Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Liefde Ie sterkste. FEUILLE TON i NUMMER 1«. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933. ftfte JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.49. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrüdag des morgens om uiterlijk 0 uur la ons bezit sjjn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. DUSSEN. Waterleiding Werkverschaf fing. Gem Ontvanger, Openbare vergadering van den raad der gemeente Oussen, gehouden op Donderdagmiddag 5 uur, onder voor zltterschap van Burgemeester Snijders Aanwezig alle leden. De Voorzitter wenschte de leden een zalig nieuwjaar, en sprak de hoop uit dat de raad en B. en W. in het aan gevangen jaar weer op aangename wijze zullen samenwerken en dat de te nemen beslui en zullen strekken tot voordeel der gemeente. De notulen worden hierna voorge lezen. De heeren Smlnk, Hermans en van Daal maken aanmerking op hetgeen Is opgenomen aangaande het voorstel Smlnk. De Voorzitter zegt toe de notulen In dezen geest te zullen wijzigen. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken en mededee- llngen. Van Oed. Staten goedkeuring van de verordening regelende de toepas sing van het beroep op de Wonln <wet. Van den M nister van Economl sche Zaken goedkeuring der Winkel Slui Ings—verordening. Van Oed. S aten teruggezonden raadsbesluit tot het vers-reicicen van een bouwcrediet van f 2200 aan W. v. d. Pluljm. Van de Commissie tot wering van schoolverzuimverslag der werkzaam heden over het afgeloopen jaar. E<- werden 24 gevallen van ongeoorloofd verzuim behandeld. Van B. en W. van Breda mededee. ling dat zij hun goedkeuring hebben gehecht aan de begrooting van den Warenkeuringsdlens'. De gemeente Dussen draagt f 322 14 in de kosten bij Van het gemeenttbrstuur van Kerke rade verzoek om adhaesie—betuiging aan een door haar aan de regeertng gezonden adres tot wijziging van art. 205 der L O.—wet. van „De Echo van bet Zuiden". Naar het Engelsch van' Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). n Het meisje met haar springende krul len, lange bloote beenen en toomelooze onstuimigheid vloog op Hetty af. O, wat ben jij stout geweest om weg te gaan en ons heelemaal alleen te laten! Ik heb gehuild en gehuild en gehuild. En Chick ook. Hij heeft een kwakende eend gekregen en ik een bus vol toffees. Er zijn er nog een paar onder mijn kussen, die ik mee naar bed genomen heb en het opgewonden kind grabbelde met haar dikke handjes onder de verkreukelde la kens en haalde een massa, kleverige, haif gesmolten toffees te voorschijn, die er uitzagen of zij al eens met haar tong had den kennis gemaakt. Hetty moest wel lachen, maar drukte haar kleine zusje hartstochtelijk tegen zich aan en uitte in stilte de bede dat zij nooit de droeve ervaring der liefde op zou doen, waardoor zij zooveel verdriet had. O, Hetty, je hebt gejokt; je hebt ge zegd, dat Jack onze groote broer zou worden en nooit van ons zou weggaan, maar jullie zijn alle twee verdwenen en toen is mijnheer Reiss gekomen en Chick en ik hebben heel lang in een tuf-tuf ge zeten, ratelde het kleine ding door, van den hak op den tak springend. Maar de naam yan Jack ging als een messteek door haar hart. Ze drukte het kleine hoofdje tegen zich aan en snikte: Jack zal nu nooit meer je broer worden, Dumpling. mededeel'ng dat burgemeester Snijders is herbenoemd in deze functie. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Steunver leening Van den Minister van Bln-enland- sche Z iken mededeeling betreffende de steunveileening. De regeling is verlengd tot28Febr. Qeer. bijzondere toelagen mogen echter worden verstrekt. Met een toeslag aan georganiseerden kan de minister zich sltchts vreenlgen indien daaraan in het betnffmde gezin behoefte blijkt te bestaan. De toeslag mag hoogstens bedragen het verschil tusschen hetgeen de werkloozen uit de werkloosheids kas zouden ontvangen en wat zQ zouden ontvangen als ze uitgetrokken waren. De heer Smlnk acht het niet noodig deze wijziging in de verordening te brengen daar de meeste werkloozen toch reeds uitgetrokken zijn, alle ge. organiseerden zullen ten laste yan de gemeentekas komen. De Voorzitter zegt dat de gemeente raad hieraan weinig kan doen, de wij ziging moet worden opgenomen anders keurt de minister de verordening niet goed. Van Oed. Staten nota van aannn»e. king op de gemeentebegroting 1933 en de gemeenterekening 1932. Daar alle aanmerkingen van admini. stratieven aard zijn wordt deze zaak ter afhandeling in handen van B. en W. gesteld. Van het gemeentebestuur van Ambt Hardenberg, verzoek om adhaeste betuiging aan een adres tot veria- ging der grondbelasting. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Verzoeken om vergoeding ingevolge de L O.—wet. Worden toegestaan. Van de Bataafsche Petroleum Mij. verzoek te mogen overgaan tot plaat sing van een benzinereservoir op ge meenteterreln. De Voorz. zegt dat het in de be doelfng ligt de pomp te plaatsen bi) de R K Kerk en te voorzien van een wegwijzer; spr. wil een recognitie vragen van 25 ct. per jaar. De heer Jongbloets eindt dit veel te weinig daar de pomp altijd een sta inden w»p b Qv»n EM*»'« mne' Dat hindert niet, zei het kind zorge loos Heb je hoofdpijn, dat je huilt? Chick had ook hoofdpijn en huilde in den tuf tuf, eindigde zij ernstig. Nietwaar, klonk een dun, veront waardigd stemmetje van den anderen kant van de kamer. Er ontstond ruzie, want Chick's tweelingzuster was te veel gewoon aan Chick's hulpeloosheid om daarmede eenigermate rekening te hou den en met het beslechten hunner twist en het wasschen en kleeden der kinde ren had Hetty zooveel te doen, dat zij voor korten tijd niet aan haar eigen ver driet dacht. Zij liet de kinderen een kwartiertje al leen om zichzelf te gaan opknappen en toen zij terugkwam zag zij; dat Dumpling naar beneden was gegaan om in den tuin te spelen. Max Reiss stond bij Chick's bedje en Hetty voelde hoe diep zij bloosde onder de doordringende oogen, die op haar ge richt waren. Wat jammer, dat het ventje niet eens door Renan onderzocht kan wor den, dien beroemden Franschen dokter, die uitsluitend kinderziekten behandeld. Kort geleden heeft hij een veel erger ge val van ruggegraatszickte dan van Chick genezen, vertelde hij en streek met zijn dikke, beringde band zacht over het kleine jongenskopje. Voor een oocenblik was Hetty's ver driet vergeten. In haar hart had zij altijd nog de hoop gekoesterd, dat kleine Chick nog eens zou kunnen genezen, ten spijt van alles wat de doktoren hieromtrent gezegd hadden. Wie.wie is die dokter? O. denkt U dat hij Chick zou willen behandelen?, riep zij, terwijl de hoop haar wangen kleurde en haar groote oogen deed schit teren. Dat zou hij. voor tweehonderd pond en vergoeding van zijn reiskosten, luidde het koele antwoord, dat de schittering weer uit Hetty's oogen deed verdwijnen, evenals de blos van haar wangen, omdat zij de onmogelijkheid ervan inzag ooit tweehonderd Pond bij elkaar ie krijgen. O, wat was het leven wreed, zoo onge looflijk wreed en onreebtvaardif. men voor een dergelijk stuk grond f 25 per jaar betalen. Spr. zou daarom minstens f 5 vragen. De voorzitter vindt een mooie oomp een sieraad voor dit punt. Hij zou daarom slechts f 2.50 'ragen, dus even veel als de gemeente aan de provincie betaalt voor het leggen van duikers etc Met algemeene stemmen wordt be sloten I 5 per jaar te vragen. Waterleiding. 1. Aansluiting drinkwatervoorziening N. W. Brabant. De Voorzitter licht dit punt toe De omstandigheden maken het thans zeer goed mogelijk dat ook deze streek wordt aangesloten bij de drinkwater voorziening In N. W. Brabant. De kosten zijn thans tolaal geschat op f 800.000 of slechts ongeveer de helft van heigeen het werk in normalen tijd zou kosten. Bovendien kan men nu het geld krijgen doordat ook de provincie medewerking verleent door het verstrekken van een leening. Bo vendien is ook van regeeringszQde steun te verwachten, daar het werk in werkverschalfi ig zal gebeuren. Voor enkele honderden menschen zou hier werkgelegenheid ontstaan De maatschappij heelt zich thans gewend tot de verschillende betrokken gemeenten. Dezc.>bben niets te doen dan hunne fnwo ers t. z. t. verplciten btj d- waterleiding aan te s'-iRen Er zijn menschen, die zoo'n bedrag uitgeven voor een diner, dacht Hetty diep-ongelukkig en keerde zich af om haar tranen te verbergen. Kom naar heneden in den salon; er is niemand; je vader is een paar uur gaan slapen; hij heeft den geheelen nacht geen oog dichtgedaan uit angst om jou, sprak Max Reiss na een stilte, die eenige minu ien had geduurd. Als u het goed vind, zou ik liever hier hoven hij Chick blijven, antwoordde Hetty. Zij vreesde ervoor om alleen te moeten zijn met den man, die zich zooveel moeite gegeven had om zijn vriendschap voor haar te bewijzen. Maar er was iets ongeduldigs in de s'em van Max Reiss toen hij op een toon, die meer een bevel dan een verzoek was, zei „Het is toch beter, dat je mee naar bene den gaat. Ik wil met je spreken en het is altijd het beste de dingen, die men doen wil, dadelijk af te maken. Beseffend dat zij met al haar pogingen dit gesprek toch alleen maar zou kunnen uitstellen en niet ontgaan, stond lletty vermoeid op en ging *Max Reiss voor naar de kamer beneden. Een wee en angstig gevoel bekroop haar, toen ze zag hoe de dikke hand de deur zorgvuldig sloot, waarna Max Reiss met een paar groote stappen op haar toe kwam en haar in zijn sterke armen sloot. Haar tenger lichaam met zoo'n kracht te gen zich aandrukkend dat zij bijna geen adem kon krijgen, zei hij met heesche stem Ik wilde eigenlijk mijn belooning niet zoo gauw opeischen, maar jij brengt mij het hoofd op hol je benevelt mijn denken, jij brengt mijn bloed in opschud ding, als ik jou zie, kan ik aan niets nn- ders meer denken, niets anders meer voe len dan jou jou jou! Dc woorden werden afgebroken door ruwe kussen en iedere kus voelde ze als een brandmerk. Hetty sloot haar oogen, wendde haar hoofd af en trachtte met haar zwakke krachten den stroom van liefdesbetuigin gen en kussen af te wenden, liefdesbetui gingen die kwamen uit den mond van verder wordt van de gemeen'en nieti gevraagd. De menschen zouden dan otnnen 2 jaar nadat de leiding is ge. legd moeien zijn aangesloten. Spr. wil ten overvloede bij de toezegging het beding maken dat aan deze gemetn e tn geen geval zwaardere condities zullen gesteld worden dan aan eenige andere gemeenien In N W. Brabant, Spr. wijst er op dat ook Werken dam en Sieeuwljk reeds toegetreden zijn. Spr. herinnert aan de yphus epidemie van enkele jaren geleden en hij is van meening dat alleen om een neihallng daarvan te voorkomen het noodig is dat met kracht geijverd wordt om tot een goede watervoor. ziening te komen. Tenslotte ztgt spr. nog dat de Wa- terieidingmaatschappij Is opgericht met geld van het Rijk en de bepaling is gemaakt dat zij geen winst mag maken, üe menschen die op een bepaalden atstand van de hooidieiding wonen zijn verplicht om aan te sluiten. De heer v. Dijk vraagt of reeds Is vastgesteld hoe de leiding zal gelegd worden. De Voorzitter zegt dat men zoover nog niet kan gaan voordat de gemeen teraden zich uitgesproken hebben oi zt) hun medewerking willen verieenen. Dergelijke overwegingen zijn slechts van ondergeschikten aard. De heer v. Dalen Is sierk vooraan sluiting, mits hij weet dat men niet voor dezelfde moeilijkheden kom: als met de electricitett. Spr. wenscht te voren de zekerneld te hebben dat ook afgelegen deelen als de Peereboom en de Seenweg zullen woiden aarge. sloten. De Voorzitter zegt dat de raad dit zelf in handen heeft. In alle uithoeken kan men aansluiting krijgen, mits de gemeente garandeert dai de opbrengst minstens 10 pet. Oedraagt van de aan. legkosten, die f 150 per Meier be dragen. Over de vol-edige uliwerking van het pian kan hier echier nog niet gesproken worden. De heer v. Dalen wil eerst weten wat de kosten zijn. Met een dergelijke garantie weet men niet „waaraan en waaraf." De Voorzitter vindt deze conditie zeer billijk, De heer v. Dalen vindt dit een groot bezwaar, hij wil eerst de juiste kosten den man, dien zij tegelijkertijd haatte cn vreesde. ik was razend van woede, toen jy mij aan den kant zette terwille van dien jongen dwaas, die niet eens weet wat het woord „liefde" beteekent, maar ik ver loor den moed niet. Ik zal wel afwachten en mij stilhouden, zei ik tot mijzelf. Een liefde als de mijne overwint alles en toen dc gelegenheid kwam om jullie allemaal te helpen met geld vierhonderd pond hebben jouw veiigheid en die van je vader gekost heb ik het gevaar ge trotseerd omdat ik het vooruitzicht had jou toch nog tot mijn vrouw te maken, vervolgde hij opgewonden tot het hevig i verschrikte meisje in zijn armen. En dat is nog niet alles wat ik voor je zal kunnen doen, ging hij voort, als een climak overgaande tot wat hij een vorstelijk aanbod vond: Ik ben van plan Renan over te laten komen om naar Chick te kijken je weet, dat ik veel van kinderen houd en dan gaat er de volgen de week een boot naar Afrika,, waarvan de kapitein groote verplichtingen jegens mij heeft; hij zal je vader veilig overbren gen naar een zijner vrienden, die een be trekking voor hem zal vinden en hem zoo het verleden zal doen vergeten. Zoo dra de eerste opwinding over zijn ver dwijnen voorbij is, zal er voor hem geen gevaar meer te vreezen zijn, eindigde hij vol verwachting. En dat doe ik allemaal ik loop al dat gevaar ik besteed al dat geld uit liefde voor jou, Hetty omdat ik jou tot vrouw wil hebben, eindigde Max Reiss en maakte weer aanstalten om haar te omhelzen. Maar Hetty vluchtte naar den anderen kant van de tafel, zoover van hem weg als ze maar kon. Neen neen ik bid u neen, j riep zij smeekend en strekte haar beide handen afwerend uit, alsof ze met haar zwakke pogingen den sterken man kon weerhouden. Haar kreet klonk luider dan zfj of Max Reiss kon vermoeden, want hij be reikte de ooren van Robert Loring, die niet sliep zooals Max Reiss dacht, maar rich rusteloos van den eenen kant op den weten. De Voorzitter zet nog eens de juiste strekking der bepaling uiteen. Het is niet de bedoelirg dat de gemeente 10 pet. betaalt, inaar dat zij garandeert dat er zooveel menschen zullen aan sluiten dat er 10 pet, der aanlegkosten ui>komen. De gemeente betaalt verder geen cent en heeft alleen de menschen te verplichten tot aansluiting. Alleen wan. neer er menschen zijn dieniet zouden kunnen betalen springt de gemeente hij Spr wijst erop dal slech s V10 pet. der menschen niet kunnen beialen, en dan zijn dit voor het algemeen nog neringdoenden en geen arbeiders. De heer v. Dalen vindt 't bezwaarlijk dat menschen i ie goed drinkwater hebben toch moeten aansluiten. De Voorzitter zegt daarentegen dat de tarieven over het algemeen zeer laag zijn. Op een vraag van dhr. Herman zegt de Voorzitter dat de leiding binnens huis door den bewoner zelf moet worden bekostigd. Er wordt gezegd dat dit een nieuwe belasting voor de menschen beteeker.t, maar dat Is naar spr. meent juist niet het geval daar er werkgelegenheid voor vele menschen wordt geschapen. De verplichting tot aansluit!' g geldt pas over 3 jaren. De heer Smlr.k is van meentng dat niet alleen de financieele kant van deze zaak dient beschouwd te worden, doch dat men er rtkenir g mee moet houden dat er al jarenlang geklaagd wordt over het slechte water. Wetb, M v. d. Piuijm wenscht dat ook de menschen die afgelegen wonen de gelegenheid tol aansluiting krijgen. De Voorzitter zegt nogmaals dat de raad zelf deze zaak in handen heeft en dat de maatschappij in deze zeer coulant is. De heer Koekkoek ziet bezwaar In de verplichting tot aansluiting, vooral daar deze gemeente in hoofdzaak be staat uit arbeiders die een zeer laag loon verdienen. Die menschen wil spr. geen nieuwe lasten gaan opleggen, daar hij vreest dat velen het niet zullen kunnen betalen. Daar de gemeente de verantwoording draagt voor de wan betalers is spr. van meening dat het een strop zou kunnen worden. anderen laf,' te gooien, zich afvragend wat de toekomst voor hem zou zijn, nu hij zijn vrijheid herkregen had. Max Reiss had open kaart gespeeld; hij had Robert Loring eerlijk verteld, dat hij hem hielp en beschermde, omdat hij zijn dochter liefhad en haar tot vrouw begeerde. Wij hadden na veertien dagen zul len trouwen, toen die jonge parvcnue Jifck Perivale, de zoon van Lord Peri- vale op de proppen kwam en haar om zoo te zeggen, onder mijn neus wegkaap te. Ik vond dat destijds vreeselijk. maar ik ben een goedhartig man, mijnheer Lo ring; ik heb uw dochter nog altijd lief en wil haar tot mijn vrouw maken. Ik zal goed voor haar zijn en ook voor de klein tjes zorgen, totdat u er weer bovenop bent en u ze by u kunt laten komen, ver klaarde Max Reiss en hij zag er zoo vrien delijk en oprecht uit, tcrwi',1 hij die schijnbaar edelmoedige voorstellen deed, dat Robert Lorir.g innig hoopte, dat Het ty goedgunstig zou denken over den man die hen allen in zijn macht had. Dat is de stem van mijn kleine mcis- ke; er moet iets niet in orde zijn aan den klank ervan te oordeelen, mompelde Het ty's vader toen de schrille kreet door het huis weerklonk. Haastig trok hij eenige kleeren aan en rende op zijn sokken naar beneden. Vadertje, riep Hetty met een snik van verlichting en wierp zich wanhopig aan ziin hals. 1 Wat is er dan, kindje? Je hebt haar toch niet verschrikt?, cn driftig wendde Mi zich tot Max Reiss, die vanuit den eenigen diepen leustoel, d*en de kamer bevatte, naar hen zat te kijken. Ik haar verschrikt? Neen, maar die is goed! In mijn tijd voelde een jong meisje zich gevleid, wanneer ze ten hu welijk werd gevraagd, maar ik mag ge hangen worden, als ik mii herinneren kan, dat er zich ooit centje zoo aanstelde. Met een schamperen lach eindigde lui den zin. Robert Loring hield zijn dochter op armslengte van zich af en keek nieuws gierig in het blozende, ernstige gezichtje. Wordt vsrvolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Laascstraatsrhr Courant, Van d n C m n<3«srl« (ji>r Kn-lnpln De heer Jongbloets gelooft niet dat er een arhHdpr Is rHe voor d'-t kwar»je

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1