Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bestrating Kerkpad. - Algeheele hernieu wing Besoijensche straat. Centrale ver warming Ambtswoning. Kindertoeslag gemeente-personeel. - Opcenten op fonds belasting en klasse-indeeling. ZATERDAG 25 MAART 1935. JUMMER 25 56e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ena. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 10 cent per regel; minimum 1.00. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag «1 YrUdag des morgens om uiterlijk 0 nor jijt ons bezit sün. VIERDE BLAD. a. 2. 3. b. De Raad der gemeente Waalwijk kwam gisteravond in openbare ver gadering bijeen onder Voorzitter schap van burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heeren Nuyten en van Haren, waarvan de eerste met ken nisgeving wegens ziekte. Do heer Spijkerman heeft medege deeld eerst later ter vergadering te komen, in verband waarmede de Voorzitter voorstel punt 6 aan te hou den tot de heer Spijkerman ter verga dering is, daar dit voorstel op initia tief van dit lid is gedaan. De Raad gaat daarmede accoord. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten: 1. Kon. goedgekeurde verorde ning op de heffing van schoolgeld voor l.o. en voor ïi.l.o., vastgesteld bij raads besluit van 25 November '32. Goedgekeurd raadsbesluit van 24 Februari 1933 tot ver koop van een perceel bouw terrein aan de Baardwijk- sche Straat aan J. de Haan. Alsvoor tot verhuring van de gebouwen der R.K. Hoogere Handelsschool-H.B.S. aan de Vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noordbrabant". Van de Woningbouwvereeni- ging Baardwijk, verslag over 1932. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. c. Van het bestuur der Chr. School te v.m. Besoijen verzoek om vergoeding ingevolge art. 72 der L.O.- wet voor aanschaffing van bord-in stallatie, gordijnen en het maken van een afdak voor fietsenbergplaats, waarvan de totale kosten maximum 193.zullen bedragen. Op voorstel van B. en W. wordt dit verzoek ingewilligd. 2. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 4 November 1932, tot het aangaan eener geldleening, groot ƒ50.000.—, met de N.V. „De Nillmij. van 1859" te Batavia. Dit voorstel, dat slechts een for- meele kwestie betreft, wordt goedge keurd. 3. Voorstel tot vaststelling eener verordening ingevolge de geldschie- terswet. Wordt goedgekeurd. Vergoeding Bijz. Scholen. 4. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101 der l.o.- wet voor de bijzondere scholen over 1931 en van het voorschot op die ver goeding voor het jaar 1933. (Zie prae- advies in ons vorig no.). De heer v. d. Waerden wenscht hierbij een punt ter sprake te bren gen dat in verband met de vergoeding aan Bijzondere Scholen door den Ge meenteraad van Kerkrade aanhangig ts gemaakt es waarmede reeds 250 gemeenten hare adhaesie hebben be tuigd. Spr. bedoelt n.l. de kwestie der rentevergoeding van gemeenten aan schoolbesturen, die nog steeds geba seerd zijn op schattingen van 1921. Thans heeft het gemeentebestuur van Kerkrade den Minister verzocht te willen bevorderen, dat in het be lang van de gemeenten het krachtens art. 205 uit te keeren rentepercentage in overeenstemming wordt gebracht met den geldenden rentevoet, en dat in de wet wordt vastgelegd, na hoe veel jaren de uitkeering zal moeten eindigen, als hoedanig zij maximaal een tijdvak van 40 jaar zouden willen gesteld zien. Spr. acht dit een logische belangrij ke bron van bezuiniging op de ge meentelijke uitgaven, welke bron ge rust aangeboord kan worden, omdat toch ieder juist krijgt wat hem toe komt. Thans nog aan particuliere vereenigingen een rentevergoeding uit te keeren van 6.214%, berustende op de toestand van voor 12 jaar, acht spr. volkomen onlogisch, temeer waar de gemeente haar geld zoo hard noo- dig heeft. Hij vraagt daarom B. en W. deze zaak in studie te nemen en te overwe- .gen om aan dit adres der gemeente Kerkrade adhaesie te betuigen. De Voorzitter zegt dat B. en W. 'n afschrift van dit verzoek hebben ont vangen en dat zij er in beginsel mee accoord gingen. Het college heeft ech ter het betrokken gemeentebestuur er op attent gemaakt, dat dergelijke on derwerpen feitelijk door de Ver. van Ned. Gemeenten dienen te worden be handeld. Thans is een schrijven van de Ver. van Ned. Gem. ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat deze kwestie door haar in studie is geno men. Spr. meent dat de zaak thans den goeden weg opgaat, zoodat het onnoodig is dat B. en W. een voorstel doen. Goedgekeurd. Verbetering Openb. School. 5. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor aan te brengen ver anderingen aan de privaten en uri noirs der openbare school. De heer Passier informeert of het juist is dat dit werk reeds is aanbesteed en gegund en dat niet alle aannemers ervan kennis hebben gekregen, zoodat niet allen de gelegenheid hebben ge had om in te schrijven. De voorzitter ontkent dit. Er is slechts bij verschillende aannemers prijsopgave aangevraagd om te weten welk bedrag ongeveer zou noodig zijn. Mocht daarbij iemand gepasseerd zijn dan dient dit te worden gerectificeerd. Er is absoluut niets bindends gebeurd. Aankoop grond. 7. Voorstel tot aankoop van een perceeltje grond aan de Julianastraat van de firma A. Pulles-van Gerwen CO. i De heer v. d. Waerden constateert dat B. ,en W. hst feitelijk niet mft hun eigen voorstel eens zijn. Z.i. is dit te recht, daar de firma P. tracht voor dit perceeltje het volle pond te krijgen. Spr. zou er zich bij neerleggen als slechts een prijs van 5 per M2 werd gevraagd, doch hij vindt het te erg dat bovendien nog een rentevergoeding van 6 pet. wordt gevraagd. Spr. kan zich niet met het voorstel vereenigen daar het hem niet om de knikkers, doch om het recht van het spel te den is. De voorzitter is het in beginsel met dit standpunt eens, doch hij acht het bedrag te klein om er de zaak op door te drijven. Bij het ontwerpen der straat was deze in rechte lijn getrokken, doch bij de uitvoering moest er een bocht in worden gelegd, waarom dit perceeltje nodig was. Weth. Eibers vindt het gevraagde bedrag niet te hoog en is van meening dat de eigenaresse best den prijs mag krijgen die zij er zelf voor betaaldd heeft. 1 De "voorzitter geeft toe dat het bedrag a.s minim,a" een gecon gemotiveerd is en geen slag in de ruim te is. De heer Roxs is het eens met den heer v. d. Waerden, doch hij acht het bedrag te klein om er op door te gaan. Dhr. Spapens vindt het kinderach tig dat over deze zaak iets gezegd wordt. De firma geeft den grond voor eigen celd en vraagt slechts rentevergoeding. Spr. gelooft dat geen enkele grond eigenaar in deze anders zou handelen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 91 stem, tegen de heer v. d. Waerden. Vernieuwing Besoijen sche Straat. 8. Voorstel tot algeheele vernieu wing der Besoijensche Straat. De heer Roxs vraagt of in de exploi tatie-kosten ook een bedrag voor ver- bandsteenen is opgenomen. Hij wijst erop dat er aan de haven nog voldoen de liggen voor deze straat. De voorzitter vermoedt dat daarme de rekening gehouden is; er worden niet meer steenen gekocht dan noodig is. Weth. Eibers vestigt er de aandacht op dat hierdoor in de aanlegkosten der straat geen verandering zal komen daar de voorradige steenen toch weer van een anderen dienst moeten wor den overgeschreven. De voorzitter onderschrijft deze meening. Dhr. v. d. Geld wenscht dat aan Waal wij ksche landbouwers de gelegenheid wordt gegeven het zand te rijden dat bij dit werk noodig is; dat zou z.i. tegen een vastgestelden prijs kunnen ge schieden. De voorzitter zegt dat in elk geval aan inwoners voorkeur zal worden gegeven; is de inschrijving van een niet-inwoner echter beduidend lager, dan dient daarmee rekening te wor den gehouden. De heer v. d. Geld herinnert er aan dat bij den aanleg der Julianastraat het zandrijden ook zeer goedkoop was aangenomen door iemand van buiten Waalwijk. Dch per slot van rekening bleek toen dat de gemeentebouwkun- dige een fout had gemaakt in de bere kening van de te vervoeren hoeveel heid, zoodat het voordeel nog werd teniet gedaan. De voorzitter zegt dat dit abuis slechts een klein kwantum betrof, n.l. 200 M3. j Ondanks de verhooging die daardoor ontstond, was de prijs tenslotte nog lager dan die van de Waalwijksche in schrijvers. De heer Spapens vraagt of er controle is op de zandrijders. Weth. Eibers antwoordt in bevesti van de voorzitter opmerkt dat de straat even modern wordt als tn Waalwijk. Besoijen is immers altQd het 'rodelklrd van de heele gemeente geweest, zegt spr. Tenslotte wordt besloten een aan besteding te houden, doch wanneer het bedrag te hoog ts het werk tn elppn beheer utt te voeren. Waar intusschen de heer Spijker man ter vergadering is gekomen, stelt de Voorzitter thans aan de orde: Ambtswoning Burgemeester. 6. Voorstel tot verhooging van 't crediet voor den bouw eener ambts woning voor den burgemeester (aan leg centrale verwarming). De heer Spijkerman geeft op dit voorstel een kleine toelichting. Nadat -de aanbesteding had plaats gehad is eenige bekende bedrijven jiem <je gedachte gerezen, dat het t_t„» jammer was, dat in een derge lijke woning geen centrale verwar ming zou worden aangebracht, wat men toch in den tegenwoordigen tijd algemeen ziet gebeuren. Verschillen de vrienden lieten zich tegenover spr. in dienzelfden geest uit. Hij heeft zich daarop schriftelijk tot B. en W. ge wend en er op aangedrongen dat als nog een bedrag voor centrale verwar ming zou worden Uitgetrokken. Het heeft spr. verheugd, dat B. en W. hiervan thans een voorstel hebben ge maakt en hij zou gaarne zien dat de genden zin. De heer v. Driel is van meening dat de inwoners-landbouwers het zand toch niet voor denzelfden prijs kun nen rijden als iemand die het met een vrachtauto doet. De voorzitter wijst op de moeilijk heden die ontstaan wanneer men de inschrijving tot ingezetenen beperkt. Daarvan wordt licht misbruik gemaakt. Vergelijking met de Juliana-straat gaat niet op daar daarbij de grondeigenaars 70 pet. in de kosten moesen betalen en dus daarmede ook rekening gehou den diende te worden. Spr. zegt toe dat B. en W. de Waal wijksche landbouwers zullen tegemoet komen. De heer Passier vraagt of de straat- aanleg publiek zal worden aanbesteed. De voorzitter ontkent dit. Er wordt slechts hij prijsopgave gevraagd. Het leggen der keien wordt aangenomen door de straatmakers der gemeente, die daarbij tracteerd loon krijgen. De heer Spapens vraagt of 't moge lijk ts bet geheele werk aan te besteden. De Voorzhter zegt dat dit het geval is. Hij vreent echter moeilijkheden daar de aannemer zoo economisch mogelijk zal tewerk gaan en zich daarom weinig zal storen aan het bestaan der tram- baan. Bovendien kunnen de werklieden utt de gemeente er werk vinden als het werk tn eigen beheer geschied'. Als proef zou het werk wel kunnen morden aanbesteed. Is de prijs dan te hoog dan kan het nog In eigen beheer worden gehouden. De heer Spapens merkt op dat In het bestek voorwaarden kunnen gesteld worden betreffende trambaan, Waal wljksche arbeiders enz. Weth. Smolders geeft toe dat er omstandigheden kunnen ztjn die hei wenschelljk maken een werk aan te besteden, doch tn dit geval lijkt hem uitvoering tn eigen beheer voordeli ger. Worden dergelijke voorwaarden n het bestek gesteld dan zullen de inschrijvingen daardoorhoogerworden. De Voorzitter heeft er niets op tegen om btj wijze van proef een aanbeste ding te houden. De heer v. d. Waerden' mist tn de begroottng een bedrag voor wegvoeren der uitkomende kelen. De Voorzitter neemt daarvan nota De heer v. Driel is van meentng dat uitvoering van het werk in eigen be heer altijd voordeeliger moet ztjn daar de gemeente geen winst vraagt en de particuliere aannemer wel. De h-er Roxs vraagt of de kosten 'an f 1000 voor het tn orde brengen der trambaan voor rekening der ge meente of der tramweg maatschappij moeten komen. De Voorzitter zegt dat de gemeente de bestrating tusschen de rails moet leggen, voor de dwarsliggers moet de maatschappij echter zorgen. Spr. wijst er evenwel op dat de ge meente ondanks dat bil de verbeteiing der Grootestraat f 3000 heeft moeten ten koste leggen aan veibetering der dwarsliggers. De heer Roxs wijst op de vele moeilijkheden die de trambaan her haaldelijk veroorzaakt en dringt erop aan thans in de Besoijensche S'raat den ondergrond der baan in orde te brengen zoodat een beter wegtrekken van het water verzekerd is. De Voorzitter zegt dat na de tram fusié er wellicht verbetering komt, het eerste werk zal dan tenminste zijn het In orde brengen der banen. Spr. zegt toe de zaak in zijn aandacht te zullen houden. De heeren v. Driel en Roxs vragen raadsleden zich hiermede vereenigen konden. De Voorz. zegt, dat hij persoonlijk niet op centrale verwarming gesteld was en er aanvankelijk cck niet aan gedacht heeft. De wethouders heb ben er wel op aangedrongen, omdat zij meenden, dat het in er*n dergelijke woning thuis hoorde en later slechts moeilijk en met grootoi kosten zou zijn aan te brengen. Maar de gemeen te-bouwkundige had nu eenmaal, op verzoek van spr., in zijn plan niet meer met centrale verwarming reke ning gehouden en daarom is de gun ning van den bouw ook zonder deze installatie geschied. Nadien is toen den brief van den heer Spijkerman gekomen, waardoor deze aangelegenheid nogmaals ondei het oog werd gezien en de meerder*, heid van B. en VV. i.e. de beide wet houders, met dit voorstel zijn geko men. De raad kan deze kwestie ge rust objectief behandelen, alleen re kening houdend met het gemeentebe* lang, want voor spr. is deze zaak ge heel onverschillig. De heer v. d. Waerden verklaart door dit voorstel pijnlijk te zijn ge troffen. Het komt hem onbegrijpelijk voor, dat men zooiets vergeten zou zijn. Als centrale verwarming noodig geacht wordt, had men dat beter di rect met het plan in den Raad moe ten brengen. Spr. vraagt zich af wat er nog meer vergeten zal zijn, wie nu aan de beurt is om daarmede voor den dag te komen en hoeveel kosten en lasten de gemeente op die manier nog zal te dragen krijgen. Na bespre- 1 king in geheime zitting, waarbij spr. niet aanwezig was, is een maximum bedrag van 17000.voor deze wo ning gevoteerd. Met dit bedrag, meent spr., dat wel een behoorlijke woning kan worden gebouwd. Spr. is niet te gen de centrale verwarming, maar als men die noodig acht, dient men onderdeden van het plan zoodanig te wijzigen dat men alles te samen niet boven de 17000.gaat. Het is ver keerd als men een vastgesteld maxu mum crediet later weer gaat over schrijden, vooral in dezen tijd nu overal, ook op zeer noodzakelijke uit- noa inlichtingen omtrent de ulWoerirg 1 gaven, moet bezuinigd worden. Het vin het werk, naar aanleiding waar. bedrag der overschrijding moge dan et Zuiden, Waahvpsche en Langstraatsche Courant, Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 11