Nj«ufs nit Kaalsbiniel. Vlechters en Vlechtsters Bijtuigers Marktberichten. HOLLANDIA HOLL ANDIA voor de snüderij. werd bevestigd in den Dienst des Woords Dij de Ned. Herv. Kerk. Ds. v. Toorn diende daarna de ge meente te Oud—Beyerland en te Leer broek. Sinds 14 Dec. 1913 is hij ver bonden aan de Rotterdamsche gemeente. Ds. v. Toorn was alhier de oprichter van de afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium." Het was het uitdrukkelijk verlangen van den predikant dit jubileum op geenerlei wijze te vieren. As Zondag des voormiddags half 10 zal in de .Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden des namiddags twee uur hoopt op te treden Ds. v. d. Viught van Drunen. In de Oeref. Kerk hoopt des voor middags half 10 en des namiddags half drie in den Dienst des Woord voor te gaan Ds. J. C. Hagen. Vergadering der afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium op a.s. Zaterdag des avonds half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda: Opening, notulen, Inge komen stukken, verslag penningmees ter, verkiezing bestuursleden Chr. Volksbond, rondvraag, sluiting. Vergadering van de Sociale Stu dieclub van den Chr. Besturenbond „Sprang—Capelle" op Maandag 10 April, des avonds haif acht, in de zaal van den Chr. Volksbond. Inleider de heer O. Braspenning. Onderwerp Voort? ezette groei en ontwikkeling van het Christelijk Natio naal Vakverbond na den oorlog tot heden (1919-1932). A.s. Donderdag 13 April des avonds 7 uur zal op uitnoodiging der Chr. Oranjevereening „Het Drievoudig Snoer", ter geleeenheid der herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem de Zwijger, In het Ned. Herv. Kerkgebouw als spreker optreden mr. Btjleveld van Den Haag. j.l Donderdagavond trad voor den Chr. Besturenbond Sprang Capelle, in de zaal van den Chr. Volksbond als spreker op de heer de Hoop, bouwkundige te Waalwijk, met het onderwerp: „Ons OoddelijkBeroep". Den 2e voorzitter, dhr. W. M. Dal- meijer opende op gebruikelijke wijze en heette vervolgens de aanwezigen welkom, in 't bijzonder dhr. de Hoop. Hij wijst er op dat het voor ons christen—arbeiders wel eens goed is dat wij in dagen van malaise, wat zoo gemakkelijk tot afkeer leidt, ons eens zien bepaald, dat ook de uitvoering van ons beroep niet willekeurig, maar van Qods wege werd opgelegd. Hij wekt op tot aansluiting bij de Chr. vakbeweging, die naast de stoffelijke, ook de geestelijke belangen van den arbeider wil dienen. De heer de Hoop hierna het woord verkrijgende, zegt dat hij met groot genoegen de uitnoodiging van den C. B. B. heeft aangenomen, om te spreken over: Ons Ooddelijk beroep Spr. stelt allereerst de vraag: Is de arbeid een zegen of een vloek Een modern arbeider, zal hierop antwoor- den, een vloek, zoolang hij als slaaf der techniek, dezen arbeid moet ver richten in een kapitalistische maat schappij Millioenen werkloozen verlangen naar arbeid, alleen om het loon. Spr. gaat na hoe of het was voor den zondeval. Ood had den mensch als heerscher gesteld over het geschapenetoen was de arbeid een zegen. Maar toen de mensch zijn gehoorzaamheid aan zijn Schepper had opgezegd, werd hetin het zweet uws aanschtjns zult gij uw brood eten. Dat er bijzonderen zegen is gelegen in de uitoefening van den ambachie- Hjken arbeid, licht spr. in den breede toe, uit de H. Schritt onder het oude verbond en later uit den tijd der Gilden. De arbeid is een vreugde, als wij er wat in kunnen leggen van ons zelf, zegt spr. De oorzaak dat bQ velen thans die vreugde is verstorven, ziet spr. hierin dat in de steeds voortschrijdende techniek ook de zonde heeft doorge werkt. Als wij ons bezinnen, zegt spr., komen wij tot de conclusie dat wij steeds verder afgaan van hetgeen God met den arbeid bedoeld heeft, daarom Is het noodig dat wij zien, wat het beteekent dat de arbeid een Goddelijk werk is. Daarom heeft de chr. vak beweging niet alleen te strijden voor de stoffelijke nooden van den arbeider, maar heeft zij een moreele roeping, n.l. strijd te voeren voor de ziel van den arbeider, zegt spr, en besluit hier mede zijn duidelijk betoog. Een flinke discussie volgde hierna, waarbij de heer de Hoop, de gestelde vragen beantwoordde. Na een woord van dank aan den spr. sloot de voorzitter de vergadering en ging dhr. de Hoop voor in Dank gebed. SPRANG-CAPELLE. Op verzoek van B. en W. heeft het bestuur der Chr. O. V. alhier zich bereid ver. klaard een Prins Willem van Oranje, herdenking te organiseeren. Het Comité hiervoor samengesteld bestaat uit de heeren K. Alblas, R. v. Dalen, J. Vos, J. Paans, N. v. Om meren, B. Timmermans, C. de Rooij, M. Braspenning, W. Kuijpers, alle leden van het bestuur, terwijl tevens zich bereid verklaarden de heeren E. Colet, M. C. Rijken, J. de Roon en D. v. d. Berg, gem.-secretaris. Tot Eere-voorzitter werd benoemd onze burgemeester de heer J. A. Meijer. Het programma dezer herdenking bestaat uit: a. een herdenkingssamenkomst op Donderdag 13 April 's avonds ten 7 uur in de Ned. Herv, Kerk te Sprang, alwaar o.m. zal spreken Mr. H. Bijle- veld uit Amsterdam over „Koninklijk geklank". b. Een herdenkingssamenkomst te Capelle op Dinsdag 18 April, des avonds te 7 uur, in de Ned. Herv Kerk. alwaar zal optreden Ds. J. Voorsteegh te den Haag. Het comité vertrouwt dat alle burgers van Sprang-Capeile aan deze Oranje- herdenking zullen deelnemen. Voorts vermeldt het program ook iets voor de kinderen en wei te houden op Maandag 24 Aprli e.k. De bijzonderheden hiervan zullen nog nader worden bekend gemaakt. GEERTRUIDENBERG. In het R.K. Parochiehuis alhier had een vergade ring plaats vanwege de R.K. Kies vereeniglng. Als spr. trad op de heer Dr, Moller, lid der Tweede Kamer, met als onderwerp: „Wat moet ons de verkiezing brengen". Na een korte inleiding van den voorzitter werd hel woord gegeven aan den spreker. Met goed gekozen woorden gaf spr. een overzicht van de totstand koming der R K Staatspartij en hetgeen door deze partij in den loop der jaren was verricht tot heil van de gemeenschap. Met talrijke voorbeelden werd duidelijk gemaakt wat door samenwerking is bereikt en gewezen op de noodlottige gevolgen welke een verdeeling of scheuring in deze teweeg kunnen worden gebracht. Zijn rede welke ongeveer twee uur duurde werd met alle aandacht ge volgd. Van de gelegenheid tot het stellen vant vragen werd slechts een bescheiden gebruik gemaakt. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer A. van Dalen 2an de Koestraat alhier is op- gedragen aan den aannemer P. Lode- wikus te Raamsdonksveer. Zondag Evangelisatie Immanuel des nam. half zes Ds. Guittart. Ned. Herv. Kerk des v.m. 10 uur Ds Zuurdeeg alhier. NIEUWS UIT HEUSDEN. De EdelAchlb. Heer Burgemeester heeft het voorzitterschap vanheteere- comi'é voor het op 12 en 13 Aug te houden festival aanvaard. De WelEd. Heer R. Verhoeven, geneesheer alhier, is benoemd tot2en arts, in dienst van het college der Godshuizen. Kaatsheuvel, 6 April '33. Gegund. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer H. de Nijs al hier is opgedragen aan de Fa. Gebrs. van den Hoven te| Kaatsheuvel. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van dhr. M. Zwaans te Kaats heuvel is bij onderhandsche aanbeste ding opgedragen aan dhr. A. M. van der Ven, aannemer te Kaatsheuvel. R. K. Kiesvereeniging. Donderdagavond om 8 uur hield de R.K. Kiesvereeniging Parochie St. Jan alhier een algemeene ledenvergadering in de groote Patronaatszaal. Na een openingswoord van den voor zitter en het voorlezen der notulen, hield de HoogEerw. Zeergel. Heer Prof. Hezemans van het Seminarie Haaren een propagandarede, die met veel aan dacht en belangstelling door een tal rijk publiek gevolgd werd. De gewijde spreker begon met de bemerking dat het volk zoo graag zegt dat de priester niet aan politiek moet doen, dat in het vijandelijke kamp zelfs euvel geduid wordt, dat de priester een invloed stelt in het belang van de politieke partij. Daarom wil spreker verklaren, waarom hij heden wel als propagandist van de R.K. Kiesvereeniging wil optreden. Hij heeft dit niet kunnen en niet mogen afslaan. Hij zou het niet aanvaard heb ben als het ging om kleinzielige dorps politiek of om onderwerpen van kleiner gewestelijk belang, maar waar de strijd in de Tweede Kamer-verkiezing voor 90 principieel gestreden moet wor den, waar het gaat om de hoogste be langen van ons volk, een Christelijk of niet Christelijk landsbestuur, daar om meent spreker dat iedereen op de bres moet staan en zeker! een Priester. Zijn toog is geen beletsel, om als vrije Staatsburger op te treden. Hij heeft het recht daartoe en momenteel den plicht. Om ons heen gaan levensstroomin- gen en levenstegenstrijdigheden; het gist en woelt in hoofden, angstwekkend kraakt het alom, malaise en crisis voe ren tot wanhoopsdaden waaraan zelfs een volkerenbond niet ontkomt, ban ken slaan failliet, het geheele econo mische leven dreigt ineen te storten. Terwijl nauwelijks de lijken begra ven zijn van hen die vielen op den oor- logsgrond als systematisch opgezweep te slachtoffers van gezagsondermijning, terwijl de lHcht nog nagloeit van den brand in het Rijksdaggebouw, terwijl over de beschaafde landen de ontred dering van het familieleven waart, ter wijl heele volkeren zich in een schan delijke kwijndood zelfmoorden, terwijl de noodklok vanuit het Vaticaan ten strijde oproept, worden wij geroepen naar de stembus. Katholieken van Kaatsheuvel, be seft welke belangen op het spel staan; begrijpt Uw taak en doet Uw plicht. De taak" der Katholieken is van een ge wichtige verantwoordelijkheid. We hebben de plicht te willen begrijpen de richtlijnen, die Rome ons aangaf in de encyclieken der laatste drie jaren. De hoofdgedachte, herstel en om bouw van de maatschappij in Christe- lijken geest, handhaving van het eigen domsrecht, geen erkenning van de an archie der vrije concurrentie, evenmin echter een economischen dictatuur, be ëindiging v. d. klassenstrijd, docb mede zeggenschap in de verhoudingen van het bedrijfsleven, eigen bezit voor allen en een grooter bestaanszekerheid voor alle burgers. We moeten luisteren naar den Paus en zijYi wenschen beantwoor den, niet alleen in de sociale organisa tie, maar ook in den gang naar de stem bus. We vragen tegen den afbraak al om, beveiliging en gezondmaking van het huwelijk en het huwelijksleven. Beveiliging van ons hoogste goed, ons gezin en het gezinsverhand. We vragen de nooden te lenigen in goede huis vestiging en het verbod van fabrieks arbeid van de gehuwde vrouw. Hier tegen vcehten'^we in onze sociale orga nisatie, doch moete ndit ook doen aan de stembus. Bij onze strijd aan de stem bus gaat het niet over personen, niet over een onderdeel der politiek, het gaat over de normen in de richtsnoer van onze Staatspartij. Steunend op die beginselen wenschen wij gemeenschap met waarheid en oprechtheid voor iedereen. We wenschen een bestuur in Chris- telijken zin, een bestuur met verant woordelijkheid tegenover God en mensch. Daarvoor getuigen we in onze taak. Daarna gaf spreker een kleine les in de sociologie. Het liberalisme doet ie- deren mensch de gemeenschap verge ten. Iedere mensch heeft plichten te genover de gemeenschap, omdat die gemeenschap iederen dag den menscli dient. Dit brengt verantwoordelijk heid, die ons moet weerhouden te pro testeeren tegen noodzakelijke belasting. Gemeenschapszin is noodig en als Christenen hebben we de plicht mede te werken tot een Christelijke samen leving. Oogenschijnlijk is zich de schei ding aan het voltrekken van het voor en tegen God. Onder menig opzicht be leven wij geen Christelijke maatschap pij meer. Wij hebben geen normen meer om goed of kwaad te doen. Het collectief maatschappelijk geweten is heengegaan. De doorsnee-inensch mist den heldenmoed voor zijn Christelijke beginselen uit te komen. Met Kain, durft men zich vrij te pleiten met de vraag ben ik dan de bewaker van mijn broeder? Maar die Kainsvraag krijgt ook een Kainsvervloeking in de maat schappij. Ziet naar de Katholieke be weging in België, Frankrijk, Spanje en het Rijnland, waar door onverschillig heid in de Katholieke gelederen het so cialisme en communisme hoogtij vieren Men was daar te laat met Katholieke organisatie en miste eenheidszin en of fervaardigheid. Zeggen ons de laatste 40 jaren in eigen land niet voldoende? We moeten de oogen niet sluiten voor den toestand hier, een communistische partij met slechts een 2000 leden haal de bij de laatste verkiezing 85000 stem men. Het zijn stemmen van hen die af gerekend hebben met iedere moraal, die Godsdienst een opium noemen voor het volk. Dezen hadden geen richtsnoer meer. Ik behoef u niet te laten hooren wat onze Christelijke regeering deed. Gaat elders zien, in België, Rusland óf andere landen met S.D.A.P.-overheer- sching, wat daar geschied is. Wij of ferden in één jaar tijd ƒ150 millioen aan den boerensteun, 132 millioen aan werkloozensteun, geen enkel land gaf dat. Onder liberaal bestuur werd in 1900 90.000 uitgegeven voor arbeidszorg, in 1927 54 millioen. In 1913 aan wo ningbouw en volkshuisvesting 6 mil lioen, in 1927 30 millioen, in 1931 217 millioen. Dat deed de Christelij ke Regeering, met leiding volgens Ka tholieke principes. Het karakter van een Christelijke regeering is de Chris telijke zorg der armen en noodlijden den. Tot slot wil spreker waarschuwen voor het bewaren der eensgezindheid. In hun Bisschoppelijk amendement voerde dat woord den boventoon. Al le landen waar verdeeldheid in het Ka tholieke kamp is gekomen, zijn ten onder gegaan, zie Mexico, Spanje en Frankrijk. Gaat U niet versnipperen in partijen. Uw ideaal moet zijn, onze machtige R. K. Staatspartij als een kruis op den granietrots in den storm. We moeten denken aan het woord van Christus: „Ik zal met u zijn tot aan het einde der tijden". Dit is het richtsnoer dat wij moeten volgen. Dan begrijpen wij onze taak en onze plicht, ook ter stembus 26 April a.s. Een daverend applaus dankte spre ker voor zijn gloedvolle, keurige rede. De woorden door den voorzitter hier aan gewijd vonden dan ook algemeene instemming. Ook hij drukte nog mei een enkel woord de eensgezindheid bij de kiezers van de R.K. Kiesver. op het hart. Hij waarschuwde voor den spleit- zwam door de kleinere R. K. partijtjes gezaaid. Onze plicht op 26 April is al leen: stemt lijst no. 25. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Publieke verkooping. Ten overstaan van Notaris Christ uit Waalwijk werd hedenavond in Café Jan van Dun, het winkelhuis, voorheen eigendom van mej. A. van der Wee, ingezet op 5025. Agent H. Bad jou. Naar we uit officieele bron verne men, zal de agent van politie H. H. Bad jou thans definitief den dienst ver laten met ingang van 1 Juni a.s. Ter rectificeering van andere praat jes kunnen we mededeelen dat een li chamelijke ongeschiktheid oorzaak is van uit diensttreding. Zeker zullen velen den steeds hu- manen en voor iedereen bereidvaar- digen politieagent noode zien heen gaan. T.b.c.-V eree niging. Het Barak-Concours dat verleden week liep in Café W. van Berkel en ook daar veel succes had, wordt a.s. Zaterdag en Zondag voortgezet in café Mej. Wed. J. van Berkel, waar de Barak voor iederen liefhebber, doch speciaal voor de leden van de in voornoemd café gevestigde vereenigingen, beschik baar is. Bij voldoende deelname wordt Zaterdagavond, Zondagmiddag en Zon dagavond een dagprijs beschikbaar ge steld. De sluitingsdag voor dezen wed strijd, welke eerst was bepaald op Maandag 10 April, moet wegens om standigheden worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum, welke zoo spoedig mogelijk zal worden bekend gemaakt. Met dezen wedstrijd zal de serie Barak-concoursen ten bate der T.b.c.- bestrijding worden beëindigd. Tooneeluitvoering. Zondag, len Paaschdag, des avonds 7 uur, zal de Tooneelclub van den Mis- sie-naaikring van Besoijen een uitvoe ring geven in het Parochiehuis van den Berkdijk. Opgevoerd zal worden: „Het Lokaas" gevolgd door het blijspel „Tooneel- triomphen". Aangezien deze tooneelclub zoo'n groot succes heeft gehad in den R. K. Vrouwenbond te Waalwijk, vertrou wen wij dat velen deze uitvoering zul len bijwonen. Staking op de gemeentelijke werkverschaffing. Werkwilligen wordt belet verder te werken. Hedenmorgen is in de gemeentelijke werkverschaffing alhier het werk ge staakt. Door tewerkgestelden die bezig waren met den aanleg van een ijsbaan, is het tot ongenoegen gekomen over de te verrichten werkzaamheden. Toen hierover door de tewerkgestelden met den dag-opzichter van de Ned. Heide- Mij. werd gesproken en deze zijn stand punt handhaafde over de verdeeling van het werk, werd door een der ar beiders geroepen: Dan leggen wij het werk neer. Hierop hebben een 54-tal tewerkge stelden het werk gestaakt. De 7 werk willigen werd door de stakers die op het terrein bleven, belet verder te werken, waarop door den dag-opzich ter het werk is verlaten. RECHTSZAKEN. De lichte lammeren! N. L. K. landbouwer te v.m. Baard, wijk had in een klein kistje 7 schapen vervoerd. De dieren werden in 'r be nauwdheid pijnlijk aangedaan en K had zich deswege te verantwoorden. Hij werd door den kantonrechter veroordeeld, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Hij bracht een getuige a decharge mee, die meende dat 't er wel mee door kon. 't Waren maar lichte lammeren. Zoo allemaal op 'n hoop? Ze moesten er jou eens bijzetten 1 merkte de president op. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De overval met roof te Berkel- Enschot. Gisteren is voorde Bredasche recht- bank de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 40 jarigen wever W. A. K. uit den Haag, thans gedeti neerd in het huis van bewaring te Breda, den hoofddader van den overval met roof te Berkel Enschot. Hem was ten laste gelegd ir.klimming met poging tot diefstal op 18 Januari j I. gepleegd in het gebouw van de R. K. werklie- lenvereeniglng te Tilburg, diefstal van een fiets, eveneens op 18 Januari ie Tilburg gepleegd, en bovendien het plegen van een overval op den winkel van gez, Pigger te Berkel Enschot, tezamen en in vereeniglng met G. j. R., die inmiddels tot 2jaar gevangenis straf is veroordeeld. De officier van justitie heeft tegen verd. 12 jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger mr. Huyer wees op de moeilijkheden waarvoor verdachte zich voortdurend geplaatst zag en vroeg voorwaardelijke veroordeeling en ter beschikkingstelling van de reclassee- ringsvereentging. De uitspraak is bepaald op 20 April. Waalwijk, 30 Maart 1933. Eieren 2'/a3 cent. Varkens f 8 tot f 11.— AUJKNDA1S. WAALWIJK, .Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „Blonde Venus". Zondag 12 uur. Repetitie voor allen, Liedertafel „Oefening en Vermaak". Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/j u. Luxor Bioscoop, „Blonde Venus". Maandag 8 uur, Luxor Bioscoop, „Blonde Venus". Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek dames K. en V., Gymnastieklokaal O. S. Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V., Gymnastiekl. O. S. Dinsdag 8 uur. Algem. vergadering R.K. Kiesvereeniging i.d. Gildenbond. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V., Gymnastieklokaal O. S. PROVINCIAAL NIEUWS. VERVOLG Doktersfonds St. Clemens-parochle. Het doktersfonds dat in Maart 1930 als onderafdeeling van de R.K. Werk- iiedenvereeniging te v.m. Baardwijk werd opgericht hield Maandagavond zijn algemeene Jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer B. van Bavel bleek dat ook het afgeloopen jaar voor het fonds wederom een gunstig verloop heeft gehad en eer. bedrag van bijna f 200.— aan de reserve kon wordec toegevoegd. Na een 3-jarig bestaan kan dit doktersfonds reeds bogen op een re- serve van ruim f700.—, waarmede het zijn bestaansmogelijkheid wel over. duidelijk bewezen heeft. C. H. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de C.-H. Kies vereeniging in de zaal voor christelijke belangen te v.m. Besoijen een verga, dering, waarin als spreker optrad de heer Tilanus, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage. Na opening der goed bezochte bij eenkomst niet Psalmzang, gebed en voorlezing uit den Bijbel, sprak de voorzitter, de heer Budding, een wel komstwoord, speciaal tot den heer Tilanus. Hierna werden twee coupletten van het volkslied gezongen. De heer Tilanus kreeg vervolgens het woord om te spreken over de C H. Unie en de hedendaagsche vraag stukken. Spr. begon met er op te wij zen dat temidden der tallooze vraag, stukken van de jaren sinds den oorlog het C.H. beginsel ongerept is gebleven. Spr. splitste zijn rede in 3 deelen een kenschetsing van den tijd waarin wij leven, de vraagstukken die deze tijd met zich brengt en de positie van het C.H. beginsel daartegenover. Onze tijd wordt, naar spr. meende, wel getypeerd door de noodzakelijk heid van een wet tot strafbaarstelling van smalende godslastering. Ondanks dat meende hij vooral onder de jon geren een sterkere drang naar de be- leving der godsdienstige beginselen te mogen constateeren. Spr. verklaarde de algemeene verwarring die niet alleen op godsdienstig, maar ook op staat, kundig terrein heerscht. Uit een be lichting der wetgeving der laatste jaren meende spr. te mogen concludeeren dat Nederland geen revolutie doch evolutie noodig heeft. De dictatuur wees spr. voor het Nederlandsche volk af, daartegenover wees hij op de beteekenis van een gezonde demo cratie. Spr. behandelde hierna de moeilijk heden waarmede onze tijd te kampen heeft, in het bijzonder het vraagstuk der werkloosheid. Sprekende over de candidaatstelling voor de a.s. verkiezing, raadde spr. ten sterkste af te stemmen voor een der zgn. belangengroepen en wees hij op het belang van eenheid onder de protestanten. Aan het einde van zijn rede wees de heer Tilanus erop dat het beginsel der C.-H. onwrikbaar blijft. De voorzitter sprak een dankwoord en gaf na een korte pauze gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen der aanwezigen werd ge bruik gemaakt. De bijeenkomst werd daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. Keuring Dienstplicht. Deze week had de keuring plaats voor den dienstplicht lichting 1934. Van de 46 opgeroepenen werden er geschikt verklaard 16, voorgoed on- geschikt 27 en tijdelijk ongeschikt 3. Vergadering Waterschapsbelangen. De eerste vergadering van de op initiatief der Kamer van Koophandel voor de Langstraat samengestelde com- missie voor de Waterschapsbelangen dezer streek zal gehouden worden onder leiding van Drs. G.de Vries op Woensdag 19 April a.s. in hotel Verwiei te Waalwijk. Waalwijksche Plulmvee-vereeniglng. De Waalwijksche Pluimvee-vereeni- ging hield Woensdagavond eene alge- meene vergadering in haar vereeni- gingslokaal bij den heer A. van der Pluijm, waarin o.m. besloten werd het 10-jarig bestaan der vereeniging in Mei a.s. feestelijk te herdenken. Onder de leden werden na afhan deling der agenda eenige stellen broed- eieren verloot. Missie tentoonstelling. De tooneelvereeniging D. V. S. V. van de R K, Werkliedenvereeniging zal Dinsdag 18 April voor hare leden op voeren het tooneelspel „De eenzame hoeve" van J. N. Tromp. Woensdag 19 April zal zij dit stuk geven voor 't publiek geheel ten bate der a.s. Missie-Tentoonstelling op 24 April en volgende'dagen. Hedenmiddag zullen leden van den J. R.K. M de kaarten voor dit goede doel ten verkoop aanbieden en wij vertrouwen dat velen dit begin van de groote Missie-actie in onze gemeente krachtdadig zullen steunen en kaarten koopen. Tegelijk zullen dan advertenties voor het uit te geven beschrijvings— en programma-boekje worden opgehaald ook deze vorm van steun wordt gaarne aanbevolen. Flets ontvreemd. Bij café van Engelen in de Stations straat werd dezer dagen een fiats ontvreemd. De politie onderzoekt wie de dader kan zijn. Verdacht van deze diefstal is te Eindhoven aangehouden L. M. v. B. uit Kaatsheuvel, die gisteren door de Marechaussee uit Eindhoven naar Waalwijk is overgebracht. BINNENLAND. Niet harder dan 40 K.M. Naar wij vernemen zal dezer dagen een wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet worden ingediend dat den minister van Waterstaat be voegd verklaart om voor het geheele land binnen de bebouwde kommen en algemeene maximumsnelheid voor motorrijtuigen vast te stellen. De minister zal van deze bevoegd heid gebruik maken door deze algeJ meene maximumsnelheid in het Moto: en Rijwielreglement te stellen op 4 K.M. per uur. Steun aan land en tuinbouw. De Tweede Kamer is er in geslaagc in vier uur tijds niet minder dan t wetsontwerpjes, de steun- of crediet- verleening aan verschillende takken van land- en tuinbouw betreffende, j te handelen. BUITENLAND, De werkweek van 30 uur. De Senaat van Amerika heeft ht wetsontwerp ter invoering van di werkweek van 30 uren aangenomen thans gaat het ontwerp naar het Hui van Afgevaardigden. Daardoor zoudei 6 rniilioen menschen wetk krijgen. GEMENGD NIEUWS. Na het vergaan van de Akron. Herbert Wiley, de geredde eerst officier van de Akron heeft aan dag blad—correspondenten het volgend: relaas gedaan van het gebeurde 's Avonds 8 u. 35 zagen wij, voo ons bliksemstralen en enkele minutei later kwamen er berichten in omtrec onweer boven Washington. Het luchtschip verkeerde in goedi vliegconditie al was het ook wat zwaai Het weerlichten in het Zuiden wertj zeer veelvuldig; ook in het Wested begon het te bliksemen. Om 10 uuj woedde overal om het schip heen da storm. Ik geloof niet dat het luchtschi; door bliksem getroffen isgeen enke oogenbiik is daar eenige aanwijzin; voor geweest. Terwijl wij vielen, lieten wij dt motoren met volle kracht werken, ei hervatten wij de gebruikelijke snelheid Drie minuten later werd het in d: lucht om ons heen geweldig woelig Het luchtschip werd fel heen en wee: gesmeten, ik wist dat wij in het mid den van den storm zaten. Het schip viel snel, en bijna onmid dellijk daarop sloegen wij tegen he; water. Het water spoelde door de ramen aan mijn kant naar binnen en perste mij door een raam aan den anderen kant er uit. Ik probeerde zoo snel mogelijk onder het schip weg te zwemmen en kwam eindelijk boven De boeg stak de lucht in en hei geheele gevaarte was niets meer dan een wrak, Ik zwom om het luchtschip rond en na zoowateen minuut of tien kreeg ik een stuk hout te pakken van ongeveer drie voet in het vierkant. Ik klemde mij er aan vast. Ik zag in het water verscheidene menschen doet niemand dicht in mijn buurt. Ik ge loofde niet dat ik iemand zou hebber kunnen helpen. Nadat ik het stuk hout te pakken had gekregen zag ik niemand meer. Toen ik op zoowaï 350 meter afstand was van het schip, waarvan ik de lichten had gezien, draaide de wind. Ik kon gemakkelijk zwemmende het schip bereiken. Relaas van een matroos, Een van de drie overlevenden van de „Akron", de matroos Richard Deal, heeft het volgende relaas gege> ven van de catastrofe. Ik was op den dwarsgang in hel midden van het luchtschip bezig eenige stangen vast te zetten, toen hei schip neerplofte. Enkele seconden later lag ik in zee. Gedurende tien a 15 minuten zwom ik rond maar tengevolge van den hevigen regen en woeste zee kon ik niet vooruitkomen. Telkens als de bliksem den oceaan verlichtte zag ik de hoofden van mijn kameraden in het water rondom mij, maar de een na den ander verdwenen zij in de diepte. Ik hoorde, hoe sommigen elkaar nag toeriepen „Well, good-bye and good luck to you, wherever you re going!* Enkele oogenblikken later hoorde ik niemand meer. Ik zelf was op het punt te verdrinken, toen eec leege gastank langs me heen dreef, waaraan ik me vastklampte, totdat ik een half uur later door de „Phoebus' werd opgepikt. Negentien visschers verdronken. Uil Aberdeen, in den staat Was hington, wordt gemeld, dat tengevolgt van het omslaan van dertien bootjes In gebruik bij de rivierzalmvisscherj negentien visschers zijn verdronken! Er was plotseling een storm komen opzetten. Zesdaagsche te Parijs. Hedenmorgen had te Parijs he koppel Broccardo—Guimbretien leiding. Pijnenburg—Wals waren no. op 1 ronde achterstand en met 147 p De Gebrs. v. Kempen lagen op de 10 plaats met 6 ronden achterstand. ADVERTENTIëN. vraagt voor direct voor week-end schoenen. Vast werk, hoog stukloon. vraagt voor directe indiensttreding

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 10