den oorlog uiteen gaan, haar oudste zoon trekt naar het front en haar jongste wijkt uit naar Zweden. De eerste. Thomas, keert vreeselljk verminkt uit den strijd terug. Zijn vrouw wordt hem ontrouw en de laatste levensjaren slijt hij met het schrijven van een anti-oorlogsboek. Dit is de diep-tragische hoofdlijn, waaromheen zich nog talrijke verwik- kelingen afspelen. Dit gegeven is door den schrijver op zeer sterke wijze uit gebeeld, vooral het tafereel waar het manuscript van Thomas' boek wordt voorgelezen is van suggestieve kracht. Dat „Kunst en Vriendschap" wat later dan andere jaren voor het voetlicht is gekomen was er reeds een bewijs voor dat men dit tooneelwerk recht wilde laten wedervaren en de vertol king op hetzelfde peil wilde brengen als de kwaliteit van het werk zelf. Daarin is de vereeniging o.i. volkomen geslaagd, want over de geheele uit voering lag een cachet van af-zijn, zooals we hier nog slechts zelden zagen. De spelers leken ons dan ook stuk voor stuk weer een beduidend stuk te zijn vooruit gegaan. Trouwens telkens als we de uitvoeringen van K. en V. bezoeken valt het ons op wat met gedegen studie en ijver te bereiken is; met elk nieuw optreden ging het met stukken vooruit. Daaraan zullen ook de regiseuiskwallteiten van den heer C. v. d. Meljdenberg wel niet vreemd zijn. De vertolkers waren allen hun rol volkomen meester. Jac. Bakker had de zware taak de rol van Thomas te ver vullen, hij sloeg er zich uitstekend doorheen. Mej. C. 8akker-Verhoeven en Mej. C. Bakker, wisten zich als Thomas' vrouw en moeder vooral in de traglrche momenten te orderschei den. P. Leljtens als James is een vlot speler, vooral in het afscheid van zijn familie en in het wederzien van zijn broer was hij te bewonderen. C. v. d. Wiel is een tooneelist van het slag dat we graag zien, als mr. Parker legde hij weer dat geestige enthousiasme aan den dag dat hem voor dezen rol bij uitstek geknipt maakte. Voorts waren er Mej. K. Bakker (Ivy), C. v. d Meljdenberg (Freddy) en J Campman (John) die het geheel goed aanvulden en wier spel eveneens van goede kwaliteit was. Weliswaar vielen er nog eenige dingen te verbeteren, zooals de uit spraak van verschillende minder alle- daagsche woorden, doch het geheel was een opvoering die ons een besten dunk heeft gegeven van „Kunst en Vriendschap". Dat we in de toekomst nog veel van deze vereniging mogen verwachten staat voor ons vast. 100 ionge meisjes In één film! Hebt U reeds gezien van de WITTE BIOSCOOP. Bespreekt tijdig uwe plaatsen 11 Aanbesteding. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree Bossaerts te Waalwijk gehouden publieke aanbesteding voor den bouw van een woonhuis met werkplaats aan den Parallelweg te Waalwijk, voor rekening van den heer j van Kuik. alhier H. Maas, Waalwijk f 6958.— Fa. Wed. O. van Huiten, Waalwijk 6950.— J Kooien, Waalwijk 6940.— O. van Heesch, Waalwijk 6930.— H. Boot, Waalwijk 6825 L. Fitters, Waspik 6821 j. den Teuling. Waalwijk „6800. Zw. Treffers Zn., Waalwijk 6799 J. van der Mtijs, Waalwijk 6778.— Q Timmermans, Sprang „6163 A. Vermeer, Waalwijk 6083. P. de Graauw, Waspik „6069 P. Kramer, Qenderen 57e5.— Gegund aan den iaagsfen inschrijver. Liedertafel Oefening en Vermaak Maandag 2e Kerstdag zal de Lieder tafel haar tradltioneele Kerstmatin ée geven en des avonds ten 8 uur groot bal onder muziek van den jonior. Jaszband. R.K. Kiesvereeniging. Naar wij vernemen zijn in de Parochie St. Jan en St. Antonius in middels propaganda-clubs gevormd. In de Parochies St. Clemens en O.L.V. worden nog besprekingen ge voerd die zeer waarschijnlijk in den loop dezer week hun beslag zullen krijgen. In St. Jan heeft de Kiesvereeniging een goeden steun gevonden in een groot aantal leden van de R.K. Jonge Middenstandsvereeniging. In den loop der volgende week zal in alle parochies zooveel mogelijk huisbezoek plaats hebben voor het werven van nieuwe leden voor de R.K. Kiesvereeniging. Dit is de laatste week waarin men zich kan opgeven voor het lidmaat schap wil men nog kunnen deelnemen aan de stemming voor de groslijst voor de Tweede Kamerleden. Katholieken denkt aan Uw plichti Uw stem is meer dan ooit noodzake lijk R.K. Bond van Handels- en Kantoor, bedienden. In de achterzaal van Hotel Verwlei hield de afdeeling Waalwijk van deze vereeniging gisteravond een propa ganda—vergadering. In zijn openingswoord moest de voorzitter de heer v. Duijl, het betreu ren dat geen enkel ongeorganiseerd bediende had gevolg gegeven om de vergadering bij te wonen. Spr. zeide dat het bestuur overwogen heeft een volgende maal ook door huisbezoek te zullen trachren niet—leden naar de vergadering te krijgen. Spr. wees erop dat het onderwerp dat dezen avond zou worden behandeld van groote be teekenis is voor alle bedienden, die moeien samenspannen om verdere verslechtering van het vak tegen te gaan. De voorzitter verzocht daarom de leden het dezen avond besprokene uit te dragen onder de ongeorgani seerden. Het woord was daarna aan den heer Boersma, secretaris van den bond te Amsterdam, die sprak over het onder werp: „De bedienden door de duis ternis van de Crisis naar het licht eener betere toekomst." Spr schroomde niet te zeggen dat de katholieke be dienden hun slechte positie voor een groot deel aan zichzelf te danken heb ben, doordat zij in gebreke zfln ge bleven zich vroegtijdig te organiseeren. Voor den oorlog vooral waren de be dienden zeer lauw gestemd en toen waren de handarbeiders dan ook reeds ver voor. De oorlog bracht een kleine verbetering, doch daarop is weer spoe dig de reactie gevolgd. De arbeiders hadden zich tijdig vereenlgd en konden dus IJveren voor betere arbeidsom standigheden. De bedienden echter waren buiten de organisatie gebleven en stonden machteloos tegen mis standen in hun vak, als lange arbeids tijden enz. Spr. de heer Boersma richtte daarna zijn blikken op den huldigen toestand en moest tal van symptonen constateeren die erop wijzen dat er een tendenz is om weer terug te gaan naar tijden die geen bediende meer zou terugwenschen. Spr. wees op de vele regelingen die reeds door een bedien- denbond zijn bewerkt en in verband daarmede op het groote nut der orga nisatie, Hij spoorde daarom allen aan krachtig mede te werken en mede te leven met de vereeniging. Dan gaan de bedienden door de crisis een betere en mooiere toekomst tegemoet, niet den socialistischer. toekomststaat,doch de maatschappelijke uitgestippeld in de beginselen van Rerum Nevarum en Quadragesimo Anno. Daarvoor moeten alle bedienden zonder egoïsme strijden. De heer v. Duijl sprak een dank woord tot den spreker en maakte van de gelegenheid gebruik om den in middels binnengekomen adviseur der vereeniging, kap. Beekmans, welkom te heeten. Hierna werd gelegenheid tot dis cuesie gegeven. Met den Christelljken groet werd de vergadering gesloten. Bekroning. Op de 35ste Internationale tentoon, stelling van pluimvee, konflnen en andere pelsdieren in het Jaarbeursge houw te Utrecht, behaalde de heer C. Wltlox alhier 4 eere- en 4 eerste prijzen met zijn inzending postduiven (schoonheids- en vllegklasse.) Drukte in de bouwbedrijven. Er schijnt in de bouwvakken in onze gemeente weer eenige opleving te ko men. Er worden thans weer verschil lende woningen gebouwd. Zoo in de Stationsstraat de woning met garage voor den heer W. v. Dom melen, waardoor dit gedeelte dezer straat wederom aanzienlijk zal wor den verfraaid, temeer wanneer het nieuwe Kofa-magazijn gereed zal zijn Deze week zijn aanbesteed een wo ning voor den heer J. v. Kuik aan den Parallelweg en een politiewoning ach ter het raadhuis. Voorts is bouwvergunning verleend aan de heeren G. Vrinte, voor een blok van 4 woningen in de St. Antoniusstr. Ant. v. Iersel voor een woning in de Julianastraat en Kramer voor een café aan het Westeinde. Meubelmagazyn K.E.M.I. Het meubelmagazijn der N.V. K.E. M. I. heeft opnieuw een groote uitbrei ding en moderniseering ondergaan. Op Zaterdag 24 Dec. a.a. zullen win kel en magazijn wederom worden her opend. Bevorderd. De heer L. M. F. J. van Roosmalen, adjunct-commies ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Jan. a.s. bevorderd tot Commies 2de klas. Winkelsluiting. Van 19 t.m. 24 Dcc. mogen alle win kels geopend zijn tot 's avonds 10 uur en op 26 Dec. tot 's avonds 9 uur. Voor bloemenwinkels en chocolade-, brood-, banket- en suikerwarenwin- kels is de sluitingswet op 26 Dec. en 1 Jan. geheel buiten werking gesteld. Aanbesteding. Op het bureau van gemeentewerken had gisteren de aanbesteding plaats van het bouwen van de politiewoning achter het nieuwe raadhuis. Ingeschreven werd als volgt: Wed. A. Aarts Zn. 3462.— J. v. d. Meijs 4155. J. v. d. Aa 3715. A. v. Hulten-Krol 3740.— M. Wijnands f 4150. H. M. Kramer 4180.— H. Booth 4300.— H. Maas 3678.— Z. Treffers Zn. 4150.— I'A. Vermeer 3923. L. v. Campen 4000. in dit blad. Prijs 10.50, dubbele kolom 11.— Wenscht U de Inge zetenen te bereiken of de bewoners der plaatsen in de Lang. straal en omgeving, dan moei U ook Uw Nieuwjaarswensen plaatsen IN DIT BLAD. W. v. d. Hammen 3850. fa. Wed. G. v. Huiten 3692. W. v. Heesch 3750.— J. Koolen-v. Huiten 3740. Het werk is gegund aan de fa. Wed. A. Aarts Zn. Benoeming. De heer E. F. v. d. Geer, leeraar M.O. Gymnastiek, alhier, is benoemd tot lid der technische commissie van den Noord-BrabantschGelderschen Turn kring, onder-afdecling van het Kon. Ned. Gymnastiek-Verbond. Ongeval. In de gymnastiekzaal der R.K. H.B.S. en H.H.S. alhier, kwam de leerling T. uit Kaatsheuvel, die tijdens de pauze tusschen 2 lesuren een hoogstand op de brug probeerde, zoodanig te, vallen, dat hij een ernstige inwendige kneu zing opliep. Per brancard werd hij naar het St. Nieolaas-ziekenhuis overge bracht, waar Dr. Langemeyer hem be handelde. De toestand van het jong- inensch is op het oogenblik goed voor uitgaande. Biljartwedstrijd. Zaterdag 1.1. speelde de biljartclub „Nooit Volleerd" een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen de biljartclub „Volhouden" uit Sprang in 't café van den heer P. van Cromvoirt, waarvan de uitslag was als volgt „Volhouden" „Nooit Volleerd" J. Krol 98 J.v.d. Hoven 100 de Jong 54 L.v. Cromvoirt 100 H. Maijers 92 H. Braat 100 H. C. Maijers 100 L. de Folter 56 W. van Ham 75 M. Leijtens 69 J. de Roon 75 Jos. Pullens 48 494 ~473 zoodat „Volhouden" dezen wedstrijd won met een meerderheid van 21 caramboles. De hoogste serie, 22 caramboles, werd gehaald door J. v. d. Hoven en L. v. Cromvoirt beiden van „Nooit Volleerd". De contingenteerlng van schoenwerk. Ondet voorzitterschap van den heer Polak, leider van het crisis- in- en uitvoerbureau, heeft te 's-Gravenhage een bespreking plaats gthad, waarbij aanwezig waren de heeren |os. de Pont, voorzitter, C. Raming (Ttmtur) en J. Warners (Hevea), bestuurders der federatie van Ned. Schoenfabrikanten, alsmede de heeren M. Drukker en J. A. Melhado, bestuurders van de Ned. Ver. van grossiers en agenten in buitenlandach schoenwerk. In den breede werden besproken de diverse bepalingen in verband met de contingenteerlng, alsook de verschil lende artikelen. Ook werd gewezen op het feit, dat alleen de agenten in buiteniandsch schoenwerk de dupe worden van de contingenteeringsmaai- regeien. Verder werd de toestand in de schoenbranche besproken, terwijl in principe werd besloten tot samen, werking ter verkrijging van een beteren toestand in den schoer handel. Invoer van schoeisel. De Tweede Kamer heeft besloten a s. Donderdag bij den aanvang der vergadering te behandelen o.m. het wetsontwerp tot regeling van den invoer van schoeisel en lee&tklaar schoenwerk. Aanbesteding van wegen. Namens Ged. Staten van Noord- Brabant werd door den Prov. Water staat aanbesteed het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan de bij de provincie Noord-Brabant in onderhoud zijnde wegen, benevens hel onderhoud daarvan van 1 Januari 1933 tot en met 31 Dec. 1933 O.m. Den Bosch—Drunen. Weg's Bosch—NIeuwkuijk—Drunen, met twee zijtakken (18e perceel) lang 28 853 M begroot op f 10.400. J. J. Wilgers NIeuwkuijk t 10.300, H. Kleinloog Genderen f 10.298 H. v. Seventer Vught 1 10.270, C. P Suoss Dongen f 10.185 50, N.V. Mabuad Willemstad 110.139, L. van Drunen Hintham 19980. Fa. j. Heijmans Den Bosch f9960, C. A. van Strien Uden- |M I) f»

Echo van het Zuiden | 1932 | | pagina 5