Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Een Wonderlijke Gelijkenis FEUILLETON WAALWIJK- NUMMER 43. WOENSDAG 24 MEI 1933. 66e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE: Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Reclames 40 cent per regel. franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën moeten Woensdag en Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Telegr.-adresECHO. Vrijdag des moigens om uiterlijk 9 uur Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 38. in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. eerste blad. GEMEENTERAAD. OUDHEUSDEN-ELSHOUT. De raad voor ophejfing der gemeente. De raad der gemeente Oudheusden kwam Vrijdagavond ten raadbuize te Elshout in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemees. ter mr. R. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. De notulen der twee vorige verga, deringen worden zonder wijzigingen vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged Staten, waarbij goedkeuring wordt verleend aan de raadsbesluiten tot wijziging der ge- meentebegrootingen voor 1932—1933. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Verzoekschrift van J. A. J. M. van Heijst, waarbij om gezondheids redenen eervol ontslag gevraagd wordt als gemeente-ontvanger, ambtenaar van den Burg. Stand en agent der arbeids bemiddeling. De Voorzitter voegt hier nog aan toe dat een schrijven is ingekomen van den Pensioenraad, waarbij wordt medegedeeld dat de heer J. A. J. v. Heijst lichamelijk niet meer geschikt is zijn ambt nog langer waar te nemen. B. en W. stellen dan ook voor den heer v. Heijst het gevraagde ontslag eervol te verleenen. De raad gaat daarmede accoord. c. raededeeling dat de pensioens- grondslagen van den heer P. v. Loon zijn vastgesteld op f 900 als ontvanger en f30 als ambtenaar van den burg. stand, dezelfde bedragen dus als inder- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 11. Ze zeiden allebei, dat u ergens ver weg gestorven bent, maar niemand van de bedienden of de pachters, die er iets van geloofd heeft. Ik zie, waar u naar uitkijkt, mijnheer Robert, viel hij zichzelf opeens in de rede. Waarnaar dan? vroeg Endellion, die gedurende den rit met gretige op merkzaamheid alle details van het lanschap in zich opgenomen had. Naar het eerste gezicht op Dul- verton. U kunt het zien als we aan den rand van de heuvels komen. Een vreemde spanning tintelde door Endellion's zenuwen. Hij kreeg de ei genaardige gewaarwording in zekeren zin werkelijk Robert Dulverton te zijn en dat gevoel maakte de rol, die hij te spelen had, minder moeilijk. Na eenige minuten hadden ze den heuveltop bereikt en tegen de helling van de tegenovergestelde zijde van de vallei lag het huis, dat lange weken 't voorwerp van Ralph Endellion's droo- men was geweest. Hij kreeg een schok toen het zich aan zijn betooverde oogen opdeed. Het overtrof zijn stoutste ver wachtingen, het was veel mooier dan zelfs de enthousiaste beschrijving van den gestorven erfgenaam had kunnen doen vermoeden. Hooge olmen en ei ken omgaven het met een gordel van tijd door Ged. Staten zijn vastgestéld. d. van het hooldsiembureau mede- deeling van de benoeming van een zevental leden van de commissie be doeld in art. 158 der gemeentewet. 2. Voorstel van Burg. en Weth.om hei crediet bij de Bank voor Ned. Gemeenten te verhoogen met f 1500, De Voorzitter zegt dat de gemeente vroeger altijd een crediet loopcnde had van 16000in 1932 is dat bedrag echter tot l 5000 teruggebracht. Door verminderde inkomsten en verhoogde uitgaven raken de geldmiddelen der gemeente echter uitgeputvooral de verhoogde subsidie aan 't Armbestuur is een zware last. Daar de gemeente anders met haar geldmiddelen zou vastraken, wordt voorgesteld het cre diet met 11500 te verhoogen tot 16500. De bank heelt daartegen geen bezwaar. Het voorstel wordt zonder discussie aangenomen. L)e ophejfing der gemeente. 3. Voorstel van Ged. Stalen inhou dende de opheffing van de gemeente Oudheusden en toevoeging van het dorp Oudheusden bij de gemeente Heusden, en het dorp Elshout bij de gemeente Drunen, met prae-advies van Burg. en Weth. B. en W. hebben aangaande deze kwestie aan den raad een prae-advies uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend Finanlieeie gevolgen: Het is niet doenlijk een juist over zicht te geven van de gevolgen, die de opheffing van deze gemeente en indeeling harer bevolking bij de twee naburige gemeenten voor onze in- woners zullen hebben. Vast staat, dat wanneer de gemeente blijft voortbestaan de belastingen, die thans tot den top zijn opgevoerd, binnen afzienbare tijd niet verlaagd kunnen worden. De uit- gaven over het dienstjaar 1932 over- lommer, schitterend aangelegde tui nen en een uitgestrekt park glooiden naar de rivier, die zich als een breed lint van glinsterend zilver door het dal slingerde. Het statige en tegelijk vriendelijke huis was opgetrokken uit grijs graniet een juweel van oud- Engeischen kasteelenbouw. Endellion keek en keek het was alsof zijn blik zich niet kon verzadi gen aan de schoonheid en liefelijkheid van dit kostelijke stuk architectuur. Een pracht van een bezitting, merkte Enny Yelland peinzend op. Het goed van mijnheer Donnit- horne kunt u van hier ook zien. Waar? Ik wist niet dat wil treffen aanmerkelijk de inkomsten van dat jaar zoodat een gedeelte dier uilgaven reeds zijn overgebracht op den dienst 1933, wat tot gevolg zal lebben, dat ook 1933 een belangrijk te kort zal opleveren. Het is dan ook met vrij groote zekerheid te voorzien, dat onze gemeente zeer spoedig tot de noodlijdende gemeenten zal gaan behooren. Alle uilgaven aan wegen verbetering, onderhoud gebouwen enz moeten achterwege blijven wegens gebrek aan middelen. Bij armenzorg en werkloosheidsbestrijding moet de uiterste soberheid betracht worden en dat alles bij een maximum belasting De indeeling van het dorp Elshout bij Drunen zal voor die gemeente geen nadeelige financieele gevolgen hebben. De gemeente Drunen is financieel krachtig genoeg om in alle opzichten behoorlijk de belangen harer inwoners te behartigen, terwijl de belastingen als normaal beschouwd kunnen worden. De gemeente Heusden zal, wanneer het plan tot uitvoering komt, een mooie gemeente worden met naast de oude stad een uitgebreid grondgebied met een welvarende landbouwende bevolking. Al kunnen de financieele gevolgen van de uitbreiding der gemeen te Heusden minder goed becijferd worden, dan de uitbreiding der ge meente Drunen, veilig mag worden aangenomen, dat door de toevoeging van de geheele gemeente Herpt c a. met deelen der gemeente Hedikhuizen en Oudheusden een financieel sterke gemeente zal ontstaan. Komt het plan tot uitvoering, dan komen wij echter niet met ledige handen. De gemeente heeft een bezit aan rendabel onroerend goed van rond f. 100.000,—. De schuldenlast bedroeg per 1 Jan. 1933 f. 31 340, welk bedrag moet worden verminderd met f. 9000, die op naam staan van de P.N E.M. en waarvan deze maat schappij jaarlijksch de rente en aflos- sing worden terugbetaald. Alzoo blijft er een schuld van f.22340, Hierbij moet nog worden gevoegd de gekapi taliseerde schuld van de bijzondere school te Elshout tot een bedrag van f.31000,—. De totaal schuld mag dus worden geraamd op ruim f. 50.000, De bezittingen overtreffen dus de schulden met ongeveer f 50 000, Nieuwe grenzen: De gemeente Oudheusden o a. met een totaal-oppervlakte van 1046 H A. bestaat uit de dorpen Oudheusden en Elshout, welke dorpen respectie velijk 165 927 inwoners tellen. Het voorstel van Heeren Gedeputeerde Staten nu houdt in een toevoeging aan de gemeente Drunen van het dorp Elshout met 927 inwoners, omvattende een grondgebied van ongeveer 440 Hectaren. De verhouding tusschen het percentage van het aantal inwoners dat van het aantal H.A. die aan en dat van net aantai n./\. uie aan de gemeente Drunen worden toege-1 a' voegd, is dus wel zeer onevenredig, n.l. de gemeente Drunen wordt ver groot met 85°/0 van de bevolking en met slechts 42'/a°/o van het grondge bied der gemeente Oudheusden. Er zijn meerdere motieven, die zich tegen een dergelijke verdeeling ver zetten. In het in 1924 door Gedeputeerde Staten gedane voorstel, omvatte de uitbreiding van Drunen, nog de z.g. Hooibroeken" en .De Oosters". Thans loopt de voorgestelde grens over de Hooibroeksche Steeg en naar het Oosten over de grens tus schen .De Oosters" en de „Oudheus- densche Weiden". Wij zijn van meening dat het een alleszins redelijke eisch is, dat een grooter grondgebied aan Drunen wordt toegevoegd, zooveel mogelijk evenre dig aan het aantal toe te voegen in woners. Minstens zal een gebied moeten worden toegewezen, gelijk aan dat, hetwelk in het voorstel van 1924 voor Drunen werd bestemd. Voor de gemeente Heusden kan dit geen werkelijk bezwaar opleveren. Het komt ons voor, dat aan het plan ontbreekt de toevoeging van de dorpen Heesbeen en Doeveren bij de gemeente Heusden. Door hun ligging zijn die dorpen aangewezen op Heus den. Door deze leemte behoort echter naar onze meening het plan als geheel niet te worden afgekeurd. Bevolking Voor wat betreft de bevolking van het dorp Elshout in vergelijking tot die van de gemeente Drunen, kunnen wij kort zijn Ten aanzien van dit punt levert de voorgestelde grenswij ziging naar onze meening zeer zeker geen enkel bezwaar op De bevolking van beide dorpen past zeer goed bij elkaar en heeft vele gemeenschappe lijke belangen, vooral wat betreft de landbouwende bevolking; zoo zijn zij zeggen U moet het van dit punt honder den keeren gezien hebben, riep Enny uit. Kijk, hier. Endellion's oogen volgden de rich ting van Enny's zweep en hij zag op een drie kilometer afstand een groot, vierkant, massief heerenhuis. Miss Miriam is nog ongetrouwd, hé? De oude man knikte. Ja, ze vertellen wel, dat de jonge meneer Arthur met haar wil trouwen, maar dat kan ook wel een praatje zijn. Endellion werd zich bewust dat hij Arthur Dulverton haatte en hij deed zichzelf de gelofte dat van dit huwe lijk nooit iets zou komen. Hij was de landheer van Dulverton maar op dit punt aangeland, weigerden zijn ge dachten verder te gaan. Het rijtuigje daalde langzaam naar de Vallei af en hoe dichter hij het land goed naderde, hoe onwezenlijker zijn aanspraken hem gingen toeschijnen, Waar haalde hij den moed vandaan, het huis, dat eeuwenlang aan ongetel de generatie van Dulvertons had be hoord, binnen te treden en zich uit te geven als eigenaar? Maar tegelijk be trapte hij zich erop dat een nieuw, tot nog toe ongekend element, zijn geest was binnengeslopen. Tenslotte had hij iets van zijn vader's aard geërfd. Op stuk van zaken was het leven een stuk kansspel en. er was iets onweerstaan- baar-fascineerends en opwindends in, om zijn aanspraken te laten gelden. Er vloeide speculantenbloed in zijn ade ren, dat hem prikkelde met een worp alles op het spel te zetten. De rol, die hij moest volhouden, was zeker geen gemakkelijke, maar ieder spoor van vrees of beklemming had hij thans uit zijn hart gebannen. Als hij de eerste paar dagen kon doorkomen zonder argwaan te wek ken, zou de rest weinig moeilijkheden opleveren de eerste dagen, die brachten het grootste risico mee. Het feit dat Trevor, de halte-chef, de kruiers op het station en Enny Yelland hem zonder aarzelen als Ro bert Dulverton hadden geaccepteerd, vervulde hem met zelfvertrouwen en hij voelde grimmige vastbeslotenheid toen hij ten laatste voor den hoofd ingang van de Manor uit het rijtuigje stapte. Wil je even bellen, Enny? ver zocht hij, terwijl hij deed alsof hij met zijn bagage bezig was. Eenige seconden later hoorde hij het tinkelen van den bel, gevolgd door het geluid van voetstappen. De deur ging open en een hoogbejaard man hij moest minstens zeventig zijn werd zichtbaar. Endellion be sefte, dat nu de werkelijke vuurproef ging beginnen. Hallo, meneer Peters, ik kom u iemand brengen, riep Enny opge wonden. Endellion wendde een oogenblik 't hoofd af. Nu duizelde het hem toch even. Wie?, vroeg de man in de deur opening. Kunt u het niet zien?, vroeg Enny. Endellion keerde zich om en liep langzaam in de richting van den in gang. Toen hij op een meter afstand van den ouden man gekomen was, bleef hij staan en keek hem rustig en onbevangen aan. De oude gaf hem zijn doordringenden, onderzoekenden blik terug en wel een halve minuut stonden ze elkaar zoo aan te staren. Herkenning, twijfel, heftige verba- f zing, blijdschap, teekenden zich ach tereenvolgens op het gelaat van den grijzen dienaar af toen klonk het, een juichkreet opwellend uit 't diepst van zijn hart: De hemel zij geprezen, het is meneer Robert. Dus je herkent me, Peters? Het is bijna acht jaar geleden, sinds we elkaar het laatst gezien hebben. Een heele tijd Maar jij ziet eruit alsof je geen dag ouder bent geworden. Ja, ik herken u, ik herken u. U bent verouderd, maar ik herken u. Welkom, meneer, welkom thuis. Ontroerd, de oogen vol tranen, greep hij Endellion's rechterhand. Nog eens even goed kijken, me neer, om me te overtuigen, dat ik niet droom, dat het meneer Robert is en niemand anders. Hij wreef zijn oogen uit en liet nogmaals zijn blik lang en ernstig op den ander rusten. U bent veranderd, meneer, dat staat vast maar het is het zelfde gezicht. Hjj staarde even in gepeins voor zich uit; toen: O, waarom bent u toch niet eerder thuisgekomen. Uw vader heeft zoo'n verdriet gehad ik geloof dat het ten slotte zijn hart gebroken heeft. Ik hoop dat hier al les even goed zal gaan als vroeger, meneer. U moet mij mijn openhartig heid ten goede houden, maar uw va der maakte zich bezorgd over de toe komst. U weet hoe na het landgoed hem aan het hart lag en dat u c-at u weg bent gegaan, heeft hij zich verschrikkelijk aangetrokken. Enny Yelland was inmiddels weg gereden en de beide mannen waren nu alleen. Ik begrijp het, Peters, zei En dellion, ik begrijp het volkomen. Maar je hoeft niet bang te zijn ik ben heelemaal veranderd de ver andering is niet alleen uiterlijk, ik zal mijn plicht doen tegenover iedereen. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik zoo vrijpostig ben geweest, mijn heer. Ik heb met u gespeeld, toen u niet veel meer dan een baby was en toen u ouder werd, heb ik mij mis schien te veel vrijheden gepermit teerd door u ongevraagd raad te ge ven. Maar ik hield van u, meneer Bob en daarom Ik weet het Peters. Het is niet te verwonderen, dat je ongerust was over mij. Maar voor de toekomst is die ongerustheid niet meer noodig. Ik was bang, dat u nooit meer terug zou komen, meneer Bob en ik was bang, dat als u terugkwam enfin, u weet wat ik bedoel, meneer Bob. Vergeeft u het mijik ben meer dan vijftig jaar in dit huis in dienst geweest Natuurlijk is er geen sprake van kwalijk nemen, Peters, vertel mij nu maar alles. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Laagstraalsrke ('oirait. MAAT3C NAPPY VAM VERZEKER)MG OP HET LEVEfl

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 11