Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i FEUILLETON n k Winkelnieuws. Voor Sorteeringen voltallig Prijzen concurrensfêe -»■ Kwaliteiten prima, -* Achter de wolken schijnt de zon. MOL bllfft goedkooper. NUMMER 42. ZATERDAG 20 MEI 1933. 66e JAARGANG UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. ROOSEVELT'S BOODSCHAP. Het belang van president Roosevelt's Boodschap aan de Wereld, gebracht op den vooravond van den Volken- bonds— of Vredesdag, kan niet gauw worden overschat. Roosevelt heeft zich tot tolk gemaakt van 's werelds vredes- roep, van der menschheid afgrijzen van nieuw oorlogsgevaar. Roosevelt's Bood schap is een hartekreet; ze vertegen woordigt zijn verlangen om den vrede als een dwang op de volkeren te drukken. Zeker, het is maar weer een „Bood- schap", een „frase", gelijk Locarno een frase was en gelijk slechts een frase de eenlge bezieling vormde van het Kellogg-pact. En het voornaamste in schijn het voornaamste 1 wat Roosevelt van de wereld vraagt, is nóg weer eens zoo'n frase in een plechiige overeenkomst va3t te leggen, in een heilig non-agressie-pact, een ernstige overeenkomst om elkaar niet aan te vallen. Men zou dus geneigd zijn om te constateeren, dat Roosevelt slechts een nieuwe papieren belofte zou toegevoegd willen zien aan dergelijke voorgaande. Maar dezen keer is het toch inder daad méér dan dat alleen. En daarom is er méér hoop op vrede en allereerst op geleidelijke ontwapening. Roosevelt, en met hem het volk der Vereen. Staten, hebben vermoedelijk leeren inzien dat de wereld te slecht is om zien door papieren beloften alléén gebonden te achten. De twee oorlog- voerende partijen in Zuid-Amerika, Paraguay en Bolivia, zijn immers Volkenbondsleden. De groote mogend heden in Azië, die zoo bloedig hun „conflict" uitvechten, zijn Volkenbonds- Zorgt er voor dat, als de zon doorbreekt, U gereed is met uw Zomergarderobe. Bij MOL gaan wij koopen Dat zij de leus Voor wie slechts nadenkt Bestaat er geen keus. leden. Als alle bedoelde machten zijn ook zij door de plechtige onderteekenlng door hun regeerlngsgemachtigden van het Keliogg-pact, gehouden om geen strijd legen elkaar te voeren. Maar ze doen het. Door het Verdrag van Ver sailles zijn de vroegere geallieerde mogendheden gehouden om te ont wapenen. Maar ze doen het niet. Duitschland mag ingevolge hetzelfde Verdrag tot geen herbewapening over gaan. Maar Duitschland ontduikt de betreffende bepalingen door haar her bewapening met lichamelijke sport beoefening te camoufleeren. De Vereen. Staten hebben gemeend dat ze met de bevordering van plech tige Vredestractaten op de goedkoopste wijze van den vredesplicht af waren. Hier hebben jullie het Kellogg-pact. zoo heeft Uncle Sam tot zijn Europeesche vrienden gezegd, en wat je nu verder met elkaar mocht hebben, dat moet je ook onder elkaar maar uitmaken* Dat juist echter dreigt op vechten uit te ioopenl De Vereen. Staten hebben eindelijk beseft dat ze niet afzijdig kunnen blij ven van het practische Vredeswerk, d.l. aan het geweld, dat noodig is om den oorlog gebannen te houden. In Europa houden tegenstrijdige be- langen de volkeren in twee groepen verdeeld. De samenstelling der groepen is niet altijd gelijk, maar varieert met de ontwikkeling der onderscheidene belangen. De groepensterkte belanceert in evenwicht. Zoo gauw één groep overweldigd dreigt te worden, interes seert een z g. buitenstaande grootmacht, in vele gevallen Engeland, zich voor de zwakkere combinatie, niet uit liefde of medelijden voor wat zwak is, maar uit vrees voor de opkomst van wat sterk wordt geacht. Dan is het even wicht er weer, méar elke lichte verstoring daarvan, al zou ze maar vermeend zijn, kan tot oorlogsconfllc ten leiden. In zulke omstandigheden moet er een buiten-Europeesche grootmacht wezen om met de macht van haar geld c»i goed, van haar techniek en menschenmaterlaal de schaal der Euro peesche machtsverhoudingen In den juisten stand te houden, d.w.z. niet te doen overslaan naar links of rechts, maar in het midden der gerechtigheid te houden. De Vereen. Staten hebben zich daad werkelijk voor het behoud van den Europeeschen Vrede en voor In'erna. tionale ontwapening geïnteresseerd. Dat is het belang van Roosevelt's jongste Boodschap. OelQk president Wilson eens 14 van „De Echo van het Zuiden". Uit hei Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 10. Voor zijn vertrek uit Plymouth had hij in tweestrijd verkeerd of hij tele grafisch zijn komst zou aankondigen. Maar hij had dit achterwege gelaten, nog altijd had hij geen besluit genomen vertelde hij zichzelf. Petherick, Petherick, galmde de stem van den hoofdconducteur, toen de boemeltrein voor den zooveelsten keer stopte, nu aan een landelijke hal te met een vriendelijk, witgepleisterd miniatuur stationsgebouwtje. Ralph Endellion's hart klopte in zijn keel ten laatste had die be- heerschte kalmte, die hij al deze we ken geen moment verloren had, hem in den steek gelaten. Hij durfde den sprong niet wagen. Toch stapte hij uit den trein en wachtte, terwijl de kruier zijn bagage uit de coupé haalde. Ik zal naar de Manor gaan als een vreemde, overlegde hij, en vertel len dat ik aan Dulverton's sterfbed heb gestaan. Dat is een alleszins rede lijk excuus voor mijn komst. Wel alle menschen, mijn kop er af als dat meneer Robert niet is! Hij is het, zoo zeker als wat! Hij keek in de richting, waaruit de stem klonk en zag den halte-chef, die als overwegwachter zijn carrière be gonnen, niet lang geleden van assis tent tot deze gewichtige functie bevor derd was. Welkom thuis, mijnheer Robert, het doet me plezier u gezond en wel te zien. Kent u me niet meer, meneer? Ik ben Henry Broy, al meer dan twin tig jaar werk ik hier op het station. Herinnert u zich de kwajongensstre ken niet meer, waarmee u me het le ven placht zuur te maken. Een breede, gemoedelijke lach trok over het verweerde gezicht van den spoorwegbeambte. Je herkent me dus? vroeg En- dellion. Of ik u herken, meneer? Uit dui zenden zou ik u herkend hebben! Zoo dra ik u zag, wist ik dat meneer Robert was thuisgekomen. U bent ouder en forscher geworden, maar het gezicht is hetzelfde gebleven. Dat verandert in zeven jaren niet. De uitspraak van den halte-chef was beslissend voor den loop, die En dellion's leven verder nemen zou. Ze schijnen allemaal samen te spannen om mij, of ik wil of niet, tot Robert Dulverton te bombardeeren, peinsde hij. We zullen de dingen dan maar nemen, zooals ze zijn. En daarop luid, den halte-chef de hand toeste kend Wel Henry, hoe gaat het? Aar dig dat jij de eerste bent om me te verwelkomen. Weten ze op het huis dat u komt meneer? Neen Henrv, ik wilde ze verras sen. -Echt iets voor u, meneer Robert. Uw oom en uw neef zullen wel gauw hun biezen pakken als ze u zien. Het zal een heele schok voor ze zijn. Dacht je dat, Henrv? Nou en of. Maar dat kan geen kwaad, er zal tenminste weer wat le ven in de brouwerij komen, nu u thuis bent. Kun je mij een rijtuig bezorgen, Henry? Zonder mankeeren, meneer Ro bert. Henny Yelland leeft nog dat had u waarschijnlijk niet gedacht en Katern Ann ook. Hij rijdt nog altijd lustig met zijn ouden knol, die schijnt net als z'n baas het eeuwige leven te hebben. Het gaat wel op een sukkel drafje, maar het gaat toch. U bent toch niet te grootsch om met Henry zijn rammelenden bokkewagen te rij den, meneer Robert? Vroeger had U er schik genoeg in om er stiekum ach teraan te hangen. Wat denk je wel van me, man. Ik kan me geen luisterrijker intocht voorstellen dan in Henry's oude ram melkast, antwoordde Endellion vroo- lijk. De manier waarop de halte-chef hem zonder een spoor van aarzeling j als den erfgenaam van Dulverton Ma- nor geaccepteerd had, had hem niet weinig opgemonterd. Enkele minuten later, met de uit bundige dankbetuigingen van hel sta- tionspersoneel nog naklinkend in zijn ooren, want hij had deze hartelijke lieden inderdaad vorstelijk bedacht, zat hij in Henry Yelland's aftandsch vehikel, op weg naar Dulverton Ma- nor. HOOFDSTUK VII. Het oordeel van Peters. Henny Yelland of Enny, zooals hij gewoonlijk werd genoemd, was een klein, uitgedroogd manneke, dat een schamel stuk brood verdiende met het bewerken van zijn lapje grond en het verrichten van alle voorkomende transportwerkzaamheden met zijn in den heelen omtrek bekenden rossiant, tl even ud en verschrompeld als hij zelf. Ennv was om drie dingen ver maard: eerstens om zijn eigenaarschap van het bovengenoemde oude beestje waarschijnlijk de Nestor der paarden uit het Graafschap, ten tweede om het bezit van een echtgenoote, voor wie hij in bestendige en doodelijke vrees verkeerde, in de derde en laat ste plaats als een niets- en niemand ontziende kletskous. Toen Endellion instapte, had de dorpskoetsier-landbouwer verschei dene seconden zijn slimme oogjes uit- vorschend laten rusten op het gelaat en de gestalte van zijn passagier en nauwelijks had het rijtuig zich in beweging gezet of hij begon de conver satie: Het doet me plezier, dat u me nog kende, meneer Robert. Alsof men iemand als jou zou kunnen vergeten, Enny. Hoe gaat het met Katern Ann? Dat is aardig van u, dat u aan haar ook nog denkt. Ze zal er mach tig trotsch op wezen als ze het hoort. Ik kom haar eens gauw opzoe ken, hoor, hernam .Endellion. Hij i dacht er over om naar de kinderen te informeeren, maar hij wist niet zeker of hij zich daarbij niet op glad ijs waagde. Maar dank zij de mededee- lingen van den halte-chef, was er niet I het minste gevaar aan verhonden naar den welstand van Katern Ann, ontwij felbaar Enny's wederhelft, te vragen. U bent veranderd, meneer Robert, maar ik herkende u oogenblikkelijk. Even een pauze, toen vervolgde de spraakzame oude: We dachten dat u nooit weer terug zoudt komen.er i punten decreteerde voor het herstel van den vrede In Europa, zoo schreef Roosevelt om thans 4 punten voor ten behoeve van het behoud van dien vrede. 1. Ontwapeningsmaatregelen in den geest van het plan—Mac Donald. 2. Overeenstemming omtrent volgen de etappes van ontwapening. 3. Zoolang over de volgende etappes nog geen overeenstemming is bereikt, mag de bewapenlngsgrent van de eerste etappe niet worden overschreden. Op den ontwapenlngsweg zij slechts één richting mogelijk: voorwaarts! 4. Nogmaals sluiten de naties een plechtig non-agressle-verdrag. Ondragelijke onzekerheid, wordt geheel weggenomen na een be zoek bij WINANDO. Wacht niet langer maar gaat hem bezoeken. VILLA CASA CARA Lange Nieuw- straat 156, Tilburg. Telefoon 2323. En dien kant moet het heen, zoo liet Roosevelt aan de regeeringen van 40 volkeren weten. De vrede mag Biet langer worden geofferd aan kleinzielige en egoïstische politiek. Roosevelt heeft voorts duidelijk laten uitkomen dat hij een afschaffing van alle aanvalswapens noodig acht, dat de Vereen. Staten in geen herbewape ning van Duitschland zullen bewilligen, en desnoods aan het toepassen van sancties zullen meedoen maar dat daarnaast een geleidelijke ontwapening van de andere grootm?chten moet plaats vinden. De Vereen. Staten zullen zich in het algemeen daadwerkelijk tnteresseeren voor maatregelen, welke genomen moeten worden tegen hen, die den vrede of de ontwapening saboteeren. Al zet Hitler nog zoo'n grooten mond op en al klette*en de Fransche generaals nog zoo met hun sabels. als Uncle Sam in Washington krachtig werd verteld dat u dood wasen nog een heeleboel meer. U moet niet vergeten, dat het alweer een heeleboel geleden is, sinds de oude heer stierf. Ja, ik zat diep in de wildernis. door puur toeval kreeg ik een oude krant in handen, waarin het doodsbe richt stond. Wat u zegt, wat u zegt, menee» Robert. Hoe ver was U dan wel van het naaste postkantoor? Op z'n minst 30 kilometer. Dat was dan ook een alle-men- schelijk dooie boel, waar u zat. Maar uw oom heeft ondertusschen alles in handen genomen. Oom Arthur? Wie anders? Neemt U me niet kwalijk, dat ik zoo ronduit spreek, meneer Robert, maar hij wil alle hu ren en pachten verhoogen. Hij doet als of hij heer en meester van het land goed is het zal hem niks geen ple zier doen, U zoo onverwacht voor zich te zien staan. Niet? Endellion bepaalde zich tot een vage vraag, omdat hij niet goed wist hoe hij op Enny's mededeelingen reageeren moest. Maar hij was dankbaar voor de informatie, die hij zoo ongezocht ver kreeg. U zult mijn pacht niet verhoo gen, wel meneer Robert? ging Enny vertrouwelijk voort. Misschien vindt u me een beetje vrijpostig, maar U moet maar denken dat ik U van kind-af ge kend heb, en dat het een harde dobber is om aan den kost te komen. Ik zal zorgen dat je behoorlijk behandeld wordt, Enny, beloofde En dellion. Mijn oom heeft dus, om zoo te zeggen, bezit van de Manor geno men. Wordt vervolgd. Waalwyksche en Laigslraatsrke ('unit* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. A Een VëLO wascht schoon en wringt droog

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1