Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. LoptlB mwn. 2700 3400 M W inkelnieuws. Mol Gaal Voor. 56e JAARGANG Dit blad verschijnt v WOENSDAG en ZATERDAG- Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. WAALWIJKSCHE UITGAVE: STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën moeten Woensdag en Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2Ö. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40 Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur U ona bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. DE 40-UR1GE WERKWEEK. Er 19 in alle landen groote belang stelling gebleken voor de debatten, ge voerd te Genè/e op de voorbereidende conferentie inzake den arbeidstijd. Het ging daar over de 40 -urige arbeids week. Het staat thans reeds vast dat voorloopig geen overeenstemming mo gelijk zal zijn, algemeen genoeg om het begeerde doel wettelijk geregeld te krijgen. Dat wil echter nog geenszins zeggen, dat het nimmer, of zelfs niet in afzienbaren tijd, zal worden bereikt. We weten nog niet, hoe de economi sche omstandigheden zich zullen ont wikkelen en of in een nabije toekomst misschien niet een nog radicaler ver korte arbeidstijd aanvaard zal moeten worden. Op het oogenblik verschillen de inzichten nog te zeer over de doelmatigheid van een 40-urige ar. beidsweek. Niet iedereen wil inzien, dat omtrent die doelmatigheid-speci aal wat de oplossing van de crisis betreft een verschil van inzicht moge lijk is. Speciaal de werkloozen, die popelen naar nieuwe arbeidsgelegen heid, meenen dikwijls, dat de kwestie uiterst eenvoudig is. Er is een zekere hoeveelheid werk voorhanden, aldus wordt geredeneerd en het spreekt dus vanzelf, dat daaraan b.v. 20 pCt, grooter aantal menschen kan worden geplaatst, wanneer de werktijd met een zelfJe percentage wordt ingekort. Zóó eenvoudig echter is de zaak niet. Mr. Cort van der Linden, een der Nederlandsche vertegenwoordigers ter Arbeidsconferentie. herinnerde er in Genève terecht aan, dat in deze kwestie de belangen der werkgevers niet tegenover die der arbeiders staan, want ook de werkgevers verlangen natuurlijk een vermindering, nog meer een opheifi >g der werkloosheid. Al zou het alleen maar uit eigenbelang zijn. Mr. Aalberse, de regeeringsvertegen- woordiger, ziet de zaak ook niet direct slagen, maar wil de aangelegenheid van alle zijden eerst laten onder, zoeken, alvorens definitief te zeggen, dat het onmogelijk is en maar weer hui9toe te gaan. Is het echter wel zeker, dat de arbeidsgelegenheid zou groeien, naar. mate de arbeidstijd werd ingekrom. pen Vergeten we niet. dat het overgroote deel der arbeiders werkzaam is in kleine bedrijven. Een patroon, die met een paar knecht9 werkt, zal er niet gauw toe overgaan om een man meer in dienst te stellen, omdat de werktijd per week van 48 op 40 uur wordt gebracht Het zou hem te duur worden, óf hij zou voor een man meer niet vo'doende arbeid hebben. Hij zal dus pogen om uit zijn menschen meer te halen, zal zelf nog wat harder meewerken en naar een enkele vereenvoudiging misschien streven in zijn bedrijf. Op fabrieken staat de zaak anders Ook daar zal uit de menschen méér worden gehaald, dan thans het geval was, maar daarmee zal men niet aan de oude productie kunnen komen. Moeten dan nieuwe krachten worden aangesteld? In sommige gevallen zal dat de oplossing zijn, maar in vele gevallen niet. Dikwijls laten de be- •taande gebouwen of de technische outillage het niet toe, dat een grooter aantal arbeiders in dienst wordt ge. steld, met het gevolg, dat allereerst zal worden geprobeerd om door grooter efficiency, en door verbetering HOL verkoopt nog slechts 8 dagen uit. Deze laatste week worden de nog overgebleven Opruimings restanten voor de halve Oprolmlngsprlfs verkocht. MOL bliirt goedkooper. van technische hulpmiddelen en geper fectioneerde machines het doel te bereiken. Men behoeft zich o i. dus volstrekt niet voor te stellen, dat in dezelfde verhouding, waarin de arbeidstijd wordt verkort, het aantal tewerk ge. stelden zal groeien. Wél staan op het oogenblik, zooals we dat tenminste zien, tegenover aanzienlijke beperking van den arbeids tijd tastbare nadeelen Loonsverlagingen worden op het oogenblik doorgevoerd om de concurrentie mogelijk te houden tegenover andere, speciaal buiten- landsche producten. Waar niemand kan verwachten, dat een 40-urige arbeidsweek plots volstrekt internano- naai zou worden aanvaard Rusland, de Ver, Staten, Japan en Engeland b.v. zijn er op het oogenblik vierkant tegen daar is het duidelijk, dat de werkgevers tegenover een verlaging van den arbeidstijd zullen streven naar een gelijkmatige verlaging van de loonen. De practische gevolgen derhalve van het nieuw geste de ideaal zouden zijn, dat de arbeiders, die werk hadden, met veel minder loon naar huis zouden gaa.i en dat daarnaast de werkgelegenheid niet noemenswaardig zou worden verhoogd. Zoude het mogelijk wezen om de loonen bij een verkorten arbeidstijd te hand haven, dan zou de boven geschetste prikkel om elficiency te betrachten door de aanschalfing van meer geperfectio neerde machines, zich des te gevoeliger doen voelen. Gevolg vermindering van arbeidsgelegenheid Al deze dingen dient men te over. wegen, alvorens men met hardnekkig- h id de gedachte van een 40 urige arbeidsweek uitdraagt We ontwikkel den de bezwaren alléén, om te doen zien, dat ze er zijn. Zelf zouden we slechts kunnen verhopen, dat we verkeerd hebben gezien en de in. voering va i de 40 urige werkweek een einde zou kunnen stellen aan de trieste werkloosheid. Het zou een zegen zijn, welke we de wereld toe. wenschen, maar die we voorhands als zoodanig niet kunnen erkennen. BUITENLAND. .Vaar een Sovjet-Spanje Met betrekking tot de jongste revo- lutionnaire onlusten in Spanje schrijft de correspondent van „El Debate" te Barcelona, dat iedereen, ook de regee ring, thans zal moeten erkennen, dat de opstandige beweging tot dusvei niet maar een geringe „poging" ge weest is en dat het groote plan tot een definitieve omwenteling blijft bestaan. Dit wordt trouwens dagelijks door de revolutionnairen verkondigd niet al leen in anonieme vlugschriften en door middel van een geheimen zender, die geheel Barcelona in opschudding brengt, maar ook openlijk in de anar chistische en communistische bladen, welke men in ieder geval niet kan ver wijten, dat zij de revolutionnaire plan nen verbergen. Wij kunnen er'zeker van zijn, zoo gaat de correspondent van het groote Katholieke orgaan voort, dat binnen korteren of langeren tijd deze plannen verwezenlijkt zullen worden. In de extremistische pers is dezer dagen 'n geweldige campagne voor een nieuwe revolutie begonnen. De communisten van allerlei schakecring hebben tegen de „federacion anarquica Iberica", die ook de jongste onlusten verwekte, slechts deze eene grief, dat zij de zaak alleen heeft willen opknappen, zonder tevoren alle revolutionnairen in één front te vereenigen. Zoo verklaren de communisten van het „Bloque obrero y campesino" openlijk in hun orgaan, dat „zij strij den voor een logische en vastberaden actie tot vorming eener regeering van arbeiders en boeren, die de étappe der socialistische revolutie kunnen inlei den". Aan de vorming van dit ééne groote revolutionnaire front wordt thans ge werkt en het is zeer wel mogelijk, dat zij die aan de vorming van dit „frente unico" werkenA- -k op de medewer king der socialisten rekenen. Adviezen voor Ec.on. Conferentie. De monetaire sub-commissie der commissie-Trip stelt voor, de volgende punten op de agenda der economische conferentie van Londen op te nemen: le. Munt- en credietpolitiek. 2e. De voorwaarden, welke noodig zijn om het herstel van den vrijen in ternationalen gouden standaard moge lijk te maken. Dit beteekent, dat niet de onmiddellijke terugkeer als zooda nig wordt behandeld, maar slechts de voorbereiding tot een terugkeer. Dit blijkt ook uit het feit, dat zal worden onderhandeld over de muntpolitiek, die aan het herstel van den gouden standaard moet voorafgaan. Verder zullen de werkwijze van den gouden standaard en de betrekkingen tusschen de politieke autoriteiten en de centrale banken aan de orde ko men. De overige onderwerpen van be raadslaging zijn: het zilver, het ver stoorde evenwicht tusschen de ver koopprijzen en de kostprijzen en de middelen tot herstel van dit evenwicht, het herstel der kapitaalbeweging, af schaffing der deviezenbeperkingen en de buitenlandsche schulden op korten 1 en langen termijn. De Valera's doel. In een verkiezingsrede te Cahir in Tipperary sprak de Iersche minister- Hij verklaarde o.a.: „Wij zijn vast besloten onafhankelijkheid van Ier land te eischen. zoowel politiek als economisch". Wanneer wij dan het volk van Noord- en Zuid-Ierland hebben ver- eenigd zullen wij een program en een methode voor onzen vooruitgang vast stellen. Duitschland's handel. Duitschland's buitenlandsche han del heeft in 1932 een uitvoersaldo van 1073 (v. j. 2872) millioen mark opge leverd. Roosevelt hij Hoover. Naar Reuter mededeelt, zou Roose velt Vrijdagmorgen een bezoek aan Hoover brengen op het Witte Huis. Hij zal verscheidene besprekingen hebben met Democratische leiders. Naar verluidt, zou Stimson aan het onderhoud deelnemen. De politieke onzekerheid in Duitschland. De politieke toestand blijft nog steeds onopgehelderd. Men verwacht dat een beslissing over de onderhan delingen ten aanzien van het lot der regeering en de bijeenroeping van den Rijksdag pas Vrijdag op het laatste oogenblik in de zitting van het senio renconvent zal vallen. Men acht het niet uitgesloten, dat dan ook de beslissing der nationaal- socialisten bekend zal worden. Theoretisch zijn er drie mogelijkhe den: 1. dat de nationaal-socialisten met von Schleicher tot overeenstemming komen, hetgeen zeer onwaarschijnlijk lijkt. 2. dat de nationaal-socialisten in openlijke oppositie tegen het kabinet von Schleicher gaan. wat mogelijk ge acht wordt. 3. dat de nationaal-socialisten toe stemmen in een korte verdaging van den rijksdag, waardoor een beslissing vier a acht weken wordt uitgesteld. De derde oplossing lijkt momenteel de meeste kans te hebben. HUISVROUWEN zijn het nu reeds, dus 700 huisvrouwen méér dan 14 dagen geleden, die uit welwillendheid en voor reclame een mooi cadeau ontvingen, wegens ge regeld verbruik van ATRAX Artikelen. U moet het toch ook eens met alle ATRAX Artikelen probeeren 1 Uw winkelier kan ze U leveren 1 Onderhoud van Hitler met von Papen. Woensdag heeft een onderhoud tus schen von Papen en Hitier plaats ge had. Ook Goering, de president van den rijksdag en Kube, de president van den Landdag, waren daarbij te genwoordig. Men heeft den indruk, dat het hier besprekingen geldt om 'n onderhoud tusschen Hitier en von Schleicher tot stand te brengen. Naar het schijnt zijn de pogingen van von Papen, om Adolf Hitler en rijkskanselier von Schleicher tot el kaar te brengen, mislukt. Veelbeteekenend voor de oogenblik- kelijke situatie is, dat heden in krin gen der rijksregeering opnieuw met nadruk erop gewezen werd, dat de rijkskanselier ongetwijfeld de vol macht tot ontbinding van den rijksdag krijgen zal, als de parlementaire situa- BINNENLAND. Een cause célèbre. In wetenschappelijke kringen is ee- nige sensatie gewekt door het uiten van een beschuldiging van plagiaat aan 't adres van Prof. Dr. Colenbrander, hoogleeraar in de Vaderlandsche Ge schiedenis te Leiden. Genoemde hoog leeraar heeft nog dezer dagen in een plechtige bijeenkomst van de Leidsche Universiteit, waarbij ook de Konink lijke Familie tegenwoordig was, een historische redevoering gehouden over Willem de Zwijger, van wien we in April a.s. het derde eeuwfeest zijner geboorte herdenken. Over hetzelfde on derwerp had Prof. Colenbrander' in het wetenschappelijk tijdschrift „De Gids" een artikel geschreven, hetwelk meer dan 80 bladzijden besloeg. Een paar andere historici hebben nu aan getoond, dat de bedoelde bijdrage niet was ingegeven door het resultaat van nieuwe, eigen onderzoekingen, maar voor het grootste deel na vertaling was overgeschreven uit een standaardwerk van den historicus Pirenne. Curatoren van de Leidsche Univer siteit hebben in de gedocumenteerde beschuldiging aanleiding gevonden om een soort van Eereraad samen te stel len, welke zal hebben na te gaan, of Prof. Colenbrander zich heeft schuldig gemaakt aan een handelwijze, welke zijn wetenschappelijke reputatie en die van de Leidsche Universiteit heeft ge schaad. Reeds heeft Prof. Colenbran- de" de gegrondheid van de klacht er kend, in zooverre hij toegaf, dat hij bij de samenstelling van zijn bijdrage het werk van Pirenne heeft gevolgd. Hij gaf echter te kennen, dat zulks voor eiken deskundige overduidelijk moet zijn geweest, al geeft hij toe, dat het een onbegrijpelijke fout is geweest, dat hij in zijn publicatie niet duidelij ker heeft aangegeven, dat hij het re sultaat weergaf van de historische on derzoekingen van een ander. De affaire dreigt een cause célèbre in de wetenschappelijke wereld te wor den en voor Prof. Colenbrander een onaangenaam verloop te nemen. president de Valera zich voor de eer- i tie het noodzakelijk maakt, ste maal sedert de opening van de j Men gelooft ook nauwelijks nog, dat verkiezingscampagne ondubbelzinnig voor de bijeenkomst van den Rijksdag uit voor Ierland's afscheiding van een kabinetsreorganisatie zal plaats Engeland. j hebben. Belasting betalen. Blijkens een nieuw wetsontwerp van den minister van Justitie, zal de ge blinddoekte Vrouwe der Gerechtigheid niet langer blind blijven voor de na deelen, welke verbonden zijn aan een te late ontvangst van haar verschul- digde gelden. Boeten, waartoe de zon dige menschheid van tijd tot tijd wordt veroordeeld, blijken over het algemeen veel te laat te worden voldaan. De ge- vonnisten wachten dikwerf de komst af van den sterken arm, welke hen naar het gevang wil leiden, alvorens de vervangende boete te voldoen. Vrouwe Justitia wenscht daarmee niet langer genoegen te nemen. Zaken zijn zaken, ook rechtszaken. Wie den termijn van de boete-betaling in de toekomst Iaat verloopen, dreigt aangesproken te worden voor een verhooging ad 20 voor rente en kosten. NUMMER 7. ZATERDAG 21 JANUARI 1933. De Echo van het Zuiden, Waalwijfesclie en Langstraatsehe Conranti GEEN MAAR i

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1