M uil du drums* naai lituis uil Kaalskmt Examen gedaan en niet geslaagd Feestgroep der gouden bruiloft Van Boxtel Maas te Kaatsheuvel onder groote belangstelling gevierd. 902, 1007, 36, 747, 715, 1883, 918, 37, 1301, 35, 1618, 482, 1726, 1730, 481, 1088, 91, 819, 499, 754, 315, 1501, 173, 214, 903, 1640, 799, 1703, 867, 378, 172, 770, 646, 1113, 9, 1045, 130, 95. RECHTZAKEN. De Katowlgards. Wie zal de eerste zijn Vijf jaren geleden stichtte de Direc teur van het Poolsche radiostation Katowice, Dr. Stephane Tymieniecki, een internationalen omroep voor luisteraars met als middelpunt het Poolsche station Katowice, van waaruit lederen Woensdag en Vrijdagavond van 22.30 uur tot 0,30 uur ('s zomers door verschil van invoering der zomer tijden een uur later) radiouitzendingen plaats hebben. Deze vereenlging ge naamd .Association Internationale des Katowlgards" stelt zich tot doel de individuen der verschillende naties dichter bij elkaar te brengen, om zoodoende een belangrijke oorlogs factor .de onbekendheid met elkaar" te elimlneeren. Zij tracht dit te bereiken door de vriendschap, de zuivere en eenvoudige vriendschap. Haar devies luidt dan ook: -La Palx par l'amitié" (Vrede door Vriendschap). De beweging houdt zich buiten alle politiek en godsdienst is dus zuiver neutraal. Haar leden streven allen naar de verwezenlijking van het ideaal, dat zij zich (voorge nomen hebben: .La Paix par l'amitié". De leden noemen zich Katowlgards en onderscheiden zich door een eigen insige met de inscriptie: .Loin des yeux, pièj du coeur". Zy correspon- deeren met elkaar door brieven en ansichten, alsmede door middel van het radio.statlon Katowice. Hier leest Papa Stéphane, zooals de heer Tymieniecki door de leden genoemd wordt, de door hem ontvangen brie ven voor, nieuwe leden roept hy een hartelijk welkom toe, vragen worden behandeld, kortom de leden worden op de hoogte gehouden van alies wat in hun .Qrande Familie" voorvalt. Papa Siéphane verzorgt zyn .botte aux lettres" en zyn .courrier inte»- national". Komt men in het buitenland of in een plaats in ons eigen land zelf, altijd is men er zeker van hulp vaardige vrienden te vinden, die ien weg wyzen of met een en ander van dienst zyn. Dit alles alleen door een eenvoudige, ^eriyke grondgedachte .De Vriend schap". Met deze .Vriendschap" als uitgangspunt is veel te bereiken. Maar daarom moet er eerst deze vriendschap tusschen de menschen bestaan, in onze beschaafde, christe- lyke wereld gebeurt het dageiyks, dat menschen van éénzelfde natie elkaar niet kunnen begrypen en verdragen (verschil van ras en/of godsdienst). Het gevolg is vaak binnenland- sche twisten en burgeroorlog. Wat het uiteindelijk gevolg van onverdiaag. zaamheid tusschen verschillende naties fs (alle kwesties van welken aard zij ook- zyn, economisch, verschil van ras of godsdienst, zy komen ten slotte neer, dat men zijn evenmensch niet kan verdragen), leert en heeft geleerd le geschiedenis ons op ondubbel zinnige wyze. Thans voelen wy er nog de verschrikkelijke gevolgen van. Daarom geeft U op naar Papa Stéphane door middel van een in de Fransche taal gesteld schryven (de uitzendingen door Katowice en de officieele voertaal tusschen de leden is het Fransch). Zijn adres is Monsieur le Docleur Stéphane Tymieniecki, Radio Katowice, Katowice Pologne. Tevens is het gewenscht opgave te doen aan het Secretariaat der Neder- iandsche afdeeling, dat men Katowi- card is geworden. Het Secretariaat is gevestigd bij den heer R. L. H. Sampimon, Maasstraat 279, 's Graven- Drunen, 8 Junie 1933. Munheer. Zoo es gewoonluk begin ik wir over 't weer. Hoe vendde gij zon wirke? Mooi zomers of zoo iets? Goed ik ok, mèr ge inoet 't toch us iin bietje lonten régenen. De mangel- wortelplaantjes en aander gewaas hangt ur zoo mèr slap bij. 't Moet zoo nie lang deurgoan, want dan goi alles nog kepot. Mèr wè doek nou? Kloagen! In de kermuswèèk? Neeje dè maak nie doen, om de dooid nie! Ik zeg mèr zoo,,'t Is mèr eene keer geitenmert in Drunen" en die moette in eere hauwen, wè gij. Drie doagen hemme aachter de rug. Nog eene dag en 't is wir aafgeloopen. Om de woarhèd te zeggen, 't is me alles mee gevallen. Ik haai nie ge- doeht, dè 't ur zoo gezellig en plezie rig noar toe zu goan. 't Is wel nie meer de kermis van vroeger, mèr joa, doar is toch niks oan te doen. De wèreld is ok hillemoal aanders, net zoo goed es de meensen. Vroeger Munheer, toen hadde nie die spullen net zoo es die nou op de kermus stoan. Hier en doar ston un kromke, wear koek gelooterd of gesloan wier. Toen zaagde heel rijen gepoarde, die over de stroat zongen en sprongen en 1 lol han van heb ik jou doar. Komt ur tegensworrig us om! Zeker, ge ziet nog wel us un troepke dè gezellig uit is, mèr 't is un uitzun- 1 dering. Zud dè komen deur 't verschil van knapte of zooiets? Loat ik doar nie wijer over lullen, want 't is zoo, nel zoo ik gezeed heb, ok un gezellige kermus. Baai de Pinksterdoag was 't overal volop meziek. Hier vondde tinne „jasbaand" of hoe hiet dè, doar ok wir, mèr dan mee aander instrumenten, bij un aander herberg wir meziek die wir aanders in mekare gezet was. 't Was in orde hor! Overal lol en leut en luwèèrd. En 't is gek, Munheer, hoe meer léven en plezier, hoe lekkerder oew I pitske smoakt. I Densdag, dè is dun dag van mati- née's en daansen. Zoowel bij Doreske Elshout es op 't Kloster was 't veur rnekore, Alle- baai han ze gezurgd veur un kollesoal ik zu hoast zeggen irste klas program. (Wèn woorden). Ik goi oew nou nie vurtellen, Mun heer, wè en hoe 't ur was, dè witte heel goed. „Veul en mooi" (Doar stoggud) Om te daansen was 't te wèrm. 't Was ok nie overdruk op de vloer. Alleen de echte daansliefhebbers die zaagde bezig. Ieder zunne meug zee dun boer en hij vraat vijgen mee de riek. Mèr joa, ik zeg altij „Ge moet 'l goei mee 't kwoai vatten". Om 't nou us efkes te hebben over die spullen, die tur op 't kermusturein stonnen, die zèn me meegevallen. De autoboan. Mooi om te zien, mus- schien ok wel om te doen, dè weet ik nie, want ik woag 1111111 auw knoken nie oan zulke dingen. Dè hotst en dè botst tegen mekare of dè 't niks is. Ge zud zeggen de boel, die autookes, goan dubbel en dwars in bekare. Mèr 't is nie woar! 't Blijft rijen. Rijen! N011, ge moet ze bezig zien sommige. Die loaten echt zien wè ze ur van kannen. Mee tweeje in zon autooke, allebaai te gelijk oan 't stuur en knots ze zitten vaast. Aander, die wel wè vurstaand heb ben van autorijen, die doen ofwel dur biest om zoo goed meugelijk te rijen of 0111 1111 aander flink te roaken. Afijn, ge kant mèr ergens pluzier in hebben. Drieka zee „Dè. kost toch wel linnen bonk geld, es ge doar un tijke in wult rijen". Ze hee gelijk, mèr 't zit zoo, meej kermus mol 't toch op. Mèr un Zondag zalt erger worren, dan is dè ding, die autoboan weg en zoo ik lieur goi ok de schommel. Dan blijft tur niks meer es de bios- koop en de mallemeulen. De mallemeulen. 't Vurmoak veur de kender. Al lopt ur dan gin pèèrd meer in, toch is 't nog dun auwerverwetste mallemeulen mee pèèrdjes en schuit jes. Un Densdag hèk un poar keere gedraaid mee de kleine Kor. En lol es ie ur in haai, Munheejj, vurschrikkelijk. Van de bioskoop hoef ik niks te zeggen, doar moette mèr us in goan kijken, dan kande us zien hoe die in Drunen in trek is. Zelf zèk ur nie in gewist, mèr ik heb beuren zeggen dè ze alle drie de doagen gestampt vol hee gezeten en dè tur praachtfilms zèn gespeuld, al wa ren dur hier en doar nog al us stuk ken tusschen uitgeloaten. Dè hèk zoo heuren zeggen. Dus lie. gen zullie, dan lieg ik ok. We zallen de Zondag mèr aafwaachten en mèr hopen dè tie net zoo maag vurloopen es de irste drie doag. Gin wordje of ruzie is tur nog gewist. Kan Drunen doar groot op goan of nie, Munheer? Doar strak waren de schatters hier en die vurtelde 111e dè me un Laand en Tuinbouwtentoonstelling kregen in de Veiling in de moand September. Un goei idee in deze kwoaie tijd. De kop omhoog hauwen en dan witte nooit hoe un dubbeltje rolt. Es me zoo veer zèn dan heurde ur nog wel us van. Munheer, ge kint de zangvureeni- ging „Zang en Vriendschap" die thuis is bij Aart van dur Geld. Ze bestoi nog gin joar geleuf ik en toch durft ze 't oan om noar 't festival te goan in Herp. Wè zegde doar van? Ge siegged wir war; es ge mèr soa- menwerkt en volhauwt, dan brengt 't wijd. Ik hoop, dè de zangvureeniging den noam van Drunen hoog zal hauwen en dè zei ze, doar twijfel ik gin oogenblik oan. Nou schaai ik ur uit. Ik zit in mun- nen blauwen hemsrok en toch zweet ik es un pèèrd. Munheer, wir vurzuuk ik oew op de kermus. Ge wit woar ik woon, war. Dus dè is nog al hendig en Drieka zurgt veur boerenmik mee koffie en bier. Op oew vroag wè ik dénk van dè bij mekare doen van Drunen en Els- hout dè zak oew over virtien doagen zeggen. Munheer, tot ziens war. De groeten van meen en Driekas, en hou doe. TIENUS. Kaatsheuvel, 8 Juni 1933. Fa brie ks bran d Voetbaluereeniging D.E.S. liana, Heusden. Xt t23 uur; EKC, Breda tegen Capelle I Na een pauze van eenige weken zal n p c o4 uur; verliezer A tegen verlie- j onze R.K. Voetbalver. D.E.S. a.s. Z011- dag wederom een thuiswedstrijd spe- 'L Tl len op het terrein achter het Gemeen- 4-5 UUr: Wmner A te«en Winner B' tehuis. WIK, de le klasser RKF uit Donderdagnacht omstreeks half 2 ™burg komt alsdan op bezoek Zon- ontdekte de surveilleerende inspecteur eI, .w-1J,e m08e" we v(")r dezen van Politie, de heer van Helsland, dat wed* rlJd S™°te belangstelling ver- er brand woedde in de bekende Wachten' Het (««'uur van DES heeft schoenfabriek van de fa. Jan Schrau- e[ .™°r 8for8ddat de? wed" strijd verfrisschingen op het terrein aanwezig zullen zijn, zoodat niemand ondanbs de te verwachten warmte be hoeft weg te blijven. wers-de vries in de Hoofdstraat. I Hij had alle moeite om het slapende gezin, waarvan de vader op reis was, en dat bestaat uit 8 kinderen, moe der en grootmoeder, wakker te krij gen. De vlammen sloegen in een mini mum van tijd over de geheele lengte van de fabriek uit het dak, zoodat er van redding van het gebouw geen sprake kon zijn. Verloting. Trekking groote verloting ter gele genheid der Vlaamsche kermis onder goedkeuring van B. en W. der gein. Loon op Zand gehouden. Alleen de winnende nummers der verkochte lo ten volgen; Winnende nummers: 1175, 1408, 701, 1023, Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mljnhardt's Zenuw tabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bh Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. 1 zat toch niet anders op! En de president troostte hem, dat hij daarginder in Veen- huizen nog een beroep kon leeren, al zij het dan maar als landarbeider. De eisch luidde eenige dagen hechtenis en een jaar opzending naar Veenhuizen. En met dat donker vooruitzicht trok de jongen naar zijn cel in zijn eenzaam heid terug, waar hij nog 14 dagen moet wachten op de uitspraak. Meubelmaker J. H. C., een mandenmaker uit Herpt had 'n tafel noodig, maar 't is 'n slechte tijd en al waren in Waalwijk dan ook nóg zulke goedkoope tafels te keus en te keur te koop, te „krijgen" waren ze in ieder geval niet! Maar met 'n fraai model „in z'n hoofd" kwam de mandenmaker uit Waalwijk thuis en zou zich, voor alle ambachten klaar, zóó'n tafel maken! Maar nu het materiaal. Goede raad is duur! Duur? Heelemaal niet! Aan den Herpt- sche Weg onder Heusden stond een ver laten huisje, eigendom van Adr. de Haan, industrieel te Heusden. Daar zou licht wat te halen zijn. De „meubelmaker" stapte op de woning af, klom er door een raam binnen dat gaat op den bui ten allemaal zoo deksels gemakkelijk en sleepte er de onderlagen van een bed stee uit! En balken en dwarsliggers gooide hij achterna en verdween met den hout- voorraad. En toen heeft hij zich thuis een tafel willen timmeren, maar die duurder uitviel dan die uit de etalages der winkels van Waalwijk! Want, niet met de tafel, maar met de geschiedenis van den inbraak en dief stal in het huisje onder Heusden, kwam de gelegenheids-meubelfabrikant voor den strafrechter en hoorde daar, wegens zijn euvel een maand gevangenisstraf tegen zich eischen. Hij was ook| nog van de partij geweest toen J. J. v. d. B.. een arbeider uit Herpt, van achter een aannemerskeet te Herpt anthraciet had gekaapt, welke afkomstig was van een brand. De „meubelmaker" beweerde van ar moede tot stelen te zijn gekomen. En hij is inderdaad een arme drommel, die er zich niet beter doorheen weet le slaan. Verdachten werden ieder veroordeeld tot 10.boeten. Voor de kwestie van de tafel wordt het reelasseeringsrapport afgewacht. BURGERLIJKE STAND. OUDHEUSDEN—ELSHOUT. Over Mei 1933. Geboren Lambertus Cornelis Maria z.v. H. C. Tabbers en Adriana v. d. Pol. Fran- ciscus Woutherus Marie z.v. Frans van Bladel en S. .1. vanf Helvoirt. Overleden: Hendrika Pulles echtg. van W. W. J. K1 ijii 02 jaar. i Leonardus G. Rooijmans echtg. van A. C. v. d. Doelen 00 jaar. Gehuwd Antonius H. J. v. Oers 24 jaar en Hen- rica de Man 24; jaar. Arnoldus Moster- mans 34 jaar en Helena J. van Huiten 28 jaar. Adrianus A. A. Bink 29 jaar en Petronella C. M. Klijn 20 jaar. SPRANG—CAPELLE. Over Mei 1933. Geboren Antonius Hubertus z.v. J. A. Verwij- nieren en M. A. Bruystens. Christina Maria Elisabeth d.v. .1. v. Meer en C. Ver- duyn. Cornelia d.v. H. Werther en H. Oekers. Leendert z.v. W. v. d. Schans en A. M. Pruysers iPieter z.v. P. C. Bakkeren en G. .1. Dekkers Johanna d.v. H. Senijders en J. v. Eersel Jo hannes Christiaan z.v. C. Sterrenburg en A. de Roov Dingena Johanna Cornelia d.v. D. J. Schuller en P. voor de Poorte Marynus Piethein z.v. J. M. v. Raams- donk en J. ;J. Vos Wilhelmina d.v. J. A. Spierings en W. dej Hoon J)irk z.v. H. Waarts en H. Pol Adriana Hendri ka d.v. M. y. d. Schans en W. Mes - Dirk z.v. A. L. v. Achterberg en A. C. Michael. Hendrik Cornelis z.v. J. P. v. d. Hoven en M. Rooscnbrand. Gehuwd J. A. Verhagen oud 24 jaar een J. A. Snijders oud 27 jaar. Overleden: D. J. ,de Rooy oud 04 ,"jaar echtg. van J. M. Oerlemans Huiberdina Bogers oud 82 jaar wed. van J. Wagemakers. ter van Breda Adriana M. v. d. Wes ten van Raamsdonk. Vertrokken: Johannes Th. Torken en gezin naar Heiloo Maria Cath. H. Krols naar St. Michiels-Gestel Baron R. A. G, J. Sloet tot Everlo naar 's-Gravenhage. Elisa beth Kooperberg naar Rotterdam. WAALWIJK. Van 2—9 Juni 1933. Geboren: Cornelia Wa. d.v. L. J. Dumoulin-Maas Cornelia Ja. d.v. J. Biekens-Damen Hendrika Ja. d.v. G. Th. v. Assen-Steen bergen Johannes L. z.v. L. van Gelder- Pulles Karei J. z.v. K. Dollekens-v. d. Velden. Overleden J. A. Verhoeven 03 jaar echtg. van Ca. Klerks H. A. J. v. Mook* 1 jaar. M. J. Verschure echtg. van Ja. Ma. Snels 78 jaar. Ga. v. Herwijnen echtg. v. P. Wilhelm 50 jaar. Huwelijksaangifte J. G. v. Ooijen 23 jaar en Wa. Ja. de Vaan 22 jaar. P. N. O. Schindler 27 jaar en Ea. Ma. Tschirpke 20 jaar. Huwelijken: Geene. Ingekomen: J. A. Verhagen van Sprang-Capelle Ea. Ma. Tschirpke van 's-Bosch M. Bertels en gezin van Steenbergen B. v. d. Waals van Hoorn. Vertrokken Ca. Aa. Kroot naar Dongen H. A. J. Jaspers naar Dongen Ga. Dekkers naar Loonopzand Wa. Ma. v. Woerkem naar Eersel II. Wagner naar 's-Boscb O. .1. Hofman naar Hardingsveld. De brandweer kon binnen 10 minu ten na het ontdekken reeds water ge ven en daardoor het belendende woon huis en de perceelen in de omgeving bewaren. Het woonhuis kon voor een groot deel ontruimd worden, doch leed zee* veel waterschade. Te ongeveer half 3 was men het vuur meester. De bewaking bleef op de terreinen achter. Een 40-tal arbeiders en arbeidsters zijn door den brand werkloos ge worden. Omtrent de oorzaak is nog niets te gissen. Verzekering dekt de schade. Tennisclub. In de hedenavond gehouden leden- t vergadering van de onlangs opgerich- te tennisclub Kaatsheuvel is het be stuur als volgt samengesteld: Dr. H. W. A. Smals, Voorzitter, J. M. J. Hanff Secretaris, C. P. Vloemans Penning meester, G. C. Nieuwenhuizen en M. P. A. van der velden, Commissarissen. Met den aanleg der baan is reeds een aanvang gemaakt en besloten dat reeds Zaterdag 17 Juni a.s. het speel veld zal geopend worden. Kaatsheuvelsche Boys. Zondag a.s. spelen de Kaatsheuvel sche Boys 1 in de wedstrijden om den Brabantschen Voetbalbeker te Leer dam tegen L.S.V. Op eigen terrein worden Zondag groote Seriewedstrijden gehouden, waarin het volgende programma wordt afgewerkt: 12 uur; Korvel,Tilburg tegen Ju- Bij den secretaris der T.B.C.-Veree- niging, den heer H. van Woensel, Gasthuisstraat, zijn de gewonnen prij zen tegen overlegging van het winnen de lot in ontvangst te nemen. Zwerver. De 22-jarige B. K., een jongmensch uit de Langstraat, bleek, flets en mager, was al op zoo jeugdigen leeftijd een schip breukeling op de onrustige levens- en wereldzee en stond zoowaar als landloo- per voor de rechtbank. Hfj had al in de cel geproefd hoe bitter het is de gouden RAAMSDONK. Van 27 Mei t.m. 2 Juni 1933. Geboren: Helena A. d.v. Franciscus A. van Gils- Loonen Maria W. d.v. Cornelis H. de Meijer-Broeders. Marcelis, z.v. Cornelis J. Heesters-Vissers. Margaretha P. d.v. Reyk van Maare-Dolleman. Gehuwd Gerardus J. de Jongh 26 jaar en Pe tronella C. van der Plas 24 jaar Jo hannes C. de Groot 30 jaar en Petronella van Oort 26 jaar Johannes C. van den Hoven 27 jaar en Petronella J. Christi an nen 26 jaar. Overleden: Maria A. Vissers echtg. van Adr. J. van der Pluijm 74 jaren. Adriana M- van Heijst wed. van C. A. V. van Laarhoven 76 jaren. GEERTRUIDENBERG. Geboren Adrianus Johannes Dionisius z.v. Adri anus Chr. Quirijnen en Maria A. van Aalst. Gehuwd Adrianus Wilhelmus Demmers 27 jaar en Anna- Eulalia van de Clundert 24 jaar - I Guiana van uc Dimium mal vryheid te moeten missen en jeremieerde I Arnoldus Johannes van Dongen 27 nu er aan te mogen ontkomen, opgezon- jaar en Antonia Maria Leijs 27 jaar. den wnnlon naar 'c IliiL-v Lr ronton In i n I i!_j den te worden naar 's Rfjks krententuin in Veenhuizen, waar trouwens de jeugd ook niet thuis hoort tusschen allerlei grijze en kale mannen, met een betreu-1 Raamsdonk renswaardige levensgeschiedenis. Maar er Raamsdonk Gevestigd Hendrikus A. Jacobsen van De Werken en Sleeuwijk Alouisius A. Joore van Anna C. M. Jansen van Michael Bammens en zus- INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7