Hel 75-larig heslaan uan hel liefdegesticht te Ulascih. Niems lil KaaUhtnTef je Eclio uan hel Zuiden" IEMAND KERKKLOKJE" 1858 8 Maart 1933 Heden is het 75 jaar geleden, dat de Zusters van het Gezelschap J.MJ. zich te Waspik vestigden. De moei lijke tijden en niet een gebrek aan waardeering zijn oorzaak, dat bij dit diamanten jubileum alle uiterlijk feest, vertoon wordt achterwege gelaten, en slechts aan een kerkelijke viering van het feest wordt gedacht. Maar het is toch de moeite waard vandaag een en ander te lezen over de wordingsge schiedenis van het klooster en in het Memoriale Parochiale kan mep merk waardige bijzonderheden hierover vinden. Van het jaar 1832 tot 1843 was pastoor te Waspik, de Zeereerw. Heer Daniel Sporenberg die tevens deken was van het district Geertruidenberg. .Reeds bij Hem bestond het plan tot de oprichting wij citeeren hier den tekst van het Memoriale om, wan. neer de schulden der Kerk meer dragelijk zouden zijn een Liefdegesticht op te richten, om hierdoor aan de gegoede ingezetenen een middel te verschaffen, om niet verplicht te zijn hunne kinderen elders naar Pension- naten te verzenden, ten einde daarin talen en handwerken grondig onder richt te erlangen, en een goede op- voeding te genieten, doch ook voor namelijk, opdat de arme klas deugd, zaam opgevoed en In kzen. schrijven handwerken onderwezen zou worden." Met opzet cursiveeren wij deze laatste tirade, het sociale werk en de prachtige taak der Zusters voor den toen komen den tijd worden er getypeerd. De geschiedenis van het Liefde - gesticht leert mogelijk menigeen den arbeid der Zusters beter begrijpen en hooger apprecieeren dan alleen het zoeihouden van kleine kinderen. Een huis dat oorspronkelijk voor pastorie bestemd was, doch dat door aankoop van een ander huis de z.g. oude pastorie, afgebroken na het overlijden van deken Wijnen) eigenlijk overbodig was, werd nu in het bezit gehouden, .hoewel er gelegenheid geweest was, om hetzelve op de voordeeligste wij ze te verkoopen." De opvolger van pastoor Sporenberg, de Zeereerw. Heer A van lersel die van 1843 lot 1881 het pastoraat over de parochie Waspik bekleedde, heeft de definitieve oprich ting tot stand gebracht, doch eenvoudig en zonder moeizaam volhouden is dit niet geschied. Bij den bisschop Z.D.H. Mgr. den Dubbelden, bisschop van Emaus, werden pogingen aang-wend „om een Liefdegesticht daar te stellen en Zusters uit het klooster van Oirschot tot het geven van onderwijs aan de kinderen, te bekomen. Z.D.H. stemde daarin toe en de Reverende Superieure van het klooster was met de nieuwe afdeeling harer Zusters, welke alhier gevestigd zoude worden, zeer tevreden, zullende door het klooster de aankoop van een oud of opbouwing van een nieuw huis betaald worden, Door Mgr van Emaus werd aan den Eerw. Heer Smits, regent van het klein Seminarie de last opgedragen, om in loco te onderzoeken of het vroeger voor pas torie bestemde huis, gevoegelijk voor Liefdehuis ingericht kon worden, doch het werd door Z. Eerw. als tot dat einde al te zwak zijnde, afgekeurd. Maar de zwakheid der eerste fun damenten ontmoedigden denijverigen Herder niet maar sterkte .Hem om op den moedig ingeslagen weg voort te gaan. Men keek uit naar andere huizen en plaatsen om te bouwen, doch inmiddels overleed de bisschop en moest men zich wenden tot den opvolger Mgr. Zwijsen, bisschop van Gerra Aanstonds zien wij de groote figuur van dezen man met zijn enorme verdiensten voor de katholieke kerk van Nederland in de vorige eeuw, aan zijn eischen, het zal geen half werk worden, hoor maar: ,ZD.H. was niet tegen de oprichting, maar vorderde, dat het huis door de ge meente opgerichtinwendig gemeubi leerd en van alies voorzien, ja gedo teerd zoude wordenDeze grootsche opzet was echter niet uit te voeren, in 1841 was het nieuwe kerkgebouw betrokken, de kerk zat toch al voor zware financieele lasten en het Memo riale vermeldt dan ook: .Daar deze voorwaarden onaannemelijk voorkwa men, werd van het plan om een Liefdegesticht hier te vestigen, geheel afgezien en het aan de Kerk toebe- hoorende huis verkocht. Er werd aan de oprichting van een Liefdehuis niet meer gedacht. Hier maakt de kroniekschrijver zich aan overdrijving schuldig. Dat de eischen van Mgr. Zwijsen niet bepaald bemoedigend waren, dat is waar, maar de liefde voor het welzijn der hem toevertrouwde parochianen, behield de overhand En pastoor van lersel stelde uit eigen vermogen een flinke som beschikbaar, mej. A. Schoenmakers deed een toezegging, de pastoor van Vlijmen v.d. Brand, .zou de Reverende Superieure te Engelen deswegens pol- sen, welke tot oprichting besloot' (wel ja, anders nog een weinig oner varen in het oprichten van nieuwe Huizen zooals uit het volgende blijken zal) terwijl Mgr. Zwijsen, na lang dralen daarin toestemde, zonder thans te vorderen dat het huis gemeubileerd en gedoteerd zoude worden. „Hei klooster van Engelen kocht nu het door de Kerk verkochte huis terug voor de som van f 3550, en men begon te verbouwen en te versterken, de aan het huis gebouwde schuur werd afge broken en op dezelfde plaats werden de schoollokalen gebouwd, als plotse ling, „de gansch onverwachte tijding kwam, dat Monseigneur het Liefdehuis zonder dotering niet daargesteld wil hebben gedurende 3 maanden werd de verdere opbouwing gestaakt. Nadat echter Monseigneur door den Zeereerw Heer Wilmer plebaan en deken te 's Bosch ingelicht was, dat door de Zusters van Engelen niet alleen een huis aangekocht, maar hetzelfde reeds vertimmerd en de opbouw der scho len reeds voltooid was, werd door Z.D.H. tot de verdere afwerking van het Liefdegesticht verlof gegeven Dan volgen nog eenige merkwaardige détails: „Gedurende den winter werd nu de inwendige betimmering van dortoir en kapel afgewerkt. Zoodra de zelve voorbij was, begon men aan het daarstellen van een goeden moes tuin te arbeiden, dewijl de grondslag voor den hof al te laag was, werd er uit een weiland over de Maas, toebe- hoorende aan mej. Schoenmakers, tot ophooging der tuin klei gestoken en naar den Havenkant met aken gevlet en door de gemeentenaren naar den tuin vervoerd: dit vervoer ging met veel moeite gepaard, dewijl er som mige gemeentenaren tot h't rijden onwillig waren.' (Eerwaarde Zusters, hier hebt ge ongetwijfeld de voorou ders der kinderen, die U op school het meeste geduld en toewijding vra gen.) Het klooster was klaar en .op den 8sten Maart werd door een afdeeling van het convent van Engelen, bestaan de uit 8 Zusters, hebbende tot Overste Reverende Mère Antonette bezit van het huis genomen en na eenige dagen werd de school geopend. De scholen werden van het begin af goed door de kinderen bezocht, iHaar niet een liefdevolle verpleging. Het bovenstaande werd geschreven in groote erkentelijkheid, welke de Zusters in zoo ruime mate toekomt. OCTAVIANUS. RAAMSDONKSVEER. Bij den chef veldwachter zijn inlichtingen te beko- nen omtrent de volgende voorwerpen een sleutel en een rijwielplaatje, die alhier dezer dagen zijn gevonden. RAAMSDONK. Aan de vereeniging .Christelijke belangen" op het Veer, is vergunning verleend tot het houden van een verloting ten bate van ge noemd fonds. De verloting zal worden gehouden op 1 Juni a.s. Aan de werkverschaffing de af damming van het Ramgat door het Waterschap „De Gecomb. Aanwassen" welk werk wordt uitgevoerd door de Heidemaatschappij en nu is geëindigd, waren de vorige week nog 12 perso nen te werk gesteld. - Voor 1 April a.s. moeten aan het Bureau van de gemeente-poli tie op het Veer, welk bureau is geopend iederen werkdag van des voormiddags 9-12 uur, worden ingeleverd alle vuurwa penen, waaronder begrepen alarm pistolen en andere soortgelijke voor bedreiging of afdreiging geschikte voorwerpen en (of) munitie, door hen die momenteel tot het voorhanden heb ben daarvan niet bevoegd zijn. Gedurende dien tijd zal aan belang hebbenden alsnog desgewenscht ge legenheid worden gegeven om een machtiging tot het voorhanden hebben van het (de) vuurwapen(en) en (of) munitie in te dienen. De inlevering is niet van toepassing o]) de alarmvuurwapenen bedoeld in artikel 1 van het Vuurwapenenregle- ment, dat zijn alarmpistolen en andere soortgelijke voor bedreiging of afdrei ging geschikte voorwerpen, welke geen loop of een kennelijk verkorten, geheel gevulden loop hebben en welke zooda nig zijn ingericht, dat zij enkel losse patronen van een kaliber niet grooter dan 6m.M. kunnen bevatten, terwijl de ligplaats van die patronen en de gasuitlaat loodrecht staan op den loop of op de lengte-inrichting van het voorwerp. Belanghebbenden worden er op merkzaam op gemaakt, dat de onbe voegde bezitter bij niet-inlevering strafbaar is, ongeacht de strafbaar heid van het onbevoegd voorhanden hebben van de vuurwapenen en (of) munitie, en dat onder „vuurwapenen" en onder „munitie" onderdeden van vuurwapenen en onderdeden van mu nitie zijn begrepen. GEERTRUIDENBERG. Bij de ge- meente-politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een fiets, welke onbe heerd in de gemeente werd aangetrof fen, alsmede omtrent een bruin hondje (schippertje) dat is aan komen loopen. De algemeene voorjaarskeuring van springstieren zal, voor wat deze gemeente betreft, gehouden worden te Oosterhout op Vrijdag 10 Maart a.s., des voormiddags 9 uur. Binnenkort hoopt men met de werkverschaffing in deze gemeente te beginnen. Het werk zal onder leiding staan van de Ned. Heide Maatschappij. Het 4-jarig dochtertje van schip per van Strien viel spelenderwijs te water aan den loswal alhier. Spoedig toegeschoten hulp bracht de drenke linge op het droge, zoodat het van een wissen dood werd gered. Voor de Evangelisatie Eben Haë- zer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des voorin. 9.30 uur en des nam. 2 uur voor te gaan de heer v. d. Ent. Ham werd hedenavond bij publieken verkoop het heerenhuis met schoenfa briek, motor en machines van de Comm. Venn. Gebrs. van Gastel in de Hoofdstraat alhier, verkocht voor 7427.—. Gasthuis plannen. Naar we vernemen nemen de plan nen tot bouw van een nieuw Gasthuis alhier een meer vasteren vorm aan. In verband met de nieuwe straatverbin ding tusschen Telefoonstraat en Gast huisstraat wordt gewacht op de be slissing van de juiste plaats van bou- wyng. Verbouwing. Bij onderhandsche aanbesteding is de verbouwing van woonhuis en win kel onder architectuur van den heer J. van den Heuvel voor rekening van den heer W. Kamp-Vloemans gegund aan de heeren L. van Luxemburg en C. Rolstenen alhier. Het uitbreiden van een schoenfa briek voor rekening der fa. Koolen- Ivlerx is opgedragen aan den heer C. den Touting alhier. Stillen Omgang. Jaarlijks stijgt het aantal deelne mers aan den Stillen Omgang te Am sterdam ook in onze plaats. Voor Zon dag a.s. hebben zich reeds een 70-tal personen bij de Broedermeesters P. J. Schellekens en W. Moolenschot opge geven. De prijs der reis is van Waal wijk uit slechts 3.08. Voetbal. BINNENLAND. De Zeven P/ovinhtën. De gewezen commandant van de Zeven Provinciën, kap. luit. ter zee P. Eikenboom, heeft ziin rapport aan het Hoop Militair Gerechtshof inge diend. Alle tijdens de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën aanwezige officieren z:'n onder lichten vorm van arrest gesteld. De Kamerverkiezingen en ae Fascisten, De voorloopige fascistische candi- datenlijst is als volgt samengesteld; 1. J. A. Baars, Len Haag; 2 J.G. van Heyst, Den Haag, oud-resident van Madoera 3. Th. Riel, Den Haag 4. D. van Dam, Nieuwerbrug; 5. S. Veldmeyer, Nijmegen 6. L. van Zandwijk, Herwijnen, 7. dr. A. A. Jurgens, Berg en Dal8 J L. Lek- kerkerk, Zuidland, 9 mr. W Baron van Heeckeren van Keil, Ruurlo, 10, J. Brugman, Amsterdam. De mogelijkheid bestaat nog, dat deze voorloopige lijst zal worden ge. wijzigd in dier voege, dat de namen van prof. C Gerretson en van mr. dr. W. M Westerman er op zullen komen. De Kaatsheuvelsche Boys hebben Zondag j.l. goed werk geleverd tegen TAC uit Tilburg. Gedurende de eerste helft gingen de beide ploegen vrijwel tegen elkaar op. Het was bijna rust, toen de gastheeren succes hadden. De thee werd met 10 gedronken. Na rust zijn de Boys nog steeds de sterke ren. De linksbuiten verhoogt de score tot 20, de centervoor maakt er 30 van. Bij een TAC-aanval bewerkt een der halfspelers der Boys het leder met de hand. Het gevolg is een doelpunt voor de Tilburgers. De gastheeren pak ken daarna nog steviger aan en weten de zege te behalen met 51. R.K. Kiesvereeniging. Is er in de 'R.K. Kiesvereenigingen over het algemeen Zondag druk ge stemd, Kaatsheuvel staat hierin zeker niet achter. Alleen in de parochie St. Jan kwamen 937 kiezers op van de ruim 1200 leden der Kiesvereeniging, wat bijna 80% is. In Berkdijk werden 274 stemmen uitgebracht, waarvan o.m. 253 op Dr. Mol Ier, 148 op Jac. Vos en 83 op de Zwart. Kaatsheuvel alleen bracht alzoo bij na 1/3 van het aantal stemmen uit, dat in geheel Tilburg werd uitge bracht. (Zie verkiezingsuitslag). NIEUWS DIT HEDSDEN Kaatsheuvel, 8 Maart '33. Werkloosheid. Op het Bureau voor Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering stonden Maandag j.l. 38 personen als zoo zelfs dat geheel en 142 personen als gedeeltelijk men na eenige maanden genoodzaakt werkloos ingeschreven. Het aantal te- was, om nog een nieuwe Zuster voor werkgestelden in de gemeentelijke de handwerken uit het Moederhuis werkverschaffing bedroeg over de af- herwaarts te doen komen." Tantae molis erat Wolvinam con dere gentem. Heusden, 7 Maart 19JJ. Op 13 Maart houdt de Heusd Winkeliersvereniging In het koffiehuis „De Gouden Leeuw" een buitenge wone ledenvergadering met alc spreker 1e Heer H. M. Verhulst, lid van de Ned. Unie van Accountants te Lelden. O iderwerp „De Administratie voo Mlddenstandsbedrtjven in verband mei de belastingwetten." Gelegenheid tot het stellen van vragen in verband met de administratie en belasting recht. Toegankelijk vooi alle belangstellenden. De wedstrijd tusschen Juliana 2 eo Achilles I te Veen eindigde mei gelijk spel 1 1. Zondag speelde onze V.V. Juliana 1 legen Qjick uit Waalwijk bij gelegen held van de opening van het nieuwe terrein van Longa te Drunen waarbij luliana won met 4—2. geloopen week 103. Ongeval. Gelijk wij reeds boven geschreven I De bakkersknecht van J. v. D., al- hebben, wordt heden het feest alleen hier had het ongeluk reeds vroeg in kerkelijk gevierd met een plechtige den morgen met zijn hoofd door een H. Mis waaronder feestpredicatie door glasdeur te loopen. In de meening dat den Zeereerw. Heer H. Huybers, pas- de deur open stond, ging de jongen toor der parochie. Velen zullen God van de bakkerij naar den winkel zon danken voor de groote en talrijke der licht te ontsteken, met het nood- weldaden in den afgeloopen tijd door lottig gevolg, dat hij door de ruit ging de Eerw. Zusters geschonken. Voor met het hoofd en zich aan de linker- hoevele kinderen is de opleiding bij hand ernstig verwondde. Dr. Capetti de Zusters genoten niet beslissend verleende eerste geneeskundige hulp, geweest voor het heele verdere leven doch achtte overbrenging naar het Hoevele ouders worden door Haar ziekenhuis te 's-Bosch noodzakelijk, niet krachtig geholpen in de moeilijke taak van opvoeding der kinderen en hoevela ouden van dagen vonden bij Publieken verkoop. Ten overstaan van notaris J. van uic ecu aDsuiuui volledige reclame wil hebben voor plaats en tïfeek, plaatse zijne advertenties in Waalwijksche en Langstraatsche Courant, en het voor Kaatsheuvel, Loonopzand, Waalwijk en Waspik. Vollediger en beter reclame kan geen enkel blad bieden, men bereikt dan zoowat s'-!e inwoners dezer streek. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. GEMENGD NIEUWS, Eiland der gelukzaligen. Als zoodanig kwal ficeert de Java- iode niet zonder ironie het eiland Ambon naar aanleiding van een brief vandaar in het orgaan der Mulo leer aren, waaraan het volgende fragment ontleend ts. „In vele opzichten voelen we den druk der tijden op een plaatsje als Ambon minder dan elders Van werk loosheid b.v. kan men hier moeilijk spreken, eenvoudig omdat er nooit werk is geweest. De sagopalmen groei en even goed en voor 30 c. koopt men nog altijd een krandjang (mandje) sago, waarvan een gezin een maand kan leven. Ook de sagoeweer (lagoe- palm wijn) wordt nog in groote hoe veelheden bereid en.... gedronken. De Europeesche bevolking bestaat voor 99 pet. uit ambtenaren, veel B. B. (ik gelooi 5 A.R 's) en militaire land- oouwconsuientboschwezen, arbeids inspectie en last not least heel veel onderwijzend personeel". Ongelukken. Te Amsterdam is In een perceel aan de Ten Katesiraat een 68 jarige man van de trap gevallen. Hij Dieet bewus. teloos liggen. Later bleek dat hij was overleden. Noodlottige Brand. Bij een ernstigen brand in een fabriek van films en chemische pioducien te Tervueren bij Brussel zijn 4 arbeiders omgekomen. Een kogel die den verkeereen kant op ging. Te Sittard heeft een schietpartij plaats gehad op een smokkelauto. De auto ontkwam. Een kogel drong echter een huis aan den Rijksweg binnen en trol den heer v d. Weve, die zich stond te scheren, in een der longen. De toestand van den ge troffene is zeer ernstig. Concurreerende plndachineezen te Middelburg. Zaterdag waren drie pindachineezen, die tot nu toe niet in Middelburg werkten naar die plaats gekomen om te trachten doar iets te verdienen. Dit bleek niet naar den zin te zijn van de Chineezen, die reeds verschil, lende weken Middelburg als ver koopplaats hadden uitgezocht. Het kwam tot woordenwisseling en ver. volgens tot handtastelijkheden op straat, waarbij een der vechtenden een blauw oog opliep. Aangifte bij de politie volgde, maar daarna heeft een der mannen zelfs nog een groot mes tegen zijn landgenooten getrokken Een be paalde mishandeling is toen voorko men. De politie heeft de drie nieu welingen doen afreizen, en zoo de rust weer doen terugkeeren. Spoorwegongeluk bij Helmond. Gistermiddag is van den trein Deurne, even voor het station Hel mond, een wagon gederailleerd. Vier heeren, die zich in het eerste klas rijtuig bevonden, werden licht gewond. Door een auto overreden en gedood. Te Hedel is gisteravond het 4-jarig dochtertje van den heer W. Hofmans op den rijksweg onder een voorbij rijdende auto geraakt, Het kind was onmiddelijk dood. LAATSTE BERICHTEN. Piastiras reeds gevallen in Griekenland. Piastiras heeft reeds als dictator afgedaan en is opgevolgd door generaal Oihonaios als tijdelijk dictator aan het 99

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7