Ijsvermaak OIQ fS Ikrlterl in lil Blad. MAGGP VERLAAGD van 21 ct. op CT. ËorrespoDdeolscliip M lint no de M Baat te Waalwijk. Biedt zich aan Notaris A. Schaap publiek verkoopen: BOUWLAND Notaris Schreurs publiek verkoopen DIENSTBODE. onze vorige oplaag). GEMEENTERAAD. WAALWIJK. Ni euiv jaars ivensch De begrooting goedgekeurd. De grondprijzen in de Baard- wijkschc Straat. Geldlecning. De raad der gemeente Waal*ijk kwam Vrijdagavond te zeven uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester E M >onen. Secretaris de heer J. van M'erlo. Afwezig de heeren C. van Harenen F R »x«, de laatste met kennisgeving wegens ongesteldheid. Notulen. De heer v. d. Waerden maakt san merkingen op de notulen,- daar hieruit blijkt dat in de vorige vergadering een besluit is genomen betreffende een belangrijk punt dat niet op de agenda vermeld stond, hetgeen z i. in strijd is met het reglement van orde. De voorzitter merkt op dat de heer v. d. Waerden buiten de orde is, daar het slechts gaat over de kwestie of de no ulen zakelijk weergeven hetgeen besproken is Als de heer v. d. Waerden inlichtingen wenscht moet hij die op een andere wijze trachten te krijgen. De heer v. d Waerden is van mee ning dat de beslissing over de betrok ken kwestie in de vorige vergadering onwettig genomen Is. Spr. weet dat hij schriftel k langs een langen weg zijn aanmerkingen kan maktn, doch hij acht het beter dit op deze wijze te doen. De voorzitter geeft den heer v. d Waerden daartoe echter niet de gele genheid, daar dit strijdig zou zijn met het R. v. O. De heer v. d Waerden betreurt het voorts dat er geen notulen zijn ge maakt van de geheime zitting tijdens de vorige vergadering Spr zou graag zien daf hiervan alsnog uitvoerige notulen werden opgemaakt opdat hij kan nazien hetgeen daar besproken is, en omdat dit in overeenstemming zou zijn met het R. v O dat ook van besloten vergaderingen notulen eischt. De Voorzitter fierit toe dat de zitting met gesloten deuren niet het karakter had van een geheime vergadering, doch meer van een „onder-onsje" waar een onderwerp werd ingeleid waarover in openbare zitting moest worden besloten. Spr zegt toe aan het verzoek van den heer v. d. Waerden te zullen voldoen, mits de noodige gegevens nog aanwezig zijn. De heer v. d. Waerden acht dit vooral gemotiveerd omdat het den laatsten tijd steeds meer voorkomt dat zaken in besloten zitting worden be- handeld. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Nleuwjaarswensch. Alvorens tot de afwerking der agenda over te gaan spreekt de Voorzitter als volgt Op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar grijp ik, thans voor de 9de maal, de gelegenheid aan om de leden van den raad, voor zoover ik hen dat nog niet persoonlijk gedaan i heb, mijn hartelijke gelukwenschen toe te voegen in het vertrouwen dat 1933 voor hen, hunne gezinnen en ook voor de gemeente de omstandig heden in aanmerking genomen bevredigend zal mogen zijn Ik hoop en vertrouw dat onze beraadslagingen op rustige en waardige wijze zullen worden gehouden en dat de te nemen besluiten zullen strekken tot heil der gemeente-huishouding. Ingekomen stukken Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. van oiaicn 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Dec. 1932 tot vaststelling der verordening op het agent, schap der arbeidsbemiddeling. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 Dec. 1932 tot aanvaarding in eigendom van een strookje grond aan den Noorder— Parallelweg, afkomstig van J A. van Kuik 3. Mededeeling goedkeuring der verordening op de hiffingvan schoolgeld voor teekenonder, wijs Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen b. Van J. B. A. Smarius alhier ont slagname als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Op voorstel van B en W. wordt in deze vrcature met algemeene stemmen gekozen de heer J. W. v. Heesbeen. c. Van verschillende personen alhier mededeeling dat zij hunne her- benoeming tot lid van verschil lendecommissiënenz aannemen d. Van M. J A. van der Linden alhier dankbetuiging voor hare vaste aanstelling als verlos kundige. e. Van het gemeentebestuur van Ambt—Hardenberg verzoek om adhaesiebetuiging aan zijn adres aan de regeering inzake vermin dering der belastbare opbrengst voor de grondbelasting onge- bouwde eigendommen. f. van Ged. Staten: 1. Goedkeuring der verordening op de htffing van Vermake. Iijkheidsbelasting 2. Goedkeuring van het raads besluit tot hi fling van opcenten op de hoofdsom Pers Bel. 3. Goedkeuring der gemeente- begrooting 1933. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Voorstel tot opheffing der zeker heidstelling van den oud-gemeente ontvanger. De raad gaat hiermede accoord Grondverkoop Baardwijksche straat 3. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Baardwijkschestraat. Wordt goedgekeurd. 4. Herziening van den verkoopsprijs vari grond gelegen aan de Baard wijkschestraat. In hun prae-advies zeggen B. en W. het vo'gende In 1928 zün door de gemeente aangekocht van C Klerks, alhier en van Ja. van Gemert te's-Hertogen- bosch de aan de Westzijde der Baard- w:jksche Straat gelegen terreinen. Aan eerstgenoemd terrein werd door de gemeente de bestemming van bouw. terrein gegeven. Bij besluit van Uwen raad van 25 Januari 1929 werd de verkoopsprijs daarvoor vastgesteld op f 60.— per strekkenden meter voor het gedeelte, gelegen tusschen de woning van Klerks aan de Min Loefstraat en de R.K 1 Jongenssch- ol en op f 50 per strekkenden meter voor het gedeelte, gelegen ten Zuiden dier school. Het eerstbedoelde gedeelte is reeds geheel vei kocht. Van het laatstbedoelde gedeelte is op de eerste plaats een stuk gereserveerd voor schooluitbrei. ding Aan dit stuk aansluitend zijn reeds 2 terreintjes verkocht, n 1 aan A. Robben en M J. van Herwijnen, terwijl Uwen Raad thans weer een 3-tal aanvragen worden voorgelegd voor verkoop van bouwterrein aldaar, nl van de firma J Vermeer voor 24 M', van Adr. Vermeer voor 12 M1 en van P. Leijtens voor 672 M'. In de in 1929 vastgestelde verkoops prijzen van t 60, en f 50.-zijn de kosten van aanleg van trottoir en rio- teering opgenomen, inu er seaert den aankoop der terreinen door de ge meente 4 5 jaren verstreken zijn, meenen wii dat er aanleiding is om den verkoopsprijs te verhoogen wegens renteverlies. Wij stellen U dan ook voor, dezen voorloopig te bepalen voor het nog resieerende gedeelte van het land, afkomstig van C Klerks en voor hei land, dat gekocht Is van Ja. v Of mert, op 160— per strekkende meter, doch dezen prijs nog niet in rekening te brengen aan de bovengenoemde drie aanvragers Hunne verzoeken toch be. reiken ons, «dó-dat wij in overweglrg hadden genomen aan U een voirsul tot verhooglrg van den grondprijs te doen. De heer Passier vraagt zich af of deze prijsverhooging wel noodig is, daar het renteverlies toch slechts zeer gering zal zijn Spr. wil de menschen zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen grond te koopen om een eigen woning te bouwen. De Voorzitter zegt dat volgens de berekeningen de grond thans vooi de gemeente ruim f57.— per M' kost. Spr gelooft niet dat deze verhooglrg een beletsel zal zijn om te bouwen, bij een fronlbreedte van 6'/i M »s het verrchll immers nog siechis f 65 Daarbij moet in aanmerking genomen worden dat de bouwkosten belangrijk Jager zijn geworden. Dhr. Pullens heeft zich de vraag gesteld of het renteverlies wel van eken aard is dat tot deze verhooging moet worden overgegaan. Spr. is van meering dat vooral in dezen tijd de ptijzen niet moeten worden op gevoerd. Het renteverlies is immers slechts gering en door de prijzen laag te houden wordt het bouwen van eigen woningen in de hand gewerkt. Daarnaast wil spr. ook In aanmerking nemen de plaats waar de woningen gebouwd worden. Het maakt immers groot verschil uit of men een woning heeft in de Baardwijksche S'raat of in het centrum van Waalwijk; spr gelooft dat het verschil in huurwaarde minstens f2.zal bedragen, juist op grond hiervan zou spr. niet tof deze verhooging overgaan. Spr. wijst erop dat een bouwterrein van 6'/, M breedte in de julianastraat f 975.— kost en in de Baardwijksche Straat f 325 helpeen dus een verschil maakt van 1650 of een jaarlijksche rente van f32.50. Daartegenover stelt spr. dan de hoogere huurwaarde die de woning in de Julianastraat zal hebben. Voor de arbeiders die in de Baardwijksche straat zouden willen bouwen acht spr. het verschil van f 65 wel degelijk van groote be- leekenis. Spr. acht het van groot belang dat het bouwen wordt aange moedigd en hij meent dan ook dat het In het voordeel der gemeente zou zijn als het renteverlies niet op de grondkopers werd afgewikkeld. Dhr. Nuyten is eveneens van mee ning dat het renteverlies niet zooveel gewicht in de schaal legt dat tot ver hooging moet worden overgegaan. Hij is het met dhr. Pullens eens dat de bouwlust niet moet worden tegenge gaan en wenscht daarom de geldende prijzen te handhaven. De Voorzitter wijst er op dat de grondpolitiek der gemeente buitenge woon sociaal is. Door particulieren en ook door andere gemeenten wordt op den grond geld verdiend, doch hier is dar niet het geval. Met de bewering der heeren Pullens en Nuyten, dat de animo tot houwen door deze verhoo ging zal worden tegengegaan, is spr. het niet eens, daar de ervaring hem juist het tegendeel heeft geleerd. Spr. wijst in dit verband op den verkoop der laatste terreinen in de Mr. van Coothstraat, waar a.h.w. om gevochten werct. Ier aanvulling van net prae-aa- vies zegt spr. nog dat het by B. en W. in de bedoeling lag, de nieuwe prijzen eerst inet Maart te laten ingaan, zoo dat de menschen die nog bouwplan nen hebben voor dien tijd kunnen de- cideeren en nog gelegenheid krijgen om tegen den ouden prijs te koopen. Dhr. Pullens wijst er nog op dat de grond die grenst aan de bebouwde kom ook 60.per Ml kostte. De terreinen die verder naar achter liggen en dus minder waard zijn, zouden op denzelfden prijs komen, dat vindt spr. niet billijk. De voorzitter merkt op dat de ge meente den grond altijd tegen den kos- tenden prijs heeft beschikbaar gesteld, zonder er iets aan te verdienen. Wie het eerst het initiatief heeft genomen om te bouwen, heeft natuurlijk de bes te terreinen. Spr. zou het niet billijk maakt de huid ruw en schraal en veroor zaakt dikwijls val- en schaafwonden. Men ver zacht en geneest dit met Purol. Doos 30 ct. achten als de gemeente het rentever lies niet in den prijs der gronden ver disconteerde. Dhr. Pullens wijst er op dat door aanmoediging van de bouwlust de kans geschapen wordt dat er meer werkge legenheid komt, wat ook weer in het voordeel derf gemeente zal zijn. Dhr. Spapens is het hiermede eens, niet echter met de andere argumenten die dhr. Pulles aanhaalde, en die z.i. juist het tegendeel bepleiten van wat dhr. Pullens ermee bedoelt. Immers, hoe verder men naar de spoorlijn komt, hoe minder de bouwterreinen waard zullen zijn, daarom acht spr. het ge- wenscht dat de gemeente zich nu reeds dekt voor de schade die zij straks mis schien zal loopen. Als tot 1 Maart de oude prijzen blijven gelden, lijkt dat voor spr. juist een aansporing voor liefhebbers om spoedig hun bouw plannen te verwezenlijken. De voorzitter slaat het argument van werkverruiming niet zoo hoog aan, daar de meeste woningen toch door aannemers van buiten Waalwijk wor den gezet. Spr. heeft er geen bezwaar tegen de verhooging eerst per 1 Mei te laten ingaan, zoodat gegadigden nog langer gelegenheid krijgen tegen den ouden prijs te koopen. Dhr. Pullens blijft bij zijn bezwaren; hij acht het voor de menschen die hier willen bouwen moeilijk om in enkele maanden over het noodige geld te be schikken. Weth. Eibers vreest dat een groot gedeelte der straat niet rendabel zal zijn, daarom acht hij het gewenscht de prijs voor de enkele honderden meters die nog resten hooger te stellen om zoodoende eenige compensatie te heb ben. Dhr. Pullens vestigt er nog de aan dacht op, dat het in behandeling zijnde streekplan de groote verkeersweg Den BoschWaalwijkTilburg, langs de Baardwijksche straat projecteert, waar door ook de achterste terreinen z.i. meer rendabel zullen worden. De voorzitter zegt dat volgens dit plan de weg waarschijnlijk achter om het daar staande café zal worden ge projecteerd, waardoor er nog een deel der straat niet aan den verkeersweg zal komen te liggen. Weth. Smolders is van meening dat de vergelijking die dhr. Pullens trok tusschen Baardw. Straat en Julianastr. niet opgs^it, daar in laatstgenoemde straat de 'grondeigenaars 70 pCt. in de kosten van aanleg betalen, terwijl be- strating. rioleering enz. der Baard wijksche Straat geheel voor rekening der gemeente zullen komen. Spr. acht de verhooging billijk en hij heeft er geen bezwaar tegen om de termijn waarvoor de oude prijzen blij ven gelden, desnoods op 1 Juni te be palen. De heer v. Driel meent dat daardoor een krachtige aansporing tot bouwen wordt gegeven en dus werkverruiming wordt in het leven geroepen. De heer Spijkerman heeft geen be zwaar tegen de verhooging, mits de prijzen niet hooger zijn als die welk»? particulieren berekenen. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is, particulieren halen er uit wat ze kunnen. De heer Passier blijft bij zijn mee ning dat verhooging ongewenscht is, op grond van het feit dat hier voorna- j melijk arbeiders zullen willen bouwen. De heer Klijberg wijst ten slotte nog op den principieelen kant, die deze kwestie heeft. De gemeente volgt een zeer onbaatzuchtige grondpolitiek, doch daar staat tegenover dat zij zeker niet met verlies moet verkoopen. Spr. vraagt zich af waar het in de toekomst heen zal moeten, als hier een precedent gesteld wordt. Hij is daarom voor het voorstel B. en W. j De heer Pullens blijft zijn voorstel om de oude prijzen te behouden, hand haven. Het voorstel B. en W. geamen deerd in dien zin dat de verhooging eerst op 1 Juni zal in werking treden wordt met 74 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Nuij- ten. Pullens, v. d. Geld en Passier. Geldleening. De Voorzitter zegt dat de gemeente geld behoeft voor de volgende akapi- taalsuitgaven 3500.voor den bouw eener agen tenwoning; 15000.voor uitbreiding gasfa briek; 17000.voor den bouw eener ambtswoning voor den burgemeester: in totaal dus 35500. Aanvankelijk wilden B. en W. ook voor de vernieuwing der Besoijensche Straat reeds een leening van pl.m. 30000.aangaan, doch zij vinden het beter daarmede nog even te wach ten, daar deze kwestie nog niet vol doende is voorbereid. Spr. heeft een zeer voordeelige geid- aanbieding gekregen, n.l. tegen de vol gende voorwaarden43/8 rente, koers 100, 5 jaar conversie-verbod, af losbaar in resp. 40, 20 en 50 jaren, met recht van opvordering van het restant na 15 jaren. Deze aanbieding acht spr. in vergelijking met leeningen die door andere gemeenten wedden gesloten, zeer voordeelig. De heer Nuijten vraagt inlichtingen omtrent de uitbreiding der gasfabriek. De Voorzitter en WeÏÏi? Smolders lichten toe dat dit bedrag noodig is voor kapitaalsuitgaven, die in den loop van enkele jaren voor normale uitbreidingen gedaan zijn. Besoijensche Straat. De heer Nuijten vindt het jammer dat B. en W. niet voorstellen tegelij kertijd te leenen voor de vernieuwing der Bes. Straat. De Voorzitter zegt dat deze verbe tering nog te weinig is voorbereid. B. •en W. zullen de kwestie echter in ge dachte houden. Spr. is van meening dat deze vernieuwing hard noodig is en wanneer een aantrekkelijke leening wordt aangeboden is hij er dan ook voor nog dit jaar het werk uit te voe ren. Spr. wijst er op dat de geldmarkt snel terug loopt, zoodat men gerust kan wachten om eerst de noodige be rekeningen omtrent de juiste kosten te maken. De vergadering wordt daarna geslo ten. 4 Vruchtencrêmereepen 4 Moccareepen li ons Pepermunt-toffee i ff Mondkussentjes Polkabrokken Ananasbabbels i 99 Abrikoosjes i tt Spritskoekjes 2 ft Kruidnootjes 2 f. Speelgoed geeft n serviesbon bij- iedere inkoop SPRANG. Spaarbankboekjes, boekjes in ioopende rekenfnj en voorschot boekjes moeten voorlSFebr. bQ den kassier worden ingeleverd. De Secretaris, J. VAN BEEK. te Waalwijk zal hij inzet op Donderdsg 2 Februari a.s. en hit toeslag op Donderdag 0 Februari a.S. it-lker s om 7 uur des avonds in café LANDZICHT aan den Dijk te Vrijhoeve Capelie Voor de erven WED. j.MEIJER; Koop 1, Huis. erf en moeras ie Vrijh.-Capelle Sectie A No 438 en 391, groot tezamen 19 50 aren. Ve.huurd aan G. Verhagen k f 80 - p. j. tot 1 Nov. a.s Koop 2. Huis, erf en hooiland aldaar, Sectie A 437 en 389, croot tezamen 24 40 aren. Koop 3. Weiland, boomgaard tn dijkstal aldaar. S ctle A No. 74 en 212, groot 13 05 aren. Koop 4. Hooiland aldaar, Secue A 390, groot 63 aren Koop S. Onverdeeld aandeel in Moeras aldaar. Sectie A 393. 394 en 439. groot 1.56 30 H.A. Aanvaarding in genot der huren en eigen gebruik by de betaling der koopsom. Voor Mevr. WED. A. P. VAN DEN HOEK ie 's-Hage Koop 6. Weiland te Capelie naby de Haven te Labbegal, Secie E No. 265 en 266, groot 1.83.10 H.A. Verhuurd aan M. v. Peil tot eind seizoen 1933 f 00 Aanvaarding in genot der huur vanaf betaling koopsom. 54968 OPENBARE VERKOOP1NG van TE NIEUWKU1JK. te Drunen, ?al np Dinsdag 7 Februari 1933 'er herbergt van J.SLtOERS ie N'euwkuijk b« inzet en nn Dinsdag 21 Februari 1933 ter heibtrge van O DE BONT te Nleuwkuijk. bQ toeslag, telkens des avonds 7 uur precies, ten verzoeke van Mej de Wed. HENDR. VAN SON de Pinth c s, Onder de gemeente Nteuwkuljk Koop 1. Welland, gelegen aan de Hoeveneche straat, Kad. bekend ais Sectie A nr. 103, groot 37 50 aren. In huur bij Adrs. van Son, tot U Nov. 1933. Koop 2. Bouwland, achter Schuurman» tot aan de Middel- sloot, Kad. bekend als Sectie C nr. 311, groot 38 20 aren. In huur bil Frans van Son tot 11 Nov. 1933, Aanvaarding in eigen gebruik op den lien Nov. 1933. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag. 49695 TENGEVOLGE VAN DE VERDERE PRIJSVERLAGING DER GRONDSTOFFEN WORDT DE PRIJS VAN VANAF I FEBRUARI 1933 DE NIEUWE PRIJS GELDT OOK, WANNEER OP HET ETIKET NOG DE OUDE GEDRUKT STAAT. IN KWALITEIT ONVERANDERD EEN FLINKE Zelfstandig kunnende werken. V. g. g. v. Brieven onder No. der advert. Bureau van dit blad. 49709 KANTOORUREN VAN 9—12 UUR, DES ZATERDAGS VAN 11 UUR, vrovMWM"vaa ww,< FABRIEK VAN MAGGI'S VOEDINGSMIDDELEN AMSTERDAM

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 4