Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. M Mrlijki GilijkHis trekHii i Overspannen FEUILLETON Winkelnieuws. Mol Gaat Voor. MIJNHARDT's Wij geven ons alle moeite Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des moigens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De Koningin over den Vader des Vaderlands. Vrijheid. maar óók orde, Qeen geweld, maar moed. Het was een daad van wyze politiek, dat de Koningin het volk niet is vóór- gegaan by de herdenking van het 4e eeuwfeest der geboorte van Willem den Zwijger, de Vader des Vaderlands, den grondvester van onze nationale zelf standigheid en de beschermer onzer volksvrijheid. Hier behoorde het volk niet te worden geleid, maar het moest toonen, wat aan dankbaar herdenken in haar leefde. En nu het dat op zoo veelvuldige en gloedvolle wyze heeft gedemonstreerd, kwam het ook van pas dat de telg van Willem van Oranje, welke ons thans regeert, met een koninkiyk woord de nationale herden king bekroonde. Terecht mag hier van een koninkiyk woord worden gesproken, omdat het bezield biykt van een edelen geest, een geest, welke ontsproten moet zyn aan het rQke gemoed van den grooten voorzaat onzer Koninginne. Het heeft haar goed gedaan, zoo liet de Koningin op Dinsdag van deze week aan haar volk weten, dat de figuur van den Vader des Vaderlands voor het volk geen nevelige historische persoon uit een ver verleden is gebleken, maar daadwerkeiyk in ons hart voortleeft. En waarom deed dat onze Landsvrouwe zoo goed? Omdat daarmee nog de glorie van den Vader des Vaderlands ook haar, als zyn nazaat, nog omstraalt? Neen, omdat ze zich nu verzekerd weet, dat in ons volk nu ook zal voortleven „de verknochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waar van hy (de Vader des Vaderlands) zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft en welke in het heden zooals in hef verleden zoo uitnemend by onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen." Voor wie kunnen lezen en weten te verstaan, is het duideiyk, hoe de U te doen 9lagen in Uw keuze. Onze sorteeringen zijn een waar borg dat U slaagt; ons ter zake kundig personeel zal U bovendien met hun bekende hulpvaardig heid, dat het koopen bt| ons zoo prettig maakt, volledig ter zijde staan. Denaam waarborgt U kwaliteit en bij dat al MOL blijft goedkooper. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). HOOFDSTUK 1. 8. Zullen we naar den rooksalon gaan of voel je meer voor het dek? -Ja, liever aan dek. Ik ben uit Somerset, zooals je misschien nog weet, praatte Trevor verder. Dus we zullen elkaar in de toekomst wel vaker ontmoeten. Je hebt zeker nogal een zwervend leven geleid de laatste paar jaar? Ralph Endillion haalde met een ruk de schouders op en staarde voor zich uit zonder te antwoorden. De ander dacht aan de reputatie, die de erfge naam van Dulverton Hall altijd beze ten had. O, neem me niet kwalijk, lachte hij. Ik geef toe dat het niet te pas komt iemand aan zijn pekelzonden te her inneren. Ik was trouwens zelf ook zoo'n lieve jongen niet het had niet veel gescheeld of ik was ook de laan uitgestuurd. Maar iedereen is dat nu gelukkig vergeten. Dat spreekt vanzelf, antwoordde Endillion. Maar ik heb het wel heel bar gemaakt ik was om zoo te zeg gen de schrik van de omgeving en de schandvlek van mijn familie. En nu ga je naar huis om Koningin hier ter gelegenheid van de herdenking van Willem de Zwyger een pleidooi houdt ter bescherming van ons dierbaarste volksbezit, van onze politieke en geesteiyke vryheid, door den Vader des Vaderlands voor ons bevochten, en door haar ook ais een kostbaar goed voor de toekomst beschouwd. Het is een koninklijke wensch, welke vooral die politieke nieuwlichters in zich mogen opnemen, die, naar ze voorgeven omwille van Oranje en het vaderland een moderne krachtpatseis- politiek, gericht op de onderdrukking der geesteiyke volksvryheid, voorstaan. Een krachtig bestuur en sterk gezag liggen geheel in de lijn van den staat kundigen structuur, getrokken door Willem van Oranje en nog eens sterk overgehaald door onze regeerende vorstin. Er moet orde wezen, maar die behoort er te zyn omwille van de vryheid. De Koningin heeft erop gewezen, dat ieder persoonlijk en het volk in haar geheel zware beproevingen moet doorstaan als gevolg van een nood, welke het wereldgebeuren om ons, buiten ons toedoen, heeft in 't leven geroepen. Om aan die beproevingen echter te ontkomen zullen geen mfd- delen baten, welke tegen onzen volks aard indruischen. een model landheer le worden! Ik hooide vertellen dal je niet in Enge land was, maar ik dacht dat je inmid dels al lang en breed terug was en je taak aanvaard had. Ik ik weet pas sinds kort dat dat mijn vader gestorven is ik zag het in een oude krant, die ik toe vallig in handen kreeg. Ik zat ver van de bewoonde wereld had 'n poosje in de rimboe rondgezworven, weet je? En in zich zelf peinsde Endellion Het was niet mijn bedoeling om zoo hard van stapel te loopen, maar de omstandigheden zijn sterker dan mijn wil. Ik kan er niets aan doen, dat ik me de indentiteit laat aanleunen. En zoodra je het wist, ben je scheep gegaan naar Engeland?, infor meerde Trevor. Natuurlijk. Het doodsbericht gaf me een vreeselijken schok zooals je wel begrijpt ook al door de maniet waarop ik het kreeg. I Nu er ligt in elk geval een ideale toekomst voor je open. Je ziet er kra nig uit, Dulverton, dat kan ik je ver zekeren, je bent wel in je voordeel ver anderd. Er is niets in je voorkomen, dat aan den losbandigen kwajongen herinnert; de lui bij je thuis zullen trotsch zijn op zoo'n pracht van een landheer Endellion kon niet nalaten te lachen bij dit openhartige compliment. Misschien herkennen ze mij niet eens!, zei hij luchtig. i Maak je daar maar niet onge rust over, was 't opgewekte antwoord. Geen mensch ter wereld kan zich in de gelaatstrekken van een Dulverton ver- gissen. Het ligt voor de hand dat je veranderd bent, maar zelfs ik. die je toch maar eenmaal ontmoet heb, her kende je onmiddellijk. Eerlijk gezegd, Ook Willem de Zwyger heeft de grootite moeilijkheden gekend, welke hy echter nimmer gepoogd heeft te overwinnen door onze duur verworven volksvryheid te cfferen. De Koningin wijst het volk op het lichtend voorbeeld, gegeven door den Vader des Vaderlands om den druk der tyden te weerstaan. Dat voorbeeld bestond uit een groot en sterk betrou wen op Qod, den „potentaat der poten taten" en een onwrikbaar geloof aan uitredding en betere tyden. Daarnaast zal het volk In de grootste eendracht dienen samen te werkenwe zullen allen de handen ineen moeten slaan en gezameniyk moeten offeren en arbeiden voor, wat Qod geve, eenmaal een betere toekomst. Zóó versta men het koninkiyk woord: vryheid, maar ook orde en tucht. Qeen geweld jegens elkaar, geen onderdruk, king, geen dwingelandy, geen over- heersching, maar onderlinge samen, werking, algemeene offervaardigheid en moed. Eens heeft de Vader des Vaderlands ons volk vry gemaakt van de onder. DE 18-MEI VOLKENBONDSDAG drukking, welke van over de grenzen op ons lag. Moge het woord van zyn regeerende nazaat ons vrytiouden van de dwangideeën, waarmee men ons volk wéér van over de grenzen be laagt. Telken jare wordt op 18 Mei, zoo ook dit jaar, in zooveel mogelijk ge heel het land aandacht gevraagd voor den Volkenbond. Zulks gaat uit van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", de typische Volkenbondsver- eeniging in ons land, die als zoodanig ook de Nederlandscbe afdeeling vormt van de te Brussel gevestigde Union der Volkcnbondsvereenigingen over geheel de wereld. Wat is, zoo wordt menigmaal ge- vraagd, de bedoeling van dezen Vol kenbondsdag en waarom heeft deze op 18 Mei plaats? De Volkenbondsdag heeft ten doel om zooveel mogelijk op een en den zelfden dag de aandacht te vestigen op den Volkenbond, zijn beginselen, zyn arbeid. Want wel neemt de ge middelde Nederlander van zichzelf aan, dat hy op de hoogte is van den Vol kenbond en ontleenen velen daaraan het recht dezen te critiseeren, maar zoodanige kennis Is op den keper beschouwd, dikwerf niet in groote mate aanwezig. Dat kan daarom niet verwonderen, omdat er tusachen den Volkenbond in theorie en in praktijk een groot verschil is. Dat is overal zoo. De Volkenbondsgedach'.e is een groot en een grootsch Ideaal; in de praktyk toegepast, kan zy niet anders dan, voor het oog van den lydgenoot althans, uiteenvallen in tal van kleine, practische aangelegenheden. Men ziet den Volkenbond werken; door de boomen ziet men dikwerf het bosch niet meer. Vandaar critiek; vandaar teleurstelling; vandaar soms ontgoo cheling, die begrijpelijk is. Slechts degenen, die het doel van den Volken bond in het oog houden, en die be seffen, dat deze op de tientallen jaren, zoo niet op de eeuwen is Ingesteld, veel meer dan op de jaren, vallen niet aan dergeiyke ontgoocheling of teleur stelling ten offer. Op den Volkenbondsdag nu wordt eenmaal in het jaar aan het Neder- landsche volk, met medewerking van scholen, pers en ook tal van Kerken, drie machten, die tezamen op de open bare meening een grooten invloed hebben, duideiyk gemaakt wat de Volkenbond is en wat hy tot dusverre deed. Maar ook wat in de toekomst hem te verwachten is. En ook, van waarin hy heeft gefaald, en waarinde openbare meening hem moet steunen. Dat geschiedt op de meest uiteen- Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten loopende wyzehet geschiedt door het geschreven en gesproken woord, het geschiedt in beeld, het geschiedt in eiken kring die daarvoor vatbaar blijkt. Op den 18 Mei geschiedt het om duidelijk te maken, dat Nederland, het land van Hugo de Qroot, by voorkeur is aangewezen om zyne krachten in dienst van den Volkenbond te stellen. Bij de bevordering van de Volken bondsgedachte vermogen ook kleine landen meer dan dikwerf wordt aan genomen. Door hun voorbeeld, door hun aandrang en door de stem, die ook de kleinen te Oer è/e In't kapittel hebben, kunnen zy veel bereiken. De datum van 18 Mei jymboliseert den aanvang van een periode, waarin voor Nederland een nieuwe internationale taak bleek weggelegd. Op dien datum toch werd In 1899 te 'sQravenhage de eerste Vredesconferentie geopend. Over de resultaten van deze en haar opvolgster kan men oordeelen gelijk men wil één ding kan men niet ontkennen, dat door deze conferenties aan den Haag en Nederland een by- zondere plaats fn her internationaal verbaasde het ine, dat je er zoo patent uitzag. Uit hetgeen ze van je vertelden was je Hard op weg naar de weerlicht te gaan, vulde Endellion aan. Of be zig me dood te drinken. Ja, iets dergelijks was het wel, erkende Trevor, niet lichte aarzeling. Wel, misschien had mijn oude vader geen ongelijk met mij de wijde wereld in te sturen. Je doet een heele- boel wijsheid op als je op die manier op jezelf aangewezen bent en wat je in de eerste plaats leert, is, dat het sterkste gestel niet tegen regelmatig drinken bestand is, vooral niet in een warm klimaat. Dat is absoluut juist. Maar zul len we nu naar den rooksalon gaan? Ik begin het een beetje koud le krij gen. Als in een droom liep Endellion naast Horace Trevor voort. HOOFDSTUK VI. Meneer Robert Het kan raar loopen in de we reld, verklaarde Trevor, toen zij zich in den rooksalon geïnstalleerd hadden. Dat kan het, viel Endellion hein bij. Maar hoe koin je er zoo toe om plotseling deze origineele opmerking te maken? Ik denk dat het een gevolg is van de onverwachte ontmoeting met jou. Zooiets doet allerhande oude her inneringen hij je opkomen. Zeg, dat was een mooie dag, toen we elkander leerden kennen. Ik ben er nog altijd trotsch op, dat mijn broer de situatie voor zijn ploeg gered heeft. Ja, het staat me nu weer zoo le vendig voor den geest, alsof het giste ren gebeurd is, antwoordde Endellion, die zich het courantenverslag van den spannenden wedstrijd herinnerde. De jongens uit Eton droegen Dick op de schouders rond, ik weet het nog heel goed. Ik dacht wel, dat je het niet ver geten zoudt zijn. En jij, jij was niet zoo erg frisch dien avond, geloof ik. Endellion haalde de schouders op. Toe, haal geen oude koeien uit de sloot, verzocht hij. Enfin, vervolgde Trevor, het was in elk geval heel onverstandig van j* vader om je naar Oxford te sturen Cambridge was veel geschikter voor je geweest. Om je de waarheid te zeg gen, was ik niet verbaasd, toen ik hoorde dat je gesjeesd was. Ik heb sindsdien den smaak voor studie te pakken gekregen, vertelde Endellion. Ik hen radicaal veranderd, mijn wilde haren ben ik volkomen kwijt. Ik hoop alles wat ik verkeerd heb gedaan, goed te maken en, zooals je daarnet zei, een model landheer te worden. Ze zullen allemaal verbaasd staan over me. Dat laat zich begrijpen! meende Trevor. Mijn broer Dick zei trouwens altijd, dat je in den grond een goede kerel was. 1 Wat voert Dick tegenwoordig uit? vroeg Endellion. j Dick? Die is getrouwd met een dochter van den ouden Beeson? Wat? Beeson van Blackdown? Precies. Ja, die is in een gemaakt bedje gestapt; heeft twee jongens en is de groote Piet in zijn omgeving. Wat een geluksvogel! We hebben ons wel eens onge rust over hem gemaakt, omdat hij nooit last had van overmaat van her sens enfin, dat weet jezelf, en nu hij de volgende verkiezingen, zal hij wel in het parlement komen voor zijn district. Je meent het niet. - Dat is zoo zeker tls iets. En zijn landbouwbedrijf floreert ook buiten gewoon hij maakt het werkelijk schitterend. En dan te bedenken dat lui met tienmaal zooveel verstand als Dick, het niet hebben kunnen bolwer ken. Het is zooals ik zei, het kan raar loopen in de wereld. Neem jezelf nu maar eens als voorbeeld. Je ging uit Oxford weg omdat nu ja, laten we maar zeggen, omdat <je niet goed in 't gareel kon loopen en nu ben je op weg naar Engeland als eigenaar van een van de mooiste en rijkste landgoe deren \an Devonshire. Gesteld dat je gestorven was of dat bericht van de courant was je nooit onder de oogen gekomen, dan Dan zouden oom Arthur en zijn zoon alles gekregen hebben. Juist. Zoo zie je hoe 'n kolossale rol toeval of geluk of hoe je het noe men wilt, in het leven van den mensch speelt. We hadden het net over lui die het tegengeloopen is. Daar heb bijvoorbeeld dien beklagenswaardige! Endellion, de zoon van dien vent, die. Enfin, je zult het je wel herinneren dat moet zich afgespeeld hebben, kort voordat je uit Engeland wegging. Tns- schen haakjes, kende jij den jongen Endellion? Oppervlakkig ik heb hem een paar maal ontmoet. Endellion's stem klonk rustig en de hand, waarmee hij een sigaret aanstak beefde niet. Toen ging hij voort: Wat is er van hem terechtgekomen? He Echo van het Zuiden, Wul«(iksrkf'ri Langstraatscbe Conrant, Wordt varvolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1