Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON i I uw zenuwen Winkelnieuws. Voor. NUMMER 17. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933. 66e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stokken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per S maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rgk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO, PiUs der AdvertentiSn: 20 cent per regel; minimam 1.00. Bfl contract Hink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertenüën moeten Woensdag en Yrgdag des morgens om uiterlijk 0 nor I# ons bezit sgn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. V Rationalisatie van steun Qesteld eens, zoo peinsden we onlangs, dat we van huis trokken met een pikhouweel, spav bijl en tent- materieel, om op de Veluwe goud te gaan delven. We stellen ons voor, dat vriend en maag' eens hartelijk zouden lachen, maar dat zg, als ze merkten, dat het ons ernst was, ten slotte de hulp zouden inroepen van een of anderen psychiater, die na een kortstondige observatie ongetwijfeld een briefje zou onderteekenen en af geven «goed voor opname ln een tehuis voor geesteszieken*. En toch geiooven we, dat tien duizenden in ons land dwazer dingen doen dan wi) een oogenblik bepeins- den. Wie goud gaat delven op de Veluwe, zal na een jaar niet hebben gewonnen, maar tenslotte ook niets hebben verspeeld. Er zijn echter vele menschen, die zich aanstonds door het voorjaar zullen laten verlokken om de spade weer in den grond te steken, den bodem te gaan bemesien en er duur zaad aan toe te vertrouwen. Ze laten wieden en sproeien, schermen en dekken, binden en uitdunnen. En tenslotte oogsten ze en voeren ze hun producten naar de markt of veiling, waar ze de helft of minder, dikwijls in het geheel niets terugontvangen van hetgeen ze voor de productie hebben uitgegeven. Doen ze eigenlijk niet verstandiger met goud te gaan delven, althans zoeken, op de Veluwe Neen! Want wie goud zoekt in Nederlandschen bodem, wordt als zwakzinnige opgesloten, uitgezonderd yan „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 19) Ben je daarom zoo opgewonden, meisjelief?, Mijnheer Reiss doet je met zijn huwelijksaanzoek heel veel eer aan! klonk het kalmeerend. Hetty hief het hoofd op en streek het haar van haar voorhoofd. Is het een eer vadertje? Maar... ik... ik kan hem niet trouwen, omdat ik hem niet liefheb; ik kan hem nooit liefhebben. Ik houd van Jack Perivale en zal van hem blijven houden tot aan mijn dood", eindigde zij en haar toon klonk uitdagend. Maar bij het hooren van den naam Perivale liet Robert Loring zijn doch ter los en met van woede fonkelende oogen en bevende stem viel hij uit„Ik zou je nog liever dood zien dan ge trouwd met een afstammeling van dat geslacht. De broer van Lord Perivale was eens mijn vriend en ik vertrouwde hem als een kind zijn eigen moeder. Ik heb zelfs terwïlle van hem ande ren benadeeld, toen hij veel geld noo- dig had; bij een heftig onderhoud, waarbij hij mij met een revolver dreig de, is hij. door zijn eigen kogel per on geluk gedood en na zijn dood werd in zijn bureau een brief gevonden, aan zijn broer geadresseerd, waarin hij de geheele waarheid vertelde en mij ten minste ontlastte van de beschuldiging, Heel gewoon MOL geeft aan den toon! HOL bliift goedkooper. de mystieke madame Sylvia dan. Maar wie met duur geld producten kweekt, welke niet noodig zijn, kippen fokt, welker eieren geen waarde meer hebben, varkens mest, voor welke geen afzet meer is. die worden naar mate ze ie veel produceerden, door de gemeenschap gesteund. Zulke steun kon er mee door en was gewettigd, toen men nog kon aannemen, dat de crisis van betrekke lijk korten duur zou zijn, maar thans, nu we van jaar tot jaar en steeds meer hopeloos, wachten op het economisch herstel, nu wordt hettjjd, dat we minder gaan denken, hoe we de komende betere conjunctuur zullen intreden, dan aan de vraag, hoe we ons in de crisisjaren aan de crisis, omstandigheden zullen hebben aan te passen. Steun aan noodlijdende bedrijven zal voorhands noodig blijven, maar steun voor overproductie is roekeloos weggeworpen geid. De overheid steunt velerlei takken van nijverheid: larwebouw, tuinbouw, zulvelproductie, veeteelt enz. Veelal geschiedt dat in verhouding tot het aantal geproduceerde stuks, liters of ponden. D&t nu houdt juist de pro ductiebeperking tegen, welke tot een dat ik het geld mijner cliënten ten eigen bate zou aangewend hebben. Het zou een beduidend verschil in mijn vonnis gemaakt hebben als die brief was ge vonden en voorgelezen, maar Lord Pe rivale wilde den naam van zijn gestor ven broeder hoog houden; daarom noemde hij dien brief niet en probeer de een valsche aanklacht wegens moord tegen mij in te dienen. En de zoon van zoo iemand zou je willen trouwen Toen Robert Loring aan het einde van zijn verhaal was gekomen, kon men hem nauwelijks meer verstaan, zoozeer had zijn bekentenis hem aan gegrepen, groote zweetdruppels parel den op zijn voorhoofd en in zijn oogen ontbrandde hartstochtelijke haat, die in de laatste jaren eerder aangewak kerd dan bekoeld was. Hetty had een vaag gevoel, dat er ergens iets niet klopte. Haar vader's lezing van Lord Perivale's gedrag was niet in overeenstemming met die van hemzelf; hij gaf als de voornaamste reden van zijn afkeer voor haar op, dat hij haar haatte omdat zij de dochter was van den man, die naar zijn over tuiging zijn broeder had vermoord, maar door de jury van die beschuldi ging was vrijgesproken. Maar zij had niet langen tijd om hier over na te denken. Haar vader's toon veranderde plotseling en zacht en ern stig klonk het: „Wat jij liefde noemt, kind, is alleen maar jeugdige bevlie ging, waar je gauw genoeg overheen komt, wanneer je met iemand anders getrouwd bent. Was uw liefde voor mijn moeder dan ook een droom, waar u al over heen bent, zooals u het noemt? Als dat zoo is, kan ik u de verzekering ge ven, dat dit met haar niet het geval was. Hoewel zij ons vertelde, dat u prijsherstel, dus tot een loonende productie zou kunnen leiden. Nu het duidelijk is, dat onze export door nieuwe Duitsche invoerbelemme- ringen sterk zal worden teruggedrongen, klemt het temeer, dat de bedrijfssteun, door de regeering verleend, rationeeier dient te worden opgezet. De regeering zou een planmatige productie kunnen bevorderen door te doen begrooten, hoeveel noodig zal zijn en door dan alleen voor de productie van die benoodlgde hoeveelheid steun te verleenen. Dat zou dan tevens voeren tot een prijsherstel, welke geleidelijke vermindering van steun mogelijk maakt. Zulke rationalisatie van den steun behoeft de individueele vrijheid niet aan te tasten. Laten we hetgeen we bedoelen, met een voorbeeld ver duidelijken. Wanneer in ons land momenteel te gestorven was om haar en ons onnoo- dig verdriet te besparen, was uw naam altijd op haar lippen en uw beeld in haar hart, tot het uur waarin zij stierf. Hetty's stem trilde en toen zij haar vader's verwrongen en zenuwachtig vertrokken gezicht zag, speet liet haar, dat zij zoo uitgevallen was. Vadertje, ik heb je geen pijn wil len doen, vervolgde zij zachtjes, haar wang tegen de zijne vleiend. Zoowel vader als dochter hadden de aanwe zigheid van Max Reiss vergeten, die zwijgend en kwaad in zijn leunstoel zat. Maar plotseling werd hij ongedul- die en riep ruw: En waar blijf ik? Vergeten jullie niet, dat als ik er niet geweest was, jullie beiden nu in de doos had gezeten inplaats van veilig gehuisvest en gevoed te worden op mijn kosten. Maar denk niet, dat ik zoo'n doetje hen om dat alles voor niets te doen. Of je trouwt met me en wel dadelijk een tweede maal laat ik mij niet voor den gek houden f of ik geef je vader aan de politie over! Nu, wat is je antwoord? j Het masker van liefderijke bezorgd heid viel van hem af, terwijl hij deze woorden sprak. Zijn absoluut gebrek aan gevoel voor den man, die kiezen moest tusschen het terugkeeren tot een levenden dood of het huwelijk van zijn kind met dezen, ruwen, kwaadaar- digen man, wekte een wilde woede op bij Robert Loring. Zijn stem klonk ijzig koel, toen hij langzaam en afgemeten zei: Het blijkt mij dat mijn dochter uw huwelijksaanzoek niet wenscht aan te nemen, mijnheer Reiss. Het spijt mij, dat u om mijnentwille zooveel moeite hebt gehad en ik hoop eens in staat te zijn u terug te betalen. Maar ik ben niet zoo'n schooier om mijn doch ter te dwingen tot een huwelijk, dat veel eieren zouden worden geprodu ceerd en de eierprtys daardoor tot beneden kostprijs zou zijn gedaald, dan zou de regeering door b.v. een toeslag te geven op de verkochte eieren, daarmee niet meewerken aan een productievermindering. Door de pluimveeteelt slechts toe te staan en door een elertoeslag te steunen aan personen, die het bedrjjf een zekere tijd reeds uitoefen den en aan dezen den plicht tot beperking van hun pluimveeitapel op te leggen (zóóiets gebeurt momenteel met de varkenswet ten opzichte van de veehouders), beperkt ze de indivi. dueeie vrijheid op o.i. ongewenschte wijze. Als ze echter de pluimveeteelt alsmede den eierhandel vrij laat, maar gevestigde bedrijven zou steunen voor een zeker percentage van het normaal geëxploiteerde aantal hoenders, dan zou aangenomen, dat de pluimvee- teelt op zich zelf niet meer rendabel zou zijn eene productiebeperking worden verkregen, welke tot geleide lijke vermindering van steunbehoefte en algemeene aanpassing aan de crisisomstandigheden zou lelden. Er zit thans over het algemeen te weinig systeen in de organisatie van steun aan bedrijven. Er wordt maar raak gefokt en geteeld en daardoor worden de te lijden verliezen straks weer door overheidssteun te dekken onnoodig opgevoerd. Een ieder voorziet, dat de crisis nog lang zal duren en de overheid het ten slotte niet zal kunnen vol houden om op ruime schaal nood lijdende bedrijven te steunen. Welnu, laat die steun dan zoodanig worden opgezet, dat er een gezonder bedrijfs leven door wordt geschapen, een planmatige productie er door worde bevorderd. komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mlfnhardt's Zenawtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten V Sectarlsche politiek. Hebt gij de étalage al bekeken Orooiesiraat 183 haar ongelukkig zou maken. Een vreugdesnik ontsnapte aan Het ty's bevende lippen; voor één oogen blik vergat zij alles behalve het heer lijke: dat haar vader aan haar zijde stond, dat hij niet van haar verlangde met Max Reiss te trouwen! Maar toen haar vader met een bleek vastbesloten gezicht uit zijn stoel op stond en haar tot afscheid wide kus sen hij wilde met Max Reiss naar het dichtstbij gelegen politiebureau gaan en zichzelf aangeven toen rees met angstige helderheid de geheele si tuatie voor haar oogen. Wat zou er van Chick en Dumpling worden, wanneer haar vader weer naar de gevangenis terug moest en zij zon der een cent op straat werd gezet? Het zou natuurlijk onredelijk zijn te ver wachten dat Max Reiss medelijden met hen zou hebben en daar Jack haar in den steek had gelaten, was qr niemand anders tot wien zij zich zou kunnen wenden. Zelfs als bet haar kon geluk ken de politie te vermijden wat zeer onwaarschijnlijk was zou zij toch niet genoeg kunnen verdienen om be halve voor zichzelf de twee kinderen te kunnen onderhouden en dat nog wel met een invalide erbij. Een betrekking als bij Madame Estelle, waar zij drie pond per week had verdiend, zou ze niet zoo gemakkelijk weervinden, in ieder geval niet zonder prima getuig schriften. Het meeste dat zij zou kun nen verdienen was dertig shillings per week op een kantoor er^zij wist ook, dat de markt overvuld was met aan bod op dit gebied. Hetty's zacht jong gezichtje, bleek, wanhopig en vertrokken en de ramp zalige blik in haar blauwe oogen, zou ieder hart vermurwd hebben, behalve dat van iemand als van Max Reiss. Bliksemsnel schoten allerlei gedach- De „VolkVedacteur en roode partij, beituurder Matthijien, heeft een bezoek aan Tilburg gebracht en geconstateerd, dat de wollenstoffen-tndustrle technisch op peil is, maar door crisls-concur- rentle wordt genekt. In kaïholieken kring was een en ander sinds jaar en dag bekend, maar de roode vrij. handelarlj wilde beier weten. Thans tchrtyft de heer Matthljsen: Voor mij staat vast, dat onze Industrie van wollen stoft m volop werk kan hebben en dan in staat zou zijn goedkoop en toch met winst te werken bij betaling van een ordentelijk loon wanneer de regeerlng, in plaaü van hersen schimmen na te jagen, verstandige economische politiek voerde. Wan neer de Invoer werd beperkt tot wat wij zelf niet of m*.t tegen ten door haar brein, terwijl zij, stijf als een standbeeld op haar stoel zat en toekeek hoe haar vader voorbereid selen voor zijn vertrek maakte. Max Reiss stond bij den haard, met een elleboog geleund op den schoor steenmantel en zijn kleine oogjes dwaalden van den een naar de ander als een havik, die niet weet welke prooi hij het eerst aanvallen zal. Robert Loring's onverwacht optre den had hem in het eerste oogenblik even van zijn stuk gebracht en door een absoluut stilzwijgen te bewaren, had hij zijn gewone taktiek gevolgd, wanneer hij in verlegenheid was. Terwijl de minuten voorbij gingen, scheen het bijna, alsof al zijn mooie plannen om zich van Hettv te verze keren, die hij niet alleen als een mooie, zakelijke aanwinst beschouwde, maar ook als het mooiste en begeerlijkste wezen, dat hij ooit gezien had, schip breuk zouden lijden. U is gewapend, geloof ik? Robert Loring's heesche en verra derlijk trillende stem verbrak de ge spannen stilte in het kleine vertrek. Ja, beet Max Reiss hem toe. U kunt me foulleeren voor we weggaan, om zeker te zijn, dat ik geen wapens bij me heb, en dan zal ik met u naar het dorp wandelen. Aan den eenen kant vader, de kin deren en mijn eigen vrijheid; aan den anderen kant een liefde, die heerlijk was zoolang zij geduurd heeft, maar die tekort schoot toen zij op de proef werd gesteld; en toen nam Hetty Lo ring afscheid van haar meisjesdroo- men Over het gezicht van Max Reiss trok een sluwen glimlach en z\jn oogen schitterden van voldoening, toen Het ty haar arm door dien van haar vader schoof en met een glimlach zei: Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwyfesehe en Langstraatscke Courant, Cecilia-Reclame.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1