gritl uil ds OnimmsGhe Daal. V. Drunen, 19 Sprökelmoand 1933. Munheer. Hoe is tur meej? Hedde de griep nog nre gehad? Neee, nou dan hedde 't tur goed af- gebrocht, want doar zijn schrikkeluk veul minsen ziek hor. Wè lieegged er toch gespannen doar in Indië, Munheer. Ik kan er meej mun vurstaand nie bij, hoe dè ze dè toch hebben kannen doen. Die minsen moe ten toch gin horses mir in durre kop gehad hebben. Ze dochten zeker dè ze hullie zoomèr meej dieën boot zun loa- len oantobben. Joa, dè zal wel zijn! Es ik 't goed begrepen heb, dan moe ten doar de „Rooij" wir tusschen ge zeten hebben, 't Is toch vervloekt, overal woar die kringen mèr eenig- sinds kaans zien om de boel op stelten te zetten, doar doen ze 't. Mèr dè gif niks, ze treffen durre mister, dè ziedde wel. Ik zeg mèr dè ze ze goed op dur num mer hebben gezet. Alleen is 't natuur lijk wir erg dè doar wir minsenlèvens hij zijn moeten blijven. Misschien van minsen, die dur gin schuld of deel oan ban. Joa, nou zeggen ze soms „Broabant dè is toch nog kloarinkeld Katteliek". Mèr dè is ookj al nie woar mir. Luster mèr us. Van de wèk ston in 't Kerkklukske un stukske van de Vlijmensche Pastoor woarin Zijn Eerwoarde de minsen van Vlijmen en den omtrek woarschouwde veur unne gruunten- of vischboer. Nie dè ie kwoai spul leverde, mèr dè lè iemus is, die oangesloten is bij de „Rooij". Hij goi mooi meej oew ston doen, mèr in persaant ziet ie oew over te hoalen om dè en dè kraantje us te le zen of doar en doar us goan te luste ren. Ik geleuf wel, es zoo iemus overal bekint stoi es unne „Rooije" dè tie hier gauw zun erten uit zal hebben. Och Munheer, dè kande meej oew baanden vatten. Overal hier in den omtrek hedde de Vrijwillige Laandsturm. Woar dè tie veur dient? Nou dè zak oew us uitleggen. Vroe ger haai ik doar unne heel verkeerde dunk van. Toen docht ik, net zoo es sommige minsen nog over de Laand sturm denken. Dè die ur was om 't Jvappetoal en de Hooge Heeren te be schermen. Mèr 't is nie zoo, Munheer. Dè is proat van de „Rooij". Unnen dag of virtien gelejen is tur bij ons op 't durp linnen sprèker gewist veur de leej van de Landsturm. Wel 't hee nog in oewen kraant ge- stoan! Mèr ik heb ut van unnen jon gen heuren vurtellen, die ook was wis sen lusteren. Munheer, dieë sprèker, die begon op dun dag van vandoag nie woar ze dan zal ik wel schrijven." stoaltjes oan te hoalen uit Ruslaand 't moeten zuken. „Un Zondag is 't uitvoering gewist uit Spanje en zovoorts. I ih zo er wel unkele op kannen noe- van de Hermenie. Mooi man! Schrik- Hij liet zien hoe doar de „Rooij" men> Munheer, die zitten te blauwbek- kelijk! Ze speulen toch verdraaid goed huis hauwen. hen van den èrmmoeij. En de minsen hor, dè moe'k zeggen. Wè hebben ze Hij zin dan ook: „Es tur hier in ons Laand soms iets goi gebeuren, dè werk is van de „Rooij", dan rèkent 't Laand op jullie, Laandsturmers!" „De Laandsturmers", zin ie, „doar moeten de „Rooij" niks van hebben. Ze weten krèk woar un goei afdeeling is en woar nie. Geleuf mèr gerust dè ze weten, dè tur in Drunen un groote afdeeling is. Dè Drunen un nij sehietboan heij ge kregen, heelemoal veur dur eige af deeling". Ze lig recht aachter de Kerk uit, den duin in. Ge moet mèr us komen kijken Munheer es tur van de zomer schiet oefeningen gehauwen worren. Ik zal 't oew wel us weten te zeggen. Es ge dè zoo heurt vurtellen, dan krijdde direkt unnen aandere kijk op de Laandsturm. Ik zo zeggen, Munheer „doar moessen alle auw soldoaten van Drunen lid van zijn", en ik geleuf ook wel dè tur de misten bij zijn. Ge ziet wel, Munheer, wij hoeven in Drunen nie hang te zijn veur muiterij of zoo iets. Dè zal bij ons nie komen, want nou zeggen ze „kriesus". Mèr es ik oew nou vurtel, dè tur bij ons op den oogenblik zes nij huis gebouwd worren. Dè doen ze toch ook nie van dun èrmmoeij, die minsen. Mèr loat ze bouwen. Hoe meer werk, hoe min der werkloozen. Jè, Munheer, 't goi bij ons nie, net es op veul plotsen, woar al die groote febrieken afbraanden. Zo tegenwor- rig dè illetriek vort zoo gevoarlijk zijn in die groote plotsen? Nou ik hoop mèr dè tur dan hier in de haai nooit van dè spul komt. Es tur dan soms us „kortsluiting" dè hiet toch zoo, is nie kwaam, dan was 't meej Tienusse huis afgeloopen. 't Is bij ons allemoal wicht en strooi. Dè braand zoomèr, dè begrèpte wel. Kèk us Munheer, ik heb nie veul vurstaand van „Illetrieks licht". Mèr es ik dan lees „Kortsluiting" dan denk ik altij bij mun eige „Joa doar zal toch op zon oogenblik wel ergus iets oan te kort komen, dè 't nie mir slut en dan zal 't in braand vliegen." Dè moet toch wel broerd zijn, mèr één geluk is tur, dè de braandastur- raantie gewoonlijk de schoi dekt! Hiermee wik nou nie zeggen, dè ge bij ons gin „kriesuslijers" hed. Joa- wel Mèr mistal, Munheer, lijen die min sen 't miste èrmmoeij, die durre mond nie open durven te doen. Die zoo hard roepen: „Ik zij toch zoo èrm", doar valled wel meej. Doar hebben en koopen ze dingen, die ons sort minsen nooit hebben gehad of noar hebben getraacht. Goi de klein boerkes us noa, die op unnen zwoare laast zitten, die weten ivcii vetii uen ermmoeij durven er nie op uit te goan. er toch unnen hoop jong kraachten bij Doar zijn ze nie afstraand genog zitten. Eer die vèftig joar zijn, dan veur. Ze schoamen dur eige. Nog us wè daanders Munheer, nou ik 't toch over de hoeren heb. Un tijke geleje han bij ons un poar boeren de noam dé ze uitvurkocht zun worren en al die vijf en zessen meer. Doar wier un heel vurhoal bij gemokt, dè begrèpte wel. Ze zijn nog nie uitvurkocht, Mun heer, en dè zal ook nie gebeuren ook, doar stoi ik veur in. Wie han dè wir kloargemokt? Na tuurlijk unne kwaaie vrind van die minsen, die zelf zaat te verrekken van den èrmmoeij. Neeë, Munheer, woar zoo lullijk van gedoan wordt, doar is 't zoo erg nie. Es doar de minsen meej de nijjaars- rèkening komen en deur al dè gewa- wel bang zijn geworren, dè ze niks zalle krijgen, dan zee dun boer tegen um: „Zeg Jan, Piet of Kloas, hoeveul is 't?" „Zoovel en zooveul". „O goed, dan za'k 't us gauw vat ten." Efkes noar de raand, dan lig 't geld op toffel en de mins kan „voldoan" op de rekening schrijven. Mèr komt ie dan bij unnen aandere,' die de vurrige wèk nog lullijk heij ston doen van den irste, dan beurt ie doar ginne rooije cent. Zoo gog ged in de wèreld, Munheer, kwoadsprèken en mekare mèr vuil inoaken en afbrèken. Doar léven som mige minsen op, zudde host zeggen. Dè moet ik toch zeggen, ons „krie- suscomité" heij eer van dur werk. Dè wit heel goed woar dè tur wè noodig is. Over 't algemeen genomen, wordt er in Drunen veul gegeven, overal van. Doar kan niks gebeuren, woar oan gegeven moet worren of Drunen stoi meej van op de hogste plots. Nim bij vurbild de open schoal kollekte mèr us, die elke moand gehauwen wordt veur 't Kriesuscomité. Wè dè opbrengt, doar kannen veul plotsen un vurbild oan nemen. Nou zulde misschien wel zeggen, Munheer, „Tienus es ge 't zoo doet, dan doede de zoak meer schoi es veur- dil". Mèr dan hedde 't vurkeerd, Mun heer. Iemus die nie gère gift, doegut toch nie. En nou zijn mur al. Och kèk, doar hedde onze Giel. „Zo jongen, hoe is tur meej en meej 't wijf en kèhder?" „O best, best voader. Zedde oan 't schrijven noar de kraant? Nou schrijft dieë Munheer doar in Wolk ook us wè van de Hermenie van Doreske Els- hout". „Goed jongen, es gij 't mèr vurtelt, stoat de Hermenie in un afdeeling, jè nog hooger dan hoog. De muziek was prachtig en zuiver dè moe'k zeggen. Mèr de rest dè was ook dik in orde. Doar waren unnen Heer en un Jufrouw. Ze noemde dur eige „Ons omble Schmidt". Die droe gen veur. Gin flauwe kul, mèr dingen die echt zoo gebeuren in 't léven. Eén stuk was tur bij woar dieën Heer zes verschillende rollen speulde. Dè is un kras stuk om dè zoo te doen dè ge nergens lijkend op oew vurrige rol len. Jè en dè brocht er dieë vent mèr wè goed aaf. Bij 't leste stukske dè tie speulde meej zun vrouw, wier tie efkes kwoad. Woarom, dè weet ik nie. Mèr hij zin dè tur ééne haai ston fluiten in de zoal, turwijl hij oan 't speulen was. Dè kan goed zijn, mèr ik heb 't nie geheurd, want ik zaat zoo noar hum te lusteren, dèk gin tijd of zin haai om ergens aanders noar te lusteren. Mèr 't zal toch wel woar zijn gewist, want toen ik buiten kwaam heurde ik dè tur minsen over oan 't proaten waren, die 't ook geheurd han. Dè is natuurlijk vurvelend veur zon- ne speuler, mèr hij haai zun eigen nie zoo gauw kwoad moeten moaken. Dieë vent die 't gedoan heej, heej dè om- mers nie meej un kwoai bedoeling ge doan. Die heej misschien iets te veul op gehad en toen er gin erg in dè hij al was begonnen meej veurdroagen. Mèr wè 't ook is. Ze hebben 't alle- baai begooidDieë vent om in un uit voering te fluiten, woar 't doodstil was. En die speuler heej zun eigen kenderechtig oangesteld om over zun nietige bakketel zon groot spektoakel te moaken, terwijl hij toch óók de Griep haai, zoo es ie te minste zee. Hij is bepoald nog nooit uitgefloten, wè natuurlijk wel sprèkt veur zun kwolliteit es Tooneelkunstenèr, want dè was ie hor, doar goi niks van aaf. Iemand uitfluiten en uitsarren goi aanders, dè weet ik nog wel. Mèr zaand er over! Munheer Schmidt moet mèr gauw zien dè tie de griep kwijt rokt en dieë fluiter moet zun fluitje mèr zien te vurkoopen, dan is alles veur mekare. Leo Sikkers bedankte ons en ook het „Onsomble" veur de goei meewer king en hij hoopte dè tur nog veul van sukke oavunden gegeven zun kan nen worren. En toen was afgeloopen. Ziede 't, Munheer, onze Giel heej dun oard noar zun voader, de zoak van allebaai de kaanten bekijken, dan krijdde nie hendig ruzie. Munheer, de groeten war en ook van ons Drieka en hou doe. TIENUS VAN PADDEN. Maar ook velen die nadenken, zullen zich afkeerer» van 't roode en ultra-roode gedoe en zich wenden to« de rechtsche partijen, die orde en gezag In hun vaan schrijven 1 BUITENLAND. Bloedige veldslag in Cd ma verwacht De algemeene indruk is dat in het Verre Oosten op het oogenblik aan den vooravond staat van een der bloedigste veldslagen, welke dit deel van de wereld ooit heeft gekend. In de Chineesche pers wordt mede gedeeld, dat de minister vau Financi- ëa twintig^millioen dollars tracht te verzamelen voor oorlogsdoeleinden, en bankiers in Peking en Tientsin hebben aangeboden, een bedrag van vijf millioen dollar bijeen re brengen. Chineesche berichten uit Mandsjoerije spreken van voortdurende Japansche troepenbewegingen naar de grens van Jehol en in Japansche kringen ver- wacht men, dat het offensief tegen 26 Februari zal beginnen. Ook de Chineezen beschikken over een groot leger in Jehol. Het schijnt zeker te zijn, datTde Japanners, alvorens zij hun actie be ginnen, de ontruiming door de Chi- neesche troepen van Jehol zullen eischen, maar niets is minder waar. schijnlijk dan een inwilliging van dezen eisch door de Chineezen. De Japanners hebben herhaalde malen de verzekering gegeven, dat geen krijgsoperaties op het gebied binnen den Muur ondernomen zullen worden, terwijl de Chineesche pers aan de Japansche verklaringen herinnert, waar. in de Groote Muur de Zuidelijke grens van Mandsjoekwo werd genoemd, en zich afvraagt, of dit niet beteekent, dat Japan eveneens het oog heeft op Tsjahar en Soeijoean, alsmede op deelen van Kansoe en de provincies Sjansi, Mongolië en Sinkiang. Brthche wapenuttvoer naar het Verre Oosten. In antwoord op desbetreffende vra. gen deelde minister Runciman heden ^U&Yih, FLIP: (M. v. Iersel) en (FLAP: Eg. v. Lier) de twee hoofdkomieken der Zondag- en Maandagavond door de Harmonie „St Jan" op te voeren Revue: ,'t Komt in Orde 1" in het Britsche Lagerhuis mede, dat ontslag in te trekken Zij blijft aan het 41 machtigingen waren verleend voor wapentransport en naar Japan en 31 voor wapenzendingen naar China. Het Belgische kabinet in moeilijkheden. De Belgische premier, graaf de Brr qievllle, heeft het ontslag van zijn kabinet aangeboden, nadat hij bQ de stemming over een zeer ondergeschikte kwestie in de minderheid was geble ven. De koning heeft echter geweigerd het ontslag te aanvaarden, waarna de Brrqueville 24 uur bedenktijd kreeg om zijn definitief besluit mee te deelen. Verwacht wordt dat alleen minister Poullet zal verdwijnen. De regeering besloot, overeenkom* stlg het verzoek van den koning, haar bewind met ongewijzigd program, om haar taak var. financieel herstel voort te zetten. Dinsdag komt zij weer voor het parlement. Aanslag op President Roosevelt. Een onbekende heeft te Miami, waar de nieuwgekozen president der Ver. Staten tijdens zijn vacantiereis In de wateren van Florida verblijf hield, zes revolverschoten op Roosevelt gelost toen deze vanuit zijn auto een rede hield In het aan de promenade gelegen park Riosevelt zelf bleef ongedeerd, d >ch een zestal andere p°rsonen wer den door de kogels getnffm. o a. de burgemeester van Chicago, Czermak, die Roosevelt op zfln vacantletoch vergezelde en levensgevaarlijk werr gewond, evenals de detective Broduoux. die onmiddellijk op den dader toesprong en door een kogel in het rechteroog werd getroffen. Van de overige vle« personen uit het publiek zijn twe» vrouwen er eveneens ernstig aan toe De dader werd terstond gearresteerd Het bleek te zijn de 23-jarige Italiaan sche metselaar Gulseppe Zmgara, dl« de pollttie mededeelde, dat hij reed tien jaar geleden een aanslag op dei koning van Italië had gep'eegd Zij aanslag was thans niet tegen Czermak doch tegen Roosevelt gericht. Hu schijnt uit zuiver anarchistische over tuiging te hebben gehandeld Hij ver klaarde alle presidenten en hoog* ambtenaren te willen dooden. Bij eer inmiddels in zijn woning Ingesteld onderzoek werd een vrouw, die daar werd aangetnffin, gearresteerd. President Hoover verklaarde door den aanslag ten zeerste te zijn ont roerd en zond Riosevelt een telegram waarin hij hem gelukwenschte me zijn ontsnapping en de beste wenschei voor Czermak uitsprak. Een rede van Hitier. Hitier heeft te Stuttgart in de Stadt halle een verkiezingsrede gehouden d'e draadloos werd uitgezonden, maa vóór het einde werd verbroken, door dat alle leidingen waren gestoord. Over de reden daarvan kon Wolff mede deelen, dat van communistische zijd er sabotage In het spel was. De kabe was n.l. dicht bij het postkantoor me een bijl stukgeslagen. De overeenkomst van Oslo, De vertegenwoordigers der staten die de overeenkomst van Oslo hebben gesloten, zullen binnenkort te Stock holm in conferentie bijeen komen, Ir deze conferentie, waaraan thans ook Finland zal deelnemen, zal de handels politiek der bij de conventie vanOffo aangesloten landen worden besproken Japan en den Volkenbond De ,Datiy Express" meldt uit Tokio van buitenlandsche zaken, graaf Oes- j<da, opdracht heelt gegeven den Japan- enen vertegenwoordiger te O.iè/e, Maisoeoka, van nieuwe instructies te Oorzien. Maisotoka zou den Volkenbond .nocten mededeeien, dat Japan zijn eisch inzake de ei kenning van Mands- jockoeo niet zal intrekken en dat Japan ■tel zou betreuren, wanneer het nood gedwongen un den Volkenbond zou ■uoeten lieden. De Volkenbond draagt ie verantwoordelijkheid voor alle ge- ol^en, aangezien de aanbevelingen an de Voikei.bondscummissie niet in ovcreens.emmii g zijn met de voor naamste Japanscne eischen. Geen ultimata van Japan. Het Japansche ministerie van oorlog Jetlt mede, dat alle berichten, volgens «elke binnenkort een ot meer ulnmaia aan het Cnineesche opperbevel ot aan andere Cnineescne instanties zouden «orden gezonden, niet in overeenstem- •nmg zijn met de waarheid. Dergelijke oenchien woiden door China ver»prcid cneinde den toestand te verschei pen. SPORT. VOETBAL. Nederland DBristol Rovers 01. Woensdagavond is te Den Haag een wedstrijd gespeeld tusschen het Neder- landsche B-elftal en de Engelsche prof.- club Bristol-Rovers. In een fraaie partij wonnen de Britten met 10. Na afloop van den wedstrijd werd het olgende Zwaluwen-elftal samengesteld voor den jaarlijkschen wedstrijd op Mar- di Gras tegen de Roode Duivels. Veenendaal (Naaldwijk), Haak (Storm vogels) en Pettinga (HDVS); J. Paauwe (Feyenoord), Prins (Stormvogels) en van Ooyen (Feyenoord); Wels (Unitas), Ven- te (Neptunus), Duynhouwer (Feijenoord) Breitner (ADO) en Wepster (DFC). Reserves: de Korver (DFC), v. d. Ho ven (Longa), Coermans (Velox) en Blom- vliet (Ajax). De Wereldkampioenschappen. Uruguay heeft besloten niet te zullen deelnemen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap voetbal, die vol gend jaar in Italië worden gehoudïn. Zulks als protest tegen het feit, dat do Europeesche landen het tournooi in Mon tevideo bijna allen hebben genegeerd. DE VOETBALCOMPETITIE. De eindspurt van M.V.V. en P.S.V. Een kwade kans voor V.V.V. Roermond en V.O.S. maken weiniq kans. W.S.C. tegen De Valk. De beide gegadigden voor het Zuide lijk kampioenschap hebben het oogen- schijnlijk vrij gemakkelijk, want beide spelen op eigen terrein. MVV moet ech ter tegen Bleijerheide, dat er omwille van de Limburgsche suprematie op gesteld zal zijn om de Maastrichtenaren een kop- e kleiner te maken. PSV komt tegen no. aatst en moet dus winnen, ook al maakt Middelburg nog zulke rare noodspron gen. Een troost is het voor de Zeeuwen, dat ook BW maar een bitter klein kansje maakt tegen NAC. Longa-Eindhoven is van weihig beteekenis meer. Wilhelmina en VVV waren kortgeleden eikaars concurrenten. Nu de Bossche club is afgezakt, blijft ze echter nog best in staat om den Limburgers een spaak in het wiel te steken. Helmond zou de han den wrijven als het zoover kwam, en daarom zullen de geelzwarten wel op passen dat zij zelf geen struikeling ma ken tegen VOS. Roermond, dat tegen Tegelen komt, ge ven we maar weinig kans, en ook voor deze ploeg kan het nog oppassen wor den. WSC komt weer tegen de Valk, dat er blijkens den uitslag tegen Gudok den brui van gegeven heeft. De Waalwijkers, in goede conditie, maken een aardig kansje. In de 3e klasse wordt alleen de wed strijd Capelle-HEC gespeeld. Wie van de ze beide gelijkwaardige ploegen zal win nen, is moeilijk te voorspellen. Programma: le klas: LongaEindhovenMVVBleijerhei de; NAC—BW; PSV—Middelburg. 2e klasse A VlissingenBreda; RBCDosko; Me- voDe Baronie; TerneuzenHero. 2e klasse B: TegelenRoermond; Wilhelmina VVV; VOS—Helmond; WSC—De Valk. 3e klasse D Capelle—HEC. Res. le klasse. Eindhoven 2; Noad 2De BW 2- Valk 2. Dongen Noad 4. Res. 2e klasse B. 2Willem II 3; Longa 3— W. S. C. W.S.C.DE VALK. Een klein kansje op revanche. Het is alweer een flink aantal weken geleden dat we W.S.C. voor de competi tie binnen de krijtlijnen hebben gezien. Geen wonder dus dat velen met belang stelling naar de prestaties van morgen zullen uitzien. Zooals feitelijk iedere wedstrijd in de ze competitie zullen de WSC-ers morgen weer een uiterst zware partij tegen zich krijgen. Het is reeds de tweede maal dat deze wedstrijd is vastgesteld. In Decem ber konden we nog schrijven dat WSC de Valken als kampioenscandidaten zou moeten bekampen. Jammer genoeg kun nen we dat thans niet meer zeggen, daal de Valk cenige ongelukkige wedstrijden achter den rug heeft en daarom naar de middenmoot is afgezakt. De Valkens- waardsche ploeg zal morgen ongetwijfeld zün beste been'je voorzegen om zich ten minste in de bovenste helft van den rang lijst te handhaven. Dat die plaats haar toekomt, heeft zij trouwens al wel be wezen in de eerste helft van het seizoen. En de Valken kunnen nu weer op zijn sterkst uitkomen. Wij noemen slechts enkele namen uit deze ploeg. Keeper Lavrijssen is onbetwist een der dat de keizer van Japan den minister beste doelverdedigers van het Zuiden,

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7