k m tu kt m ChrisieliiKHisiorische Kiezers li NO. 1 Ihr. Mr. 0.1. DE GEER Brief uit Waspik. Mo. 1 van Lijst 24. No. 34. Zaterdag 22 April 58. 56e Jr». DERDE BLAD. Waspik, 20 April 1933. Geachte Lezer. Voor den derden keer mocht U in de Echo van vorige week een Post scripta uit Waspik aanirt ffen. Den eersten keer, onder de rubriek Inge zonden stukken dacht Ik met een lezer te doen te hebben, en was verheugó, dat Angorensis mijn „tekort-aan-lette- ren" aanvulde. Den tweeden keer dacht ik aan een nalatigheid van den zetter, maar nu ik ook voor den derden maal een P. S. in een .vrije" kolom, dus onder verantwoordelijkheid van De Redactie aantref, meen ik in Angorensis een collega te moeten zien. Ik hoop dat het goed gaat, maar ik vrees dat eenige wrijving niet steeds zal kunnen uitblijven. Mijn collega begint mij tenminste nu al van .gappen" te beschuldigen! Oeach1e Lezer, zoo U weet heb ik vorigen keer een gedeelte van het tweede P. S besproken. Wat daarin goed was, of b?.:er gezegd, wat geschreven was ter behartiging der goede zaak, heb ik nog wat aanged.kt. En wat daarin, naar Angorensis zelf heeft moeten toegeven, geheel bezijden de waarheid was, heb ik getracht recht te zetten. Dit heeft Angorensis waar schijnlijk minder goed gesmaakt, maar daar hij mij zoo heel aandoenlijk zijn vereerde leermeester noemt, zou ik hem als eerste les moeten leeren, dat heeft hij onze inwoners eens het wal gelijke van zulk een S.D.A P.-vertoo- ning van nabij willen laten zien. Verder, waarde Lezer, wacht Ango rensis op een daad van het Bestuur onzer R. K. Kiesvereeniging. Dit be- stuur is samengesteld uit Den Zeer Eerw. Heer Pastoor, den Edel Achtb. Heer Burgemeester, twee voormannen van den R K. Middenstandsbond, t*ee van den Boerenbond, en twee der R K, Werkliedenvereeniging. Volgens mijn idee werkt men hier harder als menigeen denkt, en enkelen hunner zag ik ter vergadering te Geertruidenberg massa zich blind staart en die toch practisch onuitvoerbaar zijn. Waar zou bijv. de Regeering het geld vandaan moeten halen in dezen tijd voor een door de S.D.A.P. voorgesteld Staatspensioen voor iedereen. De S. D. A. P. zal daarop wel een antwoord ge ven, doch zij zegt er niet bij dat dan de kip geslacht zou worden die de gouden eieren moet leggen. Wat te zeggen van een slagzin als: 50.000,besparing per dag voor militaire uitgaven" door afschaffing der militie en overdracht van het hoog- 0 0 ste internationale gezag aan den Vol- en te Waalwijk waar resp. Dr. Moller kenbond? Heeft de A.D.Ü. dan niet ge en Zijn Exc. Min. Deckers het woord volgd de totale practische onmacht van voerden. Zouden deze voorvechters nu n et capabel zijn om zelf ook het initiatief voor zulk een spreekbeurt te nemen? Ook ik had gaarne een begaafd spreker hier gezien, maar ik vermoed dat er wel reden voor zal zijn als het niet gebeurt. Zou soms de kas niet toereikend zijn? We betalen betrekkelijk maar een zeer geringe contributie! Wat er ook van zij,onze Katholieke kiezers geven hun stem aan No. 1 van lijst 25. Is 't anders, dan valt 't me tegen. En thans, waarde Lezer, nog een klein brokje eigen werk, dus niet gegapt van Angorensis. Gelukkig zien we in Waspik een beetje opleving bij de Lederiabriek, de Scheepswerven en in de Bouwbedrijven, maar voor de grond werkers wordt het nog hoe langer hoe slechter. De meesten hunner zijn dan ook aangewezen op onze werkver schaffing, welke op heden alweer ver gevorderd is met het ophoogen der kaden aan den Bovenkerkschen polder. Als verder perspectief bespreekt men thans ook ophooging van andere dij- ken. Heel aardig uit oogpunt van werkverschaffing, maar tegelijkertijd stellen verschillende polderbesturen alles in het werk, om binnen afzien- baren tijd, de afsluitirg van het Oude Maasje gedaan te krijgen. En als dit gelukt zit men met hooge dijken, die veel gekost hebben en vrijwel geen nut meer afwerpen. In geheel Noord mogen verwachten dat deze derde missie tentoonstelling minstens even voortreffelijk zal slagen als dat met de beide voorgaande het geval was. eer» brlefschtijver iedere pti. hO£ bitter dan ook, moet kunnen slikken, en dat men een anders meening nu niet zoo heel gauw met .gappen" moet betitelen. Bovendien zou tk misschien eerder nog van .gappen" kunnen spreken. Angorensis schrijft Postscripta, wat in een woordenboek vertaald wordt met .naschrift". Ik kan echter In de P. S. van Angorensis niet zoo zeer de be doeling zien mijn brieven aan te vallen; wel zie ik de bedoeling om Adept voor te ziji. Een klein voorbeeldje: Mijn Waspiksche brieven verschij en om de twee weken, de laatste dus nu juist veertien dagen geleden. Twee dagen daarna zien we hier de bewuste S.D.A.P.-reclamewagen rijden, voor Adept natuurlijk een dankbaar onder werp, om in zijn volgenden brief over te schrijven. Angorensis is Cchter zoo vriendelijk om mij het gras voor de voeten weg te maaien, en dat wel in een P. S. (lees: naschrift) Voelt U, geachte Lezer, dat de verhouding tus- schen twee schrijvers, die elkaar bo vendien heelemaal niet kenner, op die manier niet erg vriendschappelijk zal worden, en dat het zeifs zoo ver zou kunnen komen, dat of de een, of de ander zijn goedbedoelde schrijverij zal moeten staken? Ook ik zal niet steeds op het schrijven van Angorensis agee- ren, maar ik zal hem toch ook een beetje in de gaten houden. Ook ik kan verkeerde inlichtingen krijgen, want een schrijver die geheim wenscht te blijven moet alles op de straat opvis schen en kan nooit eens ter be- voegder plaatse aankloppen, maar van Angorensis is het nu al bt wezen dat hij de plank wel eens mis slaat. Om bijvoorbeeld nog eer.s op die bewuste reclame-aulo lerug te komen, zou ik nu al moeten vertellen, dat de zaak zich eenigszins anders heeft voorgedaan, en dat niet het dictatoriale optreden van den loco-burgemeester, maar den drang van eenige weldenkende burgers op dien wethouder, een einde maakte aan deze ergerlijke vertooning Zoo bekend is, berust de macht om derge lijke voorstellingen te verbieden bij het hoofd der politie, in Waspik dus bij den Burgemeester. Op onverklaar bare wijze, wellicht door een misver stand, gaf deze toestemming. De auto kwam, en de bewuste wethouder liet de verantwoording voor den burge meester, die, bij het hooren van al het moois dat de luidsprekers uitbraakten, zeer zeker weer direct zou hebben ingegrepen. Jammer genoeg was deze echter niet ter plaatse, en het was voornamelijk naar ik meen een be stuurslid der RK. Kiesvereeniging die den wethouder wees op zijn plicht om de gegeven vergunning terstond weer in te trekken. Eere wien eere toekomt! Wat daar nu verder de ge- meenteraad mee te maken heeft is me niet recht duidelijk, en van een houding zou ik dan ook maar heele maal niet gerept hebben. Me dunkt, dat onze geachte Burgervader zelf wel in staat is om zijn „mea culpa" in te zien, en dat er de Raad nu niet pre cies Is alleen om op een fout van deze of gene te gaan vitten. En daar onze Burgemeester zelf, als voorzitter der R K. Kiesvereeniging fungeert, zal hem dit helaas gebeurde feit wel dubbel spijten, of zal hij wel degelijk zijn reden hebben gehad, om deze reclame toe te laten. Mogelijk zelfs den Volkenbond in de internationale, vooral economische politiek, en vooral ook in het conflict in het Oosten? Katholieken van Waalwijk, laat l niet verleiden door nietszeggende leu zen. Geeft Uw stem uitsluitend aan de Partij die in het verleden bewezen heeft dat ze haar taak begrijpt, en den moed en den durf heeft, ook in de moeilijkste omstandigheden, de ver antwoordelijkheid voor hare daden op zich te nemen. Waagt U niet aan een partij die nog niets heeft getoond dan looze verkie zingszinnen die erop berekend zijn de massa af te leiden van de helaas heden niet aangename levenswer kelijkheid, doch ze te verblinden door mooie onvervulbare voorspiegelingen. Waagt U niet aan een linksche partij die zelf den durf niet heeft eenige ver antwoordelijkheid in de Regeering op zich te nemen, en die tot heden niets anders heeft getoond dan kritiek zon der eenigen ophouw, dan verstoring van gezag en orde. Waagt U niet aan eenige dissidente Katholieke partijtjes, die alleen reeds door hun afscheuring, trots waarschu wingen van het hoogste Katholieke ge zag, een onkatholieke daad stellen, waarvan de S.D.A.P. zelf zegt dat deze afscheuring alleen aan haar (de S. D. A. P.) ten goede kan komen. Dat op de candidatenlijst van de Kath. Prof. er- aart in Groningen en Leeuwarden van de GO benoodigde handteekeningen er 55 waren van Socialisten, spreekt toch wel duidelijke taal Al deze kleine partijtjes zijn trou wens juist door hare onbelangrijkheid tot practische werkeloosheid in de ka mer gedoemd. Brabant stelt men alles in't werk om de landerijen een goede afwatering te geven. En als men nu verschillende grondwerkers hoort beweren, dat ook onder hen de werkloosheid zou zijn opgeheven, enkelen alleen al, wanneer men in den Bovenkerkschen Polder liet doen, wat voor 't land noodig is dan zal iedereen het eventueel nut van verhoogde dijken toch wel eens gaan uitwegen tegen de schade van verwaarloosde landerijen. Concludee rende dat de laatste grooter is, zal men dan moeten trachten eerst de landerijen in orde te krijgen Verschillende plaat sen in het westen en noorden onzer provincie kregen het gedaan deze werkzaamheden door de menschen der werkverschaffing te doen uitvoeren Zou dit in Waspik na een goede toe lichting en een breedvoerige uiteen zetting bij de Regeering ook nietkunnen gebeuren Gij menschen, die hierin iets hebt te presteeren, denkt U er eens over, ja? ADEPT. Wij zullen de aanvullingen of eventueele critieken van Angorensis wederom plaatsen als Ingezonden, zooals ook origineel in de bedoeling lag Red. Deze tentoonstelling zal evenals de voorgaande weer heel wat weten waardigs op missiegebied te zien geven. De stands der vijf congregaties die vertegenwoordigd zijn toonen ons een keur van voorwerpen uit de missiegebieden, die ons een kijk geven op de levensomstandigheden en ge woonten van de volkeren dezer streken, Oaar is ten eerste de Congregatie der Missionarissen van Scheut, van het Missiehuls „Sparrerdaal" te Vught. die haar werkterrein heeft in China, Mongolië, de Belgische Congo en de Philippijnen. Voorts het St. Joseph's Missiehuis te Roosendaal, de Congre gatie der Palers van den H. Geest, die werkt in Afrika en Amerika, de Congregatie der H. Familie uit Kaats heuvel m'ït Missiegebieden In Brazilië. Oost-lndlë en Noorwegen en de Fraters van Tilburg. d<e op Curasao werken. Daarnaast zijn er natuurlijk nog de stands der Missienaaikringen. die ook dit jaar weer zeer goede werkstukken zullen exposeeren Geven wij tenslotte in hel kort het programma voor de 4 tentoonstellings- dagen Zaterdag 3 uur n.m. opening der tentoonstelling door den HoogEerw. Pater M. Franciscus Janssens, Gen.- abt der Cisterc ënzer-Oide te Rome, waarna door het kerkkoor der parochie S». Jan te Waalwijk enkele liederen zöllen gezongen worden. Daarna opening der zaal voor het publiek. 7 uur. Concert Harmonie St. Jan. 11 uur. Sluiting. Zondag 12 uur. Opening. 12 30 uur. Matinée kwartet Zang- en Vriendschap 7 uur. Concert Harmonie St. Crispijn !1 uur Sluiting In Musts Sacrum wordl om 8 uur s'avonds een Missiefilm vertoond, terwijl 's middags te 4 uur een voor stelling voor de kinderen plaats heeft. Deze film zal zeker eveneens een groote attractie vormen, zooals overal elders 'l geval was. Maandag 10—12 uur. Bezoek der schoolmeisjes. 2 uur. Opening. 7 uur. Uitvoering Liederlafel „Tot Bloei der Toonkunst". Dinsdag 10—12 uur. Bezoek der schooljoneens. 2 uur. Opening. 7 uur. Concert Liedertafel „Oefening en Vermaak". 8 uur. Trekking der groote ver loting Werkt deze dagen voor het behond van een Ctirfstelt|ke Regeering. STEUNT UW PART IJ. Stemt 26 April op Het Besluur pl. Klesver. Daarom allen in gesloten gelederen gestemd op die partij die bewezen heeft het algemeen volksbelang te begrijpen en in staat te zijn dit te dienen. Katholieken, voor U is er maar één partij! Stemt allen op No. 1 van lijst 25. Het Bestuur der R.K. Kiesvereeniging. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 21 April 1933. Koopt ln Waalwijk. Steunt de Waalwlfksche handel en Industrie. W. B. Vooral ook met het oog op het ver- hoogen van dijken en kaden heeft eene spoedige beslissing in deze voor vele waterschappen en gemeenten groote beteekenis. Men leze in dit verband een ge deelte van onzen Waspikschen brief schrijver en ook voor onze gemeente is deze kwestie ten dezen opzichte van urgent belang. "De Eenzame Hoeve'. Woensdagavond voerde de R.K. Tooneelvereeniging D.V.S.V. voor de tweede maal op het drama van joh. Tromp „De Eenzame Hoeve". De opbrengst kwam ten bate der Mlssle- tentoonsteMing De groote zaal was goed bezet terwijl het vertoonde spel op even hoog peil stond als bi] de voorstelling van j.l. Maandag, En voor de Missie-naalkringen en voor D.V.S.V. was deze uitvoering een succes. Tijdens de uitvoering heeft de weleerw. heer kap. Sanders, wegens ongesteldheid van den Z Eerw. heer Pastoor v. Rlel,'n dankwoord gesproken tot D.V.S.V. en de aanwezigen nog aangespoord tot het bezoeken der Missie-tentoonstelling. Af C. Pulles-Heesbeen. Blijkens de in dit nummer opge nomen advertentie zal de heer M. C. Pulles-Heesbeen vandaag zijn filiaal in de Stationsstraat weer heropenen. Deze zaak is thans geheel gemo derniseerd en opnieuw ingericht door KEMI, zoodat een frisch en smaak vol interieur verkregen is. Op de vaktentoonstelHng te Dord recht heeft de heer Pulles Heesbeen wederom een bijzondere onderschei ding verworven. In de klasse der prijswinnaars be haalde hij daar met zijn Inzending beschuiten den tweeden prijs Deze onderscheiding weegt te zwaarder ais men overweegt dat in deze klasse de beste bakkers in den lande vertegen woordigd waren. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: twee rljwielbelastingmerken en heerenpols horloge. INSLAGORDE! A.s. Woensdag zullen we allen op trekken om onze stem te geven aan die personen die de eerstvolgende vier ja ren de verantwoordelijkheid van het regeeringsbeleid zullen hebben te dra gen. De toestand ook van ons Vader land is nog allerminst zorgeloos. Steeds komen nieuwe verrassingen en dan ten kwade de( moeilijkheden der regeerders vergrooten. Het verla ten van den Gouden Standaard door Amerika heeft een nieuwe wereldzorg gebracht, heeft het vertrouwen op nieuw geschokt, heeft een der meest belangrijke waardemeters voor pro duct en arbeid op losse schroeven ge zet, heeft een nieuwe moeilijkheid ge bracht voor den heropbouw van de wereldeconomie, die niet anders ge baseerd kan zijn dan op „vertrouwen Zoo worden steeds nieuwe moeilijk heden geboren, die, zeer dikwijls, alle tevoren gemaakte berekeningen en plannen voor de saneering van het economische leven, met een slag waar deloos maken. Drukkend zwaar zal dan ook zijn de taak van onze nieuwe Regeering. Drukkend zwaar is onze plicht om ons vertrouwen te geven aan die man nen die voor zoo'n geweldige taak be rekend zijn. Er is dit jaar zeer veel propaganda gemaakt voor alle mogelijke partijen, en het moet gezegd, vele meenen het goed en hebben ook iets goeds in hare bedoelingen. Het eenige wat daarbij ontbreekt is „werkelijkheidszin en practische mo gelijkheden". Men schermt met idealen waarop de De Missie tentoonstelling. De missie-tentoonstelling begint zoo langzamerhand ingeburgerd te raken. 'en viertal dagen, vanaf hedenmiddag tot en met Dinsdag, zal deze voor Katholiek Waalwijk zoo belangiijke gebeurtenis weer in het teeken van aller belangstelling s'aan. Deze belangstelling moet zelfs grooter zijn dan in normale jaren, want meer dan ooit is in dezen tijd steun voor bet heilzame missiewerk noodzakelijk. Ook hier immers zijnde geldelijke inkomsten verminderd en dreigt daardoor een m moelzamen arbeid opgebouwd sluk werk verloren te gaan. In de inleiding, die het diocesaan Missie Comité schreef voor de ter gelegenheid der tentoonstelling uitge geven gids, wordt hierover geklaagd. Niet alleen kan het werk zich in verschillende missles niet verder uit breiden, maar het moet zelfs aan merkelijk worden ingekrompen. Op sommige plaatsen moeten de geioofs verkondigers worden teruggetrokken omdat de middelen voor hun levens onderhoud ontbreken. Men zal Inzien dat vooral in deze omstandigheden, nu het missiewerk zulke zware tijden doormaakt, gelde lijke steun meer dan ooit noodig is. Juist daarvoor is de missie-tentoon- stelling een der middelen en daarom is het houden van dergelijke tentoon stellingen ook zoo ioe te juichen. Waalwijk heeft in de belde voor gaande malen dat er een expositie discussies. 11 uur. Sluiting der Tentoonstelling. In de zaal is voor de noodtge zeer bijzondere attracties gez»rgd. zoodat men ervan verzekerd kan zijn dat men er eokele aangename uurtjes zal kunnen passeeren en men op prettige wijze zijn offertje voor het goede doel zai kunnen brengen, zoodat een goed resultaat mag worden verwacht, wat wij voor 't goede doel, maar niet minder voor 't ijverige bestuur en comité die zich al zoolang, maar vooral de laaiste dagen zoo ontzettend veel moeite gegeven hebben, van harte hopen. Actie der Kath. Kiesvereeniging in onze gemeente. Zaterdag zal in heel de gemeente bij alle Katholieke Kiezers, een model stembiljet worden bezorgd, waarbij tevens door leden der Studieclubs zal worden verduidelijkt, hoe geslertd moet worden. Waar gebrekkige kiezer3 zijn. wordt men beleefd verzocht dit aan de pro pagandisten op te geven, dan worden deze door auto's op den verkiezings dag afgehaald. Bij de stembureaux zal gelegenheid zijn desgewenscht nog nadere inlich tingen te verkrijgen. Jonge Werkman. In de maand Mei zal voor de Jonge Werkman te Waalwijk, weer een nieuwe Voorvormings—cursus ge opend worden. Waterschapsbelangen. Het Comité tot behartiging der Waterschapsbelangen in het district der Kamer van Koophandel voor de Langstraat hield Woensdagmiddag ten half vier eene vergadering in Hote' Verwiel alhier, onder leiding van haar voorzitter Drs. G. de Vries alhier. Deze bijeenkomst, die eveneens werd bijgewoond door Ir. van Loon uit Den Haag, was druk bezocht en kenmerkte zich door geanimeerde Het resultaat is, naar wij werd georganiseerd steeds een goed, zelfs een bijzonder goed figuur ge. slagen. Niet alleen in opzet, maaf vooral en wat toch het belang rijkste Is in financieel resultaat. Katholiek Waalwijk zal er prijs op stellen deze goede reputatie le be waren en zoo mogelijk te versterken en daarom meenen wjj met reden te vernemen, dat zoo spoedig mogelijk door de betrokken gemeenten en waterschappen rapporten terzake aan het bureau zullen worden ingedienc om zoodoende zoodra mogelijk tot de beslissing te komen die algemeene instemming heeft en die dan weldra tot uitvoering zal kunnen worden ge bracht. ,De Maandagmorgen." Het komt telkens voor, dat wij be angstellenden moeien teleurstellen, omdat „de Maandagmorgen" al vroeg is uitverkocht. Om teleurstellingen te voorkomen, doet men toch beter zich te abonneeren. Men krijgt z'n courant thuis bezorgd en men weet zeker dat men er een krijgt, zoodat men niet tevergeefs naar ons bureau behoeft te gaan. Saneering van het Schoen- en Lederbedrljf. De Federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten heeft Donderdag in ïare vergadering met op één na alge meene stemmen besloten toe te treden tot de actie voor saneering van het schoen- en lederbedrijf en hiermee hebben alle uitgenoodigde organisaties tot deelneming besloten. Zooals men weet is onlangs eene Werk-commissie benoemd die een breed plan ontwerpt tot samenwerking van de geheele huiden-, leder- en schoenenbranche, tot verbetering van den ernstigen toestand in deze be drijven. De bedoeling is een aparte vereeni- ging of federatie te stichten voor dit doel, buiten deze organisaties om, zoodat iedereen, aangesloten of niet aan deze organisaties, lid kan worden. Door het Algemeen Bestuur dier Federatie zullen ter bestriding van misstanden, welke ln handel en In dustrie worden geconstateerd, voor- schriften en regelingen worden vast gesteld. De leden van de aangesloten orga nisaties en/ot eventueel persoonlijke leden verbinden zich deze voorschrif ten en regelingen na te leven. Teneinde het gestelde doel te be vorderen. verbinden zich de leden van aangesloten organisaties en/of even* tueel persoonlijke leden alleen daden van koophandel te verrichten met leden als voren bedoeld en/of die firma's welke zich bereid hebben ver-

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9