t Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iiiisiii mme Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. FHU1LLE ION Rust, kalmte en zeil beheersctiing NI MMER 28. ZATERDAG l APRIL 1933. 66e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maasden 1.26. Franco p. post door 't gebeele rijk 1.49 UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. PiUs der Advertantiën: SO cent per regel; minimum 1.50. BU contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Yriidaf des morgens om uiterlijk 9 nor Ijk ons bezit ziln. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. RATIONALISATIE VAN STEUN. Onder dit opschrift plaatsten we reeds eerder een artikel, waarin we aandrongen op een doelmatiger steun- verleening. We betoogden, dat een algemeene lijn ontbrak bij den opzet om noodlijdende groepen van produ centen te hu p te komen, terwijl we er mede oo wezen, dat het onpraciisch was om toeslag te geven op den prijs van het teveel geproduceerde. Overproductie immers doet den prijs der producten dalen en steun voor hel teveel geproduceerde doet aldus de behoefte aan vermeerderden toeslag rijzen. Na de publicatie van bedoeld artikel verscheen in „De Telegraaf" een artikel van den heer Westrtk, burgemeester van Barneveld. die mede op de nood. zaak wees om aan de steunverieening bepalingen te verbinden voor productie beperking. En thans heeft de regeering een wetsontwerp van zulke strekking ingediend. We willen natuurlijk volstrekt niet beweren, dat een en ander het gevolg is geweest van ons schrijven, doch merken slechts op, dat de fouten, welke we in het huidige systeem van steunverieening aanwezen, blijkbaar ook in andere kringen werden gevoeld en erkend. Uit den aard der zaak zal men be grijpen. dat we met het nieuwe regee rings—ontwerp zijn ingen< men. De regeering wil de steunverieening in meuwe banen leiden en ze is van plan om aan haar hulp strenge voorwaarden te verbinden van regelend en dwingend karakter. M a.w ze zal nood ijlende Maakt het U gemakkelijk en doet uw inkoopen in Groot Waalwijk, Mol Uw Adres Sorteering, vakkundige bediening, concurreerende prijzen, gezellig winkelen. MOL blilft goedkooper. bedrijven staarde helpen houden, maar op dezelver productie toezien. Dat is een algemeen belang. Door productie beperking wordt de marktprijs vanzelf reeds omhoog gevoerd en zal de rijks- steun kunnen worden gereduceerd. De consumenten hebben er recht op dat bedrijfssteun zoo doelmatig moge lijk wordt georganiseerd, want zij zijn het tenMotte die de huipverleening moeien fi «ancieeren. Men kan wel beweren, dat het 't zelfde blijft door welke middelen de producten tot haar kostprijs of iets daarboven worden opgedreven, omdat zulks nu eenmaal het einddoel van elke steunactie zal moeten wezen, maar men vergete niet dat de consu menten tol heden óók de kosten moes- ten dragen van het teveel geprodu ceerde, heiwelk in pak- of koelhuizen werd opgeslagen, meestal zonder vooruitzicht dat er ontt bphoffie zou ontstaan om het opgeslagene weer te voorschijn te brengen. Alleen reeds de landbouw wordt op het oogenbllk met ruim 180 miliioen gulden per jaar geholpen. Daarvan komt rechtstreeks uit de schatkist bijna 22 miliioen gulden. De rest, 158 miliioen, wordt opgebracht door con sumenten en distribuanten. Als gevolg van de tarwewet betalen we ongeveer 26 mtllioen boven den wereldmarktprijs voor tarwe. De C'isis-Zuivelwet doet de consumenten 80 miliioen bijpassen op den marktprijs. De Crisis-Vatkenswet eischt 35 miliioen, de contingenteering van den vleeschinvoer 16 mtllioen. We pfaten wel eens over de be- voorrechte positie van den arbeider, die, als hij zonder werk geraakt, zijn hand maar zou hebben op te houden voor steun, maar ook voor de platte landers met eigen bedrijven of bedrijfjes wordt veel gedaan. Van de 180 miliioen p°r jiar, welke hun toevloeien, zouden 180 000 plattelandsgezinnen jaarlijks f 1000 kunnen worden toebedeeld Maar de plattelandsbedrljven zouden mei zulke ondoelmatige steunverieening worden vernietigd en daarmee zou de bron van eert zelfstandig bestaan dat toch nog wel voor de toekomst zal zQn weggelegd zijn droog gelegd. Noch de schatkist echter, noch de consumenten kunnen, voor jaren ach tereen misschien, een steunverieening bleven fi lancleeren, welke door on. doelmatigen opzet te kostbaar werd Naast steun moet er regeling komen van de productie. Het is niet noodig dat de mark'prijzen zoo laag zijn als thans; elk artikel, hetwelk wordt aan- gevoerd ln een hoeveelheid waaraan behoefte is, zal zijn kostpifls kunnen opbrengen. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 29. Wat is er gebeurd, mijn kleintje?, vroeg de groote, dikke kok, die op het ongewone geluid ook was komen aan- loopen. Hetty huilt en ik hen niet eens stout geweest, riep Dumpling met een belee- digd gezichtje. Chick heeft vandaag zon eter krukken geloopen en ik heb gehold om het haar te vertellen en nu huilt zij. Dumplings kleine onderlip trilde ver dacht en misschien beefde haar stem metje ook wel, want plotseling keerde Hetty zich om, nam haar kleine zusje in haar armen en zei over haar hoofd tot de verzamelde dienstmeisjes: Het is kinderachtig, nietwaar, om over een goede tijding te huilen, maar ik geloof, dat het de schok was; Dumpling is mij zoo juist komen vertellen, dat dok ter Renan inderdaad mijn kleine broer tje heeft genezen Dumpling en hij zijn tweelingen en hij was altijd verlamd; het is te mooi om te gelooven, dat hij zal op groeien en zal kunnen loopen als andere menschen! Hetty sprak vlug in het Fransch. dat zij bijna evengoed beheerschte als haar eigen taal en onmiddellijk was de belang stelling bij haar collega's opgewekt. Jeanne, het andere meisje, dat Juist klaar stond om met haar verloofde uit te gaan, rukte haar nieuwen, bebloemden hoed af en verklaarde, dat zij Hetty's plaats zou innemen en dat Hettv onmid dellijk naar haar kleine broertje moest gaan, dat door Gods genade en door dien goeden dokter was gered en dat zij met oigen oogen moest zien. hoe hij liep. Wild klopte Hetty's hart van vreugde, toen zij met Dumpling aan haar hand het bergpad besteeg om het wonder te aan schouwen, dat de groote chirurg vol bracht had. Het was een aanblik, die Chick's moe der als zij geleefd zou hebben, had ver blijd op een wijze, die met geen mensche- lyke pen te beschrijven zou zijn, om het kleine ventje door de kamer te zien loo pen, zonder eenige hulp, zelfs zonder 'n hand, die hem vasthield. Hetty drukte den adem bijna uit 't klei ne lichaam in haar hartstochtelijke om helzing en nog eens welden de tranen in haar oogen, toen zij den dokter dankte voor het wonder, dat hij had gedaan. En nooit nooit zal ik in staat zijn u met iets anders dan woorden te dam ken, riep zij met innigen spijt uit. Dr. Renan's kalme stem had een }a- chenden ondertoon, toen hij zei: Jullie hebt in Engeland een spreekwoord, dat zegt: Nooit is een zeer lange dag! En dat is ook waar, juffrouw Loring. Maar als de kleine jongen opgroeit, zooals zijn zuster, is dat voor mij al belooning ge noeg, en hij legde zijn hand op naar slan ken schouder. O dokter, u bent veel te goed, riep Hetty, terwijl zij impulsief zijn hand greep en die met kussen bedekte. Men verzekerde haar, dat de genezing blijvend zou zijn en daar zij den volgen den dag niet naar hoven kon komen, be loofde men haar Chick naar beneden te rijden met een der zusters, opdat zij hem kon zien loopen. Maar tot Hetty's verwondering kwam geen zuster den volgenden dag met Chick naar beneden; het was dokter Re nan zelf en Hetty was benieuwd of er iets niet in den haak zou zijn dat hy haar voorzichtig wilde mededeelen. Maar de groote man stelde haar spoedig gerust. Als je je goed herinnert, zei ik gis teravond. dat „Nooit een zeer lange dag is", glimlachte dokter Renan en terwijl hii sprak, diepte hij een courant uit zijn zdlc* Hier, lees dat eens, verzocht hij, op een met inkt omliinde advertentie wij zend. Het was de Parijsche editie van 'n Engelsche courant en ongeveer een week geleden gedateerd. Hetty's hart sprong op, toen zij la»: Om de productie naar behoefte te kunnen regelen, daartoe moet de regee- rlug over ver-gaande volmachten kun nen beschikken. En die heeft ze nu aan de volksvertegenwoordiging ge vraagd. Veitegenwoordigers van sommige landbouworganisaties hebben te kennen gegeven dat ze de gevraagde regee» itngsvolmachien niet noodig vinden. Ze oegiijpen zelfs niet hoe de regee- ring er toe komt, want de organi- saues zelve heooen er volstrekt niet op aangedrongen dat de regeering zooveel oevoegoneid zou kiijgen Dat laatste kunnen we ons voor stellen. Organisaties in een bepaald keeren weer terug na het geb.uik van MJjaaard.'ti ZeouWUblelUB. Ulazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. t bedrijf hebben alleen als belang dat de regeering hun leden aan den prijs helpt wcike hun producten moeten opDrengen. Doet de regeering dat, dan hebben die leden van een pro ductiebeperking geen enkel voordcel. Maar de regeering is er tenslotte voor de heele gemeenschap en daatorn heeft ze er voor te waken dat de con sumenten niet te zwaar en onnoodig worden beiast. „Hetty Loring, als dit onder je oogen komt, stel je dan dadelijk met mij in ver binding. Ik heb zeer belangrijk en drin gend nieuws voor je. Als je geld noodig hebt, telegrafeer dan Hotel Ritz. Vader". Zij kon haar oogen niet gelooven en kleine Chick, die trotsch bij zijn ponywa gentje stond, geraakte even op den ach tergrond. O, dokter Renan, wat beteekent dat? Wat kan het beteekenen? Het schijnt wel, dat mijn vader vrij is. Hij zou nooit zoo openlijk durven adverteeren, als hij de politie moest vreezen. Wat zal ik doen? Zij zag er zoo jong uit in haar eenvou dig, zwart japonnetje en wit schortje; zij leek bijna nog een kind. Wat je doen moet? Wel, mijn kind er is maar één ding te doen, je moet onmiddellijk erheen gaan vanavond nog hier weg en dan morgen de boot naar Engeland nemen. Ik zal dadelijk bij de autoriteiten voor je pas zorgen. Wat het geld betreft, moet je mij maar zoolang als bankier laten optreden, dan kan je vader later wel met me afreke nen. Maar veel tijd heb je niet te verlie zen; blijf jij hier bij Chick, dan zal ik alles voor je verzorgen. En zoo goed ver zorgde de energieke chirurg alles, dat Hetty dien avond om 8 uur in den trein zat en liet eerste deel van haar reis naar Engeland ondernam. HOOFDSTUK 28. Een hoofdstuk vol verrassingen. Een lange, door de zon gebruinde man, met den blos der gezondheid op zijn wangen en manneliiken trots in zijn oogen, kwam Hetty tegemoet op de tree plank van de hoot en met verwondering herkende zij haar vader! Maar welk een andere vader was dit! Zijn oogen waren niet langer onrustig dwalend, hij was goed gekleed, kalm en bezadigd en zag eruit als een beschaafd Engelsehman. Mijn kleine meisje, mijn moedig, klein meisie, zei hij zachtjes toen hij Hetty in zijn armen nam en haar kuste. Hetty hunkerde naar liefde en zij was vermoeid; hoe vermoeid wist zij niet eens totdat zy zijn kussen voelde. Ik.... o, wat heerlijk u te zien,; vader; ik begrijp er niets van, maar ik ben gekomen, zoodra ik uw advertentie gelezen had, stamelde zy, terwijl zy naar het gereserveerde eerste klasse compar timent van den trein liepen, die hen naar j Londen zou brengen. Ik heb deze coupé gereserveerd, omdat ik je dingen te vertellen heb, die niet voor vreemde ooren geschikt zijn. Maar zet eerst je hoed af en maak het je gemakkelijk en eet iets, sprak Hetty's vader en hij haalde een goed gevulde provisiemand voor den dag. Wat was het heerlijk om nu eens be diend te worden. Hetty leunde achter over en genoot van alles, zich afvragend of het slechts een schoone droom zou zijn." Haar geheele leven, behalve de korte periode van haar verloving met Jack, was zij een rots geweest, waar anderen op gesteund hadden. Eerst was het haar moeder, toen haar kleine broertje en zusje en nu.... nu zat zy hier in een eerste-klasse-coupé op weg naar het beste hotel van Londen met een knap- uitzienden vader, die haar bediende en haar liefderijk voerde met kipsandwi- ches, terwijl hij er op aandrong, dat zij een glas wijn zou gebruiken. Ik kan niets eten, vader, voordat je me verteld hebt, wat dit allemaal be teekent. Ik heb genoeg gehad, heusch, meer dan genoeg, weerde zij af, toen haar vader haar nog een sandwich wilde geven. Kom dan hier op mijn knie zitten, Bubbles, zoo noemde ik je toen je nog een habv was. Kom hier en vergeet dat je een volwassen jongedame bent denk alleen maar aan je ouden vader, die al die jaren zoo naar je verlangd heeft. Hetty smoorde een snik, toen zij aan haar vader's wensch voldeed, legde haar armen om zijn hals en borg haar gou den kopje aan zijn schouder; toen hij haar alles vertelde wat zij weten wilde. Om je alles te doen begrijpen moet ik even teruggaan naar die ellendige ge schiedenis de misdaad, waarvoor ik veroordeeld werd, begon hij en onwille keurig klonk zfln stem hard en verbit terd. Vermogens en Inkomens in de Crisis. Vermogens gedaald met 1366 mtllioen. Inkomens mei li6 miliioen. Het maandschrift voor de Statistiek geeft een intiessant overzicht over de Hetty knikte, maar zei niets. Lord Perivale's broer en ik waren tezamen op de Universiteit en wij hiel den zooveel van elkaar, dat wij de Sia- meesche tweelingen werden genoemd, omdat men den eenen nooit zag zonder den anderen. Wij studeerden tegelijker tijd af en zelfs toen onze wegen uiteen liepen, hy leidde het weeldeleven van een rijken, jongen edelman en ik koos de advocatenloopbaan, in de hoop later te kunnen pleiten zelfs toen zagen wij elkander nog dikwijls en werd onze vriendschap, zoo mogelijk, nog hechter. Thomas Loring's stem beefde; het was duidelijk merkbaar, dat hij niet iemand was, die de dingen licht opnam, wan neer hij nu nög onder den indruk was bij het vertellen van een vriendschap, die zoo laag verraden werd. Toen hy tot over de ooren in de schuld zat en zelfs van de geldschieters geen cent meer kon leenen kwam hij bij mij en omdat ik van hem hield en hem vertrouwde, leende ik hem geld, dat niet van mij was; in het begin natuurlijk slechts kleine bedragen, die ik gemak kelijk kon verantwoorden. Maar er kwam een tijd, dat hij wanhopig was en iede- ren cent noodig had, die ik vrijmaken kon. Hy zwoer een eed, dat ik het ge heele bedrag binnen enkele dagen terug zou krijgen en als dat niet kon, zou de tegenwoordige Lord Perivale, die ge noeg had van de uitspattingen van zijn broer, toch nog liever al zijn schulden betalen, dan den naam van zijn broer in een onaangename situatie te brengen. Ik aarzelde, maar gaf ten slotte toe en de rest weet je. Thomas Loring's gezicht was grauw; blijkbaar doorleefde hij opnieuw de heele geschiedenis. Doordat hy onverwacht stierf, had je geen formeele kwitantie voor het bedrag en zoo werd je veroordeeld, merkte Het ty op, die stil van zijn knie was afgegle den en nu naast haar vader zat. Waalwyksche en Langstraatscbe Courant Bespaar lijd en geld Wascb met 'n VELO M 67 I W*«tt

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1