Groot Concert f. Na atloop BAL. BEN HURÜ Brief uit Waspik. H. de Bont-v. Huiten op Maandag 13 Februari 1933 SPAART KOSTEN EN MOEITE - To. 13. Zaterdag 11 Febr. '33. 56e Jrg. DERDE BLAD. Waspik, 8 Februari 1933. Geachte Lezer. Elke plaats en dus ook Waspik, heeft haar vereenlgingen, maar onder die vereenlgingen is er meestal welke een zeer bijzondere popularneti geniet In Waspik is dit volgens mijn meening wel de zeer bekende tooneel vereenlglng „Entre Njus". Wat vooral deze week, Dij de viering van haar 25.jarlg beslaan, alweer in'i bijzonder tot uiitng is gekomen. En hoewel reeds wat laai, wil ook ik, mede uil naam van het publiek, nog mijn gelukwensch voegen, bij de vele welke genoemde club reeds j.l. Woensdag in ontvangst mocht nemen. Het is dan ook voor een vereenlgtng de moeite waard als zij op een kwari eeuwsch bestaan kan bogen en dan tevens nog mag constateeien, dat haar geest nog jo.ig en frtsch, kloek ei> vurig is. Vele zusterverenigingen werden in die 25 jaar geboren en zijn ook weer verdwenen. „Entre Njus" overleefde alleEn dat niet alleen, maar .Entre Nous" is een siuk van Waspik geworden men kan zien geen Waspik denken zonder „Entre Nous". Veel lubben wij dan ook van haar al te genieten gekregen, zoowel op toc- neel- als operetiegebied. U behoeft bijv. maar even terug te denken aan tooneelwerken, blijspelen, enz. als „De Hellas", .Vluchtelingen', „De Weduwe Hansen" en de operette „Cartouche". O.n nog niet eens tc spreken over de laatste opvoeringen. En niet alleen kunsigenot heeft „E ure Nous" ons doen beleven, maar uiter aard gaat het er ook steeds gezellig toe. Zien wij op andere plaatsen ge woonlijk .bal na", .Entre Nous" heeft dit op nare programma's niet noodig, zou zelfs, om zeer te waardeeren redenen, dit niet wenschen. Maar ook zonder bal kan het na afloop gezellig toegaan. De naam der club is niet voor niets .Entre Nous" en het is wel jammer dat dit gezellig samenzijn, de laatste jaren aan 't verslappen is Mogelijk is de crisis daaraan schuldig en krijgen wij straks weer, na afloop, van deze en gene een tx.ra-nummenjc te hooren. Wat spelpeil betreft, is het bij .Entre Nous" opmerkelijk, dat déze club nooit een merkbare inzinking heeft gekend, wat wel in hoofdzaak te danken zal zijn aan den zeer vitaien geest van haren regisseur en daarom willen wij niet over .Entre Nou*" besluiten, alvorens ook een hartelijk dankwoord gebracht te hebben aan den heer P. van D., de groote man van .Entre Nous", .de beroepsacteur", de man die alle rollen kan spelen en kan doen spelen. Dat hij leve I Een vereenlglng, die tegenwoordig ook populair is, (maar dan in anderen zin), is het Plaatselijk Crislscomi Daarvan hopen we, natuurlijk om zeer begrijpelijke redenen, dat het géé i zilveren joblie zal beleven. Daarvan is men ook niet voor zijn plezier lid, maar .tot hell van den evenmensch". Des te dankbaarder zal deze even. mensch zijn, denkt U Wij willen het niet eens nebben over de onware en lasterlijke praa jes die steeds de ronde doen, maar wat deze week gebeurd moet zijn, is toch wel het toppunt. Een bedeelde van het Crisiscomiié kocht een paar nieuwe scnaatsen en 't Comiié oordeelt dit, zeer terecht, niet In den haak, daar de centen nu eenmaal wel voor andere, dringender zaken noodig zijn. Evenwel, de secr- pennlngmeester krijgt hierover met zijn .klant" een zeer onhebbelijk onder houd en men zegt zelts dat het tol handtastelijkheden is gekomen, 't is de hedendaagsche dankbaarheid De secr. penningmeester was hierover zoo verbolgen, dat hij, naar men zegt, onmiddellijk zijn ontslag als zoodanig heeft ingediend. Wat wij zeer jammer zouden vinden. Wij vertrouwen echter dat hij op deze ontslagname alsnog zal terugkomen. Me dunkt,'hij is tr de man met naar, om zich door zulk een Incident .van den kook te laten brengen". Bovendien, Mhr. van D., niet de menschen zullen U loonen... En tot slot willen wij er nog even op wijzen, dat er in Waspik nog menschen wonen, die weten wat zij willen en willen wat zij welen. De secretaris van de S.D.A.P. bracht aan zijn woning een bordje aan, waarop dit eervolle beroep stond vermeld Niet zoodra echter kwam dit zijn huisbaas ter oore, of het bordje werd verwijderd. Voila Zooals boven gezegd, weien wat men wil en willen wat men weet, menschen met .haar op de tanden", dat zijn Hollanders, dat zijn Was- pikkers. ADEPT. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Febr. 1933. Ons Kantongerecht. Uit het verslag der Kamerzitting van g steren (zie elders in ons blad) blijkt dat de ophelfi g van ons Kantongerecht met de anderen voorloopig althans van de baan islaten we daarbij hopen voor goed 2e Winter concert Oefening en Vermaak As. Maandag 13 Febr. geeft de lie dertafel .Oefening en Vermaak" haar tweede winterconcert in Mus^s Sacrum. Een prima soliste, een smaakvol vaneerend programma, zoowel van solisten als koor, en tot slot een gezel lig bal, zullen ongetwijfeld een groot aantal bezoekers naar deze laatste wlnteruitvoering van .Oefening en Vermaak" lokken. Wij vertrouwen dan ook dat de zaal beier bezet zal zijn dan bij het schit. terend geslaagde November—concert. De toen afwezigen hebben de kans bun schade nog in te halen. Het concert vangt aan ten 8 uur precies. Het bestuur doet een vriende lijk beroep op de bezoekers vooral tijdig aanwezig te zijn. Voor Carnaval heeft het bestuurder Liedertafel grootsche plannen, waar. over later. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Vierde lezing Maandag 13 Februari 1933, des avonds te 8 uur precies. Spreker; de WelEerw. Heer Ds. A. A. Wildschut, pred. der Ned. Herv. Oem te IJmutden. Onderwerp: .Het Communisme." De lezing wordt gehouden in de Kerkzaal. De Humoristen-wedstrijd op 12 Februari geelt de beste Humoristen uit den lande o.a. uit Utrecht, Rotterdam, Nij megen, Jutfaas, Breda, enz. (Zte programma) Chr. Gem. Zangver. Halletujuh Naar wij vernemen hoopt de Chr Gemengde Zangvereen. .Hallelujah" alhier, directeur de heer A v. d. Kolk, op Maandag 27 Febr. a.s. in het Ned Herv. Kerkgebouw te voormalig Be- soijen eene uitvoering te geven. Het ligt in de bedoeling der veree nlglng de opbrengst van deze uitvoe ring ie besteden tot aanschalfi ïg van een nieuw harmonium ter begeleiding der zangnummers. Het instrument dai hiervoor tot nu toe wordt gebezigd heeft zijn Hjd afgedaan en verkeert In dusdanigen staat dat het noodzakelijk is een nieuw instrument aan te schaf- fen. Op de uitvoering welke voor dat doel zal worden gegeven zullen groote koorwerken ten gehoore worden ge bracht; een flink verzorgd programma zal worden samengesteld, waarvoor de vereeniging reeds gerutmen tijd ijverig aan het studeeren Is. Het belooft alzoo voor de liefhebbers van goeden zang van Waalwijk en omstreken een avond van hoog kunstgenot te worden. Het is wel overbodig hen op te wekken den avond van 27 Febr. a.s vrij te houden om deze uitvoering bij te wonen. Voor deze uitvoering zullen vooaf reeds kaarten verkrijgbaar worden ge steld. Humoristen—wedstrijd. Zondag a.s. wordt het tweede en laatste deel van den Humoristen- wedstrijd gehouden in de zaal .Musis Sacrum" alhier. Wanneer men onderstaand pro gramma leest, za' men zien dat de beste humoristen uit den lande deel nemen en dat den bezoekers een echte genotvolle avond wacht. Daarenboven valt thans de beslissing der ju-y, wat zeker een bijzonder cachet geeft aan dezen wedstrijd.avond. Met het oog op 't uitgebreid pro gramma, de toekenning van den pu blieksprijs en de prijstoekenning door de jury, zal stipt om half acht be gonrien worden. Het programma luidt als volgt Nummers ter beoordeeling der Ju y 1. Duo De Winkel—Buijs, Rotterdam, Duet .Metamorphose". 2. Johan Deelen, Nijmegen, Solo .'t Kosterke." 3 Duo Mauer—Siebert, Breda, Duet .Hooge Romantiek 4 Mej. Net'y van Kan, Uirecht. Solo .Het meisje van de H B S." 5. Duo Burghout-Hennelop, Roiterdam .Vrijage op commando." 6 Johan Orapendaal, Jutfaas, Solo .De spoortrein.conducteur." 7a uur pauze Nummers ter beoordeeling van het puhiiek 1. Duo De Winkel—Buijs, Rotterdam, Duet .Het meisje utt den Hoedenwinkel." 2. Johan Deelen, Nijmegen, Solo .Dal hebben wijl" 3. Duo Maurer—Siebert, Breda, Duet .De nieuwe dienstbode." 4 Mej. Netty van Kan, U recht Solo .Verliefde Lotje." 5, Duo Burghout-Hennelop, Rotterdam Duet .Zoete Wraak." 6. Johan Grapendaal, Jutfaas Solo „Grootvaderfje." De entrée prijzen zijn zeer matig gesteldmen zie voor verdere bij zonderheden de advertentie in dit nummer. der Liedertafel „Oefening en Vermaak"te Waalwijk Soliste Aanvang 8 uur. Entrée f 1.— p. p. Aanbesteding. Onder architectuur van het Archi- tecien—bureau Van Ree—Bossaerts aiiner, had Woensdagavond In calé S.itjders de aanbesteding plaats van net bouwen van een woonhuis in de Juhanastraat alhier, voor rekening van den heer F. Pulles—Kools, alhier. Ingeschreven werd als volgt P. de Grauw, Waspik f 12732 H Maas, Waalwijk f I2lk0 O. van Heescn, Waalwijk f 1208Ü J. Kooien, Waalwijk i 121)00 P. A. Kramer, Ücnderen f 11995 Nieuwenhuiztn Spiang-Capelle f ll9bL W. v. d. Hammen, Waalwijk f U8u0 ia. Zw.Titff ;rsen Zn Waalwijk i 11590 J. v. d. Mcljs, Waalwijk I Ii5ö9 ia. wed. A.Aarts Zn., Waaiwljkf 115^7 M. Wljnands, Waalwijk f 114^8 C, Timmermans, Sprang—Capelle f 11393 Gegund aan den iaagsten inschrijvtr. Ouderavond R.K, H. B. S en H. H. S. Bij gelegenheid van den jaarlljkschen schoolavond der R.K. H.B S. en H.H.S. alhier, die zooals gemeld op 21 Febr. zal worden gehouden, word! opgevoerd hei tooneeistuk .De Revisor" van Nikolaas Qogol, waarin op geestige wijze de gebreken der Russische amoienaarswereld worden aan de kaak gesteld. Dit siuk is ouder leiding van oen heer L. A. v. d. Linden lngestu- deerd, de heer Th. v. Delft, zal voor grimeering, tooneel-aankleeding enz. zorg dragen, 'n Koorije van H.H S.'ers onacr leiding van mej. Dra. A. Sanders zal eenige liederen geven, leiwljl een strijkje, dal onder leiding siaat van Ir. J Cnarpeniier, voor een opgewek e stemming Hoopt ie zorgen. Als vorige jaren dus weer een zeer gevarieerd program. Ook zal er dien avond gelegenheid zijn voor de ouders van leerlingen om bespreking te houden met direc teur en leeraren. Ned. Chr. Radio—vereeniging. Naar wij vernemen komt 24 Maart in Musis Sacrum de Radtofiim .de Klokken lulden" van de Nedeil. Cnr. Radioveieenlging. Bespreekt tijdig uw plaatsen voor den laatsten dag van den Humoristen wedstrijd op Zondag a.s. Harmonie Stjan Vandaag, Zaterdag, houdt de Har monie .St. Jan" haar jaarlljkschen feestdag. Zooals gebruikelijk is wordt van- middag 3 uur eerst een muzikale wandeling duor v m. Baardwijk ge maakt, waarna het gezelschap den dag verder op feestelijke wijze doorbrengt in de zaal van den beer W. v. Helvoirt. Aldaar zal ook de nieuwe bescherm heer, .de heer Oito Donkers, als zoo danig in de vereeniging gtïnsialleerd worden. FRED. NIBLO'S imposante meesterwerk slaat thans alssound. film alle records. De onvergetelijke grootsche scènes uit .Ben Hur'' zijn met geluidseffecten duizendmaal indrukwekkender. Deze monumentale film wordt verwacht in de WITTE BIOSCOOP. V ergadering O ran je-Huis. Donderdagavond hield de vereeniging „Oranje-Huis" in Hotel Verwiel een al- gemeene vergadering, die zeer slecht be-' zocht was. De Voorzitter, de heer J. van Heesbeen, drukte in zijn openingswoord zyn spijt uit over dit gebrek aan belangstelling. Contact tusschen leden en bestuur achtte spr. gewenscht, vooral daar men bij gelegenheid der feesten steeds opmer kingen hoort, die eigenlijk op de verga dering thuis hooren. De secretaris, de heer J. van Heeswyk, las hierna de notulen, die werden goed gekeurd. Naar aanleiding van een pas sage hieruit maakte de Voorzitter de op merking dat getracht is de feesten op 31 Augustus te doen houden, wat echter niet gelukt is, daar sommige fabrikanten daartoe hun madewerking niet konden verlcenen. Spr. had echter reden om te verwachten dat de feestviering dit jaar op den eigenlijken koninginnedag zal plaats hebben. Naar aanleiding van een door een lid gemaakte opmerking, werd nog gespro- kei. over samenwerking met het Centraal Comité ten opzichte van dit punt. De Voorzitter wees er daarbij op dat de sa menwerking vorig jaar nogal te wen schcn overliet en dat het gewenscht zou zijn dat daarin verandering komt, daar anders elk comité voortaan zijn eigen gang zal gaan. Het bestuur voelt er voor het avondfeest te centraliseeren, daar de uitgaven daardoor beperkt kunnen wor- j den en er meer gelegenheid is een bij- 1 zondere attractie op touw te zetten. De kwestie hangt natuurlijk af van het stand punt der verschillende comité's. Besloten werd dat het bestuur te zij ner tijd zijn houding in deze aangelegen heid zal bepalen en in de vergadering I van het Centraal Comité naar voren bren- gen. De secretaris bracht hierna zijn jaar verslag uit, waaruit bleek dat het afge- loopen jaar vrij bevredigend was. Het huisbezoek heeft zeer gunstige gevolgen gehad, daar hierdoor vele verkeerde mee ningen omtrent de vereeniging zijn uit den weg geruimd. Het ledental liep terug van 287 tot 244 en het contributiebedrag van 337.tot 275. In het verslag wordt voorts de feest viering gememoreerd en wordt dank ge bracht aan de afgetreden bestuursleden, de heeren .1. Nieuwland en Gruppelaar. De Voorzitter bracht ook zijnerzijds nog een dankwoord aan de beide afgetreden bestuursleden. Tevens dankte hij de hee ren J. van Heeswflk en J. Dumoulin die zich voor het huisbezoek hebben be schikbaar gesteld. De Secretaris kreeg een bijzonder bedankje voor zfjn goed verzorgd verslag. De heer A. Froklage bracht verslag uit over de financiën en begon met de mede- deeling, dat er nog een batig saldo van 11.19 resteert. Vorig jaar bedroeg dit saldo 20.69. De ontvangsten beliepen 436.87 en de uitgaven 425.68. De rekening werd door de heeren Th. de Graaff en F. Knepflé nagezien en in orde bevonden, waarna de Penningmees ter onder dank decharge werd verleend voor zijn beheer. De Voorzitter moest het betreuren dat een zoo groot bedrag noodig was voor muziek, waaruit duidelijk blijkt, hoe noo dig het is, dat er één avondfeest komt. Aan de orde kwam de bestuursverkie zing. De Voorzitter deed hierbij de onpret tige inededeeling dat hij zich niet meer voor een bestuursfunctie kon beschik baar stellen wegens tijdgebrek. Spr. drukte er zijn spijt over uit de vereeniging te moeten verlaten. Hij rele veerde de prettige geest en goede samen werking die er in het bestuur steeds ge- heerscht heeft en zegde toe ook in de toekomst waar mogelijk zijn medewer king aan de vereeniging tc zullen blijven geven. De heer Hartog sprak namens het bestuur een dankwoord. Hij wees er daar bij op dat de heer van Heesbeen de ver eeniging heeft helpen grootmaken en hij verheugde zich dan ok over de toezeg ging die de Voorzitter deed om zijn steun te blijven geven. Spr. hoopte dat de Voor zitter nog lange jaren van den bloei der vereeniging zal getuige zijn, en mogelijk nog eens in het bestuur zal terugkeeron. Ook de secr. de heer van Heeswijk, richtte een dankwoord tot den heer van Heesbeen. Voor de vervulling der bestuursvaoatu- res waren bereid gevonden de heeren Th. de Graaff en A. Mahieu, die bij accla matie benoemd werden. In de overige vacatures zal nog wor den voorzien. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Lezing Dra. G. van Imbeeck. Zooals reeds gemeld is, zal a.s. Vrijdag 17 Febr., de heer Drs. Gérard van Im beeck op uitnoodiging van de Waalwijk sche Ontwikkelingsclub een lezing met lichtKeelden houden over „De cultuur van Hellas", naar aanleiding van de stu diereis door Griekenland die hij verle den jaar gemaakt heeft en waarvan hij in een viertal artikelen reeds een en an- i der verteld heeft. Kort geleden hield de heer v. Imbeeck zijne lezing in den Bosch voor het Prov. Genootschap van Kunsten en Weten- I schappen, en zooals men reeds uit de verslagen heeft kunnen zien, heeft hy daar groot succes gehad. De heer van Imbeeck mocht daa ook van vele vooraanstaande leden van het Genootschap dankbetuigingen ontvangen. Het Waalwijksche publiek kan er dus van op aan dat Vrijdag iets bijzonders gebo den zal worden, en dat het een kunst avond zal worden die op hoog peil staat. Gezien de groote interesse die er voor deze lezing bestaat, kunnen wij be langstellenden aanraden zich zoo spoe dig mogelijk van plaatsen te voorzien. Auto-ongeval. Donderdagavond had in de Stations straat ter hoogte der Julianastraat een ernstig auto-ongeval plaats, dat een flinke materieele schade ten gevolge heeft. De expediteur v. E. reed met zijn grooten bestelwagen in de richting Grootestraat. Evan voor da ingang der Juliana-straat, waar de straat half is afgesloten wegens den aanleg der rio- leering, moest de bestuurder links houden voor enkele wagens die langs het trottoir stonden. Te laat zag hij daardoor de roode lantaarns die bij den diepen kuil geplaatst waren, en slechts door zijn stuur met een ruk om te halen kon de chauffeur voorkomen dat hij met zijn wagen in den kuil te recht kwam. Nu schoot hij echter op het trottoir en toen een der achterwie len tegen een boom kwam verloor hij liet stuur met het gevolg dat de wagen met flinke vaart tegen den gevel van het winkelhuis van den heer Z. op botste. De botsing was zoo hevig dat een groot deel van den gevel werd in gedrukt evenals het voorste deel van den auto. De drie personen die in de cabine zaten en de menschen die in den winkel stonden, liepen geen van allen letsel op. Het is dus wel goed afgeloopen! De wagen werd door de „Waveem" naar de garage vervoerd. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt. In- en Uitvoer van schoenen. Blijkens de statistiek zijn in Januari van dit jaar ingevoerd 54.263 paren schoenen (v.j. 166.327), waarvan uit Duitschland 28.275 p. en uit Tsjecho- Slowakije 8.317; de invoer van Bata- schoenen is dus sterk teruggeloopen. Ook de invoer van rubberschoenen daalde, n.l. van 301.779 paren in Jan. 1932; tot 93.353 paren in Jan. 1933. Den invoer van pantoffels e.d. is sterk toegenomen, deze bedroeg in Jan. 1933 118.965, tegen 61.695 in Jan. van het vorige jaar. De uitvoer liep verder terug, nl. van 10.600 in Jan. '32 tot 4.469 in Jan. '33; 2661 paar ging hiervan naar Indië. Zondagavond uitspraak der jury van den Humoristen- wedstrijd. A. R. Kiesve'een. Kumerkieskring Den Bosch Vergadering; van de Organisatie van Anti Revolutionaire Klesvereeniglnger In den Kamerldcskrlrg den Bosch, op Woensdag 15 Februari 1933, des na middags ten 2 uur In .het Wapen van Amsterdam" Ie Heusden. Aan de orde 1 Opening en nolulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Bespreking van den groslijst voor de a.s. Kamerverkiezing 4. Bespreking propaganda. 5. Rondvraag en sluiting. Heb je nog zusjes? In Vlijmen vroeg een als heer ge kleed perioon aan een kind dat lang» len weg speelde: Heb je.nog zu?je» Het kleine meisje dat zusjes en broertjes rijk was, knikte en bekeek den vreemdeling verlegen. Qa dan maar even mee, aldus de meneer vriendelijk, daar ginder staat m'n wagen ik zal je een pop mee geven. Het kind, door moeder zoo dikwijls gewaarschuwd dat zij nooit met vreem de menschen mocht meeioopen, schrok toen en liep hard' naar huls. De vreemdeling droeg een gleufhoed en lange jas Er is naar den man ge zocht, doch zor.der resuliaal. Cellenbouw. In Vlijmen aan de Akkerstraat ves 'Igde zich een vischhandelaar in wien ieder een eenvoudig chrlstenmensch zag. Doch de vischboer deed moeite om een vergadering te beleggen en er een afdeeling te stichten van de Communistische Partij. Toen was zijn rijk uit in Vlijmen want ze houden daar wel van gebak ken vlsch maar moeten niets hebben van Communistische Cellenbouw. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 10 Febr. 1933 Het le vijftal van de damclub O S.V. (Breda) speelde Dinsdag voor het nederlaag.tournoo' bij V. D. De uitslag was, dat Breda verloor met 7-3. De totale uitslag is ruDSV. V.D. 13—7, waardoor D S.V. thans de le plaats in het tournool inneemt. In de v m. school voor Mulo had onder leiding van den Voorzitter Ds. v. d. Vlugt (Drunen) een ringvergade- ring plaats. Door Ds. v. d. Vlugt werd een bijbel inleiding uitgesproken, waarna de notulen werden voorgelezen. Eer lid van de afd Well las een opstel voor over Willem den Zwijger,terwij het lid A S'uljmers verdienstelijk: Kerstnacht" voordroeg. Na enkele huishoudelijke zaken (reglementswijzi ging e.a.) sloot de voorzitter der afd Heu*den de vergadering met een dank gebed. en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven. Wij doen de rest en het kost U geen cent meer. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Conflict tnsschen Regeering en Kamer. BetrtfHnde het wetsont werp tot wijziging der lndeeifng van rech ban ken en kantongerechten. Donderdagavond 6 uur konden wij het volgende telegram bulleilneeren: De Tweede Kamer heeft aangenomen met 51—38 stemmen een motte Boon tot schorsing van debat over het wetsontwerp betreffende de Indeeling van rechtbanken en kantongerechten. Minister Donner had te kennen gegeven dat bij aanneming van deze motie hel kabinet de verantwoording niet langer zal kunnen dragen. De beteekenis der Regeer ingsvei klaring, In verband met het voorgevallene in de TweedeKamervtrgadeitng Jaien wij nier den woordcitjken tekst volgen van de verklaung door Minister Donner afgelegd .Niet te verwachten is, dat het kaDtnet in het geDrtk aan medewctklng, dat zich in de terzijdestelling van cm voorstel al dan met bij wege van motte zal betoonen, zal kunnen oeiusten." Het Nederlandsche correspondentie- oureau voor dagoiaden te 'a Üraven- hage meldt: Naar ons uit inlichtingen uit de Oeste bron gebleken is, Zi.n alle ge volgtrekkingen ten aanzien van de regeerlng, verbonden aan het voorge vallene in dcTwecac-Kamervergaaenng van gistermiddag, voorhang. Met name de conclusie van ontslag van het kabinei is absoluut in snijd met de waarheid. H. M. keeri heden in den Haag terug H. M. de Koningin die, zooals men weet in Zwitserland verioeti, is tele grafisch op de hoogte g. bracht, van hetgeen er in de Tweede Kamer voor. gevallen is. Naar wij vernemen heeft H. M. in verband met de politieke siiuatie, haar verbiijt in Lenzerheide beëindigd. H. M. is op de terugreis en wordt heden in Den Haag verwacht. De Kamerzitting De bewogen Kamerzitting van Don derdag begon met een rede van mi nister Donner tot verdediging van het weisontwerp. Uit de verklaringen van de heeren Boon (lib.), Dambrink U.rJ en Kersten Is. g. p.J envan de dames mevr. Bakker -Nort (v.d.j en mej. Frida Katz ^c.h bleek echter, dat de tegenstanders al hun in eerste instantie geopperde be. zwaren, welke de miuisicr getracht had te weerleggen, handhaalden. We- derom drongen zij aan op een nader onderzoek van andere manieren om te bezuinigen. Daartegenover merkte de minister op, dat op hem als lid der regeering de taak rust tot noodzakelijke bezui nigingen het zijne bij te dragen. Hij kan daarbij niet wachten op een com missie, te meer niet, daar met het oog op de verkiezingen, de Kamer dit jaar vroeg op reces zal gaan. Üe minister had gehoopt, dat zijn argumenten voldoende geweest zouden zijn om de Kamer te overtuigen. Nu bleek, dat die argumenten geen indruk genoeg hebben gemaakt legde de mi nister een verklaring af die letterlijk als volgt luidde: niet te verwachten is dat het Kabinet in het gebreK aan medewerking dat zich in de terzijde stelling van dit voorstel - al dan niet bij wege van moiie zal betoonen zal kunnen berusten. De heer Boon (lib), heeft daarop een motie ingediend waarin de Kamer als haar meening uitspieekt: dat bezuiniging op de kosten van rechterlijke organisatie noodzakelijk en mogelijk is, maar dat de voorgestelde opheffing van 4 rechtbanken en van zoovele kantongerechten ongewenscht is. In de motte besluit de Kamer tot schorsing van bet debat. Deze motie werd aangenomen met 51 tegen 38 stemmen alleen de kaïholieken en de anti-revolutionnaire siemden tegen. Persstemmen. De Maasbode laakt in haar kamer overzicht de houding der fruncties die voor de motie siemden. Hij brengt hulde aan den minister. De katholieke fractie deed haar plicht. Zij heeft begrepen, dat bij het vinden der mogelijkheden om opeen gegrooting 150 millioen te dekken, tenslotte de leiding moet blijven aan de Regeering en zij heeft het vertrou wen niet willen opzeggen aan een Minister, van wien iedereen de groote bekwaamheid erkent. Of deze Minister heen gaat of niet, wij stellen het op prijs hem van deze plaats te prijzen voor zijn werk, dat beter had verdiend dan dit votum. De overzichtschrijver v. d.N K. Crt. schrijft o.m. De overgroote meerder heid der overige Kamerleden zal het zeker op prijs stellen, als de periode van .beraad", waarin de regeering thans verkeert, niet uitloopt op de verdwijning van het kabinet. Ons zou het verheugen, als een modus vivendi werd gevonden, welke het geheele kabinet, ook minister Donner, het aanblijven mogelijk maak te, Deze bekwame minister was tot dusver, naar het woord van mr. Mar- chant, het enfant chéri der Kamer. Met menig voortreffelijk weisontwerp T-

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9