Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON (i 66e JAARGANG UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Substdie Stier houder ij Verbetering Schoot Wijk E. Openbare vergadeiing van den raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 10 Febr. 's avonds 7 uur, onder voor- zitterschap van den EdelAchtb. Heer burgemeester Q. R, v. d. Ven. Afwezig de heer van Wagenberg. De notulen worden vastgesteld met enkele kleine wijzigingen. De Voorzitter begint met de leden een zalig nieuwjaar toe te wenschen. 1932 was, aldus spr., voor onze ge mecnte een slecht jaar. De manden- industrie lag het grootste deei van het jaar stil wegens den val van het Engelsche pond en de heffing van In- voerrechten in Engeland. Tengevolge daarvan moesten ook de griend velden braak blQven liggen. Ook land- en tuinbouw leidden een kwijnend bestaan. De werkloosheid nam grooten omvang aan, op 1 Febr. IJ. waren er 273 werkloozen, of niet minder dan 7 pCt. der geheeie bevolking, zoodat deze gemeente behoort tot die, welke het zwaarst door de crisis getroffen worden. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken dat de leidende staats mannen met Qods zegen zullen weten te bereiken dat betere tijden zullen aanbreken. Weth. v. Helvoirt en de heer van Halder spreken een dankwoord en wenschen den voorzitter wederkeerig een voorspoedig jaar toe. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Hieronder zijn de verslagen der van „De Echo van het Zuiden". Commissie van Toezicht op het L. O. en der Commissie tot wering van schoolverzuim en van Oed. Staten o m. goedkeuring der Gemeente—rekening en der rekening O. F. B over 1931. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Benoeming van een lid van het Stembureau. Benoemd wordt de heer v. Buul in de vacature v. Sprang. 3. Voorstel B. en W. tot opheffing der zekerheidsstelling van den ge meente—ontvanger. Nu de rekening 1932 is vastgesteld en goedgekeurd kan de zekerheid worden opgeheven. De raad heeft hier tegen geen be zwaar. 4. Stemming voor het aangehouden voorstel—v. Buul, tot wijziging van de bijdrage aan de vereeniging Stier. houderQ te Vlijmen. De Voorzitter moet bij nader inzicht den heer v. Buul toch gelijk geven. Het aantal koelen en kalveren dat voor de subsidie In aanmerking is te nemen, houdt er rekening mee dat de vereeniging 3 stieren houdt. Weth. van Buul hoopt dat de heeren zich hierbij kunnen neerleggen zoodat geen stemming noodig is. Spr's., be rekening is gebaseerd op een half jaar 1 stier en een half jaar twee stieren. De heer Boom wil het aan de ver eeniging overlaten hoe lang zij den derden stier moet houden. Wethouder van Buul is hiertegen en zou een tijd vast willen stellen. De heer Boom acht een tijdperk van 4 maanden te lang. De heer van Heeibeen zou graag zien dat de vereeniging de kwestie met B. en W. afwerkt. De Voorzitter acht dit een zeer wen- schelijke oplossing daar de stieren kwestie dikwijls tot onaangename dis cussies aanleiding eeeft Besloten wordt te handelen volgens het voorstel van den heer van Heesbeen, en dus B en W. in overleg met de vereeniging den tijd te doen bepalen wanneer er een derde stier moet zijn Hierna wordt gestemd over het voor stel—rv. Buul. De stemmen staken voor de tweede maal zoodat het voorstel verworpen is en de subsidie dus blijft als voorheen. Voor het voorstel stemden de heeren van Heesbeen, weth. v. Helvoirt, weth. van Buul. van Halder en van Engelen 5 Verzoek der vereeniging Ond Slerhouderij te Haarsteeg t)t verhoo. oing van de toegekende bijdrage. De Voorzitter zegt dat B. en W. af wijzend staan tegenover dit verzoek. De stterenvereeniglng van Vlijmen kreeg tot noe toe f 75. en die van Haarsteeg f 37'/>. welke bedragen door den raad met 25 pCt verlaagd zijn. De verhouding is verbroken, doordat de Vlijmensche vereeniging verhooging heeft gekregen. De heer v. Heesbeen is ervoor de kortingen te laten vallen daar ook in Haarsteeg het bedrijf is uitgebreid, 5G pCt. der menschen zijn aangewezen op de Haarsteegsche vereeniging. De heer Boom is er ook voor de verlaging van 25 pCt. niet te doen doorgaan. De heer van Udenhout en weth. v. Helvoirt zijn dezelfde meening toege daan. De Voorzitter zegt dat de gemeente Haarsteeg voor meer dan f 100 sub sidieert. Weth. van Buul wil de sub3idieop f 50 brengen om een betere verhou ding te scn.-ppen tusschen beide ver- eenigingen. ÜH voorstel wordt zonder stemming aangenomen. 6. Aangehouden bespreking tot het rooien van bandnout aan paiuculieren voor werkverschaffing. De Voorzuier deelt mede dat de inspecteur der werkverscnaffmg heet! toegezegd dat de rijKssuOaiütc waar schijnlijk verleend zal worden, üe Heidemaatschappij zal inaus een be- grooilng maken. üe heer van Heesbeen hoort dat de mandenmakeig weer aan hei weikzai gaan en vreest dai er daarom ie weinig werkvolk zal zijn. Er zuilen altijd nog 40 k 50 menscnen voor wergver- scnaffnig in aanmerking komerr. Mocn ten er met voldoende meuacnen meer zijn dan kan hel werk worden stop gezet. besloten wordt de werkverschaffing ter hand te nemen mus het rgk sub sidie verleent. 7. Voorsiei B. en W. tot het aangaan van een geidlecning voor verbouwing der schooi in Wij* üt De Voorzuier zcgi dalhei tralneeren in het vooidcel ucr gemceme is ge weest. Oorspronkelijk was f 11.C00 begroot, doch ihans is het bedrag tot 6300 verminderd. Voor dit bedrag kan een gcldieentng worden aangegaan bij de Zusters ie Veghel, legen een rerrte van 5 pC(. en een aflossings- lei mijn van 21 jaren. Weih. v Buul vindt de rente te hoog. De Voorzuier zegt dat men moeilijk lager terecht zal kunnen daar grooie instellingen niet zulke kleine ieeningen verstrekken. De heer van Heesbeen voelt niet veel voor dit voorstel. üe Voorzitter herinnert eraan dat de raad in princiep heeti besloten lot de verbouwing. De mogelijkheid beslaat dal de school wordt atgekcurd als ae uitvoering niet plaats heeti, waardoor de gemceme op nog hoogeie kosten zou kunnen komen. Hei voorstel wordt aangenomen. 8. Wijzigingen der begrootingen 1932-1933. De raad gaat hiermede accoord. bjj de rondvraag verzoekt de heer van Halder den Vooidijk te verbeteren door er een gelegenheid te maken om met auto's te draalen. De voorzitter neemt dii in overwe ging- Daarna wordt de vergadering ge sloten. BINNENLAND. NUMMER 14. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933. De Echo van het Zuiden, - Wiilt(jksrkr en Laasslriilsrkr ('tirul. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bil contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrtjdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons besit itjn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Naar het F.ngelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 16 Het gebeurde zelden, dat meisjes van Hetty's type naar het verbeterhuis ge zonden werden en de vrouw herinnerde zich niet ooit zoo'n mooi kind te hebben gezien. Toen zij zag, dat er tranen opwelden in de groote grijze oogen, zei de vrouw, bij wie alle menschelijk gevoel nog niet gedoofd was, plotseling: „Wat heb je, kind?" Ikikheb een klein broer tje en zusje thuis achtergelaten, zij zijn pas zeven jaar en de jongen is ziek en zij hebben niemand in de heele wereld, die naar ze omkijkt. Wat moet er van hen worden? Er klonk zulk een diepe wanhoop uit haar woorden, dat de andere meisjes het praten vergaten en stil voor zich uit keken. Zy zullen wel naar het armenhuis gestuurd worden, maar maak je daar maar niet bezorgd over; het werkhuis is er niet half zoo slecht als men zegt en ze zijn er heel goed voor kinderen, sprak de vrouw, met de bedoeling het meisje te troosten. Maar inplaats daarvan verkilden haar woorden Hetty's hart nog meer. Chick en Dumpling in het armenhuis! Wat zou haar moeder doen als zij dat had moeten beleven? O, moedertje, moedertje, vergeef my, snikte zij innerlijk en met een ge voel van schaamte en plichtvergetenheid voegde zij er aan toe: Dat komt ervan, dat ik de belofte, die ik je op je sterfbed gaf, gebroken heb. Als ik met Max Reiss getrouwd was, zoHdvn Gbick en Dumpling verzorgd zijn geweest, zelfs ook wanneer mij dit on geluk overkomen was. Maar de stem der Liefde riep en aan baar moest ik gehoor geven! Vergeef mij, moeder! Hetty waagde het niet er aan te den ken, hoe haar Jack haar in den steek ge laten had; zij voelde dat het dunne draadje gezond verstand, dat zij nog over had, zou doorbreken wanneer zij zich daarin zou verdiepen. Geen oogenblik twijfelde zij aan de woorden, die Lord Perivale gesproken had wat Jack's hou ding ten opzichte van haar betrof. Als Jack haar werkelijk terzijde had willen staan, waarom was hij dan niet op de rechtszitting verschenen of waar om had hij dan niet iets van zich laten hooren? Er scheen geen greintje licht door de donkere wolken, die zich boven Hetty Loring's leven samengepakt hadden, ten minste zij merkte er niets van. Zij hoor de het luide en ruwe gepraat der meisjes om haar heen, doch de beteekenis hun ner woorden drong niet tot haar door en absoluut uitgeput door alles wat zij de laatste twee dagen had ondervonden, viel haar goudblond kopje achterover te gen den wand van het rijtuig en werd zij door slaap overmand. Laat haar met rust, zei de vrouw tegen de andere meisjes, nadat zij zich er van overtuigd had, dat Hetty niet flauw gevallen was. Maar haar rust zou niet lang duren, want plotseling klonk een heftig gekraak en werden de meisjes, alle vier van hun plaatsen geworpen; ze kwamen gillend spartelend en schreeuwend op den vloer terecht, terwijl de twee paarden steiger den alsof zy dol waren geworden. Help, help! In vredesnaam, laat ons er uit! riep het meisje, dat van tevoren zoo lachend verklaard had, dat zij her togin was en ze duwde de andere meis jes op zij en probeerde het portier te ope nen. De vrouw, die in dienst stond van het Pentonville Home, was ten volle bereid haar plicht tegenover deze instelling te vervullen, maar zij dacht er in de verste verte niet aan haar leven er bij in te boe ten. Met bevende vingers opende zij het portier van het rijtuig en de ontstelde meisjes rolden er als een verward klu wen op en over elkaar uit. De muiterij in ind.ë. Batavia, 13 Febr. De commissie van Onderzoek zal zoo spoedig mo gelijk op Onrust naar taak aanvangen. De geheele opzet daarvan wordt heden geregeld. Beoogd wordt daarbij ver- schillende politieke waarnemers in te schakelen. in de gevangenis te Malang bevin den zich 68 Europeesche koiporaals en mairozeu, terwijl drie gevangenen cellulair zijn gezet. Doordat zij achterover leunde, was Hetty niet met de anderen op üen grond geworpen. Zij Kwam het laatste uit het rijtuig en was even gescheiden van de anderen, die daüeiyk omringd waren door een groote menigte mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die ijlings toegeschoten waren, luk op een relletje. Een auio was tegen het rijtuig aange reden en had de paarden geraaüt en net leek wel, alsof de cliauileur ziek of dron ken was, zoo versult hing hij achter zyn stuur, tot groote ergernis van den politie agent, die hem ondervragen moest en geen woord uit hem kon krijgen. Opeens voelde Hetty zich Dy den arm grijpen en een mannenstem fluisterde zacntjes: „Houd u heel kalm, dit heele zaakje is ter wille van u op touw gezet; loop langzaam en heel gewoon met mij mee naar de auto, die aan den andereu kant van den weg staat. De vreemde jongeman bracht lletty onmiddellijk daarop naar den overkant, met zijn ellebogen den weg voor haar ba nend door de dichte menigte en byna on der de oogen van de beambte van het Verbeterhuis, die angstig naar haar pu- J pillen zocht, hielp hij het verwonderde meisje in een gesloten auto stajipen, legde doodkalm een plaid over haar beenen en in het volgend oogenblik reed Hetty Lo ring in vliegende vaart in de tegenover gestelde richting. De groote wagen spoedde zich voort en Hetty leunde in den versten hoek, tot nog toe niet in staat zich over haar bevrijding te verheugen; zij was alleen vervuld van een nanieloozen angst en nieuwsgierig heid, wat er met haar zou gaan gebeuren en waar men haar heenbracht. Het groote, drukke spoorwegstation van Kings Cross kwam in zicht; haastig liepen de menschen dooreen, ieder ging zyn eigen weg en Hetty dacht, wat zy wel zouden zeggen, wanneer zjj wisten dat zy op weg naar een tuchthuis gevlucht was. Opeens viel haar in wat de jongeman haar had verteld, toen hy haar vroeg met hem mee te gaan Dit heele zaakje is ter wille van u op touw gezet. Dat waren zyn woorden en Hetty's hart sprong op van vreugde, toen zy er aan dacht. Wie anders dan Jack kon iets dergelijk* voor haar gedaan hebben? Een zwakke glimlach spce'de om naar lippen, toen uie geuacme Dy tiaar opkwam en een gevoei van zalige veingneiu omving naar ais een Descuer- menue mantel. Het nent was uoor ue wol ken gcDioKcn en nel naar aneen nog een icveuuig gevoel van scnaamie, uat zy ooit aan naar jongen iiaU Kunnen iwijte- ien, ook ai geiuigue alles tegen nem. Nu wordt aues natuunyk zoo klaar als Ue uag! Hy Ueed also! hy liet met zyn vaüer eens was om tyu te winnen en myn oinviucliling te kunnen voorbereiuen. Zooura wy getrouwd zyn, is natuunyk alles in orde. lletty troostte zichzelf met dtze ge dachte en weidra had het heerlijke voor uitzicht haar lichamelijke vermoeidheid zoover overwonnen, uat zij rechtoj) durf- de zitten en nu en dan eens uit 't raampje kijken. 'lot nu toe wist zij nog, waar zij was. 1 Zij hadden High Gate bereikt en waren nu op den grooten bathe Road, ze reden met de allergrootste snelheid, die geoor- j loofd was en bleven met dezelfde vaart rijden, tot ze niet alleen Londen, maar twee voorsteden achter hadden. De wagen had een korten bocht geno men door een smalle laan, waarin leven dig het avondgezang der vogels weer klonk, toen Hetty de snelheid voelde min deren en zy takken en bladeren hoorde kraken, terwijl de geheimzinnige chauf feur den wagen door een groote opening in een haag een veld opreed. Het volgende oogenblik verscheen het bruingebrande vriendelijke gezicht van den chauffeur door het geopende portier. Wilt u er even uitkomen om een luchtje te happen, juffie? vroeg deze. Neen, dank u.het is hier binnen prettiger en rustiger. Wilt u my niet ver tellen waarheen en bij wien u mij brengt? was Hetty's nieuwsgierige wedervraag. Ik zou het u graag vertellen als ik niet zoo schitterend betaald was, om myn mond te houden, was het eenigszins teleurgestelde antwoord, terwijl de jonge chauffeur bewonderend naar het mooie meisje keek. Ik begryp het, maar dit kunt u my wel vertellen, daarin kan niets kwaads steken: werd u betaald door een heer door een heel goeden vriend van my? Ademlooe wachtte zrfl op het antwoord. Ja, luidde dit prompt. Dank u, zei hetty Haastig, zonder eenig spoor van twijfel meer. Zij was zelfs niet langer ongerust over de kinderen. Jack zou ook wel aan hen gedacht hebben. De eenige over wien zy nu nog be zorgd was, was haar vader. Was hy ge pakt of was het hem gelukt te ontkomen? Er waren zooveel vragen, waarmee zij haar hersens pijnigde en er klonk op rechte sympathie in de stem van den jon gen chautteur, toen hij haar een mand overhandigde met de woordenNu moet u maar goed eten, juffie, want wij rijden den heelen nacht door, dit is veiliger dan de trein, want alle stations worden na tuurlijk gewaarschuwd om een oogje oj> u te houden. Die woorden gaven Hetty een onaan- genamen schok, maar toch opende zij de mand, die met zooveel zorg voor haar ge reed was gemaakt en zij genoot van een heerlijk maal van koude kip, ham, brood, tomaten, gebak en van wat zij het meest op prijs stelde: een thermosflesch gevuld met heerlijke, warme thee. De sterren stonden reeds aan den he mel, toen de auto zijn reis ging voortzet ten en nu zy goed doorvoed en gerustge steld was, voelde Hetty eerst haar groote behoefte aan slaap. Zy strekte zich uit op de z.achtc zitting en de gelijkmatige beweging van den wa gen zy waren blijkbaar op een hoofd weg brachten haar vermoeide zenu wen tot rust: acht uren lang sliep zij rus tig en kalm zoo door. Zij was juist ontwaakt en nauwelijks was de geur van de morgenlucht, de len tebloemen en het weiland tot haar door gedrongen, toen de auto stilhield voor een klein huisje, dat byna op de punt van een rots stond en dat omringd was door wyde heidegronden, terwijl men geen an der huis in den omtrek ontwaarde. Hetty voelde de smaak van de zoute zeelucht aan haar lippen, toen zy nog half slapend uitstapte, maar haar blauwe oogen openden zich wyd van verbazing en angst en haar mondhoeken vertrokken in teleurstelling, toen zy in de deurope ning niet Jack, haar beschermer en rid der zag staan, maar Max Reiss. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1