Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON Ruwe handen 56e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. UITGAVE: Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimam 1 1.00. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te senden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per S maanden 1.20. Franco p. post door 't geheele rfik 1.40 WAALWIJKSCHE Telefoon No. 38. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-adresECHO. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrfidag des morgens om uiterlijk 9 our tn ons besit sfin. BUITENLAND. De doopplechtigheid te Sofia. Protest van het Vaticaan. Het bericht van den Doop van het dochtertje van koning Boris, volgens Qrieksch—Katholieken ritus heeft in het Vaticaan een ptynlljken indruk gemaakt. De Doop wordt in Romeinsche kringen als een schending beschouwd van de verplichtingen, welke het ko- nlnkltjk echtpaar op zich genomen heeft nl. dat alle kinderen katholiek gedoopt worden. In dezelfde kringen zegt men, dat de Doopplechtigheid zou hebben plaats gehad buiten mede weten der koningin. Het bericht, volgens hetwelk de apostolische delegaat uit Sofia is teruggeroepen is van alien grond ont bloot. Het Heilige jaar. Aan den ingang van de St. Pieter is Zondag met alle plechtigheid, welke een dergelijk wereldgebeuren past, de bulle voorgelezen, waardoor het bui tengewoon Heilig Jaar ter viering van de negentiende eeuwherdenking van Christus' Verlossingsdood werd afge kondigd. Het Heilig Jaar zal beginnen, zoo. als men weet, op Passie—Zondag, 2 April 1933 en wordt gesloten 00 den tweeden Paaschdag, 2 April 1934 Nazi's winnen tn Lippe. De Landdag-verkiezingen in het staatje Lippe hebben nieuwe winsten voor Hitier gebracht. Ook de sociaal democraten gingen vooruit. Deze winsten werden behaald In hoofdzaak ten koste van de Duitsche nationalen en communisten. van „De Echo van het Zuiden". Door dit resultaat is een einde ge komen aan de regeeringscoalitie tus- scben de 9 socialisten, een lid van de staatspartij en een van de volksrecht, partij. De nieuwe regeeringsvorming zm mogelijk zijn door een samengaan van de nat.-soc. met de Duitsch— nationale en het lid van de volkspartij of van den Evangeliscben volksdienst: het is echter nog de vraag, of de volkspartij of de volks dienst hiertoe bereid zal zijn. Von Schleicher wenscht algemeenen weerpllcht. De dag. waarop voor 62 jaar het Duitsche rijk werd gesticht Is door den Kyffi# jserbond herdacht met een bijeenkomst, waarin rijkskanselier von Schleicher een rede hield, die door alle Duitsche radio—stations Is uitge zonden. De rijkskanselier wees er op. dat de stichting van het rijk aan de helden, daden van het leger te danken is, Duitschlands tegenstanders hebben be grepen, dat zij door Duitschland te ontwapenen, het rijk tot een mogend, heid van den tweeden rang maakten. Deze toestand kan niet geduld,worden en de rijksminister van buitenlandsche zaken zal dan ook op de ontwape ningsconferentie den eisch. dat Duitsch land op het gebied der bewapening geltjke rechten moeLverkrflgen, met nadruk verdedigen. De algemeene weerplicht is het doel, waarnaar thans moet worden gestreefd. Aanval op een Spaansch klooster. Naar uit Madrid vernomen wordt hebben communisten een aanval ge- daan op het groote Augustinessen- klooster te Murctal. Zij trachtten het gebouw in brand te steken Eerst toen de gewapende macht ter, plaatse ver* scheen, namen de brandstichters de vlucht. De politie slaagde erin vier communistische raddraaiers te arres teeren. In Bilbao heeft de socialistische gemeenteraad een groot H. Hart beeld, dat een der stadspleinen sierde, laten afbreken. Frankrijk's financiën. De Fransche ministerraad heeft het plan tot financieel herstel van minister Chéron definitief goedgekeurd. De minister is gemachtigd het plan bi] de Kamer in te dienen. Rljksdag.ontblndlng waarschijnlijk. De toestand in Duitschland Js ten gevolge van den uitslag dér verkie* zingen in Lippe geheel gewijzigd en men acht het onwaarschijnlijk, dat thans nog een bespreking tusschen von Schleicher en Hitier zal plaats hebben. Ook een onderhoud tusschen Hitier en Hugenbcrg acht men thans niet meer zeer waarschijnlijk. De zitting van het seniorenconvent, waarin over het voorstel tot verdaging van den rijksdag beraadslaagd zal wor den, zal waarschijnlijk zeer rumoerig verloopen. De 'kans. dat dit voorstel aangenomen zal worden, wordt uiterst gering geacht en men verwacht thans veeleer een ontbinding van den rijksdag. Mogelijke wijzigingen In de samen, stelling der Belgische regeer mg. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt Naar mq van doorgaans zeer goed ingelichte zijde wordt verzekerd, staat het thans zoo goed als vast dat minister van staat Van Cauwelaert, oud-burge meester van Antwerpen, binnen eenige weken in de plaats v, burggraaf Poullet, aan het hoofd van het departement van binnenlandsche zaken zal komen. De Waalsche tegenstand, waarvan sommige Brusselsche bladen gewag maken, zou spoedig ophouden daar men er ook ernstig aan denkt mr. Devèze, den liberalen minister van landsverdediging, die verklaard heeft ditmaal slechts drie maanden minister te willen blijven, door zijn, bij de samenstelling van het kabinet de Broqueville ter zijde ge schoven Waalsctien collega, mr. Bo- vesse, te vervangen. ook uit betrouwbare bron, dat men de bruto winst over 1932 taxeert op circa f 13 millioen, waardoor een dividend- ui keering op de gewone aardeelen van minstens 6 pet. (vorig jaar 4 pet.) mogelijk zou zijn. Het schijnt niet uitgesloten, dat dit percentage nog voor verhooging vatbaar is. ofschoon een en ander zal afhangen van de te volgen reserveerings. en afschrljvlngspolitiek en den gang van zaken in de eerste maanden van dit bedrijfsjaar. De blij. vende vaste stemming voor de aandee- len wordt hiermede wel verklaard.,' BINNENLAND. pnillps Gloeilampenfabrieken. Winstraming over 1932, In het fi ïancieel overzicht van de firma Felix Westerwoudt en Co. te Amsterdam, lezen wij o.m. het vol gende: .ln de industrieele afdeeling blijven aandeelen Philips Gloeilampen opval len door hun onveranderd vaste hou ding. Vooral de verkoop van radio, arttkelen schijnt in het afgeloopen jaar zeer bevredigend te zijn geweest en zich nog alttyd in opgaande lijn te bewegen. Daartegenover staat wel, dat de afzet van gloeilampen sterk is ver. minderd, doch de resultaten van het geheele concern schijnen niettemin, in hun totaal genomen, de verwachtingen van het jaar niet te hebben teleurge steld, integendeel. Wij vernemen dan Doos 30 en 60ct. Dalende opbrengst Rijksmiddelen. 52 Millioen minder dan tn 1931. De oobrengst van de Rijksmiddelen over 1932 vertoont een sterke daling. Het totaal-generaal geeft het cijfer f 452.799.712, hetgeen f 52.274 273 minder is dan over 1931 en welk bedrag ongeveer f 17 683 000 bi] de raming over het afgeloopen jaar achter blijft. Het jaar 1931 bleef eveneens aanzienlijk onder 1930 nl f51 753 037, en iets meer dan f 17 millioen beneden de raming. De achteruitgang, welke reeds In 1930 aanving (dat jaar bleef ongeveer f 6 3 millioen onder 1929) komt over de laatste jaren 1932 en 1931 wei heel sterk tot uttdrukking. Dr. A. v. d. Poel en de Tweede Kamer Verkiezingen. Naar Dr. Aib. van de Poel In het .Dagblad van Noord-Brabant" mee deelt, wenscht hg niet voor een Tweede Kamerzetel in aanmerking te komen. NUMMER 6. WOENSDAG 18 JANUARI 1933. Waalwjjfesclie en Langstraatsche Courant* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 8. Als u iemand anders was geweest dan mijn vader, zou ik u tegen den grond ge slagen hebben, maar behalve dat 11 mijn vader bent, bent u ook een oude man, dus het eenige wat ik doen kan, is u een verklaring te vragen voor uw ongepaste beleedigingen. Om je te toonen dat ik niet zonder gegronde redenen zoo spreek, zal ik je enkele bewijzen geven. De oude man, wiens voornemen het was het huwelijk van zijn zoon met Hetty Loring te verijdelen, ging naar een oud bureau, waaruit hij een aantal vergeelde krantenuitknipsels nam. Is dit uw moeder? vroeg de snijden de stem aan het ongelukkige meisje en zijn vinger wees op een reproductie van een portret van Hetty's moeder, dat thuis op den schoorsteenmantel stond. Ja, luidde de erkenning van dit vreeselyke feit in 'n fluisterenden zucht. Onder het portret stonden de ontzet tende woorden, die voor altijd in Hetty's hart zouden blijven branden De vrouw van den gevangene legt getuigenis af. In een andere kolom stond het portret van haar vader het was haar vader, want er waren thuis verschillende beel tenissen van hem in de bank der be schuldigden en Hetty huiverde. De koude, meedoogenlooze stem van Lord Perivale sneed nogmaals door de beklemmend* stilte van de prachtige stu- decrkamer. Toevallig was ik ten nauwste ver bonden met hel destijds veel besproken geval, omdat het den gewelddadigen dood van mijn eenigen broer beirof. Met vele I anderen geloof ik, dat Robert Loring hem vermoord heeft, maar van deze be schuldiging werd hij vrijgesproken en veroordeeld op een andere, n.l. het zich toeëigenen der gelden van meer dan vijf tig zijner cliënten voornamelijk wedu wen en weezen ten eigen bate. Hij werd veroordeeld tot achttien jaren dwangarbeid en als ik rechter geweest was, had ik den schurk laten ophangen, want ik weet zeker, en de schrale stem klonk tot in de uiterste hoeken der groote kamer dat mijn broer op 35- jarigen leeftijd, een toonbeeld van levens lust en gezondheid, geen zelfmoord heeft gepleegd. Hij werd gedood door den va der van dit meisje en jij zou haar willen trouwen de dochter van een misdadi ger en al wil de wereld het niet gelooven een moordenaar. Lord Perivalc's stem, die steeds luider en op het laatst bijna schreeuwend ge klonken had, stierf weg; alleen die vree- selijke, beschuldigende oogen bleven naar Hetty staren en trachtten haar te doorboren. Jack aarzelde geen oogenblik met zijn antwoord. Hij trad op zijn meisje toe en haar kleine, koude hand in de zijne nemend zei hij rustig: „Als het waar is, wat u zegt, vader en als Hetty's ongelukkige vader iedere misdaad van het zonden- register zou hebben begaan, zou ik haar nog trouw blijven, omdat ik haar liefheb! Trouwe liefde is sterker dan iedere muur, steviger dan iedere rots. Hetty voelde haar geheele wezen uitgaan in een overvloed van liefde en dankbaarheid voor haar edelen jongen vriend, voor den man, die haar trouw ter zijde wilde blij ven, zelfs in de schande, die zoo plotse ling en zoo overweldigend over haar on schuldig hoofd was gekomen. Door de woede, die zich van hem meester bad gemaakt, heen voelde Jack xich als het ware aan zijn harUpieran getrokken; het was alsof Hetty haar klei ne handen naar hem uitstrekte en hem smeekte in haar te gelooven en haar te heschermen. AJ zijn ridderlijkheid kwam naar bo ven, toen hij snijdend sprak: Zelfs in dien mijnheer Loring oom heeft ver moord zie ik nog niet in, waarom men zijn dochter voor die misdaad aanspra kelijk zou moeten stellen en daarom is het niet alleen onbillijk, maar intens ge meen en ploertig haar daarvoor te doen lijden. De oude edelman werd vuurrood van woede en Hetty dacht, dat hij minstens een beroerte zou krijgen. Loid Perivale's stem klonk dik en sta melend, toen hij met dreigend opgeheven hand op zijn zoon toetrad, wiens bleek gelaat toonde hoezeer hij zich innerlijk gegriefd voelde. W..w..wou jij mij voor ploert uit schelden?, stotterde zijn vader nog steeds met opgeheven vuist en eigenlijk zag hij er een beetje belachelijk uit, want hij was verplicht op tc zien tot zijn veel groote ren zoon! Ik heb maar weinig geld meer, maar met wat ik heb zal ik een speciale hu welijksvergunning koopen en juffrouw Loring zal morgen mijn vrouw worden. Ik vermoed wel, dat u mij zult onterven, maar daar kan ik niets aan doen. Betere mannen dan ik hebben zich zonder een cent van het begin af aan moeten opwer ken en u behoeft niet bang te zijn dat ik uw trots zal kwetsen, want wij verdwij nen meteen naar een van de koloniën om daar ons geluk te beproeven, nietwaar lieveling?, en met zijn jongensachtigen, zonnigen glimlach keek hij naar het charmante kleine figuurtje naast hem; in zijn blik het jeugdig optimisme, dat drijvende gehouden wordt door een hoop die meestal nog bedriegelijker is dan droomen. Hetty's blik werd plotseling gevangen door het portret van een van Jack's voor ouders een vrouw in zijde en kant ge kleed, die op haar neerzag met een glim lach, die iets warmer en menschelijker was dan die der anderen en die haar in haar wanhoop scheen te bemoedigen. Wil je met me trouwen, ook wan neer ik zonder een cent op straat wordt gezet en niet anders bezit, dan wat ik met m(jn eigen handen verdienen kan? Jack's stem klonk vol vertrouwen, toen hjj zijn meisje die vraag deed in de span nende stilte van zijn vaders studeerka mer. Hij wist wat het antwoord zou zijn, maar hij wilde zyn vader toonen, dat Het ty niet het soort meisje was om een man te trouwen terwille van zijn positie al leen. Natuurlijk wil ik met je trouwen, Jack, was haar bedeesd, half gefluisterd antwoord. Maar haar geheele wezen werd doortintelt! van trots de trots van het bezit, die zijns gelijke niet heeft in het hart van een meisje, dat voor het eerst liefheeft. Lord Perivale vergat zichzelf zoo, dot hij probeerde Hetty's stem na te bootsen. Natuurlijk zult U den toekomstigen Lord Perivale trouwen maar al tc graag; maar laat mij u zeggen, dat die ti tel zoo leeg zal zyn als een gebarsten bal lon! Jullie zult armlastig zijn, barstte hij uit. Kom mee, kindlief; ik geloof, dat het beter is als wij weggaan, zei Jack Perivale, heesch van woede. Met moeite bedwong Hetty haar tra nen, toen zij het prachtige huis verlieten, waarin zij een uur geleden zoo gelukkig binnengekomen was. Jack, ik heb gezegd, dat ik met je zou trouwen, wat er ook mocht gebeuren, omdat je vader anders zou kunnen den ken, dat het mij om je geld te doen is het geld, dat je later geërfd zou hebben, maar, o Jack, en haar bleek kinderlijk gezichtje had een verwrongen en verwil derde uitdrukking, toen zij het ophief naar den stoeren, jongen officier naast haar: Ik kan niet met je trouwen nu ik weet, dat vader.isis. Hetty's stem stokte, toen zij aan haar vader dacht, achter grendels in de ge vangenis en aan haar moeder, die in de lange, eenzame jaren voor haar dood zoo onnoemelijk geleden moest hebben. Wees niet ontmoedigd, kindje. Wij zullen niet hard zijn tegen je armen va der, wanneer hij voor zyn misdaad heeft geboet. Wy zullen hem hartelijk ontvan gen en weer een kans geven; wij zullen trachten werk voor hem te vinden, zoo dat hij weer opnieuw beginnen kan. Laat dat geen beletsel voor je zyn, Hetty! De jonge man sprak eenvoudig en op recht, zooals zijn hart hem dat ingaf. Zijn goedhartigheid was spreekwoordelijk bij de andere officieren van zijn regiment en daaraan was het ook te wijten, dat zijn naam voorkwam op de klantenlijst van Max Reiss. Tranen verblindden Hetty's oogen en verstikten haar stem. O, je bent zoo goed, liefste, zei ze gebroken. Ik kan niet „neen" zeggen; God moge mij vergeven, indien ik er ver- keerd aan doe door met je te trouwen, maar mijn liefde voor je is te machtig alles moet ik daaraan opofferen. Is het niet zoo?, vroeg Hettv zeven uur later, toen zy voor den nacht afscheid van el kaar namen. Natuurlijk kindje. Het is dwaasheid zich te verzetten tegen een liefde als de onze. Zijn jonge stem trilde, toen hij het blonde voorhoofd naar zich toetrok en haar een teedere kus op het blanke voor- I hoofd gaf. Morgen zul je mijn vrouw zijn, Het tv. Niet blozen, jouw kleine kinderach tige baby!, zei hij, toen Hetty's wangen eruit zagen als twee papavers. Denk er aan, om 2 uur morgenmiddag aan de Parochiekerk. Dit waren de laatste woorden, die Jack voor een langen, droeven tijd tot zijn meisje zou spreken. 10. Lady Olyu bemoeiI zich ermee. Nadat Jack de studeerkamer verlaten had met Hetty's hand in de zijne, zat Lord Perivale uren lang stil in gedachten verzonken. De herinnering aan het vastberaden gezicht van zijn zoon, aan zyn hartstoch telijke stem en vertoornde oogen kwam als een kwelling, zoo levendig, terujj in de gedachten van den ouden man, wiens geheele ziel in beslag genomen werd door zijn familietrots. Werdt varvalgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1