I h J I ill I j :l wat mj te a oen n De Voorzitter zegt, dat er voldoen* de armbanden voor de spuitgasten aanwezig zijn. De verdeeling van het werk moet z.i. geschieden door den hoofdbrandmeester, die de leiding ii» handen heeft. Mochten zich gevallen voordoen, waaruit blijkt dat de vrij willige brandweer niet goed werkt dan is spr. bereid de noodige stappen te doen. Spr. wijst er nog op, dat de spui ten bij de laatste proef goed in orde waren en er slechts enkele dingen aan mankeerden, die reeds verholpen zijn. Spr. zal den wensch van den heer v. Hemert in overweging houden. Weth. N. v. d. Water is ertegen een gedwongen hulpverleening in te stel len en zou liever de vrijwillige brand weer laten voortbestaan. Als de vrij willige brandweer de maatregelen neemt, die de heer van Hemert noemt meent spr. dat de zaak is opgelost. De heer v. Hemert merkt op, dat dit juist zijn bedoeling is. D Voorzitter zal een en ander met de brandweer bespreken. De heer v. d. Brandt vraagt wat motorspuit zal kosten en hij oppert de mogelijkheid deze in samenwerking met andere gemeenten aan te schaf fen. De Voorzitter vindt dit plan niet slecht, doch merkt op, dat een motor spuit minstens 2500 of 3000.zal kosten. De heer Winkel raadt aan eerst de afwerking der annexatieplannen af te wachten alvorens hierover verder te spreken. De heer v. d. Brandt: Als we toch vereenigd worden, kunnen we gerust wat schuld maken. De raad besluit in te gaan op de voorwaarden der gemeente 's-Bosch Aankoop Schoolbanken Van het bestuur der R.K. Bijz. La gere School te Hedikhuizen verzoek om een vergoeding voor de aanschaf fing van schoolmeubelen. De Voorzitter merkt hierbij op dat B. en W. het niet over de kwestie eens zijn en dat daarom geen prae-advies is uitgebracht. Persoonlijk meent spr., dat de gemeente niet aan de betaling dezer vergoeding zal kunnen ontko men. Bovendien acht spr. de betaling zeer gewenscht ten opzichte van den goeden gang van zaken in het onder wijs. Weth. N. v. d. Water zegt, dat er in het gemeente-archief een verklaring berust van het schoolbestuur dat in dertijd een zeker bedrag is gevoteerd op conditie dat het schoolbestuur nooit meer aan de gemeente om een nieuwe vergoeding zou verzoeken. De Voorzitter gelooft niet, dat op het Raadhuis een stuk van dergelijke strekking te vinden is. De heer v. Hemert heeft gehoord, dat bij de overname der school de banken, waarvoor gelden gevoteerd zijn, reeds aanwezig waren De heer Winkel vraagt zich af, waarom de Raad in 1931 is overge gaan tot het toekennen van eèn ver goeding voor schoolbanken, die nooit zijn aangeschaft. Had de Raad dit ge weten, dan was hij daartoe nooit over gegaan. Het raadsbesluit is nooit uit gevoerd en in de vorige vergadering is den Raad medegedeeld, dat het be drag is overgeboekt op een andere post. Dit is echter geschied zonder mede weten van den Raad en spr. vindt dit niet in orde. Hij is van meening dat het vroeger toegekende bedrag nog steeds betaald moet worden. De Voorzitter merkt daarentegen op, dat nooit besloten is, aan het schoolbestuur te berichten dat het be drag was toegestaan. De kwestie waar het thans om gaat kan men, aldus spr., niet verwarren met dat vroegere besluit, want daarop kan de Raad zich thans niet meer beroepen. Thans gaat het over een geheel nieuwe aan vraag. De heer Winkel heeft gehoord dat de gemeente toch niet aan de betaling zal kunnen ontkomen en stelt daarom voor het verzoek in te willigen. De heer v. Bokhoven. Waar moeten de centen vandaan komen? Weth. M. v. d. Water vraagt zich af, waarom die kwestie in den Raad komt als die er toch niets over te zeggen heeft. De Voorzitter zegt, dat dit de bruikelijke weg is. Het verzoek wordt afgewezen met 43 stemmen; tegen stemden v. d. Brand, N. v. d. Water, M. v. d. Water en v. Bokhoven. 2. Voorstel B. en W. om de kan tooruren van den ontvanger te bepa len op Dinsdag en Vrijdag van 10 tot 12 uur v.m. en gedurende de maand December bovendien van 1 tot 2 uur nam. Deze uren zijn in overleg met den ontvanger vastgesteld. De Raad gaat ermede accoord. 3. Vaststelling reglement rechts toestand van Secretaris, Ontvanger en Ambtenaar van den Burg. Stand, met wijzigingen in het Ambtenarenregle ment. Dit punt wordt aangehouden in ver band met de vele wijzigingen die door A.R.K.A. op het reglement gemaakt zijn. 4. Begrootingswijziging. De Raad gaat met de wijzigingen accoord. 5. Restitutie Hondenbelasting. De Voorzitter acht het gewenscht de Hondenbelasting over verleden jaar te ge- rëstitueeren, daar deze in ver de late vaststelling der verordening slechts door enkelen voldaan is. De Raad gaat daarmede accoord. 6. Verpachting Hooiland. De Voorzitter vraagt den Raad hoe deze de landerijen dit jaar wenscht te verpachten. Alleen de heer v. Hemert is voor af slag, de andere heeren wenschen bij opbod te verkoopen, waartoe dan ook besloten wordt. De datum der ver pachting wordt door B. en W. vastge steld. Over den achterstand der pach ters wordt in besloten vergadering ge sproken. Dc opheffing der gemeente Tenslotte komt aan de orde het plan van Gcd. Staten tot opheffing dezer gemeente en tot indeeling van Hedik huizen bij Heusden en van Haarsteeg bij Vlijmen. Nadat de Voorzitter zijn persoonlijk gevoelen heeft geuit en de Secretaris het prae-advies van B. en W. heeft voorgelezen (men zie hiervoor het ver slag van den dubbelen raad) krijgen de leden gelegenheid hun meening te zeggen. Weth. M. v. d. Water wijst op de hooge wachtgelden en de verhoogde salarissen, die z.i. tesamen aan elke gemeente 4000.zullen kosten. Spr vreest dat daardoor de belastingen verhoogd zullen moeten worden. De Voorzitter is het hiermede eens Volgens hem is het ondenkbaar dat de vereeniging een betere gemeen schap en een betere verdeeling der lasten zal brengen. Maar al zou dat zelfs het geval zijn, dan nog voelt spr er niets voor deze gemeente te doen fungeeren als sieraad op de tafels van zich grooter wanende gemeenten. Heusden en Vlijmen spreken reeds van een aantrekkelijke gemeenschap, maar moet die dan gevormd worden door onze gemeente te doen verdwij nen? Die druiven zijn mij te zuur, zegt spr. Weth. M. v. d. Water komt nog eens terug op de qualificatie „roovers" en merkt op dat Vlijmen de grootste ade laar is, die al jarenlang heeft rondge vlogen om Haarsteeg in te pikken. De heer v. Hemert meent de oorzaal: van het plan te moeten zoeken in het feit dat de gemeente Hedikhuizen, die steeds als een der rijkste gemeenten van Brabant heeft gegolden, thans in den put is geraakt. De Voorzitter moet toegeven dat deze mogelijkheid bestaat, al is er in het voorstel niet over gerept. Spr. stelt voor het plan van Ged. Staten af te keuren en B. en W. machtiging te verleenen zooveel mogelijk stappen te doen tot behoud der zelfstandigheid van Hedikhuizen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. De vergadering wordt daarna ge sloten. Er is geen enkel blad dat de raads- verslagen en berichten dezer plaats zoo uitvoerig geeft. Blijft dus op de hoogte en abonneert U op dit blad. En 't kost slechts een dubbeltje per week. BINNENLAND REGEERINGSVERKLARING VAN DR. COLIJN. Woensdagmiddag heeft Dr. Colijn in de Staten-Generaal de volgende regee ringsverklaring afgelegd: Het den 26sten dezer maand opge treden Kabinet heeft er prijs op ge steld zoo spoedig mogelijk voor de Ka mer te verschijnen tot het doen van enkele mededeelingen met betrekking tot het te volgen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U, M. de V., er kentelijk voor de geboden gelegen heid om dit reeds enkele dagen na zijn optreden te kunnen doen. De toestand hier te lande en in Ne- derlandsch-Indië biedt in menig op zicht een beeld van volkomen ont wrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen. In beide gebieds- deelen van het Koninkrijk doet de eco nomische inzinking thans haar invloed in zoo bedenkelijke mate gevoelen op de algemeene volkswelvaart en op de daarmee verband houdende publieke geldmiddelen, dat wachten met ver dere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep door drongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is om verdere inzinking te voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten gepu- bliceerden oproep tot samenwerking der Regeeringen op de komende eco nomische conferentie te Londen, waar mee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen instem ming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare dele gatie naar die conferentie in deze rich ting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie, die men zelf ter hand nemen kan, daardoor niet achterwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het op nieuw verstoorde financieel evenwicht worde hersteld. Dit is reeds noodza kelijk, omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toe stand economisch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. lereerst een belangrijke inperking der publieke uitgaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiter ste beproefd zijn om door belasting heffing het evenwicht te herstellen. Bestendiging van de geldende tijde lijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoe ring van nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediend ontwerp op de om zetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands onvermijdelijk blijken. Om herstel van de welvaart voor te bereiden, zal ordening van het bedrijfs leven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereldstructuur van over heidswege moeten worden bevorderd Zonder hierover reeds in bijzonder heden te treden, wenscht de regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een even- tueele wijziging in onze handels-poli tieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk dor werk loosheid de volle aandacht der regee ring. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbetering in den tegen- woordigen toestand slechts denkbaar is door een krachtig herstel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling en inspanning van den kant der over heid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan ver ruiming van werkgelegenheid en aan de werkverschaffing. De Regeering beschouwt het als haar nlicht om, met inachtneming van de financieele mogelijkheden, de cultureele en sociale volksbelangen te. blijven be hartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoo zeer verzwaarde eischen met betrek king tot de volkswelvaart als ter wille van de door diezelfde omstandigheden in het leven geroepen werkloosheids- zorg, beeft de Regeering bet noodig geoordeeld, wijziging te brengen in de verdeeling van den departementeelen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst ziin onverdeelde aandacht te kunnen schenken aan de belangen van Landbouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van ziine bemoeiingen met Arbeid en Arbeidsverzekering. Daarnevens is het der Regeering wen- schelijk voorgekomen deze bemoeiin gen te vereenigen met die betreffende de Werkloosheidsverzekering, Arbeids bemiddeling, Werkverschaffing, Steun- verleening en Volksgezondheid, welke alle te znam ondergebracht behooren te worden in een Ministerie van Sociale Zaken.. De Regeering verwacht van deze con centratie van verwante belangen eene zoodanige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vor ming van een nieuw ministerie mee brengt verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te coneentreeren op het herstel van het financieel even wicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vorde rende zorg voor de regelingen der ambtelijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken zal worden bij het vraagstuk der werkge legenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oogpunt zoo ge wichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Tele grafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de Departementen van Financiën en Waterstaat zullen worden onttrokken zal kunnea worden overgedragen aan den Minister van Binnenlandsche Za ken. Met deze regelingen hoopt de Regee ring een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past en voor vele vraag stukken 'n snellere oplossing waar borgt dan tot heden mogelijk was. Dat het gezag zal worden hoogge houden stelt de Regeering met nadruk op den voorgrond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook open baart, zal met beslistheid worden op getreden. Het oefenen van terreur te genover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust, zullen zon der aarzeling worden tegengegaan. De nlaatselijke Overheid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. De Kamer zal verstaan, dat het Ka binet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepalen tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig be roep op de medewerking der Staten- Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moeilijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. De Regeering ziet in de Christelijke Volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksle ven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespit sen van politieke en geestelijke tegen- lij ke eendracht, vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwij feld met de Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen komen, indien men voor het nemen van onaangename en voor velen harde maatregelen zou te rugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aanvatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige sa menwerking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het groot ste gewicht. Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging beiden voor oogen staat, zal worden bereikt. De pers over de regeeringsverklaring. Verschillende bladen geven beschou wingen over de regeeringsverklaring. Wij laten er eenige aan het woord: De Maasbode: De regeeringsverklaring heeft den toon weten te vinden, die, naar onze meening, bij de situatie past. Onver bloemd wordt gewezen op de volko men ontwrichting van het economisch leven, maar geen oogenblik wordt de indruk gewekt, dat de regeering bij de nakken wil gaan neerzitten of de wan hoop nabij is. Integendeel: onmiddel lijk na 't constateeren van 't hache lijke van den toestand komt de con clusie: snel en krachtig moet worden ingegrepen, anders volgt de ineenstor ting. Het stuk wekt den indrukDe re geering ziet haar taak en vreest deze niet. Deze kloekheid geeft rust. De N. R. Crt.: Door kracht van overtuiging en toon kenmerkt zich de regeeringsverklaring, diq de voorzitter van den ministerraad hedenmiddag in beide Kamers heeft afgelegd. Dit is het geluid, dat in de laatste jaren aan de regeeringstafel zoo dikwijls ontbroken heeft. Op de prac- tijk komt het weliswaar aan en met betrekking tot de concrete voorzie ningen, welke het kabinet ter hand zal moeten nemen, wordt bij dit eer- «te optreden nog zeer weinig gezegd. Maar de wijze, waarop bier de hoofd lijnen van het toekomstig regeerings beleid worden getrokken, boezemt vertrouwen in. De Standaard (A.R.) Het z.g. vierhoeksprogram, het eerst van A.-R. zijde geformuleerd, vindt men in de Regeeringsverklaring terug. Men verwachte niet, dat er wonder- maatregelen bestaan, die op eenmaal een anderen toestand in het leven kun nen roepen. Het is niet zoo, dat men op een goeden dag, zijn krant ter hand nemend, daarin lezen zal. dat de we reldcrisis nu uit de wereld is. De „Nederlander" (c.-h.): In de zinsnede, welke de christelijke volksaspiraties een bron van kracht noemt, wordt op gelukkige wijze uiting gegeven aan het beginsel, hetwelk ook bij het tijdelijk terugtreden van de geestelijke tegenstellingen bet staatsbeleid behoort te bezielen. Alles tezamen genomen een regee ringsverklaring, welke het kabinet er aanspraak op geeft, dat parlement en natie met sympathie en vertrouwen wachten op zijn daden Het Volk (soc.-dem.): In de regeeringsverklaring vindt men twee algemeene liinen: belangrijke in perking der publieke uitgaven en de nieuwe heffingen. Over de noodzakelijkheid van be zuiniging, is ieder, die geen dollemans- politiek wil voeren, het in dezen he- vigen crisisnood eens. De vraag blijft echter natuurlijk: waar te bezuinigen en hoe? De kunstreis van de Koitnklllke Nederlandsche Automobiel Club naar Noord Italië. Een buitengewoon grooten bijval heeft de kunstreis door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club naar Noord Italië georganiseerd, onder hare leden gevonden. Een stoet van 20 auto's vertrok uit Nijmegen om de lange reis naar Florence en Venetië, de centra waar eenmaal de Italiaansche Renaissance bloeide te aanvaarden; Het doel van de reis is tweedeelig. vooreerst wordt beoogd om aan de deelnemers een mooie reis onder deskundige leiding te bezorgen, terwijl anderzijds de kunsthistoricus, de Heer de Vries, onder wiens leiding het artistieke gedeelte van de reis berust, de deelnemers een inzicht zal trachten te geven in de schoonste voortbreng selen van de Italiaansche Renaissance Daarom zal in Florence vijf dagen verblijf gehouden worden, terwijl te Avignon, Ravenna en Venetië telkens twee dagen vertoefd wordt. De route loopt van Nijmegen over Luxemburg naar Nice, vandaar langs de Azuren cust naar Genua om dan dwars door Noord Italië over Pisa, Florence Ravenna en Venetië naar Bolzano in de Dolomieten te rijden. Vandaar gaat de reis dan over de Oostenrijksche Alpen, Munchen, Rothenburg en Co blenz naar Holland terug. Het is een lange reis van 3600 K M. door veel bergachtig terrein, een toch die veel van de wagens zal vergen, maar voor welke moeilijkheden deinst tegenwoordig een moderne auto terug? Om aan zulk een rit deel te nemen i is het heuich niet meer noodig om zich in een duren, luxueusen reiswagen wordt door een 4 cylinder Ford Model Y, die lusug met de zware Horch, Lancia, Cadillac, Auburn of Nash en we ke andere dure luxemer ken ook onder de deelnemers behoo. ren, medehuppelt en die zich volstrekt niet laat atschnkken door de lange dagmarschen der twee eerste dagen, ieder van ruim 300 K M. noch door het Fransche Bergland. De eerste twee dagen ging het met groote etappen van Nijmegen naar Luxembuig en van Luxemburg naar byon toe Hier werd een morgen veroujt gehouden om enkele middeleeuwsche merkwaardig heden van deze oude bouigondische siad te bezich igen, waarna s middags de reis vervolgd werd naar Lyon. Den volgenden dag ging het naar Avignon, nadat onderweg nog eenige malen opgehouden weid te Vienne en te Orange om enkele Middeleeuw- sche en Oud Romeinsche monumenten ie bezichtigen. Te Avignon wachtte het reisgezel, chap een aangename verrassing De Automobiel Club de Provence ont ving de Hollandsche bezoekers met den eerewijn en hartelijke toespraken, die door den tochtleider den Heer van Haaren uit naam van zijn medereizi gers beantwoord werden. Twee dagen werd te Avignon ver toefd. Een bezoek werd gebracht aan Arles om het huis te zien, waar de Hollandsche schilder Vincent van Gogh geleefd en gewerkt heeft, waarna onder leiding van den Heer de Vries het het pauselijk paleis, een monumentaal gebouw uit de 14de eeuw bezichtigd werd, waar eenmaal de pausen leefden gedurende het tijdperk, dat zij uit Rome verdreven waren. Op gloed volle wijze beschreef de kunstleider het leven der pauselijke hofhouding uit die dagen waarna onder zijn leiding een rondwandeling door de stad met hare typische kronkelende nauwe straatjes werd ondernomen. Des avonds bezochten vele reisge- nooten een dansconcouis, dat juist aan den gang was en waar uitgeputte dansparen hun twintigste of een en twintigste dansdag aftrappelden. Maar dit stond niet op het kunstprogram der reisl Mr. P. H. L. Lamberts Hurrelbrinck, (Wordt vervolgd) BUITENLAND. België bezuinigt 700 mtlltoen francs. De Belgische regeering heeft de langverwachte maatregelen bekend ge. maakt, waardoor zij een bedrag van 700 millioen francs hoopt te bezuinigen en het tekort op de begrooting van t933, dat iets minder bedraagt, geheel >e dekken. Door de getroffen maatregelen wor. den alle klassen der bevolking ge troffen. In de eerste plaats woidi de crlsisbelasting, die zes maanden ge. ieden door het pailement weid goed gekeurd, met een halt procent ver hoogd, zoodat van alle inkomsten 1.5 tot 4 5 procent zal worden geheven. Alle tractementen en salarissen van het staatspeisoneel, met Inbegrip van dat der nationale maatschappij van spooiwegen, zijn met Ingang van Donderdag met 5 procent verlaagd nierdoor worden 200 0C0 personen getroffen, terwijl de vtikiegen bezui niging 125 millioen francs bedraagt. Eveneens met vijf procent worden de traciememen veiminderd van de rechterlijke macht, de geestelijkheid, olficieren en het onderwijzend perso neel, alamede alle staatspensioenen. Talrijke maatregelen worden vast gesteld om een einde te maken aan de misbruiken, welke zijn voorgeko men hij de werkioosheidauitkeertng, de ouderdomspensioenen en de pen. sioenen aan Invaliden. Het bedrag dat aan eenzelfde persoon mag worden uitgekeerd op grond van de bezoldi gingsbesluiten en de oorlogsptniioe- nen, wordt tot een bepaald maximum oeperkt. Alle begrootingiultgaven worden met tien procent verlaagd. De ontwapeningsconferentie Bijna alle Londensche bladen ver klaren dat men in Engelsche kringen de vooruitzichten der Ontwapenings conferentie vrfl pessimistisch beoor deelt. De Engelsche Mount Everest-expedltle. Het radiostation der Britsche Mount Everest-expedltle meldt dat twee leden zijn begonnen met de bestijging van den top van de Mount Everest. Zij maakten goede vorderingen Later ver dwenen zij in lichte wolken uit het gezicht. Een kamp op een hoogte van 8220 meter dient ais basis voor de Destaging van den top. China en Japan, Het Japansch—Chineesch wapen, stilstandsveidrag is thans gesloten. De wapenstilsandsvoorwaaiden tus. schen Japan en China bepalen dat het Chineescbe gebied, ingesloten door den Orooten Muur in het Noorden, de spoorlijn Peking—Moekden in het Oosten en de spoorlijn Peking—Koegan in het Westen zal worden gedemilita riseerd. De Chineesche vrljwilligersbende in dat gebied zullen worden ontbonden. Het spoorwegverkeer tusschen Sjan- haikwan en Peking wordt hervat. C t I i I I ii I >1 1 I 1 1 I I I I 1 I 1 I

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6