DE ECU 1 IET 211 ONS PCUQD Ons Weekpraatie. No. 44. Zaterdag 27 Mei '33. 56e Jrg. tweede blad. Dezer dagen kregen we kennis van een circulaire, welke door den Utrecht- schen Bond van Pluimveehouders, ver schillende afdeelingen in genoemde provincie omvattende, aan zijn leden was gezonden. De adreszijde was ver sierd met een rood-wit-blauwe vlag, als sluitzegel bedoeld, en daarin de woorden „Koopt Nederlandsch Fabri kaat". Het zal een reclame zijn, zoo dachten we, voor het gebruik van Ne- derlandsche eieren, van Hollandsch kippenvoer of voor de aanschaffing van vaderlandsche kloeken. De inhoud van de circulaire echter, bleek van heel anderen aard. We lazen: Utrechtsehe Bond van Pluimvee houders. L.S. Hiermede berichten we U, dat onze Bond vanaf heden distribueert Phi- lips-lampen, waarop voor de leden een reductie is toegestaan van 25 van den winkelprijs. Ook radiolampen en allerlei andere electrische toestellen enz. kunnen door onze tusschenkomst worden betrokken met een reductie van 20 10 Mei ,1933. Hoogachtend, De Secretaris van den U.B.P. (Er volgden dan nog eenige adressen waar de lampen verkrijgbaar waren). Na lezing hebben ,we ons min of meer verbijsterd afgevraagd, of de le den van den U. B. P. niet noodig weer eens herinnerd moeten worden aan de zegswijze Nederlandsch Fabrikaat! van „Boer, houd je bij je kippen". Het is een ongelukkige tijd tegen woordig; de nood maakt de inenschen egoïstisch en drijft ze tot onmaatschap- 1 elijke daden. Allerlei belangengroe pen vragen of eischen herhaaldelijk van de regeering, dat ze geholpen wor den, maar intusschen gunnen ze elkaar het bestaan niet. Ook de Pluimveehou ders hebben herhaaldelijk aangedron gen op overheidssteun en ze hebben dien tenslotte ook gekregen door mid del van de Garantiewet op den eier- prijs. Maar ondertusschen belagen de Utrechtsehe pluimveehouders een nij- veren winkelstand, die óók zorgelijke tijden doormaakt, in zijn bestaan dooi de onderlinge distributie van artike len, welke met het pluimveebedrijf weinig of niets uitstaande hebben. Het is tenslotte voor een organisatie van pluimveehouders geen kunst om dergelijke artikelen goedkoop te dis- tribueeren. Ze beoogt niet het maken van winst; zulke distributie is voor haar een... liefhebberij, maar een lief hebberij, welke aan andere menschen hun brood en bestaan zou kunen kos ten, als ze wat meer algemeen beoefend ging worden. Er wordt al genoeg geknoeid in den handel, dan dat nu ook nog een sociale belangenorganisatie als een Bond van Pluimveehouders, aan de afbraak van een behoorlijk georganiseerd econo misch leven zou gaan meedoen. Nog wel onder voorgeven van propaganda te voeren voor het gebruik van Neder landsch Fabrikaat! oo De circulaire, bovenbedoeld, deed voor ons nog meer vragen rijzen, waarop we niet aanstonds een ant woord weten. Is het niet in het belang van het Ne derlandsch Fabrikaat, zoo vroegen we ons af, en van de werkgelegenheid voor Nederlanders, wanneer de vaderland sche producten zoo goedkoop mogelijk worden verkocht? De IT.B.P. kan de Philipsartikelen leveren met een kor ting van 20 en 25 maar de hande laar, die voor dezen verkoop zijn inter mediair verleent, moet toch óók nog verdienen! En duizenden menschen zitten te knoeien met hun oude radio lampen, omdat de aanschaffing op tijd van een nieuwe, een te hooge uitgave vergt. Wanneer de marge tusschen inkoops- en verkoopsprijs te hoog wordt, dan belemmert dat een vlotte afname van het product en dan werkt dat het prijs- knoeien in de hand. De menschen zijn tegenwoordig al blij, als ze een kleinig heidje kunnen verdienen. De Curiositeiten onzer be roepen en ambachten. {Algemeene Volkskunde.) VI. De Schoenmaker. (Slot.) Het wapenschild van de schoen makers vertoont bij uitzondering een rijk verleden. Er is misschien geen beroep, dat zich meer onderscheid! door vermakelijke bijnamen cf komieke periphrasen, althans in Frankrijk. Vele dezer zijn ironische zinspelingen op meer verheven functiesin het koeterwaalsch heette daar de meester- schoenmaker .opperpriester", om den vorm van zijn voonchoot. welke kleederdracht hem ook al den naam verleende van .domheer-mutsje of kapje". De gewone schoenmaker heette er in de vorige eeuw nog .ambassadeur*. De vergelijking van de els met een strijdwapen deed een bflnaam ontstaan, welke men er nog op een stempel zag staan, n.l. .ridder van de korte lans met den voet in den riem". In Rusland was ook eertijds een satirisch gezegde in zwang. Als daar iemand een gewichtige air aannam, zeide men tot hem.let er niet op, beste menschenik ben een schoen maker, spreek tot mij als tot uw gelijke". Daar heette de schoenmaker in hel koeterwaalsch „gnial". In de provincie Limburg zijn de bijnamen voor het schoenmaken-vak meer onschuldig en naïeimen hoort er wel eens: sjoester, pèèlnjmeed, pinmèker, pèèkdraad. In 't midden der 19e eeuw werd door zoogenaamde taalvorschers, beter, taalbedervers, de oorsprong van den naam .cordonnier" (schoenmaker) in verband gebracht met de aanduiding, dat deze vaklui de »cors", d.i. de eksteroogen onder 't volk brachten. Eene legende, voorheen zeer populair onder de bultenlandsche schoenmakers, was de volgendeEens had de eigen aardige korte broek van Karei den Kalen, welke deze dan ook steeds droeg, een scheur opgeloopen. Qeen kleermakers in de omgeving zijnde, werden schoenlappets erbij geroepen, die ze dan ook zoo goed mogelijk dichtnaaiden. Ais beloonlug voor dezen dienst stond de koning het gilde toe, hun patroonsfeest te vieren In de abdij kerk van St. Loup. De schoen lappers beweerden daarna nog jaren lang het origineel van deze toestem ming Ir. hun gildekoffer bewaard te hebben, en zij hielden het perkament voor een van hun kostbaarste bezit tingen. De meest gevierde schoenmakers patroon is St. Crispinus. Nu wordt beweerd dat men voorheen In Oost Vlaanderen niet precies wist op welken dag dat leest viel. Wel wist men dat het een Maandag was. Daarom zou men in O.V. vanai dien tijd alle Maan dagen van 't jaar den patroon her denken. En nu is 't wel eigenaardig dat men in Engeland den patroondag ook noemt .Satnt Monday". De Maan dag der schoenmakers is alsmede een gebruikelijk gezegde in Frankrijk, terwijl ook in Spanje het volgende rijm bestaat voor de schoenmakers-week Lunes y Marles de chlspa, Miercoies la estan durmlendo, Juéves y Vlernes mala gana Y el Sabado entra el estruendo. (Maandag en Dinsdag, dag van den wijn, op Woensdag wordt er geslapen, Donderdag en Vrijdag slechte gezond heid, en' Zaterdag begint het leven opnieuw.) Volgens de traditie op Sicilië is vooral dc schoenlapper een type van den armoediger, werkman. De volks verhalen stellen hem voor als zich veel moeite te geyen, zonder z|jn brood te verdienen. Een Engeisch verhaal beweert, dat als het gilde nooit rijk wordt, dit zijn oorzaak vindt in een oude straf van God. Toen eens een dame uit Devons hire een armen schoenmaker zijn ge brek aan verstand verweet, was zij zeer verwonderd hem te hooren zeggen; .maak U niet ongerust over ons; wij schoenmakers zijn een aim en mise rabel ras, en zoo Is het altijd geweest sedert Jezus Christus den vloek over ons uitsprak. Toen men Hem naar den Calvarieberg bracht, kwam Hij voorbij een or.dergrondsch schoenmakers wlnkeiije. De werkman sloeg Hem van terzijde gade, en spuwde Hem in 't gezicht. De Heer keerde zich toen cm en zeide.gij zult steeds een arme blijven, en alle andere schoenmakers na u, omdat ge Mij dezen smaad hebl aangedaan". Volgens de legende, was de Wan delende Jood inderdaad schoenmaker, en de volksprent beeldde hem meer malen af met de attributen van dit gilde. Naar een Normandische voor stelling is hij uit zijn winkel gegaan om den Christus te zien paaseeren, en hij zou Hem beleedlgd hebben. Een oude Parljsche plaat laat hem in zijn winkel staan en roepen: .Vooruit en ga door 1" Hieraan herinnert ook nog een oud spreekwoord bij de Belgische Walen, dat zegt: hij is als een .schoenlapper, die voortloopt". Gerh. Kr. worden aangewezen, doch over het algemeen heerscht de meening, dat bij Morgan de toestand volkomen zuiver is. Gevreesd wordt echter, dat de tegen de bekendste bankiersfirma der wereld thans toegepaste methoden van onder zoek veel schade zullen aanrichten. Tot de belangrijkste punten bij het onderzoek tegen Morgan rekent men de rol van de bank bij de spoorweg transacties van de gebroeders Van Sweringen en de emissie van de obli gaties Young. Het onderzoek leverde de volgende feiten op: De leden van de fa. Morgan controleeren ten deele 18 handelsban- ken. De fa. beschikt over geenerlei wettelijke reserves, doch had in Dec. 1931 d.338 millioen kasgeld, d. 7 3 millioen .call" leeningen en d. 224 millioen effecten. Bovendien bleek bij het onderzoek, dat Morgan Co. een verlies van d. 21,071,000 heeft opgegeven aan de belasting-autoriteiten voor 1931, hoewel dit verlies niet was geleden. BUITENLAND, De Morgan affaire. In finantieele kringen heeft men groote belangstelling voor het verhoor van J. P. Morgan en zijn comgagnons in de commissie uit den senaat tot het instellen van een onderzoek nopens het bankwezen. Zeer nieuwsgierig is men naar de te verwachten mededee- lingen over de hoogte van het kapitaal en de door Morgan gevormde organi satie. Men acht het mogelijk, dat fouten in de voorspellingen en adviezen MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten 60*& Hoofdpijn-Tabletten eo« B(1 ApoUu ml OrogfctMb Rusland wil den handel met Engeland hervatten. In politieke kringen neemt men aan dat na aankomst van den Russischen Volkscommissaris, Litwinof, in Londen de kwestie der Russisch - Engelsche betrekkingen met de leiders der Britsche regeering zal worden besproken Rus land heeft de Engelsche regeering laten mededeelen, dat het den han delsoorlog wil bijleggen. De Russische, regeering is bereid de beide ingenieurs der Vickers maatschappij Mac Donald en Thornton uit de hechtenis te ont- slaan, wanneer de Britsche regeering den economischen boycot tegen Rus- land opgeeft. De ontwapeningsconferentie. Bij de beraadslagingen in de hoofd commissie van de ontwageningsconfe- rentie is een belangrijke vooruitgang bereikt bij de regeling van het veilig heidsprobleem, doordat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, nieuwe voorstellen over een consultatief pact heeft gedaan, waarin op vèr-gaande wijze met de bezwaren van verschillende delegaties rekening is gehouden. Engeland beperkt Invoer van melkproducten. Tusschen den Engelschen minister Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verbod n. PETER EN ZIJN HOND. Peter had geen gelukkig leven. Zijn moeder was 2 jaar geleden gestorven en zijn vader had hij nooit gekend. Hij kende alleen zijn graf, want daar was hij dikwijls genoeg met zijn moeder geweest. Nu woonde hij bij vreemde menschen, die geen vriendelijk woord voor hem over hadden, die nooit ver zuimden hem te vertellen dat hij een nietsnut was en dat hij dankbaar moest zijn, dat hij te eten kreeg. Dan lag Pe ter 's avonds op zijn harde strooma- tras en snikte; daar konden ze hem tenminste niet hooren en er hem om uitschelden. Overdag hielp Peter zijn pleegvader die een slagerij had, door boodschap pen bij de klanten te bezorgen. Eens op een keer, toen hij zoo op straat liep, liep er een jong hondje met hem mee, aangelokt door de lucht van het vleesch, dat Peter bij zich had. Onderweg sloten zij al vriendschap en Peter noemde hem Flok. Maar thuis gekomen kwam er groote narigheid. Zooiets heb ik nog nooit meege maakt, bulderde de slager. Nu moeten we niet alleen dien éénen deugniet on derhouden en te eten geven; neen, nu brengt hij ook nog zoo'n viezen hond mee. Eruit met dat ontuig. Anders kun je wat beleven. De tranen liepen Peter over de wan gen, toen hij naar het arme hondje keek, dat zachtjes jankend van angst aan zijn voeten lag. Ga je nu gauw, of niet?, riep de slager. Treurig liep Peter naar buiten. Wat moest hij met Flok beginnen? Plotseling schoot hem te binnen dat in den kelder een oude kist lag; die zou niemand missen. Daar kon hij hem zoolang verbergen tot de booze bui van zijn pleegvader een beetje ge zakt zou zijn. Daar maakte hij hem een leger van hooi en stroo en bracht hem van zijn karige maaltijden net zooveel, als hij maar missen kon. Het waren de fijnste uren van den heelen dag als hij met Flok in het hooi kon stoeien Maar na eenigen tijd bemerkte de slager, dat Peter het hondje verstopt had. Toch was hij niet boos. Hij lachte alleen maar en zei: De slungel weet zich tenminste er uit te redden. Van nu af aan kregen Peter en Flok het beteij. Zij mochten zich samen in het huis vertoonen en de hond kreeg regelmatig de beenen, die er na iederen maaltijd over bleven. En zelfs mochten ze met elkaar spelen. Maar na eenigen tijd gebeurde er iets verschrikkelijks; iets, dat aan de zen droom van geluk een einde maak te. Er werden knakworstjes vermist, een heele rij. Ze hadden in den win kel gehangen. Dadelijk viel de verdenking op Flok, want wie anders zou het gedaan heb ben? Nu is mijn geduld uitgeput, schreeuwde de slager, rood van woede Ik laat mij niet bestelen. Bevend van woede zocht hij een voorwerp, om ermee naar F lok te gooien, die jankend wegkroop. Toen kwam Peter erbij. Smeekend vouwde hij zijn handjes en riep: Flok heeft het niet gedaan. Ik ben zelf de dief. Een oogenblik bleef de slager spra keloos staan; toen viel hij met alle kracht op Peter aan en sloeg hem, waar zijn vuisten hein maar konden raken. Tenslotte gooide hij hem op straat. Daar stond de arme Peter in de donkere straat; radeloos keek hij om zich heen. Iets nats kwam tegen zijn hand aan, het was Flok. Toen stroom den de tranen over Peters wangen; hij nam het hondje op zijn arm en zei door snikken onderbroken: Kleine domme Flok, waarom heb je dat ge daan? Nu hebben we allebei geen huis meer. Het hondje in zijn armen, begon hij te dwalen door de duisternis, tot hij eindelijk, koud en doodmoe, onder 'n lantaarn op een hoek van een straat ging zitten. Met zijn jasje dekte hij 't hondje toe en het duurde niet lang of ze waren beide in slaap gevallen. Het toeval wilde, dat niet lang daar na een rijke dame den hoek passeerde, waar Peter en Flok zaten te slapen. Ze schrok erg, toen ze het droevige tafreel zag. Ze maakte Peter wakker. Hij vertel de haar stotterend zijn treurige ge schiedenis, en toen mocht hij, met zijn hond, met haar mee gaan naar haar huis. De rijke dame gaf hem een goede opvoeding en hield van hem, als van een eigen zoon. Flok mocht altijd bij hem blijven. Zoo zijn ze beiden, Peter en Flok, nog heel gelukkig geworden. DINA VAN Z. dat ik dacht dat hij misschien heim wee had", verklaart Willy. „Nu trek ik gekke gezichten, dan denkt hij mis schien dat ik zijn broertje ben". Tom komt uit school en kijkt heel nadenkend. „Wat is er aan de hand, jongen?" vraagt zijn Vader. „Meester zei op school, dat we op de wereld waren om elkaar te helpen", zegt Tom. „Dat is ook zoo, Tom", zegt Vader. „Daar zijn we voor". Dan trekt Tom diepe rimpels in zijn voorhoofd en vraagt: „Maar waar zijn die anderen dan voor?" 2. soort stof. fijn wrijven, vruchten. tegenovergesteld van brengen. een hoek. 3. Mijn geheel1223245.2 678124 zijn de dingen die noodig zijn hij het teekenen. DE GEHEIMZINNIGE SCHAT. 6 2 3 afsluiting. 4 2 3 hals. 6 7 2 8 heeft een paard. 1 2 4 1 hutje van zeil. 5 2 2 3 klein riviertje. 6 7 8 vorstelijk paleis. 5 2 2 4 lichaamsdeel. 5 7 8 buitenkansje. 5 2 3 heeft een dier. Oplossing. Den eenen balk leggen zij dwars op I de beide oevers. En van hieruit kun- i nen zij met den anderen balk gemak kelijk het eiland hereiken, en op hun I gemak naar den schat zoeken. Op dezelfde wijze komen ze terug ook. Zien jullie, hoe gemakkelijk de op lossing was? Even denken. 4. Verborgen meisjesnamen. A. „Je telt niet goed, jongetje", zei de juffrouw. B. Er naar toe hollen en helpen, I was het werk van een oogenblik. C. Al iederen dag had hij beloofd j te komen, maar steeds kwam hij niet. D. Ja, cobalt is een metaal. DOMME KINDEREN. Kleine Willy heeft op zijn verjaar- dag een jonge huidog gekregen. Als vader een paar dagen later thuis komt, vindt hij zijn zoontje op den grond zitten, terwijl hij gekke ge- I zichten trekt tegen den hond. Lieve hemel, Willy; wat hen jij aan het doen?, riep vader verbaasd. „De hond keek zoo treurig, Pappie, RAADSELS. 1. x x medeklinker, persoonlijk voornaamw. jong schaap. vervoermiddel hij sneeuw, gaarne. ijzeren raamafsluiting. plaats in Gelderland. Van de lettergrepen: a, ac, bur, bour clio, dooi, dro, e, e, ei, er, ge, gist, in, la, mees, ment, na, nas, pa, ra, re, rln, stru, tam, ter, teur, tie, va, woorden van de volgende beteekenis maken. De eerste letters van hoven naar beneden gelezen geven een bekend gezegde. - - tooneelspeler. - - - - herstelling. - - - - hoofd van een gemeente. - - - legt de kip. - - - werktuig. - - geel van een ei. - - - Zuidvrucht. - - koopman in drogerijen. - - nagalm. - - kokende stroom, die uit vulkaan komt. - - trommelslager. \»I X X X X X X X X X X X X X X X X X

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5