Wiel uil fle Bron wens naai. Rad ie urogram nu. Marktberichten. Drunen, 15 Maai 1933. Munheer. Dun almenak wijst wir Maai. Joarenlang kijk ik overaansche dag noar dun almenak, die bij oons onder de schaoew hangt. Overaansche dag goi ik noa 't pap eten noar um toe en trek ur heel vurzichtig 't bovenste bloike aaf. „Vurzichtig". Woarom vurzichtig? Dè zit zoo, Munheer! Op de vurkaand ston gewoonlijk de doatums vur twee doagen, en doar- onder dan un ploatje uit de Missie in de vrimde laanden. Aachterop stoi mistal een of aander mooi mopke en zoo nou en dan us iets wè oonze Giel uitscheldt veur „weten schappelijk". Om nou us op die mopkes terug te komen, munheer, doar hèk van de wèèk wè mee belèèfd. 't Was van dè règenechtig, kil weer. De kachel kande wir goed oan ve len, niewoar, munheer. Meej zon weer heej Drieka altij laast van rimmetiek, zoo es veul meen- sen van heuren auwer. We han gebid en pap gegeten en zoo es altij ging ik noar dun almenak en scheurde 't bovenste bloike dur aaf. Zonder bril kan ik gin letter lezen. Dun auwerdom! Mèr woar was nou munnen bril? „Allij Drieka, witte gij munnen bril nie?". „Och ineens, 't was béter, dè ge noar bed gingt. Dan kon ik ok goan rusten" Ik geleuf al ze léven, munheer, dè ze me olleen in huis nie toevertrouwd. In 't kèèsje stoi gewoonlijk wè in de flesch en doar zal ze op moeten passen, zal ze denken. Munnen bril vond ik te langen leste aachter de vensters. Ge wit wel, bij oons zijn de vensters oan dun binnen- kaant van de roam. Ik ging wir op munnen stoel zitten, want de zurg, die aanders altij veur meen is, ha'k dieën dag oan Drieka's moeten afstoan, vanwege durre rim metiek. Ineens schiet ik in munnen laach. „Woarom laaclite, Tienus", zee Drieka. „Om dè 't zoo mooi is", zin ik. „Joa, dè begrijp ik wel. Lees 't us hardop veur, dan heur ik 't ook". Nijsgierig, munheer, nijsgierig die wijven, dè is gewoon verschrikkelijk. Pas nog zaat ze te foeteren, dè'k munnen bril zocht om dè ze mèr lan ger doarom op moes blijven en nou zu ze 't ok gère heuren. Munheer, goat us mee oew wijf noar den Bosch of Woalk. Veur elke roam van linnen winkel blijven ze stoan. Alles jiaast tur. Altij hebben ze koop. Soms moeten ze nog goed uitkijken, dè ze nog tram- of treingeld overhau- wen Goed, ik ging parmaantig op mun nen stoel zitten, 't Briefke un virtig duim van me vandoan en toen begon ik te lezen. Mee un diepe, zwoare stem. Net inder bekaant, ès unnen Nota dis dè doei, es ie un testement veur- leest. Drieka was hillemoal oor. (Zoo zeg gen ze 't gewoonlijk in de buukskes). Zoo was 't, munheer: „Voor de vrouwen". (Dè ston tur hoven). schuim op stoi. Een man, die voor (le derde maal in 't Is Maai. het huwelijk was getreden, ontmoet i Overal kande 't oan gewoar worren. op straat een oude kennis. Deze vraagt hem of hij al getrouwd is. „Maar liefst drie keer", zegt de an der. „Zoo, en hoe bevalt je dat leven, zoo door drie vrouwen zoo vlak na elkaar gelukkig te maken?", vraagt de ken nis weer. „Man hou stil", zegt de eerste, „de eerste vrouw, die komt van God, de tweede van den duivel, nou en de der de wil satan niet meer hebben, daar om heeft hij er mij mee opgeschept". Sjong, sjonge, munheer, dè was ko ren op durre meulen. Durre rimmetiek vuulde ze nie meer. „Ziedde nou", zee ze, „ik zij altij j veul te goed veur oew gewist". Ze begon auw koeien uit de sloot le j hoalen, en ze haai di en dè veur me ge- doan, en honderd op un hupke. Ik liet ze irst mèr us uitroatelen en toen begon ik „Allemoal goed en wel, gij zei mun irste vrouw, dus gij komt van Onze Lieven Heer. Mèr vuronderstel, dè ge nou mun twidde of driede waart, dan waarde toch de zelfde en woar kwaam de dan vandoan?" Doar is nooit meer wijer over ge- proat, dè begrèpte wel. Nou ik 't doar over dieë Missie-al- menak heb gehad, schiet me ineens te binnen, dè tur binnenkort bij oons in Drunen ook iets te doen is van de Missie. „Missienaaikring", geleuf ik dè 't hiet. Ik zij doar 't veurig joar gewist mee Drieka's en onze Giel en zun vrouw. Geregeld hongen ze oan munnen jas. Allemoal van die jong mèskes, die, zoo es ik heur, durre tijd en ook dur centen, zoo mèr zonder iets doarveur De netuur, 't gevogelte en 't ge- boomt; alles is hillemoal vuraanderd. De vogeltjes zingen al vroeg in de mèrgenstond. Elk op zun eige inenier. Mooi en lulluk deur mekare. De boom en boskes zijn nou op zun mooist. Lichtgruun bloier, mee overal lek ker reukende bloesem er tusschcn. Dè doei oew goed, Munheer, es ge doar tusschcn deur kuierd 's mérgens. Nou is 't nog toamelijk stil in de haai. Mèr strak, es we wir mooi weer hebben, dan wor 't druk. Es 't dan mèr druk was van mecn- sen, die van de netuur hauwen, dan gaaf 't niks. Mèr, zoo es ik al meer gezeed heb. die zijn dur zoo weinig. Auwers mee kender, munheer, die zijn welkom. Dè heej teminsten ook i un goei doel. I Die komen doar, om dur kender us noar hartelust te loaten speulen, dè ze tegenworrig in 't durp nie kannen, zonder gevaar te loopen veur ongeluk ken. Doar hemme van de wèèk nog un vurbild van gehad. Ree dieën auto te hard? Keek de sjoofeur nie uit? Allemoal niks, dè kènd is un kènd en dè is t'ur 't ergste oan toe. En de auwers van zon kènd? Wie troost die? Die auto's, Munheer, die elk oogen- blik veurbij donderen? Hebben die mannen, die unnen auto rijen, dan zelf gin vurstaand of hart? Is de weg veur hullie olleen? 1 Kande gij meen doar un antwoord op geven, Munheer? Witte wie de haai of den duin in un kwaai bloike brengen, munheer, dè zijn die, die tur nie veur 't netuur te krijgen, opofferen veur de Missie, zijn die, die 'ur nie komen veur 't ne- Dan was 't „Tienus, allij doe nog us tuurschon of om te speulen, mer veur I iets aanders dan. wir. mèr mee looteren „Nou ééne keer, alla", zin ik Mèr efkes noaderhaand is 't „Gij doet mee war!" Wè moette dan doen. Ze hauwen vol. Drie keeren hè'k meegedoan, doar was ik nie mee kloar. Ik liep us rond: hier moes ik touwke trekken, doar draaien, ginder roaien hoeveul knikkers ur in un flesch zaten en weet ik 't ammel. 't Haai me wel un poar centen ge kost, mèr spijt hè'k ur niks van. 't Is veur un goei doel. 't Is veur de meensen in de vrimde laanden, om ze Katteliek te moaken. In oons laand en ook al in oons durp munheer, begint dè aandersom te We begrijpen mekare wel, munheer. Ik schaai ur aaf, munheer, achter ditte, want dèk oew nou vurtel, dè is eigenlijk veul veurnoamer es de rest. Dè goi meen persoonluk oan. Doar is fist in de haai. Driek van Kiskes op Giersbergen is vijf en twintig joar getrouwd. We heb ben unne mooien boog veur zijn huis gezet en 11111 un mooi kedoo gegeven. 't Kedoo waren dingen veur 't huis hauwen. Dè is nog us un echt haaisch fist gewist, Munheer. Doar kannen ze in aander ploatsen, woar ook zukke trouwfisten zijn, nog un veurbild oan nemen. Alles din mee. Zonder uitzundering. GEMENGD NIEUWS. De Inbraak op Kasteel Nyenrode In de zaak van de geheimzinnige inbraak op het Kasteel Nyenrode te Breukelen, waar ruim een jaar geleden miniaturen en schilderijen werden gestolen, is thans licht gekomen. Het geval bleek een aaneenscha- bedreven geheele keling t door eei Het gev zijn de Nyenro J. C. Jo resse zekere te 's Gr eigenaar Amsterd alsmede totaal zij dit bedr Er is geheele plan w maatsch 70.000 Omtre nog het Toen ambtena teeren, vervoeg persone bevond, justitie eenige burg had Den Haag was geroepen door een telegram, blijkens hetwelk zijn daar Vijf dagen tusschen leven en dood. Een aangrijpend verhaal van door stane ontberingen en schier boven- menschelijk lijden hebben de drie overlevenden van het Russische ber gingsschip „Rouslan* veiteld, bij hun aankomst te Tromsö. In deerniswaar- digen toestand werden zij door den Noorschen robbenvanger .Ringesael" gevonden in een reddingboot. Vol dankbaarheid maakten de schip breukelingen melding van de verzor- ging aan boord van de .Ringesael". We waren meer dood dan levend, toen de robbenvaarder on9 vond, zoo vertelden zij. Vijf dagen lang hebben we, nadat ons schip op 24 April in een hevigen storm verging, in een reddingsboot rondgezwalkt. Eten of drinken hadden we niet en dc biltere kou verzwakte eiken weerstand". Aanvankelijk bevonden zich vijf mannen in de reddingsboot, doch de machinist van de .Rouslan" was na een dag van hevig lijden bezweken. De kapitein Kloejef was aan de hevigste wanhoop ten prooi. Ten slotte zeide hij, aan een snellen dood de voorkeur te geven boven een lang- zamen bevriezingsdood. Hij schoot daarom zichzelf dood. De drie overgeblevenen hadden zelfs de kracht niet meer voor zulk een daad. Zij waren volkomen uigeput en verstijfd en toen de .Ringesael" hen vond, waren hun beenen totaal bevroren, zoodat die waarschijnlijk moeten worden afgezeteerst na veel agden de matrozen van den der er in de schipbreuke hun verdooving te wekken, aat9te deel van hun zwerf- en zij bijna voortdurend geweest. Meer dood dan den de redders hen in de goan. In noam zijn sommige nog wel Wij doen in de haai nog nie oan vur- j vertoevende echtgenoote een arm had Katteliek, mèr van binnen. Wè zijn ze doar? Kijk 't us noa bij de leste stemming Woar komen die stemmen vandoan veur de linksche partij? Ik denk ur 't meen mèr van. Wanneer dieë Missienaaikring krèk is, dè heur ik nog wel, en dan zak 't oew loaten weten. Dan moette mèr us komen kijken, i munheer, of dè ze tegen Woalk oaiw kannen bij oons. Want over Woalk j hè'k oonze Giel heuren roepen. Dan kande in persaant us op 't bakske ko men ook. Drieka zal moaken, dè tur de k. r. o. schil v/in staand. Bij jullie is mèrgen ook fist, ten minste hij jullie in de buurt, want ik geleuf nie dè 't hij Woalk heurt. In 't Loonsch Huukske bij Vugts doar is, zoo es ik om heb heuren goan, un „Gouwe bruiloft". Mèr goed fisten, niewoar munheer. De moed ur in hauwen in deze tijd. 't Wordt al zachtjes oan béter, heur ik zoo. Munheer, tot ziens war. De groeten van Driekas en meen en hou doe TIENUS. gebroken. Onmiddellijk was hij naar den Haag gegaan. De Haagsche politie, telegrafisch gewaarschuwd, heeft hem kort daarna aan het door den chauffeur opgegeven adres aangehou den. KNIEëN ALS VERSTEEND Vrouw die 10 jaar rheumatiek had loopt nu gemakkelijk 6 K.M. .Sinds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar geleden," schrijft ons een vrouw, .heb ik vreeselijke rheumatiek gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan besteed. Ik kocht medicijnen, waschmlddeltjes, smeersels en allerlei preparaten, tot ik ér genoeg van had. jk hoorde zoo vaak van Krtischen Salts, dat ik dacht; laat ik dat eens probeeren. in dien tijd waren mijn knieëen zoo stijf geworden, alsof ze versteend waren, ik was werkelijk wanhopig, want ik voorzag dat het niet lang meer zou duren, of ik zou me heelemaal niet meer kunnen be wegen en dat maakte me zoo treurig Welnu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een thee lepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: Och, het is hetzelfde als al het andere; lk ben niets beter. Maar mtjn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens een flacon GeM het den tijd op je bloed in te werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knitën niet meer zoo stijf Ik kon het zelf nauwelijks gelooven, toen ik weer kon bukken en opkomen zonder hulp. Ik was er 2ÓÓ blij ©ver Ik ging door met Kruschen en werkelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep lk 6 K.M. en voelde me best, terwfll ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. MQn man is den heelen winter zonder werk geweest, maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belangrijk dat men gezond is en goed kan loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook anderen goed kan doen." Mevr. E. A. Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om andere lijders teovertuigen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend ver- krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondhsid voor één cent per dag. ngesael" wilde met 't oog oestand der geredden zoo ogelijk naar Spitsbergen och een hevige storm ver voornemen, zoodat men rwegen voer. Te Tromsö mannen in een ziekenhuis pgenomen, waar ook zal nderzocht of hun beenen rden geamputeerd. Fransch verkeersvliegtuig verongelukt. ansch verkeersvliegtuig van Casablanca Toulouse, middag uit Barcelona naar was vertrokken, i9 een uur trek in den mi9t tegen een et 1700 meter hoog gelegen dorp Villagran gevlogen, uig geraakte in brand. Alle de bestuurder, de marco nist, een vertegenwoordiger der lucht vaartmaatschappij en 3 passagiers, zijn omgekomen. Botsing tusschen aulo en motorfiets. Dinsdagmiddag wilde op den Utrecht- schestraatweg te Oosterbeek dr. C H. Sissingh zenuwarts, op zijn motorrij wiel dien straatweg oversteken Daar- bij is hij door in de richting Arnhem rijdenden auto overreden en op slag gedood. De politie heeft het lijk naar Am- hem vervoerd. De auto waarvan het nummer bekend is, is doorgereden en aangehouden. Overval te Rotterdam. Een brutale overval, waarbij een 40 jarige winkelierster in haar winkel door twee mannen werd overmeesterd, vond te Rotterdam plaats in de zaak der firma G. Letink aan de Maren takstraat. Gelukkig kon een der dacers later na een wilde jacht, waaraan een aantal burgers deelnam, worden ge grepen, terwijl men korten tijd later ook den tweeden medeplichtige, als mede een man. die tijdens d«n overval op den uitkijk had gestaan, te arresteeren. Het drietal, waarvan twee mannen, die in den winkel waren geweest en de vrouw hadden gegrepen, pertinent door het slacht offer werden herkend, hebben later op het politiebureau een volledige bekentenis afgelegd Zij werden opge sloten. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „De Heerscheres van Atlantis". Zondag 12 uur Repetitie voor allen, Ltedertafe! .Oefening en Vermaak*. Zondag 12 uur. Repetitie Lteder- tafel .Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/i u. Luxor Bioscoop, .De Heerscheres van Atlantis". Maandag 8—9.30 uur. Qymnastlek dames K. en V., Oymnastieklokaal O. S. Dinsdag 7—8.30 uur. Qymnastlek aspiranten K. en V., Qymnastiekl. O. S. Woensdag 7—8.30 uur. Qymnastlek heeren K. en V., Oymnastieklokaal O. S. Waalwijk. 12 Mei 1933. Eieren 27a cent. Varkem f 9,— tot f 12.— ZONDAG 14 MEI 1933. HILVERSUM 29G M. V. A. R. A. 8,30 Tuinbouwhnlfuurtje 9,00 Orgelspel 9,15 Zondagmorgentoesprnak. 9,40 Orgelspel. V. P. R. O. 10,30 Kerkdienst uit de Vrije Gemeente te Am sterdam. spreker Ds. P. van der Veer, Am sterdam A. V. R. O. 12,00 Filmpraatje 12,30 Concert door het Omroeporkest. 2,00 Boekenhalfuur. 2,30 Gramofoonmuziek. 3,15 Aansluiting met het Olympisch Stadion te Amsterdam. Ooggetuigeverslag Hockeywed strijd HollandDultschland. V. A. R. A. 5,00 Kinderuurtje. 5,45 Kinderkoor „De Krekeltjes". 6,15 Krontjong Orkest „Slamat Hindia". 6,50 Uitzending voor den Alg. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. 7,10 VARA-varia. A. V. R. O. 8,00 Nieuws- en sportberichten van Vaz Dias 8,15 Concert door het Omroeporkest 9,00 Zangvoordracht door Nico Treep 9,00 Zangvoordracht door Richard Tauber 9,15 Het Omroeporkest. 9,40 Richard Tauber zingt. 10,00 Gramofoonmuziek 10,10 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11,10 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. 8,30 Sneinte-Moan-Wijing. Voorganger Ds. Pi Dijkstra van Amsterdam. K. R. O. 9,30 Gramofoonmuziek. 10,00 Hoogmis uit de St Plechelmuskerk te Olden- zaal, opgedragen door Kap. .Tos. Paumen 11,15 Gramofoonmuziek. 12,00 Middenstandskwartiertje 12,15 Lunchconcert. 2,10 Over boeken en schrijvers. 2,30 Concert. 4,15 Ziekenlof uit 's-Bosch. 5,00 Gewijde muziek. 5,50 Kerkdienst uit de Parkkerk te Amsterdam. 7,40 Gramofoonmuziek 8,30 Concert. 10,30 Gramofoonmuziek. WOENSDAG 17 MEI 1933. HILVERSUM 29G M. V. A. R. A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10,00 Mofgenwijding. V. A. R. A. 10,15 Uitzending voor de arbeiders in de Conti nubedrijven. 12,00 De Notenkrakers. 12,45 Stella Seemer zingt. 1,00 De Notenkrakers. 1,30 Stella Seemer zingt. 2,00 Vrouwenuurtje. 3,00 Voor de kinderen. 5,30 De Flierefluiters. HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. 8,00 Schriftlezing en meditatie. 8,15 Morgenconcert. 10,30 Morgendienst, te leiden door Ds. J. F. W. Erdmann, Geref, Predikant te Haastrecht. 11,00 Concert door trio van der Horst. 12,00 Politieberichten 12,15 Rich. Crooks zingt. 12,30 Vervolg concert. 1,00 Gramofoonmuziek. 1,15 Populaire bespeling v. li. NCRV-orgel 2,00 I^ndbouwuurtje. 3,00 Lezen van Chr. Lectuur. 3,30 Concert door het „Hangsclie trio". 5,00 Kinderuurtje. 7,45 Causerie door Pastoor W Nolet. 8,10 Voetbaluitslagen van de RKF. 8,15 Johan Strauss-concert. 10,40 Epiloog door het Klein koor. MAANDAG 15 MEI 1933. HILVERSUM 296 M. V. A. R. A. 8,00 Gramofoonmuziek V. P. R. O. 10,00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10,15 De Notenkrakers. 11,00 Voordracht door Janny van Oogen. 11,15 De Notenkrakers. 12,00 Klein Orkest. 12,30 De Flierefluiters. 1,00 Klein Orkest. I,30 Orgelspel 2,30 Het Amsterdamsch Salon Orkest. 3,00 Voordracht door Frans Nienhuys. 3,20 Orgelspel. 4,15 Het Amsterdamsch Salon Orkest 4,45 Hetty Beck vertelt. 5,15 Gramofoonmuziek. 6,10 Orkest. 6,45 Jan Lemaire draagt voor. 7,00 Orkest. 7,40 Muzikale babbeltjes. 7,59 Herhaling SOS-berichten. 8,00 Concert. 9,00 Voordracht. II,00 Persbureau Vaz Dias. 11,10 Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. 8,00 Schriftlezing en Meditatie. 8,15 Morgenconcert. 10,30 Morgendienst. Ds. W J van Lokhorst te Hilversum. 11,00 Lezen van Chr. Lectuur. 11,30 Een half uur marschmuziek. 12,00 Politieberichten 12,15 Gramofoonmuziek. 12,30 Orgelconcert. 2,00 Uitzending voor scholen. 2,35 Beantwoorden v. vragen over kamerplanten 3,15 Cursus knippen en naaien. 3,30 Cursus stofversieren en hoedenmaken. 4,00 Zeemansuurtje. 5,00 Concert. 5,15 Christelijk Llederenuurtje. 6,15 Serenade. 6,30 Vragenuurtje. 7,00 PolltiebertehflMi, 7,15 Persberichten van 't Ned. Chr. Persbureau. 7,30 Vervolg vragenuurtje 8,00 Uitvoering van gewijde muziek. 9,30 Persberichten van Vaz Dias. 9,45 Concert. 10,30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 16 MEI 1933. HILVERSUM 296 M. A. V. R. O. 8.00 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10,15 Gramofoonmuziek. 10,30 Orgelconcert. R. V. U. 11,00 Lezing van mej. Gr. G, Smit A. V. R. O. 11,30 Voortzetting Orgelconcert. 12,00 Lunchconcert 2,30 Gramofoonmuziek. 3,00 Knipcursus. 4,00 Gramofoonmuziek 4,30 Radio-kindcrkoorzang. 5,00 Halfuur voor kleinere kinderen V. P. R. O. Voordracht door Ds. B. J. Aris, Amsterdam A. V. R. O. 7,00 Gramofoonmuziek 7,30 Cyclus: „VacantiegangersAttentie" 8,00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8,05 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9,15 Radiotooneel. 10,00 Het Omroeporkest. 11,00 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11,10 Concert door Dameskoor. HUIZEN 1875 M. K. R. O. 8,00 Morgenconcert 10,00 Gramofoonmuziek 11,30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 12,00 Politieberichten. 12,15 Lunchconcert 2,00 Vrouwenuurtje. 3,00 Plano-recital. H. I. R. O. 4,00 Uitzending voor de Theosofische vereeniging 4,10 Lezing. 4,35 Uitzending voor den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. 4,45 Lezing. K. R. O. 5,10 Lunchconcert. 7,00 Politieberichten. 7,15 „Het eeuwfeest der St. Vincentiusvereeni- gtng" door Mr. Baron van Wijnbergen,

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 11