besloten. 17. Benoeming van een lid van he slembureau (vacature Maasen). Na herstemming wordt benoemd Weth. de Haan, die zegt mogelijk afwezig te kunnen zijn. wat geen be zwaar is, daar de plaatsverv. leden dan In de bres springen. 18. Voorstel van 8. en W. inzake het tot stand brengen eener Centrale Drinkwaterleiding voor het Land van Heusden en Altena. De Voorzitter besprak de 2aak, die hier eigenlijk voldoende bekend is, en drong erop aan In principe toe te treden, wat hij om meerdere redenen gewenscht vond en waartoe dan ook na eenige discussie met aigemeene stemmen werd besloten Wie goed drinkwater heeft kan later niet worden verplicht tot aansluiting. 19. Voorstel van B. en W. t)t be schikbaarstelling van een bedrag voor extra hulp aan werkloozen in den vorm van verstrekkingen in natura. Oe Voorzitter zegt dat het Nat. Crlsls-Comiié voor 1933 f2.50 per werklooze per jaar had toegezegd mits de gemeente evenzoo deel. Het plaat, selijk Crisis-Comltié heeft gevraagd ook andere werkloozen dan genoemden hierbij te betrekken en krijgt waar schijnlijk wel toezegging. De gemeente zal op het verzoek ingaan 20. De Voorzitter deelt mede dat 4 kinderen van v. d. D, vanwege de vereenigtng Kinderbescherming te Den Bosch worden onderhouden er» uitbe steed. Oaar deze vereenigtng aanmer kelijk minder rijkssubsidie krijgt, vraagt zij per kind van Heusden jaarlijks een bijdrage van f50 B. en W. stellen voor te probeeren met een bedrag van f25 per jaar het eer.s te worden, wat de raad goedvindt. Bij de rond/raag wordt opgemerkt dat de Holt. Buurtspoorwegen rails opbreken bij de haven, wat oorzaak kan worden van een ongewenschten toestand aldaar. De Voorzitter gelooft zulks wel niet, doch za! op zijn qut vive zijn, Hierna sluit de Voorzitter de bijeen komst. ten zijn geleverd, waarby 150 men- schen zouden zyn gewond. Verhooging Duitsche eter-invoerrechten. In de „Reichs Anzelger* verschynt een verordening van den rijksminister van Financiën en van den Rijksminister voor Voedselvoorziening en Landbouw, waarbij de invoerrechten op eieren van 30 tot 70 Mark per 100 KG. worden verhoogd. Tegeiykertyd wordt de Rijksminister van F nanc'ëi gemachtigd, den Invoer van 30 000 0CO K.G. harde kazen tegen een Invoerrecht van dertig Mark ook na de algemeene verhooging van het invoerrecht op kaas toe te laten. Hiermede wordt de reeds vóór de verkiezingen aangekondigde bescher ming voor de Duitsche eieren- en kaasproducenten tot stand gebracht. De speciale machtiging aan den Rijks minister van Financ ën ten opzichte van den invoer van kaas, moet de mogeiykheld scheppen rekening tg houden met de belangen van den buitenlandschen handel. BUITENLAND. Amerlka's Bankcrisis. Embargo op den export van goud en zilver. President Roosevelt heeft een pro clamatle uitgevaardigd, waarby een embargo op goud- en zilverexport wordt afgekondigd en earmarking van goud wordt verboden, terwyi de „Banktioliday" tot Donderdag zal ver lengd worden. Deze proclamatie van Roosevelt be. teekent nog geen permanent prysgeven van den gouden standaard fn Amerika. Tot as. Donderdag za! men waar schijnlijk In onzekerheid verkeeren of Amerika den dollar op goudpariteit zal handhaven. President Roosevelt verklaarde, dat hij bezig is onmiddellijk een program ma van aciie op te stellen, ten einde den huldigen moeiiykheden het hoofd te bieden* Hy verwacht, dat de eerste daad van het Congres zal zyn met grooten spoed een wetsontwerp aan te nemen, dat het uitoefenen van een nationaal toezicht en het treffen var» ordenende maatregelen op het gebied van het ontv/richte bankwezen ten doel heeft. Deze te nemen maatregelen hebben ten doei het vertrouwen van het pu bliek te doen terugkeeren, ten einde eenige zekerheid te geven aan de deposanten en op deze wyze het bankmechanisme weder op gang te brengen. Geen gevaar voor de Nederlandsche Beurswereld. De Nederlandsche Beurswereld heeft nog geen aanleiding gevonden maat- regelen te nemen In verband met het gebeurde in Amerika Blijkens uitJatin gen van verschillende vooraanstaande personen uit de fïiiancleele wereld loopt de gulden geen enkel gevaar. Griekenland onder dictatuur. In Griekenland is de regeering Venizeios bij de verkiezingen verslagen. Geneara! Plajtiras heeft zich tot dictator opgeworpen. Zyn doel is, het communisme te vernietigen en de openbare orde te verzekeren. De staat van beleg Is afgekondigd. Straatgevechten in Athene. De ministeries en andere gewichtige openbare gebouwen zijn door troepen bezet. Een aantal vliegtuigen kruiste boven de stad en strooide proclamaties uit. Troepen op pantser-auto's begon nen de stad te doorkruisen. De kranten zijn in beslag genomen en de winkels gesloten. Men zegt, dat Venlztlos per torpedobootjager in de richting van Frankrijk de wijk heeft genomen. Papanastasioe, de gewezen minister van buttenlandsche zaken, zou zyn vermoord. De telegraaf, en telefoon, verbindingen met Zuidslavië zyn ver broken. In de middaguren moeten in de straten van Athene ernstige gevech- De Mantsjoerijsche quaestie definitief opgelost De Japansche min. van oorlog, Arakl. heeft In een interview verklaard, dat de bezetting van Jehol door japansche troepen de Mantsjoerysche kwestie definitief heeft opgelost. De Japansche regeering zal voorloopfg geen verdere invallen doen in Chineesch gebied. Een bezetting van Peking of Tientsin ligt niet in de bedoeling. Slechts In geval van een toeneming van het communistische gevaar zouden verdere maatregelen worden genomen. Tsjang Hsoe-liang heeft opdracht gekregen om den Ctitneeschen Muur te verdedigen en verder ook het verzet tegen den Japanschen opmarsch te leiden. De Chineesche troepen vluchten uit jehol westwaarts. Het is een wanorde- tyke aftocht. De troepen van Tsjang Hsoe liang hebben het strenge bevel ontvangen alle passen af te zeiten en de terugtrekkende Chineesche legers te dwingen een laatsten tegenstand te bieden. Te Koepeikoe bevinden zich duizenden vluchtelingen, die pogingen doen om van de Chineesche troepen, die de passen bezet houden, gedaan ie krygen, dat zy worden toegelaten tn China bezuiden den muur. De Chineesche autoriteiten hebben echter besloten, dat deze bandelooze elemen ten niet zullen worden toegelaten In het vlakke land waar Peking ts gelegen. In de Chineesche pers wordt op bittere wijze geklaagd over de ramp, die over het land is gekomen. lapansche opmarsch naar Peking? Te Peking heerscht een groote pa niek, daar men een verderen opmarsch der Japanners vreest. Velen hebben Peking reeds verlaten. De autoriteiten overwegen het inrichten van bomvrije kelders als schuilplaatsen tegen Japan, sche luchtaanvallen. De vluchtende Chineesche troepen omkomen door de passen van den Grooten Muur naar het Zuiden. Volgens bericht uit Tokio beheer- schen de Japanners zeven torens van den Grooten Muur. Het ligt niet in het voornemen verder op te rukken. ook de brand in het Ryksdaggebouw met de dictatoriale maatregelen tegen de rooden die daarop gevolgd zyn, hebben hem talryke nieuwe aanhangers bezorgd. Zwart—wit—rood, dus de Duitsch nationalen, Stahlhelm en de mannen achter von Papen hebben nog niet het percentage behaald, dat Hugenbergde laatste maal alleen verkreeg Alle winst is naar de nat. socialisten overgegaan, die van 33 tot 44 pCt zyn gestegen. Herhaaideiyk is vroeger betoogd, dat de nazi's nooit boven de 40 pCt. kon den komen als zy alleen op de burgery bleven steunen. Ditmaal heeft Hitier een niet gering deel van het arbeiders front veroverd. De percentages wyzen dat ook uit. Die winst ging voornameiyk ten koste van de communisten, wier ver ktezlngsactie Hitier volkomen lam ge slagen had. Het Centrum en de socialisten kleven op peil. In totaal werden 39 316 870 stem men uitgebracht. (In November j.I. rond 35 430 000 stemmen). De uitslag was Zetels Percentage Nat.-Socialisten Soc.-Democraten Communisten Centrum Beiersche Volkspartij Duitsch Nationalen 52 52) 8.—8.3 Duitsche Volkspartij 2 11) l.l 1.9 Chr. Socialen 4 (5) 1 1.2 Duitsche Boeren 2 3) 0.3 0.4 Staatspartij 5 2) 0.9 1.— Wurtembergsche Boeren 1 2) 0.2 0.2 Andere groepen 2) 0.2 1.7 De aardbeving in Japan. 56.000 Dakloozen. De olficieele telling van het aantal slachtoff;rs der aardbeving is nog niet beëindigd Zes en vyfttgdulzend men- schen ztjn volkomen drkloos. De ma- terteele schade bedraagt ongeveer 14 mlllioen yen. Naar verder verluidt ztjn tot nu toe reeds meer dan 2000 lyken geborgen. Met inbegrip van de ver. misten bedraagt het aantal slachtoffers dus 3000 Zes en veertighonderd hulzen zy.-i volkomen vernield, terwyi negen duizend hulzen zwaar beschadigd zyn. De keizer heeft een millioen yen ter beschikking gesteld voor de leniging van den nood. De cyfers tusschen haakjes geven de resultaten aan van de Rijksdag, verkiezing van November j I. De Rijks dag zal dus 647 leden tellen tegenover de vorfge 584. Ook voor den Pruisslscben landdag werd gestemd. Ook hier behaalde het nattonale-front de meerderheid. Opmerking verdient htt verlies van de partyen die in Pruisen geregeerd hebben: Socialisten en Cenirum. Vooral de socialisten zyn sterk achter uitgegaan. De communisten hebben hter percentsgewijs Iels verloren, maar zij hebben 6 zetels gewonnen. De Dulisct- natlonalen hebben er aanzieniyke wlnsi gemaakt. Hitier laat er geen gras over groeien. Aanstonds na het bekend worden van den uitslag heeft hij te Hamburg het politlegezag overgenomen Burgemees ter Petersen ts daarom afgetreden Ook tn andere plaatsen namen de Nazi's het bestuur in handen. In Karlsruhe en Kassei werden onder protest der overheid door de S.A.-troepen de Hakenkruisvlaggen op de stadhuizen geheschen. De kabinetsraad behandelt een machtigingswet tot grondwetswyzigtng. Daartoe moet de regeering echter een meerderheid van 2/3 achter zich krygen Bovendien worden weer nieuwe be. schermingsmaatrepeien besproken. In een verklaring betreffende het resu'taat der verkiezingen verklaarde ryksminister Gö Ing, dat voor de eeiste maal sinds Bismarck een einde is ge maakt aan de sleutelpositie van hat Centrum. Voorts wees de minister er op, dat de Zuid-Duitsche regeeringen thans niet meer het recht hebben uit naam van het volk te spreken, daar het volk zich ook hier achter Adolf Hitler heeft gesteld. Behoudens enkele bloedbaden op beperkte schaal bleef het op den ver kiezingsdag in het ryk overal rustig. zal zyn het volk aan het werk te zetten. Daartoe zullen de natuurlijke hulpbronnen worden geprikkeld, ge reorganiseerd en ten nutte gemaakt. Vooral een beter gebruik van den grond staat by de regeering op den voorgrond. By ons streven om tot hervatting van den arbeid te komen, aldus ver volgt Roosevelt, hebben we behoefie aan twee waarborgen tegen den terug keer van de kwalen van het oude regiem. Er moet een streng toezicht op alle bank-, crediet- en beleggings zaken zyn Er moet een eind komen aan het speculeeren met andermans geld. Ziedaar het aanvalspunt. Weldra zal aan een buitengewone zitting van het Congres gevraagd worden de uit gewerkte maatregelen goed te keuren om dit te bereiken en de onverwijlde hulp van de staten zal worden ge- zocht. Hoewel zeer beiangryk, komen onze Internationale handelsbetrekkingen na het herstel van een gezonde nationale hutshouding Er zal geen inspanning gespaard worden, om tot het herstel van den wereldhandel te komen door de inter nationale huishouding weer op orde te brengen. Maar de noodtoestand tn eigen huis kan daar niet op wachten. In de sfeer van de wereldpolitiek zal ons land een politiek van goede nabuurschap aanbevelen, met eer biediging van de rechten van andere buren, die hun verplichtingen nakomen en het geheiligde karakter respecteeren van hui overeenkomsten in en met een wereld van buren. Tenslotte vroeg Roosevelt zoo rutm mogeiyke uitvoerende bevoegdheden om zyn programma te kunnen vol» voeren. Er zou over deze punten nog wel een en ander te zeggen vallen, vooral met betrekking tot de bulterilandsche handelsbetrekkingen. Roosevelt schijnt hier ie weinig te bedenken dat ook Amerika een onder deel is van het economische wereld bestel, dat door samenwerking der deelen in zyn geheel moet fl ireeren. Waar andere presidenten 2 uur voor noodig hadden zei Roosevelt in een kwartier. Dat is misscnien een goed teekendat hy geen woorden wil maar daden. Of die daden echter Amerika weer uit zyn geschokte positie kunnen helpen is nog een vraag, waar velen sceptisch tegenover staan. Voor Roosevelt is het misachten de eenige troost dat hij moeiiyk zyn land nog verder achterop zal kunnen helpen, als dat In de afgeloopen paar jaren reeds gebeurd is. Belangrijk voor ledereenI Wy gelooven den lezers een dienst te bewyzen, wanneer wy wijzen op het gevaar, dat elke verkoudheid met zich kan brengen. Elke verkoudheid, zoo onschuldig zy ook lyken moge, mag men niet erger laten worden. Ter bestryding bestaat niets beters dan „ASPlRlN-TABLETTEN", hel won- derbaariyke product, dat reeds duizen den en duizenden het leven tydens ii fluenza- en griep epldemiën gered heeft. Worden „ASP1R1N-TABLETTEN" bijtijds ingenomen dan ondervangt men verkoudheid en voorkomt daardoor verder gevaar. A SPiR IN-TABLETTEN" kunnen zonder bezwaar genomen worden, daar zij maag noch hart schaden. Let er echter steeds op, dat U „ASPiRIN" ontvangt, wanneer U dit verlangt. .ASPIRIN TABLETTEN" zyn her- kenbaar aan het Bay^r kruis op elke tablet en ztjn uit tuitend verk»ygbaar tn oranjeband-buisjes met 20 tabletten 70 cent en in oranje-zakjes met 2 tabletten a 10 cent. BINNENLAND. Burgemeester Cermak overleden. De burgemeester van Chicago Anton Cermak, die bij den revolveraan slag op Roosevelt zwaar gewond werd, is aan de gevolgen overleden. Cermac, de burgemeester van Chi cago, behoorde tot de groep van per sonen, die Roosevelt, bij diens vertoef in Miami na een korten vacantie-tocht op een luxe-jacht, was komen begroe ten De dader miste zijn doei, doch enkele kogels troffen omstanders onder wie de burgemeester van Chicago Hitler behaalt de meerderheid. Een rustige verkiezingsdag. De verkiezingen in Duitschland heb ben Zondag de regeerlngscoalitie (nat. socialisten en Duitsch nationalen) de overwinning gebracht. De regeering heeft voortaan zoowel in den Rijksdag als in den Pruislschen Landdag een meerderheid. Etgeniyk was het te voorzien dat Hitier het dezen keer zou halen. Zijn benoeming tot rykskanselier, zijn daverende redevoeringen en tenslotte Roosevelt aanvaardt het bewind. Wel nooit zal een der voorgaande 31 presidenten van het land van den dollar onder zulke benarde situaties het bewind in handen genomen hebben, als Franklin Roosevelf, dat Zaterdag gedaan heeft. Als sombere voorspelling voor de moeilijke dagen die Roosevelt te wachten staan ging zyn Inauguratie als president der United States ge paard met een hevige beurscrisls. die noopte tot het afroepen van een beurs- vacantie en met het sluiten van ver schillende bankinstellingen. Toen Herbert Hoover In 1929 de teugels In handen nam met het doel om het toen reeds hoog gestegen welvaartspeil tot in het fabelachtige op te voeren, leek het alsof Amerlka's positie in het werelbestel onaantast baar was. De jaren na 1929 hebben echter bewezen hoe voor de p.-osperitlj.leuzen waren, als een kaartenhuis is de heele fabriek, die Ver. Staten heet ineengestort, zoodat men nu met recht kan zeggen dat Roosevelt voor de taak staat een failliete boedel weer op orde te stellen. Of hem die taak zal gelukken is op het oogenblik niet te zeggen, zeker is het echter dat hy Amerika geen welvaart zal kunnen verschaffen, terwijl de rest der wereld In wanorde blijft. Welke middelen de democratische president zal aanwenden heeft hij Zaterdag in zyn Inaugurale rede zeer in 't kort uiteengezet. De eerste taak der nieuwe regeering Storing van de uitzending op 1875 meter door een nieuwen Russischen zender De radio uitzending op de golflengte van 1875 meter is Zondag ernstig ge stoord geweest. Men vermoedde, hier met een Russisch station te doen te hebben, dat, zonder zich aan eeniger. lei afspraak te storen, aan het zenden was gegaan, op een voor den Hllver- sumschen zender hoogst hinderlijke golflengte. De njanboer op de Zeven Provinciën. Uit het onderzoek is gfbleken, dat de houding van de off eieren zeer treurig is geweest. De meerderen zijn naar den krygsraad verwezen. De leiding van de .Zeven Provinciën* wordt een .janboel" genoemdhet commando was slap en de bemanning was de krygstucht ontwend. De ge schorste commandant van de .Zeven Provinciën", P. Eikenboom, heelt den dienst verlaten. De Marlneleldlng heeft verklaard de volle consequenties van het gebeurde te aanvaarden. Het indertijd gepubliceerde Interview dat Aneta had met luitenant ter zee Baron de Vos van Steenwyk geeft ook al nieuwe verwikkelingen, De jonge luitenant heeft nu verklaard dat het onderhoud eenvoudig gefingeerd Is. Men vermoedt dat Baron de Vos van Steenwijk zijn mededeelingen argeloos aan den journalist gegeven heeft, zon der dat hy deze voor publicatie be stemd had. Nederland en de Duitsche communisten. In verband met den verkiezingsuitslag en de nog scherpere maatregelen die In Duitschland tegen de Communisten te verwachten zijn dreigt de mogelijk heid dat deze extrem stische elementen vanuit het Rijnland naar Nederland en België trachten te vluchten. In Eupen zyn Zondag de gendarmes opgeroepen zich gereed te houden. Zij vroegen versterking van militairen met machinegeweren en pantserwagens, omdat men vreesde dat Duitsche com munisten in massa over de Belgische grens zouden trekken: Ook de Nederlandsche grenswachten hebben in Vaals een versterkten dienst ingesteld. De controle der passen wordt door de Duitsche grensbeamb ten zeer streng gehandhaafd. In de omstreken van Nymegen, Venlo, Roermond en Slttard waren Zondag de grenswachten versterkt. Duitsche com munisten hebben er, voor zoover be kend, geen pogingen tot uitwyking gedaan. De „N. R. Crt." kan op grond van inlichtingen, die het blad te bevoegder plaatse zijn verstrekt, de verzekering geven, dat onze autoriteiten waak zaam zyn. De dienst der grensbewaj king, die uit de oorlogs en na oorlogs jaren verkeert, is nog steeds in functie en op zyn post. Ook zijn byzondere maatregelen beraamd, maar daarover kan, uit den aard der zaak, geen mede- deeling worden gedaan, omdat men het effect ervan door zulke mededeelingen zou kunnen verijdelen, aaar men den genen. tegen wie de afweer bedoeld is, dan wellicht de gelegenheid zou geven, hem te ontloopen. Ook het gevat, dat min of meer talrijke groepen personen uit Duitsch land legtiyk hier toegang zouden vra gen, resp. over de grens gedrongen zouden wotden, is voorzien, Hiervoor zijn eveneens speciale maatregelen voorbereid. Het ts voor de Uutische communis ten niet gemakkeiyk een paspoort te krygen. Zy zouden dus om in ons land te komen, moeten trachten de grenscontrole te ontgaan, waartegen streng wordt gewaakt. En wat degenen betreft die hter met een geldig paspoort binnenkomen, heeft onze regeertng altijd de moge lijkheid hen, tn geval van misbruik van onze gastvrijheid, als ongewenschte vreemdelingen over de grens te doen zetten. Voor eenige ongerustheid zoo die mocht bestaan, is geen reden, aldus concludeert het blad. Voorzorg op Borneo. Naar de Tel. verneemt is een deel van de militie op Borneo onder de wapenen geroepen in verband met den gespannen toestand in het Verre Oosten. Dit wil niet zeggen dat on- middelijk gevaar zou dreigen. De toestand wordt echter door de auto riteiten als van dusdanigen aard be schouwd, dat enkele buitengewone maatregelen niet achterwege kunnen blijven. GEMENGD NIEUWS. Door een autobus overreden en gedood. De 82 jarige doove schoenlapper W. uit Nijmegen is gisterochtend op den rijksweg bij Lent door een auto bus van de Geldersche Tramwegmaat schappij overreden en gedood. Een locomotief omlaag gestort. Zaterdag is bij Barmouth in Wales een merkwaardig ongeluk gebeurd.dat twee menschen het leven heeft gekost. Een trein bevond zich juist in den bocht van den weg tusschen Llwyng- wril en Fairborne toen van de kalkrots waar de spoorweg langs loopt, een groot stuk afbrak en omlaag stortte dat juist de locomotief trof en mee sleurde, 30 M omlaag tot op het strand. Gelukkig brak de koppeling af, zoodat de rest van den trein op de baan bleef staan. Verkeersongevallen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft op den Utrechtschen weg een automobilist een wielrijder aan gereden. Deze tortte bewusteloos ter aarde. De automobilist reed met ge. doofde lichten verder zonder naar het slachtoffer om te zien. De pr litie is er in geslaagd den automobilist te Scherpenzeel aan te houden. Het bleek te zijn een 19 jarige zoon van een bakker aldaar, die met een vriend uit toeren was geweest. De aangereden wielrijder is naar het ziekenhuis ge bracht Hij bleek een ernstige hersen schudding te hebben en was vandaag 288 (196) 43.9 (33.—) 120 (121) 18.3 (20.4 81 (100) 12.1 (16.9 73 70) 10.9 (11.9 19 20) 3.1 3.1

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2