.De Echo nan hel Zuiden" Transpireeretide Voeten, SPAART KOSTEN EN MOEITE GEMEENTERAAD. HET blad voor Waalwijk te luchten. Sinds Februari is reeds 7 maal verbaal tegen hem opgemaakt om verschillende nietige dingen en 4 maal is hij in den Bosch voorgeweest. Naar hij zei! meent is dat alles louter en alleen omdat de politie hem .zoeken" wil. In Heesbeen werd hij laatst 4 maal op een avond verbaliseerd en ook gisteravond had men hem weer te pakken. Kantonrechter komt er tenslotte tus* schen met een.Wees nu eens kalm en laat mij uitspreken'', maar de man raast maar door. Als Kantonrechter dan pas goed ziet welk vleeich hij in de kuip heeft laat hij verdachte door de marechaussée naar buiten voeren. Uitspraak f3 of 2 dagen. HERPT c.a. De meerderheid van den Raad voor opheffing der gemeente. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Herpt c.a. op Don derdag 8 Juni 1933 des voorin. 11 uur. Voorzitter H. J. van Eggelen. Secretaris F. A. J. v. Liempt. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring van hel onderhandsch aangaan eener geldleening groot 1400 tegen 5%. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij al les in, orde is bevonden. Worden voor kennisgeving aange nomen. Voorstel van Ged. Staten o.m. in houdende de ophef fing van de gemeen te Herpt c.a. en toevoeging aan de ge meente Heusden met de dorpen Lut- tel-Herpt, Hedikhuizen en Oudheus- den. In hun prae-advies adviseeren B. en W. met het voorstel van Ged. Staten accoord te gaan, doch de voorwaarde te stellen, dat ook Doeveren en Hees., been bij Heusden worden getrokken. De heer Chr. van Herpt bepleitte in een uitvoerig betoog het voorstel. In de hoop en in het vertrouwen 'n bestuur te krijgen, dat dan van al de onderdeden een krachtige gemeen schap zal maken, de gemeenschap vol gens de plannen zooals zij door Ged. Staten zijn ingediend, met bijvoeging der dorpen Doeveren en Heesbeen, durft spr. volgaarne zijn steun te ge ven om tot verwezenlijking dier plan nen te komen. De heer Buijs uitte zich tegen het voorstel. Spr. vindt dat de gemeente, met zuinigheid en beleid bestuurd, moet trachten dezen slechten tijd door te komen en alles in het werk te stel len om voor ons en ook ons nageslacht hare zelfstandigheid te behouden. Spreker voelt zich verplicht in het algemeen belang om tegen het voor stel te zijn, want ook hier geldt steeds meer de waarheid van het spreek woord Eigen haard is goud waard" Het lid van den Broek kan accoord gaan met hetgeen het lid Buys heeft gezegd, hij meent dat men er finan cieel niet op vooruit zal gaan, waarom hij de zelfstandigheid niet wil prijs geven. Het lid Jac. Verhoeven verklaart al tijd tegenstander te zijn geweest van annexatie. Spreker wil dat de regee ring de salarissen flink omlaag zal doen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de. mogelijkheid onder de oogen hebben gezien, dat er vereeniging zou kunnen komen, waarbij Herpt niet betrokken is en dan zou het later alleen bij Heus den kunnen komen. Als zijn persoon lijke meening wil hij nog zeggen, naar aanleiding van raadsverslagen in an dere gemeenten, dat het beslist niet het geval is, dat Heusden om vereeni ging heeft gevraagd. Voor het voorstel van Ged. Staten met bijvoeging van Heesbeen en Doe' veren verklaren zich de leden v. Herpt en Kouwenberg en de wethouders Ver hoeven en v. Bokhoven, tegen de leden Buys, v. d. Broek en Jac. Verhoeven. Hierna sluiting. BUITENLAND. De houding der Belgische katholieke democraten. De katholiek-democratische fractie voor het arrondissement Charleroi heeft op voorstel van het Kamerlid rar. Bodaert besloten tot het aangaan van een tijdelijke politieke overeen» komst met de sociaal-democratische partij. De beide pariyen behouden hare onafhankelijkheid, maar zullen gezameniyk de huidige regeering en haar bezuinigingspolitiek wat betreft de ouderdomspensioenen en werklo zensteun, de kleine loonen, enz., be. strijden. De totstandkoming van dit accoord zal, naar men verwacht, belangryke politieke gevolgen hebben, daar som- mige andere katholiek-democratische Kamerleden, geneigd blijken te zyn dit voorbeeld na te volgen. In leidende socialistische kringen, acht men het trouwens al meer en meer waarschyniyk, dat de huidige katholieke-liberale ambtenarencombina- tie de plaats zal moeten ruimen voor een kabinet van katholieke socialisten en liberale democraten. Het Vier mogendheden-Pact te Rome geparafeerd. Woensdagavond is in het Palazzo Venezla te Rome het Pact van Vier geparafeerd door de gezanten van Duitschland, Groet Brittannië en Frank- ry k, benevens door Mussolini als chef der Italiaansche regeering. Tevoren was door Duitschland meegedeeld, dat het zyn laatste nog bestaande bezwaren, die nog slechts op een wijziging in de préambule van het pact neerkwamen, introk, waardoor aan de parafeering geenerlei hinder, paal meer in den weg stond. Onmiddellijk na het bekend worden van Duitschlands aanvaarding begaf Mussolini zich naar den Senaat, waar hij een rede hield over de voorge schiedenis en het doel van het nieuwe pact. Gandhi's gezondheidstoestand verslechterd In den gezondheidstoestard van Gandhi is plotseling een teruggang ingetreden. In twee dagen heeft hy een kilo aan gewicht verloren. Toch hebben zich geen complicaties voorgedaan. De Ontwapening. Het bureau der Ontwapeningscon ferentie is thans met vacantie gegaan. Henderson zal nu eerst persoonlek te Londen besprekingen houden ten aanzien van de ontwapeningsvraag stukken; het bureau der conferentie komt dan 27 Juni weer byeen. De Oorlogsschulden. President Roosevelt rekent er op dat de termijnen op de oorlogsschulden op de vervaldagen zullen worden be taald. Chicago's wereldtentoonstelling geopend. Eergisteren is fe Chicago de wereld tentoonstelling .Een eeuw van voor uitgang" geopend, en op de eerste twee dagen werden reeds 500 000 bpzoekerg ppteld en de Langstraat. Paraguay en Bollviè. Volgens berichten uit Asuncion heeft Paraguay aan den Volkenbond een bericht gezonden, waarin dit land zyn verlangen te kennen geeft de kwestie van den Chaco op de volgende basis te regelen: lo. Onmiddellijk staken der vyan. deiykheden; 2o. het terugtrekken der troepen 3o. vermindering van de legersterkte onder controle van den Volkenbond; 4o. het Instellen van een onderzoek, geleid door den Volkenbond naar de veranlwoordeiykheid van den uitge broken oorlog. Hoogverraad in Oostenrijk Volgens de bladen werden heden ongeveer 100 personen, meest behoo- rende tot het Oostenrykach bondsleger, door de politie in bewaring genomen om verhoord te worden over de vraag, of zij zich aan hoogverraad hebben schuldig gemaakt. Dit optreden der politie steunt op ontdekkingen, die kort geleden by het binnendringen in een nat.-soc. vere nigingslokaal werden gedaan. Goerlng over de Fransch.Duitsche betrekkingen. Een bijzondere correspondent van de .Petit Journal" heeft een onder houd gehad met den Pruissischen minister-president Goering, dat voor namelijk liep over de Fransch-Duitsche betrekkingen. In verband met het vier mogend- hedenpact verklaarde Goering, dat in Duitschland niemand meer geloofde aan de rechtsgelijkheid, die men Duitschland met den mond heeft toegestaan. Door talrijke oorzaken kan men, aldus Goering, op den ingeslagen weg niet vooruitkomen. Als eens een verdedigingsoorlog noodzakelijk zou worden, zou het Duitsche volk dien met kracht voeren, nimmer evenwel een aanvalsoorlog. Een Europeesche oorlog zou ten slotte het bolschewisme ten goede komen. Een mislukte aanslag op Venizelos Wolff meldt uit Athene, dat onbe. kend gebleven daders een revolver aanslag hebben gepleegd op Venizelos, die met zijn vrouw een autotochtje deed. Venizelos zelf bleef ongedeerd, doch zijn vrouw is ernstig gekwetst De aanslag werd op ongeveer 7 kilometer afstand van Athene gepleegd. De dader loste de schoten van een anderen auto uit en kon daarna ont komen. Een knecht van Venizelos werd gedood. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld om den dader op het spoor te komen. De ramp der werkloosheid. In zijn rapport aan de internationale arbeidsconferentie zegt Butler, de directeur van het internationaal arbeids- bureau, dat de werkloosheid voor het eerste kwartaal 1933 nog eerder een stijgende dan een dalende richting vertoont, waardoor men in bijna alle landen ter wereld aanzienlijke midde len moet opbrengen tot ondersteuning van de werkloozen. In Engeland bedroegen deze uitga ven in het jaar 1931/32 —de uitgaven der gemeentebesturen niet meegere kend— 120 millioen pond sterling in Duitschland 2 338 milliard rijksmark, in Frankrijk 652 5 millioen francs, in Zwitserland 37,9 millioen francs, in Amerika alleen voor de maand Sept. 50 millioen dollars. Butler betoogt, dat de werkloosheid niet uitsluitend aan de crisis te wijten is, want in 1928, dus toen de wereld zich in den grootsten na oorlogs-bloei verheugde, waren er niet minder dan tien millioen werkloozen. Ook na de oplossing van de crisis zal er nog een zeker aantal werkloo zen overblijven, want de werkloosheid vindt haar diepere oorzaak in de struc tuur van de industrie zelf. Ook wijst Butler erop, dat de crisis de rationalisatie bevorderd heeft, daar zij tot vermindering der productiekos- ten geleid heeft. Het rapport besluit, dat de hoofd kwestie die om een oplossing vraagt, deze is het herstel van het evenwicht tusschen de productie en den verkoop, als het eenige radicale middel tegen de werkloosheid. Transfermoratorium van Duitschland' In verband met de door vertegen- woordigers van buitenlandsche credi teuren van Duitschland met de Reichs- bank gevoerde en nog te voeren besprekingen over de transfereering van de rente en de aflossing der bui- tenlandsche schulden van Duitschland, wordt door de Nederlandsche Bank een enquête ingesteld naar den aard en den omvang van de Nederlandsche vorderingen op Duitschland, voor zoover die vorderingen niet vallen onder de zoogenaamde .Stilhaltung" en niet rechtstreeks voortvloeien uit den uitvoer van goederen. De N R. Crt schat deze vorderingen op f 100 millioen jaarlijks Herstel der monarchie in Hongarije Er gaan geruchten als zouden er plannen zyn om de monarchie In Hon garije te herstellen. Zooals men weet wonen Keizerin Zita en haar zoon, Kroonprins Otto, thans In de nabyheid van Brussel. Zy zelf spreken dit tegen. Het Spaansche Kabinet afgetreden. Het kabinet—Azana is afgetreden na de weigering van den president der republiek om eenige door den premier noodzakeiyk geachie binnen- landsche bestuurshervormingen goed te keuren. De premier Azana, die gister met het geheele kabinet is afgetreden, slond sedert October 1931 aan het hoofd der regeering. Oorspronkeiyk had hy slechts een reorganisatie van het kabinet in den zin. De onderhandelingen over het vor men van een nieuwe regeering zijn begonnen en wel met onderhoud met den socialistischen Kamerpresident. Waarschijnlijk is het, dat een verbreed republikeinsch concentratiekabinet zal worden gevormd. De oeconomlsche conferentie De oeconomlsche conferentie te Londen wordt Maandag 12 dezer om 3 20 Ned. zomertyd door den koning van Engeland geopend. Alle Engelsche ororoepzenders zullen de rede uitzen den. Duitschland's begrooting. Het tekort op de Duitsche ryksbe- grooting over 1932 bedraagt 1880 millioen mark. Incidenten ter arbeidsconferentie. Te Getève is het in de niet openbare bijeenkomst van de arbei dersgroep ter int. arbeidsconferentie tot heftige botsingen tusschen de socialistische minderheid van de groep en de Duitsche en Italiaansche arbei. ders vertegenwoordigers. Het woord is aan de schuldenaren. President Roosevelt heeft verklaard dat hy geneigd was om ieder officieel verzoek voor een herziening der oor logsschulden in vriendschappelijke overweging te nemen. Maar de eerste stap hiertoe moest van de schulden aren uitgaan. BTNNENLAND. Mislukt de Radio.conferentie De besprekingen te Luzern hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid en de stemming ter Radio-conferentie is op het oogenblik zelfs zóó, dat men van critieke situatie kan spreken. Men had Nederland een lange golt willen toewyzen in de buurt van 1200 meter, welke natuuriyk volmaakt on bruikbaar zou zyn, zoo lang de kracht zender Luxemburg doorgaat met zijn niet gesanctlonneerde uitzending op 1191 meter. Thans is de toestand voor ons land nog ernstiger geworden, omdat men Nederland geheel van zyn lange golt wil berooven. Gezien de geringe mogeiykheden op den langen gotf band, vindt men dat Nederland daar wel buiten kan en er schynt zelfs een groote meerderheid voor dezen aanslag te bestaan. Het zou niemand verbazen, wanneer de conferentie uiteenging zonder een resultaat bereikt te hebben. De leiding der A.-R. Partij. De .Standaard" meldt, dat in de vacatures van eersten en tweeden voorzitter van het Centraal Comité, ontstaan door het aftreden van de heeren Cotyn en de Wilde dit college in zyn vergadering van gisteren op voorstel van den afgetreden voorzitter heeft benoemd de heeren J. Schouten en ds. M. van Grieken, beiden van Rotterdam. Prof. Slotemaker de Bruine naar Berlijn. Naar het Corr. Bureau mededeelt, heeft prof. Slotemaker de Bruine de nieuwe minister voor sociale zaken zich naar Beriyn begeven, ten einde den vrywilligen arbeidsdienst en eenige andere sociale aangelegen, heden in Duitschland te bestudeeren. De proef-nachtdienst op het veer MoerdijkWlllemsdorp. Zooals bekend hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. destijds aan den minister van waterstaat verzocht op het veer Moerdijk—Willemsdorp een geregelden nachtelijken dienst te doen invoeren. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich bereid verklaard een opbrengst te garandeeren van f 1500 per maand. Het begin van deze zesmaandelijksche proef is thans vast- gesteld op 1 Juli a.s. De vertrekuren zijn vastgesteld van Moerdijk om 0 u. 30, 1 u. 30, 2 u. 30, 3 u 30, 4 u. 30 en 5 u 30 en van Willems dorp een kwartier later. In herinnering wordt gebracht, dat de gemeente Dordrecht op het veer Dordrecht - Zwijndrecht, dat eveneens in de hoofdroute naar het Zuiden is gelegen, een geregelden nachtdienst onderhoudt. Gouden jubile A. N. W. B. Naar de 100.000 leden. De A. N. W. B.. Toeristenbond voor Nederland, die op 1 Juli 1933 zijn vijftigjarig bestaan herdenkt, streeft er naar, op dien dag het ledenaantal van rond 100 000 te bereiken. Zag het voor enkele weken niet naar uit, dat dit zou gelukken, sindsdien is de ledenaanwas crescendo gegaan in de laatste weken b.v. werden achtereen volgens 605, 556, 644 en 650 nieuwe leden ingeschreven. Aangezien nog bijna vier weken ons scheiden van den len Juli en het ledenaantal thans bijna 97.800bedraagt, bestaat bij een aanhouden van dezen snellen groei toch nog de mogelijk, heid, dat op 1 Juli rond 100.000 toeristen in den A. N. W. B. vereenigd zullen zijn. SPORT. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Olympisch Comité heeft besloten, dat de eerstvolgende Olympische Spelen te Berlijn zullen worden gehouden. Het comité is er van overtuigd, dat de spelen te Berlijn den Olympischen geest zullen ademen. De kans bestaat dal ook voetbal weer op het programma wordt gezet. VOETBALSPORT. DE VOETBALCOMPETITIE. Feijenoord of Go Ahead. Het begint zoo langzamerhand op een einde te raken. Voor het Zuiden, waai de promotie reeds heslist is, zijn alleen de wedstrijden om het landskampioen schap van direct belang. Te Rotterdam ontmoeten de heide clubs die Let minste verliespunten hebben elkaar. Het is een wedstrijd met volkomen gelijke kansen. De winnaar krijgt een mooie posilie. Velocitas ontvangt Stormvogels en nie mand zou zich er over verwonderen als de Groningers opnieuw voor een ver rassing zorgden. Landskampioenschap. FeyenoordGo Ahead. VelocitasStormvogels. Promotie 3de klas Zuid. PicusBaardwijk. GudokZalt-Bommel. WAALWIJK. R. W. B. Zaterdag 10 Juni zullen de eindwed- strijden gespeeld worden. 3,30 uur KWB 3Wilhelmina, Wijk. 4,30 uur B.S.V.Juliana,Heusden. 6 uur Finale winnaars. JULIANA. Zondag a.s. moet Juliana haar laatste promotiewedstrijd gaan spelen tegen Pi cus in Eindhoven. De eerste ontmoeting op het Juliana-terrein eindigde in een fortuinlijke 21-overwinning voor Picus. Van eenig belang is de uitslag van de zen wedstrijd niet. Wij vertrouwen dat de Juliana-spelers er toch alles op zul len zetten om een goed resultaat te berei ken, hoewel weer niet volledig kan wor den uitgekomen, waarmede onze geel zwarten in deze promotiewedstrijden tel kens hebben te kampen gehad. Vertrek per autobus om 12 uur, vanaf het clublokaal W. van Helvoirt. QUICK. De Waalwijksche Voetbalvereeniging „Quick" besloot op hare j.l. Dinsdag ge houden vergadering zich te doen indee- len in den R.K.V.B. afdeeling Tilburg 2e klas. Tevens werd besloten deel te nemen aan de Seriewedstrijden, uitgeschreven door de R.K.V.V. Juliana te Dongen, op 18 en 25 Juni 'en 2 Juli a.s. SPRANG. N. E. O. J.l. Donderdagavond speelde het twee de elftal van de voetbalver. NEO alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen een fabriekselftal van de Schoenfabriek der fa. de Kort uit Waalwijk, op het ter rein aan het Oosteinde alhier. De wedstrijd eindigde met gelijke cijfers. A.s. Maandag neemt het tweede elftal deel aan het tournooi bij S.D.O. alhier. Aanvang 7,30 uur. Handen en Oksels"! behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. WIELERSPORT. W. W. C. „ZWALUWEN". Den oorspronkelijk vastgestelde trai- ningsrit langs het stoomgemaal, moest wegens den erbarmelijken toestand van den weg afgelast worden. Het is jammer, daar dit een zeer mooi traject zou zijn om het publiek 4e doen zien wat de ren ners kunnen. Het bestuur heeft toen een ander parcours vastgesteld, n.l. Baard wijk Drunen Vlijmen 's-Bosch VughtQuatre-BrasUdenhout Loon- op-ZandWaalwijk, totaal 57 K.M. De uitslag was: 1 A. Slaats, 2 D..Pol, 3 G. v. Boxtel (buiten mededinging), 4 J. van Geenen, 5 J. Brekelmans, 6 de Moor, 7 G. Pol, 8 Broeks. C. v. d. Heijden, die in het Bossche veld een flink eind los zat, moest wegens kettingpech zijn mooie voorsprong op geven. In Loon-op-Zand werden enkele jon gens verrast met een prentje voor het gebruik maken van den grooten weg. De totaal-stand der trainingsritten is op het oogenblik: 1 A. Slaats met 3 pnt., 2 J. v. Geenen met 5 pnt., 3 D. Pol met 5 pnt., 4 J. Bre kelmans met 10 pnt.; v. d. Heijden 11 p., Broeks 11 p., N. Pol 11 p., de Moor 11 p., Rozenbrand 11 p., de Vaan 11 p., J. Pol 10 p., J. v. d. Berg 10 p., G. Pol 10 p. Tilbnrysche Wielerbaan „Willem II". Op de Tilburgsche Wielerbaan Willem 11 zijn Dinsdagavond wedstrijden ge houden. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd: le serie 1 W. Pay- mans, tijd' 14 2/5 s., 2 Fr. Slaats. 2e seri» 1 Broers, 14 2/5 s., 2 F. Slaats. Finale: 1 W. Paymans 14 4/5 s., 2 Broers. Koppel wedstrijd over 100 ronden: 1 Slaatsv. Schoten 15 pnt., op 1 ronde 2 W. Paymansv. Gestel 9 pnt.. 3 Vrijssen Ottèn 6 pnt.. op 3 rondeen 4 v. Dooren C. v. d. Linde 3 pnt., op 4 ronden 5 HufmeijerBroers 0 pnt. tijd 28 min. WIELERSPORT IN HET ZUIDEN. Een oordeel over Frans Slaats. Een bijzondere correspondent van „De Telegraaf" bespreekt in dit blad de wie- Ier-wedstrijden in 't Zuiden gedurende de Pinksterdagen. Omtrent die van Ginneken zegt hij o.m.: Op den Tweeden Pinksterdag was te Ginneken zelfs te constateeren, dat de bezoekers zich meer enthousiast toonden voor de vragen of Pijnenburg en v. d. Heuvel het in de sprints zouden kunnen bolwerken tegen de buitenlandsche kor- te-afstand-matadoren als J. Scherens, Falck, Hansen, Richters; of Braspenninx zich in de achtervolging den Oostenrij ker Max Bulla van het lijf zou kunnen houden, of Slaats reeds tot een dusdanige hoogte geklammen zou zijn, dat hij in een persoonlijke course over cracks als Ronsse en Louyet zou kunnen zegevie ren, dan wel zich druk maakten of de koppelwedstrijd een spannend verloop zou hebben en wie er wel deze laatste race winnen gingen. De kijkers deden dat ook niet, toen bleek, dat de ploeg- course toevallig deze maal feller dan ooit betwist werd. Nog wel door renners, die zich in vorige nummers toch eigen lijk reeds totaal „leeg" hadden moeten rijden. Of was het niet bewonderens waardig dat bij voorbeeld de 18-jarige Belg, Kaers, na vijf zeer zware sprint series den koppelwedstrijd won (met G. Ronsse) met een gemiddelde snelheid van ruim 45 K.M. per uur voor Gin neken een fenomenaal gemiddelde. En evenzoo moest Slaats bewonderd worden omdat hij, na vooraf een persoonlijken wedstrijd gewonnen te hebben en in een ploegachtervolging uitgekomen te zijn, de man was, die Kaers het beste partij gaf. Maar in den jongen Belg moet men ook den kampioen-omniumrijder van straks zien en in den jongen Slaatseen tweeden Braspenninx. Slaats' populari teit neemt in Brabant hand over hand toe, en niet ten onrechte. en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen. U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven. Wij doen de rest en het kost U geen cent meer.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6