Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON Zij" Crème UITGAVE; PrJSs der Advertentiën: 10 cent per regel; minimam 1.50. BU contract flink rabat. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Yridag des morgens om uiterlijk 9 aar Telefoon No. 38. Jelegr.-adresECHO, ons bexit sijn. GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. De waterleiding. De openbare school te Vrijhoeve. Wijzi ging der begrooting. De raad der gemeenfe Sprang— Capelle kwam Vrijdagmiddag ten raad- huize bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Meijer. Afwezig met kennisgeving de heer Timmermans. De notulen der vorige vergadering werden zonder wijzigingen gearres teerd. Ingekomen stukken. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Berichten van aanneming van be noemingen van de leden der Com missie tot wering van Schoolverzuim, van den heer v. d. Hoeven, lid der Commissie van Toezicht op hetL. O., van den heer v. d. Linden, haven- meester te Labbegat en van den heer v. d. Willigenburg. gemeente-opzichter. Van de Commissie tot wering van schoolverzuim verslag over 1932. Wordt ter visie gelegd. Van het gemeentebestuur van Ambt. Hardenberg verzoek om adhaesie* betuiging aan een adres aan de Staten Generaal, waar in verzocht wordt de grondbelasting op ongebouwde eigen dommen te verlagen. B. en W. zijn van meening dat er geen reden is om vermindering te verzoeken, de opbrengst Is gebaseerd op de schatting van 1899 en naar hun meening nog niet te hoog te achten. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Waterleiding. Van de WaterleidingMaatschapplj Noord—West—Brabant verzoek van adhaesie—betuiging aan een adres van den minister waarin verzocht wordt om verlaging der rente voor door het rijk verstrekte voorschotten. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor aan dit verzoek te voldoen. Renteverlaging voor de opgenomen gelden is z.i. het eenige middel om te kunnen komen tot verlaging der tarieven, die naar ieders overtuiging te hoog zijn. Spr. wijst er op dat de waterprijs zoo hoog is tengevolge van de zware vaste lasten die op de maatschappij drukken en waarvan de rentebetalingen een belangrijk deel vormen. De heer Verheijden is van meening indien het Waterleidingsbedrijf West- Noord—Brabant een N.V. of particu lier bedrijf ware geweest, de zaak reeds geruimeren tijd vastgeloopen zou zijn. Eene verlaging van renten te be. talen aan het Rijk acht spr. slechts prutswerk. Zijns inziens zal dit geheele bedrjjf zooals eene gewone handelszaak ge reorganiseerd moeten worden. Het kapitaal dient op 50 of 60 pet. van zijn nominale waarde teruggebracht te worden met een te vergoeden rente van plm. 4 pet. om het rendabel te maken. Vadertje Staat zal alsdan het verlies opgkapitaal „au fonds perdu dienen te nemen. Hieraan is niet te ontkomen Den Staat kan voor het ver lies op kapitaal eene obligatie als uitgestelde schuld overhandigd worden. Waar moet het heen vraagt spr. zich af, wanneer eens vernieuwd moet worden aan installaties en buizen De opzet heeft in een veel te duren tijd plaats gehad. Ik geef den Burge meester in ernstige overweging in eene vergadering van aandeelhouders dit balletje eens op te werpen. Reeds jaren is spr. persoonlijk teruggekomen op zijne idée's uit jongere jaren om het Rijk en Gemeenten heele of semi—heele bedrijven te laten exploiteeren. Het bewijs is z.i. gele verd dat deze Rijks, of Gemeente bedrijven duurder exploiteeren dan particulieren. De Voorzitter zegt toe met de woorden van den heer Verheijden, rekening te zullen houden. Besloten wordt de gevraagde adhae sie te betuigen. Van den gemeenteraad van Hooge- en Lage Zwaluwe is een verzoek in. gekomen om als vertegenwoordiger der gemeente ter vergadering der Wa terleidingsmaatschappij geen burge meesters of wethouders, doch raads leden aan te wijzen. Naar de meening van adressante zal dit een betere be- zuinigingspolitiek tengevolge hebben. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar zij niet inzien dat de hooge waterprijzen een gevolg zijn van de vertegenwoor digers der aandeelhouders vergadering. De heer Verheijden geeft toe dat er burgemeesters en ingenieurs zijn, die wel knappe koppen doch geen zakenmenschen zijn. Ook het omge keerde is het gevalieder zakenman is geen ambtenaat. Niettemin vindt spr. dit adres belachelijk en zijn opzet glad verkeerd. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Begrooting 1933. Van Ged. Staten nota van aanmer kingen op de gemeentebegrooting voor 1933. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten wenschen dat de post werkloosheids verzekering met f 3500 verhoogd zal worden en dat voorts de post werk verschaffing tot een hooger bedrag wordt uitgetrokken. Waar de herschat- ting voor de Personeele Belasting ten gevolge zal hebben dat de opbrengst dezer belasting zal worden verhoogd en de gemeente voorts een hoogere classificatie—uitkeering voor de G.F.B. zal ontvangen meenen B. en W. dat aan het verzoek moet worden gevolg gegeven. B. en W. vragen daarom machtiging de begrooting ten genoege van Ged. Staten te wijzigen. De secretaris geeft nog een toe lichting op de verschillende wijzigin gen. De post werkloosheidsverzekering is op f 6500 geraamd, éoch zal tot f 10 000 moeten worden verhoogd. Werkverschaffing zal van f 27.000 op f 35.000 moeten worden gebracht. Daartegenover staat een meerdere op- brengst der Personeele Belasting van f 2200 in hoofdsom en van f 3500 in opcenten, waarvan echter na aftrek van kwade posten in totaal slechts f 3800 voor 1933 zal overblijven. De door het rijk geheven 30 opcenten op de G. F. B. geven voor de gemeente voor 1933 een bate van f 1000, ter wijl voorts f 800 meerdere classificatie uitkeering te wachten is. Spr. wijst erop dat het bedrag van f 27.000 voor werkverschaffing veel te laag was daar het werkloozen-aantal steeds blijft toenemen en een uitkee ring van f 11 per week verstrekt wordt. Op het oogenblik zijn er 102 personen in de werkverschaffing. De heer Verheijden bec^fert het be drag dat voor werkverschaffing noodig is op f 55.000. Hij wijst op de tegen- stelling met deze bedragen, nl. het feit dat er den laatsten tijd zooveel ge- bouwd wordt in de gemeente. Weth. v. d. Willigenburg wijst erop dat de gevraagde wijzigingen nog kun nen worden aangebracht zonder dat belastingverhooging noodig is. De heer Kraak wijst opdenzwaren druk der Pers. Belasting. De raad verleent B. en W. machti ging de noodige wijzigingen in de be grooting aan te brengen. Openbare Scholen Heistraat en Vrijhoeve—Capelle. Van Ged. Staten is ingekomen een schreven waarin erop wordt aange drongen een regeling te treffen met de gemeente LoonopZand voor toelating van kinderen uit deze gemeente op de openbare lagere school te Loon- schen Dijk. De bedoeling van Ged. Staten is in de toekomst te komen tot opheffing der openbare scholen in Heistraat en Vrijhoeve—Capelle. De Voorzitter herinnert eraan dat nog kort geleden een raadsbesluit tot opheffing der school in de Heistraat werd vernietigd. B. en W. staan nog op hetzelfde standpunt als toen tot opheffing dezer school werd besloten, doch zij achten het niet gewenscht thans op de kwestie terug te komen, temeer waar grenswijziging tusschen Sprang—Capelle en Loonopzand in voorbereiding is. Daarom stellen B. en W. voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. van „De Echo van het Zuiden". De heer Kraak vindt het zeer op. merkelijk, dat thans al weer geadvi- seerd wordt een of twee Openbare Scholen op te heffen. Natuurlijk weer een openbare. Ik wil allereerst opmer ken, aldus spr., dat wij ons niet mogen inlaten met schoolkwesties van de gemeente Loonopzand. Het gaat hier enkel om de openbare school te Vrljh.- Capelle. Deze school voorziet in de behoefte van openbaar onderwijs voor een zeer groot deel onzer gemeente. De openbare school in Sprang is door plichtsverzuim van het toenmalig ge meentebestuur opzettelijk verwaarloosd en later opgeheven, zoodat de openbare school te Vrljh.-Capelle thans in de behoefte van openbaar onderwijs voor ziet voor een bevolking van plm 3000 inwoners. Deze school heeft getoond door de bevolking gewaardeerd te worden, want het aantal leerlingen neemt gestadig toe. En nu adviseert men deze school op te heffen onder het mom van bezuiniging. Spr. gelooft eerder dat dit is omdat er af en toe leerlingen van de Bijzondere School de voorkeur aan openbaar onderwijs gaan geven. Toen twee jaar geleden f 7500 noodig waren voor den bouw en de inrichting van een lokaal aan de bijz. school te Capelle, heeft men toen ook geroepen over bezuiniging? Neen, het lokaai stond er al voor de geldieenfng was geplaatst 1 De openbare school te Vrijhoeve Waalwpsclie e» Langstraatsdie ConranL Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2S. Franco p. post door 't geheele rijk 1.49- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. werkt zacht en weldadig; Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Naar het Engelsch van Mrs. Patrick MacGill. (Nadruk verboden). 30. Maar achteraf is gebleken, dat hy zoo vriendelijk was een brief na te la ten, die mij in ieder geval vrijpleitte van de beschuldiging het geld ten eigen bate gestolen te hebben, maar die brief be vatte ook nog andere mededeelingen en het was in het belang van den persoon, die dien brief vond zijn makelaar om het document achter te houden en voor de politie te verbergen. Hoewel zijn naam er niet in genoemd werd, had bet onderzoek voor hem wel eens minder aangename gevolgen kunnen hebben. En hij gaf er de voorkeur aan jou te ruineeren, je al die jaren in de gevan genis te laten zitten en moeder te laten sterven, liever dan de feiten onder de oogen te zien?, barstte Hetty woedend uit. Dat deed bij, kind, maar daarmede bedierf hij zijn eigen leven, dat hij even goed heeft geruineerd als het mijne en dat van mijn gezin, zei Hetty's vader droevig. Hij kon het nooit van zich verkrij gen dien brief te vernietigen en toen hij 3 maanden geleden in een ziekenhuis te New-York stervende was, liet hij de po litie komen en heeft de heele geschiede, nis verteld. Hij legde een volledige ge- tuigenis af en nu is de zaak in handen der Engelsche autoriteiten; het geval zal binnenkort behandeld worden. De politie heeft mij op dezelfde wijze ge vonden als ik jou door een adverten tie. Wat ik je zeggen wilde, ik heb on zen vriend Reiss opgezocht en 't schijnt hem niet erg goed te gaan. Ik was blij _r- g,n hem een beetje te kunnen helpen, hoe wel het mij toch plezier doet, dat je in dertijd geweigerd hebt met hem te trou wen. Hetty huiverde. Als haar vader eens al les wist, zou hij niet zoo gemakkelijk spreken over haar weigering. Maar zij was verlangend nog meer van haar va der te hooren en zei dat ook. Er zijn nog maar twee dingen te ver tellen, kindlief en die heb ik voor het laatst bewaard, antwoordde Thomas Loring glimlachend. Wat dan vader?, vroeg zij met jeugdige nieuwsgierigheid. Het eerste is, dat Holbrook, de ma kelaar, die dien brief heeft achterge houden, alles deed wat hij kon om zijn fout te herstellen door mij zijn aanzien lijk fortuin na te laten. Hij had kind noch kraai en ik voel mij volkomen ge rechtigd het geld onder deze omstan digheden aan te nemen. Dat is heerlijk, vader. Nu behoeft U tenminste geen zorgen voor de toe komst te hebben. En wat is het tweede? vroeg zij met een glimlach. Het tweede is, dat ik getrouwd ben, was de donderslag, die op Hetty's hoofd neerkwam. Als verwezen leunde Hetty in de zach te kussens achterover. De herinnering aan haar ongelukkige moeder kwam le vendig voor haar geest en half versuft zei zijGetrouwd vader? Zei je, dat je getrouwd bent? Ja kind! Je moet niet denken, dat ik je moeder vergeten hebt! Zoolang ik leef zal ik dat niet doen maar ik ben nog niet oud nauwelijks 55 ik kan nog wel 20 jaren voor de borst hebben en zonder vrouw gevoelt een man zich eenzaam, mijn kind. Dan moet je niet vergeten, dat ik nog twee kleine kinde ren heb de tweelingen die ik eigenlijk nog heelemaal moet leeren ken nen. En er klonk een smartelijke onder toon in zijn diepe vriendelijke stem. Nu was het Hetty's beurt om te ver tellen en zij sprak eerst over Chick's wonderbaarlijke genezing, over haar eigen werk in het hotel, en over de vriendelijkheid van dokter Renan voor haar en de kinderen. Nu zal hij iets tastbaarders krijgen dan enkel woorden van dank die pracht- kerel!, sprak haar vader, nadat zij haar verhaal beëindigd had. Er viel een korte stilte tusschen hen. Zij kon niet precies zeggen hoe, maar er was een kilte gevallen op Hetty's lichte en vroolijke stemming; het be richt van haar vaders tweede huwelijk was haar een beetje koud op den hals gevallen. Zij had zoo gaarne en zoo goed voor hem en de kinderen willen zorgen, maar nu! Zij had al genoeg in haar leven ge hoord om de overtuiging te hebben, dat zelfs met de liefste en aardigste stief moeder een volwassen dochter zelden overweg kan. Zij voelde een brok in haar keel en 'n waas voor haar oogen; bedroefd keek zij uit het raampje. Thomas Loring raadde haar gedach ten. Kijk mij eens aan, Hetty, verzocht h(j. Hetty gehoorzaamde. Ben je bedroefd omdat ik je van Elinor heb verteld? Daarvoor is geen J reden. Zij is allerliefst en zal je als een 1 zuster ontvangen, zei hij zacht. Hetty luisterde; over het algemeen spraken de vaders altijd op die manier over hun tweede vrouwen, maar haar teleurgesteld gezichtje vroolijkte er niet door op. Ikikzou toch wel voor jou en de kinderen hebben gezorgd, klonk het bedroefd. Thomas Loring strekte zijn hand uit en nam zijn dochter teeder in zijn ar men. Misschien zou je dat een poosje ge daan hebben, maar niet lang, zei hij rus tig. Jij zult toch ook dadelijk trouwen, wanneer je de gelegenheid krijgt jonge lui te ontmoeten. Wacht maar tot we 'n tehuis hebben en rustig ergens geves tigd zijn, schertste hij. Maar hij was verschrikt door Hetty's heftigen uitval: „Ik zal nooit trouwen, vadertje, hoor je het? Nooit! Nooit! HOOFDSTUK 29. liet geweten van een lafaard. Lord Perivale zat alleen in de statige eetzaal van zijn huis in Londen en zijn doffe oogen keken onverschillig naar het rijke kristal en zilver, het smette loos blanke damast en de exotische bloemen uit zijn kassen, die drie keer per week van zijn landgoed gestuurd werden. Hij keek naar de muren, die behangen waren met de portretten van vroegere Perivales, door de grootste ar- tisten uit hun tijd geschilderd en waar van de meesten nu fabelachtige sommen waard waren; hij keek naar de antiek gesneden meubelen; naar de zachte ta pijten en zuchtte, alsof het bezit van al deze rijkdommen hem meer verdriet dan plezier berokkende. Het valt niet te betwijfelen of Lord Perivale zich wel ooit volkomen geluk kig gevoeld had; hij had de grootste le vensles, die der liefde, nooit geleerd niet de liefde voor zijn eigen verwan ten, maar die voor alle dingen om hem heen, de kleinste zoowel als de grootste. Nooit had de oude edelman iets terwille van anderen gedaan en nu, nu hij door een onmiskenbare stem geroepen werd, wenschte hij, dat er tenminste een we zen mocht zijn, die hem oprecht zou betreuren, wanneer voor hem het oogen blik was aangebroken, dat aan geen enkel sterveling bespaard bleef. Dit oogenblik zou spoedig komen, dat wist hij. Hij was benieuwd waar Jack zou zijn, wat hij deed om zijn kost te verdienen en of hij zijn vader ooit zou vergeven, als hij de waarheid te weten kwam. De tijding, dat zijn eigen broeder de werkelijke dief was geweest en het be wustzijn een geheel gezin geruineerd te hebben, hadden Lord Perivale den mo- reelcn slag toegebracht, welke hij nooit te boven zou komen. Het geheele geval zou opnieuw behan deld moeten worden, want Thomas Lo ring moest in de oogen der wereld ge rehabiliteerd worden. Hij was tot op ze kere hoogte zwak en onverstandig ge weest, maar de werkelijke misdadiger was zijn eigen broer. En het noodlot had gewild, dat zijn zoon verliefd zou worden op de dochter van den man, die zoo zwaar had moeten boeten voor de zonden van een ander. Als ik nu maar zou kunnen sterven! kermde hij en haalde een medicijnflesch voor den dag, waaruit hij een zeer be perkt aantal druppeltjes mocht nemen, wanneer hij een zijner hartaanvallen voelde opkomen. Hij was bezig om zooveel hij kon goed te maken. Een groot bedrag, dat hij Tho mas Loring had aangeboden, doch dat deze geweigerd had aan te nemen, had hij op de kinderen vastgezet en toen hij gehoord had, dat Hetty gevonden was, had hij Thomas Loring verzocht met haar te komen lunchen om haar zijn ex cuses aan te bieden voor al het verdriet dat hij haar veroorzaakt had. Lady Perivale was voor eenige dagen de stad uit en haar afwezigheid was de eenige lichtstraal in de sombere gedach- tengang van den ouden man. Zij was juist in den laatsten tijd buitengewoon ongedurig geweest en het was bijna on doenlijk voor hem zijn geduld te bewa ren. De gedachte aan 't kind misschien wel een zoon dat hem geboren zou worden, kon hem geen vreugde geven; het tegendeel was waar, want hij gevoel- I de zich onbehaaglijk wanneer hij er aan dacht. I Midden in zijn gepeinzen werd hij ge- j stoord doordat de deur open ging en de bediende aankondigde: Mijnheer en juf frouw Loring, mylord. Hetty was niet meer het kleine en bleeke meisje, dat hij achtttien maanden geleden voor het eerst en het laatst ge zien had. Goede voeding, geregeld werk en de zuivere Zwitsersche lucht hadden een stralende schoonheid van haar ge maakt. Zij kwam hem zoo verblindend voor in haar frisschen eenvoud en jon ge kracht, dat Lord Perivale zich voor het eerst in zijn leven aangedaan voelde en zijn oogen vochtig werden, toen hij zijn handen uitstrekte en met bewogen stem zeide: Ik weet, dat het nutteloos is, kindlief, 'je om vergiffenis te vragen, maar.maar. Hetty nam de dunne, slappe hand in haar stevige, koele vingers en met zach te en vriendelijke stem 'n stem, waar naar iedere man zou verlangen om zijn laatste oogenblikken te veraangenamen, zei zij: „Vader heeft mij alles verteld, Lord Perivale en natuurlijk vergeef ik het U. Met de overtuiging, die u hadt, had u ook geen reden om anders te denken dan U al deze jaren hebt ge daan, voegde zij er edelmoedig aan toe.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1