DE ECHO VIN BEI ZIEN No. 15. Zaterdag 18 Febr. 1938. 5öe Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. HAARSTEEG HE JlKHUIZEN. De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond te zeven uur in open. bare vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester van Heereveld. Aanwezig alle leien. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Nieuwjaarswoord. De Voorzitter geeft, alvorens tot de agenda over te gaan, een overzicht over hst afgeloopen jaar. Daaraan is het volgende ontleend Het spijt spr. te moeten verklaren dat hQ met bezorgdheid de toekomst tegemoet gaat. immers een der grootste zorgen van het gemeentebestuur is de weikloosheid en in plaats van verrui ming van atbeid neemt het getal werk- loozen nog steeds toe. De grootste slag heeft deze gemeente getroffen door de absolute inzinking der man. denindustrie, die, builen de wereld crisis om, door omstandigheden van velerlei aard, toch onafwendbaar was. Of en hje de mandenindustrie zich in de naaste toekomst zai ontwikkelen, omhoog ofwel nog tot een lager peil dalen zai is en blijft voor leder een duistere vraag. Een fel! is, dat deze belangrijke export industrie door de hooge tolmuren der omringende landen enorm veel te lijden heeft, en bij op- helfug of verlaging der invoerrechten ten zeerste gebaat zou zijn. Een feit, dat spr. tn de eerste plaats wil memo- reeren Is, dat de gemeente, door aan* koop van het fort In de Bernsche Hoeve een werkobject bij uitstek h;eft ver kregen. Immers, door slooping der fortwallen en het dichten der grachten verk'ijgt de gemeente plm. 3'/a Hectare bouwland, terwijl uit financieel oogpunt deze werkverecnaifing niet minder valt toe te juichen, omdat, wegens de pro. ductiviteit van het werk, de kosten mogen bestreden worden uitdenkapi- taaldienst en de lasten derhalve over 2U jaren mogen verdeeld worden. Zeer jammer ts het, dat wegens den grooten toeloop van werkloozen, dit groote werk vroeger zijne voitooing nadert dan oorspronkelijk verwacht werd, zoodat betrekkelijk spoedig weer naar een nieuw werkobject dient te worden omgezien. Tot op heden heb. ben de gemeente-fnanc6n, voor wat den gewonen dienst betreft, geen bijzonderen invloed ondervonden van de werkverschalfi tg aan werkloozen, zoodat deze gemeente in dit opzicht tot de uitzonderingen behoort. Een ander feit, dat de gemeente financieel vooral in hare grondslagen aantast, meent spr. zeker niet onbe sproken te mogen laten, n I. de toe passing van de Crisis pachiwet Reeds was langs minnelijken weg eene pacht, verlaging tot stand gekomen van plm. f 1500.—. Intusschen hebben sommige pacniers zich hierbij niet neergelegd en hebben een beroep gedaan op den kantonrechter en de Kamer van Crisis pachtzaken. Spr. kan dit nieuwe crisis- instituut niet bepaald bewonderen, omdat z.i. te weinig rekening gehou den wordt met de belangen van de verpachters. Alle uitspraken zijn tot heden nog niet bekend doch aange nomen mag worden dat met plm. f 2000 pachtverlaging volstaan zal kunnen worden. De voorziening in dit begrootingstekort baart in ieder geval weer nieuwe zorgen voor de naaste toekomst. Spr. geeft een kort overzicht van den schuldenlast der gemeente op 1 Januari 1933. De totale schuld der gemeente bedraagt ihans f 101 881,34. waarvan f 80 073.34 drukkende schuld en f 20 800 vlottende schuld, waar van rente en afbsalng worden terug ontvangen. Daar staat tegenover een bezitling van plm. 113 HA. bouw. en weiland en houtgewassen, plus een drietal ambtswoningen. Aangenomen mag wor den, dat de waarde daarvan den schul denlast ruim l'/i maal overtreft. Al bestaat er dus momenteel geen enkele reden om pessimistisch gestemd te zijn toch ontveinst spr. zich niet de groote moeilijkheden die zich zullen voordoen, om voor het jaar 1934 een sluitende begrooting te verkrijgen, zulks voornamelijk in verband met de veel lagere pachtsommen, die in de toekomst ontvangen zullen worden en de ver hooging van uitgaven in verband met onze aansluiting bij het Werkloos, heldsbesluit. Daarbij nog te voegen de betaling der grondbelasting in de toe komst. Al deze factoren plaatsen de gemunte voor een nieuwe uitgaaf ad f 1000. welke zij in het verleden niet had. Tot slot deelt spr. nog mede, dat de bevolking dezer gemeente per 31 Dec. 1932 bedroeg 1407 zielen, alzoo tien minder dan het vorig jaar als gevolg van het vertrek van enkele groote gezinnen Er waren 35 geboorten en 15 sterfgevallen. Belangrijke vraagstukken, zooals grenswijziging der gemeente zullen in de naaste toekomst een punt van be spreking vormen in den raad. Daarom doet spreker een beroep op aller medewerking, vooral die van den Secretaris. Spr. eindigt met den wensch dat, met Qods onmisbare hulp, spoedig betere tijden mogen aanbreken tot heil van geheel de gemeenschap. (Applaus). 1. Ingekomen stukken. Van O id. Staten goedkeuring van het besluit tot het aangaan eener leening. Mededeeling dat de ontvanger zijn borgstelling heeft gestort. Van Qed. S aten mededeeling dat de pensioensgrondslag voor den se. cretaris is gesteld op f 1750 Van Dr. Verhoeven en Dr. Schim mei uit Heusden verzoeken om te worden benoemd tot gemeentearts voor Hedikhuizen. De Voorzitter betuigt zijn waar deering voor het werk van Dr. Otto, die is overleden. B. en W. zijn van meening dat het beter is de menschen vrij te laten in de keuze van een dokter. Daarom zouden zij slechts een dokter willen Zonder schriftelijke toestemming is eeni ge overname uit deze rubriek verboden. OOGST. I CESARS OPDRACHT. benoemen voor het verrichten van doodenschouw en vaccinatie. Dan wordt ook de mogelijkheid grooter dat zich in deze gemeente een dokter komt vestigen. Een der sollicitanten heeft zich bereid verklaard voor f 30.- de practijk op zich te nemen. Op een vraag van den heer van Heeswijk zegt de Voorzitter dat het salaris tot nog toe f 100 heeft be dragen. De heer Winkel vraagt zich af of de armenpractijk nog wel in voldoende mate zal worden behartigd als er geen vast gemeente arts wordt aangesteld. De S cretaris geefl nog een nadere toelichting. Weth M. v. d Water zou voor proef voor een jaar een nieuwe rege ling toepassen. De Voorzitter wijst nogmaals op de mogelijkheid dat zich in deze ge meente een arts zal vestigen. Spr. is bereid de kwestie nog aan te houden. De heer van Hemert heeft bezwaar tegen vrije artsenkeuze daar dit z.i. duurder kan uitkomen heeft men een gemeente-arts dan kent men het max mum. De Secretaris zegt dat de gemeente natuurlijk toch met de artsen een accoord aangaat. Dhr. Winkel vindt 'i beter opnieuw een armen.aris te benoemen, desnoods als proef voor een jaar. Spr. raadl aan dat B en W. eerst met de artsen confereeren. We'h M. v. d. Water wil het salaris op f 75 bepalen, dus f 25.— minder dan het tot dusverre was. De raad gaat daarmede accoord. Dr. Verhoeven wordt tot gemeente arts benoemd met algfmeene steramen. Van B en W. van Ambt Hardenberg verzoek om adhaesle-betuiging aan een adres aan de regeering tot ver mindering van de belasting op onge- bouwde eigendommen. De Voorzitter vindt dat de Vereen, van Ned. Gemeenten feitelijk de initiatiefnemer voor een dergelijke kwestie moest zijn. daar de gemeente raden de zaak meestal niet in haar vollen omvang kunnen overzien. Op voorstel van B. on W. wordt dit adres voor kennisgeving aange* nomen. De Voorzitter doet nog enkele mededeelingen betreffende het G E.B. In 1932 werd ingekocht 26901 KW U. tegen 28729 K.W.U in 1931, dus een vermindering van 1800 KWU. Ge leverd werd in 1932 18963 KWU. of 85 K.W.U. minder als in 1931 Het stroomverlies. dat in 1931 nog 34 pCt. bedroeg, liep terug tot 29 pC». Dit percentage is ongeveer even hoog als in andere gemeenten. Een mooie verbetering dus, temeer waar deze bereikt kon worden terwijl het net werd uitgebreid. Ingekomen zijn nog eenige verzoeken om pachtvermindertng. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten alle pachtkwesties met geslo. ten deuren te behandelen. Van G ;d Staten nota van aanmerking op de gemeentebegrootlng 1933 Na een toelichting door den Secreta ris worden B. en W. gemachtigd om deze wijzigingen, die in hoofdzaak van administratieven aard zijn, aan te brengen. Naar aanleiding van den post Werk. verschaffing vraagt de heer v. Hemert of voor georganiseerde werklieden een toelage op de loonen kan worden gegeven. De Voorzitter ziet hierin eenige bil lijkheid en zou graag zien dat een dergelijke regeling kon worden toe gepast 2. Vaststelling ontwerp—instructie voor den gemeente-ontvanger. in de instructie worden de kantoor uren van den Ontvanger bepaald op Dinsdag en Vrijdag van 4—6 uur en Zaterdag van 12—1 uur. Weth. N. v. d. Water vindt deze uren te laat en zou de zitting liever om 3 uur doen beginnen, daar de meeste betalingen in den winter moeten worden gedaan en velen daarvoor van bulten moeten komen. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen de uren voor Dinsdag en Vrijdag te stellen op 3-6. Met deze wijziging wordt 't ontwerp vastgesteld. 3 Machtiging aan Burg. en Weih. tot het doen der jaarlijksche verpach tingen en ve/koopingen. De Voorzitter zegt dat hieraan als gewoonlijk stilzwijgend de bepaling verbonden blijft dat over belangrijke verpachtingen eerst het gevoelen van den raad wordt gehoord. B. en W. vragen eveneens machti ging tot het verkoopen van 42 canada, boomen aan den Dijk van Groote— naar Kleine Wiel, 6 aan de Emper- hoeve en 6 aan het lijkenhuisje. De heer Winkel acht het een zeer ongeschikt moment om boomen te verkoopen, daar ze thans zoo goed als niet opbrengen. De Voorzitter heeft juist 't tegendeel gehoord. De heer v. d. Brandt wil de boomen bij inschrijving verkoopen. Blijkt dan dat er niet genoeg geboden wordt, dan behoeven ze niet te worden gegund Besloten wordt de boomen in per. ceelen te verkoopen. 4. Mededeelingen inzake uitspraken Crisispachtwet. Wordt in besloten vergadering be sproken. 5. Ontwerp.besluit tot wijziging der begrooting 1932. Ó.m. moet de subsidie aan werk-, loozenkassen met f 1300 worden ver- hoogd. De raad gaat hiermede accoord. Weth. N. v. d. Water merkt op dat het ook nadeelen heeft dat de menschen bij de bonden zijn aangesloten. De Voorzitter vreest dat de gemeente er nog erger aan toe zou zijn als de menschen niet waren georganiseerd. 6. Benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur wegens periodieke af'reding van H. v. d. Wiel op 1 Jan. 1933. De heer H. v. d. Wiel wordt her- benoemd. 7. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs wegens periodieke aftreding van H. M Couwenberg. De heer Couwenberg wordt her benoemd. 8 Benoeming van drie leden der Eiectriciteiiscommissie wegens perio dieke aftreding van M. v. d. Water, A. v d. Dobbelsteen en H L. v. d. Heijden. De aftredende leden worden her benoemd. 9 8ei«oeming van een lid van het stembureau te Hedtkhuizen wegens het overlijden van A. van Vrede. De heer D. v. Hemert wordt met algemeene stemmen In deze functie benoemd. De heer v. Hemert wenscht niet in aanmerking te komen, doch ra een goed woordje van den Voorzitter neemt hij zijn benoeming aan. Rondvraag. De heer v. Hemert merkt op dat de gemeente er door gedupeerd zal wor den als het polderbestuur grond- en poiderlasten gaat hi ff an zooals dit in de bedoeling ligt. Spr. zou het beter vinden als het polderbestuur eerst de reserve aansprak alvorens tot helfing van deze belasting over te gaan. De Voorzitter heeft gehoord dat het polderbestuur nog een voordeellg saldo heelt van f5000 Zekerheid dienaan gaande heelt spr. echter niet. Weth N. v. d. Water vraagt of de gemeente wel dwang kan uitoefenen op het waterschap. De heer v. Hemert zegt dat dit middels het stemrecht kan gebeuren. De gemeente is toch grootgrond bezitter. De Voorzitter zegt toe bij 'i polder bestuur te zullen informeeren. Spr. zou het absurd vinden als de reserve niet werd aangesproken. Voor de gemeente zou deze belasting op f 500 komen te staan. De heer v. Hemert klaagt nog over der. slechten toestand van den Dijk en van de straat in Hedikhuizen. De heer Winkel onderschrijft dit laatste; de Dijk wordt z.i. echter goed in orde gebracht. B en W. zullen er een kijkje gaan nemen. De heer v. d. Brandt vraagt nog inlichtingen betreffende de werkver schalfi ng aan het fort. De Voorzitter geeft ln het kort een uiteenzetting van de plannen wat er met den grond moet gebeuren. De vergadering wordt daarna ge- sloten en de raad gaat In geheim comité. Een paardje met een staartje, Een boerije met een baardje, Die loopen op het land. Het boertje moet veel zwoegen, En diepe voren ploegen. En zaaien op zijn land. Mst moeite moet hij zaaien Strak kan hij blQde maaien, Veel koren van zijn land. S|ANA STRIJK, St. Crispljnstraat 124, Waalwijk. (Vervolg.) „We zQn er I" Longinus Romanorum zei dit zoo plechtig, alsof hij afstam meling was van een oud koninklijk geslacht en hier aan zQn krQgsmakkers de plek toonde, waar eens in grijzen voortijd zQn voorvaderen woonden. „We zijn er „Oe plek. die ge betreedt, is heilige grond l" vulde Max aan. De lange keek hem verwijtend aan en de anderen barstten in lachen uit. Dat dreigde gevaarlijk te worden, de lange kon achterdocht krijgen en dan vlei alles in 't water. Aan het werk dus l Men begon. Zes stonden er klaar met de spade. De lange verdeelde ze ais een veldheer over de beste plaatsen. De rest kwam dri'gend en duwend zoo dicht mogelijk er bij. „Vooruit" beval de lange, rustig als een romeinsche bevelhebber. De spa den drongen in den bodem, steenen en kluiten vlogen rond. „Hm, bromde de lange, 'i lijkt mij. dat hier vroeger al gegraven is. De grond is zoo los." Hij stootte met de spa op iets hards. Dadelijk gebeurde dat ook een ander, en nog een en nog een. Kreten vol verrassing, verrukking en verwachting weerklonken. „ik voel wall" „Ik ook." „iels hards!" „Wat zou het zijn?" De lange wist geen raad. Hij wilde op alle plaatsen te gelijk zijn. „Voorzichtig vermaande hij. .Voor zichtig En terwijl hij hier met de handen, in de aarde graaide, draaide hi] het hoofd af, om te zien, wat zijn achter, buurman deed en zijn beenen staken een andere richting uit, gereed voor een sprong Hij had zich verdubbeld, verdrievoudigd en zijn geestdrift be reikte het kookpunt. „Raak niets aan, asjeblieft, raak niets aan. Dat moet je voorzichtig doen, anders breekt het. Laat het aan mij over. Ik wist het wel, hier moest heel wat te vinden zijn. Wat hebben we hier Ze fluisteren met elkaar en lachen, maar ze laten hem begaan. Hij haalt een rooden aarden pot te voorschijn, 't oor is er af en er is een groot gat in. De lange noemt deze vondst „zeer belangrijk." HQ is al weer ergens anders, om hulp te verleenen. LAND- EN TUINBOUW. Volledig bemesten l Vergeet de kali niet! Wij willen het in dit artikeltje niet hebben over de vraag of het in deze, voor den land en tuinbouwer zoo zware tijden, voordeelig is onze cul tuurgewassen met kunstmeststoffen te bemesten De omstandigheden zijn immers zoo verschillend, dat, waar men op de eene plaats van een bemes. ting voordeel heeft, er in andere ge vallen verlies te boeken is. Nemen wij b. v. voor dit jaar de gewassen uien en aardappelen De bemesting der uien is in uienverbouwende streken rendabel geweest, helaas geeft de bemesting van aardappelen, bij deze lage prijzen, verlies Bovendien weet men niet hoe de prijzen een volgend jaar zullen zijn. En van deze prijzen hangt alles af. Zoo kan de bemesting van zeker gewas dit jaar verlies, een volgend jaar ruime winst geven Te veel wordt echter uit het oog verloren dat de bemesting, vooral bij de tegenwoordige lage kunstmestprijzen, in de exploitatiekos ten van een bedrijf niet het grootste gewicht in de schaal ligt. Dit hebben „Overblijlselen van tegels. Die lijken me verwonderlijk modern Maar neen. Deze verhooging is zeker het over- blijfsel van een ouden stempel. Julul weet immers, dat alle romeinsche tegels „Lange koms eens hier!" Hij breekt zijn medelingen af. „Verbazend, wat is dat? Een ring? Dat moet een armring geweest zijn. De Romeinen droegen namelijk bij hun maaltijden „Longlnus, gauw 1 „Dadelijk, dadelijk, de ring neen, wacht, daar ben ik al. Voorzichtig, langzaam. Een paar spijkers? Zoo heb ik er ai verscheidene. Dat is een stuk van een bijl. Hemel, dat Is een blikje van een Ingemaakte groente n Hoe komt dat hier?' De lange staat spra keloos. „Dat is zeker bij een pick—nick gebruikt en weggegooid." Dat stelt den lange gerust. „De Rjmeinen kunnen toch ook wel groenten in blik gehad hebben," zegt er een, die dreigt uit te proesten. Daarover haalt Longlnus de schou ders op. En het tooneel wordt steeds levendiger. De vondsten vormen een onrustbarende hoop. De lange is overal. Hij schijnt alom tegenwoordig. „Lange, hier „Hier, lange!" Anders hoort men niet. Longinus is buiten adem HQ gloeit, straalt, beeft en stottert van opwin ding. „Kinderen, kinderen, d—d—dal is—Is te veel." Dikke zweetdruppels parelen op zijn voorhooid. De samenzweerders beginnen bijna medelijden Ie krijgen. Ze dringen op Max Müller aan en stooten hem inde zijde. Deze steekt de hand op: nog een poosje wachten En de gevonden voorwerpen worden steeds iairQker, ze vormen een berg van scherven en stukken Qïer. „Kinderen, er is hier veel waarde, loos goedje bQ," zegt de lange, „de hemel mag weten, hoe die dingen hier komen dat is al een derde groente- blikje die pot met deksel is ook niet van romeinsche afkomst maar er is toch veel belangrQks bQ veel belangrijks later zal ik het uitzoe ken. Wacht even, wat is dat?" Oplossingen van de vorige week. 1. Een vriendelQk gezicht, brengt overal licht. 2. P bes winst pendule truus eis e 3. SNEEUWPRET Nederland Engeland Evelien Ulevel Water Peer Rat En T 1. Het geheel is een bekende zegs wijze bestaande uit 23 letters 16—21 22—19 gezond voedsel 11-5-6 4 om uit te rooken 9-10-3-7-2-20-17-10-3 zeer onvoorzichtig 15-13-14-1 haat

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5