Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. woütreüliiig. li PUROL% F6UILLE TON Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. Schoonmaak^. HANDEN^ Ook voor u MOL Olim goedkooper NUMMER 25. ZATERDAG 25 MAART 1933. 56e JAARGANG De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en» franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 11.25. Franco p. post door 't gebeeie rijk f 1.40 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD. - „JANUS". Over „het landbouwvraagstuk" verscheen dezer dagen het rapport eener commissie, benoemd door het Partijbestuur der S.D.A.P. Vanzelf had zij ook de vraag te be antwoorden, hoe de S.D.A.P. zich heeft te stellen tegen onteigening der grondeigenaars zonder schadevergoe- ding. Naar oude begrippen van recht en gerechtigheid zou dat niet anders zijn dan diefstal of roof. De sociaal-democratische heeren evenwel denken er anders over. Principieel voelen zij alles voor der gelijke onteigening, maar langs par lementairen weg zal het moeilijk te verwezenlijken zijn. Of daarom alle hoop moet worden opgegeven? Geenszins uitkomst is nog mo- gclijlc. Dan n.l. in geval de Partij door de omstandigheden op revolutionaire we gen zou worden gedrongen. Wij nemen letterlijk de passage uit het Rapport over: „Confiscatie de toeëigening van „gronden door den Staat zonder ver goeding is stellig wel de meest „radicale wijze van oplossing van het „bodemvraagstuk, die we ons denk,en „kunnen. Principieel is zij naar onze „mcening gerechtvaardigd, terwijl zij „bovendien het onmisbaar voordeel Ziet onze Étalage. Fa. Th. van Wijck. Grootestr. 183. van „De Echo van het Zuiden". is Mol fe Schlager. Waarom zuil U nog langer te veel be- «alen. Koopt 100 °/0 waar voor Uw geld. Ziet de p ijzen en lei op de pirma kwaliteit. „heeft van vrijwel geen kosten mee „te brengen. „Volledige confiscatie is echter een „denkbeeld, waarvan met zekerheid „vaststaat, dat het langs parlementai ren weg niet te verwezenlijken zal „zijn. „Slechts in geval de Partij door de „omstandigheden op revolutionaire „wegen zou worden gedrongen, zou „men de volledige confiscatie aan de „orde kunnen stellen. „Voor partieele confiscaties zou ëch- „ter thans reeds aanleiding kunnen „bestaan. Onze gedachten gaan daar- „bij uit naar de groote, somtijds geheel „nuttelooze bezittingen in de „doode „hand". Vele stichtingen, weeshui- ren, e.a. zijn aan te wijzen, die veel „ineer bezitten dan noodig is om de „taak, in hun stichtingsbrief gestipu leerd, ruim naar behooren te kun- „nen vervullen. „Zoo zijn ons enkele instellingen be kend, die volgens hunne statuten „niet meer dan een zeker aantal min derjarigen mogen opvoeden, terwijl „de opbrengst van de vermogens de- „zer instellingen een veelvoud be draagt van de voor bedoelde opvoe ding benoodigde sommen. Ook de „reusachtige bezittingen van het Ko- 1 „ninklijke Huis zouden in de termen „kunnen vallen, evenals veel particu lier grootbezit, dat niet dienstbaar „wordt gemaakt voor productieve „doeleinden. „Een technisch bezwaar voor 't door roeren van confiscatie treffen we „aan in de Grondwet (Art. 152). Deze „wet zou eerst gewijzigd dienen te „worden. „Onze conclusie is dus deze, dat na tionalisatie van den bodem door „raiddel van confiscatie een punt is, „waarvan de verwezenlijking zee*- „verkieslijk zou zijn, doch dat prac- „tisch tot vele en ernstige moeilijkhe- „den aanleiding zal geven". Janus, de dubbelhartige, openbaart zich hier in de volle glorie van zijn onbetrouwbaarheid. Vooral de „reusachtige bezittingen van Het Koninklijk Huis" zijn bijzon derlijk geschikt om de verhitte revo lutionaire fantasie der zelfbewuste proletariërs te prikkelen! TWEE LEERZAME STATISTIEKEN EN NOG WAT! De eurste is van Dr. ldenirarg, chot van ue onuerwijsstatistiek. Zij is ge publiceerd in nel maanuolaU „Mét uemtentebestuur". Zij leert, dat onder de landen, wel ke in deze statistiek zijn behandeld, en dit zijn vrijwel de voornaamste ianuen van Europa, Nederland, wat betreit üe uitgaven voor het onder wijs, ook nu nog boven aan staat. lieigie geeit in totaal van zijn uil- ga ven 19 pCt. uit voor het onuerwijs. net socianstiscne Denemarken 21 pet., Frankrijk 0 pet., Duitscniand 10 pet., Italië ti pet., het socialistische bpanje 7 pet., xsoorwegen 15 pet. en Nederland 22.5 pc. Neueriand staat dus ver boven aan, nog boven liet reeds door sociaal-ue- inucrateii geregeerde Denemarken, i De tweeue statistiek is die van mi litaire uitgaven. Zij is opgemaakt door den Volkenbond, i Zij leert net volgende: F rank rijk, uat vuor zijn onderwijs maar b pet. uugeelt, betaalt aan zijn bewapening 33 pet. van zijn totaie uitgaven, ueigië uat 13 pet. voor net onuerwijs besteedt oliert 22.0 pet. voor zijn militaire uitgaven. Het so cialistisch. geregeerde Denemarken geeit nu nog uit 19 pet. voor zyn mi litaire uitgaven, bijna evenveel als PrtJs der AdverttntiBn: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclame» 40 cent per regel. Advertentifin moeten Woensdag tn VHIdftg des Morgens om uiterlijk 0 nor Ik on» besit «Hn. voor zijn onderwijs. Maar Nederland, dat 22.5 pet. van zijn uitgaven be steedt voor onderwijs geeft slechts 13 pet. uit voor militaire uitgaven. JEn dat niettegenstaande Nederland een groote Koloniale mogendheid is, wier bezittingen zoowel in de Oost, als in de West liggen, waarvoor een vrij kostbare marine noodzakelijk is. Wordt het nu geen tijd, dat de so cialisten eens ophouden met te zeg gen, dat wij wel bezuinigen op cultu- reele goederen, maar niet op oorlog en marine. Katholieke, Christelijke kiezers, laat je toch niet in deze verkiezings dagen door de socialisten en commu nisten bedotten! j En als de roode propagandist bij U komt, herinnert U dan wat we lnat3t schreven, dat er in geen enkel land zooveel uitgegeven wordt voor de werkeloozen als hier in Nederland: 132 millioen. En weet ook, dat dezer dagen in Genève getuigd cn bewezen is, dat de sociale wetgeving, die voor U zorgt in dagen van ziekte, ongeval en ouderdom, NERGENS ter wereld zoo ver gaat als hier in Nederland ock niet in landen waar de socialisten de meerderheid of grooten invloed heb ben. Feiten en cijfers verdedigen onze Christelijke Regeering en dito Kamer fracties het best. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 27. Hallo Mam! Kijk eens wat ik heb meegebracht, en zonder vorm van pro ces duwde Lizzie de overgebleven sne den brood met margarine van de schaal en schudde er uit een bruin papieren zak ongeveer een pond aliekruiken op. Lizzie was een vroolyk, vriendelijk kind met een betooverend frissche ge laatskleur, een massa donkerbruine krul len, een klein brutaal wipneusje en la chende blauwe oogen. Voor haar be stonden geen aangeleerde maatschappe lijke kunstgrepen. Wanneer iemand of iets haar beviel, geneerde zij zich niet daar openlijk voor uit te komen en het toeval wilde dat zij onmiddellijk een warme genegenheid had opgevat voor haar moeders jongen kostganger. Kinderen, ik heb het te pakken bekende Lizzie vertrouwelijk onder hel werk tot haar kameraadjes op de fa briek. Hij zegt niet veel en gaat er op uit zonder dat hij de heele vorige week een dag werk heeft kunnen vinden, maar dat zou me niets kunnen schelen, als ik het zaakje maar aan den gang kon krij genjullie begrijpen wel wat ik be- doel. Jack zag zeer bleek d:en avond en daar was alle reden voor, want om het wei nige wat hij bezat zooveel mogelijk te rekken, nam hij maar twee maaltijden per dag, het ontbijt en de avondmaaltijd die bii zijn pension inbegrepen waren. Een paar aliekruiken, mijnheer Vale? Hier is een speld, vroeg de vrien delijke Lizzie, terwijl zij er een uit de blouse van haar blauw serge werkjapon- netje nam. W-e-neen, dank u wel, juffrouw Kent, antwoordde Jack met een ernstig gezicht, doch inwendig lachend. Een sterk ontwikkeld gevoel voor humor was een van Jack's meest karakteristieke ei genschappen en in zijn herinnering was hem plotseling het beeld van zyn vader verschenen, gezeten in een der vorstelij ke eetzalen van zijn paleis, omringd door zijn talrijke bedienden, die hem de meest uitgezochte spijzen serveerden op zilve ren schalen. Hij was benieuwd wat hij zou zeggen, hoe hij zou kijken, wanneer een fabrieksmeisje uit het East-End plotseling een dozijn aliekruiken voor hem neer zou zetten en hem een speld uit haar japon zou aanbieden om ze mee te eten! Och, hou toch op en noem mij Liz zie, mijnheer Vale, dat doet iedereen, zei het meisje met een lieftallig glim- 'achje, terwijl zij zelf de speld gebruikte im er de aliekruiken mee uit te ha'en en •e in Jack's mond te stoppen,op een ma nier, die iederen tegenstand nutteloos maakte. 1 Het was onmogelijk lang weerstand 'e bieden aan Lizzie's zonnige vroolijk- 'neid; dat kon niemand. Jack voelde er zich door aangetrok ken en voor de tweede maal sedert haar huiskomst glimlachte hij, terwijl hij nntwoordde: Wel, als ik jou Lizzie moet noemen, kun je mij moeilijk „mijnhee- mn", ik heet Jack Jack Vale maar lat weet je al wel, nietwaar? eindigde hij en deed zijn best zijn stem even zor geloos te doen klinken als die van Lizzie. Natuurlijk Jack. Een vroolijk ge schitter van twee blauwe oogen verge zelde deze woorden en Jack moest tegen wil en dank nog meer alikruiken eten. Na tafel, nadat Lizzie haar moeder had helpen omwasschen, keek zij na denkend naar de sterrenhemel. Is het nou geen schandaal, dat ik niemand heb om mee uit te gaan, merk te zij op, niet tot iemand in het bijzon der, maar met een zijdelingschen blik in de richting waar Jack met een ernstig gezicht een pijp zat te rooken. Een flinke wandeling of een ritje hoven op de bus zou je goed doen, Liz zie, zei mevrouw Kent en bevorderde daarmee op onschuldige wijze Lizzie's plannetje. Ga je met mij een eindje mee loopen, Lizzie?, vroeg Jack plotseling van zijn stoel opspringend. Eigenlijk loKte het hem heelemaal niet aan zijn reeds dunne schoenen nog meer te verslijten, maar zelfs Lizzie Kent gold op dit moment als gezelschap en haar gebabbel zou de gedachten aan Hetty, die hem dag en nacht vervolgden, hel pen verdrijven. Hij kon haar zich niet voorstellen als de vrouw van Max Reiss. Hij was er ze ker van, dat ze ongelukkig was; dat voelde hy in iedere veZel van zijn we zen, want liefde werpt een brug over de verre afstanden en hij wist, dat Het- ruw, rood of bescha digd, worden weer vlug gaaf en zacht met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth.en Drogisten. genoegens niet waardeert en tevergeefs op aarde de rust zoekt* waarop zyn ieef- tyd hem eigenlijk het recht geeft. Zij hadden hun eersten ernstigen twist over Jack gehad, dien dag hij de lunch, Lady Olga had gevraagd om een zekere bezitting, die nooit bewoond werd, te verkoopen; haar echtgenoot had haar geantwoord dat hij niet geneigd was dit landgoed van de hand te doen omdat Jack er altijd zooveel van gehouden had en hij wilde graag het bewustzijn heb ben, dat de jongen die bezitting na zijn dood zou erven en er misschien nog 'n gelukkigen tijd kon doorbrengen. Wat bedoel je daarmee? Heb je dan niet gezegd, dat Jack onterfd zou worden en geen cent zou krijgen? vroeg Lady Olga scherp. Haar echtgenoot schudde eenige ma len zijn oude grijze hoofd. In een stem, waaruit zooveel zelfver wijt sprak, dat Jack zich verwonderd zou hebben als hij het had kunnen hoo- ren, zei hij: Mijn lieve Olga, als iemand dicht bij het graf is als ik en hy ten later verscheen zij stralend van geperst; als een zeer practische jonge dacht aan zyn ernstigen hartaanval, vreugde beneden, gekleed in haar beste vrouw was zy overtuigd, dat niemand ^vaarblJ Lady Olga hem in handen van groene mantelpakje met een groen wol- met de dooden kon leven en dat als de doktoren en verpleegsters overliet en len mutsje. Jack tocb eens zou moeten trouwen, zy Zij vierde haar grootste triomf, toen evengoed mevrouw Vala kon worden als zij een troepje van haar vrienden en een ander meisje vriendinnen passeerden bij den hoek van de straat en verder wandelden in de tegenovergestelde richting der cine ma's en cabarets. Zij deed dit met grooten tact, daar zij Jack's financieele positie kende. Zij liepen door een rustige laan en Jack, die met zijn gedachten mijlen ver weg was, werd plotseling opgeschrikt dogr de heldere stem naast hem: Zeg, Jack, heb jy ooit een meisje gehad? Ik bedoel niet maar zoo alleen om te wan delen, maar echt! Lizzie Kent was heel ernstig; haar groote, blauwe oogen waren opgeheven naar het bleeke gezicht, waarvan zij zoo veel was gaan houden; zij was niet bru taal of schaamteloos, maar een eenvou dig en eerlijk kind, dat nooit had ge leerd haar gevoelens te verbergen. Jack's gelaat vertrok een oogenblik krampachtig. Het eenvoudige fabrieks meisje had de herinnering aan Hetty zoo levendig in hem wakker geroepen. Hy keek neer en zag een ander paar blauwe oogen uiepcr en zucnier, met minuer meu.>chenh.euiiiS en wereiuwys- heiu er in en inpiaais van Luzzy s aaruig, maar alledaagsere liguuitje, zag hy ue troische en leere scüuunneiu, uie zyn nart vanaf hei eersie inoiueni ge boeid had. Vooruai hy begon te spreken, wisi Lizzie ai hij ïniuiue wat zy wuue weien en uai deeu naar pijn. Ja, Lazzie ik heb een meisje ge had tang geleden. Zijn stem kiouk diep treurig hy het laaisie woord en Lizzie brandde van nieuwsgierigheid. ty Loring hem toebehoorde krachtens Vvat is er dan gebeurd? Is zij ge- de wet der liefde, niettegenstaande zij storven of heeft zy je ue bons gegeven? door een wreeden samenloop van om-vroeg zy op zachien toon, waaruoor hy standigheden in de armen van een an- zich onmogelijk beieedigd kon voelen, deren man was gevoerd. Ze is gestorven, antwoordde Jack Lizzie, die wist dat een heele troep kortaf en hy zichzelf voegde hy er aan vriendinnetjes door de straat zouden toe: Ze had beter dood kunnen zyn dan wandelen, was uitbundig van verruk- met dien hond te trouwen, king; zij rende naar haar slaapkamer- i Maar Lizzie putte een groote troost tje om zich te verkleeden en tien minu- uit de mededeeung, die ze hem had af- Hij zal niemand vinden, die meer van hem houdt dan ik, zei zy peinzend. H00FDSTUK 26.""" Het onvruchtbare gebied van den haat. Lady Olga Purnell, nu Lady Perivale, was acht maanden getrouwd. Uiterlijk was het huwelijk een succes, in zoover re men dit beoordeelen kon naar de overdreven en voortdurende attenties van Lord Perivale jegens zijn jonge vrouw. Het slecht bij elkaar passende paar zag men overal tezamen en als de oude edelman ook soms zuchtend verlangde naar zijn ongebreidelde vrijheid van voorheen, dan zorgde hy er wel voor dit niet te laten merken; niemand ver moedde, dat hij eigenlijk de meest be klagenswaardige aller stervelingen was een oude man, die al zijn best doet om de jeugd te imiteeren, doch die haar zelf naar een dansparty ging wan neer iemand zoo dicht bij het graf is als ik, gaat men over alles nadenken. Ik wil dat Jack krijgt wat hem toekomt om den titel hoog te kunnen houden, dien hij eens zal dragen, eindigde Lord Perivale langzaam en bedroefd. Er volgde een woedende cn vulgaire twist, die den ouden man tot de lippen bleek deed worden en zijn hart vervul de met een namelooze ellende. Waarom was hij zoo gek, zoo stapel gek geweest om maar een enkel oogen blik te geloovcn dat een jonge vrouw ergens anders om gaf dan om zijn geld en zijn positie, vroeg hij zich af. Hy bleef in de eetkamer achter om t% overdenken, wat zyn vrouw hem voo>- haar vertrek naar den salon had toege snauwd en dat verontrustte hem zooda nig, dat hij verplicht was zich een ster ke whiskey-soda in te schenken. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1