Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. tre'iiHino. FEUILLE TON Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. NUMMER 21. ZATERDAG 11 MAART 1933. 56e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rflk f 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO, Prijs der Advertsntiên: 10 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiên moeten Woensdag en Yrtjdag des morgens om uiterlijk 9 nor ln ons bezit sfln. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. v JAPAN EN NED. IND1Ë. Het zija wel zeer bijzondere tijlen, waarin we leven; een periode, waarin heel wat wereldgeschiedenis wordt gemaakt. Wereldoorlog, wereldcrisis, bolsjewisme, fascisme, Inflatie der voornaamste geldwaarden, ontzettende werkloosheid ét.... Ineenstorting van de Nieuwe Wereld (Amerika) en ves tiging van een Aziatische grootmacht. dat alles beleefden en beleven we in nauwelijks twee volle decennia. De Oude Wereld (Europa) heeft, voor wat de hegemonie op onze pla neet betrefi, voorgoed af6edaao; in een vrij snel tempo worden de Euro- peanen uit de andere werelddeelen weggedrongen. De Nieuwe Wereld vestigde en handhaafde zich met haar geldmacht, maar de fundamenten, waarop die macht steunde, storten op het oogenblik onder veel gekraak in een. En onderwijl vecht het Japansche volk ter vestiging van orde en tucht in het groote Az fi, waar de nieuwe wereldmacht zal worden gevestigd. Zóó zien we de zaken. Eens heeft de overige wereld geteerd op de welvaart van Europa; later hebben we geleefd (en oorlog gevoerd) van het geld uit Amerika, straks zullen we eert betrekkelijk economisch herstel misschien nog te danken krijgen aan het rijke, eindelijk tot orde en tucht gebrachte Azië. D£. zouden we den Japanners dan te danken hebben. Men versta ons goed: we voelen het als een onrechtwat Japan d^n Chlneezen aandoet en we zijn pacifis tisch genoeg om een einde aan am van „De Echo van het Zuiden". MOL het adres, waar ieder naar zijn keuze het beste slaagt. MOL blijft goedkooper. bloedigen strijd In het Oosten te wen- schen. We veroordeeten het optreden van hpan. Maa At de tranen, welke in de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk over het lot der Cnineezen worden gestort, zijn lang niet allemaal vredestranen. Europa en de Ver. Siaten hebben in Cnina óói belangen en daarom huilt men er aver den Japanschen willekeur, niette genstaande Europa en Amerika sinds jaar en dag óóic eigen legers op Cht- ueeschen grond onderhouden. Wat Japan in China doet, is een schending van menschenrechten, maar net Japansche volk behoeft noodzakelijk expansie en de japansche handel Is voor haar afzet op het onmetelijke en dlcht-bevolkte Chtna aangewezen. Maar in dat Cnina van honderden mlllioenen Inwoners heerscht een volkomen chaos, waardoor hel onderhouden van nor male handelsbetrekkingen onmogelijk is. Heele provincies, eik op zien vele malen grooter dan ons land, worden door communistische benden alge- stroopt, geplunderd en voor een deel plat gebrand; andere provincies wor den bestuurd door .generaals", die niet anders dan bandieten-leiders zijn en de bevolking afpersen. Het centrale gezag is er een fictie. En nu gaan de Japanners dat land. pacficeeren met de wapens 1 We pro'esteeren er ten sterkste legen. En ze doen het om hun eigen voordeel. Maar.,, straks zullen misschien de rus tige Chlneesche burgers eindelijk vrij kunnen ademen onder Japansche „overheersching", bevrijd als ze zijn van de stroopende bandietenbenden en de geldzuchtige generaals, die m-t lust de bevolking afpersen en hei daarop gaarne voor goed geld nog eens aan den japanschen indringen vckoopen Nog eens: de Japanners mogen dat niet doen, maar ze doen het en straks zal een heele wereld pri fiieeren van de voordeelen, welke door orde en tucht geschapen zijn In een on- meteltjk groot land, dat rijk is aan natuurlijke welvaartsbronnen, welke door de chaotische toestanden nimmer konden worden gtëxploiteerd. Met zoo'n nieuwe, wordende wereld macht, kan men trachten in vriend schappelijk verkeer te komen. Dat is p'< Billijk. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). Vooral voor ons die zulke groote belangen hebben in die omgeving. De nieuwe Japansche gezant heeft gezinspeeld op de belangrijke Bor neosche olievelden en havens, van grooi belang bij een eventueelen oorlog in de Pacific. Zelfs kwam de Japansche Volken bondsgezant in ons land, klaarblijke lijk om over heel belangrijke zaken te spreken. Besprekingen en onderhandelingen met zoo'n grootmacht lijken ons meer waarde te hebben dan het oproepen van eenige mannen der militie om de oliehavens op de onmete'ijke kusi van Borneo te beschermen. Temeer waar we mtt Japan rekening hebben te houden niet alleen als grootmacht, maar ook om daar bepaalde voor Ik b n nieuwsgierig, waardoor zy hem aangetrokken heeft, die bleeke kat, met haar water en melk gezicht, mom pelde ze kwaadaardig. En juist was ze opgestaan om zichzelf in den spiegel te bekijken, toen er gescheld werd. Ze opende de voordeur en toen zij Het ty zag staan met bleek gezicht en ver warde oogen, vroeg zij op scherpen toon of er iets gebeurd was. Waar is Max?, vroeg ze met inge houden adem. Hij isiemand heeft hem een slag gegeven en hij is in zijn flat. Zij zei den iets van de politie; ik ben direct weg geloopen, zei Hetty met toonlooze stem. Iemand die goed geluisterd had, zou dadelijk gemerkt hebben, dat haar zenu wen tot het uiterste gespannen waren. Maar zooals zoovele vrouwen had Bel le Lucas geen mededoogen voor haar eigen sekse. Dus je bent weggeloopen en hebt hem aan zijn lot overgelaten, in handen van zijn vijanden! Een lief soort vrouw zal jij voor Max worden. Ik zou bij hem gebleven zijn door dik en dun en iemand die hem durfde aanraken, zou met mij nog niet klaar zijn geweest, en de vrouw trok Hettv naar binnen en gooide de deup met een slag dicht. Haar vlug in stinct zij haar waarom de vrouw zoo'n teedere belangstelling voor Max aan den dag legde en zoo woedend op haar was. Is hij erg bezeerd? Wie heeft het gedaan? vroeg Belle Lucas met snijdende stem. Ik geloof niet, dat hij ernstig be zeerd isb®t was een der gastin, die met hem twistte, zei Hetty met tact, want zij wilde Jack's naam in deze vree- selijke geschiedenis niet noemen. De volgende vraag werd als een ge weerschot op haar afgevuurd. Zal zijn toestand goed genoeg zijn om morgenochtend te trouwen? Wat bedoelt U?, vroeg Hetty en ze keek de vrouw met groote oogen aan. Dat zal ik je zeggen, was het prompte antwoord. Trouwens, houd je maar niet van de domme, je hebt nu de kans er vandoor te gaan, wat Max betreft en het terrein voor mij vrij te laten. Ik heb wat geld. Hij was van mij, totdat jij in zijn leven kwam en hij zal weer van mij zijn als jij met je poppen gezichtje weg bent, legde Belle Lucas uit. Hetty's hart sprong op! Het scheen werkelijk een prachtige kans, maar toen dacht ze aan haar kleine zusje in De vonshire, dat aan de genade van Max Reiss overgeleverd zou zijn als zij haar achterliet en zij had geen enkele aan leiding om te gelooven, dat hij vrien delijk zou zijn tegen een kind wiens zuster zijn dierbaarste wensch had ge dwarsboomd. Zij vertelde Belle eerlijk wat de laat ste tijd gebeurd was, ook dat zij door de politie gezocht werd wegens huis vesting van haar vader, die uit de ge vangenis was ontvlucht, maar Belle vond dat allemaal niet zoo onoverko melijk. Ik zal je vijftig Pond leenen, om dat je toch te trotsch bent om ze zoo maar aan te nemen en dan kan je met den nachttrein teruggaan en het kind morgenochtend naar Londen halen. Ik zal je het adres van een nicht van mij geven, die wel op je zusje zal passen als jij uit moet om te werken. Zij is ge trouwd, maar heeft geen kinderen en is er dol op. Je hoeft niet bang te zijn door de politie herkend te worden; het was geen ernstige misdaad en zy moe ten hun oogen open houden voor men- schen, die nog wel heel wat anders doen dan hun eigen vleesch en bloed in nood te huisvesten. Zoo praatte zij maar door, zoodat zy eindelijk Hetty overtuigd had en het resultaat van de moeite was, dat Hetty in »en aenvoudigen donkeren mantel an K(ortenhorsi) schrijft in de R. K' Werkgever DE BOM GEBARSTEN. Wat sinds lang gevreesd werd, Is verleden week geschied Duiischland heeft zijn, aanvankelijk door hande's. verdragen met Nederland, Zweden en F/ankrljk aan banden gelegde vrijheid van beweging op het terrein der invoerrechten benut om nog meer stelselmatig, nog m°er iü:ksichilos V^or den Nederlandschen aRrarlschen »xoort heteekent dit den nekslag. Op 7 M<art loopt bovendien het Dullsch loegoslavisch handelsverdrag af, waardoor Duitschland vrijheid krijgt om het Invoerrecht op eieren iNtderlands voornaamste ixportpro- duet) zoodanig te veihoogen, dat ook hier een catastrophe op zal treden. (Dit Is sedert al geschied; op eieren kaas, enz. een Invoerrecht dat het werkelijk een catastrophe is gewor den (Red E. v. h. Z.): Hiermede is het volslagen echec der Nederlandsche handelnpolltlt k be. zegeld. Het geheele g bouw van die poll'lek ligt thans in puin. Wij zijn ons er volkomen van bewust dat het eenigszins onsympathiek lijkt om bij het aanschouwen van de ramp, die ons land tr. ff en zal, te moeten zeggen, dat de schuldigen ntet alleen in Duitschland maar ook in Nederland zijn te zoeken. Wij zouden ons ge makkelijk kunnen behterschen en zwijgend ons kunnen plaaisen raast Regeering en exporteurs om de rtï ie aan de Oostelijke grenzen en diep in ons land aan te zien. We mogen echter niet zwijgen, omdat het aanwijzen van de diepste oorzaak van deze ineenstorting, welhcht tot gevolg kan hebben, dat eindelijk de maatregelen worden genomen om te redlen wat rog te redden valt en om nog grooter rampspoed te keeren. De doorsnee Nederlander, die zijn handelspolitieke wijsheid verkregen heelt door het ijverig bestudeeren van de brochures der Nederlandsche Ver- eeniging voor Vrijhardel, van de adressen der Amsterdamsche Kamer van Koophandel, van de mondelinge mededeellnger, die de Regeerinv bij diverse gelegenheden aan de Kamers heeft gedaan en van de tractaten, die ons Oouvernement ra den ooMog mei rok, die zy van Belle had geleend, met den allereersten trein naar Devonshire reisde. Het was bijna 1 uur, toen zij daar aankwam in het kleine huisje bij de zee, dat behoorde aan den man, wiens vrouw zij nu geweest zou zijn, als het Noodlot in de gedaante van Belle Lucas, niet tusschenbeide was gekomen en er anders over beslist had. De deur stond open en Dumpling speelde in het voortuintje, toen zij aan kwam. Het was als balsum^ op een pijnlyke wond om het vroolijke'kind te zien, dat lachte van pret om de sprongen van 'n jong hondje, dat Max voor haar had gekocht. O Hetty, kom toch eens kijken hoe Taker opzit! De grappige juffrouw die nooit spreekt, heeft mij hier gebracht om te spelen. Ze is al uren en uren weg en ik geloof, dat zij nooit terugkomt, j Misschien is zy wel verdronken, ging ze voort, met de luchtige harteloosheid, die kinderen eigen is. Een jongen op een fiets heeft gisteren een mooi rood brief je gebracht en ze liep voor haar zuster uit het huis in. Ja lieveling?, vroeg Hetty zonder veel belangstelling te toonen, want er lag nog steeds een wolk over baar stem ming, die haar geest overschaduwde en zy zuchtte bij de gedachte hoe moeilijk haar kleine zusje alles voor haar maak te, hoewel zij liever zou sterven dan haar aan haar lot over te laten. Er was overeengekomen, dat haar va der minstens een jaar lang niet zou schrijven om geen gevaar te loopen van ontdekking en daar hij weg was gegaan met het zekere bewustzijn, dat er voor Hetty en de kleintjes gezorgd werd, stelde Hetty zich voor, dat hy zyn fami lie eigenlijk niet zoo heel erg zou mis sen, aangezien hy toch al zooveel jaren van ze gescheiden was geweest. Dumpling had gelijk; het huisje was verlaten en blijkbaar was de doofstom me vrouw van plan geweest den gehee- len dag weg te blijven, want zij had op de een of andere manier het kind dui delijk gemaakt, dat het voor middag eten en voor de thee moest eten, wat z.y op tafel had gezet en ook, dat Dump ling naar bed moest gaan, wanneer ze moi wai en dat rij als een groot pretje het hondje mee naar bed mocht nemen, wat anders nooit werd toegestaan. Hetty stond op het punt naar boven te gaan om hun kleeren te pakken, toen haar oog viel op een telegram, dat Dumpling had geopend zonder te we ten dat ze dat niet doen mocht. Het lag op de tafel met de beschreven kant naar boven en eigenlijk was het 'n toeval, dat het niet was weggegooid; het was dus onmogelijk voor Hetty den inhoud niet te zien en toen zij dit had gedaan, voer haar een koude rilling door de leden. Het was van dokter Renan, den groo- ten Franschen chirurg, die Chick had medegenomen om hem te genezen. Blijk baar had het ventje de behandeling niet goed doorstaan, want het telegram luidde: „Laat juffrouw Loring dadelijk ko men als het kan. Allan vraagt ge durig naar haar. Vrees het ergste. Renan". Het telegram droeg het poststempel van een klein Fransch plaatsje, en bij Hetty's vele moeilijkheden kwam nu nog, dat haar kleine broertje naar haar vroeg en misschien op dit oogenblik wel stervende was. In koortsachtigen haast telde zij haar geld. Zou het voldoende zijn om haar en Dumpling naar Frankrijk te brengen en kleinen Chick nog te zien eer het te laat was. Hoe het ook z.y, ik moet naar hem toe. al loop ik ook het risico door de politie herkend te worden, besloot zy en ze pakte haastig het noodigste voor de reis bijeen. HOOFDSTUK 21. Een onverstandig plan. Dadelijk nadat Hetty weg was, had Belle Lucas een taxi opgebeld en den chauffeur een pond geboden als hij de snelheidslimite zou overschrijden, om haar zoo gauw mogelijk naar het adres van Max Reiss te brengen. En werkelijk deed de man alles wat hij kon. want binnen een kwartier was 'ij in zijn kamer, hy brulde de vreese- lijkste bedreigingen tegen Jack. die vast gehouden werd door den portier, die geholpen werd door twee andere man nen en den Zwitserschen bediende, die „de politie" geroepen had als waarschu- wing. In het begin had Jack met alle kracht voor zijn vrijheid gevochten, maar zijn vier tegenstanders waren ook allen jong en sterk en na eenige minuten was hij volkomen machteloos. Vertel my de waarheid of ik begin weer opnieuw! Wat heteekent Hetty Lo ring voor jou?, had Jack den jamme renden geldschieter toegebruld en hy had de grootste moeite om den man niet weer aan te vliegen, toen Max Reiss met een geslepen uitdrukking in zijn oogen antwoordde: Zij is mijn vrouw. Het viel Jack niet in, een bewijs hier voor te vragen; hij nam de mededee- ling eenvoudig als waarheid aan, want hoe was anders Hetty's aanwezigheid daar te verklaren? Maar van één ding was hy heel zeker: Hetty was verplicht geweest dezen stap te doen, omdat zij nergens werk durfde zoeken en omdat zy, al zou zij zelf van honger willen om- komen,, dit niet verantwoorden kon voor de twee kinderen. Zy was de vrouw van Max Reiss, dus voor hem verloren en voortaan zou hij moeten leven zonder het gevoel, dal er eens een tijd zou komen, dat hij een te huis voor haar kon scheppen en zoo de droom verwezenlijken, die het mooiste van zijn jeugd was geweest, vanaf dat hij Hetty Loring had leeren kennen. Jack was naar de kamer van den por tier, beneden in de hall gebracht. Boven bracht Belle Lucas een prachtig idee, dat juist in haar opgekomen was, on der woorden. Die rijke lui hebben er alles voor over als hun naam maar niet genoemd wordt in een politiezaak. Ik wed, dat Lord Perivale zonder zich een moment te bedenken, liever duizend Pond geeft, dan de naam van zijn zoon door den modder te laten sleuren. Zij vertelde haar plan aan Max Reiss, die half bewusteloos ternauwernood hoorde wat zy zei; doch uit zijn stil zwijgen maakte ze op. dat hij volkomen met haar plan instemde. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpsc&e en Langstraatscbe Courant* 23. deHen t»» behalen u**--! den internationalen handel at te «nijdT

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1