s FRISO BAAI DOUWE EGBERTS Bij Griep J. eenfgen met de candldatuur van Mr. Allard. Spr. herinnert eraan dat daze caididaat indent] 1 wegens hardhoorlg- hild ontslag heeft genomen als burge meester. Het publiek zegt dat hij reeds hardhoorig was voor hij burgemeester werd, doch dat kan spr. niet beoor- deelen. Spr. vindt het 'yalsch dat de regenten opnieuw met Mr AHard op de voordracht komen. HIJ wijst erop dat Mr. Allard ook als voorzitter van den Emilia—polder niet geaccepteerd Is. Spr heeft reden genoeg om deze candldatuur niet te aanvaarden. Hi stelt daarom voor den burgemeester op de voordracht te plaatsen. De Voorzitter kan deze candldatuur niet aanvaarden, drar hij van meening is dat hii objectief moet staan tegen over de O ïdshuizen. Jansen Het spijt me, maar ik vind het mooi dat U er zoo over denkt Dat zou vroeger niet ledereen gedaan hebben. We hebben hier andere toe Standen gekend. Dan verzoek Ik den heer W. Sassen de candldatuur te aanvaarden. Sassen, ik apprecieer de bedoeling van dhr. Jansen, maar ik acht me daartoe niet competent daar ik niet in de fliancleele en pachtkwesties ben ingewerkt. Jansen. Het spijt mij. Ais er dan niemand in de gemeente nog de capa citeiten bezit zouden we een gevaarlijk punt moeten aanraken en moeten trach ten van den minister gedaan te krijgen dat de gemeente geannexeerd wordt door een andere. Misschien dat er dan capabele personen komen. We h. Sassen. Voelt u er zelf niets voor Jansen. Ik dring me niet naar voren maar als niemand er meer voor te vinden ii zal ik het wel accepteeren al was het maar vast voorloopig opdat men kan trachten iemand te zoeken die meer capaciteiten bezit. Maar ik vind dat wij niet verantwoord zijn als wil opnieuw Mr. AHard benoemen. Weth. de Kroon zegt dat Mr. Allard een zeer goed voorzitter is, anders zouden de .regenten hem niet opnieuw candldaat gesteld hebben. De Voorzitter merkt op dat Mr. Allard deze funcde al jaren heeft waargenomen. De heer Jansen wil nieuw bloed in het college zien en acht het niet ge wenscht dat het regentschap steeds van vader op zoon gaat. Weth. Sassen moet deze meening onderschrijven en zou daarom graag zien dat het college met 2 nieuwe leden werd uitgebreid. Spr wijst erop dat het niet alleen over financleele maar ook over sociale kwesties gaat Spr. zou In deze vergadering reeds willen besluiten het college uit te breiden en in de volgende vergadering tot de benoeming van 2 nieuwe leden overgaan. De Voorzitter wil dit punt schelden van de benoeming die thans aan de orde is. De heer Jansen merkt op dat de stemming daar wei van kan afhangen. De heer v. d. Loo. Dat Is aardig, dan zou mr. Allard ineens weer wel goed worden 1 De heer Jansen. Ik begrijp wethou der Sassen goed, maar ik geloof dat als wij nu nieuw bloed in de zaak gaan halen de bloedworst heelemaal niet meer zal smaken. Daarom vind ik het beter voorl >opig maar van dit voorstel af te stappen. Eenmaal zal voor ons de tijd aanbreken, dan zullen wij aankomen met goed bloed, met vredesbloed. Hierna wordt tot stemming overge- gaa.i. Mr. Allard wordt herkozen met 5 Stemmen tegen 2 op den heer Jansen. De heer Boom wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Rondvraag. De Voorzitter zegt dat van het mi nisterie mededeeling is ontvangen dat een nieuwe regeling der winkelslui ting in voorbereiding is. Op voorstel van 8. en W. wordt besloten om van Sandbergen een ver goeding te geven daar een door hem gepacht perceel bij vergissing opnieuw is verpacht. Eveneens op voorstel van het college word: aan den volontair ter sec.etarie een gratificatie van f 100 toegekend. De heer Jansen vraagt verbetering van den waterafvoer bij Stam. De Voorzitter zegt dit toe. Hooge woorden. De heer Dirven betuigt er zijn spijt over dat de heer lansen getracht heeft een blaam te werpen op den voorzitter van den Boerenbond, die z. i. getracht heeft netjes actie te voeren en die nooit een aandrang heeft uitgeoefend als de heer lansen zelf Ik heb de ver. laging van 40 pCt. billijk geacht, goed verstaan Jansen zegt spr. Jansen. Ik had het niet tegen den voorzitter van den Boerenbond maar tegen Dirven. Als hij met 40 pCt. ge noegen neemt terwijl hij 50 pCt. kan krijgen, geeft dat mij den indruk dat het met de boeren zoo erg nog niet is. Dirven. U verdraait de bedoeling. Jansen. U hebt mi] zelf gezegd dat 40 pCt. genoeg was. Dirven. Ik heb gezegd dat dat billijk was. Jansen. Als de heele wereld zegt dat 50 pO. nog niet genoeg is, is U toch wel een uitzondering. Dirven. U weet wel dat Ik gezegd heb dat 40 pCt. billijk was. U wilt een blaam op ml] werpen maar dat duld ik niet. Jansen. Het laat mij koud wat jij du'dt of niet. De Voorzitter bevestigt de woorden van den heer Dirven. Jansen. Mooie smoesjes, maar koudt I U wilt Dirven de hand boven hef hoofd houden Laten we maar niet verder gaan als we al zijn, want dan zou het nog wel eens erger kunnen worden. Weth. de Kroon. Dat zou zoo erg niet zijn. Jansen. Ja, jij geneert je nergens voor, dat kan men van berotps- hulchehars verwachten. Weth. de Kroon. |tj bent een veel grooter huichelaar dan Ik. De Voorzitter hamert heftig en maakt den heer Jansen onverstaanbaar Voorziiter Ik heb hier de leiding en niet diegene die den grootsten mond kan opzetten. Jansen. U hebt mij belachelijk ge maakt. Voorzitter. Zoo zullen wij handelen met personen die op een dergelijke manier den titel .Edelachtbaar" voeren Jansen. Heb ik Dirven beleedigd Ik heb toch het recht om mijn meening te zeggen U wilt mij belache'ijmaken en Dirven de hand boven het hoofd houden. Voorzitter. Dat heb ik in 't geheel niet gedaan. U hebt niet het recht om die tiooge woarden te gebruiken. Jansen Hlerzitnog een landbouwer- raadslid bij. Dat hij maar spreekt of Ik onbillijk was. Ik heb alleen gezegd .ik ben geen huichelaar" en ik trek die woorden dan ook niet terug. Weth. de Kroon. Als Ik een huiche laar ben dan is U een veel grooter hu'chelaar, dat zet ik er tegenover. De Voorzitter maakt hierna een einde aan de discussie. Andere klanken. Weth. Sassen verkrijgt hierna het woord om een wensch te uiten voor het nieuwe jaar. Wie de leiding heeft te geven in een gemeente, aldus spr, moet zich tot taak stellen de gemeen, schao een voorbeeld te geven van opc ff rings.gezindheid en bijzondere naastenliefde. Spr. hoopt dat 1933 een jaar zai zijn van bijzonder goede ver- standhouding, van waardeering voor eikaars werk en van opbouwende critiek. Op voorstel van Weth. Sassen wordt tenslotte nog met 5 tegen 2 stemmen besloten om de Regenten der Sted Oodshuizen te verzoeken voor de vol gende vergadering een voordracht in te dienen voor de benoeming van twee nieuwe regenten. Weth. Sassen acht dit nood'g daar het wenschelijk is dat ook eenlge menschen met sociale gezichtspunten in het college komen Weih. de Kroon bleef bulten stem ming. ierwtjl de heer Jansen te kennen gaf dat hij met deze benoeming liever wachten zou tot de nteuwe raad daarover kan oordeelen. De openbare vergadering werd hierna gesloten. cei BUITENLAND. Pogingen tot revolutie In Spanje. Uit Barcelona wordt gemeld, dat er op vele plaatsen van de stad is gevochten. In schletpariljen met de politie zijn zes personen gedood en velen gewond. Eerst trachten de extre misten zich van het Centraal.S ation meester te maken, doch zij werden door de bewakingstroepen afgeslagen vervolgens vielen zij de artillerie, cazerne aan, doch deze aanval werd eveneens afgeslagen. Ook de pogingen om het hoofdbureau van politie en het paleis van jus iiie in de lucht te laten vliegen zijn mislukt. De autoriteiten zijn van meening, dat de opstand door de monarchisten wordt gesteund. Te Madrid zijn ingrijpende veilig heidsmaatregelen genomen, aangezien men ook hier vreest voor txtremiatische onlusten. Volgens V. D. is het Centraal Station van Barcelona in handen der opstan delingen gevallen, die in buitengewone mate gebruik hebben gemaakt van bommen en handgranaten In de geheeie stad weerklonk krachtig machinege. weervuur. Te Madrid hebben zesduizend werklooze arbeiders in de straten ge vochten toen werd aangekondigd, dat er een aantal arbeiders noodig was voor het atbreken van de renbaan en het aanleggen van een nieuwen ver keersweg, Bereden politie moest in grijpen om de vechtende menigte tot bedaren te brengen. Ru lands Binnenlandsche politiek. Zaterdag is onder voorzitterschap van den secretaris-generaal der com munistische partij, Stalin, de buiten gewone conferentie van het centrale comi en van de centrale contró'e. commissie der communistische partij van de sovjel-unie geopend. Ter verdere bijeenkomst zullen rede voeringen worden gehouden door Stalin, Kalinin, Orchonikidse. Molotow en andere vooraanstaande persoonlijk heden. Er zal een algemeen rapport worden uitgebracht over de politiek der partij en der regeering in de kwesties der industrialisatie en van den landbouw er sovjef-unie. De conferentie is van buitengewone beteekenls in verband met den binnen iandschen politieken toestand. Zij zal aantoonen welke nieuwe richtlijnen de partij de regeering wil aangeven om een ontspanning in den binnenlandsche politieken toestand Ie brengen en de betrekkingen van den staat tot de boeren op te helderen, vooral waar 't vijfjarenplan voor een groot deel is mislukt. Peru en Columbia. Volgens berichten uit Lima is op instigatie van Brazil een wapenstil stand voor den tijd van 90 dagen gesloten tusschen Peru en Columbia op de basis van een status qao. Beide regeeringen hebben zich bereid verklaard, onder leiding van Brazilië onderhandelingen te voeren inzake een revisie van het Peruaansche-Colum- biaansche grensverdrag. Ernstige Incidenten te Duinkerken. Te Duinkerken heeit een protest— betooging van havenwerkers tot ern slige incidenten aanleiding gegeven, toen een groep demonstranten in botsing kwam met de politie. Er ont stond tusschen de gewapende macht en de stakers een verwoed gevecht dat een half uur duurde. De stakers grepen alles, wat zij in hun omgeving vinden konden, om er de politie mee te bekogelen of te lijf te gaan. Er hebben verscheiden arrestaties plaats gehad. Ook moeten talrijke stakers gewond zijn; deze werden echter door hun kameraden in veilig- held gebracht. De voorbereiding van de oeconomlsche wereldcon er ent ie De voorbereidende commissie voor de oeconomlsche en financieele wereld, conferentie, welke door mr. Trip, ge. presideeTd wordt, is haar tweede zitting begonnen. Men heeft den indruk dat de confe. rentie van Londen in ieder geval niet voor Juni of Juli of misschien nog later zal bijeenkomen. Von Schleicher—v. Papen Hitler, De Rijkskanselier heeft Von Papen ontvangen om nogmaals diens ont moeting met Hitler te bespreken. Uit het onderhoud bleek de volkomen on houdbaarheid van de in somm'ge persorganen uit die ontmoeting ge distilleerde gevolgtrekkingen. Voor namelijk nopens geschilpunten tusschen den rijkskanselier en zijn voorganger integendeel is de volkomen overeen stemming in de politieks doelstellingen von Schleicher en Von Papen opnieuw vastgesteld. Het is niet uitgesloten dat een onder houd «tusschen den rijkskanselier en Adolf Hitler het gevolg zal zijn van het onderhoud dat von Schleicher met von Papen heeft gehad. Meer en meer wordt het vermoeden versterkt, dat de jongste onderhande- lingen achter de coulissen voorname lijk het ontkomen aan nieuwe verkie zingen beoogen. Von Schleicher voelt weinig voor nieuwe verkiezingen. In industrieele kringen acht men ze even eens ongewenscht, daar ze vermoede lijk een nieuwe versterking der com munisten tengevolge zullen hebben en in de nationaal socialistische gelederen ts men er bang voor, daar men ditmaal niets te winnen, maar heel wat te verl ezen heeft. De verkiezingen zullen echter wel onvermijdelijk zijn, indien de Hltlerianen niet bereid worden ge vonden von Schleicher aan een meerder heid in den RUk«d3öf te hplpen. BINNENLAND. Minister Verschuur bij Z. H. den Paus. Z.Ex. Minister Verschuur en echt- genoote werden Maandagmiddag door Z. H. den Paus in particuliere audiën tie ontvangen. Subsidie werkloozenkassen. Verhooging van het percentage. Naar wij vernemen heeft de Minis- van Binnenlandsche Zaken een schrij ven gericht tot de besturen der ge meenten, die tot het Werkloosheidbe- sluit 1917 zijn toegetreden De minister deelt hierin mee, dat de Reeeerlng besloten heeft, voor het jaar 1933, ten behoeve van de werkloozenkassen van vereenigingen gesubsidieerd volgens het Werkloosheidsbesluit 1917, een subsidie toe ie kennen van ten hoogste 200 pCt. met deze uitzondering, dat voor eenlge groepen (landarbeiders, metaalbewerkers, houtbewerkers, t»x tielarbeiders en steenfabrieksarbelders. een subsidie zai worden toegekend van ten hoogste 250 pCt. en voor de groep van technisch en opzichthoudend per soneel een subsidie van ten hoogste 150 pCt. Het d< fi litief percentage var subsidie kan uiteraard eerst ua afi iop van het jaar 1933 worden vastgesteld en wordt zoodanig bepaald, dat niet meer wordt gegeven dan noodig is, tot de bovengenoemde maxima. Aan de besturen van de betrokken werkloozenkassen is in overweging gegeven, om maatregelen te treffen, die het mogelijk maken, met het in den aanhef genoemde subsidie aan de reglementaire verplichtingen te kunnen voldoen. In het algemeen is daarbij door de regeering als voorwaarde gesteld dat: 1, de termijn, na welken nieuwe leden recht op uitkeering kunnen doen gel den, wordt gesteld op 52 weken2 aan gehuwde vrouwen geen uitkeering wordt gegeven 3. aan personen var. 65 jaar of ouder geen uitkeering word» gegeven; 4. de bijdrage voor de werk loozenkas In geval van werkloosheio ais uitkeering uit de werkloozenkas wordt genoten, wordt doorbetaald. Verschillende kassen zullen verdere maatregelen moeten nemen waarover thans overleg wordt gepleegd. Zoodra ten aarzien van eenfge kas vasistaat, welke wijzigingen zullen wor den aangebracht zai daarvan mede deeling worden gedaan. De V.A R A. en het Wilhelmus. Naar aanleiding van de uitzending van de rede van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch - Indië op Ou dejaarsdag door de V.A.R A. en het hierbij aan het slot afbreken van ons volkslied door deze omroepvereeniging heeft het Landelijk comité ter behar tiging van de belangen der luisteraars aan den minister van water staat het volgende schrijven gezonden: Andermaal gevoelt het Landelijk comité ter behartiging van de belangen der luisteraars zich genoodzaakt zich tot Uwe Excellentie te wenden met een protest tegen de omroeptoestanden in Nederland. Op den Oudejaarsdag heeft de V.A.R A., gelijk met den K R O., een rede uitgezonden, die in Nederlandsch Indië door den gouver neur-generaal werd uitgesproken. Uit de inleiding tot deze rede door de V.A R.A. kon worden afgeleid, dat de uitzending door haar geschiedde op verzoek van de Nederlandsche regee. ring. Een verzoek, dat, gelet op het aanzienlijke ambt van den spreker en de belangrijkheid van zijn woorden, door ons zeer op prijs wordt gesteld en dat wij uitleggen als een in hoffelijk- ken vorm gestoken, terecht gegeven last. De mededeeling van de V,A R.A dat zij gemeend had dit verzoek niet te moeten weigeren, hebben wij dan ook opgevat als een uiting van socia listischen bluf Geprotesteerd wordt echter tegen de onkieschheid van de V.A.R.A. om het volkslied, het „Wilhelmus", dat na afloop van de rede werd gespeeld, na de eerste maten af te sluiten. Te schrijnender wordt dit optreden, wan neer daarnaast wordt herinnerd aan het binnensmokkelen van het lied der revolutie, de „Internationale" in het Oudejaarsavond programma van de V A R.A dat n.b. door de Engelsche omroepstations werd verbreid. Geheel ten onrechte werd op deze wijze in het buitenland de indruk verbreid als zou Nederland een volgens Mar xistische leerstelsels geregeerd land zijn; al kan geen enkelen vreemdeling kwalijk genomen worden, dat hij Ne derland, dat zijn volkslied laat belee- digen en de „Internationale" verheer lijken, als zoodanig verslijt In geen enkel land ter wereld zou zulk een grieving van de gevoelens van zeker driekwart der landgenooten mogelijk zijn, nog veel minder worden geduld. Geen incidenten ,e Tilburg Mtandag is de aangekondigde loons verlaging ingegaan voor alle Tilburg- sche textielarbeiders. De arbeiders zijn hedenmorgen zonder eenig verzet de fabrieken ingegaan. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan. R.K. Kiesveretniglng te Bergen op Zoom en de raadsverkiezingen. In de jaarvergadering van de R. K. Klesvereeniglng te Bergen op Zoom heeft de voorzitter de heer J. C. C. Asselbergs, naar de „Zoom" meldt, het volgende meegedeeld; Het bestuur van de Klesvereeniglng Bergen op Zoom is in overleg getreden met het kljks-kieskrlngbestuur te Til burg en het is daarbij mogen gelukken, voor het vervolg voor de gemeente raadsverkiezingen ontheffing van be moei! gen te krijgen. Dat wil zeggen dat de R.K. Klesvereeniglng zich in het vervolg niet meer bezig zal houden met voorbereiding en leiding bij de verkiezingen voor den Gemeenteraad. Het spreekt vanzelf dat kiescomlié's in dat geval zullen optreden en spr. meent dat te zljnertijd van hooger hand richtlijnen zullen worden gegeven om deze te doen functioneeren. Spr. zegt dat na overleg met den voorzitter van den Rtjkskieskring, in Bergen op Zoom geacht kan worden tot stand te zijn gekomen, de vrede onder de katholieke kiezers. R.K. Staatspartij. Kamerverkiezingen. In den Kieskring 's-Hertogenbosch zijn lijsten Ingediend voor de ca ididaat- stfllmg van den heer Schaeprran Den Haag. Mevr. Brouns van Besouw, Den Bosch en den heer Y. Kees ra, bur gemeester van Culrmborg. en ziek gevoel door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mlfnhardt's Poeders Uspoedi j helpen: Mijnhardt'sGrieppoeders Hoestpoeders. Rheumati» kpoeders. Hoofdpijnpoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders. enz. Vraag Mijnhardt'» Poeders en zie loe dat de naam Mijnhardt op doos en poeders voorkomt. Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Ihr. v. d. Does de Wlllebols 90 jaar. Maandag 9 Januari werd jhr. P. J. S M van der Does de Willebois, oud-burgemeester van 's- Hertogenbosch en oud-lid van de Eerste Kamer, 90 jaar oud. De zwakke gezondheidstoe. siand van den 90 jarige liet een open bare huldiging niet toe, toch heeft de Bosschenaren op dezen dag dank baar zijn werk voor hun stad her dacht. In het geheeie land is jhr. Van der Does de Willebois een geziene figuur, want ruim dertig jaren is hij lid van den Senaat geweest Reeds op 25 jarigen leefiijd, in 1868, werd hij tot lid der Prov. Staten van Noord- Brabant gekozen voor het district Tilburg en dit ambt heeft hij dertig jaren vervuld. In 1870 werd jhr. Van der Does lid van Ged. Staten en bleef dat tot zijn benoeming op 26 Maart 1884 tot burgemeester van Den Bosch, als opvolger van mr. N. van Landschot. Van 1898 tot 1929 was de nu 90 jarige lid van de Eerste Kamer hij nam wegens hoogen leef tijd als zoodanig ontslag. In 1917 had hij om dezelfde reden het burgemees terschap van Brabants hoofdstad neer gelegd Van de functies, die hij be kleedde. zijn nog het lidmaatschap van het hoofdbestuur der Sint Rad- boudstichting en het presidium van de ridderschap van Noord-Brabant te noemen De Kroon erkende zijn ver diensten door hem de onderscheidin gen te verleenen van ridder in de Orde van den Ned Leeuw en com mandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau. DRUNEN. Maandagavond had fn het caié bij de Wed M. Vissers alhier de aanbes eding plaats van 't bouwen van een woonhuis en verdere aan- hoorigheden in de Stationsstraat, onder georganiseerde bouwpatroons. Archi tectuur A. N. J. Snijers, Raamsdonks- veer. Ingeschreven werd als volgt Drijvers, 's Bosch f 3950 H. Jehoel, Drunen f 3848.— v. d. Steen, Made f 398. L. Kooien. Nieuwkulk f 3548 G Kramer, Genderen f 3490 A v. Iersel-Merks, Drunen f 3337 los v. d Loo, Eishout f 3156 L van Oers, Drunen f 3049 M van Loon, Drunen f 3041. F. Fressen. Drunen f 2945.— Het werk is gegund aan den iaag- sten inschr^ver. DRUNEN. Zondagmiddag had in de zaal der meisjescongregatie een vergadering plaats voor de leden der R K. Klesvereeniglng De opkomst was gering. De Voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en ver. welkomde de aanwezigen. Daarna las de secretaris de notulen voor der vorige vergadering, die werden goed gekeurd. Nadat bij onderlinge bespreking een lijst was opgemaakt voor de groslijst en vrije zetels, voor de komende verkiezing der Staten-Gene raal werden nog eenige punten be. handeld, waarna de voorzitter de vergadering sloot op gebruikelijke wijze. Het zoontje van den land bouwer J. v. S alhier, oud 14 jaar, bracht Zaterdagmiddag het paard aan de leidsels naar huis. Onverwachts kreeg hij een slag van het paard tegen de onderkaak, doordat 't dier schichtig werd en een dwarssprong maakte, waarbij het beide achterpoot.n om hoog wierp. Gelukkig had het paard geen hoefijzers onder de schterpooten. De jangen bleef bewusteloos liggen en werd bij de Wed. de W. binnen gedragen. HIJ had een flinke wonde opge- loopen, waaruit veel bloed vloeide. Dokter van Seters, die Ijlings ont boden was, hechtte de worde en legde een verband btj het nog altijd bewustelooze slachtoffer. Doordat het paard alleen thuis aankwam, begreep men dat er iets niet in orde was. zoodat men op onderzoek uitging. Nadat de jongen tot bewustzijn was gekomen, bleek het ongeval nog goed afgeloopen te zijn. Verleden jaar kreeg een jonger broertje ook een slag van hetzelfde paard, dat ook wondergoed afliep. De Sporters I alhier speelden Zondag een competitiewedstrijd tegen Unitas I te Vught. Na een inspannen- den strijd, die met veel pech gepaard ging, kwam een onbeslist einde met 0-0. kost een half pond Friso- Baai (Geel- merk). Per ons 12 c». p. '/jonsóct. Héél goedkoop! Héél best!

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2