SPAART KOSTEN EN MOEITE Voor wie bestaat er geen „Maandagmorgen" verhoord. Het geheele onderzoekings materiaal omvat niet minder dan 24 deelen. Een groot aantal deskundigen is verhoord. Zij moesten Inlichtingen verstrekken over de kwestie van het ontstaan en de uitbreiding van den brand, over het aanleggen van de vuurhaarden en de daarbij gebruikte brandstoffen De vijf verdachten, w.o. de Nederlandsche communist v. d. Lubbe. die zich In het huls van be waring te Moabilh bevinden, zullen reeds eenlgen tijd voor het begin der behandeling voor het rijksgerecht naar Leipzig worden overgebracht. De mo gelijkheid bestaat, dat het proces nog vóór de gerechtelijke vacantie plaats vindt. Waarschijnlijk zal het rijksgerecht zich in den loop van de behandeling naar Berlijn begeven,om In 't Rijksdagge bouw een onderzoek te doen geschieden en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven. Wij doen de rest en het kost U geen cent meer. Vier doodvonnissen In het proces te Altone. In het proces voor de speciale recht bank te Altona over de bloedige gebeurtenissen op 17 juli 1932 Is vandaag vonnis gewezen. Vier verdachten t.w. Luetgens, Tesch. Wolff en Moeller zijn ter dood ver- ooideeld. Tegen misbruiken bij de werkloozenondersteunlng. De Belgische regeering, die haar strijd tegen de misbruiken bij de steun- verleening aan de werkloozen onver, poosd voortzet, heeft besloten zich civiele partij te stellen in alle processen, die gevoerd zullen worden tegen werklieden, die door het doen van valsche aangiften of zonder dat zij daarvoor in aanmerking kwamen, on dersteuning hebben ontvangen. De wet op de rellgleuse orden In Spanje. De wet op de religieuse orden, welke de Cortes een week of drie geleden heeft aangenomen, is gisteren door president Zamora geteekend. De wet strekt o a. tot confiscatie van alle eigendommen der religieuse orden en verbiedt het geven van onderwijs door vertegenwoordigers van de Roomsch Katholieke kerk. De kerk behoudt evenwel het vruchtge bruik van haar eigendommen voor religieuse doeleinden. Daar de presi. dent zeif een geloovig katholiek is, bestond er sterke twijfel bf hij de wet zou bekrachtigen dan wel of hij zou aftreden De Paus heeft de wet gewraakt als het toppunt van onrechtvaardigheid jegens God. De bouw van het Sowjetpatels te Moskou De bouwraad van het te Moskou te bouwen Sowjetpaleis, dat naar men weet in één gebouw een zaal voor 15,000 en voor 7000 aanwezigen moet bevatten, met al den bijbehooren van dien, heeft thans besloten het ontwerp van Jofan als grondslag aan te nemen. Bepaald is, dat het Sowjetpaleis be kroond zal worden met een groot standbeeld van Lenin, ter hoogte van 50-75 meter, met dien verstande, dat het Sowjetpaleis als het ware een voetstuk wordt voor het beeld van Lenin. De Russische tractorenfabrtek geopend. Thans is de Russische tractorenfa- briek-Stalin in exploitatie genomen. De fabriek is speciaal bestemd voor den bouw van zware 60 P K. tractoren en heeft een capaciteit van 40,000 van deze machines per jaar. Zij strekt zich uit over een oppervlakte van meer dan duizend hectaren alleen de gebouwen beslaan een oppervlakte van 183 H A. Als zij op vollen gang is verwerkt zij dagelijks 268 wagons grondstof. De Economische conferentie. De Engelsche minister Chamberlain heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan over de plannen der regeering op de a s. ecenomische wereldconfe rentie Chamberlain antwoordde o.m. Als alle naties, die de conferentie bijwo nen, vast besloten waren omtrent hetgeen zij doen willen en hoe zij het zullen doen, zou er geen behoefte aan een conferentie zijn. Het feit, dat de conferentie wordt bijeengeroepen, is gebaseerd op de veronderstelling dat een accoord niet kon worden bereikt. Het doel der conferentie is dan ook meeningsver- schillen te bestudeeren en te zien, tot welk punt zij kunnen worden uit den weg geruimd. Chamberlain kenschetste vervolgens aldus de doeleinden der conferentie lo. herziening prijzenpolitiek; 2o. monetaire beschouwingen 2o. afschaffing of verlaging der douane.barrières. De balustrade van de universiteits bibliotheek te Leuven opnieuw vernield. Zondagochtend vroeg heef! de mees- Ierknecht Felix Morren, die ongeveer 5 jaar geleden de balustrade van de herbouwde universiteitsbibliotheek te Leuven verbrijzelde, deze balustrade ten tweede male vernield. Men herinnert zich, dat bij den wederopbouw van de universiteits bibliotheek door den Amerlkaanschen architect Wlihncy Warren, als herin nering aan de vernieling van dit gebouw in 1914 door de Duitsche troepen, eene boven op den gevel en over de geheele lengte te plaatsen balustrade had voorzien met het opschriftfurore teu. tonico diruta dono americano restiluta De Mount-Everest expeditie. Ook de poging van Smy he en Shlpston om Mour t Everest tot den top te beklimmen is niei grslaagd. De klimmers zijn behouden terug in kamp 3. Rutlledge de leider der txpeditie geeft het naar men weet nog niet op. De Paus en de Spaansche politiek. Z, H. Paus Pius XI heeft aan de geestelijkheid en het volk van Spanje een encycliek gericht, waarin de H. Vader ae Spaansche wet op de reli gieuze orden en congregaties veroor deelt, welke onlangs door de Spaansche Kamer werd aangenomen en door president Zamora geteekend. De encycliek keert zich het allereerst tegen het beginsel van Kerk en Staat, hetwelk reeds in de nieuwe grondwet werd vastgelegd. Deze fcheidir.g is in strijd met het geloof, dat door een zeer groote meerderheid der burgers beleden wordt, en de Paus kan niet anders dan het toezicht, dat op het katholiek on derwas en op den katholieken eere- dienst uitgeoefend wordt, ten zeerste betreuren. De Paus beveelt de vereeniglng aan van allen voor de verdediging des geloofs. Rusland bestelt oorlogsschepen In Italië, Naar uit Londen gemeld wordt, on derhandelt de Russische regeering met Italiaansche scheepsbouwers over den bouw van vier kruisers en een groote duikboot. De kruisers zouden zevenduizend ton groot worden. De duikboot zou bestemd zijn voor den Grooten Oceaan en een der grootste onderzeebooten der wereld worden. Het Vlermogendheden verdrag. Met de onderteekenlng van het Viermogendheden-verdrag wil het nog niet best. Nu Frankrijk besluit tot parafeering van het verdrag moet Duitschland het eerst w?er eens onderzoeken. BINNENLAND. Als Hare Majesteit schildert Bij Deventer bevond H. M. de Ko ningin zich nabij den tweesprong bij Dommerholt te Terwolde, waarH, M. bezig was een gezicht op Deventer op het doek te brengen. Van dit punt af heeft men een fraai gezicht over den IJsel en de uitgestrekte wellanden, met een fraai perspectief op den toren van Deventer met enkele huizengroepen. H M. genoot bij haar werk de be- langstelling van de dorpsjeugd, die zich rondom de Vorstin schaarde en de verrichtingen van H. M. aandach tig volgde. Een toevallig in de buurt zijnde fotograaf, die het aardige tafereeltje zag, vereeuwigde Koningin en jeugd op de gevoelige plaat. Scheuring in de R K. Volkspartij. Naar aanleiding van het in de R.K. Volkspartij gerezen geschil tusschen het hoofdbestuur en eenige leden der afdeeling Tilburg, stelde de heer F. Donders zijn mandaat beschikbaar als lid der Prov. Staten van Noord- Brabant en van deu Tilburgschen raad. Als gevolg daarvan heeft de afd Tilburg van de R.K. V. P. een bulten gewone vergadering gehouden. Na breedvoerige besprekingen werd een mo'ie aangenomen, waarbij de vergadering zich solidair verklaarde met het door den heer Donders inge nomen standpunt en alle gemeente raadsleden afgevaardigden van de R.K V. P. (met uitzondering van mr. P. M. Arts) hun mandaat beschikbaar stelden. De vergadering besloot eenstemmig uit te treden uit de R K V. P. R.K Volkspartij. In een te's Hertogenbosch gehouden bijeenkomst van de Brabanlsche af— deellngen van de R.K. Volkspartij is besloten zich van de nationale orga nisatie af te wenden en een nieuwe katholieke democratische bond te stichten. De verkorte arbeidstijd. De Hooge Raad van Arbeid adviseert in meerderheid de regeering niet tot een algemeen wettelijke regeling van de verkorting van den arbeidsduur over te gaan. Voor de gebruikers van de origi- neele KING Pepermunt. Zij voelen zich de geheele week frisch. energiek en'volkomen in staat om het hun opgedragen werk tot in de puntjes te ver zorgen. Liefhebbers van KING worden gevonden onder alle soorten werkers met hoofd en handen. Zij waardeeren KING niet alleen om zijn heerlijke smaak en geur, maar ook als het beste dagelijksche middel ter opwekking en verkwikking. KING Pepermunt. Radtotelejoonverkeer met Indlë. Gedurende de maand Mei werden in het radlotelefoonverkeer met Ned. Indië in totaal 256 gesprekken ge- voerd, waarvan er 102 in Nederland en 154 in Indië werden aangevraagd Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 64 betrekking op zakelijke- en 38 op familie—aan gelegenheden, Voor Indië bedroegen deze getallen resp. 83 en 71. Tweede Kamer. De voorzitter van het centrale stem bureau heeft benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer: in de vacature-L. N. Deckers, den heer Th. F. M. Schaepman, te 's Gra- venhage in de vacature-T. J. Verschuur, den heer M P. v. d. Weyden te Zeven hoven in de vacature-J. R. H. van Schalk den heer G. W. J. van Koeverden te Buren in de vacature-P. J, Oud, den heer J. Schilthuls te 's Gravr?nhage in de vacature-H. Colijn den heer A. A. L Rutgers ie Paramaribo, De Oranje—trein 1. De officleële opening van den Orarjetrein (den eersten Ned. Ten toonstellingsterrein) zal plaats hebben te Utrecht op 12 Juni a s. Voor het publick Is de trein voor het eerst toe gankelijk te Hilversum, den volgenden dag. 2. De deelname is schitterend Geen vierkanten centimeter is onbezet. De toonaangevers in handel en in dustrie schreven in. Speciale uitge breide exposities van de K.L M de Spoorwegen, het koloniaal Instituut, de Nederlandsche Pers e.a zuilen zeker de algemeene belangstellirg trekken, terwijl een radio centrale door geheel den trein en een gezellige restauratie wagen de attractie zeker nog zullen verhoogen. 3. De trein is circa een halve Kilo meter lang en heeft zijn eigen licht en krachtinstallatie. 4. Een speciale propa andadienst zal in iedere plaats de komst van den trein aankondigen door middel van een plak colonne, een groote locomo- tief met tender, een filmwagen enz. 5. Zondag a.s. houdt de alg. orga nisator, dhr. Th. R. Neutelings een causerie voor de microfoon, terwijl dc opening voor het publiek ie Hilversum eveneens door de radio vanaf het station wordt uitgezonden. Rulterdag te Olrschot. In 1933 viert de tnnd van Lande lijke Rljvereenigingen van den N.C.B. zijn eerste lustrum Begonnen meteen ledental van 13 afdeelingen telt hij op het oogenbllk 87 aangesloten afdee lingen met ruim 1600 leden. De ont wikkeling is wel zeer voorspoedig gegaan in die 5 jaren. In verband met dit eerste lustrum is in voorbereiding een Brabanlsche Rulterdag, die gehouden zal worden op 1 en 2 Juli te Oirschot. Het doel van dezen Rulterdag is: versterking van de organisatie van de Landelijke Rljvereenigingen, een overzicht tekrlj gen van het rijkunstig peil van de kringen van den bond, en bovendien een gelegenheid te scheppen waar onze landelpe ruiters uit het geheele gebied van den N C.B, zich sportief kunnen meten en onderlinge vriend schapsbanden leggen en versterken. Op 1 en 2 Juli heeft dus te Olrschot de groote wapenschouw plaats. Het programa luidt als volgt Op Zaterdag 1 Juli worden alle andelijke Rljvereenigingen om 12 uur e Oirschot verwacht. De ruiters en paarden worden ingekwartierd en om half twee vangt de dressuurwedstrljd voor achttallen aan. Deze geschiedt kringsgewijze. Hierna heeft plaats de keuring van de lndlvidueele dressuur, waaraan slechts de twee beste ruiters van iedere afd. mogen deelnemen. Na afloop van deze keuringen zal 's avonds de Brabanlsche Rulteravond plaats vinden, waar met Oirschotsche vreugd en jolijt het eerste lustrum gevierd zal worden. Hier dient nog bij vermeldt, dat de Oirschotsche Rijvereeniging haar 30-jarig bestaan viert, dus kan men zich wel voorstellen dat Oirschot in die dagen de groote ruiterschare een enthousiaste gastvrijheid zal aan bieden Des Zondags na de plechtige H. Mis van 8 uur vangt om 12 uur de dres suurwedstiijd aan voor achttallen om het Lustrum-kampioenschap. Hieraan mogen alleen deelnemen de twee best geplaatste achttallen van eiken kring. Tegelijkertijd wordt het Lustrum kampioenschap individueele dressuur verreden, waaraan deel kunnen nemen de twee oeste ruiters van eiken kring. Hierna volgt een springconcours voor landelijke ruiters, waarna de groote parade van alle landelijke rljvereeni gingen. Ongeveer 500 paarden met landelijke ruiters zullen den ring vullen; tegelijkertijd heeft de prijsuitreiking plaats. Na deze parade worden uitgebeeld rultertafereelen uit de Brabanlsche geschiedenis. Elke kring zal uit de verschillende heerlijkheden van Brabant een gedenkwaardig leit voorstellen en dit alles in costuums passend bij het tijdvak. Een geflonker en geblikker van uniformen en harnassen en strijdrossen zal een levendig spel voor de oogen der toeschouwers tooveren. Dtt zal zeer zeker een van de glanspunten der Ruiterdagen worden. De aanwezig heid van zeer veel hooggeplaatste personen uit het Eere-Comité zal zeer zeker nog meer luister bijzetten aan dit voor Brabant zoo gedenkwaardige feit. Dezer dagen worden de vraag programma's rondgezonden, waarop de verschillende bepalingen uitvoerig ■zullen worden vermeld. Nadere inlich Itngen hierover verstrekt lr. C. J. v. Meel, algemeen secretaris van den bond van Landelijke Rijvereeniglngen van den N.C.B.Spoorlaan 50. Tilburg. Nadere berichten omtrent deze Ruiterdagen zullen ten spoedigste volgen. SPORT. Ilv VOETBALCOMPETITIE. Go Ahead houdt den kop. Middelbard blijft 1 ste klasser. Go Ahead won Zondag van Stormvo gels en blijft dus aan het hoofd van het lijstje staan, zoowel P.S.V., Stormvogels als Feijenoord zitten haar echter dicht op de hielen. De Eindhovenaren konden omlag slechts met heel veel moeite over Velocitas zegevieren. In het Zuiden heeft Middelburg de vlag weer geheschen door een overwinning op V.V.V. De Zeeuwen zijn dus behou den en de promotie is daarmede becin- di8d- Gudok sloeg Baardwijk xn een wed strijd waar voor beide partijen niets meer op het spel stond, behalve de eer om de tweede plaats te bezetten. Landskampioenschap. Go AheadStormvogels .43 PSVVelocitas 54 Afdeeling IV. Promotie 2e klasse. MiddelburgVVV 21 HeroJuliana 03 Promotie 3e klasse. Axel—MEVO 9—1 BaardwijkGudok 14 KerkradeStaatsm. M. 62 Landskampioenschap. Go Ahead 6 4 0 2 8 1912 P. S. V. 6 3 0 3 6 15—14 Stormvogels 6 3 0 3 6 1113 Feyenoord 4 2 0 2 4 88 Velocitas 6 2 0 4 4 1420 Prom. Zuid. 2de kl. Middelburg 6 4 119 1711 Juliana 6 4 0 2 8 14—11 V. V. V. 6 2 0 4 4 9—9 Hero 6 1 1 4 3 5—14 Succes van het Ned. B.-elftal. Bij de in Luxemburg gehouden wed strijden tusschen Luxemburg en •de B- elftallen van Frankrijk, België en Neder land, heeft de Hollandsche ploeg de over winning behaald. De oranje-mannen, sloe gen eerst België met 20 een daarna Frankrijk met 31. WAALWIJK. JULIANA. JulianaGudok 14. Maandag j.l. had deze promotiewed strijd plaats. Daar er geen belang meer was omtrent den uitslag van dezen wed strijd, is het een kalme vertooning ge worden en ook deed de warmte veel af breuk aan het spel. Juliana verschijnt met twee invallers, voor centervoor en rechtsbinnen, waardoor de voorhoede danig was verzwakt. Na een kwartier neemt Gudok uit een hoekschop de leiding, 10, terwijl bij een volgende aanval de stand op 2 wordt gebracht. Juliana onderneemt nu ook enkele aanvallen, waaruit de center- voor met een ,kopbal den achterstand verkleinde, 21. Het Gudok-doel komt nu nog verschillende malen in gevaar, maar de kansen gaan jammerlijk verlo ren. Met dezen stand komt rust. Na rust is Juliana direct in de meerderheid, maar doelpunten willen niet komen. Bij Gudok gaat het beter; zij weten te doelpunten 13. Nadat het Gudok-doel weer ver schillende malen aan het gevaar is ont snapt, komt weer een doelpunt waar het niet werd verwacht, als uit een doehvor- steling de bal in het Juliana-doel beland, 14. Hoe de Juliana-voorhoede nog werkt, doelpunten blijven uit en komt met deze stand het einde. W. S. C. Zaterdagmiddag speelde WSC een oefen partij tegen de reserves van NAC uit Bre da. Wegens omstandigheden moesten de zwartheinden met verschillende invalr Iers binnen de lijnen komen. Toch gaven zij een goede party, te zien en we zeggen dan ook niet teveel als wc de 21 ne derlaag onverdiend noemen. R.K. Voetbalver. HVV. Maandag hield de R.K. Voetbalvereen. HVV in haar clubhuis bij den heer A. Steenbergen de algemeene jaarvergade ring. De voorzitter dhr. C. Beerens opende de vergadering met den christclyken groet en heette allen die tegenwoordig waren van harte welkom. Hierna bracht de secretaris de heer J. v. Hoof het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging 27 leden en 14 adspi- rantleden telde, het aantal donateurs is 29. Uit het finantieel verslag van deen penningmeester dhr. C. v. Weert bleek, dal de boeken klopten en sloten met een batig saldo. Nadat de kas-commissie de boeken had gecontroleerd dankte de voorzitter secr. en penn. voor het werk in het afgeloopen jaar verricht. Hierna was het bestuursverkiezing en werden de volgende heeren in het bestuur gekozen: C. Beerens, voorzitter; P. Schapendonk, 2e Crispynstr. 10, secr.; Constans Bee rens, penn.; C. v. Weert en A. Kroot, commissarissen. Tot elftalcommissie werden benoemd dc heeren A. v. d. Heuvel, P. v. Vrijhoe ven en L. v. Hoof. terwijl daarin tevens zitting zullen hebben de aanvoerders van het le en 2e elftal, dhrn. M. /v. Vrij hoeven en Arnold van Ham. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring op de gebruikelijke wijze en sprak den wensch uit dat de vereeniging steeds tot grooter succes zal moge geraken. Zondag 11 Juni zal de RKVV deelne men aan de groote seriewedstrijden te geven door de RKVV Brabantia te Was pik. SPRANG. N. E. O. Het eerste elftal van de voetbalver- ecniging NEC) speelde j.l. Vrijdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen een fabriekselftal van de Chroomleder-- fabriek „Do Amstel" te Waalwijk. De uit slag was 62 in het voordeel van NEO. A.s. Donderdagavond half acht zal op het terrein van NEO een vriend schappelijke wedstrijd worden gespeeld tusschen NEO I en een fabriekselftal van de Schoenfabriek van de fa. de Kort uit Waalwijk. KORFBAL. SPRANG. J.l. Zaterdagavond werd op het sport- terre'n van NEO alhier een korfbalwed strijd gespeeld voor den Dortschen Korf balbon d, tusschen het eerste twaalftal van de korfbal-afdecling van de sport- vereeniging NEO en A.D.O. uit Arkel. Het was een spannende wedstrijd met vele mooie momenten. Het einde kwam met 43 in het voordeel van onze club. A.s. Zaterdag gaat het eerste korf bal-twaalftal van NÈO naar Almkerk, om tegen AKC aldaar een competitiewedstrijd voor den Dortschen Korfbalbond te spe len. De reis zal per fiets worden ge maakt; vertrek 4 uur precies, vanaf café van Zwietering. DUIVENSPORT. WAALWIJK. De Waalwijksche Concoursbond hield Zondag 4 Juni 'n wedvlucht vanuit Rom- boullet, afstand 410 K.M., wind N.-O. Eerste duif 1.58.41, laatste 2.51.56; in concours 13 3stuks. C. Witlox 1, 9, 17, 18, 20; C. Broumels 2, 13, 30; J. Schoemans 3, 4, 26; J. Ver hagen 5; W. van Bokhoven 6; A. de Leijer 7, 12; J. Kipping 8, 14, 28; G. Schoemans 10, 11. 21; Sjel Boot 15, 25; M. v. d. Griendt 16; H. v. Spijk 19; J. v. Veldho ven 22, 23; A. Verhoeven 23; Jos. van Bladel 24; A. v. Eijck 27; A. v. Hilst 29, 32; J. de Wit 31; Th. v. d. Geld 34; W. v. Bokhoven eerste overduif. WIELERSPORT. W.W.C. „De Zwaluwen". De trainingsrit der Waalwijksche Wielerclub wordt deze week op Don derdagavond gehouden. Om half 8 wordt gestart. Het traject loopt over 45 K.M. over Zomerdijk langs het Stoomgemaal. Ook Frans Slaats rijdt de rit mee, wij zijn benieuwd wie van de nieuwelingen hem bij zal houden. Op Zondag 18 Juni zullen weder om groote internationale wielerwed strijden op de Waalwijksche baan ge houden worden. Wij vernemen dat de Voorzitter der W.W.C.de heer J. Knuist, om ge zondheidsredenen als zoodanig en te vens als lid bedankt heeft. Successen uan Slaats te Ginneken. Op de Ginnekensche Wielerbaan heeft Fr. Slaats weer een uitstekend figuur geslagen. Hij werd eerste in een puntenrace. over 15 baanronden en 3e in den kop pelwedstrijd. Vooral in den laatsten strijd reed hij uitstekend met v. Oers. De „Maandagmorgen schrijft over hem: Slaats gaat kolossaal. Met deze kop pelwedstrijd heeft Slaats zijn klasse eens en voorgoed bewezen. Hij trof in Van Oers een uitmuntenden koppel- genoot, hoewel toch het leeuwenaan deel der aanvallen van hem uitging. Enkele uitslagen laten wij hier vol gen: Puntenrace over 15 baanronden BelgiëNederland1 Slaats 25 p., 2 Charlier 20 p., 3 v. d. Reijt 13 p., 4 Ronsse 11 p., 5 Deneef 7 p. Slaats en Charlier zagen kans op 't geheele peleton een ronde in te loo- pen. Tijd 5 min. 38 sec. Koppelwedstrijd over 50 K.M. 1. Kaers-Ronsse met 8 punten. 2 Haemerlinck-De Bruveker 6 u. 3 Slaats-van Oers 2 p. 4 v. d. Reijt-Reijnders 0 p. Op 1 ronde: 5 Charlier-Deneef 0 p. (die op nieuw tegenvielen). Op 2 ronden:

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2