Bij herstemming wordt de heer G. J. du Pont met dezelfde stemmenver houding gekozen. De heer Timmermans vraagt naar aanleiding van dezen uitslag het woord en zegt dat hij den indruk heeft gekregen dat de vertooning, die momenteel gegeven is. gevoegelijk achterwege had kunnen blijven, ik heb het gevoel, aldus spr., dat de eerlijke meeningsuiting, waarvoor elk lid voor den gemeenteraad den eed heeft af- gelegd, in zeer sterke mate geweld wordt aangedaan. Wat heeft het per slot van rekening te beteekenen dat hier een stemming moet plaats hebben, wanneer reeds tevoren wordt uitge maakt welke persoon moet worden gekozen. Dan kan men beter een raadsvergadering gaan houden in het parochiehuls of In café Jansen of café Baars, en dan behoeven hier geen be sprekingen meer plaats te hebben. Wanneer er een raadsfractie Is dan dienen daar dingen van princlpieelen aard te worden besproken, Ik kan het my voorstellen dat de leden hun hou ding ten opzichte van sommige voor stellen vooruit bepalen. Waar de ver houding is zooals hier en dus 6 leden van een richting in den raad zitting hebben, vind ik het lid zijn van een bepaalde fractie op het gebied van de behartiging van gemeente belangen van geen nut en ik meen dat daar mede het belang der gemeente niet gediend wordt. Wij hebben nu het eigenaardige geval dat iemand, die in de Oodshuizen een aanbeveling heeft heipen indienen voor de heeren Dirven en Staal, nu gedwongen wordt van dat besluit afstand te doen om de fractie te volgen. Eerlijk bekeken vind ik dat. niet juist, ook niet uit politiek oogpunt. Waar de gemeenteraad een verhouding heeft van 4—3 wordt met de minder, held rekening gehouden, maar waar de verhouding 6 1 Is vind Ik het niet hoffelijk dat men gaat trachten die eene geheel aan den dijk te zet ten. Wanneer men prtjs stelt- op een behoorlijke verstandhouding moesten zulke dingen niet gebeuren. De heer Dirven kan zich zeer goed vereenigen met de woorden van den heer Timmermans en had ook liever gezien dat deze zaak anders geregeld was. De heer lansen heeft niet zooveel aanmerkingen op de vele woorden van dhr. T. als op de weinige van dhr. D. Dirven is lid der r.k fractie en had dus beter in de fractievergadering met dergelijke uitingen kunnen komen, dan had dat misschien tot een andere conclusie geleid, ai gelooft spr. dat dat niet zoo gemakkelijk zou gegaan zijn. Dit is de eerste maal dat spr. van de zijde van den heer Timmermans aanmerking hoort maken op het beleid der Godshuizen. Op de regenten kwestie wil hij echter niet dieper in gaan daar hij met B. en W. voortaan zoo vriendschappelijk mogelijk wenscht om te gaan. Spr. gelooft dat de heer du Pont alleszins bekwaam Is voor deze functie. Spr. geeft toe dat de landbouw vertegenwoordiger in het college van regenten reeds oud is, doch hij ver wacht dat daar nog wel eens een ander voor In de plaats zal kunnen komen, al vreest spr. dat bedoelde regent zitting zal blijven houden ai wordt hij 200 jaar 1 Spr. meent de Godshuizen met deze benoeming ie mogen fellclteeren. Dat de landbouwbelangen in gevaar komen gelooft hij niet, daarvoor heeft toch altijd nog mr. Allard zitting. De heer Timmermans zegt dat dhr. Jansen de zaak omkeert. Spr. vraagt zich af wat er op deze manier van de vrije meeningsvorming terecht zal komen. Wanneer 2 leden der r.k. fractie tegen deze benoeming waren, dan konden zij zich in den raad niet uiten. Spr. heeft niets tegen de candidatuur- du Pont, doch hij vestigde juist de aandacht op deze handelwijze omdat hij meende dat het college zeer goed had gezien door een tweetal landbou wers aan te bevelen. Jansen. In den tijd dat ik werd be noemd tot voorzitter der fractie zult u wel gemerkt hebben dat ik er niet voor ben de zaken tevoren te bekok stoven.... Voorzitter. Dat zou ook zeer onjuist zijn. Jansen. Die houding heb ik nooit aangenomen dan in uiterste gevallen, wat wel blijkt uit het feit dat het pas de derde maai is dat de fractie ver gadert. Ik ben ervoor de zaken In den raad terdege onderling te bespreken en de leiding van den Voorzitter niet aan te tasten. Wij hebben met 6 man meer te vertellen als dhr. Timmermans alleen, maar het is niet onze bedoeling de lakens uit te deelen. Dirven. Nu Jansen over de fractie vergadering begint wil ik wel opmerken dat het ook daar niet geheel in den haak was. ik wilde mijn bezwaren naar voren brengen, maar Jansen ging reeds tot stemming over zonder mij gelegenheid te geven uit te spreken* Dat betreurde ik zeer. Jansen. Enkele heeren moesten nog naar een andere vergadering. De dis cussie was al zoo hoog geloopen dat er geen lijd meer zou hebben over geschoten voor de stemming. Ik heb u voldoende laten uitspreken, maar de andere heeren drongen op stemming aan. Voorzitter. Wat er op de fractie vergadering besproken is laat mij koud, al vliegen de heeren daar elkaar in het haar Weth. de Kroon zegt nog dat de Godshuizen deze aanbeveling hebben opgemaakt daar het werfscheltyk was dat een landbouwer werd benoemd. 10. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten mededeeling dat de Begrooting 1933 is goedgekeurd. Steunver leening. Van den minister mededeeling dat de rijkssubsidie voor de steur.veilee- ling voor 1932 Is gesteld op 75 pCt. (vroeger 55 pCf.). De Voorzitter meent te mogen aan nemen dat ook voor 1933 ditzelfde pCt. zal worden gegeven daar de be lastingdruk nog verhoogd is. De heer Jansen vraagt hoe het komt dat deze verhooging gegeven is. De Voorzitter zegt dat verschillende malen op het betrokken ministerie over de subsidie gesproken is. Er konden gegronde motleven voor verhoogfng worden naar voren gebracht, b.v. de hooge belastingdruk. De heer Jansen merkt op dat de oogluikendheid die men in naburige gemeenten bij de toepassing der steun, regeling in acht heeft genomen, bij zonder falikant is uitgekomen, en dat daarvan de werkloozen en de belas tingbetalers de dupe zijn geworden. Spr. maakt den Voorzitter een com pliment voor diens degelijk en correct beheer, dat zeker niet In het nadeel is van de belastingbetalers of van de werkloozen zelf. Van de Vereen, van Ned. Gemeenten is een brief Ingekomen waarin verzocht wordt niet te lichtvaardig adhaesie te betuigen aan verzoekschriften van ge meentebesturen, daar vele onderwerpen die men langs dezen weg aanhangig wil maken veel beter door deze Ver- eeniging ter sprake gebracht kunnen worden. De heer Timmermans vreest dat hierdoor de vrijheid der gemeente besturen wordt beknot en dat verzoe ken aan de V. v. N. G. den weg der ambtenarij zullen opgaan. De Voorzitter ontkent dit en zegt dat hij het eens is met de strekking van het verzoek. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Streekplan de Baronie. Van den Comm. der Koningin ver zoek om toe te treden tot het streek plan „de Baronie". De Voorzitter geeft een uiteenzetting van de bedoeling van dit plan en zegt dat de kosten 2'/2 a 3 ct. per inwoner en per jaar zullen bedragen. De heer Timmermans vraagt in welk opzicht in dit plan perspectieven voor deze gemeente zitten. De Voorzitter zegt dat de gemeente door toe te treden meewerkt aan een algemeen belang. Het maken van een uitbreidingsplan kan in de toekomst hooge kosten vragen, welke kosten vermeden kunnen worden door een plan te doen ontwerpen door het Streekplan—bureau. Reeds verschil lende kleinere plaatsen in de omgeving van Eindhoven hebben daarvan op deze wijze geprofiteerd. Weth. Sassen wijst in dit verband op de actie der Bossche K. v. K. om den trek naar 'a Bosch te beyorderen. De Voorzitter merkt op dat de ge- meente Drimmelen reeds is toegetreden. Hij acht het van belang dat bij het opmaken van uitbreidingsplannen voor naburige gemeenten ook met de be langen van deze plaats wordt rekening gehouden. De heer Dirven gelooft niet dat aanraking met andere gemeenten hier ooit tot moeilijkheden zal leiden. Drimmelen is een uur van Geertrui- denberg verwijderd en Raamsdonk wordt ervan afgescheiden door de Donge. De Voorzitter wijst op de mogelijk heid van bruggenbouw. De heer Jansen merkt in dit verband op dat de lichten op de brug aan de zijde van G'berg nooit branden. Hij acht dit gevaarlijk voor het verkeer. De heer Timmermans meent dat de lichten op de brug zijn aangelegd op voorwaarde dat de gemeente de stroom zou betalen. In dit geval dienen de lampen aan de Bergsche zijde z i. zeker aan te zijn. De Voorzitter zegt dat dit een zeer politieke zaak is, waarin zelfs een radioraad een rol speelt. De gemeente betaalt echter niet de stroomprijs, ai was dat indertijd wel voorgesteld. De heer Jansen vindt het treurig dat een technisch ambtenaar zooveel macht heeft dat hij deze lampen kan uitlaten ais hij het verkiest. Waarschuwing voorledereen! Steeds weer blijkt het, dat niet altijd .ASPIRIN" verstrekt wordt, indien men „ASPIRIN" verlangt. Voornamelijk bij aankoop van losse tabletten. U kunt zich hiertegen vrij waren, door steeds de origineele ver. pakkingen te eischen en wel oranje-zakjes met 2 tabletten a 10 cent en oranjeband-buisjes met 20 tabletten a 70 cent en geen losse tabletten. Elke tablet is voorzien van het Bayer-kruis. Dit is Uw waarborg voor echtheid. Hierna wordt besloten tot het plan toe te treden. Vlschver gunning Van J. Kivits verzoek om vergun ning voor het visschen met de zegen op Donge en Spoorhaven. De Voorzitter zegt dat Kivits d water in 1928 cn '29 gepacht had voor f 60. B. en W. zijn van meening dat men deze wateren, vooral nu er zoo 'n groote werkloosheid heerscht moet vrijlaten voor iedereen. Wordt met de zegen op dit water gevisch dan zal er voor de hengelaars niet veel overblijven. De vergunningen van hengelaars hebben vorig jaar f 106 opgebracht, üe vergunning wordt niet gegeven Waterleldlngtarteven Van de Waterleidingmaatschappi N.—W. Brabant is een aan den minis ter gezonden adres ontvangen, met verzoek om adhaesle-betuiging. Ver zocht wordt het percentage van door het rijk bij de oprichting der maat schappij voorgeschoten gelden terug te brengen van 6 tot 4 pCt. Slechts door dezen maatregel, die de vaste kosten van het bedrijf zal doen ver minderen, zal het mogelijk zijn de zoo gewenschte verlaging der wateriarie ven door te voeren. Het feit dat nog 2000 woningen niet aan het net zijn aangesloten bewijst wel dat deze tarle ven thans te hoog zijn. Nu de Staat de voor deze voor scnotten gesloten ieeningen heeft kun nen converteeren acht de raad van commissarissen het oogenblik gunstig om verlaging te vragen. De heer Timmermans is van mee ning dat een actie van de Vereenlging van Ned. Gemeenten in deze veel ge wicht in de schaal zou kunnen ieggen. Het gaat hier z.i. over een algemeen belang, niet voor een bepaalde streek, maar voor alle Nederlandsche ge meenten die bij een waterleiding zijn aangesloten. s De Voorzitter merkt daarentegen op dat bij deze actie alleen de bij deze waterleiding aangesloten gemeenten belang hebben, andere streekwater leidingen zijn wellicht rendabel b.v. omdat zij in een minder duren tijd zijn aangelegd. Besloten wordt de gevraagde mede werking te verleenen. Van de Waterleidingmaatschappij is voorts mededeeling ontvangen dat de mogelijkheid is geopend de waterver bruikers voortaan per week te laten betalen; de kosten zullen dan 1'/3 a 2 ct. per week meer bedragen, doch dat is niet te voorkomen. Over deze kwestie is voorts een adres ingekomen van de besturen der plaatselijke afdeelingen van R. K. Middenstandsverseniging N. C. B. en R.K. Werkliedenvereniging, Inge volge een besluit van een gecombi neerde vergadering te Made wordt verzocht te trachten de tarieven ver laagd te krijgen. De Voorzitter merkt op dat ver schillende der ondergeteekenden kon den weten dat de gemeenten in deze weinig kunnen doen en dat reeds her haalde malen op verlaging is aange drongen. De heer Jansen wijst op de nood zakelijkheid dat iedere gemeente moet trachten een voldoend aantal aanslui tingen te krijgen. In Geertruidenberg is de toestand in dit opzicht gunstig, maar verschillende andere gemeenten hebben een groot percentage van niet- aangeslotenen! De waterleiding is be- rekend op een groote uitbreiding, daarom zal het naar spr. meent uiterst moeilijk zijn tot verlaging over te gaan wanneer de gemeentebesturen niet zorgen dat allen zjjn aangesloten. De voorzitter weet niet precies hoe het in andere gemeenten gesteld is met het aantal abonnementen. Sedert de wekelijksche betaling is ingesteld zyn echter weer velen aangesloten. In Geertruidenberg maken een 60-tal menschen daarvan gebruik, waarvan verschillenden die eerst waren afge sloten omdat zij niet betalen konden. De heer Jansen is sterk voor verla ging der prijzen, doch verwacht dat men daartoe niet gemakkeiyk zat overgaan ais in alle gemeenten niet is voldaan aan de plicht tot aanslui- ting. De heer Timmermans wyst er op dat het verkeerd is de menschen in dezen tijd, nu zy toch reeds bezwaar lijk kunnen rondkomen nieuwe lasten te gaan opleggen. Spr. acht het beter door lage tarieven de zaak aanlokke lijk te maken om zoodoende te be reiken dat meerdere menschen toe treden. De voorzitter acht het begrypeiyk dat in dezen tyd het aantal nlet-aar.- geslotenen grooter is als normaal. Maar z. i. zijn hier toch grenzen en biykt daaruit dat In sommige gemeen ten niet voldoende is aangedrongen op aansluiiing. De heer Timmermans zou het tegen over sommige gemeenten onbillijk vinden als de minister bleef vasthou den aan den eisch dat er eerst vol doende aansluitingen moeten zijn. Gemeenten waar slechts een klein aantal menschen niet aan hun plicht voldaan hebben worden dan de dupe, Tenslotte is er nog een brief van den gemeenteraad van Hooge Zwa- luwe, waarin verzocht wordt de ge meente op de vergadering van aandeel houders der Waterleidingmaatschappij niet meer te doen vertegenwoordigen door burgemeesters of wethouders, doch door raadsleden. Deze Iaatsten verstaan volgens adressant beter de kunst van bezuinigen. De voorzitter betreurt het dat een dergeiyk schryven is ontvangen en merkt op dat burgemeesters in Zwaluwe in een slecht boekje schynen te staan. De raad van Zwaluwe is echter de plank mis, daar hy moest weten dat art. 78 der gemeentewet bepaalt dat de burgemeester de gemeente verte genwoordigt by alie buitengerechtelijke rechtshandelingen. Vermakeiyk noemt spr. het dat de zelfde gemeenteraad die dit adres de wereld In zond zyn eigen burgemees ter tot afgevaardigde benoemde. Blijk baar bezit dus alleen de burgemeester van Zwaluwe voldoende capaciteiten Spr. stelt voor dtt adres van „den hoogen raad" van Hooge—Zwaluwe voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aangaande de toepassing van art. 125 der gemeente wet, en een daarby behoorend rond schrijven der aid. N.—B. van de Ver eenlging van Ned. Gemeenten worden voor kennisgeving aangenomen. Brandweer. Van de besturen der plaatseiyke afdeelingen van R.K. Middenstandsver., W. B. en R.K. Werkliedenver. verzoek tot het instellen van een plaatselijke brandweer. De Voorzitter zegt dat in de nieuwe politieverordening die binnenkort ter sprake komt bepalingen betreffende de inrichting der brandweer zijn opgeno men. Spr. heeft geen bezwaar tegen oprichting van een brandweer zooals n het adres bedoeld, doch hy heeft ;een klachten over de wijze waarop thans brand bestreden wordt. Er komen af en toe slechts klachten over het te snel blusschen van een brand. Laatst waren wij bij een brand waar de petroleum nog te ruiken was, zegt spr. Spr. wyst er voorts op dat de wijze waarop thans tegen brand wordt op getreden zeer voordeelig is en toch afdoende, wat wel blijkt uit het feit dat de branden altijd tot een enkel perceel beperkt biyven. De politieverordening hoopt spr. in de volgende vergadering aan de orde e stellen. De heer Timmermans heeft allen lof voor het optreden der plaatseiyke brandweer. De heer Jansen acht het een onge- wenschte toestand als politie of nacht, wacht by een brand moeten blijven en geen dienst kunnen doen in andere deelen der gemeente. De Voorzitter zegt dat dit niet te voorkomen is. daar hy niet beschikt over een groot politiecorps. Landarbetderswet. Van Z. A. Leenaarts is een verzoek ngekoinen om een voorschot van 3000 tot verkrijging van een plaatsje aan den Parallelweg. De Voorzitter geeft een uitvoerige oelichting bij dit verzoek, waaruit blijkt dat dit geval niet overeenstemt met de bedoeling der Landarbeiders, wet. Aanvrager is vroeger mede- eigenaar geweest van den grond die tiij wil koopen en die thans aan zijn zuster behoort. De eigenaresse zegt dat zy het stuk grond in 1926 voor 2750 van adressant gekocht heeft en nu durft men f 4000 vragen 1 De Voorzitter doet vervolgens mede deeling van een schryven dat de broer van den aanvrager hem heeft gezonden, met de bedoeling aan te toonen dat zyn broer voor een voorschot In aan merking komt. De Voorzitter vindt het vermakeiyk dat deze broer, die aanvrager te hulp wil koopen, juist een opsomming geeft van alie zwakke punten van diens verzoek. Spr. gelooft dat met inwilliging van bet verzoek niet de adressant doch de eigenaresse van den grond gebaat zeu zyn en stelt daarom voor afwyzendte beschikken op grond van de volgende motieven: Adressant vindt niet in loondienst zyn hoofdberoep, hy is niet bekwaam voor het werk, hy is niet voldoende gegoed om de kosten te betalen en de prys van het land is te hoog. De heer Timmermans merkt op dat het voor den persoon in kwestie van geen befeekenis is dat dit verzoek wordt Ingewilligd. Alleen zou de ge meente treden tn de plaats van de eigenaresse, die ermede gebaat zou zyn. Weth. Sassen stond aanvankeiyk niet onsympathiek tegenover de aan vraag, doch verschillende mededeelin- gen hebben hem tot andere gedachten gebracht. De heer Jansen raadt aan voorzichtig te zyn met deze zaken daar de gemeente er tenslotte de dupe van zou kunnen worden. De heer Timmermans wyst erop welke goede resultaten In andere ge meenten zyn geboekt door toepassing der Landarbelderawet. Vele nyvere arbeiders hebben daardoor gelegenheid gevonden zich op te werken. De heer Staal wil In deze de oplos sing op andere wyze vinden. Hij zou een voorschot van f 2000 willen geven en de broer of zuster, die met adres sant zoo goed bevriend schijnen, borg laten blijven. De Voorzitter zegt dat de Land- arbeiderswet niet van borgstelling spreekt. Wordt afwijzend beschikt. Salarisverhooging. Van P. Meyers a. t. s. verzoek om salarisverhooging. De Voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zy» dat het werk dat door den betrokken ambtenaar wordt gedaan salarisverhooging motiveert, Deze ambtenaar heeft de geheele adminis tratie der steunregeling op zich gekregen waarvoor andere gemeenten een spe- ciale kracht moesten aanstellen. De ambtenaar heeft spr. gezegd te rekenen op een verhooglng van f 750. De heer Jansen betreurt het zeer dat plaatsen van even beneden de 3000 zielen hun ambtenaren veel slechter bezoldigen kunnen, ofschoon de werk zaamheden dikwyis even groot zijn. Spr. vraagt of de betrokken ambtenaar ook wel eens buiten kantooruren weikt. De Voorzitter zegt dat dit we) eens voorkomt doch geen regel is. De heer Jansen moet toegeven dat den ambtenaar meer salaris toekomt. De regeling der ambtenaren-salarissen vindt spr. zeer onblliyk. De heer Timmermans acht het billijk dat ook den volontair een gratificatie wordt toegekend en stelt voor de ver hooging voor den ambtenaar te stellen op f500 en de gratificatie voor den volontair op f250.— De heeren Staal en v. d. Loo gaan met dit voorstel accoord. De Voorzitter zegt dat ookB. en W. over de gratificatie van den volontair gesproken hebben, wordt hem f 250.— toegestaan dan zal natuurlijk de ge wone toelage van f 100.komen te vervallen. Ook B. en W. vinden een verhooging van f500.— voor M. wen- scheiyk. Men kan nu wel over het bedrag praten, zegt spr., maar als er een werkiooze bijkomt kost dat de gemeente ook jaarlijks f500.— en daarover wordt in het geheel niet ge sproken, Het voorstel-Timmermans wordt aan genomen. De verhoogingen zullen ingaan per 1 Januari j.l. De Voorzitter deelt nog mede dat de Minister heeft goedgevonden dat voor verschillende woningen der woning bouwvereniging de huurprys met 50 cent per week wordt verlaagd. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. De Tarief muren omlaag! „De Vereenigde Staten streven er bij de komende economische bespre kingen, vooral naar, de wereld te redden uit het moeras van economisch nationalisme", aldus verklaarde de Amerikaansche minister van bnitenland sche Zaken Cordell Hull, in een persconferentie. „Amerika is de natie, welke voornamelijk verantwoordelijk is voor den noodlottigen tarievenwed- oop en is ook een van de naties, die de grootste schade heeft geleden in zijn buitenlandschen handel, welke in eenige jaren gedaald is met zes milli ard dollar. Twaalf jaar lang heeft Amerika een verderfelijke nationale politiek van isoleering gevoerd en het is thans den hoogsten tijd, dat aan deze politiek een einde wordt gemaakt en een plan voor loyale nauwe inter nationale samenwerking wordt aange nomen. Het doel moet zijn door een internationale overeenkomst inzake de verlaging der handelsbarrières een wederzijdsche uitwisseling der overtol- ige productie van£alle landen te ver krijgen. De Ver. Staten hopen, dat het buitenland tezamen met de Amerikaan sche regeering een einde zal maken aan het oude systeem en den weg zal vrijmaken voor betere levens voorwaar-

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2