X X X V/A r ^ache vakvereenfgfneen, de neutrale bond van handels en kantoorbedienden en eenige andere organisaties. Daarmede is voor het eerst in de geschiedenis der Dultsche arbeider- beweging een aaneensluiting verkregen van alle vak ereeniglngen. Dr. L y is thans voornemens een aantal deskun dige krachten uit de betrokken orga nisaties. die hij moreel geschikt daartoe acht. om zich heen te vereenigen, ten einde met dezen samen te werken voor den opbouw van het „eenheidsfront der Dultsche arbeiders*. Hliler zal volgende week op het arbeidersc rngres een uiteenzetting geven van de opneming van de arbei dersorganisaties in den staat; het congres k'ijgt een officieel karakter. Toenadeung tusschen Polen en Sovjet- Rusland. De sovjet Russische handelsdelegatie, vertoeft thans in Polen op uitnoodi- ging van de Poolsche industrieeie en handelsorganisaties, om nauwer contact te krijgen met het Poolsche bedrijfs leven in sovjet Rusland bestaat n I. groote vraag naar Poolsche texiielgoe- deren en half-fabrikaten. In verband met een onderhoud tusschen maarschalk Pilsoedski en den Russischen gezant gelooft men dat dit bezoek een symptoom is van toenade. ring tusschen Polen en de sovjet-unie op politiek gebied. Roosevelt wil een milliard op de begrooting bezuinigen In het Witte Huis werd gisteren medegedeeld, dat de begrooting voor het 1 Juli aanvangend begrooiingsjaar langzamerhand duidelijke vormen aan neemt Tegenover het in December van het vorig jaar door Hoover ingediend begrootingsontwerp hoopt Roosevelt meer dan een milliard dollar te besparen. De arbeidsdienst in Dultsch'and. Duitsche jongelieden, die op 1 Januari 1934 20 jaur oud zijn, zullen de eerste groep vormen, welke arbeids- dienst zal verrichten. Zij zullen zes maanden tewerk worden gesteld. Japan zal pariteit op vlootgebird eischenm Japan is voornemens op de volgende vloot conferentie, welke in 1935 zal worden gehouden, principieele gelijk- gerechtigheid te verlangen met de Vereenigde Staten en Groot Britannië Japan leeft op den rand van twee vulkanen,n I. Sovjet-Rusland en China, en is daarom niet voornemens zijn bewapening aanzienlijk te verminderen. plotseling ook haar vertwijfeling. Maar zou ik haar daarom weer in vrij heid stellen, nu wij haar na die ver moeiende jacht gelukkig in een kooi hadden! (Wordt vervolgd.) Oplossingen van de vorige week. 1. Confectiemagazijn niet, maag, teen, zaag, tam, zon, fijn, tien, geit, zijn. 2. H ma tor lade Haren 3. (Tine). (Rosa), (Anna). 4 (Beschuiten), (pruimen), (tomaten). 5. Schildersezel. Wtlgenkajes. KRUISWOORDRAADSEL. 4 2 3 4 5 6 7 8 10 11 12 13 14 1? 16~ Horizontaal: 1. gebak, 4. wortel, 6. stuk, 8. kieren, 9. reeds, 10. daar, 11. uit steen of gips vervaardigd por tret, 13. geel van een ei, i 14. teeken, signaal, 16. maaltijd, Verticaal: 1. lichaamsdeel, 2. slee, 3. telwoord, 4. viervoetig dier, 5. dichterbij, 6. gedeeltelijk, 7. plaats in het Gooi, 11. voorwerp om van te eten, 12. afsluiting van een kamer of huis, 15. bijwoord van plaats. Pufsch plan in Oostenrijk. Uit ambtelijk onderzoek is gebleken, dat aan de Beiersch Oostenrijksche grens van nationaal socialistische zijde stemming wordt gemaakt voor een putsch tegen de souvereiniteit van Oostenrijk De Oostenrijksche autoriteiten heb ben reeds maatregelen getruÖen. De kwestie van de oorlogsschulden. Reuter meent te weten, dat hoewel de oorlogsschulden niet op de agenda van de conferentie voorkomen, het onderzoek naarnaar gelijktijdig, maar geheel daarvan gescheiden, zal plaats hebben. BINNEN LAN D. Conflict bij de K. L. M. Zooals Woensdag reeds is gemeld is bij de K. L. M. een co fl ct uitge broken. üe piloten hcbOcn besloten legen 1 juli gezamenlijk omslag ie nemen. Het besluit van de verkeersvliegets is niet dan na lang beraad en ampele oespreklngen, zoowel met de duec.te ais onderling, genomen. Van de zijde Oer piloten wordt meegedeeld dal het huidige Co fl ct met in de eerste plaats een gevolg is van de o.Conumiscne omstandigheden, waatoiider üe piloten werken, ducn van ueu algcrmeoen toestand van hei Otdiljf. De vileg uigbesiuurders en speciaal de vereci.igiug van verkeers vliegers, hebben zich ernstig te be klagen over hei georek aan mede werking, oai wordt geioono van de zijde van üe diccciie van de K L.M M;t nel liikomen, zijn de poolen wet tevreden. Tnans center dreigen nieuwe kor tingen daartegenover staat een onevenredige vernooging var. de arbeidsprestaties aer piloten. Bij de dueCite. aldus de verkeersvliegers, neelt blijkbaar de meening postgevat, dat hel „verkeersvlieger»" thans niet moeilijk meer Is, althans onder de nuidtge omstandtgricden minder eischt van net moreel en physiek van de vhegtuigbestuurders dan dit voorheen net geval was. Hel omgekeerde is echter hel geval. Door den vooruit gang van de techniek wordt van de «negers steeds meer gië.scht. Op da luchtlijn Ain Icdam-Batavla ziju reeds afstanden van 1800 tol 25U0 KM in de reisschema's opge nomen. Het komt daardoor niet zeiden voor, dat de vliegers 12 tot 15 uur in de luent zijn zonder tusschen- Jandlng. Noodweer in Zuid Limburg. Qisiermtddag heeft boven Sittard en omgeving een nevig noodweer gewoed, gepaard gaande met wolkbreuk. Een uur lang heeft het voortdurend gena. geldvele wegen zijn onbegaanbaar geworden, terwijl een trambaan is ver zakt. De rijksstraatweg Slttard-Amsten- rade is over een afstand van 13 K.M overstroomd. Het uithalen van vogelnesten. De Lente is weer in het land. Onze velden en boomgaarden tooien zich met volle bloesempiacht, de vogels zingen en zijn met het bouwen der nesten begonnen. Wie zou niet onder de bekoring van al die schoonheid komen Helaas, voor onze vogels is de broed, lijd een periode vol gevaren. Van alle kanten worden er aanslagen ge pleegd op nesten eieren en jongen en dat terwijl wij onze vogels toch zoo noodig hebben. Niet alleen, omdat zij het evenwicht in de Natuur helpen bewaren en derhalve nuttig zijn maar vooral omdat zij zooveel schoonheid in 's menschen leven brengen Het is vooral de jeugd, welke zich aan het plunderen van vogelnesten schuldig maakt. De jeugd, die. aange lokt door het kunstige bouwwerk en de kleurige eieren, tracht al die schoonheid voor zich te veroveren, zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen. De komende weken zijn voor onze vogels de allerbelangrijkste van het geheele jaar, van dezen tijd hangt het af of hun aantal zoodanig kan toenemen, dat zij het verdere gedeelte van het jaar aan alle gevaren voldoende het hoofd kunnen bieden. De nesten plunderende jeugd kan niet weten, welk een nadeel aan de natuur en aan den mensch wordt toegebracht, doch op de volwassenen, in het bijzonder op ouders en opvoe ders, rust de taak het kind van voor lichting te dienen. Wij zijn er van overtuigd, dat maar weinig jongens uit opzettelijke wreedheid zich aan een nest met eieren of met jonge vogels vergrijpen, doch het is vooral onna denkendheid, die de kinderen daartoe brengt. Met allen aandrang doen wij daar om een beroep op alle ouders en opvoeders in Nederland om de aan dacht der jeugd te vesiigen op het verkeerde van deze handelwijze. In dien zii belangstelling toonen voor de ervaringen hunner jongens, in de Natuur opgedaan, is het gemakkelijk hen voor de goede zaak der vogelbe scherming te winnen, zooals de erva- ring allerwegen bewezen heeft. Bedenk ook wel, dat het niet alleen gaat in het belang van de vogels, doch niet minder in het belang van de jeugd zelve. Wie zou het niet betreuren, dat de kinderen, aan zijn zorgen toe vertrouwd, tot ruwheid en wreedheid vervielen Doe een beroep op het eergevoel onzer jongens ter bescherming van weerlooze schepselen. Wijs erop, dat het plunderen van nesien een Holland- schen jongen onwaardigis. Teneinde de vogelbescherming meer ingang te doen vinden, is door een aantal or ganisaties en instellingen, die vogel bescherming voorstaan, thans een ge schriftje samengesteld, dat zich in het bijzonder wendt tot de onderwijzers der lagere en U. L. O. scholen ten einde hunne medewerking in te roepen bij de bestrijding van het nestjes uit halen. Dit geschrifije, dat 16 pagina's beslaat en voorzien is van vele af beeldingen, is voor onderwijzers koste loos verkrijgbaar bij onderstaande adressen. Teneinde de verzendkosten zoo laag mogelijk te houden is het gewenscht, dat de geschrif jes voor één school aangevraagd worden door het Hoofd der school. Voor elke klasse kan niet meer dan een geschrifije beschikbaar worden gesteld. Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, Prinses Mariestraat 40, Den Haag Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels, Heeren gracht 540, Amsterdam C. Nederlandsche Natuurhistori sche Vereen ging, Westerlaan 7 Aerdenhout. Plantenziektenkundige Dienst, Wageningen. OUD-BURGEMEESTER C. G. V E R W I E L. t Zooals wjj nog in 't grootste gedeelte van ue opiaag van ons inad van jl. Yvoensüag nennen kunnen meiden, is dien dag de raieiacntnare heer C. G. Yerwiei, oud-burgemeester der voorm. gemeeiue i>esoijen, in den ouderdom van /O jaren overleden. 's Morgens woonde hij als naar ge woonte de H. Mis bij in de parochie kerk van O. L. Yr. ünbevl. Ontvangen. Hij had zich dien morgen wat moeten haasten om tijdig ter kerke te zijn en tijdens de H. iviis werd de heer Verwiel plotseling onwel en na den dienst moest hij per auto naar huis worden vervoerd. Nadat hij de H.H. Sacramen ten had ontvangen is hij in den na middag overleden. De heer Cornells Gerardus Verwiel werd op 8 Juni 1857 te Besoijen gebo ren en werd op 25 Januari 189U tot burgemeester dezer gemeente benoemd, als opvolger van zijn vader, den heer J. Verwiel. In zijn burgemeestersambt bleef de heer Verwiel tot 1 Maart 1917 werk zaam; op dezen datum werd hem op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne functie verleend. Zijn zoon, de heer J. J. L. M. Verwiel, thans burgemees ter van Oisterwijk, volgde hem op, tot de samenvoeging der gemeenten. In do 27 jaren dat hij aan het hoofd dezer gemeente stond, heeft de heer Verwiel zeer veel voor Besoijen weten tot stand te brengen. Wij herinneren er slechts aan dat onder zijn beleid en dank zij zijn krachtig ijveren daarvoor Besoijen in 1901 zijn waterleiding kreeg, in 1904 zijn aansluiting aan de Waalwijksche gasvoorziening en later zijn telefoonnet. Een en ander bevor derde natuurlijk in belangrijke mate den vooruitgang van handel en indu strie in Besoijen. Voorts vermelden wij dat onder 't bewind van burgemeester C. Verwiel een drietal nieuwe scholen werden gebouwd. Besoijen is aan zijn oud-burgemees ter veel verschuldigd. Dat de inwoners dat begrepen hebben, is reeds bewezen uit de grootsche hulde die hem meer dere malen, zoo bij zijn afscheid in 1917 en bij zijn 25-jarig jubileum in 1915, is ten deel gevallen. We herin neren ons nog zoo levendig de sponta ne huldiging in die dagen. Telkens en telkens demonstreerde zich in v.m. Besoijen, dat burgemees ter Verwiel door z'n volk op de han den werd gedragen. Hij was zeer be mind door groot en klein, door elk bur ger. Nadat de heer Verwiel zijn burge meesterschap had neergelegd, heeft hij zich toch niet geheel aan het openbare leven onttrokken. Hij was kerkmeester in de parochie van O. L. Vrouw Onb. Ontvangen en vanaf 1928 vervulde hij ook de functie van voorzitter der Be- soijensche woningbouwvereniging, in welke functie hij zijn broer, den heer L. Verwiel, is opgevolgd. Ook in de lederwereld is de over ledene tientallen van jaren een zeer geziene figuur geweest; zyn lederfa- hriek en lederhandel hadden een zeer goeden klank en men ontmoette den eigenaar gaarne op de beurzen hij be sprekingen en vergaderingen; ook aan de vereenigingszaken op 't gebied van 't vak gaf hij grootelijks zijn steun. Hij was een der trouwste steunpila ren der Waalwijksche Looiersvereeni- ging en Looiersbeurs. V.m. Besoijen, maar ook de gemeente Waalwijk heeft in wijlen oud-burge- ineester Verwiel een harer beste men schen verloren, aan wien het zeer veel verschuldigd is op verschillend gebied. Hij heeft gewerkt op talrijk terrein, voor Kerk en Maatschappij. Hij was alom geacht om zijn goede gaven van hoofd en hart, geëerd om zijn bemin nelijk karakter en prettigen omgang. De heer Verwiel was begiftigd met het Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De gemeente verliest in hem een hoogstaand burger, de lederhandel een rechtschapen handelsman, zijn huisge zin een hartelijk en dierbaar echtge noot en vader. Moge God hem 't eeuwige leven schen ken als loon voor zijn verdienstelijk werken, waar hij steeds voor zijn ge meentenaren en anderen die 't voor recht hadden met hem in aanraking te komen, een voorbeeld was van arbeid zaamheid gepaard aan levenslust, van godsdienstzin, van liefdadigheid en tal van andere maatschappelijke en chris telijke deugden. Hij ruste in vrede. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordeliikheid der redactie Waterleidingsellende. M. de R., Tot in den treure zagen wij de laai- ste 14 dagen weer een heele stoet „mis dadigers" voor het Waalwijksche Kan tongerecht. Ditmaal waren 't „deug nieten" uit Kaatsheuvel, die door ar moede gedwongen, niet in staat wa ren het dure water uit de Waterlei ding te betalen of die zooveel water in overvloed hadden uit pomp en put ten, dat ze er geen raad mee wisten en dus het water uit de Waterleiding niet gebruikten en ook niet betaalden. Alle maal „strafbare" feiten, tenminste, zij werden tot geldboeten van 3 of 5 gul den veroordeeld, naargelang de zwaar te van hun „misdrijf". Voor een buitenstaander klinkt dit werkelijk als een fabel en toch is het zuivere waarheid. Zeer terecht heeft dan ook een der „misdadigers" uit Kaatsheuvel gesproken van toestan den als in Rusland. Een nog sterker staaltje deed zich de laatste zitting voor, dat den boven- genoemden toestand nog sterker doet uitkomen. In Kaatsheuvel is een pand, dat voor de eene helft bewoond wordt door een gezin uit 3 personen. Dit ge zin was bij de Waterleiding aangeslo ten en op tijd betaald. In het andere gedeelte van dit pand woont een persoon alleen. Deze alleen wonende persoon ontvangt zijn eten toebereid vanuit het gezin in het an dere gedeelte van het huis wonende. Het pand is onderling verbonden. Op grond van deze omstandigheden is die alleenwonende persoon door den Kantonrechter vrijgesproken, of liever vrijgesteld van de verplichting tot aansluiting voor dat woninggedeelte. Nu eischte de Waterleiding Mij. toch betaling van water door dien persoon, ook al was hij niet aangesloten. Dat is geweigerd en is ook heel be grijpelijk. Doch nu werd voor „straf" het gezin in het andere gedeelte afge sloten. Deze menschen hadden reeds voor 3 maanden vooruit betaald. En nu kreeg de alleenwonende persoon, als eigenaar van het huis, een proces verbaal, omdat het pand niet is aan gesloten. En is dientengevolge ook veroordeeld voor een geldboete of hechtenis. Wij beleven toch werkelijk vreemde dingen. Kan zoo iets nu toch de bedoe ling geweest zijn, toen destijds door de Gemeentebesturen aan de Waterlei ding Maatschappij vergunning werd verleend voor den aanleg. Wij geloo- ven toch van niet. Men diende toch re delijk en menschelijk te blijven. Na danking voor plaatsing. Een veroordeelde. ,,'n VERTELSELKE" UIT DRUNEN. Petrus IJzer had al meer dan twee jaar een oog geworpen naar de doch ter van Janus Boekman. Al een paar keer had hij een „aan val" gedaan op haar. U moet dit nu niet gaan beschouwen als een overval of iets dergelijks. Nee, hiermee bedoel ik, dat hij een eindje met haar was meegewandeld met het een of ander smoesje en toen de gewichtige, misschien ietwat ern stige of zware vraag aan haar had ge steld of het „wat zou kunnen worren tusschen hun tweeën." Maar neen. Zijn vraag werd beant woord met een ontkenning of met een ontwijkend antwoord. Wie zou hier helpen! Een feest kwam. Een groot feest! Er werd gehost of liever er was taptoe. Janus Boekmans dochter had voor deze gelegenheid een paar nauwe schoenen aangetrokken. De gevolgen bleven niet uit. Loopen ging bijna niet meer na een tijdje. Niet erg. Petrus was in de buurt. Hy zag wat er aan „das madchen" mankeerde. Gauw onder den arm. Zij erg dank baar nu voor deze hulp. Zij aan zij, arm in arm, hoofd te gen hoofd, gaan zij nu naar het huis van haar „zijn beminde". 't Afscheid is roerend, zooals begrij pelijk. Maar Petrus mag terug komen. Nog eens en nog eens en nog meer. Zooals het spreekwoord zegt: „Van je vrienden moet je 't krijgen". Dit geldt ook hier. Zeker vrind van hem deed hem af breuk, tenminste stond bij haar in even hoog aanzien als Petrus. Jammer voor alle drie! De bom moest „bersten"! Zekere Zondag gaan Janus Boek-* mans dochter en Petrus wandelen. Het gesprek vlot niet. De bons komt. Petrus krijgt nu zijn paspoort. Och arm. Hij zal het niet overleven. Hij leunt nu tegen een muur. Twee diepe zuchten en met een smak valt hij op den grond. Languit op het sintelpad. Zij, zijn „aangebedene", steekt geen hand naar hem uit. Zij weigert voor hem water te halen of hem wat van haar fijn riekende par fum te geven. Het eenigst wat zij zegt is: „Je moet eerst beter leeren vallen". Zijn antwoord is: „Ik ben ziek van het rooken. Ik heb vandaag tien groote sigaren gerookt en daar kan ik niet tegen". Ziedaar! Het is maar een vertelselke. KRIJTMANS. Na de verkiezingen. Meer vrijwilligers voor Paus en Kerk. Het is een algemeen bekend feit, dat bij het einde van den verkiezingsstrijd het algemeene kiezerskorps geneigd is om op lauweren te gaan rusten. Ook de kern, de voor de verkiezingen in het leven geroepen propaganda-veree- nigingen vallen gewoonlijk uiteen, tot dat voor den volgenden stembusstrijd opnieuw een oproep wordt gedaan. Als men echter even wil nadenken hoe in den tegenwoordigen tijd de meest destructieve theorieën worden verkondigd en de invloed van derge lijke ideëen en stelsels en de kracht waarmede zij worden gepropageerd, van de grootste beteekenis zijn voor de richting waarin het Godsdienstig en sociaal leven zich ontwikkelt, dan wordt het duidelijk dat de Katholie ken van thans meer dan ooit naast hun priesters een blijvende activiteit aan den dag zullen hebben te leggen, zooals hier en daar reeds geschiedt door het Leekenapostolaat. Niet te dikwijls en niet te luid kan dan ook de oproep worden gedaan „Katholieken werkt mede!" Het is de tijd van werken, van meehelpen om de Katholieke waarheid te doen zegevie ren; thans moeten er vele leekenapos- telen gevonden worden. Nog te meer nu gedurende de laatste weken van actie en propaganda in meerdere plaatsen is gebleken dat er ten deze een groeiende belangstelling is onder de jongeren. In het Bossche Bisdom mag het lee kenapostolaat zich tegenwoordig in eenigen bloei verheugen. Reeds zijn ruim een 60-tal afdeelingen opgericht mét een ledental van bijna 1500, allen in een Diocesaan verband vereenigd. Toch bleven nog verschillende Paro chies achter, alwaar een afdeeling van het leekenapostolaat goed en nuttig werk kan verrichten. Moge voor zooveel mogelijk in iedere Parochie van het Bossche Diocees en ook daarbuiten het leekenapostolaat meer en meer ingang vinden om op de bres te staan voor het behoud van geloof en zedelijkheid, alsmede om van ons goede volk te weren de ellende, welke het gevolg is van actie en pro paganda voor allerlei materialistische levensbeschouwingen. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Secretaris van de Bos sche Diocesane Katholieke Leeken- apostolaatcentrale. J. VAN GENABEEK, 's-Bosch. A V

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6