ie Echo uan hel Zuiflen" HET blad voor Waalwijk en de Langstraat. 'oodlottige sprong van de hef brug over de Koningshaven. ooals wel te vreezen was, heeft voorbeeld van den jongen man, de vorige week van een van de orens van de spoorbrug over de ingshaven te Rotterdam is gespron- en die deswege als hddisgehul- 1, tot navolging gewekt. Zaterdag- dag is de 20-jarige J. H. Tabbernee, 'oond hebbend in de Warmoezier. at, op zijn beurt In den heftoren lommen, nadat hij zijn overjas in raring had gegeven aan een paar nden, die tot dat oogenblik hebben •acht hem van zijn voornemen af brengen, maar die niet op de ge- hte zijn gekomen, de politie te irschuwen. Ook nu was de belang- ling in een oogwenk tijds zeer groot, was evenwel geen gelegenheid meer met eenige redelijke kans op succes cunnen trachten den jongen man te terhalen. De groote msnichenmassa ft met spanning kunnen zien, hoe jonge man zijn colbertje en zijn oenen uittrok, waarna htj op een i de schijven klom, welke boven den toren staan en waarover de igkabels van de hefbrug en het itragewicht loopen. Op die manier rd de hoogte van zjjn sprong onge- :r 3 meter grooter dan die van zjjn >rganger. Aanvankelijk scheen de kolossale ong goed te lukken. Tabbernee akte een paar salto's, maar daarna k het meer op duikelen en tenslotte am hij met een slag, welke tot ver den omtrek is gehoord, in het water echt. HIJ is niet rater boven geko- n. Een spoorwegbeambte heeft later jas en de schoenen van den toren ïaald. Uit den inhoud van de zakken >ek. dat T. een vrij trouw bezoeker 3 bioscooptheaters was en men ver- iedt, dat hij Vrijdag bg de huldiging a zjjn voorganger tegenwoordig is «veest, welke huldiging voor hem n een spoorslag geweest zou zijn i zijn onverantwoordelijke plan ten voer te brengen. Het lijk is opgehaald. De jongen had i schedelbreuk bekomen. Weer een waaghals. ondagmorgen is weer een candidaat •enspringer in een van de heftorens n de spoorbrug over de Konings ven geklommen, met de be- eling, een kolossalen duiksprong te aken. Ook nu was er dadelijk weer el publiek tezamen gestroomd, maar zen keer had men in het bureau n de Nassaukade den vermetele oedig in de gaten, omdat de adspi- nt-springer over den spoordijk en brug naast dat politiebureau kwam ngewandeld. Terstond zijn twee specteurs en een paar agenten bem igehold. Toen zij bij den heftoren ramen wa9 de man evenwel al 30 eter langs de trap geklommen. Men mmeerde hem naar beneden te >men, maar dat had geen succes aarop zijn een inspecteur en een ent hem nagegaan. De man klom tastig door en het viel uiteraard et mee, om op de steile trap iets i den ander te winnen. Toen de taghals het bovenste platform van n toren had bereikt, waren de :ide politiemannen nog ongeveer I meter lager. Er ontspon zich een :bat, dat echter vruchteloos bleef, e politicmannen herinnerden aan :t voorval van den vorigen middag, larop de man antwoordde, dat zijn torganger het niet goed had gedaan i dat bij dat wel eens zou verbete. n. Toen de politiemannen wilden obeeren naar het platform te klim- en, nam de man een dreigende tuding aan. Zij zijn daarop terugge erd, want een worstelpartij op het 'iegelgladde platform, dat met een agje ijs was bedekt, zou voor allen gevaarlijk zijn geworden. Bovendien ra men tegen den man, die boven n den smalle ladder stond en die b een razende ging trappen, al heel einig uitrichten en ten slotte wilde en voorkomen, dat als hij zijn ïlzinnig plan al ten uitvoer zou iBn brengen hij dit tenminste niet ïverhoeds zou doen, maar in elk :val tijd zou nemen, voor het bere- ïnen van zijn sprong. In angstige spanning wachtte men ïn verderen gang uan zaken af. Er :rliepen 5 minuten, 10 minuten, een wartier Toen kwam de man eer naar beneden. Bij nader inzien ra hij toch maar liever niet sprin- ïn, zei hij. Hij is terstond ingere- ;nd. Het bleek de 32-jarige monteur R. H., uit de Tuindersstraat te ijn. Hij had met vrienden gewed den olossalen sprong te zullen doen, laar op het laatste oogenblik, toen ij de peillooze diepte voor zich zag, 'as hij toch bang geworden en dat, oewel hij zich tevoren nog al zoo- eel «moed" had ingedronken, dat er roces.verbaal wegens dronkenschap sgen hem kon worden opgemaakt 33 Menschen gedood. In de Mexlcaansche stad Morella zijn door tot nog toe onbekende oor zaak 60 kisten dynamiet de lucht ingevlogen, waarbij 33 menschen om het leven zijn gekomen. BINNENLAND. Verkorting arbeidsweek. Op de technische conferentie voor de 40-urlge werkweek was de vraag aan de orde, of conform het voorstel van het Internationaal Arbeidsbureau de kleine bedrijven beneden de tien arbeiders buiten de internationale regeling moeten worden gelaten. De directeur-generaal van 't Ncder- landscha departement van Arbeid, ir. Hacke, heeft over dit onderwerp een rede gehouden, waarin hij een aantal bezwaren naar voren bracht. De hesr Hacke was van meening, dat men bij het aanleggen van een criterium der kleine bedrgven geheel anders te werk moet gaan. Het kan b^v. gebeuren, dat toepassing van de 40 urenweek in kleine bedrijven met bgv. vgf arbeiders mogelijk is. zooals in een slagerij of schoenmakerij, terwijl daarentegen deze verkorting van den arbeidstijd niet mogelijk is in bedrijven van 15 20 arbeiders, waar de arbeids verdeling zeer sterk is ontwikkeld. Sluit men van de conventie, aldus de heer Hacke, bepaalde bedrijven uit, die den grooteren ondernemingen concurrentie aandoen, dan wijzigt men de tegenwoordige concurrentie moge lijkheden der b.drijven. Het zal can kunnen voorkomen, dat een groot bedrijf zich splitst in verschillende kléine ondernemingen om aan de werk-.Qdverkorting te ontkomen. Wei neemt men ais regel aan, dat de groote ondernemingen beter tegen de concurrentie zijn opgewassen dan de kleinere, maar deze veronderstelling is niet altijd juist. De heer Hacke wijss in dit verband op het bakkergbedrljf. in verschillende landen is men ver plicht geweest, bij de invoering van de 48—urige werkweek den grooien bedrijven toe te staan, i uur eerder te beginnen dan de kleine. De heer Hacke wijst er ten slotte op, dat de kwestie der kleine bedrijven goed onder de oogen gezien moet worden. Hij ziet op het oogenblik nog geen bevredigende en aannemelijke opios- sing voor deze moeilijkheden. De Nederlandsche arbeidersgedele geerde, de heer E 'Kuptrs, toonde aan de hand van tal van cijfers aan, dat, indien de bedrijven met minder dan tien arbeiders buiten de conventie zouden vallen, een belangrijk aantal arbeiders niet van de verkorting van den werktijd zou profileren, in Neder, land zouden 30 pO., d.w.z. ongeveer 260 000 arbeiders, buiten de regeling blijven. De heer Kapers vrees», even als de heer Hacke, de concurrentie der kleine bedrijven. Ook voor de selzoensbedtijven zou de voorgestelde bepaling op groote moeilijkheden sluiten, waarbij ook de loonfactor onoverkomelijke moeilijkheden zou opleveren. Spr. acht het uitgesloten, verschillende loonen te bepalen, naar gelang van het effectief der arbeiders en concludeert, dat de conventie van toepassing moet zijn op alle bedrijven, onverschillig hun belangrijkheid. Een beslui! over deze kwestie is niet genomen. Aan de regeeringen zal verzocht worden, haar standpunten ten opzichte van dit vraagstuk uiteen te zetien. Jubllé van den A.N W.B. De AN.W B. Toeristenbond voor Nederland is in dit jaar, waarin hij op 1 Juli a s. zijn gouden jubilé hoopt te herdenken, een actie begonnen om in het jubeljaar zijn leden al op te voeren tot het cijfer 100,000. Het cerate nummer, dat in 1933 ver scheen van .De Kampioen*, hei offi cieel orgaan van den bond, bevattende een oproep aan de leden om den AN.W.3. ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan een feestgave te zenden, niet in geld, maar door het aanbrengen van een nieuw lid. Dit kosi alleen maar een weinig moeite en ieder lid heefi dat wel voor den bond over, die toch ook een stukje van hem zelf is en die zoo'n moot werk verricht, ook in het algemeen belang. Het denkbeeld heeft Instemming ge vonden iedere week wordt nu in .de Kampioen" een .Eerelljst" opgenomen met de namen der leden, die als feest gave een nieuw lid hebben opgegeven en de eerste «Eerelljst* vermeldde reeds 71 namen, de tweede 138 zoo- dat in een goede week tijds 209 leden van de ruim 93.000 hun feesigave zonden. Als hei zoo doorgaat, is er alle reden om te hopen, dat het ideaal zal worden bereikt; de A.N W,B. telle op z|jn 50iien verjaardag 100.000 leden. Verkeer over de afsluitdijk der Zuiderzee. Namens den minister van waterstaat maakt de directeur—generaal der Zui derzeewerken bekend, dat zoolang de weg op den afsluitdijk van de Zui derzee tusschen den Oever en Korn- werderzand nog niet voor hst verkeer in zijn vollen omvang kan worden opengesield, tot nadere aankondiging een beperkt verkeer op dien weg zal worden^ toegelaten,* echter geheel op eigen risico van de weggebruikers. Toegelaten worden voetgangers, rij wielen en motor rijwielen, voertuigen en motorrijtuigen zonder aanhangwa gens, met een grooter wieldruk dan 1200 K g. en met niet meer dan twee assen. Werkloosheid. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan alle gemeenten vezocht, in de eerste week van deze maand op te geven, hoeveel personen geheel en gedeeltelijk werkloos op 31 Decem ber 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbe middeling (inclusief het aantal tewerk- gestelden bij de werkverschaffingen) waren ingeschreven. Bij; het samenstellen van dit over- overzicht zijn gegevens ontvangen van 1053 gemeenten met 7,841,842 inwo ners. In die gemeenten stonden op 31 December j.l. ingeschreven 365,671 personen geheel werkloos en 21,839 personen gedeeltelijk werkloos. Van 24 gemeenten met 78,546 in woners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 26 November 1932 stonden bij 1060 gemeenten met 7.851,287 inwo ners ingeschreven 316,025 personen geheel werkloos en 19,757 personen gedeeltelijk werkloos. De Koningin en Prinses naar Zwitserland. Het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag meldt Naar wij vernemen, heeft de Konin gin het voornemen, op medisch advies, eenige weken rust te gaan nemen in Zwitserland. De Prinses zal Hare Majesteit ver gezellen. Hare Majesteit en de Prinses zullen Zaterdag 28 dezer vertrekken. De loonsverlaging bij de Spoorwegen Over het na onderhandelingen tus schen de spoorwegdirectie en den per soneelraad tenslotte door de directie geformuleerde voorstel, inplaats van de oorspronkelijk aangekondigde nieuwe loonsverlaging van 5 pet. heeft de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel gisteren een buitengewoon congres gehouden. Zoo goed als alle afdeelingen van spoorwegpersoneel waren vertegen woordigd. Na breedvoerige besprekTii^en, waar bij een aantal sprekers betoogde, dat het personeel thans voldoende loons verlaging en verslechtering van de ar beidsvoorwaarden te dragen heeft ge had, met welke opvatting zich alle af gevaardigden accoord verklaarden, werd, gezien de omstandigheden, het advies van het hoofbestuur tot aan vaarding van de voorliggende voor stellen, met groote meerderheid van stemmen aanvaard. Voor het advies van het hoofdbestuur werden uitge bracht 1095 en tegen 327 stemmen, terwijl 18 blanco werden uitgebracht. De vliegtocht van het echtpaar Van der Leeuw. De heer en mevrouw van der Leeuw die gisteren te Parijs zijn aangekomen, worden vanmiddag omstreeks kwart voor 3 op Waalhaven verwacht. Om streeks kwart over 2 zullen eenige sportvliegtuigen opstijgen om hen te gemoet te gaan. De koude. Niet alleen in ons land, maar over geheel Europa heerscht hevige koude. In Engeland en Duitschland gaat het van 1220 gr. De rivierovergangen in ons land zijn bijna alle versperd, schipbruggen e.d. zijn weggenomen en ponten onderhouden moeilijk het ver keer. Moerdijk en Gorinchem zijn nog in de vaart. Vianen schipbrug weg, even als Culemborg. Zaltboinmel en Nijme gen worden steeds moeielijker, zoodat het verkeer met het Noorden spoedig gestremd zal zijn. (Well), hier Zondag gespeeld, eindig de met 30 ten gunste van de eerste. De heer L. J. v. Wou we, water bouwkundig opzichter, is in dezelfde functie overgeplaatst naar Zierikzee. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 24 Jan. 1933. Mej. Kreuger uit Tilburg is aange steld als tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool voor den duur der ziekte van de Eerw. Zuster Robert. Het concert van de R.K. Fanfare van Zondagavond beantwoordde vol komen aan de verwachtingen. De ver schillende nos. werden uitstekend ge speeld en getuigen nog steeds van vooruitgang. Als naar gewoonte brachten de heeren van Heivoort en Gebrs. Schreuder (piano-viool-cello) de hoorders in verrukking, terwijl het humoristisch duo v. Keulen en Frede- riko (Tiel), die hier reeds meermalen optraden, hun goeden naam handhaaf den. De vriendschappelijke wedstrijd tusschen de V.V. Juliana 2 en W.V.V. IJs dagboek. Zaterdag Het heeft vannacht weer knapjes gevroren en ook op het midden van den dag slaagt de thermometer- inhoud er niet in boven het nulpunt te komen. Het is een stralende winter, dag met een lucht alsof het in geen weken aan het dooien zal gaan. Na- tuurlljk wordt er weer dapper gereden, Maar heel weinigen, die de beenen nog jong genoeg voelen, prcfiteeren niet van den vrQen middag om zich op de gladde ijzers te bewegen. Na* tuurlgk geldt voor de meesten de baan der Waalwijksche IJsclub als het dorado ofschoon het ijs hier in den loop der week al danig heeft geleden is er geen water bij de hand is om de afgekrabde oppervlakte weer eens van een nieuw glad laagje te voorzien. Toch is de drukte niet zoo groot als we voorgaande dagen zagen. Er is concurrentie ten eerste van de baan In Oenderen waar men vooreen dub beltje op komt. En velen hebben er wel zoo'n fietstocht voor over om dertig centen te besparenl Er wordt trouwens algemeen geklaagd over de hooge entiéeprljs op de baan der IJsclub. Maar de meesten hebben daartoe niet de minste reden. Zij mogen wel eens bedenken dat zij voor den luttelen prijs van één gulden een seizoenkaart hadden kunnen nemen. Dat is toch waarlijk niet te hoog. Hun kortzichtigheid moeten zij nu wel duur bekoopen. Meer grond heeft de klacht der werkloozen, die In de Ijssport zoo'n mooie gelegenheid vonden om hun ledige dagen door te komen. ZIj moeten echter hun toevlucht nemen tot andere schaatsjgelegenheden en hebben niet de gelegenheid te deelen in de algemeene pret op de Ijsbaan. Zou daar niets op gevonden kunnen worden? Zondag. Opnieuw straalt de lage zon haar vroolijk licht uit een knappend blauwe hemel. Het Is verduiveld koud, te oordeelen tenminste naar de gezichten van hen die zich als toeschouwer naar de Ijs baan hebben begeven. Als men zelf In het vuur der sport beoefening is voelt men die koude immers niet. Velen hebben hun geheelen Zondag aan de schaatsensport gewijd. Vanaf 's morgens vroeg tot toen de duisternis gevalltn was waren er rijdsters en rijders op het ij*. Tegen het einde van den middag werd de pomp-installatie in werking gebracht om een nieuwe waterlaagop de baan te brengen en zoodoende ook voor de komende dagen een prima ijsvlakte te hebben. Ook op het Hoefswiel is een goede baan die veel bezoekers trekt!* Reeds in den loop der week Is deze trouwens al ontdekt, door hen die de kwartjes niet konden missen. Nu zij meenden dat zij met deze k)stelooze baan uit den brand waren x jn zij echter weer teleurgesteld. De Waalwijksche Zwemclub had zich Zondag n.l. al gauw gemetamorpho- seerd en exploiteerde hare zwem—- gelegenheid als ijsbaan. Weer een van die gevallen dat de uitersten elkaar raken. (Hebben er Zondag en Maandag toch nog velen gratis gereden ter oorzake van een ralsveistand, thans wordt een entiée, maar een zeer laag geheven.) Ras echte Baardwgkers houden he natuurlijk bij hun eigen schaats-domein „de Blanke Wiel", vooral nu in het vooruitzicht Is gesteld dat deze ge legenheid binnen zooveel jaren ver dwenen zal zijn. Het zijn de laatste jaren dat men van deze «klassieke" baan kan proflteeren, en het past toch niet haar op haar levenseinde in den steek te laten nadat zij zoovele jaren vertier heeft gebracht. Maandag. Sneeuw dwarrelt neer en bedekt straat en land met een flinke deklaag. De temperatuur is belangrijk gestegen, zoodat 't voor de schaatsers een tegenvaller Is. De Waalwijksche Ijsclub houdt haar baan gesloten. Tegen den avond klaart de lucht weer op. Als het nu weer flink wil gaan vriezen wordt de pret mogelijk nog grooter, want het witte winterpak kan de stemming nog slechts verhoogen. Dinsdag De dag is weer goed be gonnen, maar 's middags is de luch betrokken en dreigt er weer een stevig pak sneeuw. De Noord-Oost-vrieswinc is snerpend koud en maakt de gang naar de ijsbaan nu niet zoo bijzonder aantrekkelijk. Het zijn er dan ook slechts weinigen die er met schaatsen gewapend op uit trekken. De baan der IJsclub is gesloten, er is een versche Ijsvloer opgekomen, die jammer genoeg op sommige plaatsen sneeuwhobbels vertoont. Een stuk o vijf dapperen trotseeren de ijzige koude en krullen ergens achter op de baan in het rond. Overigens is 't een ver laten vlakte, waar hel verblijf verre van aangenaam is. Wat een contrast nog eergisteren was het hier een oord van uitgelaten jool, waar jonge men schen door elkaar krioelden. Ik ben die Poolstreek ga»w ontvlucht en toen ik weer bij de kachel zat las ik van 20, 30 en 45 graden vorst ln Rusland, Zweden, Duitschland en Zwit serland. Ik ril al bij de gedachte dat we hier ook eens zoo'r Spbsbergsche winter zullen beleven. Maar geen nood, wellicht matigt zich het weer wel, zoodat we er weer met de schaatsen tusschenuit kunnen. Enfin, we hebben nu weer een versche baan gelegd en Donderdagmiddag gaan we „wedstrijden* met nieuwe moed dus op de schaats 1 SPORT. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 24 Jan. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 191 paarden, 13 veulens, 1062 magere runderen, 818 vette runderen, 280 vette kalveen, 756 nuchtere kalveren, 195 graskalveren, 354 schapen of lammeren, 1 varken, 12 biggen en 5 hokken of geiten. De prijzen waren per pondkoeien 1418, 2427, 3031 ct.; ossen 15—17, 21—24 26—28 ct.; stieren 14—16, 17.5—20, 22.5—24 ct.; kalve ren 22.5—27.5, 30—35, 45—47 b ct.; graskalveren 1621 ct. Prijzen per stuk melkkoeien ƒ115 225; stieren ƒ70280; graskalve ren ƒ2045, paarden 100230, slachtpaarden 80150, hitten 40 80, veulens 3070, fok nuchtere kalveren ƒ915, slacht nuchter® kalveren ƒ48, kalfkoeien 125 245, pinken 5085, vaarzen ƒ80— 125, biggen 36, alles per stuk. Riggen 3060 cent per week. VOETBAL. ZWITSERLAND SLAAT NEDERLAND MET 2—0. De traditie is verbroken. Nederland heeft op eigen bodera een 20 nederlaag geleden tegen het Zwitsersch voetbal elftal. Was Zwitserland inderdaad sterker? In technisch opzicht zeer zeker en het leek er zelfs op. dat onze tegenstanders voor de rust een afmattingstactiek volg den, nadat zij de leiding hadden geno men. Hier stonden twee systemen tegen over elkaar: een uiterst zorgvuldig opge zet en dikwijls knap doorgevoerd posi tiespel der Zwitsers, door spelers, die over een uitstekende halcontrole beschik ken en bijna zonder variatie 't korte spel demonstreerden, terwijl de Ned. spelers hun heil zochten in verrassende aanvals- stooten door lange passes ingeleid, die evenwel de uitmuntende Zwitscrsche ver dediging niet uit elkaar rukten, omdat onze aanval juist dat moment te langzaam was, hetwelk dezen arbeid vruchtbaar had kunnen maken. In de bekroning daar van zou de middenvoor uit den aard der zaak een groote rol spelen. Beide teams waren, nu op dit punt niet al te gelukkig, want Jaeggi was het zwakke punt in het Zwitscrsche team en Lagendaal stelde, zooals gewoonlijk in matches in eigen land, teleur. Dat onze aanvallers die kansen niet wisten te benutten, moet in de eerste plaats aan het uitstekende verdedigen van de Grashoppers-achterhoede, Minelli- Weiler worden geweten. Maar zeker niet in minder mate aan te weinig élan by de doorbraakpogingen onzer voorwaartsen. het talmen, dat de verrassing van de lange pass te niet deed, in het kort, aan het uitblijven van den genialen laatsten zet, die een der grootste bekoringen van dil spel uitmaakt. In onze verdediging was v. Run dit maal zwakker als gewoonlijk. Pellikaan blonk uit in de halflinie. Van de voor- hoedespcers waren Nagels en v. Nellen het best. Adam speelde weer zyn tech nisch knap spel, doch hij moest zich te veel in de halflinie terugtrekken om An- deriessen bij te staan. De Zwitsers kunnen zich vooral op 'n uitstekende achterhoede beroemen. Beide doelpunten ontstonden uit mis verstanden tusschen v. d. Meulen en de backs. In het veld waren de Hollanders sterker. Ondanks de koude en de ijssportgele- genheid woonden nog een kleine 80.000 bezoekers den wedstrijd by. EUROPEESCH VOETBAL KAMPIOENSCHAP. Voor de wedstrijden om het Euro- peesch voetbalkampioenschap, die in '34 in Italic worden gehouden, hebben nog vier landen ingeschreven. De lijst van deelnemende landen is thans: Frankrijk. België, Tsjecho-slowa- kië, Italië, Spanje, Nederland, Joego-Sla- vië. Hongarije, Oostenrijk en Roemenië. DE VOETBALCOMPETITIE. Er valt deze week niet te oogsten, want alle terreinen werden wegens de vorst afgekeurd. Het ziet er uit alsof de voet- balvermakelijkheid ook a.s. Zondag weer gesloten zal blyven. MARKTBERICHTEN.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 3