Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FKUILLE TON PUROL er op! MUMMER 18. WOENSDAG 1 MAART 1933. 58e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. .Telegr.-adres: ECHO. Prfjs der Advertentiën: 10 cent per regel; minimum 1.00. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en yrödag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DE VASTENBRIEF. Zondag is in alle keiken een geza- menltyken Vastenbrief van het Nederl. Episcopaat voorgelezen. Deze houdi zich bijna nagenoeg uitsluitend bezig met het Kaïh -liek verenigingsleven, spoort aan om toe te treden tol katho licke vereenigingen en waarschuwt om zich afzijdig ie houden van die ver. eenlgingen, welke heizij neu raal of liberaal, hetzij een socialistisch of C immunisilsch karakter dragen. Du geldt zoowel voor vereenigtngen voor vrouwen als voor mannen, alsook voor gemengde vereenigtngen, j;ugdvereeni gingen en clubs. Hei Doorl Episcopaal herinnert aan den oproep van den H. Vader in zijn encycliek .Qjadragesimo Anno" tot geheel de wereld, om terug te keeren lot de leer van net Evangelie, omdat alleen de terugkeer tot de CnrlstelIJke beginselen een einde kan maken aan de ontreddering van de maatschappij. Het behotfi geen betoog, dar op de kinderen der Katholieke Kerk alles de pl Cüt rus», om aan dien oproep van hun Vader in Christus ie gehoor zamen. Dei plicht nu, om mede te werken aan het herstel der sociaal- economische orde volgens christelijke beginselen van rechivaardlgheid en liefde, zullen zfl alken dan r.aar be- hooren kunnen vervullen, wanneer zij zich organiseeren in krach igf, katho lieke vereenigtngen en bonden. Immers de eenling staat machteloos. Alleen met krach 'ge organisatie kun- nen wij op de cnnstelljke ontwikkeling der maatschappij kracmlgen InvloeO uttor.fenen Ot de maatschappij In de de beginselen, die Christus heeft ge. predik', zal grooiendetls alhangen van de wijze, waarop de katholieken hun plicht volbrengen, om zich algemeen ie organiseeren in katholieke vereeni- glrgen en deze vereenigingen te doen beantwoorden aan de eischen, daar- ges eld door het kerkelijk gezag en zeer in het bijzonder in de pauselijke e ry:liek „Q ladragesimo Anno". Ue sociale organisaties zullen ook van het grootste gewicht en van groo- ten invloed blijken te zijn voor de vorming en den groei der publiek rechtelijke beroepsslanden ot bedrijfs- scnappen die volgens den Paus een buitengewoon belangrijk middel zijn om een betere maatschappij-ordening •ot stand te brengen. De katholieken zijn derhalve verplicht hun katholieke organisaties zoo sterk mogelijk te maken. Degene, die blijft staan buiten de sociale vereenigingen, welke voor zijn siand zijn aangewezen, loont den ernst der lijden niel ie begrijpen Aan nog ernst'ger fout staan schuldig de katho Heken, welke lii worden van zooge naamd neutrale, maar inderdaad libe rale. of van socialistische of commu nistische vereenigingen of clubs. Dezulken begaan niet alleen een betreurenswaardig verzuim, door zich niet aan te sluiien bij de hun passende katholieke vereenigingen, maar zij ple gen daarenboven nog een verkeerde daad. door vijandige vereenigingen ot clubs ie gaan versterken en toe te treden tot een vereeniging, waarvan het lidmaatschap medebrengt gevaar voor geloof en christtlijken levens wandel en de bron wordt van allerlei verkeerde opvattingen op godsdienstig, zedelijk, cul ureel, staa kundig ol s caal.economisch gebied. H t Episcopaal zet daarna de gevaren uiteen der z g. neutrale, maar In wezen liberals of v-ljrinnlge vprcntg'ngen, wat niet alleen geldt voor de sociaal- economische organisaties, maar ook van die, welke andere doeleinden na. streven op welk gebied ook. hetzij op dat van de geestesontw kkeling, hetzij op gezelschappelijk, maatschappelijk of staa'kundig gebed. Van den anderen kant zijn er mis schien uitzonderingsgevallen denkbaar, waarin wegens geheel bijzondere om standifcheden dit lidmaatschap van een bepaalde vereeniging niet ongeoorloofd zou kunnen genoemd worden. De Bisschoppen verklaren echter uitdruk kelijk, dat, wanneer iemand meent in zulk een uitzonderingstoestand te ver. keeren, het zijn plicht is. zich eerst daarover te beraden met een beproef den geestelijken leidsman. Het lidmaatichap van socialistische en communistische vereenigingen of clubs is 7 dó gevaarlijk voor het geloof, dat de Bisschoppen verklaren: Wie zich aan zu'k een gevaar blootstelt. van ,J)e Echo van het Zuiden". begaat een zonde zóó ernstig, dat hij ongeschikt en onwaardig is om de H H. Sacramenten te ontvangen. Hun moeten de H.H. Sacramenten en, wan neer zij zich niet bekeeren, bij over. Ityden de kerkelijke begrafenis worden geweigerd Dit geldt zoowel voor hen, die het socialisme of het communiime openlijk aanhangen, van dusdanige vereeniging lid zijn of ze steunen, als die zonder lid ie zijn van een socia itsiische of een communistische ver. eeolging, geregeld socialistische of communistische geschriften ot bladen leest, of socialistische of communist!, sche vergaderingen bijwoont, omdat de een en de ander in de vrijwillige naaste gelegenheid is om zijn geloof te verliezen. Mocht echter ooit iemand meenen, reden te hebben, om wèl lid te wor den of te blijeen van zoodanige orga nlsaties, dan bedenke hij wel dat in dat allergrootst uitzonderings geval niet alleen moet vastslaan, dat gevaar voor verlies van hel geloof is uitgesloten, maar tevens, dat er een allerdringendste reden voor het lid. maatschap moet aanwezig zijn. Het spreekt vanzelf dat een katho liek, die het met de belangen zijner ziel ernstig meent, in zulk een gewich. tige zaak nooit een besluit zal nemen, zonder een beproefden geestelijken leider te raadpLgen. De Bisschoppen meenen nog een opmerking te moeten maken. Wanneer er sprake is van vereenigtngen. welke van O erheidnwege worden ingesteld, dan zal het in een land, waar meerdere levensopvattingen en wereldbeschou wingen worden aangetroffen, vanzelf sprekend zijn, dat allerlei levensrich tingen daarin haar afspiegeling en ver tegenwoordtgirg zullen vinden. Zoo zullen de publiekrechtelijke beroep- standen of bediijfschappen, wanneer d e door de siaatsoverheld wo'den Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen scnraal en pijn Ijk; maar vooral ook bij brand- en snljwonden, ontvellingenenallerleihuidvcrwondlngen Het verzacht en geneest ingesteld, vanzelf een weerspiegeling ztjn van verschillende stroomii gen op sociaal.economisch gebit d. Het slot van den Vastenbrief bevat een vermaning met het oog op de komende Kamerveiklezlngen. De Bis schoppen sporen aan tot eenheid, waarvoor men bereid moet zijn cff.-rs Ie brengen en leiding weien te volgen. De Bisschoppen vertrouwen, dat geen enkel onzer katholieke kiesge rechtigden zijn stemplicht zal verwaar. loozen, en dat allen hun stem 2ÓÓ zullen uitbrengen, dat zij die daad voor God en hun geweten zullen kunnen veranwoorden. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). U hebt het mis, vader, als u denkt, dat ik zoo'n hekel aan mijnheer Reiss heb. Ik heb Jack lief en ik zal hem altijd blijven liefhebben, maar zijn liefde was niet sterk genoeg om den vuurproef te doorstaan, dus moet ik mijn droomen begraven. De zachte stem trilde, maar de blauwe oogen bleven kalm en keken vastbeslo ten in die van Max Reiss, toen Hetty rus tig vervolgde; Mijnheer Reiss, u heeft zeer zeker veel voor mij en mijn familie gedaan en als ik kan bijdragen tot uw levensgeluk, door uw vrouw te worden, zal ik met u trouwen, zoodra u dit wenscht. Zoo gaf Hetty Loring haar belofte ten tweeden male. HOOFDSTUK 17. ALLEEN. Gisterenavond laat, nadat je naar bed was gegaan, kreeg ik bezoek van ka pitein Sims. Hy moest plotseling vertrek ken, een maand vroeger dan hij gedacht had. Je vader is met hem meegegaan. Max Reiss deed deze mededeeling ge heel onverwachts aan het ontbijt. Hetty schrok en alle kleur, die ze nog over had, verdween uit haar smalle wan gen. Weggegaan? Heelemaal weg? Voor goed weg?, vroeg zij verslagen. Heelemaal weg, antwoordde Max Reiss, haar woorden herhalend. Je moest injj op je knieën danken en mijn naam zegenen, dat moest je, flapte hij er bc- leedigend uit. j Hetty bloosde en haar wangen geleken op twee pioenrozen. Ik ik ben u dankbaar, mijnheer Reiss. Dank u heel hartelijk!, stamelde Hetty en ze wenschte, dat zij iets meer warmte in haar stem kon leggen. j Zij kon met geen mogelijkheid beschrij ven, waarom zij tegen den man, met wien zij nu verplicht was te trouwen, zoo'n ingekankerden haat koesterde. Zij wist niet, dat haar koelheid, haar jeugdige reinheid en haar ongenaakbaarheid juist haar voornaamste aantrekkelijkheden wa ren. Gedurende zijn geheele leven was Max Reiss alleen in contact gekomen met vrouwen voor wie geld het eenige was, wier zieleleven te koop was met de din gen, die men voor geld verkrijgen kon, die erom gelachen zouden hebben, wan neer zij hoorden, dat iemand een ander ideaal kon hebben dan onmetelijken rijk dom. Maar hij kon Hetty Loring niet koopen. Hij had groote sommen besteed voor de prachtigste juweelen, hij had voor haar uit Londen 'n vorstelüken uitzet medege bracht, opdat zij hem alle eer met haar verschijning kon aandoen, wanneer zij getrouwd waren. Maar in zijn hart wist hij wel, dat zelfs zijn meest rijke gift niet in staat was haar polsen ook maar een weinig sneller te doen kloppen en hij wist ook, dat haar bleeke wangen en doffe overschaduwde oogen niet te wijten waren aan gebrek aan voedsel of frisschc lucht want Hetty at met den eetlust van een gezond jong meisje en haar meesten tijd bracht zij met haar zusje in den tuin door maar aan een nameloos verlangen naar Jack Perivalc, wiens geschiedenis nu tot alle couranten was doorgedrongen. Max Reiss was van plan geleidelijk al zijn zaken in Engeland af te wikkelen, met Hetty te trouwen en dan naar Ame rika te gaan om daar opnieuw zijn prak tijken te beginnen in New-York, Chicago of een der andere groote dichtbevolkte steden. Londen was een terrein wat voor hem wel bijna afgegraasd was. Er was niet de minste kans op, dat de autoriteiten zyn vrouw zouden indenti- ficeeren als Hetty Loring, het meisjeJdat ontsnapt was gedurende haar transport Economische Richtingwijzers Het loonvraagstuk en planmatige productie. Tot de economische richiingwqzera, waaraan onze tijd zooveel behoefte heeft, behoort zeker de heer J. E. H. L b >urel te Hilversum, die ihans zijn vtale op het huidige maatschappelijk bestel heeft blootgelegd in een brochure die den veelbelovenden titel draagt: .De Njod der Mjnschheid en de wjg tot leniging" In twetë lei opzicht is het een merkwaardig boekje om den frisschen kijk en de gezonde gedachten, die er uit blijken en omdat ons wetkeltjk positief een weg wordt aangewezen. Dat dit laatste gebeurt is een teeken van de gezonde mentali eif van den schrijver, ook al is de aan duiding der te volgen richting mis. schien niet van dien aard dat eik een voe'stoots dien kan zal ui wlllen. naar het verbeterhuis. In haar rijke en modieuze kleeding zou zij er heel anders uitzien en in ieder geval kon haar ver- j grijp geen misdaad genoemd worden. Met hongerige blikken keek hij naar 't bleeke gezichtje, dat er zoo aandoenlijk uitzag in den gouden ochtendzonneschijn. Wij zullen niet te lang meer wach ten Hetty. Vanochtend ga ik naar de stad om een speciale vergunning te koopen en dan zullen wij a.s. Woensdag trouwen in Babbacombe, het kleine dorpje aan den voet van den heuvel. Ja, was alles wat Hety kon antwoor den, maar haar hart stierf in haar bin-i nenste. Voor een oogenblik vergat zij al les behalve haar jammerlijke liefdesge schiedenis, vergat, dat zij door haar of fer haar vaders veiligheid verzekerd had, vergat dat door haar liefdesdroom te be graven zij kleinen Chick de kans gaf op een gelukkig en gezond leven. Max Reiss had zijn woord gehouden; de groote Re- nan was uit Zwitserland geroepen om 't kind te onderzoeken en koesterde alle hoop op een volkomen en duurzame ge nezing, als hij den jongen onder zijn per soonlijke controle had. Dus had hij klei- j nen Chick meegenomen naar zijn herstel lingsoord in de bergen en Hetty had een innig dankgebed gepreveld toen zij zag, hoe de groote, vriendelijke chirurg de zorg voor het kleine jongetje op zich nam. Zij dacht nu aan Chick en aan haar vader en aan wat het Max Reiss had ge kost haar aan de wet te doen ontsnap pen; hoe hij zichzelf schuldig had ge maakt, alleen terwille van haar en van 1 zijn groote liefde. Er klonk dan ook dankbaarheid in haar stem, toen ze zeide: Vergeef mij, als 't je blieft. Maxi Het was de eerste maal, dat zij hem bij zijn voornaam noemde. Denk niet, dat ik koud en ongevoelig ben voor alles wat je gedaan hebt. Misschien zal ik mettertijd leeren je lief te hebben, als je in het be gin maar geduld met mij wilt hebben en in ieder geval zal ik, als we getrouwd zijn, mijn best doen, een goede vrouw voor je te zijn. Zij sprak deze woorden op een aan doenlijk, lieve manier. Max Reiss staarde onafgebroken naar het witte gezichtje met zijn kinderlijken onschuld en ernstige aantrekkelijkheid en hij overdacht of hij nog veel langer moest wachten, alvorens hij haar kon gebrui ken voor datgene wat vanaf het eerste oogenblik zijn bedoeling met haar was. Tot nog toe was hij bang geweest, maar nu Hetty's vader uit den weg was ge ruimd, was er geen reden tot verder uit stel, te meer daar hij dien morgen be richt had ontvangen, dat een zijner on dernemingen, misschien wel de grootste, misliep, omdat de vrouwenhand ontbrak. Max Reis kuchte; zyn stem had een zwaren, bijna vaderlijken toon, toen hij een der kleine handen in de zijne nam en antwoordde: Dat is goed, kindje! Als je maar bij me blijft, zal ik je veilig door het leven helpen. En om nu eens te zien of je werkelijk apprecieert wat ik voor jou en je vader en je kleine broertje heb gedaan, vraag ik je om nog vanavond iets voor me te doen. Een plotselinge huivering doorvoer Hetty. Wat moet ik dan doen?, vroeg zy, zooals een klein kind gevraagd zou kun nen hebben. Max Reiss liet zijn vaderlijke allures vallen en werd vroolijk; hy grinnikte alsof hij iuist een goede mop had gehoord. Zullen de jongens je niet met huid en haar opeten, jouw kleine duif, grin nikte hij vergenoegd. De jongens? Ik begrijp u niet, sta melde Hetty, zich afvragend of hij soms dronken kon zijn, al was het ook nog vroeg in den morgen. Doe maar geen moeite om iets te begrypen, kind. Trek dat mooie witte costuum aan en zet dien grooten zwarten hoed op, die ik je pas uit Parijs heb mee gebracht en zorg dan, dat je in een half uur klaar bent om met mij naar de stad te gaan, en hy stond op en drukte een kus op Hetty's goudblond haar alvorens hij de kamer verliet. HOOFDSTUK 18. Is de vrijheid dien prijs waartl Hetty zat stijf rechtop in Max Reiss prachtigen auto met doodelyk bleek ge zicht onder den grooten hoed. Wacht maar totdat wij in den trein zyn; dan zal ik je meer ervan vertellen, sprak haar verloofde, in antwoord op haar bedeesde vraag, wat hij van haar verwachtte. De weg naar het station was aan beide zijden begrensd door wijde, groote heide velden en onder alle ancjere omstandig heden zou Hetty, die dol op de mooie na tuur was, van een dergelijken tocht ge noten hebben. Maar vandaag voelde zij geen geluk in den gouden zonneschijn, geen schoonheid in de zee, geen bewust zijn, dat het leven mooi was, iets om van te genieten en dankbaar voor te zijn. Hetty's blauwe oogen waren vertroe beld door verdriet; zij wrong haar han den in de dure, nieuwe handschoenen en een torn in het witte glacé toonde aan welke heftige aandoeningen haar door trilden. Waarom nam Max Reiss haar mee naar Londen en waarom moest zij zich in feestgewaad steken? Het vreeselyke gevoel bekroop haar en liet haar tot het einde der reis niet meer los, dat zij naar Londen gingen om daar te trouwen; dat Max Reiss dit met opzet voor haar had verzwegen om haar te be letten te protesteeren of een scène te maken. Hetty was zich terdege bewust, dat zy haar belofte gegeven had in ruil voor haar vaders vrijheid en Chick's genezing en dat zij die niet meer kon terugnemen, zelfs al zou Jack plotseling terugkomen en haar vragen hem te vergeven en nog zijn vrouw te worden. Er kwam een waas voor haar oogen, toen zij aan den man dacht, die haar zoo trouw en eerlijk had geschenen. Hij was niet sterk genoeg om dat alles te trotseeren; hij liet mij in den steek toen hy de gelegenheid had om zyn liefde te bewijzen. Ik zou hem niet in den steek hebben gelaten. Haar hoofd gloeide hevig en haar hart was zwaar als lood, toen zij uit de auto stapte en mee naar het loket ging, waar Max Reiss twee eerste klasse kaartjes kocht. Hij had haar gezegd, dat hij eer ste klasse reisde om haast en gedrang bij de loketten te voorkomen. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsche Courant* toekomst h he*r«ch' wirden flno'

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1