iMiBsrs, LanBslraien BOEKHOUDER. bekwaam Boekhouder. een Melen MM DIT BLAD Te koop AUTO Aanbesteding. aanbesteden VOOR DIRECT GEVRAAGD, voor Lederhandel, een Bekendheid met talen strekt tot aanbeveling. EEN BEKWAME JUFFROUW ROUWBRIEVEN cn BIDPRENTJES Abonneert U op het Waalwijksche en Lang- straatscheblad.dat ook voor Uwe advertenties het aangewezen or gaan is, omdat 't in deze plaats en streek alge meen gelezen wordt. ^BBBBBBBBBBBl t voor de algeheele leiding in de stikkerij. Werkplaats alleen. heeft hij succe9 gehad en bij de behandeling van de jongste justitiebe. grooting heeft de Kamer zich ook, zij het tegen wil en dank, vereenigd met de .ingrijpende bezuinigingen van diversen aard, waartoe hij zich tot zijn leedwezen, uit plichtsbesef en uit solidariteitsgevoel tegenover zijn even eens bezuinigende ambigenooten, ver plicht achtte. Een enkele nederlaag behoeft hem dus waarlijk niet het gevoel te geven, dat zijn positie onhoudbaar is geworden. Kamerontbinding In een hoofdartikel schrijft de Mso. o.m het volgende Want 'i gmg gisterenmiddag niet om de ophtffng van wat rechtbanken en kantongertenten, maar de vraag: bezuiniging of niet, of als men wil de vraag: bezuiniging en hoe, was in debat. Üe Kamer heeft zuiver negatief ge antwoord. Dit is het beste wat men van haar votum kan zeggen. Zij heelt daarmee haar onwil oi onmaent ge toond om te bezuinigen. Zelfs Indien zien momenteel geen buitengewone precaire geschiedenis afspeelde in het R.jk overzee, die het aanblijven van de regeering dringend noodtg maakt, zou in de gegeven om standigheden Kamerontbinding nog de voojkeur hebben boven het heengaa der Regeering, nu belden het oneens zijn over den in 's lands belang te volgen weg. Het lijdt voor ons geen twijfel of het kabinet zal de Kroon ad'iseeren de Kamer te ontbinden, en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. De Kamolleke Staatspartij kan deze verkiezingen, die naar onze meening onafwendbaar zijn, rustig tegemoet gaan. Zij heeft geen kiezersangst ge toond, maar naar best vermogen deze regeering, die allengs een crisiskabinet was geworden, gesteund. Wij voor spellen, dat zij de stembus niet behoeft te vreezen, al zou zij in's lands belang liever normale verkiezingen hebben gewenscht. De N. R. Crt. gelooft niet dat de regeering het tot een crisis zal laten komen Dat de regeering thans, nu het voor alles erop aankomt, voor rcgeerings- verantwoordelljkheid niet terug te deinzen, zien coram populo zóó zwak zou willen toonen dat zij erhetbijiije bij zou neerleggen, kunnen wij nog niet aannemen. Het zou eene vlucht zijn, als In onze parlementaire geschie- dents nog niet Is voorgekomen. Dat de regeering ontstemd is, willen wij voetstoots aanvaarden. Zij heelt er reden toe. Van allen kant woidt op bezuiniging aangedrongen, doch met nleis had de regeering bij herhaling en nog eens weer moeite, dan om voor bezuinigingsvoorstellen In de Kamer eenigc waardeering te ontmoeten. Zq moest tot nu toe letterlijk vechten, om voor haar bezuinigingsvoorstellen eene meerderheid te vinden. Laten wij vol staan met de negatieve opmerking, dai onttrekking aan de regeeringsverant- woordelijkheid op dit oogenblik niet tot roem zal kunnen leiden. Minister Donner heeit gisteren te recht de Kamer op haar uimemer.de verantwoordelijkheid gewezen, toen zij voor de beslissing werd gesteld. De regeering moge zich inprenten, dat haar verantwoordelijkheid, nu zij be- slissen moet. vooral ntet kleiner is, dan die der Kamer was. De plagiaat kwestie Colenbrander De commissie die door curatoren der Universiteit te Leiden aangezocht was om 'n onderzoek in te stellen naar de gegrondheid van de beschuldigingen van plagiaat door prof. Gcyl en dr. Van Eyck geuit tegen prof. dr. H. T. Colenbrander, heeft rapport uitgebracht Tot haar leedwezen moet de com missie de vraag of de beschuldigingen juist zijn, bevestigend beantwoorden. Van het bedoelde .Gids".artikel, dat 128 bladzijden telt, zijn, zooals bij nauwkeurig onderzoek is gebleken, ruim 80 bladzijden, hetzij in letterlijke of vrije vertaling, hetzij in samen- vatting of excerpt ontleend aan Pirenne's .Histoire de Belgique". Ook op de btschuldigers oefent de commissie critiek uit, daar zij de kwestie niet zoo spoedig hadden mo gen publiceeren. Orde te Paramaribo hersteld. Te Paramaribo hebben immigran ten getracht oproer te verwekken. De orde, welke was verstoord door de agitatie van De Kom, is thans hersteld. In totaal zijn bij de relletjes twee personen gedood en 23 gewond. De immigranten zijn naar de planta- ges teruggekeerd en hebben hun werk hervat. GEMENGD NIEUWS. Overval. Op den rijksstraatweg 's.Hertogen, bosch Nijmegen, onder de gemeen, te Nuland, heeft dezer dagen een overval plaats gehad op den 16-jarigen Remmen uit Oss. Om ongeveer half 6 reed Remmen met een fiets van Oss naar 's-Hertogenbosch. Op de grens van Geffen en Nuland werd hij eensklaps door een gemaskerden man bij zijn jas gegrepen en van zijn fiets gesleurd. Een tweede per soon, welke eveneens gemaskerd was, bracht hem een slag in het gelaat toe Half versuft kwam de jongeman op den grond te vallen. Op ditzelfde moment naderde uit de richting Grave een auto, bij welks nadering de beide mannen in een zandweg verdwenen De hevig ontstelde jongeman werd door verbijgangers een nabijgelegen huis binnengeleid. Onmiddellijk stelde men de marechaussee te Geffen van het voorgevallene in kennis, welke onmiddellijk per auto op onderzoek uittoog. Oe overval met roof te Geffen. Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer met roof le Geffen, de 73-jarige mej. B. van Bijk, nog hoodst ernstig. De vrouw, die ver pleegd wordt in het ziekenhuis te Oss, heeft verscheidene zware hoofd wonden. Zij heeft verklaard, dat zij bij confrontatie met de aanranders deze pertinent zou herkennen. Men vreest, dat zij het gebeurde niet zal overleven. Een smokkelaar doodgeschoten. Gisternacht omstreeks 3 uur heeft zich te Schrijf, onder de gemeente Rucphen (N.-Br.) een smokkeldrama afgespeeld. De rijkspolitie en kommie zen hielden dezen nacht weer contro le en wel op drie posten. Opeens naderde uit de richting van de Bel gische grens een vrachtauto met snelle vaart. Bij het zien van een stopsignaal werd de vaart tot de grootste moge lijke snelheid opgevoerd, zoodat de tweede post, die ongeveer 500 meter verder stond, gewaarschuwd werd. Ook nu werd een stopsignaal gegeven, doch met dezelfde snelheid werd doorgereden. De derde post is toen tot vuren overgegaan, waarbij weder om niet gestopt werd. Tegen het aanbreken van den ochtend hebben eenige bewoners langs den kant van den weg gevonden den 23 - jarigen J. Valentijn. Onmiddellijk is hij naar de woning van zijn broer, den bekenden wielrenner overgebracht, waar hij kort na aankomst is over leden. BANG OM UIT TE GAAN. Hevige aanvallen van rheu matlek. Na alles vergelen. Het moet wel geruimen tijd geduurd hebben voordat de rheumatiek van dezen man zoo ernstig werd. Daar over zegt hij niets. Maar hij maakt het duidelijk, dat slechts vier of vijf maanden van Kruschen Salts gebruik noodig waren om hem alle geleden pijnen te doen vergeten. Dit is wat hij zegt: „Ik heb vaak Kruschen advertenties in de bladen gezien en ik vind, dat het niet anders dan mijn plicht i9, dat ook ik een kleine ge tuigenis zou geven. Voordat ik begon Kruschen te gebruiken, had ik heel ergen last van rheumatiek, voorname lijk in mijn beenen. Ik had het zoo erg, dat ik herhaaldelijk op straat neerviel. Ik heb nu meer dan twee jaar Kruschen Salts gebruikt. En de laatste 18 of 20 maanden heb ik in 't geheel geen pijn meer gehad. Inderdaad, ik heb het allemaal verge- ten. Terwijl ik toch vroeger altijd bang was om uit te gaan Kruschen Salts is goud waard." 1. L. Elke .kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts is een wetenschappe lijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer-organen aanspo- ren nieren en maag en deze geregeld aan 't werk houden, zooals de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urine zuur, dat Uw rheumatische pijnen veroorzaakt, wordt langs natuurlijken weg verwijderd en de pijnen houden op. En als U voortgaat met .de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts, zal Uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuiverende verfrisschende werking den weldadi- gen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f0 90 en f160 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Poging tot overval op een oude vrouw te Sommelsdljk. Woensdagavond hebben twee per sonen zich wederrechtelijk toegang verschaft tot de woning van de ruim 80 jarige weduwe M. aan de Voor straat te Sommelsdijk. Een buurman, die gestommel hoorde, ging terstond een onderzoek instellen, waarna de twee indringers, vermoedelijk zeer jonge menschen, de vlucht namen. De oude vrouw had eenige schrammen aan gelaat opgeloopen. Zij was geheel overstuur en kon nog geen nauwkeu rige mededeelingen omtrent het voor- gevallene verstrekken Vermoedelijk wordt er niets vermist Autobusramp In Spanje. Naar wordt gemeld is een autobus nabij het stadje Villaviciosa aan de Golf van Biscaye van een hoogte van 180 M. aan de kust omlaaggestort Tien der inzittenden kwamen daarbij om het leven, en vijftien werden ge- wond. nengasthuis opgenomen met brand wonden aan hoofd, armen en borst. Overval. Gisteravond omstreeks 8 uur zijn twee jongemannen iu den winkel van den 69 jarigensigarenwinkelier K. A.M., te R dam gekomen. Zij begonnen een ge sprek, waarbij een van hen plotseling een gummistok te voorschijn haalde en van den winkelier het geld uit de lade eischte. De winkelier begon te schreeuwen, waarna hij een klap met den gummislok op het hootd kreek. De man raakte veisult, maar kwam weer spoedig bij, waarna hij opnieuw RECHTZAKEN. De stoom van de tram. De rechtbank heeft den reserve- machinist C. v. d. L. uit Drunen vrij gesproken van de aanklacht, dat hij als machinist van een tram onder Nieuwkuijk stoom over den weg uit liet, terwijl daar een auto passeerde waarvan de bestuurder heette signaal gegeven te hebben om voorbij te kun nen rijden. Door het kantongerecht te Waalwijk was v. d. L. veroordeeld tot 5.boe te. Voor de rechtbank zijn ook legen andere machinisten eerder dergelijke verzetzaken behandeld en ook die ma- luidkeels begon te schreeuw, n. De twee jongemannen hebben toen zon-chinisten werden vrijgesproken, der buit de vlucht genomen. De win- keiier wees hen aan twee surveillee- rende agenten aan, die de achtervol ging begonnen. Beide mannen waren plotseling verdwenen. Na een tijdje zagen de agenten hen uit een pand in de Cronjéstraat ko- men. Zij werden onmiddellijk gegre pen en naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. Het zijn de 22-jarige C. D. en de 28 jarige A. B. bij het verhoor hebben zij een volle dige bekentenis atgelegd. Ontploffing te Tilburg. Gistermiddag twee uur is in de kunstwoliabriek van de firma J. A Berghcgge Zn. in de St. Joseph straat te Tilburg een ontploffing ge schied. De ontploffing geschiedde in het bijgebouw op de binnenplaats waar de ontstoffingsmachine is geplaatst Het dak vloog weg en de zijmuren werden ingedrukt. Glas en pannen vlogen over het fabrieksgebouw heen en kwamen terecht op de woningen in de St. Josephdwarsstraat. Het ge heele gebouwtje viel in puin Op hel oogenblik van de explosie werkte er slechts één arbeider, de 20 jarige Leven9, die gewond werd aan gezicht en handen. De brandweer, die met veel materi aal was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen aangezien er geen brand uit brak. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Wel stonden in het gebouwtje eenige zuurstolcylinders maar het staat niet vast, of deze de explosie hebben veroorzaakt. Botsing tusschen twee vrachtauto's Qtsteravond heeft onder Moordrtch een aantijding plaats gehad tusschen een vrachtauto uit Utrtcht en een melkauto, waarbij de chauffeur van den U.rechlschen wagen om het leven is gekomen. Toen de auto uil Utrecht den melk wagen wilde passceren, stak deze plotseling den weg over om een ert op te rijden, waardoor de eene wagen den anderen midden in de fl ink ramde. Door den geweldigen schok werd de lading van de vrachtauto naar voren gedrukt zoodat de chauffeur bekneld raakte en aan de ernstige verwondingen weldra overleed. Hij was 29 jaar en laat een vrouw en een kind achter. Ouders, past op uw kinderen. Toen het 10 jarig dochtertje van den heer L. te Oss zich gisteren naar schjol begat werd het achteropgereden door een luxe-auto. De bestuurder stopte bij het kind en verzocht het mede te rijden. Het kind sloeg echter op de vlucht, waarna de bestuurder het met zijn auto nazette Op het hulpgeroep van het kind kwamen echter enkele personen toe- loopen, waardoor de automobilist vol gas gaf en ijlings verdween. Een van de toegeschoten personen heeft nog getracht de auto in te halen, doch slaagde daarin niet. Politie en marechaussee stellen thans een onderzoek naar het verdachte individu in. SPORT. Nederlandsch B elftal gekozen. Woensdagavond speelde een tweetal proefelfiallen op het VUC-terrein te Den Haag een keurwedstrijd. Terstond na afloop werd het dtfinliieve B-elftal gekozen. De opstelling luidt: d. Veenendaal (Naaldwijk), a. Van der Hoven (Longa) en C. van den Brotk (Xeixcs), m. jaap Paauwe (Feijenoorü), Prins (Stormvogels), Van Ooyin (Feijenoord), v. Wels (Unjtas), Venie (Neptunus), Blomvltet (Aj?x), Breitner (ADO) en Franken (Noad). Dit elftal speelt op 15 Februari a.s. des avonds tegen Bristol Rovers een oefenwedstrijd in het VUC-Siadion. Op 19 Februari speelt een Oostelijk elftal ie Arnhem tegen Bristol Rovers en op 22 Februari speelt het voorloopige Nederlandsch elftal te Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de Engelsche iweede.klas9eciub Swindon Town. Deksel van een ketel gesprongen. Aan boord van het stoomschip Johan de Witt, van de Stoomvaartmij Nederland, te Amsterdam, is een deksel van een ketel gesprongen, waardoor twee machinisten ernstig werden gewond. Zij zijn in het Bin- Oplichting. P. C. O., modellenmaker te Dongen, was verdacht ter zake, dat hij op 2(i en 28 Nov. 1932 te Wdahvijk A. de Ruij- ter door leugenachtige mededeelingen heeft weten te bewegen tot afgifte van model-patronen voor damesschoenen. Een uitvoerig en listig verhaal had I)e Ruyter beinvloed de patronen af te staan, na er een Zondag en een vol genden dag hard aan gewerkt te heli hen, in de hoop op 'n belangrijke he stelling. Verdachte had ook een val- schen naam opgegeven. De eisch wegens oplichting luidde een maand gevangenisstraf. LAATSTE BERICHTEN. „DE ZEVEN PROVINCIËN" GEEFT ZICH OVER. Onderstaand telegram ontvin gen wij Vrijdagochtend en werd door ons direct gebulletineerd De muiters op „De Zeven Pro vinciën, die zich aanvankelijk op sommatie van het vloot-eskader nog niet overgaven, hebben zich eerst nadat een der vliegbooten een bom op het schip geworpen had, die een niet ernstige brand veroorzaakte, overgegeven. Wij ontvingen nog de volgende telegrammen Aan het departement van de fensie werden hedennacht de volgende officieele mededeelin gen ontvangen: Heden om 9 uur werd „De 7 Provinciën" gesommeerd voor de Straat Soemba tot onmiddel lijke en onvoorwaardelijke over gave door een groep vliegbooten. Hierop werd door „De 7 Pro vinciën" verwezen naar de be kende proclamatie, waaraan werd toegevoegd dat niet gehin derd moest worden. Een watervliegtuig wierp daarop een bom van 50 K.G. op „De 7 Provinciën", waardoor een lichte brand ontstond. Aan boord werden daarop witte vlaggen geheschen. „De 7 Provinciën" gaf zich over. Een nader bericht meldt: Het aantal dooden aan boord van „De 7 Provinciën" veroor zaakt door de bomontploffing bedraagt 18, waarvan 15 inlan ders en 3 Europeanen, terwijl er talrijke gewonden zijn. De gedoode Europeanen zijn de tamboers Bakker en de Bree en de marinier 2e kl. Kroeskop. Volgens de voorloopige berich ten bevindt zich onder de licht gewonden de luit. ter zee 3e kl. Baron de Vos v. Steenwijk. De Europeesche opvarenden schijnen zich bij de muiters aan gesloten te hebben. „De Zeven Provinciën*. Zooals blijkt uit een nader bericht is het aantal dooden gestegen tot 22. Geweldige ontploffing In het Saargebied. Te Neukirchen is een 80 M. hooge gashouder in de lucht gevlogen en een öenzolfabriek in brand geraakt. Vijftig huizen zijn vernield, het aantal dooden zou 50 bedragen, dat der ge wonden om de 1000 VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijksche Ontwikkelingsclub. Deze vereeniging hield gisteravond Hotel Verwiel' een drukbezochte vergadering waarop door tden heer an Verwiel een lezing werd gehouden over het .Fascisme". Spr. bedoelde n zijn causerie niet de geheele theorie van het stekel ie bespreken, doch slechts op enkele voorname punten dieper In te gaan. Bij zijn historisch overzicht van den gang van zaken in Italië na den oorlog, behandelde spr. meer uitvoerig de .zwenking" van Mussolini van socia lisme tot revolutionnair syndicalisme. Spr. gaf verschillende punten aan waaruit bleek dat het rysteem van dien tijd nog niet het echte fascisme was. Spr. ging hierna in op de fascistische theorieën en behandelde eerst de staatsleer, waaruit bleek dat de natie het doel van het fase. is en dat tot bereiking van dit doel atles geoor- looid is. Aan de hand van een overzichtelijk schema besprak dhr. Verwiel de in deeiir.g van den corporatieven slaat in liahë. als voorbeeld van de ge weldige organisatie in den fase, staat Spr. legde er den nadruk op dat het fascisme niet dictatuur beteekent, en dat het niet alleen voor Italië, maar voor alle landen kan gelden, Tenslotte moest hij concludeeren dat het stelsel veel goeds bevat, doch dat er ondanks dat tal van gegronde aanmerkingen op te maken zijn. Voor een katholiek achtte spr. het stelsel onaannemelijk. Spr. eindigde met er op te wijzen dat de ontwikkeling der fase beweging in Nederland door velen nog met te weinig ernst wordt aangezien. Hierna volgde eenige bespreking De oud-voorzitter de heer Bern. v. Wijck werd benoemd tot eerelid der vereeniging. Boerenleenbank. Woensdag 22 Februari zal in het Patronaatsgebouw van St. Clemens eene algemeene vergadering gehouden worden van de Boerenleenbank. Behalve de gewone huishoudelijke zaken, als jaarverslagen, periodieke aftreding, is er een voorstel om een '/4 gedeelte der winst uit te keeren aan de plaatselijke afdeeling van den Boerenbond. Een gelukkig lot. Op no. 13521 viel f200. Het was tevens het laatste nummer uit de bus, en trok dus tegelijk de premie van drie duizend gulden. De gelukkige Waal wijksche winnaar blijtt onbekend. Ver- kooper was Hein Schouten, „Centra"- agent. Onze Wielerbaan. Vanwege de vorst is er aan de wielerbaan niet meer gewerkt kunnen worden. Deze week is men er echter weer met man en macht aan het werk gegaan, en wanneer men de moeite Leemt om een kijkje te gaan nemen, zal men constateeren dat het in orde komt. Er zijn nu enkele centimeters cokesgruis ingestampt en gewalst; de loketten en juiytcnt is men aan het plaatsen, alles wijst er op dat wij al spoedig een club—wedstrijd van „de Zwaluwen" kunnen verwachten. De officieele openings daium vanbe opening der baan kan nog nitt worden bekend gemaakt, doch de contracten voor de renners zijn klaar en we kun nen er aan toevoegen dat alleen met de beste en meest vooraanstaande amateurs en onafhankelljken gecontrac teerd is. De leden van de W. W. C. worden nog verzocht Zaterdagmiddag naar de oaan te komen en a.s. Zondag om half elf de trainingsrit mee te maken tn a.s. Maandagavond op de vergadering aanwezig te zijn, aanvang 7'/3 uur, calé Kroot. Wcnschl gif een uitvoerig vers van de vergaderlna van Uwengemeentera! ABONNEERT U DAN q /vi>v&JtiÈJM nee*. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een geduldig ge dragen lijden, voorzien van de H H. Sacramenten der Stervenden, onze innig ge. liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de WelEd. Heer A. G. KOLTZER, in den leeftijd van bijna 78 jaar. Waaiwijk. Namens de familie, WED. P.J.C. HOLTZER- PACILL1J. Eenige en algemeene kennisgeving. BOSSCHE RECHTBANK. Om de zaak aan 't rollen te brengen. De Rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen J. H., schoenfabrikant te Kaatsheuvel, die „om de zaak aan 't rollen te brengen" in Mei 1932 in Kaatsheuvel bij de overheid een valsche aanklacht had ingediend tegen den postambtenaar G. de Beer, waarbij hij deze betichtte dat hij brieven zou open maken en lezen en deze weer dicht plakte en verzond, zulks terwijl hij wist dat die aanklacht valsch was. Eisch f 75 boete, uitspraak f 50 boete of 20 dagen hechtenis. wegens plaatsgebrek een goed onderhouden 4-persoons telken eiken aannemelijken prijs. Te bevragen Bureau v. d. blad. Architect A. N. J. SNIJERS te Rriamsdonksveer, zal namens den Heer P. A. KONINGS te R4am5donk(Dorp) op Woensdag l Maart a s. des n.m ten 6 uur in 'i Calé van den Heer P. HEERE aldaar, publiek Het bouwen van een Woonhuis, Kantoor, Schuurtje en verdere aanhoorigheden op een perceel gelegen aan de Schansstraat te Raamsdonk[Dorp]. Bestek en teekening verkrijg, baar fen kantore v. d. Architect a f5— per stel vanaf 14 Febr,, restitutie f2.— bij Inlevering. Inlichtingen volgens bestek. Brieven onder No. der advertentie aan het Bureau van dit blad. (Uitsluitend schriftelijke sollicitaties.) 49813 GEVRAAGD door een schoenfabriek buiten Brabant, productie 5000 paar per week Alleen PRIMA krachten komen in aanmerking. Brieven onder No. der advertentie a. h. Bureau v. d. blad. 49814 TE HUUR GEVRAAGD of Liefst Grootestr of Stationsstr. Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 49812 WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 10