li mi u je Ectto van Del Zuiden" ft KANTONGERECHT HET blad voor Waalwijk en de Langstraat. Politieke Rede van Minister Mr. Dr. Deckers, te Waaiwl|k. (Vervolg.) Spr. wijst op de moeilijkheden die werden ondervonden bij de dekking van het tekort van 148 millfoenopde Staatsbegrooting, vooral de tegenkan- tingen van de SD.AP., die wel erkent de noodzakelijkheid van het behoud van het fi i. evenwicht, doch deson danks haar medewerking aan sommige daartoe noodzakelijke maatregelen ont houdt. Oidanki het feit dat men erin ge slaagd is het begrooiingstekort te dek ken, bijft spr. het toekomstbeeld somber zien. Toch moet Nederland tevreden zQn met de positie die het inneemt in den economischen wereidstorm. Oe instellingen voor sociale zorg zijn im ners nog onaangetast gebleven, ons onderwijs is nog steeds een model en ons credlet is ongeschokt gebleven. Nag kan de Nederlandsche gemeen schap de lasten dragen, daarom is er voor pessimisme geen plaats. Wel moei er plaats zijn voor werkelijkheidszin; pessimisme doodt de daad, doch werkelijkheidszin zet aan tot daden. Aan de krachtige, eendrachtige, trouwe en beginselvaste daad van't katholieke volk heef1 de samenleving tha.iS meer dan ooit behoefte. Wij kunnen die daad verrichten omdat wij weten en gelooven dat O ad zelf tot ons heil de groote moeilijkheden toelaat, waarvoor wij gesteld zijn, maar ook dat Ood ons de kracht zal schenken die moeilijk, heden te overwinnen. Spr. toont dan aan de noodzakelijk, held van den door Ood ingestelden staat en van het Staatsgezag dat van God komt. Oelukkig het land, zegt spr., dat nog een regeering bezit die beseft dat haar gezag niet van de menschen komt doch van Ood, daar zal geen egiïime heer- schen, daar zal de orde worden gehand* haafd die noodlg is om de menschen gelegenheid te geven het eigen belang te behartigen, daar zal de vrijheid worden beschermd, dat groote christe lijke goed dat de mensch noodlg heeft om gelukkig te z';n. In moeilijke tijden ais waarin wij leven wordt meer dan ooit een krachtig gezag geëischt en is elke aantasting van dat gezag een dubbel ernstig kwaad. Toch kan spr. niet ontkennen dat er juist in dezen tijd dubbel zoo hard gewerkt wordt voor de „Hij heeft er gisteren toch zoo leuk mee gespeeld JACQUELINE SP. Oplossingen van de vorige week, 1. Stal, mal bal, dal, gal. 2. r dok aster oesters Rotterdam stormen adder mat m 3. Courant, machine, cirkel, ellips episode. 4. Lena. Meta, Uni, Mina, Tlllie Mia, Muni, Fiori, R ka. Nieuwe Raadsels. 1. Op de kruisjesiijnen komt denaam van een een werelddeel: x klinker xxx tijibepaling xxxxx spijs xxxxxxx plaats op de Veluwe xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx niet gereld xxxxx zeer velen xxx boom x klinker 9 O 2 6 1 4 7 5 2. Vrucht 3. Voertuig 4 Vorm van het werkwoord slaan 5. Vorm van het werkwoord teekenen 6. Meisjesnaam 7. Niet dichtbij Verticaal. I. 8. 9 10. Vlugheid Plaatsje in Brabant Qroote boomen Naam van een maand. 3. Vervang de streepjes door letters zoodat er een zegswijze komt staan v nkoe erhu kn. Gezagsondermijn fng. Het is alleen ter ernstige waarschu wing en tot oproep van alle kracnten die het wettig gezag kunnen schragen, aldus de Minister, als Ik herinner aan de treurige gezagsaantastende gebeur tenissen op een der Nederlandsche oorlogsbodems, en de niet minder treurige en niet minder gezagsaantas. tende houding, toen aangenomen door de S.D.A.P. Ten bewijze daarvan geeft spr. een opsomming van eenige op schriften boven artikelen die in de bewogen Februari.dagen in de s d.-pers ziji verschenen. Met nauw verholen vreugde, aldus gaat spr. voort, gaf de socialistische pers de gebeurtenissen weer. Vergelijking van het gebeurde met muiterij kwam niet over haar lippen, zij vergoelijkte de daad onmid deltQk en keurde haar eerst later a Men sprak niet van muiterij, doch van demonstratie. Maar de regeering stond hier voor 4en onafwijsbaren plicht om, desnoods met geweld de muiters tot onderwer ping te brengen en zich niet te laten overladen met spot en smaad Zjo werd door een parilj die zich demo crailsch noemt de overheid behandeld toen zij in spannende dagen ook ter bescherming van democratische instellingen van ons volk misdadige muilelirgen moest doen buigen voor het wettig gezag. (Applaus). Maatregelen van Defensie Ingrijpende maatregelen waren noo- dig om ervoor te waken dat zooiets niet ten tweeden male zou voorkomen en dat het kwaad zou voortwoekeren Daartoe was noodlg het verbod van het lidmaatschap der S D A P. voor beroepsmilitairen. Van s d.-zijde noem de men dit een aanslag op de geeste iljke vrijheid. (Terloops wijst spr. erop hoe de f.'d. de geestelijke vrijheid h)oghield in Spanje en Mexico 1), doch spr. toont aan dat daarvan iu net geheel geen sprake is. Hier is immers slechts sprake van beperking der vrijheid van mannen die vrijwillig in bepaalde omstandigheden verkeeren. Voor ieder is het dan ook duidelijk, aldus spr., dat het hier geen aantasting der geestelijke vrijheid betreft, doch slechts een gebruiken der overheids bevoegdheid in het algemeen belang De S.D.A.P. wenscht deze maatregelen niet, geeft er op afmaar zal ze desondanks hebben te aanvaarden. (Luid applaus). Duidelijker dan ooit is den laatsten tijd klaarblijkelijk aan het licht ge treden het wezenlijk revolutionnalr karakter der S D.A.P. Het zou dan ook een groot plichtsverzuim zijn van de overheid als zij niet alles zou doen om haar gezagsapparaat niet door dezen revolutionnatren geest te laten aantasten. Dit gezagsapparaat moet op de eerste plaats betrouwbaar zQn. De bevolking die er zijn zonen en jaar lijks 90 millioen voor afstaat moet daarop kunnen rekenen Ais de weer macht eens geroepen zal zijn om zijn hoogere plichten tegenover den staat <e vervullen, dan moet zij dat doen als een willige macht in handen der overheid. Wij moeten diepe krijgsmans- trouw in onze weermacht hebben De ijlen zijn er niet naar dat wij 't met onze weermacht zoo nauw niet be hoeven te nemen. Z H. de Paus wees er in Zijn laatste consistorie nog op dat het gevaar voor den wereldvrede op het oogenblik grooter is dan ooit. Niemand zal katholiek Nederland van militairisme kunnen beschuldigen. 0)k de minister van defensie weet zich daarvan vrij. Wij staan op het standpunt dat de militaire uitgaven zoo laag moeten blijven als dat mo gelijk is, maar ook niet lager. Vurig wenschen wij met Paus Benedicius XV dat meer en meer de stoffelijke macht van de wapenen zal kunnen plaats maken voor de zedelijke macht van het recht. Ten bewijze dat Nederland's regee ring met dezen geest bezield is haalt de minister tal van voorbeelden aan, waaruit dezen wil gebleken is. Zou het van Nederland afhangen, zegt spr dan zou men op den weg naar ver mindering der bewapening heel wat sneller zijn voortgegaan als dat thans het geval is. Reeds de naam van het departement toont het karakter onzer weermachtdefensie, opdat wij kunnen blijven vrije burgers In een vrij land Spr. wijtt op de vele bezuinigingen die reeds bij Defensie zijn toegepast. In 1922 bedroeg het cijfer voor deze begrooitng 130 mtllioen en in 1932 nog slechts 99 millioen, een vermin dering dus van 25 pCt., of, zoo men in aanmerking neemt dat men sommige uitgaven die thans bi] Defensie zijn ondergebracht nooit zal kunnen missen, zelfs 35 pCt. En ondanks deze ver mindering in 10 jaren werd in 1933 opnieuw 8 millioen bezuinigd, In wer kelijkheid Is er geen hoofds uk op de begrooting waarop meer bezuinigd is. De socialistische eisch van 25 pCt, vermindering is reeds lang een feit geworden. Als de socialisten durven eischen dat van het huidige bedrag nog 25 pCt. af zal gaan. dan verwijst spr. naar het socialistische Denemarken dat voor militaire uitgaven 19 pCt. van zQn begrooting noodlg heeft, tegen Nederland maar 13 pCt. De offers voor de weermacht worden ten deele ook gebracht voor de hand having van het Nederlandsch Gezag tn Indll. 50 millioen bewoners van het Neder landsche Rijk hebben er recht op dat Nederland zijn plicht jegens hen ver vult Ook Indlë is door de crisis ge treffen en ook daar maken revolution naire elementen van den toestand mis bruik tot opru T ig tegen het gezag Wil moeten Ind blijden helpen li sioffdQken maar ook In hoogeren zin Ondanks moeilijkhedrn, zorgen er. felle bestrijding voeren wij den strijd met groote opgewektheid, want wij gelooven in den onverwoesbaren trouw, in ons ideaal, en wij houden zooveel van ons land en vreejen den arbeid niet. Stoere werkers heeft Brabant altijd gehad. Hier op de heide van ons goede geweest heeft ons volk werken geleerd, toen onze vaders In hun zweet den somberen bodem moes ten omzetten in vruchtbare landouwen. Uit dit volk zouden opkomen heele scharen van landbouwers, nijvere mid denstanders, fabrikanten van beteekenls en zelfs groot-lndustrleelen die de wereld overschouwen. Harde werkers zijn de Brabanders, die hun gewest in economisch opztch tn de allereerste rijen brachten, en ook goede Nederlanders. Daar gaan wi) fier op. Voor alles willen wij zorgen dat onze Koningin geen trouwer onder danen hebben kan dan zij vindt op de Noord-Brabantschen grond. (App'aas). Spr. wijst erop wat het Brabantschc volk deed In 1918, doet in den huldi gen tijd en zal doen In de toekomst. Brabant wil trouw zijn aan het gezag, omdat het weet dat dit gezag komt van Ood. Daarom mogen wij vertrou wen, zoo eindigt spr., dat Brabant's kiezers ons krachtig steunen zullen opdat wij weldra zullen zien optreden een volksvertegenwoordiging en een regeering, die in wijze samenwerking, gezegend door Ood, ons lieve vader land moge leiden door de donkerte der tijden heen naar een toekomst van welvaart, vrede en geluk Een krachtig applaus volgde op deze met geestdrift uitgesproken rede. De heer Smolders bedankte Minister Deckers en gaf de aanwezigen het parool mee: Stemt op 26 April op No. 1 van Lijst 25. Met den Chr. groet werd de ver gadering hierna gesloten. Zitting van Donderdag LI. Als de wegenwet niet bestond. In Loonopzand is een kwestie han gende betrtffende een particulieren weg die sinds menschepheugenis als open- baar pad heeft dienst gedaan en die voor de bewoners van het gehucht Kraanven de gewone verbinding vormt met het dorp. Zonder eenige aantoer- tclng konden de buurtbewoners van den weg gebruik maken, zonder dat hen door de eigenaars ook maar iets werd in den weg gelegd De wegenwet heeit in dien vredigen gang van zaken echter stoornis gebracht. De eigenaars zagen ln dat ze het recht op hun weg zouden verliezen als ze riet den weg bewandelden dien de Wet aanwees Dus plaatsten zij een bordje .Eigen Weg" en vervingen dit na den ver— eisebten termijn door .Verboden Toe gang". De bewoners trokken zich daar al bQzonder weinig van aan en gingen den weg die hun vaders en grootvaders al jaren gegaan waren. Zoodoende werd een proces uitgelokt Den looiers, knecht den O. viel dit verbaal te beurt, en zoo had deze zich thans te verant woorden voor het feit dat hij zich op 0 Febr. 's avonds 6 uur had bevonden op een perceel toebehoorende aan v. d. Hoven, zonder daartoe ver. gunning te hebben gekregen. Mr. Pastoors nam de zaak van den 3. en daarmede van de bewoners van Kraanven ter harte en hij had daartoe een vijftal getuigen cécharge mede gebracht, die allen sinds meer dan 0 jaren van den betrokken weg hebben gebruik gemaakt. De verdediger was van oordeel, dat het een zuiver civielrechtelijke kwestie betrof en meende daarom dat schorsing zou moeten worden uitge- sproken. Desondanks ging de Kantonrechter tot het getuigenverhoor over. De verbalisant, rijksveldwachter 5ullens, werd het eerst verhoord en uit zijn verklaring bieek dat voor de afsluiting de weg steeds voor het publiek heeft opengestaan. Sinds 1914 rent getuige dezen toestand Bi] het opmaken van het proces-verbaal heeft hQ zich echter slechts aan de wegen, wet gehouden. Oetulge E. v. d. Hoven, een der drie eigenaars van den weg heeft ndertljd het perceel van zijn vader overgenomen. HQ geeft toe dat de weg altijd voor het publiek is toe. gankelljk geweest, doch zegt er bQ at het onderhoud nooit door de overheid verzorgd is. Van de getuigen k décharge werden er slechts een drietal gehoord, n.l. O. van Oorcum, P. van Laarhoven en Z. de Kort allen landbouwers te „oonopzand. Eenstemmig verklaarden zij dat zoo ang als zij zich herinneren de weg oor het publiek gebruikt is, zonder dat daarop ooit aanmerkingen gemaakt zijn, Het is de gewone weg waarlangs de bewoners van Kraanven ter kerke Drs. Gé dtó van l.nbetck patste in „Ojgarg" ordernaar.de oichtrt gelen gewijd aan de nagedachtenis van „Toontje Vlvle". een beker d Waalwijk» y >e, een oer.valtman op 'l gtbitd der meubelmakerij, spe ciaal het opmaken van antieke meubelen, waarin hij een groote vaar digheid bezat en waarin hij de veie Fransche vaklui in dit genre evenaarde. Op dit terrein wisten Drs. v. 1. en vele anderen hem zeer te waardeeren, daarom dit goede „in memoriam", dat wij In de gele genheid zijn hier over te drukken. IN MEMORIAM ANTONIUS VIVIE. Dimltte paululum ut quiescam, donee optata veniat dies. Grafschrift Trcyes. (F ankrijk) St. Urbaanskerk. Gaat zachtkens heen en laat mij rusten Totdat kome de verhoopte dag, Dat wij landen aan de eeuwgs kusten, Lijk Sint jans Openbaring het zag. Antonius Vivie was mijn naam, Ir. dit arme, sterflijke leven. M'n moede handen vouwde ik ter dim; Tachtig jaar had God mij gegeven. Ik werkte aan kasten en schrijnen fraai Geen wortel van noterboomen Noch coromandel was mij te taai. Nu lig ik hier stil te droomen, Al mocht ik verwerken gansch een woud Van mahonie en cederboomen. Tus«chen zes planken van vurenhout Wachtend tot de engelen komen. PJeng voor m'n zonden een kort gebed, Meer kunt ge mij, arme, niet geven, Dan is m'n ziele voor O 'd gered In eeuwige, hemelsche leven. Gérard van Imbeeck. Waalwijk. 5 April 1933. O erge-omen uit „Opgang" 8 4—'33. gaan. Aan weerszijden is een heg geplaatst. In zijn requisitoir zeide de Ambte naar van het O.M. dat hij het me: de redeneering van den verdediger vol komen eens zou zijn als de Wegenwet niet bestond. Er ontbreekt bovendien een element dat de weg tot een open. baar zou maken n.l. dat het publieke gezag zich den weg heeft aangetrokken, dat dit geschied is is spr. nog niet gebleken. De wegenwet is juist ge maakt om duidelijk te onderschelden wat openbare weg is en wat niet. Volgens deze wet wordt een weg openbaar als hij 30 jaren voor het publi k is toegankelijk geweest of wanneer dat slechts 10 jaren het geval is geweesf, terwijl de overheid het onderhoud heeft op zich genomen. Daarop is echter de uitzondering gemaakt dat eigenaars hun particulier recht kunnen behouden door den weg te voorzien van een bordje .Eigen weg". De vraag is: heeft de recht hebbende openbare bestemming aan den weg willen geven Het blijkt van niet, anders zou hij geen gebruik hebben gemaakt van de gemaakte uitzonderingsbepaling. De Ambtenaar vraagt veroordeeling van den verdachte tot 50 ct. boete of 1 dag hechtenis De verdediger ziet dezen kwestie als van zuiver civielrechtelijken aard en is van meening dat het openbaar gezag niet in dergelijke zaken moet treden. Voor hem gaat het over de kwestie of op deze weg rust de onis van „openbare weg" en daaraan doet z.t. de wegenwet niets af. De verdediger vergelijkt dezen weg met de IJzerstraat in Tilburg, die ook aan particulieren behoort. Evenals daar is ook hier een bestemming aan wezig want de menschen maken sinds menschenheuger.ls van den weg ge brulk. Al was de weg niet openbaar dan was het toch zeker een „buurpad" waar men het recht geeft overheen te gaan. Daarom acht spr. de zaak zuiver civielrechtelijk en hij vraagt dan ook schorsing. Wordt niet tot schorsing besloten dan vraagt spr. uitdrukkelijk motiveering van dit besluit en geen toepassing van straf op den verdachte De uitspraak wordt bepaald op 27 April a.s. 'n Gevaarlijke. Als hi] met hark en riek gewapend van het land komt pleegt een boer enkele aardappelen te prikken aan de gevaarlijke deelen van zijn werk uig, Zoodoende voldoet hij aan de eirchen van de politieverordening, doch wij zouden niet graag tegen dergelijke „gevaarloos" gemaakte voorwerpen opbotsen De landbouwer J. J de B. te Waspik maakte op een dergelijke manier de straat onveilig. Hij zat n.l. op de flets met een vlijmscherpe schop in de hand en het gevolg daarvan was dat hij, toen hij voor het verkeer van de andere zijde ruim baan moest maken, juffr. de R die daar stond te praten met een schop door het gezicht aaide en haar een fl nke wonde toebracht. Aanvankelijk trachtte verdachte zich te redden door een smoesje te ver zinnen, dat echter wat al te weinig geloofwaardig was. Juffr. de R. zou n 1. toen zij hem zag zoo blij geweest zijn dat ze op hem en daarmede op de schop toevloog. De juff ouw ontkende die bijzondere genegenheid en zeide dat zij hoogstens haar hoofd had omgewend. Bovendien legde zij een briefje over met verzoek tot schadevergoeding tot een bedrag van f 7 50. Er kwam nog een tweede getuige by te pas, die de verklaringen van de juff ouw bevestigde. Kantonrechter vond het een gevaar, lijk ding, zoo'n schop op de fins en gaf f5,— boete met toewijzing der civiele vordering. Hij neemt er geen genoegen mee. Voor de derde maal kwam de jager J. v. d. B. uit Nieuwkuik zijn jagers overtreding belijden of liever ont kennen, want ook nu hield hij vo dat hty niet op het land van G )8. Buijs geweest is. Veldwachter Verhoeven wist echter beter en twijfelde niet in het minst. Contorm den eisch veroordeelde Kantonrechter verdachte tot f 20 boete subs. 10 dagen, met verbeurd verklaring van het geweer. v. d. B. pruttelde wat tegen daar hij z.i. geen straf verdiend had. Hij zal er dan ook geen genoegen mee nemen. Dan maar in beroep. Waterleiding. Er was weer een bedenkelijke reeks waterleidingszaken. Tnans leverde Kaatsheuvel het leeuwen deel. Wij zullen de melan cholieke zangen der verdachten maar verzwijgen, we kennen die immers: goed water, geen geld, ondoorgronde lijke manipulaties der maatschappij. C. S. had bezwaren van principietlen aard en hij bracht die met kiem van redenen en gebaren naar voren. Het systeem der waterleiding is z.i. Russisch en in strijd met het Neder landsch recht dat het volk toch vrijheid toekent en het is onmiskeubaar dat die vrijheid door de waterleidings. bepalingen wordt aan banden gelegd. Wanneer het een particuliere zaak was zou het rijk wel anders praten, maar het is „Vadertje Staat" in hoogsteigen persoon die hier de lakens uitdeelt. Dat vindt verdachte blijkbaar het bedenkelijke. Vandaag of morgen, zoo redeneert hij, gaat de Staat nog een kotfi:- en theehandel opzetten en dan moeien we daar ook maar gaan koopen GEMENGD NIEUWS. Groote heidebrand bij Leende. Ongeveer 400 k 500 hectare afgebrand. Het vuur nog niet gebluscht» Gistermiddag omstreeks vier uur is onder Leende op de Leenderheide een felle brand ontstaan, waarbij het vuur met ongelooflijke snelheid voort, woekerde en op sommige plaatsen zelfs de Belgische grens naderde Omstreeks acht uur 's avonds was reeds een oppervlakte van ongeveer 400 a 500 hectare afgebrand, meestal heide en vliegdennen. Aan het blus- schingswerk namen 350 mannen van de werkverschaffing, waarop de brand is ontstaan, deel alsmede de bosch brandweer uit de naburige gemeenten. Gisteravond omstreeks tien uur woedde de brand nog met groote kracht voort. Het liet zich aanzien, dat het den ganschen nacht zal blijven branden. Vijftig personen zouden den ge- heelen nacht aan het werk blijven. Totdusver staat men vrijwel machte loos tegenover de vuurzee. Tot heden wordt er geen huis of boerderij bedreigd. Ondertusschen zijn vele hectaren prachtige bosschen een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. Vermoedelijk is deze te wijten aan het achteloos wegwerpen van een brandende lucifer of sigaret. 1 Horiz-jut ai. 1 Stad WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6