DE ECHO m EET 11 TOü ~7~ v Y. TH No. 16. Woensdag 22 Febr. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Drunen, gehouden op Maandag, 20 Februari a.s., des nam. te 7 uur ten gemeentehuize, onder voor zitterschap van burgemeester Mr. R. v. d. Heyden. Aanwezig alle leden. Ni eu w jaars woord. De Voorzitter begint deze eerste ver« gadering met den leden van den Raad zijn beste wenschcn over te brengen. Hij voegt daaraan tevens toe e^en over zicht van den gang van zaken in het af- geloopen jaar. De bevolking der gemeente vermeer derde door geboorte met 103 personen, terwijl er 46 overleden, een geboorte overschot dus van 57 of 16 per duizend. Tegenover een aantal gevestigden van 130 stond een aantal vertrokkenen van 125, zoodat de totale vermeerdering der bevolking 62 bedroeg en de gemeente op het eind van het jaar 3511 inwoners telde! Ook deze gemeente is door de werk loosheid getroffen. In de werkverschaf- dezen te plaatsen bij het onderhoud van deze te plaatsen bij het onderhoud van wegen en gemeente-eigendommen. De totale kosten van dat onderhoud belie pen 6213.17, waarvan 4000.kan worden gerekend als te zijn uitgegeven voor werkverschaffing. Het grootst aan tal werkloozen bedroeg 30 in Februari, Het Burg. Armbestuur keerde aan steun uit 4046.Deze verhoogde uitgaven hadden tot gevolg, dat de belastingen beduidend moesten wordien verhoogd. Een geluk was het, dat de schoenfabrie ken regelmatig konden blijven werken. De slechte toestand in het landbouwbe drijf was aanleiding tot een pachtver- mindering van 20%. Een gelukkig tee- ken mag het heeten, dat in 1932 34 bouwvergunningen werden verstrekt, waarvan 16 voor nieuwe woonhuizen. Met den bouw van het noodslachthuis is men gereed gekomen en de exploita tie van deze inrichting leverde aan stonds een batig saldo van 450.op, dat echter eenigszins geflatteerd is daar het eerste jaar nog geen rente en aflos sing behoefde te worden betaald, an ders had het saldo slechts ƒ175.be- loopen. Tenslotte brengt spr. een woord van dank aan de raadsleden en de wethou ders voor de in het afgeloopen jaar on dervonden medewerking. Hij wees erop dat 1933 een moeilijk jaar zal worden, hoewel deze gemeente in vergelijking met andere, nog in een betrekkelijk gun stige positie verkeert. Notulen. De lange notulen geven den Voorzit ter aanleiding tot de opmerking dat het raadzaam is voortaan maandelijks op 'n vaste dag te vergaderen. De notulen zul len den leden voortaan worden thuisge- zonden. De heer van Drunen merkt op, dat h\: indertijd heeft voorgesteld de notulen voortaan thuis te bezorgen. Toen kon het echter niet wegens gebrek aan tijd der secretarie-ambtenaren. Nu blijkt echter dat het wel kan, waaruit spr. de gevolgtrekking maakt, dat het erom te doen was zijn voorstel te verkrachten. De Voorzitter had van dhr. v. Drunen eerder een woord van waardeering ver wacht voor dezen maatregel. Ook nu be staan er nog moeilijkheden, maar dank zij de medewerking van den ambtenaar die de notulen in zijn vrijen tijd typt, kan aan het verlangen van den Raad voldaan worden. Van verkrachten van een voorstel is dus geen sprake, daar B. en W. hun best hebben gedaan om aan den geuiten wensch te voldoen. Dhr. Verhoeven zou de betrokken ambtenaar hiervoor desnoods een gra tificatie van 25.geven. Het voorstel-B. en W. inzake het vast stellen der notulen wordt aangenomen. De nctnlen der vergaderingen van 27 October en 27 Deo. worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken, w.o.: a. Mededeeling van Ged. Staten, dat de verordening tot heffing van 50 op centen op de hoofdsom der Vermogens belasting Kon. Goedkeuring heeft ver kregen; b. Mededeeling van Ged. Staten dat de verordening tot heffing van 50 op centen op de hoofdsom der Gemeente fondsbelasting Koninklijk is goedge keurd. c. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van hel Raadsbesluit tot ver koop van een perceel bouwland aan .T. Pulles; d. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring der gemeèntebegrooting en be grooting G.E.B. voor 1933; Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. e. Rapport van kasopname bij den administrateur van het G.E.B. op 16 De cember 1932. In kas was 308.24. f. Schrijven van den A.N.W.B. K.N.A.C. betreffende de plaatsing van waarschuwingsborden aan de Kleine straat. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich op verzoek van den heer de Wijs tot de KNACANWB hebben gericht, met het verzoek tér plaatse een waarschuwings bord te plaatsen. De Bond heeft daarop geantwoord, dat zij dit overbodig acht. daar deze bocht geen onverwacht ge vaar oplevert; blijkens de ervaring is 'n teveel aan waarschuwingsborden scha delijk. B. en W. zijn van meening, dat het niet juist zou zijn, na een dergelijk advies van deskundige zijde, toch tot plaatsing van een bord over te gaan. Dhr. Verhoeven acht dit onverant woord, daar het een zeer gevaarlijke bocht is. Hij vreest dat de put gedempt zal worden, als het kalf verdronken ft. En aan 't adres van weth. v. Halder voegt hij eraan toe: Daar hoef je niet mee te lachen, Thijs! Spr. doet een voorstel om toch een bord te plaatsen. Dit voorstel wordt echter niet onder steund wat den heer Verhoeven aanlei ding geeft tot de opmerking: Dan zijn jullie allemaal kwajongens. Subsidie tram 2. Verzoek van de N.V. Hollandsche Buurtspoorwegen om uitbetaling van de toegekende subsidie over 1932. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: Bij besluit van den Raad d.d. 30 Juni 1932 werd aan de N.V. Hollandsche Buurtspoorwegen over 1932 een subsidie toegekend van 30.onder voorwaarv de, dat uitbetaling eerst zou plaats heb ben, wanneer gebleken was, dat ook door Rjjk, provincie en andere belang hebbende gemeenten subsidie was ver leend. Naar ons thans is gebleken, heb ben enkele belanghebbende gemeenten de gevraagde subsidie geweigerd, zoo dat uitbetaling van het toegekende be drag niet zou mogen plaats hebben, daar niet wordt voldaan aan de gestelde voorwaarden. Gezien het groote belang dat deze gemeente bij het voortbestaan van de betreffende maatschappij heeft, stellen B. en W. voor hen te machtigen toch tot uitbetaling van de toegekende subsidie over te gaan. Dhr. W. v. d. Wiel vreest, dat de sub sidie weggegooid geld is, als het toch tot een fusie zou komen. De Voorzitter zegt, dat in beginsel reeds tot fusie besloten is, in werkelijk heid echter bestaat deze nog niet. Zoo lang als de Holl. Buurtspoorwegen blij ven bestaan en de remise in Drunen blijft, acht spr. het gewenscht subsidie te geven. Als de fusie tot stand komt, is er toch kans dat de remise hier blijft. Spr. wijst erop, dat de subsidie slechts voor een jaar wordt verleend. Dhr. A. van de Wiel en de Wijs zijn voor subsidie-verleening en nïeenen dat Drunen hier een voorbeeld voor an dere plaatsen moet zijn. Dhr. W. v. d. Wiel heeft geen bezwaar tegen de subsidie, maar hij vreest dat deze haar doel zal missen als het toch tot fusie moet komen.' Het voorstel wordt aangenomen. 3. Verzoek van het gemeentebestuur van Ambt-Hardcnberg om adhaesiebe- tuiging aan een door den Raad dier ge meente tot de regeering en de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres inzake de verlaging der belast bare opbrengst der ongebouwde eigen dommen voor de heffing der grondbe lasting. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: De Raad der gemeente Ambt-Hardcn berg heeft een adres gericht tot de re geering en de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal om door verlaging van het bedrag der belastbare opbrengst der on gebouwde eigendommen te komen tot verlaging der grondbelasting. Hoewel B. en W. overtuigd zijn van de practische moeilijkheden die aan de vervulling van dezen wensch zijn ver binden, stellen zij voor overeenkomstig adressante's verzoek aan dat adres adhaesie _te betuigen, daar aan de land bouwers steun moet worden velreend. Dhr. W. van de Wiel ziet hier het groote belang niet van in, daar vooral groot-grondbezitters er door bevoor- dield zullen worden en de kleine land- bouwerjs er niet veel mee cp zullen schieten. Veel bezwaar heeft hij echter niet tegen adhaesiebetuiging. De Voorzitter zegt, dat een eventueele vermindering dezer belasting ook een nachtvermindering tengevolge zou heb ben, zoodat de kleine boeren er toch indirect van profiteeren. Dhr. van Drunen is sterk voor het voorstel, daar hij inziet, Jat er in deze richting iets gedaan moet worden. Dhr. A. van de Wiel merk* op dat er niet alleen groot- maar ook kleingrond- bezitters zijn. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Aanvrage van het R.K. Kerkbe stuur om een voorschot op de vergoe ding ex art. 101 der L.O. Wet 1920 voor de R.K. Jongens- en Meisjesschool. De vergoeding wordt gesteld op ƒ7.50 per kind. Weg Giersbergen. 5. Adres van belanghebbenden om een verharden weg naar het gehucht Giersbergen. In het adres wordt erop gewezen dat deze weg bij regenachtig weer vrijwel onbegaanbaar is. De bewoners van Giersbergen vragen om een klinkerweg. H.i. zou dit de waarde van vele gemeen te-terreinen verhoogen, terwijl ook het vreemdelingenverkeer erdoor zou wor den in de hand gewerkt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. heb ben onderzocht hoe hoog de kosten van een verharden weg zouden zijn. Zij kwa men daarbij aan een bedrag van 45000 plus nog 5000.voor eventueele op hooging. Gezien dit bedrag meenen B. en W. te moeten voorstellen, niet op dit ver zoek te moeten ingaan. Behalve de financieele zijde is er nog een ernstig bezwaar. Het wegdeel vanaf het kanaal tot Giersbergen is n.l. geen openbare weg. De eigenaar van dien weg vindt het goed dat de menschen er over heen rijden, maar het is de vraag of hi er afstand van zou willen doen om de gemeente er een nieuw wegdek op te la ten leggen. B. en W. hebben de mogelijk heid overwogen om den weg op meer be scheiden wijze toch in beteren toestand te krijgen. Ook hier stuiten zij echter op dezelfde moeilijkheid. Krijgt men toe stemming van den eigenaar dan zou de weg geleidelijk aan kunnen worden op gehoogd, terwijl er puin en keislag als deklaag opgebracht zou kunnen worden. B. en W. zijn gaarne bereid deze moge lijkheid te onderzoeken en met den eige naar in overleg te treden. Dhr. de Wijs zou graag zien dat B. en W., na overleg met den eigenaar, de zaak in de volgende vergadering weer aan de orde stelde. Hij acht het noodig dat hier verbetering wordt gebracht. De Voorzitter vestiat er de aandacht op dat reeds verschillende wegen ver beterd zijn of worden, ondanks het feit dat de gemeente tot zuinigheid genoopt is. Spr. heeft er echter geen bezwaar te gen zoo mogelijk den weg te doen verbe teren. Dhr. A. van de Wiel vindt dat met kei slag een goeden weg te krijgen is; spr. ziet in dat van een klinkerweg geen spra ke kan zijn. Dhr. van Delft vindt verbetering nood zakelijk al moet hij toegeven dat adres santen wat erg veel vragen. Hij meent, dat de Giersbergsche inenschen graag hun medewerking zullen verleenen. Dhr. Verhoeven verwondert zich er over dat de Voorzitter cijfers noemt om van te schrikken. Voorzitter: Wil ik U de berekening eens voorlezen. Verhoeven. Dat is niet noodig, ik zal dat wel doen. U moet eens gaan zien hoe men in Waalwijk een weg naar Roestel- berg heeft gelegd voor nog geen 15000. Die inenschen in Giersbergen mogen we toch ook wel tegemoet komen, het zijn toch ook inwoners. Spr. raadt den Voor zitter aan zich te vervoegen in Waalwijk om daar eens naar de kosten te infor- meeren. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. voorstellen om het punt aan te houden, uist om de ^aak nog eens te onderzoeken Dhr. Verhoeven vindt het ongewenscht dat de Voorzitter den Raad bang komt maken met cijfers als 45000, er is im mers nog een middenweg. Het punt wordt aangehouden. Biljartbelasling. 6. Schrijven van Ged. Staten betref fende de intrekking van het raadsbe sluit d.d. 27 December 1932 tot wijziging van de verordening op de personeele belasting. Het prae-advies van B. en W luidt als volgt: Onder terugzendingvan de ter goed keuring ingezonden verordening tot wijziging der verordening op de perso neele belasting, betreffende de verla ging van den grondslag biljarten, vast gesteld in Uwe vergadering van 27 Dec. 1932, vragen Ged. Staten ons Uwen Raad voor te stellen bedoeld raadsbe sluit in te trekken. Zooals Uwen Raad bekend is, kan deze verlaging pas in werking treden met ingang van het belastingjaar 1934. Aangezien voor 1 September a.s. de ver ordening op de personeele belasting toch opnieuw moet worden vastgesteld kan deze wijziging in de opnieuw vast te stellen verordening worden verwerkt. Wij stellen uwen Raad derhalve voor, bedoeld raadsbesluit van 27 Dec. 1932 in te trekken. Dhr. W. v. d. Wiel was erop voorbe reid dat dit besluit niet zou worden goedgekeurd en hij heeft er daarom iets anders op gevonden. Spr. wil n.l. den kasteleins een deel der te betalen belas ting terugschenken. De Voorzitter merkt op dat de gemeen teraad geen schenkingen mag doen zon der goedkeuring van den Kroon en spr. vreest dat de Kroon geen goedkeuring zal verleenen aan een schenking, die de be doeling heeft een belastingwet'te ontdui ken. W. v. d. Wiel. Wij moeten dat wel doen, want in 's-Bosch komen we niet meer klaar. Als we' geen advocatenstreken uit halen, zooals die menschen daar, komen we er niet. Voorzitter. U motgk critiek uitoefenen op het beleid van Ged. Staten, maar ik mag dat niet toelaten als het niet in wat meer geciviliseerde termen gebeurt. W. v. d. Wiel. Ik bedoel U toch niet. Verhoeven; Kan dat dan in het geheel niet anders, ik wil dat wel eens zien. Voorzitter. Ja, dat kan door een wets wijziging, maar ik geloof niet, dat de Tweede Kamer de wet op de Pers. Be lasting zal gaan wijzigen om den gemeen teraad van Drunen in de gelegenheid te stellen de biljartbelasting te verlagen. Het voorstel B. en W. wordt goedge keurd. Het voorstel-W. van de Wiel, om den kasteleins een schenking te doen, wordt slechts door dhr. Verhoeven gesteund, zoodat het niet in omvraag komt. Beglemcnt Politie. 7. Schrijven van den Gommissaris der Koningin betreffende de verorde ning op de gemeentepolitie. De Voorzitter zegt, dat deze aanmer kingen door den Commissaris gemaakt worden naar aanleiding van een schrij ven dat hem gestuurd is door de afd. Waalwijk van den R.K. Politiebond St. Michaël. De aanmerkingen van den Com missaris betreffen 4 punten. Ten eerste art. 4 waar hij wenscht te bepalen dat voor het gewone politicdiploma een toe slag van 25.en voor het diploma met aanteekening van ƒ50.— wordt ver strekt. De raad heeft besloten alleen 25 te geven voor het diploma met aanteeke ning. In art. 6 wenscht de Commissaris den leeftijdgrens voor kinderen waarvoor toeslag wordt gegeven, te zien vastgesteld op 16 jaar, inplaats van 14, zooals de Raad besloot. In art. 19 wenscht de Com missaris een vergoeding voor uniform- kleeding van ƒ100.— vast te stellen: de raad splitste deze vergoeding in 75. voor kleeding en 25.— voor fiets. In de art. 18 en 19 wenscht de Comm. een ver andering te zien gebracht in de aanspra kelijkheid der gemeente. B. en W. zijn van meening dat aan het verzoek van den Commissaris moet wor den voldaan voor zoover betreft de art. 6 18 en 19 en dat in beide andere kwesties de Raad zijn standpunt nader kan om schrijven. Spr. merkt op dat de nieuwe verordening pas zal gelden wanneer een nieuwe veldwachter in dienst komt. Dhr. A. van de Wiel wil art. 6 hand haven in den door den Raad vastgestel- den vorm, daar de veldwachters toch reeds een voldoende salaris hebben. Dhr. van Drunen is het hiermede eens. Hoe moeten wij onze kinderen groot bren gen?, vraagt spr. Dhr. Verhoeven vraagt zich af, waar om de veldwachters zich met deze kwes tie ineens hebben gericht tot den politie bond en niet tot het hoofd der politie. Waarom loopen ze U voorbij?, vraagt spr. den Voorzitter. Voorzitter. Daar kan ik geen antwoord op geven. Verhoeven. Dat is treurig genoeg. Ik ben voor handhaving van het raadsbe sluit. Voorzitter. Wij bespreken alleen het schrijven van den Commissaris en niet het verzoek van den Politiebond. W. v. d. Wiel. Ik beschouw bet meer als een truc van de hooge heeren in Den Bosch, dat zij langs den Politiebond naar ons toekomen. Ze hebben immers toch al lang een verordening klaar liggen, die wij moeten aannemen, in Den Bosch doet men toch wat men wil. Voorzitter. Er zijn toch verschillende wijzigingen in de verordeningen aange bracht, waartegen de Commissaris geen bezwaar had. W. v. d. Wiel. Dan zullen die wel geen centen kosten. Verhoeven. Ik begrijp niet, dat de Voorzitter nog advies aan den Raad wil uitbrengen, terwijl men hem voorbijge- loopen is. Voorzitter. Ik zit hier niet als hoofd der politie, maar als Voorzitter van den Rand. Verhoeven. Dat kan wel waar zijn maar daarmede ben ik niet tevreden, U is toch het hoofd der politie. Voorzitter. Maar ik ben als hoofd der politie aan U geen verantwoording schuldig. v. Drunen. Dus de veldwachters die thans in dienst zijn, houden toch hun salaris. Dan is het eigenlijk onzin dat we er zoo over hebben zitten debatteeren. Voorzitter. Dat is geen onzin, want de verordening is toch voor de toekomst van belang. Wij kunnen niet in de toe komst zien, maar als over 10 jaar de toe stand weer gewijzigd is, kan de verorde ning opnieuw veranderd worden. v. Drunen. Ik beschouw het net als dhr. v. d. Wiel als een truc van de hee ren in Den Bosch. Voorzitter. Dergelijke woorden kan ik niet toelaten. Hierna wordt tot stemming over de artikelen overgegaan. De voorstellen van B. en W. betreffende de art. 4, 7, 17 en 19 worden goedgekeurd. Het voorstel B. en W. betreffende art. 6 wordt met 10-1 stem'verworpen, zoo dat de leeftijdsgrens op 14 jaar bepaald blijft. Alleen weth. van Haider stemde voor. Verbetering Prov. weg. 8. Verbetering van de afwatering van den provincialen weg. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: Reeds meerdere malen werden ern stige klachten vernomen over de slech te afwatering van den door onze ge meente loopenden Provincialen Hoofd weg. Uit den Raad zijn stemmen opge gaan om verbetering in dien toestand te brengen. B. en W. hebben deze zaak dan ook nader onderzocht. Afdoende verbetering der afwatering zal h.i. alleen te bereiken zijn door het leggen van een rioleering over de volle lengte van den weg. Waar deze riolee ring echter groote geldelijke offers van de gemeente zal eischen, achten zij het thans niet de juiste tijd tot hét uitvoe ren van een dergelijk werk te besluiten. Intusschen hebben zij overleg gepleegd met den betreffenden ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, teneinde onder het oog te zien of in het bestaande euvel niet op andere wijze verbetering zou zijn te brengen. Dit overleg heeft geleid tot het volgende plan. n.l. aan beide zijden van den Provincialen weg een flinke af- voergoot te straten, hier en daar nog eenige afvoerkolken aan te brengen en de afvoerwegen van die kolken zooveel mogelijk te verbeteren, terwijl de niet be strate gedeelten tusschen de tramrails dan moeten worden verhard. Resultaat hiervan zal zijn, dat de groote plassen op den weg niet meer voorkomen en het wa ter, dat niet onmiddellijk kan wegvloeien alleen; blijft staan in de bestrate goten. Dit zou al een aanmerkelijke verbetering in den bestaanden toestand zijn. De werkzaamheden zouden worden uitge-l voerd door de Provincie, terwijl voor rekening van de gemeente moet komen het straten van de afvoereoot aan de Noordzijde van den straatweg. De ge raamde kosten hiervan zullen beloopen ongeveer 400.tot 500.Voorloopig dit jaar zou slechts een gedeelte worden uitgevoerd, n.l. vanaf de tramremise tot aan de Kerk. Burg. en Weth. zijn van oordeel, dat door deze werkzaamheden reeds een aan merkelijke verbetering zal worden ver kregen en dat de daarvoor te besteden kosten niet hoog zijn. Zij stellen derhalve voor te besluiten het bestraten van de af- voergoot ten Noorden van den Provin cialen weg voor rekening van de gemeen te te nemen. Dhr. A. v. d. Wiel juicht dit werk toe. Dhr. de Wijs brengt den Voorzitter dank voor zijn bemoeiingen in deze. Dhr. W. v. d. Wiel is van mecning dat de Raad zich met deze zaak op den ver keerden weg begeeft. Het is een provin ciale weg, dus daarvoor moet niemand anders zorgen dan de provincie. Op ver schillende plaatsen liggen putten die nooit worden zuiver gehouden; als de provincie er niet voor zorgt dat deze put ten worden onderhouden, vreest spr. dat men met dit werk niets zal opschieten. Daarom is spr. tegen het voorstel. De Voorzitter wyst erop dat de afwa tering van den prov. weg overal in slech ten toestand is. De provincie doet zelf 't grootste werk en vraagt slechts als tegen prestatie van de gemeente dat zij een der goten voor haar rekening neemt. Dhr. W. van de Wiel zegt, dat sommi ge putten geheel dicht zitten. Hij vindt het geen goede handelwijze dat de pro vincie nu 500.van de gemeente vraagt om de zaak in orde te laten bren gen. De Voorzitter acht deze uitgave der ge meente volkomen verantwoord. Dat er by hevige regenbuien plassen gevormd worden, lijkt spr. niet te voorkomen. Dhr. Verhoeven vestigt er de aandacht op dat het niet precies vaststaat, waar de grens tusschen den Prov. weg en den ge meentegrond is. Dhr. de Wys ziet niet in, dat er iets tegen is om deze kleine bijdrage te ver leenen; z.i. zal heel Drunen de verbete ring toejuichen. Dhr. van Drunen vindt het beter die 400 aan de gemeentewegen te besteden, sommige daarvan zien er erbarmelijk uit. Spr. gelooft dat de provincie haar weg wel zal verbeteren :ook zonder die bij drage van de gemeente. Het voorstel-B. en W. wordt met 7-4 stemmen aangenomen; tegen de heeren W. v. d. Wiel, v. Drunen, Vrflhoeven en v. Delft. ■"'tl i Vakschool. 9. Bespreking overname Vakschool voor Schoenmakers. Het prae-advies van B. en VV. luixtt als volgt: De in deze gemeente bestaande schoen- makersvakschool is indertijd opgericht door de Hanze, afd. Drunen, welk li chaam inmiddels heeft opgehouden te be staan. Ingevolge het bepaalde in art. 6 van het Kon. Besluit van 11'Juli 1921, S 920, komen de eigendommen van het li chaam dat een dergelijke school in stand houdt, zoodra dat lichaam ophoudt te be staan of zijne rechtspersoonlijkheid ver liest, enz., ter beschikking van het Rijk en de gemeente, waarin de school is geves tigd, in verhouding hunner bijdragen krachtens de Nijverheidsonderwijswet. Aangezien het Ryk in het algemeen niet overgaat tot overname van scholen als deze, stellen B. en W. voor te besluiten tot overname der schoenmakersvakschool door de gemeente met ingang van 1 Mei a.s. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen B. en W. de noodige voorstellen doen inzake het vaststellen van een regle ment, programma van onderwijs, enz. De Voorzitter licht toe, dat deze for maliteit geen finantieele gevolgen voor de gemeente zal hebben, daar de school reeds lang ten laste der gemeente was. De gemeente krijgt nu voortaan tot taak het bestuur der school te benoemen. B. en W. stellen voor het tegenwoordige be stuur, bestaande uit 3 leden en 1 gedele geerde, te laten voortbestaan tot 't nieu we reglement is goedgekeurd. Dhr. Verhoeven vindt, dat er 'n nieuw bestuur gekozen moet worden. De Voorzitter acht dit onnoodig, daar het betrokken lichaam hetzelfde blijft en het bestuur altijd goed voor zijn taak is berekend geweest. Dhr. de Wys wil met ingang van 1 Mei een nieuw bestuur kiezen. De Voorzitter acht dit ongewenscht, daar dit aanleiding zou kunnen geven tot wijzigingen die de school niet ten.goede kwamen. De aanvulling van het bestuur kan eerst plaats hebben nadat het regle ment is gewyzigd. Dhr. Verhoeven gaat er niet mee ac- coord dat het oude bestuur wordt ge handhaafd. Spr. zal het er niet bij laten en onderzoeken of dit wel geoorloofd is. Dhr. A. v. d. Wiel vraagt zich af welke reden er zou zijn om het oude beslnnr aan den kant te zetten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen onder protest van dhr. Verhoe ven tegen het feit dat de oude bestuurs leden goedsmoeds aanblijven. 10. Verzoekschrift van M. Jehoel om aansluiting aan het electrisch net voor zijn nieuw te bouwen huis aan den Pa rallelweg. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: Door M. Jehoel alhier is ëen verzoek ingediend om aansluiting van zijn nieu we woning aan den Parallelweg aan het electriciteitsnet. Aangezien bedoelde wo ning evenwel pl.m. 240 M. van het meest dichtbij gelegen punt van .t net gebouwd wordt, bedragen de meerdere kosten van aansluiting voor licht pl.m. 127.— en voor licht en kracht pl.m. 178.Deze extra-kosten kopien vanzelfsprekend ten laste van belanghebbende. Omdat de ex tra-kosten voor betaling, ineens echter vrij hoog zijn, verdient het o.i. aanbeve ling adressant in de gelegenheid te stel- len het bedrag geleidelijk af te betalen. Dit kan naar onze meening op voor beide partijen bevredigende wijze worden ver kregen, doordat belanghebbende de af name van een bepaalde hoeveelheid K.W.U.'per jaar zal garandeeren, waar door de winst van het G.E.B. zoodanig wordt opgevoerd, dat daarin de afbeta ling der extrakosten ligt opgesloten. Blij kens gepleegd overleg met adressant is deze bereid een stroomafname te garan deeren van 169 K.W.U. per .jaar, waar door de extra-kosten van aansluiting in 10 jaar-tijd zouden zijn afbetaald. Wij stellen Uwen Raad derhalve voor de be sluiten adressants nieuw gebou\yde wo ning aan den Parallelweg aan te sluiten onder voorwaarde als hiervoor omschre ven. In verband met deze aanvrage brengen wij onder Uwe aandacht dat bij een vo rige gelegenheid door Uwen Raad beslo ten is, de kosten van aansluiting óver 'n netlengte van 70 M. voor rekening van het G.E.B. te nemen. Wij stellen Uwen Raad voor te 'beslui ten ook in de toekomst by eventueele aansluitingen als de hierboven omschre- vene, de aansluitingskosten over een net- lengte van 70 M., eveneens voor rekening van het G.E.B. te nemen. De Voorzitter zegt, dat Jehoel later op zijn aanbod is teruggekomen en gevraagd heeft er nog even over te mogen beraad slagen. B. en W. vragen in verband daar mede machtiging om met Jehoel een overeenkomst aan te gaan. Op een vraag van den heer v. Drunen zegt de Voorzitter nog, dat de afstand van 70 M. alleen geldt wanneer slechts 1 persoon om aansluiting verzoekt; wonen er meer menschen bij elkaar, dan kan ieder geval afzonderlijk worden behan deld. Dhr. W. van de Wiel wenscht dat B. en W. in de volgende vergadering met een nieuw voorstel komen, zoodat geen mach tiging behoeft te worden verleend. Spr. wenscht met den gang van zaken op de hoogte te blijven. De Voorzitter gelooft, dat de Raad wel éenig vertrouwen in B. en W. zal kun nen stellen. Het voorstel wordt met 10-1 stem aan genomen: tegen dhr. W. van de Wiel. 11. Wijziging begrooting 1932. De Raad gaat daarmede accoord. 12. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van de algemeene voorwaarden waaronder van gemeentewege gelden worden verstrekt onder hypothecair ver band voor den bouw van arbeiderswo ningen en kleine boerderijen. De Voorzitter zegt, dat deze voorwaar den reeds in 1930 zijn vastgesteld, vol gens de nieuwe gemeentewet moeten zy echter nog worden goedgekeurd. 13. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot verlee ning van een hypothecair voorschot aan J. Pulles. Beide stukken worden voor kennisge ving aangenomen. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5