ilt ECi VAN HET ZUIDEN Berémans-Smils SISCOLIN, HARDOLIN, 20 cent. 50 ANTON HOLTGRIFË Een gezellig zitje. Aardige strijk-muziek. R E CL A M E. Linnenboorden 30 cent. Semi Saft Gummiboorden GEBRUIKT GEBRUIKT Fa. P. T. BIERLAAGH-VAN DER HEIJDEN „De IJzer- en Verfhandel" No. 40. Zaterdag 13 Mei 1933. 56e Jrg. DERDE BLAD. BUITENLAND. V. S. en Engeland accoord in zake tarieven. Van de regeering der Vereenlgde Staten Is officieel bericht ontvangen, dat zij de Britsche formule in zake een tarievenbestand goedkeurt. Vermogen der Duttsche soc.-dem. in beslag genomen. in verband met het onderzoek naar corruptie-beschuldigingen tegen het sociaal-democratische Rijksdaglid Lei part en andere sociaal democratische leiders, is hei geheele vermogen der Duitsche sociaal-democratische partij in beslag genomen. Ook de bezittingen van de instellin gen en organisaties, die met de sociaal democratische partij in verbinding staan, zijn in beslag genomen. De koepel van St. Pteter. Na vijf jaar onafgebroken werkens zijn de 16 beereit, waarop de koepel van den St. Pieter steunt, vernieuwd De grooie koepel moet nu steviger zijn dan ooit. Het gewicht van de steenen, die verweerde brokstukken hebben vervangen, moet ongeveer 500 ton hebben bedragen. Voorts is meer dan 100 ton cement gebruikt benevens groote hoeveelheden brons en ijzer. De kosten hebben circa l1/2 milltoen lire (bijna 200.000 gulden) bedragen. De eskader vlucht over den Oceaan. Een Italiaansche eskader vliegtuigen zal een reis naar Amerika en terug maken. Teneinde het risico van den overtocht zoo gering mogelijk te maken, worden op verschillende punten van de route op den oceaan stoomtreilers gestationeerd. Deze vliegtuigen landen ook te Schellingwouae. Een schuldenmoratorium te wachten? Een Amerikaansche regeeringsper- soonlijkheid, die met president Roose velt de schuidenkwestie besproken heeft, heeft verklaard, dat een schul denmoratorium zal worden gevraagd en toegestaan. Het verzoek van president Roosevelt om volmachten, teneinde hem in staat te stellen de douane-tarieven te wijzi gen, zal binnenkort door het Congres behandeld wórden. De hakenkrulsvlag In de haven van Antwerpen. Te Antwerpen weigerden de haven arbeiders een Duitsche stoomschip te iaden, daar aan boord een hakenkruis- vlag woei. De kapitein was niet gene gen om deze vlag te verwijderen, het werk ligt dientengevolge stil. De politie moest tusschenbeide komen om relle tjes te voorkomen. BINNENLAND. Het landarbeidersconfltct In West.Brabant. In het conflict in West-Brabant is nog geen opheldering gekomen. De werknemers wilden bindende arbitrage aanvaarden. De werkgevers verklaarden zich hiertegen op grond van het feit, dat de meerderheid der leden van de landbouworganisaties gestemd hebben tegen arbitrage. Men was aan die zijde van meening, dat tien procent verlaging wegens daling van de levensbehoeften geen verlaging in practischen zin beteekende. De werkgevers wilden een niet- bindend advies aanvaarden, doch de werknemers niet en grondden deze weigering op het feit, dat niet te ver wachten is, dat de landbouworganisatie een advies zal opvolgen dat ongunstig voor haar zou kunnen uitvallen. Voorshands is in verband met een en ander geen toenadering tusschen de partjjen verkregen. Begrotingstekort 1934. In een onderhoud met de N. R. Crt. heeft minister De Qeer gezegd dat het tekort op den gewonen dienst voor 1934, vóorloopig op 122 millioen kan worden geraamd. De Nederlandsche Bank verhoogt haar disconto. De Ned. Bank heeft heden de rente stand voor wissel- en promesse-dis conto, beleening van goederen en effecten en voor voorschotten in rek.- crt. met 1% verhoogd. Philips Gloeilampen. Dividend 6°/o (v. j. 4 °l9). Naar wij vernemen werd op de gis teren gehouden vergadering van com missarissen der N.V. Philips Gloeilam penfabrieken besloten aan de a.s. jaarljjksche algemeene vergadering, die op 29 Mei gehouden zal worden, voor te stellen over 1932 uit te keeren op de cumulatief preferente wlnstdeelerde aandeden een dividend van 6°/0 (onv en op de gewone aandeelen eveneens 6°/o uit te keeren (v.j 4°/o) Door den raad van beheer der N.V. Gemeenschappelijk Bezit van aandeelen Philips Gloeilampenfabrieken zal wor den voorgesteld eveneens op de pre ferente aandeelen 6 °/0 (onv.) en op de gewone aandeelen 6°/0 (v.j. 4°/0) uit te keeren. Prof. Dr. A. v. Gijn overleden. Te 's-Gravenhage is op 66-jarigen leeftijd overleden prof. mr. dr. A. van Gijn, oud-minister van Financiën. De Indonesische Communisten in de Tweede Kamer. Men weet dat er nogal wat te doen is geweest over de vraag of de ge. kozen Indische Communisten wel zitting in de Kamer zullen kunnen nemen o.m. om de reden daar zij de aanneming hunner benoeming niet binnen den daarvoor gestelden termijn aan het Centr. Stembureau zouden kunnen overbrengen. Thans heeft het Kamerlid de Visser een voorstel ingediend, om de Kieswet in dier voege te wijzigen, dat de daarin genoemde termijnen, binnen welke de gekozen Tweede Kamerleden de in die artikelen genoemde stukken en be scheiden moeten inzenden, worden ge bracht op drie maanden. De bedoeling hiervan is, thans een noodwetje in het leven te roepen, waardoor het mogelijk wordt, dat de bij de jongste verkiezingen tot Kamerlid gekozen Indonesiërs zitting zullen kunnen nemen. De vlieger zal wel niet opgaan 1 Uilzending over de Phohi voor de R K. Missie Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den K.R.O. om binnen kort wekelijks des Zaterdags of des Zondags via den Phohi-zender ie Huizen op 16 88 en/of 25.57 M. golf lengte een uur radio-uitzending te gaan verzorgen, geheel ten dienste van de Nederlandsche misslonnarissen in de R.K missiegebieden. Naar men weet, bepalen de ten aan zien van den omroep naar Indië ge stelde voorwaarden o.a dai uitgesloten zijn uitzendingen van propagandists «chen aard op het gebied van den godsdienst. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 Mei 1933. Koopt In Wnalwlfk. Steunt de Waalwlfksche handel en Industrie. W. B. De Schoenindustrie. Met genoegen mogen wij consta teeren dat momenteel in de schoen industrie in onze plaats flink gewerkt wordt. Alle fabrieken zijn goed met orders bezet en er kan met vrijwel het geheele personeel volledig worden gedraaid. Er zijn zelfs fabrieken die meer personeel hebben dan ooit en anderen die goede werkkrachten tekort komen. Laten de resultaten der fabricage niet dienovereenkomstig zijn, 't is reeds een voldoening te mogen con- stateeren in deze tijden, dat er vol doende werk is, zoowel in zaken die werken voor eigen winkels als voor den handel. Dit demonstreert zich ook in de afname der werkeloozen in dezen tak van bedrijf. Moge deze toestand zich bestendigen. R. K. Vrouwenbond. De feestelijke herdenking van het 12'/,.jarig bestaan van den R.K. Vrou wenbond te Waalwijk is met het oog op de ongesteldheid van den adviseur, den HoogEerw. heer Deken en 't over lijden van den edelachtb. heer C. G. Verwiel, vader der penningmeesteresse, uitgesteld tot 10 October van dit jaar. .Zooals bekend zullen dan 't zelfde jubileum vieren de huidige presidente, mevr. H. G. Donkers als bestuurslid en de penningmeesteresse mej. Alida Verwiel. Bedevaart naar Elshout. A s. Zondag houdt de R.K. Werk liedenvereniging hare jaarltjksche bedevaart naar Elshout. Het vertrek is bepaald om half zes van den R.K. Gildenbond, terwijl de H. Mis met algemeene H. Communie te Elshout wordt opgedragen om kwart voor zeven. Om 8 uur wordt de terugreis aan vaard. zoodat men omstreeks half tien weer thuis is. De harmonie vergezelt als naar ge- woonte deze processie. Luxor Bioscoop. De Luxor Bioscoop vertoont deze week het bekende filmwerk van Pabst „De Heerschere9 van Atlantis". Men zal zich herinneren het groote succes zgn. Hanenstraatje, een zijstraatje van de Stationsstraat. De brandweer die spoedig met de motorspuit aanwezig was kon niet verhinderen dat het fabriekje, dat ge vestigd is in een tweetal oude arbel derswoningen, geheel uitbrandde. Zij slaagde er echter In het vuur te be perken tot dit fabriekje, dat deel uit maakte van een geheele rij oude arbeiderswoningen. Aan de eene zijde is gehuisvest het bekende logement „Ons Tehuis", terwijl aan de andere zijde het gezin S. woont. Bij deze laatste werd eenige waterschade aan gericht, wat voor den bewoner des te erger is daar hij niet verzekerd is. Ondanks het nachtelijke uur bracht het brandje nogal wat menschen op de been. De oorzaak van den brand is onbekend R.K. Middenstandsvereenlglng. Gisteravond hield de R.K. Midden- standsvereeniging een geanimeerde en goed bezochte vergadering in Hotel Verwiel. Als datum voor de te houden ten- toonstelling voor handel en Industrie werd vastgesteld Mei 1934. Besloten werd een stichting in het leven te roepen tot bestrijding der kosten van Ziekenhuisverpleging Een commissie van zes leden werd benoemd voor de voorbereidende werk zaamheden. Ais lid der commissie wer den aangewezen de heeren Chr. van Liempt, van Efjkelenburg, J. C Pulles, G. Hens, Th. Festen en C. Marks. De agenda van de vergadering te St. Oedenrode op 8 juni 1933 werd besproken. Door het bestuur zal op dien dag gratis een autobus voor de leden worden beschikbaar gesteld. De ledenlijst der vereeniging is ge reed en zal dezer dagen aan de reken plichtige instellingen worden gezonden. Bij de rondvraag sprak de geestelijke adviseur een opwekking tot deelname aan de retraite voor de Middenstanders. SANTOS werd door hem aanbevolen in de warme belangstelling der leden. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en de aangename en vrucht, dragende discussies. U komt toch zeker Zondagmiddag In de „Kolommen**? Processie WaalwijkHandel. De bedevaart naar Handel heeft dit jaar plaats op Zaterdag 20 en Zondag 21 Mei. De reis gaat per tram, die Zaterdagmiddag half drie van de Markt vertrekt, Nieuw model cent. Markt Waalwijk. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag i9 ingebroken in de schuur van A. V. in 't Loonsch Hoekje. Men heeft een paar veilingkisten ontvreemd, het paard losgesneden en dit op een weiland in de buurt gedreven. Aan gifte bij de politie is gedaan. Voor eenige dagen is het paard van V. na een aanrijding afgemaakt moeten worden. Het was slechts laag verzekerd, zoodat aanschaffing van een nieuw paard weer een ernstige schadepost voor hem beteekende de waterverf in 30 kleuren, die niet afgeeft, voor keukens, gangen, slaap, kamers en plafonds. Hoogglansverf van naam. TEOLIN-HOUTKLEURVERNIS, maakt Uw stoelen en kasten nieuw. Zij, die onze verven gebruiken, roepen er overl Voor een gulden Uw geheele keuken fn de beste, duurzaamste glansverf. Markt naast het Nieuwe Raadhuis dat indertijd de zwijgende film „At lantis", vervaardigd naar den beroem den roman van Benoit, gehad heeft. Thans heeft Pabst het gegeven op- nieuw verfilmd en hij is daarbij eenigs- zin9 van den oorspronkelijken roman afgeweken. „De Heerscheres van Atlantis" mag beschouwd worden als een der beste werken van dezen be kwamen regisseur, waarvan wij hier^ reeds „Westfront 1918" en „Kamerad- schaft" konden bewonderen. De hoofdrollen worden vervuld door Brigitte Helm en Gustav Diessl. Vooral het spel van de eerste moet deze film tot een succes maken. Wij verwachten dat er ook in Waal wijk groote belangstelling zal bestaan voor dit filmwerk. Auto-botsing. Op den hoek Groensteeg Nieuw- straat is hedenmorgen een bestelwagen uit Veen in botsing gekomen meteen Belgische luxe auto. Beide wagens kregen materieele schade. Gevonden voorwerpen, Bij de gemeentepolitie zijn inlich tingen te bekomen omtrent de navol gende gevonden voorwerpen raffia damestasch met spiegel en portemonnaie, bruine damesparapluie, portemonnaie met inhoud, een paar zwart glacé dameshandschoenen. Brandje. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te ongeveer 1 uur brand ontstaan in het schoenfabriekje van den heer A. Wilmont, staande in het - Telef. 72. Zie verder Vervolg Provinciaal Nieuws. DRUNEN. De schaalcollecte ten bate van het Crisls-Comité gehouden in de R.K. Kerk alhier heeft f75 80 opgebracht. Voor de leden der Woning bouwvereeniging „Drunens Welzijn" zal Zondag 14 Mei ten half twaalf een algemeene jaarvergadering worden gehouden op het gemeentehuis. De collecte die in de Prot. Kerk alhier gehouden is ten bate van het Crisis-Comité heeft f 10.45 opge bracht. Door eenige opgeschoten jon gens wordt den laatsten tijd de straatweg langs de tramremise, vanaf het café P. Klerks tot nabij J. de Wit, als sport- terrein gebruikt. Een breede witte streep over de straat geeft het einddoel aan. De jongens oefenen zich daar in het wielrennen. Een hunner heeft reeds de naam van Pijnenburg verworven. Bij een dezer wedstrijden werd deze week mej K. omver gereden, zoodat zij door de buren moest worden thuis gebracht. Het ware te wenschen dat aan dit spelletje een einde werd ge gemaakt om verdere ongelukken te voorkomen. DRUNEN. De schoenfabriek van den heer H. Grietjes van Drunen begint haar voltooiing te naderen. Nog slechts enkele afwerkingen dan is het geheel klaar, doch niettemin is ze reeds in werking gesteld, zoodat enkele personen wederom werk hebben gekregen in deze nieuwe onderneming. Er zijn reeds verschillende machinerieën in werking en plannen bestaan om een flink aantal personen aan het werk te stellen. Tot boekhouder is reeds aangesteld de heer Kitselaar. Wij wenschen den ondernemer veel succes en hopen dat spoedig de geheele werkloosheid zal zfln opgeheven. De pas opgerichte vereeniging van schoenfabrikanten vergaderde gisteren in caté Elshout. Er werd een bestuur gekozen, waarvan de heer Jac. van Gorkom voorzitter, de heer H. de Wijs, sec retaris en de heer H. Spee, penning meester is. 16 Fabrikanten zijn aangesloten. De Zeereerw. heer Pastoor heeft zich reeds bereid verklaard als geeste lijk Adviseur op te treden. De Eerw. Broeder Crisplnus van het St. Franciscusgesiicht alhier is in het Ziekenhuis van Johannes de Deo te 's Bosch opgenomen ter observatie. Zondag houdt de voeibalver- eeniging T.O.P, een algemeene ver gadering ELSHOUT. A.s, Zondag komen o.m. de volgende processie's: R.K Werk- liedenvereen. van Waalwijk, H. Familie van Kaatsheuvel, H. Familie van Haarsteeg, R.K Werkliedenvereeniging en H. Familie van Heusden. De H. Missen zijn om 6, 6.45, 8, 8 45 en 10 uur. Na den middag om 3 uur lof en processie. De Bijz. Vrijwillige Landstorm heeft besloten een Nationaal concours te houden op Zondag 21, 25 en 28 Mei en 5 Juni. Prachtige prijzen ook geldprijzen zijn hiervoor beschikbaar. Er zijn reeds vele inschrijvingen binnen. Gistermiddag hield de R.K. Boerinnenbond van Drunen en Elshout de algemeene vergadering in de zaal der Meisjes congregatie. Eerst werd een plechtig lof bijgewoond, daarna ging men naar de zaal, alwaar Mej. van Delft allen een woord van welkom toeriep. Vervolgens werd het woord gegeven aan de Eerw. Pater Koks. die een schitterende rede hield over de op- voedirg van het kind. In breeden zin liet spreker uitkomen, wat er voor de opvoeding noodig is en wat bij velen altijd niet voldoende wordt in het oog gehouden. De Zeereerw. heer Pa3toor Wülems dankte spreker voor zijn schoone rede. Vervolgens werd een foto gemaakt van de boerinnetjes, die met de witte muts vooraan. Vervolgens werd door eenige leden van den bond rljdansen uitgevoerd, welke veel bijval oogstten. Verschillende punten werden nog besproken, waarna men een kijkje ging nemen naar de mooie vogel collectie van den Zeereerw. heer Pastoor, waarna de voorzitster de vergadering sloot met een dankwoord aan alle aanwezigen, SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddag half tien zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdlenst worden gehouden, terwijl des namiddags twee Hur hoopt op>{te treden Ds Muhlnickel van Waalwijk. In de Gsret. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags vijf uur In den Dienst des Woord voor te gaan Ds. J. C. Hagen. CAPELLE Op 30 Mei a 8 her denken A. Verduijn en H. P. Blom hun 40-jarig huweiijksieest. v CAPELLE In het Statlonskoifiehuis van den heer L. F. van Dongen werd j.l. Dinsdagnamiddag 3 uur een ver gadering gehouden van Stemgerech tigde Ingelanden van de Waterschappen .De Groote Oude Straat", ^Binnen de Oude Straat", „Ten Westen van de Viljhoevensche Vaart" en „Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aan wassen." Na mededeelng van het proces— varbaai van kasopnemlng bij den penningmeester, waaruit bleek, dat alles in orde was volgde de vaststelling der rekeningen over het dienstjaar 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 en der begrootingen voor het dienstjaar 1 Juli 1933 tot 30 Juni 1934 alsmede van het bedrag der omslagen, terwijl Da- gelljksch Bestuur machtiging verleend werd tot uitvoering der werken in eigen beheer. Bij de verkiezing van een Voorzitter der waterschappen „De Groote Oude Straat", „Binnen de Oude Straat" en „Ten Westen van de Vrijhoevensche Vaart"* wegens periodieke aftreding van de heeren W. B. Rijken, Q. J. Heljmans en B. v. d. Hoeven Jzn. en van een lid van hef Dag lljksch Bestuur van het waterschap .Ten Westen van den Nieuwendijk met de Aanwassen", wegens periodieke aftreding van den heer Adr. v. d. Hoeven, werden de aftredenden herkozen, Voor de Ned Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Schlemper uit v.m. Besoflen Des namiddags half drie leesdlenst. Ds. B. v. Qinkel te Nieuwpoort heeft voor het beroep naar de Ned,

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9