WW „HERO PERL" DE NIEUWE DRANK. Voor allen die Sukkelen UIT 1L UWE iDV£BTENTi£8 Hoofdagentschap voor Waalwijk en Omstreken: H. KoIStCrCü-LagarClC, Waalwijk, Tel. 139. De heer v. Dongen zou echter graag zien dat een tweetal bestuursleden van „het Zuiderafwateringskanaal" zitting namen. Tenslotte werd de commissie sa mengesteld uit de volgende heeren Smits en Volk ('s Gravemoer) Th. Langerwerf, Zijlmans en Smeur (Was pik) en Huysman (Capelle). Deze bei de laatste heeren zijn bestuurders van ..het Zuiderafwateringskanaal". Ruilverkaveling. Hierna kwam men weer terug tot het eigenlijke punt van bespreking: de ruilverkaveling. Op enkele vragen van aanwezigen gaf de heer Swart nog een nadere uit eenzetting. De voorzitter uitte de meening dat het voorloopig nog slechts een prin- cipieele beslissing blijft. Wanneer de vergadering in principe voor de ver kaveling voelt, acht spr. het gewenscht dat opdracht wordt gegeven om de plannen nader uit te werken, zoodat men daarmede t.z.t. gereed is. Ir. Swart zette den gang van zaken uiteen die noodig is om een ruilverka veling aanhangig te maken. Daartoe moet minstens 1/4 der grondeigenaren een verzoek indienen bij Ged. Staten. Op rijkskosten worden dan de plan nen ontworpen en de betrokkenen blijven voorloopig nog geheel vrij. Op voorstel van Ir. Swart werd een commissie benoemd die zal trachten de noodige handteekeningen te verzame len. In deze commissie hebben zitting de heeren Th. Langerwerf en Zijlmans (Waspik) en Oerlemans (Capelle). Er werd op de vergadering reeds een lijst ter teekening gelegd, waarop aan stonds velen hun handteekening plaatsten. De bijeenkomst w?erd gesloten met een dankwoord van burgemeester Smits, speciaal aan het adres van ir. Swart. Spr. uitte de hoop dat deze ver gadering in de toekomst zijn vruchten zal afwerpen. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhard!'s Laxeertabletten o nmisbaar, erken vlug zonder kramp of pijn. Bit Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. heeft den Japanschen eisch tol terug. trekking van de troepen uit Jehol categorisch afgewezen. Op bevel van den minister van I oorlog van Mantsjoekwo zijn de Manisjoerijsche troepen onder generaal i Tsjang Hai peng Woensdag te mid- dernacht den upmarsch legen de Chineezen aan het front van Jehol begonnen. Te Peking is men naar Reuter meldt, van meening. dat de Japanners betrek, kelijk gemakkelijk de afgelegen steden aan de grens van Jehol zullen kunnen nemen, maar dat het hun zeer moeilijk zal vallen het bergachtig gebied van Jehol onder het Chiueesshe vuur bin- nen te dringen. Peipiao zou door de Chineezen ontruimd zijn en zij zouden ten Noorden van de stad opnieuw stelling en hebben ingenomen. Chineesche vrij willigers troepen zouden de spoorlijn lusschen Nanking en Peipiaoafgesneden hebben waardoor de Japansche iroepenzendingen, die inderhaast uit Tsjintsjou geschieden, bemoeilijkt worden. Onwapen Ings Con feren tie De meerderheid van de algemeene commissie derontwapeningsconferenlie spreekt zich ten gunste van het Fransche plan tot unificatie van de continentale Europeesche legeriypen uit, doch er is geen toenadering tot Italië en Duitschland verkregen ook de besprekingen over de verbintenis om nimmer geweld te gebruiken, zijn doodgeloopen. Goering en het gebeurde te Krefeld. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat rijksminister Goering in een telegram aan de Centrum partij een scherp onderzoek heeft toegezegd naar aanleiding van het gebeurde te Krefeld, dat hij verder maatregelen getroffen heeft, waardoor in de toe komst dergelijke gebeurtenissen onmo. gelijk zullen zijn. Met verwijzing naar den omroep van Hitier zegt de mi nister. dat gebleken ts, dat in de nationaal-socialistische partij groepen van provacateurs gevormd zijn, waar door de eenheid der nationale bonden in gevaar komt en die botsingen met de politie pogen uit te lokken. Verder zijn er bewijzen, dat in den laatsten voor zulk een slfuatte orm'ddellljk dreigt, ook niet, dat het daar de eerste jaren toe zou komen, maar het zal nu reeds zaak zijn tot Ingrijpende veran deringen te komen. Van nu af aan zal het roer aan boord moeien worden geleld, van nu af aan, zal een andere koers moeten worden gestuurd. In de verloopen jaren heeft de eigen regeering veelal niet gestuurd haar eigen schip, maar het aan wind en golven overgelaten en het maar wat laten dryven. Oproep tot de kiezers in Neder/oud. Een communiqué, opgenomen in de .Java-Bode" meldt Onder de leidende figuren in de politieke, zoowel als bedrijfswereld te Batavia, bestaat het voornemen zich op een nader te bepalen wijze te wenden tot de kiezers in Nederland met het verzoek bij de komende verkiezingen niet op de candidaten S.D A.P. te stemmen in verband met het gevaar, dat voor Ned. Indië gele gen is in de mogelijkheid van even- tueele versterking van den invloed dier partij op de Regeering Men wil bij deze démarche uiting geven aan de gevoelens, welke de welgezinde Europeesche, Inlandsche en Chineesche ingezetenen, bezielen. lapan en Nederlandith Jndië. Een non-agressie.pact Van meestal goed Ingelichte Japan sche zijde wordt vernomen, dat Mat- soeoka van plan is de volgende werk naar Nederland te kwmen om hier met onze regeering, In het bijzonder met onze ministers van buitenlandsche 2aken en kolon ën besprekingen aan Ie knoopen over de mogelijkheid van het sluiten van een nlet-aanvalspac. lusschen Nederland en Japan met be doeling, dat aldus de mogelijke vrees voor |ipan?che aanvallen tegen Neder. landsch-Ind zal worden weggenomen Prijsvraag van de Vereentgtng voor Volkenbond en Vrede*. Gelijk zulks een reeks van jaren is geschied, wordt ook dit jaar door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" een prijsvraag uitgeschreven, die betrekking heeft op den Volken, bond en zijn arbeid. KANTONGERECHT. WAALWIJK. Donderdag 23 Ftbr. 19*3. Krachtige maatregelen. «Slccls omnia dura", den dorstlgen valt alles zwaar. Aldus de Laiyneche wysheid die ook in onze dagen nog opgeld doet Is het immers den dtlle- ant—tooneelspeler die voor het eerst PJanker.land betreedt niet geraden te voren een slokkie Ie nemen om de zenuwprikkehrg teoverwlnner Smeert dajzelfde slokkie niet de stemorganen des redenaars die dreigt vast te loopen n zyn welbespraaktheid als een oud Forcje dat een berghelling beklommen heef' Maar gewis heeff P. S. uit Kaals- heuvel, die deze keer de borrel ge dronken bad, zich niet aan deze twee beroepen te bulten gegaan. Hy zag er meer utt als een kolenrj uwer of iets dergeiyks, welk edel beroep de ken- teekenen op zyn gezicht had achter gelaten. Hij had een zeker aantal fl schjes bier door zyn keelgat gegoten en gaf van die heldendaad op luidruchtige wyze biyk door op siraat den dron keman ie spelen. Tot de politie een einde maakte aan zijn lied en htm met een fiochen greep in den nek tot meer proz. che gedachten bracht Ondar ks die straatschendery beschouwt S. zich als een zeer fatsoeniyk man, te fa», soenlljk althans nog om zijn euveldaad te moeten bekoopen met het logies in een onvrywillig logement. Daarom had hij den Kantonrechter een net briefje gestuurd om hem te bewegen nog een beetje clementie te gebruiken en het nog maar met een geldboete af te maken. Het Is een zeer ernstig feit. over woog de Kantonrechter, vooral daar j- pas verleden jaar Ju I veroordeeld bent tot een boete van 115. Je wilt de schande van de hechtenisstraf niet dragen, maar als je je op straat zoo schandeiyk gedraagt door je Ie be zuipen, behoef je daar waariyk niet meer zoo op aan te dringen. Maar anders drink ik in 'I peheel niet. Ik had toen toevallig enkele fl :sch jes bier op Op zeker oogenbllk komt de fyd eerst nog eens nadere informaties in te winnen. We zouden weer de uit. latingen der overtreders stuk voor stuk kurrnen nagaan, maar laten dit dtze keer liever achierwtge, want voor het meerendeel zijn het overwegingen die we vroeger al eens hooren moesten. Over 14 dagen zullen we zien hoe de Waspiksche voik eigenlijk aan den steel zit. Arbeidswet. Geen slechte teekenen zou men zeggen als de schoenfabrikanten ge- noodzaakt zijn de Arbeidswet te over- treden door hun arbeiders te laten overwerken. L. A. J. M. K. te Waalwijk kon het niet helpen dat hij de wet moest overtreden. Hij moest een zeker aantal paren per wetk produceeren, maar hij had daarvoor niet de noodige stiksters, want die zijn in Waalwijk al te schaar9. Om te voorkomen dat andere arbei ders daardoor naar huis gestuurd zou. den moeten worden liet hij de dames maar wat langer blijven. Bezwaren gegrond, oordeelde Kan. tonrechter, en hij gaf 10 maal de minimum boete. J. C S eveneens te Waalwijk, had een dergelijk excuus: er waren machi nes kspot en de arbeiders die dtze bedienden moesten blijven wachten tot ze gerepareerd waren cm dan bun schade in te halen, anders weid im- mers de heele loopende band productie in de war gestuurd. En in 't moderne fabricage proces kan zooiets niet ge. duld worden. Dan maar liever een boete van 2 x f2—. DRUNEN. Toen mij. v. d. K. alhier Dinsdagnamiddag door het dorp fietste, werd zQ door een sneeuwbal in het aangezicht getnffm met het noodlottig gevolg, dat zy kwam te vallen en haar voet zoodanig bezeerde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wy vernemen heeft de politie de zaak In handen, zoodat die sneeuwbal den dader duur te slaan kan komen. Aangezien a s. Zondag alhier het 40 urengebed gehouden wordt, zal door de voetbalvereenigidg V.J C. dien dag geen vriendschappeiyke wedstryd worden gespeeld. BUITENLAND. Het vonnis tegen Zangara. Zangara is door de rtchibark ver oordeeld tot iwlntlg jaar gevangenis straf voor elk der vier door hem gepleegde moordaanslagen, zoodat hij totaal tachtig jaar gevangenisstraf achtereenvolgens heeft uit te boeten. Nidat het vonnis geveld was, ver klaarde Zangara nogmaals, dat het hem speet, dat hy er niet in was geslaagd Roosevelt te dooden, waarop hy. luidruchtig lachende, haastig werd weggeleid. In Zuld.Amerika, Ook hier biyft het maar oorlogje spelen. Paraguay en Bolivia gaan nu fotmeel oorlog voeren en telkens komen er berichten en tegenspraken van bombardementen, overwinningen, enz., zooals dat te doen gebruike lijk is. Uit den Volkenbond. De Fransche afgevaardigde Cot hield een uitstekende rede over de ontwapening, maar toen hij wees op de mhliaire organisa ie in Duitschland, kreeg hy het te kwaad met den Duit- schen afgevaardigde en 't slot zal weer zyn dat er niets van alle mooie besprekirgen terechikomt. Een nieuwe aanslogpoging op President Roosevelt. De politie deelt thans mede, dat een nieuwe aanslag op President Roosevelt verhinderd kon worden. Op 't Hoofdpostkantoor te Washington arriveerde n.l een aan den nieuw gekozen president geadresseerd pakket dat Dinsdagochtend uit Watertown werd verzonden en dat bij opening een bom bleek te bevatten. Den postbeambte viel de geb'ekkige verpakking op, zoodat hy een onder zoek insielde. Hieruit bleek, dat In het pakket een aamal jichipatronen met stroo waren samengepakt. Waarschynlijk heeft men te doen met een pogtn; van een dilettant want de constructie van de bom was zoo gebrekkig, dat zy geen gevaar kon opleveren. Dinsdagavond laat onlbood men de geheime politie uit Washington, van waar zich terstond eenige detectives naar Watertown begaven. Het pakket was geadresseerd .Franklin D. R los^veld, Washington". De sir ijd in Ie hol. China en Japan. De Japansche eisch tot terugtrekking ran de Chineesche troepen uit Jehol was vervat in een memorandum, dat Woensdagavond aan den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken is overhandigd. Reuter meldt uit Nanking: China tijd communisten in S A.-uniform of kleeding van andere nationale bonden daden van geweld hebben verricht. BINNENLAND. Regeering en voiksvenegenwooi d gmg. Dr. Colljn heeft dezer dagen betoogd, dat de volksvertegenwootdiging hei regeeren bemoeilijkt, vooral ook In andere landen; 2y heeft zich geplaatst op den sioel der overheid en is ver gelen de roeping, die zij zelf te ver. vullen heeft. Vier jaar geleden heeft spr. een langdurig onderhoud gehad met Mus solini. Spr. had toen gevraagd wat de oorzaken waren gewtest die z.l. geleid hadden tot 'l ontslaan van die toe standen In Iial die geleld hadden lot de dictatuur van het fascisme. MussJini had toen een woord ge sproken, dat vooral den laatsten iijj op spr. steeds meer indruk is gaan maken, hoewel hij het des ijds niet zoo scherp voelde. Na geschelst te hebben den hopeloozen toestand waarin I al was komen te verkeeren, had Mussolini gewezen op de volslagen machteloosheid der regeering. welke door een onredelijke volksvertegen woordiging werd gcy annlseerd. En over 25 jaar is bei by u precies zooals het hier wat!* had Mussolini er aan loegevoegd. Destijds had spr. geglimlacht en het niet geloofd, maar ook Ik. aldus spr.. begin allerlei tee keren te zien, die my doen vreezen, dat, indien In ons land niet spoedig een ingrijpende verandering in den geestestoestand intreedt, ook hier ten slotte toestanden kunnen ontstaan, waardoor de in ons land zoo hoog gewaardeerde en naar a r. princiep juiste verhouding tusschen overheid en volk misschien verandering zou moeien ondergaan. Dit is nu juist de groote beteekenis van den siembusstiljJ 1933, dat het volk opgewekt wordt zien te bezinnen en een Kamer te kiezen, die haar plaats kent als verdedigster van de rechten en vryheden van het volk, maar die ook haar plaats kent, tegen over de overheid, die begrypt dat de roeping der volksvertegenwoordiging Is mét de overheid, die leiden moet al die dingen te doen, die In het be lang van land en volk onveimijdeiyk zyn geworden. O/eral is een vlucht waar te nemen voor de veramwoordeiykheld om die maatregelen te nemen, die onvermljde lyk zyn maar Indiende volksverlegen woordiglng niet bereid zou zyn rtite te werken, dan zouden die onvetmlj- deiyke maatregelen ten slotte toch genomen worden zonder de volksver tegenwoordiging. Spr. wii niet zeggen dat het gevaar prijsvraag is tweeërlei, en Deze strekt a. voor kweekelingen van het derde I of vierde studiejaar eener Kweekschool, en jonge onderwijzeressen en onder wijzers, mils niet ouder dan 25 jaar; b voor aanslaande leerkrachten van i het voortgezet en middelbaar onder wijs, eventueel studeerende aan een onzer Universiteiten in het bijzonder in aardrijkskunde, geschiedenis of staatswetenschappen. Het onderwerp voor de leerkrach ten Lager Onderwijs luidt als volgt Behooren de begrippen .Samen- werking', .Volk" en .Statenbond' tot de leerstof der Lagere School Zoo ja, op welken leeftijd kan men dan met deze leerstof een aanvang maken Hoe kan de schoolde kennis dezer drie begrippen verder aan- kweeken en vastleggen Licht toe hoe de geschiedenis, aardrijkskunde en een derde vak, Uw keus, de geest van internationale samenwerking onder de volken kunnen ontwikkelen. Het onderwerp voor de aanstaande leerkrachten voor Voortgezet en Mid delbaar Onderwijs luidt Geef een critisch overzicht van in de verschillende landen bestaande inzichten inzake Volkenbondsonder* ijs en de wijze, waarop deze inzichten in de praktijk nader worden verwe zenlijkt. Het Hoofdbestuur van de Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede stelt drie prijzen, elk van f 150 voor de best geoordeelde opstellen, welke bedragen zullen moeten worden aangewend om, ingaande ongeveer 20 Augustus, de bekroonden in staat te stellen een reis naar Genève te maken, daar 10 a 12 dagen te ver- blij ven. De antwoorden moeten uiterlijk 1 Juni a.s zijn ingezonden bij den Voorzitter van de Jeugd-Onderwijs- commissie van de bovengenoemde Vereeniging. den Heer J Bastiaans, Zonnelaan 18 te Hilversum. De inge- zonden opstellen, die ten hoogste 3000 woprden mogen bedragen, mo gen niet worden ondertekend. Zij moeten aan het hoofd voorzien zijn van een motto, dat herhaald wordt op een couvert, waarin naam en adres van schrijver of schrijfster zijn aan te treffen. Inlichtingen omtrent deze prijsvraag zijn te verkrijgen, bij het algemeen- secretariaat, gevestigd Jan van Nas- saustraat 93 te 's Gravenhage groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelfs minder dat er van clementie geen sprake meer kan zyn. Dan Is er nog abijd de rijks inrichting voor onverbeteriyke dronk aards. Na zoo'n dreigement hield S. liever zyn mond, ook zelfs toen de Ambtenaar een hecmenlsstraf van 3 dagen elschte. Kantonrechter deed echter voor de zooveelste maal wat water In den wyo Ilc zal het nog eens mtt je pro. beeren, maar Ik hoop dat je de waar heid spreekt en dat je verleden j aar die f 15 betaald hebt, anders is heel die brief die je geschreven hebi bedrog Door beuling van een boete van f 25 kan S een hechtenis van 15 dagen I oniloopen. 't Is veel voor die paar fl:schjes bier, maar voor zyn fatsoen moet men wat over hebben. De tribune spreekt mee. Onder de Waterleidlng-delir quenten, die er weer fn overvloedigen getale waren, was ook juffrouw W L uit Waspik die wel In een zeer byzondere omstandigheid verkeerde doordat zij niet eens een huis heeft om te laten aansluiten. Op de sterlo'ype vraag van Kanton rechter: Is het waar zoo 't hier staat? kwam prompt ergens uit de publieke tribune een stem gedoken die ant woirdde: Nee, want ze heeft niet eens een huis 1 Kantonrechter had uit dien hoek geen antwoord verwacht en hy bleek ook niet gesield op dergelijke verde digers Dus volgde de vriendeiyke Uitnoodlglng: WH jy daar je mond eens houden - Maar lk ben een broer van haar, was het wederwoord. Dat kan my niet schelen. Ver beeldt je dat zij haar heele familie meebracht en dat ze a lemaal mee wil- den praten, dat zou een mooie ver tooning worden. Om tot de eigeniyke zaak terug te komen, daar kwam slechts een fl .uw licht In. Doch na veel gepraat wisten we dat juffr L. huishoudster was by mynheer L>. die pas overleden Is. Met D. Jr., die niet wel by het hoofd is en deswege onder curateele staat, woont ze nu nog In het huls totdat dit verkocht is. De zaak wordt uitgesteld tot over 14 dagen. Waterletd ng und ketn Ende. Het lijkt wel zoo n ouwerwetsche Wild - West-film, waarvan wekelijks een serie vertoond wordt Het was nu weer tegen de Waspikschen te doen. Maar iets schijnt er daar niet in orde, want in zoo goed als alle verbaals staat dat verdachte reeds vroeger voor dit feit bekeurd is, terwijl de verdach ten met de grootste stelligheid volhou den dat het nu pas de eerste keer is. Daarom is het grootste deel der zaken nog maar 14 dagen aangehouden om DRUNEN. In het «Dagblad van Noord-Brabant lazen wij dezer dagen het volgende bericht «Er is bij den bouw van het hotel in de Drunensche Hei schijnbaar een kink in den kabel gekomen De bur gemeester heeft zijn eenmaal gegeven bouw vergunning ingetrokken De on. dernemers wenschen zich hierbij niet neer te leggen, en besloten den bouw voort te zetten temeer daar alle ramen, deuren enz. al gereed staan en de schade te groot zou zijn Ook de vereeniging voor behoud van natuur, schoon schijnt zich met deze aange legenheid te bemoeien. De onderne- mers hebben zich den rechtskundigen bijstand van een advocaat in deze zaak verzekerd." Bij het lezen van een dergelijk berichije proeft men dat er meer achter zit dan het bloot mededeelen der feiien. Wij hebben dan ook uw nadere inlichtingen ingewonnen en nu blijkt dat er omstandigheden zijn die in dit bericht al of niet met opzet vergeten zijn. Wat nu is het geval Enkele personen in de Dru nensche hei verkochten tot voor kort bier, limonade enz. Sinds nieuwe bepalingen voor het vergunningsrecht zijn gesteld kunnen zij hun handeltje niet meer drijven, waarom een lij- mensch bierbrouwer besloot ter plaatse een gebouwtje te zetten dat wel aan de etschen voldeed, en waarin hij dus den verkoop zou kunnen hervat- ten. Het bouwplan en de situatie tee- kening werden goedgekeurd. Nu men met den bouw begonnen is blijkt echter dat men het caté op een geheel andere plants wil gaan zetten als oorspronkelijk was aangeduid, n.l vlak achter den Kogelvanger der schietbaan. Begrijpelijkerwijs konden B. W. niet toestaan dat op zulk een gevaar lijke plaats gebouwd werd, en hebben zij B. W. en niet de burgemeester dan ook aanstonds den bouw doen stopzetten. De ondernemers mogen gerust bouwen, echter niet op de plaats waar dit thans gebeurt Men zal toegeven dat deze mede- deeling der feiten een ander licht op de zaak werpt dan het berichije in het D v. N. B, dat dan blijkbaar in zijn sensatie-vorm een andere bedoe. ling heeft, stemmingmakerij noemt men zoo iets wel eens. Rechtsgeleerde hulp is hier niet noodig daar de zaak heel duidelijk is. HERPT. fn de bestuursvergadering der C öj. Soomzulvelfabrick «St. Isidorus" deelde de directeur, de heer S. M edema mede fat hy met ingang van 1 April zich in Rotterdam gaaf vestigen, waarom hy eervol ontslag vraagt uit zijne functie tegen dien datum. Naar wij vernamen zal de heer Miedema In de zuivelbeweging blijven. Dat het hem fn zjjn nieuwe werkkring

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6