Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON S IMMER 51. WOENSDAG 21 JUNI 1933. 66e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO, Prys der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Zij die zich met ingang van 1 Juli a.s. op dit blad abonnee- ren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. Onze Handelspolitiek. Wij hebben steeds de noodige aan. dacht geschonken aan de brochures, die de heer J. E. H. Ltbourel over het economisch leven gepubliceerd heeft. Die geschriften verdienen dan ook ieders belangstelling en het is een verheugend verschijnsel dat reeds een aantal vooraanstaande industrieeien zich voor het plan van den heer Li- bóurel gaat intresseeren. In een «Open brief aan allen die ons economisch leven leiden" heeft de heer L. zijn standpunt omtrent onze handelspolitiek nogmaals toegelicht. In het kort komt dit standpunt hierop neerWij moeten afreken met het begrip wereldmarkt en nationale eco nomische eenheden formeeren, die onderling de goederen die zfl te veel of te weinig produceeren uitruilen. Ons land, meent de schr., kan in deze het voorbeeld geven door zijn sterke positie als kooper van verschillende mogendheden. De gedachte die hieraan ten grond, slag ligtordening van het economisch leven, kunnen wij ten volle onder schrijven. Toch rijzen bij ons eenige bedenkingen. Zoo komt het ons voor dat een klein land als het onze in moeilijke positie zou komen tegenover de groote mogendheden. Op de eerste plaats omdat de rationalisatie der pro- ductie-wijze, met de voordeelen die van „De Echo van het Zuiden". deze bieden kon voor arbeider en verbruiker, zich in een groot land sterker zal kunnen doorzetten dan in een kleinere economische eenheid. Wij zouden dus in onze industrie nooit die concentratie kunnen krijgen als een land als Duischland of Enge land. Op de tweede plaats rijst bij ons de vraag of elk land tegenover zijn invoer een gelijke uitvoerwaarde zal kunnen stellen. Een land dat weinig producten levert, die niet evengoed in elk ander land kunnen worden voort gebracht, zal spoedig ervaren dat het buitenland zichzelf gaat voorzien, met het gevolg dat het tegenover zjjn nood zakelijken invoer geen uitvoerbaar product kan stellen. Om deze nadeelen voor kleinere landen te ondervangen zou het wellicht aanbeveling verdienen een wijziging in het plan van den heer L. te brengen, door nl. de willekeurige nationale een heden te vervangen door economische eenheden. Kleine landen zouden zich dus in economisch opzicht aaneen kunnen sluiten en daardoor in gelijke positie komen met hunne groote broers. De ordening van het economisch leven zal dan beter en gelijkmatiger zfjn, en men zal beter profiteeren van de mo. gelijkheden die de moderne productie wijze ons biedt. Ook deze brochure, die evenals de andere geschriften van den heer Libourel uiting geeft aan gezonde gedachten en een heldere betoogtrant, kunnen wij zeer ter lezing aanbevelen. Drukkerij „De Mercuur" Hilversum. 10 °/0 van de Invoerrechten, welke op 12 Juni 1933 (de openingsdatum der economfsche wereldconferentie) in de onderscheidene landen van kracht waren. Een onderhoud met Dr. Colijn. Reuter heeft aan dr. Colijn gevraagd, wat zijn meening was over de stabili satie der valuta's, als noodzakelijke voorbereiding voor den productleven arbeid van zijn commissie. Dr. Colijn verklaarde, dat het van het grootste belang is dat pond sterling en dollar gestabiliseerd worden. Op het oogenblik echter schijnt een defi nitieve stabilisatie nog onwaarschijnlijk; ndien een stabilisatie wordt bereikt, zal deze voorloopig zijn. 'n Rare zet van Hugenberg. De Duitsche vertegenwoordiger Hu genberg legde aan de conferentie een memorandum over, waarin Duitschland zijn koloniale aspiraties had neergelegd, welke niet alleen op Afrika doch ook Uit het Engelsch van Joseph Hocking (Nadruk verboden). 19. BUITENLAND, De Londensche Conferentie. Amertkaansch plan. De Amerikaansche delegatie heeft bij de economische commissie der wereldconferentie een voorstel inge diend, waarvan een der hoofdpunten iseen algemeene vermindering met Eindelijk ontwaakte Mr. Borlase uit zijn gedroom. Wat zei je ook weer? klonk het afwezig. O ja, Mirry. Dat is geen kind meer, zooals je begrijpt. Ze heeft zich ontwikkeld tot een jong meisje, tot een jonge vrouw mag ik wel zeggen. En waarschijnlijkeen knappe jonge vrouw ook, veronderstelde En- dellion. Toen ze een aankomend jong meisje was, wees alles er tenminste op dat ze dit zou worden. Blijkbaar vond de predikant deze vraag te wereldsch, want hij ontweek een direct antwoord. Ze is een braaf meisje, wonder baarlijk toegewijd. Ze doet buitenge woon veel goed in de parochie. Endellion op zijn beurt negeerde deze mededeeling. Ik heb me dikwijls afgevraagd of ze getrouwd zou zijn, verklaarde hij. Neen, ze is nog niet getrouwd. Na tuurlijk heeft het haar niet aan aan zoeken ontbroken. Ze is een hoogst aantrekkelijk meisje (nu kwam het antwoord in een ander verband) en een erfdochter. Haar financieele voor uitzichten zijn ook niet te versmaden. Uit wat ik vandaag zoo hier en daar heb opgevangen, begrijp ik dat Arthur haar voornaamste aanbidder is, waagde Endellion. Ja, hij koestert groote genegen heid voor haar, bevestigde de predi kant. Hij zou een zeer gewenschte partij voor haar zijn, een zeer ge wenschte partij. Hij heeft altijd veel van haar gehouden en ik geloof dat zij hem ook graag mag. Ze zijn veel sa men. Endellion wist niets van Miriam Donnithorne, maar bij deze woorden kroop er een eigenaardig gevoel in hem op, dat hij niet in staat was te ontleden. Het was geen jalouzie, ten minste dat hield hij zichzelf voor, maar tegelijk wist hij dat zijn afkeer van Arthur toenam door wat de pre dikant vertelde. Persoonlijk zou ik het zeer toe juichen, wanneer deze verbintenis tot stand kwam, ging Mr. Borlase voort. Arthur is een voortreffelijke jonge man, er valt niet zooveel op hem aan te merken, een model-zoon, ijverig en bekwaam en iemand, die zich hijzon der verdienstelijk maakt op het gebied van liefdadigheid. Ik zou werkelijk geen geschikter echtgenoot voor Mirry welen. Er is geen liever meisje in heel Devonshire, vriendelijk en. hulpvaar dig en zoo door en door eerlijk, weet je. Ze heeft een afschuw van alles wat maar in de verste verte naar bedrog of valschheid zweemt. Het was Endellion of er 'n scherpe priem in zijn hart werd gestoken en niet zonder zekeren angst zag hij de kennismaking met haar tegemoet, i Ze heeft een soort instinct om bedrog in welken vorm ook, onmiddel- i lijk te herkennen, voegde de predikant op Europeesche gebieden sloegen. De Duitsche delegatie heeft daarop doen weten dat het door Hugenberg ingediende memorandum, niet de opinie van de Duitsche delegatie, doch slechts de persoonlijke meening des heeren Hugenberg vertolkt. De „Manch Guardian" noemt echter de bewering van de Duitsche delegatie volkomen onjuist. De stellingen van het memo zijn de otficieele nazi-stel lingen, en de Isatste paragrafen zijn de bekende termen van Rosenberg. Hugenberg heeft het memorandum enkel ingediend, omdat hij hoofd der Duitsche delegatie is. Het vertegen woordigt niet zQn eigen meening en er bestaat geen reden om aan te nemen, dat hij het tegen zijn zin ingediend heeft. Hindenburg ernstig ziek? Geruchten over een ernstige ziekte van president Hindenburg worden tegengesproken. Hij is alleen zeer ver. moeld. Duitschland's vreemdelingenverkeer. Daar 't vreemdelingenverkeer In Beieren afneemt is bepaald dat Beier- sche staatsambtenaren slechts met toe stemming van hun superieuren vacantie- reizen naar het buitenland mogen maken en dat die slechts in zeer bij zondere omstandigheden zal worden verleend. Vorigen zomer kwamen er in Dultsch- land 332.200° buitenlanders, tegen 459 788 den zomer tevoren. De meesten (105527) kwamen uit Nederland. Ontbinding van Stalen Helmgroepen in Brunswijk. Het Brunswijksche staatsministerie heeft de plaatselijke groepen van den Stalen Helm te Helmstadt. Wolfen- bihtel, Köningslitter en Schöningenen hun jeugdorganisaties op grond van de verordening tot bescherming van volk en staat onmiddellijk ontbonden. Het staatsministerie deelt mede dat vastgesteld is, dat in deze groepen het verbod van opneming van nieuwe leden in hooge mate is overtreden of ontgaan. Ook vele jeugdorganisaties worden ontbonden. Gandhi's toestand. De dokters, die Gandhl behandelen zijn niet tevreden over het hersiel zijner gezondheid. Zij hebben hem nu vier weken volkomen rust voorgeschreven. De geschillen ter Arbeidsconferentle. De geschillen ter Int. Arbeidscon ferentle tusschen de Duitsche deputatie en de arbeidersgroep zijn thans zoo hoog geloopen dat de Duitschers zich van verdere deelneming aan de con ferentie hebben teruggetrokken. China en Japan contra het communisme De politieke afdeeling van de Kwo- mintang heeft zich uitgesproken voor onderhandelingen met Japan over een gemeenscnappelijken strijd tegen het communisme. De president van China heeft den wapenstilstand met Japan goedgekeurd. De N.S.D.A.P. in Oostenrijk verboden. De S. A. en S. S.-afdeelingen en de Vaderlandsche Schutzbund in Oosten* tijk zijn bij besluit van den minister raad ontbonden. Voorts heeft de ministerraad besloten de Nat. soc. arb. partij elke werkzaam heid in Oostenrijk te verbieden, in net bijzonder ook de vorming van panij- organisaties, van welken aard ook. Naar uit Krens a. d. Üonau wordt gemeld is op een atdeeling hulppolitie, die van een oefening terugkeerde, een aanslag gepleegd. Er werden drie handgranaten geworpen, waarvan twee ontploften, terwijl een nog onschadelijk kon worden gemaakt voor de ontplof fing. Van de hulptroepen moeten volgens Wolff 12 man zwaar en 8 itcht aan zijn mededeeling toe. Een soort vrouwelijke detective dus! Endellion zei het met een gefor- j ceerd lachje. Ik had me voorgenomen om, als ze morgenochtend niet hier komt, haar te gaan opzoeken. De woorden waren ternauwernood over zijn lippen, toen Peters binnen kwam. Mr. Donnithorne en Miss Miriam zijn er, diende hij aan. Uit de regionen van hel personeel steeg vroolijk gezang en gelach op. De feestelijkheid, die hun nieuwe mees ter hun aanbood, was blijkbaar nog in vollen gang. Maar Endellion hoorde 't nauwelijks. De boodschap van Peters vervulde hem met een soort schrik. Van Mr. Donnithorne wist hij weinig of niets en Miriam had hij alleen maar vluchtig gezien. Waarschijnlijk zouden ze hem dingen vragen, waarvan hij niet op de hoogte was en hij zou over menschen moeten praten, van wier bestaan hij geen notie had. Zou hij fouten en vergissingen kunnen ver mijden? En daarbij, wanneer de ka rakteristiek van den predikant juist was, zou het meisje al gauw in de ga ten hebben, dat hij Bob Dulverton niet was? Maar het volgend oogenblik was hij zichzelf weer meester en voelde hij weer den ouden strijdlust. Hij wilde dat meisje dat met een bijzondere» mate van moreele gezichtsscherpte be gaafd scheen, tarten Laat ze direct binnenkomen, Pe ters!, riep hij met groot vertoon van vreugde uit en terwijl hij sprak, liep hij in de richting van de deur. Voor hij die echter bereikt had, kwam een forsche, levendige, blozende man van midden-vijftig reeds de kamer binnen. Hallo, mijn jongen, klonk het jo viaal, hoe is het ermee? Je ziet, dat ik er geen gras over heb laten groeien om je de hand te komen drukken. Mir ry hoorde vanmiddag op de pastorie dat je er weer was en zoodra ik een stukje gegeten had, liet ik inspannen om hier naartoe te komen. Welkom thuis, jongenlief, welkom thuis! Je hebt er geen idee van hoe blij ik hen met je terugkomst. Het is buitengewoon vriendelijk van u, Mr. Donnithorne, antwoordde Endellion. Ik had niet durven hopen, dat u vanavond nog de moeite zou ne men hierheen te rijden, maar als u er morgenochtend niet geweest was, zou ik toch naar Donnithorne Hall geko men zijn. Ik verwachtte u vanavond niet en ik moet eerlijk bekennen, dat ik deze onderscheiding niet verdien. De landjonker had zijn beide han den genomen en schudde die krachtig. Het is een verademing weer een echte Dulverton op het oude huis te zien, hernam hij. Ik zou me zoo onge lukkig hebben gevoeld als een afge ranselde hond, wanneer je oom en Arthur Maar daar denken we niet meer over! Laten we den hemel danken, dat jij gezond en wel thuis bent gekomen. En je ziet er perfect uit, je bent erop vooruitgegaan op mijn woord. Je kunt me gelooven dat ik angsten heb uitgestaan, jongen, toen ik hoordeMaar er wordt zoo gruwelijk gelogen in deze wereld! Ik zou je uit duizenden herkend heb ben. Neen, spreek me niet tegen, ik heb me niet voor niets zoovele jaren voor paardenfokkerij geinteresseerd. Ras is ras en de goede raseigenschap pen van een Dulverton verloochenen zich niet. Maar a propos, Mirry heeft nog geen woord legen je gezegd. Wat vind jij van hem, meisje? In zijn voor deel veranderd, hé Natuurlijk, dat is de ware aard, die in hem is bovenge komen. Zoo stond de landjonker maar te redeneeren, onderwijl Endellion's rechterhand op en neer bewegend of het de zwengel van een pomp was. Miriam Donnithorne had al dien tijd gezwegen. Ze was achter haar vader blijven staan en had geen oog van En dellion's gezicht afgehad. Er was blijd schap in haar blik, maar ook een uit drukking van verwondering, van niet- begrijpen. Ongetwijfeld was dit Bob Dulverton, maar niet de oude Bob Dulverton, en ofschoon zij niet zou hebben kunnen zeggen waarom, stond de nieuwe Bob haar niet zoo goed aan als de oude gedaan had. Zeker, z<s was niet veel meer dan een kind ge weest, toen Bob van huis ging en nu was ze een jonge vrouw. Maar ze her innerde zich den ouden Bob uitste kend. Die was slordig in zijn uiterlijk geweest en ze had altijd gehoord dat er op zijn gedrag heel wat viel aan to merken. Toch had ze Bob steeds graag mogen lijden. Hij had met haar ge- vischt in de rivier; toen ze klein was, hadden ze geknikkerd en later cricket en tennis gespeeld ze had hem be schouwd als een soort ouderen broer. Hel had haar ontzettend veel verdriet gedaan, dat hij uit Engeland wegging en ze had zich afgevraagd wat voor vreeselijke dingen liet toch waren, waarover men fluisterde en die aanleb ding schenen gegeven te hebben tot zijn vertrek. En nu was hij terugge komen en daar was ze blij om. Maar het was niet dezelfde Bob. Deze jonge man in onberispelijke avondkleeding was heel anders. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, iVa&lwykschc en Laiigstraatsehe Courant*

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1