i m w hei ma Voor de Vastendagen. E. kotstereo - Lagarde SPAHERA SIGAREII. Monaco 10 cent Monseigneur 12 cenl Kolslereo - LaEarde H. Kleuren-créosotes ANTON HOLTGRËFË .Dn Echo unn hel Zuiden" v Geef liever IETS NIEUWS! Fl. 0.75 per Kg. H. de Bont-v. Huiten HET blad voor Waalwijk en de Langstraat. No. 23. Zaterdag 18 Mrt. '33. 5e6 Jrg. 1 DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 17 Maart 1933. Prima Gerookte Za)m ZALM SARDINES KREEFT CRAB PALING IN GELEI ANSJOVIS HARING ROLMOPS MOSSELEN GARNALEN MAKREnL Enz. Enz. Aanbevelend, Grootestraat 199—201 WAALWIJK. Telefoon 139. 'o cent meer en kiest het BESTE. Nieuwe merken: Aanbevelend, Grootestraat 201 WAALWIJK. Geslaagd, Bij het dezer dagen gehouden exa men praktijk diploma machlneschrijven bisschoppelijk getreden wijziging der Vuurwapenwet 1919, algemeen het onbevoegd voor. handen hebben van vuurwapenen en munitie strafbaar in gesteld. Tevens is daaraan toegevoegd een bevel om deze vóór 30 April in be waring te geven en In te leveren op het bureau van politie van Maandags tot Zaterdags van des voormiddags 9 tot des namiddags 6 uur. Men kan alsdan een schriftelijk of mondeling verzoek indienen om mach tiging tot het vooihanden hebben van vuurwapenen en munitie. De straf op niet naleving is zeer ernstig Voor nadere bijzonderheden zie men de desbetreffende advertentie. 40-jarig Priesterfeest Dr. P. Af. van Gils. Zooals wij vroeger reeds hebben medegedeeld is onder eere-voorzitter- schap van Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister-president, een comité opgericht (waarvan o.m. pastoor- deken van Riel lid is) ter huldiging van den oud Waalwijker den ZeerEerw. Zeergel. heer Dr. P. J. M. van Oils, Inspecteur van'het Is geslaagd mej. P. J E. Hombergen alhier. Geslaagde genoot hare opleiding bij de Eerw. Zuifeisvan het St. Theresia. getticM alhier. Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED. VAN TILBURG - Grootestr 142. ED. VAN TILBURG Bijzonder onderwijs te Roermond, bi) zijn 40 jarig Priesterfeest, Hei comité meend. terecht, dat dit eene buitengewone gelegenheid Is om den onvermoeiden promotor van Katholiek onderwijs en Katholieke wetenschap te toonen hoe talloos velen in den lande hem eeren en hoogachten voor het vele dat hij immer geheel belangeloos voor Kerk en Maatschappij heeft verricht. Hem zal op Zaterdag 18 Maart a.s een fonds worden aangeboden bestemd voor het doel, waarvoor hij zelf zooveel heeft gei Berd, n!. de beoefening der wetenschappen door Kaiholieken hier te lande. In een album zullen de namen der bfjd/agets worden opgetetkend (Eerst thans krijgen wij deze circulaire waanmde wij zeer inslemmen erder oogen en 't spijt ons werkelijk dal aan tal van Waalwijkers deze niet is toege zonden, waar wij overtuigd zijn dat velen gaar re mede een hulde zouden gebracht aanzienlijk. De Ford, waarmede de heer v. L. reed, werd aan de voor zijde geheel ingedrukt en moest door de „Waveem* worden opgetakeld. De andere wagen werd aan de achter zijde vrij ernstig beschadigd, doch ken op eigen kracht de reis vervolgen. Pastoor van Erp Benoeming. Benoemd tot pastoor te Beers de zeereerw, heer C. A. J M van der Heijden, tot pastoor te Deursen de weleerw. heer M. J. Timmermans. Waalwijksche Ontwikkelingsclub. De bijeenkomst der W O. C van gisteravond is niet doorgegaan en uit gesteld lot a s Woensdag, Examen. Aan de R. K. Handelshoogeschool voor Sociale en Economische Weten schappen te Tilburg, slaagde voor het Candidaats—examen Handelsweten, schappen de heer H A. G. Moonen, te Waalwijk, Witte Bioscoop. De Witte Bioscoop heeft, zooals uit de in dit blad opgenomen advertentie blijkt, haar bedrijt voorloopig stilgelegd. De mogelijkheid bestaat dat 't geheele zomerseizoen geen voorstellingen meer gegeven worden, doch er worden, naar wij hooren, pogingen in het werk ge steld om binnen korten tijd het bedrijf weer in gang te zetten. Bezuiniging. Donderdag bezccht de Rijks bezul- nigir.gicommissie de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers alhier. Door de regeerlr.g wordt bij het gemeentebestuur steeds meer aange drongen op bezuiniging bij 't nijver- heidsor:derwijs(tefkenonderwl|8) In on ze gemeente. Verschillende maarregelen worden voor dit doel opnieuw voorgesteld. Chr. V. „Immanuel". Bovengenoemde Jongelingsvereeni- ging hield Maandagavond 13 Maart met hare leden en begunstigers haar 163 jaarvergadering in de zaal voor chr. belangen in de Bes. straat De eere vooizitter, Ds H. F. A Schlemper. opende deze vergadering met het laten zir.gnn van Pi. 103:1 en het lezen van Pi. 146 (onberijmd) waarna Z Eerw voorging in gebed Hierna heette hij alle aanwezigen har Rood, crème, geef, licht», middel* en donkergroen. BEKT OP OLIEVERF, WATERVERF EN CARBOL1NEUM! Heelt dezelfde eigenschappen alsklenrcarbollnenm en DEKT bovendien RECHTSTREEKS op OLIEVERF. ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ Fa. P. T. BiERLAAGH-VAN OER HEIJDEN Harkt naast het Raadhuis te Waalwijk. lelijk welkom en hield vervolgens een kort openingswoord, waarin Z Eerw. duidelijk doel en streven der J V. uit eenzette. Hierna gat hij de leiding over aan den voorzitter der vereeniglng den heer B. A. G. Trtffers. De secretaris A. v. d. Hammen, brengt dan zijn jaarverslag uit waaruit viel op te meiken dat het ledental der vereeniglng was leruggeloopen van 25 op 16 leden en hei aantal begunstigers van 48 op 45. De penningmeesier L. Blom, brengt vervolgens zijn verslag uil, waaruit bleek dat er nog een klein voordeellg saldo te boeken vlet. Hierna werd overgegaan tot het meer vroolijke ge deelte van den feestavond en ver. schillende mooie voordrachten werden ten beste gegeven, afgewisseld door enkele onderwerpen welke getuigden van ernstige studie en dan ook zeer leerzaam waren. Het geheel was een mooie en ieerzame avond, en had zeer zeker een groote propagandistische waarde, afgevaardigden van verschil lende zusier—vereenlgingen uit omlig gende aiaatsen brachten hun wenschen over. De voorzitter sloot deze goed ge slaagde avond met het laten zingen van vers 4 van den Avondzang en dankgebed. Vuur wapenen, Munitie en Alarmpistolen. Wij vestigen met nadruk op de bekendmaking voorkomende In dit blad, van het hoofd der politie, waarin onder de aandacht wordt gebracht dat bij de op 1 Maart 1933 In werking Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. En detail. ED VAN TILBURG - Grootestr. 142. ËD. VAN TILBURG Marco de Clown, Mttdchen Zuid Heiraten, Blonde Venus, worden het gesprek van den dag. hebben aan dezen grooien Waalwijker, 'emeer waar hij nog steeds belang is blijven stellen in z'n geboorteplaats en dit steeds door daden heeft getoond.) lnlusschen zal de huldiging plaats hebben op Zaterdag 18 Maart a.s. In het klooster Sint Saivator, Zwaribroek- straat 26, Roermond. Ten 10 uur is de plechtige H Mis om 11.15 receptie voor hen, die bij gedragen hebben aan 't fonds en ten 12 uur voor verdere belangstellenden. Het zij ons vergund den hoog- geacn.en jubilaris namens ons zelf en namens Waalwijk de hartelijkste ge- lukwenschen aan te bleien op zijn 40-jarig priester-jubileum, hem nulde brengend voor net zeer vele wat Z.Eerw. heeft gedaan in z'n priesterlijke loopbaan, voor 't katholiek onderwijs en de katholieke we en&chap in 't algemeen, maar niet minder wat hij voor onze gemeente op kerkelijk en maatschappelijk terrein als oud-Waal- wijker steeds K geweest, wat by zoo tal van gelegenheden tot uiting is ge komen en nog komt. Aan dezen grooten oud Waalwijker, een der vele beteekenisvolle priester, figuren die onze gemeente aan kerk en maatschappij schonk, onze hartelijke felicitatie en eerbiedige hulde. Huizen verkoop. Het huis der familie Meeuwis in de Stalionssiraat. Woensdagavond bij toe slag verkocht door Notaris Cnnit in calé Korenbeuia, werd aangekocht door den heer J. Wildeman alhier, voor een bedrag van f 4530.— Opening Kofa magazijn. Woensdagmiddag heeft de pitch ige opening en inwijding plaats gehad van het tweede Kufa—magazijn alhier. üe inwijding geschiedde door den HoogEerw. Heer Deken van Riel. Velen, o.m. ook de burgemeester, gsven op de receptie blijk van belangstelling. Een massa bloemstukken was de firma Cunen toegezonden zoodat de geheele zaak ln een bloementuin herschapen leek. De stroom van telegrafische ge- lukwenschen was bijna onafzienbaar. De belangstelling var. de zijde van het publiek was vooral 's avonds groot, talrijke kijkers en kooplustigen ver drongen zich voor de rutme étalages. Auto-ongeval. Op den weg Tilburg—Waalwijk had Woensdagmiddag een botsing plaats tusschen een tweetal Waalwijksche auto's. De heer P. S. reed met flinke vaart in de richting Waalwijk toen hij in de Kasteeliaan te Loonopzand plot seling moest stoppen voor een voet ganger die ztch onverwacht op den rijweg begaf. De heer S. wist zijn wagen nog tijdig tot stilstand ie brengen, doch de heer v. L. die hem achterop reed kon z|jn vaart niet meer inhouden en botste met volle kracht tegen den voorsten wagen op. De in» ziitenden van beide auto's bleven on gedeerd doch de materieele schade Is iVuursctiuwutg. De Burgemeester van Waalwijk, waarschuwt tegen de praciijken van een zekere F. J. Bleeksma, zonder vaste woon- ot verOltjiptaats. Bleeksma geelt zien uil als directeur van het Chemisch Pnaimaceutisch Bureau .Auto Pohch" ie busscm. ln werkelijkheid is hij veikuoper van een middel „Mallne' ora net bestaan van glasrullen legen te gaan. Hij stci voor den verkoop van dat artikel agenten aan tegen een flinke provisie en doel daarbij allerlei belulicn en toezeggingen wcike niet verwezenlijkt worden. Ten alottc moet de aange stelde een zeker kwantum van net artikel ainemtn en direct baaien. Hel met verkochte kan retour worden ge zonden en wordt daarvoor volgens Deiotie hel geld terug beiaala. Genoemde persoon, iaat tenter, na zijn eerste bezoek, mets meer van zich hooren, terwijl het artikel niet beant woordt aan de upgewek'.ejver wacnilngen Een inwoner onzer gemeente ontving een brief van een Duitacher, die voorgeeft zich wegens faillissement in hechtenis te bevinden. De brief schrijver geeft voor een bedrag van 180.000 dollar in een koffer in een Duitsch station te hebben, waarvan hij het derde deel zal afstaan aan diegene die hem uit de gevangenis helpt door zijn proceskosten te betalen. L)e burgemeester van Waalwijk waar schuwt ieder niet met deze persoon in verbinding te treden, daar men hier te doen heeft met 't genre Spaansche schatgraver üRUNEN. Zondag 19 Maai! gaan de Sporters 1 alhier voor de competitie naar Si. Oedenrode om aldaar Viod te bekampen. Het gaat nu om het kampioenschap. Wordt deze wedstrijd door hen gewonnen, dan staan zij bovenaan op de rangigst. Voihoudeu dus Sporters, het beste been vooruit. L>e kans staat goed, denk aan het spieekwoord: Witten is kunnen. Op hei terrein van VJC athler zat a.s. Zondag een amusante wedsnjjd gehouden worden tusschen de gelegen- nctdsclub onder den naam bEb en bJC. De namen der spelers dezer nieuwbakken ctub worden vuo.al niet bekend gemaakt, evenmin de verras, stijgen ote nel publiek ie wachten staan, doen dat de OczoekeiB het leuk zulten vinden daar staai BEb burg voor. Zondagmiddag dus alten naar y het VJC—terrctn. De collecte ten bate van het Ciists-Comtté gehouden In de Prot. Kerk alhier heelt opgebracht 111.05, y ürootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING SPRANG-GAP ELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des v.m. half 10 zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehoudendes nam, half 3 hoopt op te treden Ds. Quittart van Raamsdonksveer. In de Geref. Keik alhier hoopt a s Zondag des v.m. half 10 en des nam. half 3 in den Dienst des Woords voor te gaan Ds. J. C. Hagen. Dezer dagen had alhier de aan besteding plaats voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer J. S. Kuijsten. Ingeschreven werd als volgt: M. Wljnands. Waalwijk f3920 Gebr. v. Willigenburg, Sprang f 3799 W. v. d. Hammen, WaalwQk f3790 Willemse, Sprang f3745 Spuljbroek, Capelle f 3735 Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Het verfwerk werd opge dragen aan dhr. J. Klaassen voor f 195. De heer F les kens over de R.K. Staatspartij. Donderdagavond heeft de heer A. N. Fleskens, burgemeester van Geldrop en lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, voor de R.K. Kiesvereeniging een rede gehouden over de R.K. Staatspartij. De groote zaal van den Gildenbond was matig bezet. Onder de aanwezigen waren de HoogEerw. heer Deken van Hiel, den Z.Eerw. Heer Pastoor v. Erp en andere H.H. Geestelijken. De Burge meester had bericht van verhindering gezonden. De heer J. W. van Heesbeen, voorzitter, sprak het Openingswoord. De Voorzitter verwelkomde in het bij zonder de H.E. Heer Deken, de overige H.H. Geestelijken en de heer Eleskens. Hij wees erop dat de spreker voor Waalwijk geen onbekende is en herinner de daartoe aan de actie voor het Schoe nenwetje, dat dank zij diens medewer king tot heil der Waalwijksche industrie is doorgevoerd. Dat dc Kath. kiezers hun vertrouwen in den heer Fleskens hebben gesteld is voor spreker voldoen de bewezen door het feit dat hij bij enke le candidaatstelling is benoemd tot can- didaat voor den kwaliteitszetel financiën. Spr. wees ook op de beteekenis van het onderwerp. Trouw en aanhankelijkheid aan de R.K. Staatspartij acht hij in dezen lijd meer dan ooit noodzakelijk. De can didaatstelling van Woensdag heeft be wezen hoever de versnippering ook 111 ons land reeds gekomen is. Spr. meende te moeten waarschuwen legen die nieu we partijtjes, de zoo gevaarlijk zijn, om dat zij een extremistische tendenz heb ben. Spr. wees erop wat de extremistische elementen in Rusland, Duitschland en Italië hebben tot stand gebracht. In het bijzonder keerde spreker zich tegen het fascisme met zijn gevaarlijke miiitairis- tische jeugdopleiding. De Voorzitter deelde tenslotte nog mee, dat de heer Thom. Bakkers bij enkele candidaatstelling tot bestuurslid is be noemd ter vervulling der vacature-de Graaff. De heer A. N. Fleskens kreeg hierna het woord 0111 te spreken over De R.K. Staittspartij. Spr. begint met erop te wijzen, dat dit onderwerp vooral belangrijk is in een tijd die vol is van destructieve krachten. Steeds meer wordt het duidelijk dat de krachten der ontbinding overal en steeds meer nadeeligen invloed uitoefenen. En dal dit mogelijk is, vindt zijn oor zaak in de algemeene materieele ellende van onzen tijd en in de geestelijke ver warring waaraan het menschdom ten prooi is. Die materieele ellende is een be geleidend symptoom van het overgangs tijdperk waarin wij verkeeren. Dc uit vloeisels van het economische liberalisme voidoen de menschen niet meer. Niet al leen de socialisten, communisten en fas cisten bestrijden dat stelsel, maar ook 't Christendom en zeker het katholieke Christendom, dat de laatste halve eeuw met groote duidelijkheid waarschuwing, voorlichting en leiding gegeven heeft, de bestaande misbruiken heeft gesignaleerd en de wanorde heeft gekeerd, in zooverre dit mogelijk was. Ten bewijze daarvan meent spr. te kunnen volstaan met het noemen van drie namen: Leo XIII, Pius XI en Benedictus XV. Spr. schetst de wereldoorlog met zijn catastrophale gevolgen, waardoor de mis toestanden nog scherper belicht werden. Met innig medelijden en groote deernis, aldus spr., moeten wij constateeren dat als schrikkelijk gevolg van dit wereldge beuren er thans millioenen menschen zijn die leven in ondragelijke zorg en onze kerheid en die zijn gevallen als slacht offer aan dc verbittering en vertwijfeling, millioenen onschuldige kinderen huive ren van honger en koude; tallooze vaders en moeders denken met wanhoop in het hart aan de toekomst of zij durven niet denken; millioenen weezen kunnen niet meer aan mildheid gelooven en beschou wen zich als de uitgestootenen van de menschen maatschappij. En dat alles is ontstaan omdat er zoo'n volslagen on wetendheid bestond tegenover de sociale krachten die van hooger orde zijn, om dat men niet instaat was de zwakke en wankele menschen samen te houden, om dat ze de geestelijke krachten langs zich heen hebben laten gaan en omdat ze ge weigerd hebben de krachten die* daarin lagen, in zich op te nemen. Het uur der liefde hebben ze hooren slaan, doch zij hebben de klanken niet in zich opgeno men en slechts vijandschap en haat als leidend motief voor hun daden gekozen. Dit bracht ons de oorlog: algeheele depressie, gevaarlijke geestelijke verdwa zing, losbandig pauperisme, scherpen strijd tusschen de lagen der samenleving, klassenstrijd en bedenkelijke onverschil ligheid over dc geheele lijn, ookrin de politiek. De „struggle for live" deed vrij alge meen een zekere rechteloosheid van het algemeen belang ontstaan, wat des te ge vaarlijker was naarmate vrij spel gela ten werd aan invloeden van andere zij den, die een verkeerd richtende kracht geven aan de economische staatkunde en daarnaast met de hoogste geestelijke be langen den spot drijven en deze als min derwaardige hersenschimmen achteruit stellen. Dat kunnen en mogen wij niet verdragen en toestaan. Daarom blijft slechts als conclusie overweg met alle laksheid, lauwheid en onverschilligheid, en met mannenmoed, vol plichtsbesef en opofferende liefde strijden voor ons hoog ste goed: de R.K. Staatspartij, die in haar kracht en sterkte in den tegenwoordigen tijd van geestelijke en moreele decaden tie als een groot goed voor de geheele maatschappelijke samenleving moet wor den beschouwd. Beginselpartij. Spr. betoogt dan, dat de R.K. Staats partij op de eerste plaats is een beginsel- partij, wat wil zeggen: zij is niet gesticht 0111 bijzondere en particuliere belangen te dienen of om een of andere tijdelijke leuze tot gelding te brengen, maar zij is een partij die leeft uit beginselen. De katholieke staatsleer wijst de be ginselen aan, welke den Staat moeten be sturen en dc Staatkunde is daarvan de toepassing. Wie deze beginselen wil zien toegepast, moet zich aansluiten bij de R.K. Staatspartij. Haar leer immers steunt op het beginsel van het natuurrecht, te genover die der linksche partijen, die op positivistische en rationalistische theo rieën berusten. Maar boven de A.-R. en de C.-H. heeft onze partij dan nog, aldus spr., de tradi tie en het gezag der H. Kerk, die de be palingen van het natuurrecht erkent. Wij steunen op de eeuwige wet en waardeeren dat wij meermalen onbuig zaam waren ten aanzien van sommige punten Is er nog wel een ander program dat zoo taai vasthoudt aan de eeuwige beginselen, maar is er ook wel één ander program, dat met zooveel elan de toe komst tegemoet treedt?, vraagt spr. En toch zijn wjj in bepaalde gevallen de meest soepele politici, dat kunnen wij, omdat wij zoo vast zijn in datgene wat blijft n.l. het eeuwige. Aan die beginselen hebben de grootste geesten gearbeid en de laatste pausen hebben in hun onver gankelijke encyclieken de Katholieke Staatkunde voor het nationale en inter nationale leven, voor de gemeenschap van individuen en de gemeenschap van naties vastgelegd. Welk een sociaal en politiek systeem heeft zulk een geschie denis en blijft zoo eeuwig bestaan? Nog geen eeuw heeft het liberalisme zich ge handhaafd en het socialisme is reeds na een halve eeuw over zyn hoogtepunt heen en glijdt af naar het communisme. Het moet duidelijk zijn dat onze partij voor allen is en dat haar grondslagen en haar program door allen kunnen worden aanvaard. Waar stond de democratie ooit sterker dan in de R.K. Staatspartij? Wij moeten democratisch zijn, omdat ons be ginsel democratisch is, zooals het evan gelie de grondslag is van alle democratie. De democratie komt niet van libera lisme of socialisme, maar van het evan gelie dat alleen de ware vrijheid, broeder schap en gelijkheid heeft gebracht. Dat moeten onze tegenstanders steeds goed in het oog houden. En door derge lijke beginselen gesteund behoeft de Ka tholieke politicus zich niet te laten weer houden uit vrees voor stemmenverlies. Zoo goed als de Pausen door de eeuwen heen de onverbreekbaarheid van het hu welijk hebben gehandhaafd, zoo blijft de Katholieke partij in deze haar non pos sum us uitspreken. Daarom ook is de poli tiek der R.K. Staatsparty eerlijk. Tot staving dezer bewering haalt spr. voorbeelden aan. Crisismaatregelen. Spr. motiveert vervolgens de houding zijner partij inzake de verschillende Cri- siswetlen en maatregelen. Met onze socia le wetgeving staan wy aan de spits van alle landen, ons onderwijs is zeer goed geregeld, de ondersteuning van werkloo- zen en andere crisisslachtoffers is Jieter dan elders. Moesten wij dat alles prijsge- ven of daaraan tornen?, vraagt spr. Neen, de R.K. Kamerfractie wenschte dat hooge goed van cultureele waarde te behouden en daarnaast de gevolgen van de crisis te verzachten, en het is daarom dat zy medewerking heeft verleend aan de noodzakelijke maatregelen, ook al wist zij dat de politieke tegenstanders daaruit munt zouden slaan. Maar de katholieken zullen zich door die actie niet van het rechte spoor laten brengen. Mochten de tegenstanders nog illusies hebben, dan zullen wij hun toonen, dat ze te doen heb ben met principieele karakters, die nooit en voor niemand wyken. 1iet program. Spr. gaat vervolgens over tot ontieding van eenige program-punten. Op de eerste plaats het grondbeginsel van de oorsprong van den staat en het staatsgezag. De katholieke leer dat de Staat de na- tuur-noodzakelijke instelling is, staat te genover de liberale en socialistische be schouwing, die alle Staatsgezag wil terug brengen tot 'n bloote menschelyke over eenkomst. 't Staatsgezag komt echter van God en niet van de menschen, waaruit vanzelf voortspruit, dat de eerbied voor het gezag hij den Katholiek sterker is dan bij zijn tegenstander. Dat dit werkelyk het geval is, is voor spr. by het muitery- geval op de Zeven Povinciën weer op nieuw gebleken. Spr. laakt in scherpe be woordingen de demagogische en weerzin wekkende houding - die de S.D.A.P. in deze heeft ingenomen. Spr. bespeurt trouwens den patsten tijd in de S.D.A.P. een meer revolutionaire houding, en hij betreurt het dat de opruiers die aan de muiterij schuldig zijn, wel weer buiten schot zullen blijven. (Applaus). De katholieken zyn steeds in dagen van spanning trouwe aanhangers van ons Vorstenhuis geweest, daarom is de R.K. Staatsparty de party waarop elk waar Nederlander kan stemmen en moet stemmen tot behoud van het Vaderland en tol heil van het Nederlandsche volk. Spr. wijdt hierna nog uit over de be voegdheid van het Staatsgezag: het be hartigen van het algemeen belang en het algemeen tijdelijk belang der individuen, gezien in het licht hunner eeuwige be stemming. Ook het probleem der Ontwapening neemt spr. onder de loupe. Zijn party wil deze nastreven, doch niet eenzijdig. In dit verband wijst spr. erop, dat de socia listen overal waar zy wat te zeggen heb ben, toonen dat zy niet de beste ontwa- penaars zyn. Waar is de bewapening sterker dan in Rusland?, vraagt spr. ervolgens behandelt spr. de verhou ding tusschen Kerk en Staat. De Staat moet de Kerk in haar werk bijstaan b.v. door bevordering der Zondagsrust, de bestrijding der zedeloosheid. Spr. wyst erop, dat alle maatregelen in dezen geest tegenkanting ondervinden van de zyde van de liberalen, socialisten en commu nisten. En dan vraagt liy zich af, hoe het mogelijk is dat een katholiek kiezer aan dergelyke partyen zyn stem zou geven. Spr. behandelt het huwelijksrecht en in verband daarmede uil hij scherpe woor den tegen het neo-malthusianisnie en te gen I)r. Wibaul's moraal, waarvan Neder- iaijd met onistelling en ergernis heeft kennis genomen. Vele volken, zegt spr., zijn ten onder gegaan door de verwording der zeden, de ruïnes van eertijds trotsche sleden zyn daar om het te bevestigen, i och mag het neo-malthusianisme open lijk en met schandelijke brutaliteit wor- den gepropageerd. Daartegenover stelt spr. dan de gezonde katholieke huwe lijksmoraal en hij roept uit: onze katho lieke moeders staan te hoog ryn in verge lijking te komen met de moderne .vrou wen, dat willen zy niet en zullen zy niet doen Nooit, zoo gaat spr. voort, is het chris telijk karakter van ons volksleven zoo be dreigd als heden. Met satanische sluw heid en duivelsche haat wordt alles in het werk gesteld om Christus en Zyn Kerk te .bestrijden. Spr. wyst op het woord dat Paus Pius XI dezer dagen nog gesproken Heeft„Men moet niet verge ten, dat de tegenwoordige tegen God ont ketende oorlog zoo goddeloos en zoo pro- voceerend is, dat deze ook wel be schouwd kan worden als een wereldcata- strophe, evenals de wereldoorlog en de wereldcrisis". Maar als dat zoo is, zegt spr., dan is principieele staatkunde nooit zoozeer noodig als thans. Nooit hadden de Ka tholieken hun stabiliteit zoo hard noodig als thans en toch stapt men daar nog luchtig overheen 0111 eenige economische vraagstukken, zonder zich af te vragen of men de Christelijke ziel van het volk daarmede niet vermoordt. De R.K. Staatsparty is ondanks haar idealisme toch nuchter genoeg om de aelueele problemen tc behandelen. Spr. wijst erop, dat Nederland met zijn sociale wetgeving aan den spits der vol keren staat, de bedrijfsradenwet is daar een voorbeeld van. En die wetgeving is geschied onder de onmiddellijke leiding der R.K. Staatspartij. In dit verband be spreekt de heer F'leskens ook de huidige werkloosheid, die met haar angstige af metingen reden tot groote zorg geeft. Mil lioenen waren er noodig om te voorko men dat de arbeiders aan de ellende wer den overgeleverd. De R.K. Staatspartij heeft in deze richting niet alleen volko men medewerking verleend, maar heeft zelfs voorkomen, dat onlangs de steun- uitkeeringen zouden worden verminderd. Spr. schetst dan hetgeen zijn party voor den middenstand en vooral voor de boe ren heeft tot stand gebracht. De verschillende steunmaatregelen die den staat 150 milliocn per jaar kosten,, zijn voor het grootste deel te danken aan" de R.K. Staatsparty. En ook in 1933 zal de party op dezen weg voortgaan. Spr. meent dan ook te mogen conciu- deeren: geen arbeider, geen boer, geen middenstander en geen werkgever kan zijn stem geven aan een party die eerlij ker en oprechter haar land dient en ge- diend heeft dan de machtigste partij in het parlement: de R.K. Staatsparty. Aan de positie der partij wijdt spreker j nog een enkel woord. Dat zij een mach- j tige partij is, die beschikt over 1/3 van het aantal zetels in het parlement, is van enorme beteekenis en daarom is de party ook zoo'n groot landsbelang. Parlemen- i tair leven zonder groote partij is immers 1 niet denkbaar. Die macht in de politiek dankt de party aan hare eenheid. Daar- j 0111 noemt spr. het de onzinnigste roeke- loosheid als men die eenheid in eigen kring tracht te verscheuren. Dat de stichting der R.K. Volkspartij j een dwaasheid was, toont spr. aan door 1 te wijzen op de volmaakte machteloos heid van haar vertegenwoordiger in de Kamer. En er is volgens spr. ook geen plaats voor de partij van prof. Veraart, die in zijn verblindheid de splijtzwam in de eenheid der party heeft gedrongen. Wat betreft de constitutioneelc vrijheid, aldus spr., staat de partij op het stand punt dat Nederland een land is, waar al leen welvaren kan heerschen, als er vrij heid heerscht van godsdienst, onderwijs, enz. Spr. herinnert aan den heroïschen strijd die de katholieken hebben gestre den en aan 't „vryheidsstandpunt" dat de Vrijheidsbond toen innam. De socialisten, zegt spr., willen de om werping van het staatsbestel, doch wij bevinden ons best in den Staat der Ne derlanden en wij zullen dan oók trouwe verdedigers blijven van de grondwet. Dat hebben wy getoond in 1918 en pas nog hij de muiterij, toen wij achter de regeering stonden. Wij zullen de laatsten zijn 0111 deze constitutioneele vrijheid uit !e leveren voor de dictatuur van fascis me, socialisme en proletariaat. Tenslotte stelt spr. nog in het licht dat zijn partij algemeen is in haar samenstel ling. Zij is een volkspartij in den besten) zin van het woord, omvattend alle stan den en klassen der maatschappij. Hnlibranl. Wilhelmina Antr. 2%o Wilhelmina Antr. Hcndriknootjes 20/3o Essnootjes a#/so Bestellingen worden aangenomen bij GR.STRAAT 142 en GR.STRAAT 154 f 2 30 p. f 1.60 p. f 1.30 p. f 1.60 p. H.L. H.L. H.L. H.L Alle kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. Naar wij vernemen zal de Z.Eerw. heer A. van Erp, pastoor van de St. Clemens-parochie, a.s. Zondag worden opgenomen in het Ziekenhuis van St. Joannes de Deo te 's Bosch, tot het ondergaan etner breukoperatie. (St. Janski.) Ijzerwaren en Gereedschappen - Schoenmakersartikelen - Huishoudelijke Artikelen - Electrlclteltsarllkelcn - Bijt sen en Verven - Teer- en Olieproducten - Land-en iulnbouwartlkelen UPS' VERTEGENWOORDIGING. Spr. concludeert dan ook, dat geen en kel katholiek van welken stand of welke positie ook op geen andere partij mag stemmen dan op de R.K. Staatsparty. Katholieken van Waalwijk, zoo besluit de heer Fleskens, in dezen tijd komen allerlei menschen tot U om Uw stem te vragen, ze hebben schitterende beloften voor U, beloften van groot materieel wel varen. Maar dan zyn wij verplicht ten opzichte van onze party om hen met Christus toe te roepen: „Gaat heen, want er staat geschrevenik zal slechts één God aanbidden en hem alleen dienen". Het krachtig applaus, ook herhaalde lijk tijdens de rede, was een bewijs van de instemming der aanwezigen. De Voorzitter sprak een dankwoord tot den heer Fleskens en voegde daaraan nog een aansporing toe, om de R.K. St. P. in den komenden verkiezingsstrijd trouw te blijven. Er was vervolgens gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer A. Schuttelaar vroeg welke be teekenis het zou hebben als een deel der katholieke kamerleden behoorde tot de groep Veraart. De heer Fleskens zette in antwoord op deze vraag nogmaals uiteen van welk een beteekenis de eenheid in de partij is. Het is niet te verwachten dat de groep Ver aart in alles met de Staatspartij zal mee gaan, anders had zij zich niet behoeven af te scheiden. Juist de vermindering van getalsterkte der Staatsparty is nadeelig. En de kleine partijen staan machteloos, wat spr. nog eens illustreert door het voorbeeld Arts. Er werden voorts geen vragen meer gesteld en de Voorzitter sloot met den christelijken groet de vergadering. Cen trale Brechcokes ^/go Brechcokes *%o Brechcokes 30/40 Verwarming. 80 ct. p. H.L. 85 ct. p. H.L. 80 ct. p. H.L. Voor Knlnbrand en Keukenkuobels. Parelcokes 75 ct. p. H.L. Bestellingen worden aangenomen bij GR.STRAAT 142 en GR.STRAAT 154 Aile kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9