De drie van den kruiser .Java" ding vertoont ernstige gebreken aangebrachte Europeesche matrozen die door de arrestanten te Malang als opruiers zijn aangewezen, werden direct na aankomst per auto naar Malang vervoerd. Eiken dag wordt op Onrust een andere barakcommandant aangewezen Hij zal worden belast met het contact met den bewakingscommandant. In tusschen worden andere barakken ge- reed gemaakt voor eventueel langdurig verblijf. Als barakcommandant voor de Europeesche groep, die afzonder lijk van de inheemsche groep wordt opgesloten, is voor den eersten daj aangewezen de korporaal - machinist Boschart. Deze aanwijzing geschiedde door zijn medegevangenen. In de Europeesche barak bevinden zich Hollandsche jongens van nauwe lijks 20 jaar. In de inlandsche barak heerscht een weinig tegemoetkomende stemming jegens de militaire bewaking. Uit de houdi g en toon der op Onrust gebrachte arrestanten tegenover de hen bewakende militairen kan men opmaken, dat zij volkomen begrijpen dat het aangekondigd daadwerkelijk optreden inderdaad zal volgen zoodra een demonstratie of poging tot ont vluchting zal worden ondernomen. Elke communicatie van Onrust met de buitenwereld is reeds thans practisch uitgesloten Er worden echter nog steeds maatregelen getroffen om deze isolatie intensiever te maken. Dicht bij Onrust ligt nog steeds het eskader. Op Onrust werden gisteravond de krijgsartikelen aan alle gevangenen voorgelezen in de Hollandsche en Maleische taal. De Europeesche en Inheemsche gevangenen bleven onverschillig in hun krib liggen, terwijl alleen de barak commandanten er, weinig geïnteres seerd, bij stonden. Het Departement van Marine in Ned -Indië meldt dat de te Koetarad ja achtergebleven bemanning van „De Zeven Provinciën" perss .Ouds. hoorn" der Kon. Paketvaart Mij.naar Java zal worden overgebracht voor het e houden onderzoek en na aan komst te Tandjong Priok opnieuw zal worden gtëmbarkeerd op „De Zeven Provinciën". (Aneta.) Reuter meldt uit Singapore: Een aantal Europeesche en 66 in- henemsche leden der bemanning van De Zeven Provinciën, die aan land waren bij het uitbreken van de muiterij te Olehleh, zijn hier op het Neder- landsche schip Van Oudshoorn aange- komen. Bijzondere voorzorgsmaatre gelen zijn door dé politie genomen om aan ongewenschte personen te beletten in verbinding met de beman ning te treden, aan welke verboden is aan land te gaan. Zonder twijfel staat vast, dat enkelen de spits hebben afgebeten voor de werkelijke schuldigen, voor belhamels, en dit leidt vanzelf tot een eveneens voor honder 1 procent zekere conclusie namelijk, dat de meeste belhamels nog aan boord zijn en thans dus varende. Immers toen de eerste-officier en op andere schepen is het ongeveer eender toegegaan zich richtte tot de manschappen man voor man, werd daarbij geen volgorde in acht geno men die rekening zou kunnen houden met belhamels eerst en misleiden in de tweede plaats. Toen de ariestanten dan ook voor geleid werden om in de autobussen naar Malang te worden vervoerd, realiseerde men zich volkomen hoe bitter de gevolgen van de dienstwei gering smaken zouden ontslag zonder pardon en sommige ouderen, die tien en meer diensijaren achter den rug hebben met alles wat dit zeggen wil op het stuk van pensioen, enz., werd het op dat moment te machtig. Snik kend volgden zij de bevelen op om zich in de autobus te zetten en kort daarna vertrok het transport naar Malang. Bij het wegvoeren dezer arrestanten nu barstten verschillende ouderen in diensijaren in luid snikken uit en zonder voorbehoud mag het vertrek van deze 42 dienstweigeraars in hooge mate aangrijpend worden genoemd, zoowel voor de menschen zelf als voor degenen die het bijwoonden. Sneller optreden tvas gewenscht". De „Telegraaf heeft een onderhoud gehad met Staatsraad J. J. Rambon- net, Oud - minister van marine. Wij vroegen, aldus schrijft het blad, den heer Rambonnet of hij dus van meening was, dat de officieren gehan deld hebben in strijd met hun plicht en hun eed, door den muiters hun woord te geven, dat zij zich van ge wapend verzet zouden onthouden. Daar behoeven we niet eens over terpraten, aldus de heer Rambonnet. Een daad van persoonlijken moed kan in zulke omstandigheden de situatie redden. Een excuus is slechts dat zij nog jong zijn en dat zij klaar blijkelijk verkeerd geleid zijn. De oorzaak van een dergelijk verschijnsel zit echter dieperd« nationale opvoe- Vervolgens verklaarde de staats- zich daarbij tot Mr Nljgh, die aan raad, dat sneller optreden gewenscht wezig was om de gevolgen der Crisis- was geweest. pachtwet in 't licht te stellen. Spr. -Mr Duijs zal de muiters in wees erop dat deze wet haar schaduw- seeren. In het bijzonder richtte spr. In aanmerking komt evengoed als de gevangenis, in Zwitserland, in Indië gaan verdedigen. Eerbied voor het gezag. zijde heeft voor de verpachters, daarom is het plan opgevat te komen tot een organisatie van' verpachters voor de Dr. Colijn hield te Zwolle een Langstraat en Omgeving, naar het lezing, waaraan we 't volgende ont- voorbeeld van dergelijke acties in leenen Oroningen en de Zuid—Hollandsche Na een beschouwing over de oeco.eilanden. Met nadruk zeide spr. dat nomische inzinking sprak dr. Colijn de actie geenszins bedoelt een revolu- over dejjgeestelijke inzinking, in welk tlonnaire daad te zijn. Het comi wil verband hij aanhaalde het gebeurde niet het levensbestaan der pachters in de Indische wateren. Uit de be. onmogelijk maken, maar het wil niet richten van de overgave bleek hoe dulden dat door de willekeurige han- het muitende schip, dat zich aan het delwljze van de zijde der pachters het wettig gezag had onttrokken, tot op leven van veie verpachters onmogelijk het allerlaatsicoogenblikbleefgelooven, i wordt gemaakt. Daartegen moeten de dat de overheid niet de moed had verpachters positie nemen de pachter, voerde spr. in het Weekblad Zeppelin, in Amerika, in het filmstudio voor het Recht een polemiek met Mr. (enz. Het is frappant wat FIipenFlap| met kracht tegen hen op te treden. Wat moet in die hoofden de eer bied voor die overheid diep gezon ken zijn. dat men inderdaad heeft kunnen denken, dat de van Godswe ge geroepen overheid een dergelijke inbreuk op het gezag maar straffeloos zou laten geschieden. Dat is niet iets van de laatste da gen, maar een gevolg van jarenlange, stelselmattge ondermijning, die ook blijkt bij groote werkstakingen, waar het practisch onmogelijk is de werk willigen afdoende te beschermen. Die onderneming is één van de ernstigste verschijnselen van dezen tijd Maar bedenkt, dat als dit gezag inéénzakt, dat ieder dan overgeleverd is aan de macht van de sterkste. Wie het brutaalst is, wie het minste geeft om een menschenleven, zal de ande ren terroriseeren. Wij staan op een leerpunt en daarom wekken wij allen op voor krachtige handhaving van het gezag. De Koningin gehuldigd. De reactie op het gebeurde aan boord der „Zeven Provinciën*. Is een geheel andere geweest, dan door de socialisten en communisten was ver wacht en gehoopt. Duidelijk blijkt dit uit het protserige manifest tot het Nederlandsche volk van de S. D. A P. en het N. V. V. waaruit behalve de verkiezingsreclame leuzen niets anders te lezen valt, dan angst voor wat zij noemen „de natio nalistische reactie", doch in werkelijk heid voor het eensgezinde begrip, dat het zoo niet langer gaat. dat gesloten front gemaakt moet worden tegen he voortdurende defaitisme en het stelsel matige ondermijnen van orde en gezag Behalve in de roode organen, is in de geheele pers, zelfs in enkele bladen die er een gewoonte van hebben ge. maakt, met goed gestelde aardigheidjes en vlotte krabbels het gezag bij voort during belachelijk te maken, een una nimiteit te bespeuren, dat een dam moet opgeworpen worden tegen de voortvreiende gezagsondermijning Zeker er is reactie gekomen op de muiterij, die geen „Incident", doch een waarschuwend „symptoom" is geweest. Zeer duidelijk Is dit gebleken bij den terugkeer der Koningin, die haar ver. blijf in Zwiiserland moest onderbreken wegens de ontstane politieke crisis. De ontvangst van de hoogste verte, genwoordlgster van ons vaderlandsche gezag is spontaan meer geworden dan een hartelijke ontvangst, zooals de vorstin gewoon is te ontvangen. De begroeting werd een ongeorga niseerde en daarom nog welsprekender betooging voor Orde en Qezag, ge >ymboilseerd in de persoon der Ko mngin. Een spontane ontvangst als nooit tevoren. 't Is toch al ver gekomen, ais de burgemeester van de residentie onzer Koningin, een sympathie betooging bij naar thuiskomst na een ziekteverloi en onder deze omstandigheden, ver. biedt of moet verbieden Interpellatie In de Kamer. Het Kamerlid voor Oent-Eekloo, Maenhauf, heeft aan de regeering laten weten, dat hij haar wenscht te inter- pelleeren over den frauduleuzen invoer van vee uit Nederland en zekere daar mede verband houdende kwesties. Deze interpellatie zal vermoedelijk reeds heden, Dinsdag, doorgaan, meldt de N Rott Crt. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 Febr. 1933. Actie verpachters tegen de Cristspachtwet. Maandagmiddag had in de achter zaal van Hotel Verwiel een bijeen komst plaats van verpachters uit deze omgeving. De vergadering was zeer goed bezocht. Burgemeester Smits van 'sGrave- moer, die de leiding had, sprak een kort openingswoord. Spr. verwelkomde de aanwezigen, die hij graag in nog grooter aantal had aanwezig gezien, namens het comlié dat zich heeft ge vormd om te overwegen of de tijd nog niet gekomen is dat ook de landver- pachters zich moeten gaan organi- Spr. gaf hierna het woord aan Mr. W. J. C. A. Nljgh uit Hellevoetsluls, die sprak over De economische gevolgen der Crlsispachiwet. Mr. Nljgh begon zijn lezing mei het geven van een analyie van de maat schappelijke orde. Daarna wees hij op het ohtsiaan van de landpacht in de primitieve oermaatschappij. Spr. ging dieper in op de beseekenls der land. pacht. De pachtsom kan hooger zijn dan de pachtwaarde. In dat geval doet zich de wet van vraag en aanbod gelden ten opzichte van de pacht prijzen. Spr. ging daarbij uit van het standpunt dat de vrije werking der wet van vraag en aanbod, niet belem merd wordt door monopolies, trusts en kartels Onmiddellijk voor den oorlog was nog een theoretische vrije prijs vorming aanwezig; de zuivere toepas, sing van dit beginsel en van de wet van het economische eigenbelang be. stond in de jaren 1830—1860. Spr. wees erop dat elkeen onwillekeurig deze laatste wet in toepassing brengt. Ook de functie van het geld onder wierp spr. aan een beschouwing, waar bij hij de liifhtie noemde als een mid del om den een te betalen uit den zak van den ander. Het „heele kleine beeije irflitie" waarom men dikwijls vraagt, aldus spr, leidt gemakkelijk tot enorme afwijkingen als men b.v. in Duitsch- land heeft gekend. Spr. wierp een blik in de economi sche geschiedenis, de schromelijke ver- elssing van het Mercantilisme, het Pnysiocraifsme, de bezemende werking der Fransche revolutie, de eerste be ginselen der economische vrijheid na den val van Napoleon, de doorvoering der absolute vrijheid, en de „grosze Kladderadatsch" van Marx' klassen strijdtheorie. Naar aanleiding daarvan legde spr. er den nadruk op dal het tot de onmogelijkheden behoort de economische ordening vatiaf een stoel te decreteeren. Na deze economische Inleiding con cludeerde spr. dat het onmogelijk is met goed gevolg In te grijpen in de economische verhoudingen van handel. Ir.dusirie enz. Wat is onrechtvaardiger, zoo vroeg Mr. Nijgh zich af, dan da! de staat, geen rekening houdende met de iiflatie, zegt dat de kosten der producten moeten gebracht worden op het peil van 1931, terwijl men aan de andere zijde koning heft van de ambte narensalarissen En dit laatste doet de staat niet alleen tegenover de ambte naren, maar evengoed ten opzichte van de grondeigenaren. Spr. wees erop dat de pachters daarentegen op dubbele wijze worden geholpenop de eerste plaats door verhooging van den prijs der producten en daarnaast door de pachtveriaging. Voor spr. zijn al de genomen crisis maatregelen niels anders dan narcose- spulijes, die niet in staat zQn de waardedaling of -vermeerdering van het geld tegen te houden. In 1929 trad de crisis in, en voor dien tijd heeft men steeds maar de procudenten aangewakkerd om meer en beter te produceeren. Dat ging goed, zegt spr., zoolang er maar vraag bleef bestaan naar de producten. Echter heeft de groudfluctuatie de prijzen naar beneden gedreven. Toen is men met steun maatregelen gekomen voor boeren en banken, maar b.v. niet voor de effecten bezitters. Op deze manier heeft men den patient in slaap gebracht, aldus spr. Spr. beschouwde hierna de Crlsis pachiwet in het bijzonder. Deze op 't oog zoo eenvoudige wet geeft in de practijk aanleiding tot tallooze vragen. Spr. somde verschillende ernstige ge breken der wet op. Zoo wordt de rechtszekerheid er ten zeerste door in gevaar gebracht, daar geen enkele bepaling is opgenomen belrtffende de wijze en tijd van indienen van een verzoek om pachtverminderlng Spr. wees erop hoe gemakkelijk de pacht- kamers de te behandelen zaken be- oordeelenzelfs ingevallen waar men dat op de eerste plaats zou verwach ten wordt niet eens inzage van boeken of eenlg ander bewijs van de zijde van den pachter gevraagd I Over de vraag of ook niet de hypotheeknemer voor de ondersteuning v. Nispen tot Sevenaer. Spr. eindigde met de voorlezing van eenlge der artikelen die hij bij die gelegenheid in het blad schreef. Een van deze culmineerde in de slotwoorden: „De grondslag van ons maatschappelij bestel„de bescherming van den eigen dom" is verdwenen. Een hartelijk applaus en een dank woord van burgemeester Smits be loonden Mr. Nljgh voor zijn heldere uiteenzetting, die getuigde van een diepgaande studie van dit zoo moe iyice onderwerp. Hierna werd een huishoudelijke ver gaderlng gehouden, waarin gelegenheid was Mr. Nijgh vragen te stellen en die niet door de pers kon worden bijgewoond. Bij de besprekingen heeft de heer A. Verheljden uit 's Orevelduin-Capelle hulde gebracht aan de drie R.K Eerste Kamerleden die tegen de Crisis pachtwet stemden, ofschoon zij wisten dat hun zetel daarvan afhing. De ver gadering gaf door applaus haar instem ming met ceze woorden te kennen. Er werd een voorloopig comi ge vormd bestaande uit de volgende heeren Burgemeester Smits, 's Qrave moerB. Verhoeven, Kaatsheuvel (Loorischen Dijk); B. van der Hoeven Capelle O J. Hetjmans, Vrijii .Capelle A. B. van der Hoeven, SprangP. A van der Hoeven, Vrijh.-CapelleJ Mlchaël, Capelle; J. Rijken, Vrijh. Capelle. R.K. Gymn.verKunst en Kracht. Deze maand staat als gewoonlijk in het teeken van feestavondjes, zooals die door tal van vereenigingen jaar lijks gehouden worden en die er niet weinig toe bijdragen een prettige onderlinge verstandhouding in de ver eenlging te behouden. Ook de R.K. Gymn.ver. Kunst en Kracht deed wederom aan die traditie mee en had Maandag j.i haar feeste lijke bijeenkomst in de zaal van den heer W. Puilens. Deze bijeenkomst droeg een dubbe feestelijk karakter omdat aan de ver. eeniging dien avond een nieuw vaandel zou worden aangeboden. Door den Weieerw. heer kapelaan Allard werd bij deze aanbieding een behartigenswaardig woord gesproken over de beteekenls van het vaandel voor de club, oyer de sportbeoefening over de katholieke beginselen die de jongens hebben hoog te houden, enz De voorzitter, de heer Jac. v. Mierlo nam met een hartelijk dankwoord het vaandei in ontvangst en sprak er zijn voldoening over uit dat het precies was uitgevoerd zooals het oude vaandel waaraan voor hem en andere oudere leden zooveel herinneringen waren verbonden. Hij spoorde alle leden aan om zich te beijveren dat nog talrijke bekroningen zouden worden toege voegd aan de vele die nu reeds het vaandel sieren. Hij dankte speciaal het bestuurslid den heer J. Klljberg, wiens geheel beianglooze en deskundige zorgen het mogelijk hadden gemaakt dat Kunst en Kracht bijna zonder kosten weer een uitstekend en prachtig vaandel her kreeg. Spr. bood den heer Klijberg namens alie ieden een stoffelijk blijk van dankbaarheid aan. Na nog eenige huishoudelijke be sprekingen werd de avond verder in uiterst vrooiljke stemming doorgebracht. Er waren verschillende spelen georga niseerd waarmee aardige prijzen kon. den gewonnen worden. Aan hei stol vereenigden allen zich aan een gezel- ligen en smakelijken koffiemaaiiijd. Veel te vroeg naar ieders zin kwam het sluitingsuur aan het welgeslaagd avondje een einde maken. Revue Komt in orde." Het begint er ihans aardig op te lijken dat het Inderdaad met de op voering dezer revue „in orde komt". Avond aan avond wordt er door de leden der harmonie „St. Jan" onder leiding van den regisseur den heer C. Mol gerepeteerd. Hoe dichter de datums der opvoeringen (a.s. Zondag en Maandag) naderen, hoe meer het blijkt dat zoo'n revue een heele onder neming is, waarvoor heel wat kosten, moeiten en opofferingen van de leden gevergd worden, maar hoe grooter ook de ambitie onder het gezelschap wordt. Wat met zooveel enthousiasme is onder nomen, wil men, alle moeilijkheden ten spijt, ook tot een goed, zoo mo. gelijk tot een schitterend, succesvol einde brengen. De publieke belangstelling groeit eveneens met den dag en het staat wel vast dat beide avonden overdruk bezocht zuilen zijn. 't Is iels geheel nieuws zoo'n revue, vol vroolijke af wisseling. Er zal onbedaarlijk worden gelachen met hetgeen de hoofd— komieken Flip en Flap zooal mee maken als zij muzikanten moeten aan werven, als zij een serenade gaan brengen, als zij een gemeentera^ds vergadering op stelten zetten, in de die evenals de overige spelers, uitste- kende Ieden der harmonie zijn, van hun moeilijke rollen weten te maken. Men kan er van verzekerd zijn dat men a.s. Zondag en Maandag in het Patronaatsgebouw te v.m Baardwijk een paar hoogst amusante avonden kan doorbrengen. Nieuwe beschermheer. Naar wq vernemen heeft de heer Ad. Donkers, daartoe aangezocht, het be^ schermheerschap op zich genomen van de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst* alhier, hetwelk vroeger door zijn vader wijlen den heer Henri Donkers is waargenomen. A.s. Zondag op de gewone weke- lijksche repetitie in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt zal de nieuwe beschermheer ais zoodanig worden geïnstalleerd. Uitvoering m den Gildenbond. Maandagavond gaf de Kon. Erkende Harmonie „Euphonia" uit Kaatsheuvel in de groote zaal van de R K. Werk- liedenveieeniging een uitvoering. De belangstelling was niet zoo groot als we bij dergelijke avonden gewoon zijn. Jammer genoeg, want de thuisblijvers hebben een moolen muziekavond ge. mist. Onder leiding van directeur Stravers, gaf het bekende corps een uitstekend programma, zoodat de aan. wezigen hebben kunnen genieten van het superieure spel dezer harmonie. De belde laatste nummers van het goedgevulde program werden vertolkt door de harmonltën „Euphonia" en „St. Crispyn" gezamenlijk, het was een machtig geluld dal dit gezelschap van meer dan 70 muzikanten de zaal in blies. De Voorzitter der R.K. Werlleden- vereeniglrg heeft tijdens de uitvoering een dankwoord gesproken tot de Kaatsheuvelsche muzikanten die zoo bereidwillig waren de vereenfging zulk een kunstvollen avond te be reiden. Hij prees de samenwerking, die er fusschen de Kaatsheuvelsche en Waalwijksche harmonie bestaat. Het was een avond die een veel drukker bezoek ten voile waard was. J^ezlng Drs. G. van Imbeeck. De belangstelling voor de lezing van Drs. Oérard van Imbeeck op Vrijdag a.s. blijkt bijzonder groot te zijn. Wij raden dan ook ieder aan zich tijdig van plaatsen te voorzien, daar de achterzaal van Hotel Verwiel wel eens te klein kon blijken. Voor bijzonder heden verwezen wij diegenen, die dezen voor Waalwijk unieken kunst avond willen bijwonen, naar de in dit blad opgenomen advertentie. Zilveren klooster feest. Men schrijft aan 't Hsgzn. Op Vrijdag 17 Febr. as. hoopt de Eerw. Zuster Adelaïda (in de wereld mej. A. Korlhout, geb. te Waalwijk) in het klooster St. Barbara te Culem- borg den dag te herdenken, dat zij voor vijf en twintig jaar haar intrede deed bij 't gezelschap Jezus. Maria, Jozef in den Mariënburg te 's Bosch. Het zal de jubilaresse, die ongeveer twintig jaar aan de opvoeding der 'eugd gearbeid heeft, o.a. als hoofd- onderwijzeres te Tonfielre en Heeswijk, en dat vol liefde en toewijding heeft gedaan, dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. Wij wenschen haar van harte pro ficiat Verpachting kermisstandplaatsen.v Maandag had ten raadhuize de aanbe steding plaats voor standplaatsen op de kermis 1933. Hoe groot de animo was, blijkt uit onderstaande lijst van inschrij vingen Gebrs. van Bergen. Stoomcaroussel Stoomcar. met Lunapark Robben-Janvier. Auto-shoeter F. Robben. Auto-shoeter (groot) Auto-shoeter (klein) J. H. Kunkels. Auto-caroussel Auto-shoeter Dancing G. Jacobs. Danstent R. Dirk. Auto-shoeter Sensatiebaan Gebr. Gigengent Autosport Stuij Roels. Lunapark Werrens, Kinderfietsmolen van Reeke: Miniatuur Kindervermaak Luchtschommel Open draaimolen W. Verdonk, zweefcaroussel L. v. Reeke, Luchtschommel C. Peeters, Vergenoegingspaleis 210. Th. v. d. Krogt, Deensche Hoogvaart 100. E. v. d. Veen, open draaimolen 11-1.11 A. H. Jansen, Cakewalk 100. A. J. v. d. Krogt, kl. automolen 75. Fa. Punt, Deensche Hoogvaart 46. F. N. Daupen, elec. kinderdraaimolen 100. A. Hendrik, Elec. zweefmolen 60. \V. v. d. Veen, cakewalk 150. A. Wegkamp, Emotiebaan 125. P. S. Stuij, Fietscaroussel 117. B. M. Giessen Open draaimolen 180.— Janvier, Lunapark 120,— 435.— 730.— 760.— £75.- f 350.— 300.-! 350.— 450.— 480.— 420.— 210. 380.— 250.— 327.— 110. 175. 236.- 302.50 280.—

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2